آبسه و عفونت دندان و لثه کودکان: ۴ روش درمان، درمان خانگی و عوارض

آبسه و عفونت دندان و لثه کودکان
فهرست محتوا (کلیک کنید)
۵/۵ - (۱ رای)

آیا از اهمیت درمان آبسه دندان و لثه کودکان اطلاع دارید؟
اصلا علت آبسه لثه در کودکان چیست؟
علائم این مشکل به چه صورت است؟
روش‌های درمان عفونت دندان در کودکان به چه صورت هستند و هزینه آنها چقدر تمام می‌شود؟
در این مقاله در مورد آبسه دندان کودکان و درمان آن اطلاعات کاملی ارائه شده است. شما می‌توانید با خواندن آن، خیلی از نکات و اطلاعات لازم که باید درباره این مشکل بدانید را به دست آورید.

چگونگی تشکیل آبسه دندان و لثه

آبسه لثه و دندان کودکان چگونه تشکیل می‌شود؟

زمانی که باکتری‌های دهان تجمع پیدا می‎کنند، ممکن است سبب بروز عفونت در بافت لثه یا دندان شوند. بدن برای اینکه بتواند با چنین عفونتی مقابله کند، یک سری مکانیسم‌ها را فعال می‌کند. آبسه دقیقا یکی از این مکانیسم‌ها است که برای کاهش عفونت و از بین بردن باکتری‌ها ایجاد می‌شود. دقت داشته باشید که تشکیل همین آبسه، سبب می‌شود تا عفونت نتواند به سرعت در تمام بدن پخش شده و لاقل به مدت محدود در یک ناحیه محدود باقی بماند.

اهمیت درمان آبسه دندان کودکان

میزان اهمیت درمان آبسه لثه و دندان کودکان

آیا آبسه دندان کودک خطرناک است؟ در پاسخ می‌توان گفت در برخی موارد می‌تواند خطرناک باشد و اینجاست که درمان فوری آن اهمیت پیدا می‌کند.
درمان دندانی که دچار آبسه شده است، به این دلیل مهم است که در صورت عدم درمان به موقع، می‌تواند سبب پخش عفونت شود. اگر عفونت در بدن کودک پخش شود، می‌تواند عوارض بدتری نسبت به عوارضی که برای یک فرد بالغ ایجاد می‌کند، داشته باشد. به همین دلیل باید برای کشیدن دندان آبسه کرده کودکان در سریع‌ترین زمان ممکن به دندانپزشک مراجعه کنید.

علائم آبسه دندان و لثه کودکان

آبسه لثه و دندان کودکان چه علائمی دارد؟

در صورت آبسه کردن دندان کودکان یا لثه آنها ممکن است هریک از علائم زیر ظاهر شوند:

 1. درد دندان

  با توجه به اینکه پالپ دندان دچار آسیب شده است، ممکن است کودک با درد همراه باشد. این دردها بیشتر در شب به سراغ کودک شما خواهند آمد.

 2. تورم صورت

  گاهی اوقات عفونت ناشی از دندان به بافت‌های اطراف منتشر شده و سبب ورم دندان کودک و همچنین تورم در بخش‌هایی از صورت می‌شود.

 3. تب

  تب یک علامت شایع در هنگام عفونت و التهاب بخش‌های مختلف از جمله دندان است.

 4. بوی بد دهان

  شاید در هنگام صحبت کردن کودک خود متوجه بوی بد دهان وی شده باشید. این مورد می‌تواند نشان‌دهنده وجود عفونت دهان کودک باشد.

 5. برجستگی شبیه جوش پوستی

  اگر در بافت لثه کودک خود برجستگی همانند جوش مشاهده کنید، باید به تشکیل آبسه در یکی از دندان‌های وی شک کنید.

 6. حساسیت دندان

  خیلی از اوقات کودک شما ممکن است از خوردن غذای گرم یا سرد خودداری کند. گاهی اوقات هم در هنگام خوردن چنین غذاهایی، حالت چهره کودک نشان از درد و ناراحتی داشته باشد. در این گونه مواقع باید به وجود مشکلی مثل آبسه در دهان وی شک کنید.

 7. تورم غدد گردن و فک

  زمانی که عفونت در دهان کودک پدیدار شود، غدد ناحیه گردن و حتی فکین متورم خواهند شد. این موضوع به دلیل مقابله سیستم ایمنی با عوامل عفونت‌زا است.

 8. تغییر رنگ لثه

  اگر آبسه‌ای در دهان کودک تشکیل شود، متعاقب آن لثه بیمار نیز دچار تغییراتی می‌شود. معمولا این تغییرات با تورم و قرمزی همراه است. علاوه بر این نیز، لثه بیمار در حالت خشک شده، براق به نظر می‌رسد.

روش‌های درمان آبسه دندان و لثه کودکان

آبسه لثه و دندان کودکان چگونه درمان می‌شود؟

برای درمان این گونه مشکلات در کودکان، روش‌های مختلفی وجود دارد. دندانپزشک بسته به شرایط کودک از هر یک از روش‌های زیر استفاده خواهد کرد:

 1. تجویز آنتی بیوتیک

  دندانپزشک قبل از اینکه به سراغ روش‌هایی مثل کشیدن دندان آبسه کرده کودکان برود، ممکن است آنتی بیوتیک عفونت دندان کودکان تجویز نماید و با این دارو عفونت را کنترل کند. در چنین مواقعی نیاز به کشیدن دندان نخواهد بود. البته گاهی اوقات بعد از تخلیه آبسه و کشیدن دندان کودکان نیز ممکن است نیاز به مصرف دارو برای عفونت لثه کودکان باشد.

 2. کشیدن دندان آبسه کرده کودکان

  با توجه به اینکه عامل ایجاد عفونت و آبسه در دهان کودکان ممکن است یک دندان باشد، کشیدن آن شاید تنها راه ممکن برای کنترل عفونت باشد. دقت داشته باشید که همیشه دندانپزشک برای کشیدن دندان آبسه کرده کودکان اقدام نمی‌کند؛ چرا که باید با معاینه درست، از قابل انجام نبودن سایر روش‌ها اطمینان حاصل کند. در حقیقت این روش آخرین راه ممکن است.

 3. تخلیه چرک

  گاهی اوقات باید قبل از تجویز آنتی بیوتیک، حتما تخلیه چرک لثه کودک انجام شود. چرا که آبسه خود محلی برای تجمع خیلی از باکتری‌هاست و در صورت تخلیه، بسیاری از علائم عفونت دندان در کودکان از بین می‌روند.
  توجه: از ترکاندن آبسه دندان کودکان در منزل خودداری کنید. زیرا با این کار ممکن است منجر به انتشار عفونت در سایر بخش‌های دهان کودک شوید.

 4. درمان بیماری لثه

  با توجه به اینکه گاهی اوقات دلیل آبسه دندان کودکان وجود برخی بیماری‌های لثه است، حتما باید خود بیماری به صورت اصولی درمان شود تا این آبسه از بین برود. در غیر این صورت بعد از مدتی دوباره با چنین مشکلی در کودکان مواجه خواهید شد.

هزینه درمان آبسه دندان و لثه کودکان چقدر است؟

هزینه درمان آبسه دندان بسته به شرایط کودک و نوع روشی است که دندانپزشک برای وی به کار می‌برد. به عنوان مثال، اگر کودک با تجویز آنتی‌ بیوتیک مشکلش برطرف شود، هزینه زیادی برای شما نخواهد داشت. اما اگر نیاز به کشیدن دندان و یا سایر روش‌های درمان آبسه باشد، ممکن است این هزینه کمی بالا و پایین شود.

چقدر طول می‌کشد تا آبسه دندان و لثه کودک بهبود پیدا کند؟

زمان درمان آبسه کودک بسته به نوع مشکلش متغیر است. به عنوان مثال اگر مشکل وی خیلی حاد باشد، تا زمانی که علت اصلی عفونت از بین نرفته باشد، آبسه از بین نخواهد رفت. اما گاهی بعد از تجویز آنتی بیوتیک و بعد از گذشت یک تا دو هفته، ممکن است شاهد از بین رفتن علائم عفونت لثه در کودکان و خود آبسه باشیم.

برای درمان عفونت دندان کودک خود به چه دکتری مراجعه کنم؟

شما باید برای درمان مشکلات مربوط به دندان یا لثه کودک خود به متخصص دندانپزشی اطفال مراجعه کنید. بهتر است با کمی تحقیق، بهترین و مجرب‌ترین دندانپزشکان سطح شهر خود را شناسایی کنید.

مراقبت‌های پس از درمان آبسه دندان و لثه کودکان

مراقبت‌های لازم پس از درمان آبسه لثه و دندان کودکان

شما به عنوان والدین کودک باید وی را در رعایت دستورالعمل‌های گفته شده توسط دندانپزشک یاری کنید. این موارد شامل مراقبت‌های زیر هستند:

 1. رعایت بهداشت دهان از کودک خود بخواهید در رعایت بهداشت دهان خود کوشا باشد. به طور کلی تا ۸ سالگی والدین باید در مسواک زدن و کشیدن نخ دندان به کودک کمک کنند. بعد از آن هم خود کودک باید این موارد را رعایت کند.
 2. رعایت رژیم غذایی کودک باید بداند که در صورت مصرف شیرینی بیش از اندازه، ممکن است دوباره با چنین مشکلی مواجه شود.
 3. مصرف آنتی بیوتیک در صورت تجویز در صورتی که دندانپزشک برای کودک شما آنتی بیوتیک تجویز کرده باشد، باید در زمان مشخص شده آن را مصرف کند تا عفونت وی به طور کامل از بین برود.
 4. مصرف مسکن در صورت نیاز گاهی اوقات پس از انجام درمان‌هایی مانند کشیدن دندان آبسه کرده کودکان، کودک درد زیادی را تجربه می‌کند. در چنین شرایطی باید از مسکن‌های تجویزی برای کودک استفاده شود.

علت آبسه دندان کودکان چیست؟

علت تشکیل آبسه لثه و دندان کودکان

در کودکان معمولا هر یک از عوامل زیر می‌توانند سبب آبسه کردن لثه کودکان و دندان آنها شوند:

 1. پوسیدگی دندان پوسیدگی دندان در کودکان گاهی اوقات ممکن است از مینا و عاج عبور کرده و به بافت پالپ آن برسد. در این زمان، اگر برای درمان ریشه یا کشیدن اقدام نکنید، عفونت از پالپ به بافت‌های اطراف دندان منتشر می‌شود. در این مواقع معمولا آبسه دندانی تشکیل می‌شود و باید برای درمان ریشه و یا کشیدن دندان آبسه کرده کودکان اقدام کرد.
 2. بیماری‌های شدید لثه گاهی اوقات به دلیل وجود عفونت در بافت لثه، آبسه لثه کودکان ایجاد می‌شود.
 3. شکستگی و ساییدگی دندان سایش و شکستگی دندان می‌تواند به بافت پالپ آسیب برساند. در این گونه مواقع ممکن است آبسه‌هایی روی لثه دیده شوند که و علت عفونت لثه در کودکان همین دندان شکسته یا ساییده شده است.

کدام کودکان بیشتر در معرض ابتلا به آبسه دندان و لثه هستند؟

کودکانی که بیشتر از سایرین در معرض ابتلا به آبسه لثه و دندان هستند

معمولا کودکانی که هر یک از شرایط زیر را دارند، بیشتر دچار آبسه دندان و لثه می‌شوند:

 1. عدم رعایت بهداشت کودکانی که بهداشت دهان ضعیفی دارند و در مصرف خوراکی‌های شیرین، هیچ محدودیتی قائل نیستند، بیشتر در معرض ابتلا به این مشکل هستند.
 2. کودکانی که خیلی در معرض ضربه هستند. خیلی از کودکان زمانی که در بازی‌های گروهی شرکت می‌کنند، اصلا حواسشان به حفظ سلامتی نیست. به همین دلیل هم هر لحظه ممکن است در معرض ضربه به دندان قرار داشته باشند و دندانشان بعد از مدتی آبسه تشکیل بدهد.
 3. کودکانی با مشکلات جسمی و ذهنی چنین کودکانی اگر توسط والدین برای رعایت بهداشت دهان خود حمایت نشوند، ممکن است چنین مشکلاتی در دهانشان به وجود آید.

روش‌های پیشگیری از آبسه دندان در کودکان

چگونه می‌توان از آبسه لثه و دندان کودکان پیشگیری کرد؟

باید حتما برای پیشگیری از تشکیل آبسه دندان و لثه در کودکان خود، هر یک از روش‌های زیر را به وی توصیه کنید:

 1. استفاده از مسواک و نخ دندان این دو مورد برای رعایت بهداشت دهان دو ابزار ضروری هستند. در کودکان به دلیل مصرف بیشتر مواد قندی، باید حتما از مسواک و نخ دندان استفاده شود.
 2. انجام معاینات منظم دندانپزشک می‌تواند پوسیدگی دندان و هر مشکل دیگر را قبل از بدتر شدن اوضاع شناسایی کند. به همین دلیل هم می‌توانید با انجام معاینات منظم برای کودک خود، از این گونه مشکلات پیشگیری کنید.
 3. استفاده از رژیم غذایی سالم کودک باید بتواند رژیم غذایی خود را کنترل کند. نباید در برنامه غذایی وی مواد قندی زیادی جای بگیرد. در صورتی که استفاده از شیرینی در برنامه غذایی کودک شما بیشتر از سه بار در روز باشد، احتمال پوسیدگی و متعاقب آن آبسه دندان بالاتر می‌رود.

عوارض عدم درمان آبسه دندان و لثه کودکان

آبسه لثه و دندان کودکان چه عوارضی دارد؟

باید حتما برای درمان آبسه دندان و لثه کودک خود اقدام کنید؛ در غیر این صورت، امکان بروز هر یک از خطرات آبسه دندان کودکان دور از انتظار نخواهد بود:

 1. ورود عفونت به خون کودک در صورتی که عفونت بتواند خود را به خون برساند، کودک را در معرض ابتلا به مشکلاتی مثل روماتیسم قلبی و مفصلی در آینده‌ای نه چندان دور قرار خواهد داد.
 2. تاثیر روی دندان دائمی با توجه به اینکه جوانه دندان دائمی زیر دندان شیری واقع شده است، این عفونت می‌تواند روی این جوانه نیز تاثیر بگذارد. به عنوان مثال، گاهی اوقات یک سری مشکلاتی در ساختار دندان و به ویژه مینای آن وجود دارد که در نتیجه ایجاد آبسه درمان نشده در کودک بروز پیدا کرده‌اند.
 3. گسترش عفونت گاهی اوقات عفونت دندان کودک ممکن است به سایر نواحی بدن او منتشر شود و مشکلات دیگری به بار آورد. حتی در برخی از موارد، مرگ کودک نیز در اثر این عفونت رخ داده است.
 4. تریسموس تریسموس همان باز نشدن دهان بیمار است که ممکن است در اثر گسترش عفونت ناشی از آبسه در کودکان رخ دهد.

روش‌های خانگی درمان آبسه دندان و لثه کودکان

کدام روش‌های خانگی برای درمان آبسه لثه و دندان کودک مناسب هستند؟

با توجه به اینکه تشکیل آبسه در دهان کودک نشان دهنده گسترش عفونت در آن ناحیه است، باید حتما برای درمان به دندانپزشک مراجعه کنید. چرا که دندانپزشک باید بتواند این مشکل را از ریشه درمان کرده و از پیشرفت عفونت جلوگیری نماید و هیچ یک از دندانپزشکان کودکان استفاده از روش‌های خانگی را توصیه نمی‌کنند.
اما اگر به دنبال شناخت روش‌های خانگی و سنتی برای درمان این عارضه هستید، موارد زیر را مطالعه کنید:

 1. شست و شوی دهان کودک با آب نمک آب نمک یک ترکیب فوق‌العاده برای کاهش عفونت است. شما می‌توانید با استفاده از این محلول، عفونت و سایر علائم ناشی از آبسه را در کودک خود کاهش دهید. البته دقت داشته باشید که این روش به صورت موقت می‌تواند این مشکل را برطرف کند.
 2. استفاده از جوش شیرین جوش شیرین نیز می‌تواند همانند آب نمک برای کاهش عفونت موثر باشد؛ چرا که از تشکیل پلاک در دهان کودک جلوگیری به عمل می‌آورد.
 3. روغن عصاره پونه کوهی ترکیبات ضد باکتریایی و آنتی اکسیدانی داخل این روغن وجود دارند که می‌توانند برای درمان خانگی آبسه دندان کودکان موثر واقع شوند.
 4. از یخ استفاده کنید. اگر در خانه دارویی برای کاهش التهاب و تورم ناشی از آبسه کودک خود در اختیار ندارید، می‌توانید به جای آنها از یخ برای درمان آبسه لثه کودکان استفاده کنید.
 5. استفاده از سیر سیر یک محصول برای کشتن باکتری‌ها در نظر گرفته می‌شود. به همین دلیل هم خیلی از افراد ممکن است برای کاهش درد لثه در کودکان از این محصول استفاده کنند.

دسته بندی آبسه‌های دندان شیری

نحوه دسته بندی آبسه دندان شیری

به طور کلی عفونت دندان شیری در کودکان با توجه به سیر بیماری به دو نوع تقسیم‌بندی می‌شود:

 1. آبسه‌های حاد این نوع آبسه معمولا با علائمی مثل درد ناگهانی و شدید پدیدار می‌شود. اگر درد کودک بعد از چند ثانیه از بین برود، در این دسته طبقه‌بندی خواهد شد.
  با تشدید علائم ممکن است نیاز به کشیدن دندان شیری آبسه کرده وجود داشته باشد.
 2. آبسه مزمن در صورتی که کودک چندین ماه است که از درد خفیف در دندان یا بافت لثه خود شکایت دارد، آبسه وی از نوع مزمن است.
  در این صورت باید برای درمان آبسه دندان شیری کودک او را نزد دندانپزشک ببرید.

انواع آبسه دندان و لثه کودکان

انواع آبسه‌های دندان و لثه کودکان

اما اگر بخواهیم با توجه به محل تشکیل آبسه آن را دسته‎‌بندی کنیم، باید آن را به سه نوع تقسیم‎بندی کنیم:

 1. آبسه لثه همانطور که از نام آن مشخص است، این نوع آبسه در لثه کودک خود را نمایان می‌کند. این نوع آبسه معمولا از نظر سختی درمان نیز مشکل زیاد برای دندانپزشک نخواهد داشت.
 2. آبسه پریودنتال این نوع آبسه کمی خطرناک‎تر است؛ چرا که عفونت با توجه به اینکه در بافت‌های عمقی لثه به وجود آمده است، نمی‌تواند به فضای دهان راه پیدا کند. به همین دلیل بیشتر استخوان و سایر بافت‌ها را درگیر می‌کند.
 3. آبسه پری اپیکال این نوع آبسه نیز معمولا با توجه درگیر شدن پالپ دندان به وجود می‌آید. برای درمان آن باید عصب کشی برای کودک انجام شود.

عکس آبسه دندان کودکان

این عنوان به زودی به روز رسانی خواهد شد.

سوالات متداول

 1. چطور بفهمم فرزندم دچار آبسه دندانی شده است؟

  اگر هر یک از علائم گفته شده در این مقاله را در کودک خود مشاهده کردید، برای تشخیص نهایی باید به دندانپزشک مراجعه کنید.

 2. آیا احتمال آسیب رساندن آبسه دندان شیری به دندان‌های دائمی که هنوز رویش نکرده‌اند، وجود دارد؟

  بله، انتشار عفونت به جوانه دندان دائمی امکان‌پذیر است.

 3. آیا باید دندان شیری دچار آبسه را کشید؟

  این تنها روش درمان نیست؛ اما راه دیگری باقی نماند، شاید کشیدن دندان آبسه کرده کودک تنها راه باقی مانده باشد.

 4. کشیدن دندان آبسه کرده کودکان مشکل را برطرف می‌کند؟

  در صورتی که مشکل واقعا مربوط به آن دندان باشد، با کشیدن دندان آبسه کرده این مشکل برطرف خواهد شد.

 5. آیا درد کشیدن دندان آبسه کرده کودکان قابل تحمل است؟

  خود پروسه به هیچ عنوان دردی را متوجه کودک شما نخواهد کرد؛ چرا که دندانپزشک برای وی از داروی بی ‌حسی استفاده می‌کند. اما اگر بعد از آن کودک از احساس درد شکایت داشت، باید از داروی مسکن یا آنتی بیوتیک برای عفونت لثه کودکان تجویز شده توسط دندانپزشک استفاده کند.

 6. آبسه دندان کودک چند روز طول می‌کشد؟

  مدت زمان درمان آبسه دهان کودک به عوامل مختلفی مانند موقعیت دندان در دهان، وضعیت عمومی سلامتی کودک و سن او بستگی دارد. همچنین، نوع آبسه دندان کودک و شدت آن نیز بر تعیین مدت زمان لازم برای بهبود تأثیر می‌گذارد.
  عموماً عفونت دندان کودکان معمولاً بین چند روز تا یک هفته طول می‌کشد. برای آبسه دندان کودکان به ویژه زمانی که با علائمی مانند تب بالا، واکنش‌های حساسیتی، خونریزی یا سردرد همراه باشد، حتماً باید به دندانپزشک کودک مراجعه کنید تا علت آبسه مشخص شده و درمان مناسب انجام شود.

 7. آیا آموکسی سیلین برای عفونت دندان کودکان مناسب است؟

  این داروی آبسه دندان کودک بسته به شرایط دندان و سلامتی او ممکن است مناسب باشد، اما آنتی بیوتیک برای آبسه دندان کودکان باید تنها با تجویز دندانپزشک تهیه شود.

 8. آیا استفاده از روش‌های خانگی برای درمان جوش لثه در کودکان خطرناک است؟

  روش‌های خانگی ممکن است از نظر بهداشتی نامناسب باشند و باعث تحریک و آسیب به لثه کودک شوند.
  استفاده از ایثن روش‌ها برای درمان چرک دندان کودک می‌تواند خطرناک باشد و بهتر است قبل از اجرای هر روش، ابتدا با دندانپزشک کودک مشورت کنید. دلیل اصلی این موضوع این است که جوش لثه در کودکان ممکن است ناشی از مسائل مختلفی باشد و در هر حالت نیازمند تشخیص دقیق و درمان متناسب با علت آن است.
  پس از تشخیص علت جوش روی لثه نوزاد یا کودک توسط دندانپزشک، ایشان می‌تواند درمان مناسب را تجویز کند. این درمان‌ها ممکن است شامل استفاده از بهترین آنتی بیوتیک برای عفونت لثه کودکان و سایر روش‌های مرتبط با بهبود وضعیت لثه باشد. همچنین، دندانپزشک می‌تواند نکاتی در مورد بهداشت دهان و دندان کودکان اطلاع دهد تا از بروز آبسه دهان کودک و سایر مشکلات مشابه در آینده جلوگیری شود.

 9. برای عفونت دندان کودکان چه باید کرد؟

  چنانچه کودک شما دچار این مشکل شد، از اقدامات خودسرانه برای درمان آن بپرهیزید. ممکن است علت باید او را فورا نزد دندانپزشک ببرید تا علت چرک دندان کودک مشخص شود و تحت درمان قرار بگیرد.

 10. علت آبسه لثه نوزاد چیست؟

  آبسه لثه یا تورم لثه در نوزادان ممکن است به دلایل مختلفی از جمله شروع به رشد دندان‌های نوزاد، عفونت‌های باکتریایی یا ویروسی در دهان و لثه، برخورد دهن نوزاد با اشیاء یا جسم‌های سخت و سایر موارد دیگر اتفاق بیفتد. در هر صورت، اگر نگرانی در مورد تورم و آبسه لثه نوزاد دارید، بهتر است به دندانپزشک کودکان مراجعه کنید. از اقداماتی مانند تهیه آنتی بیوتیک برای عفونت لثه کودکان بدون تجویز دندانپزشک خودداری کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب تصادفی
تازه ترین مطالب
میزان پیشرفت خواندن شما
فهرست محتوا
به مناسبت افتتاح

شعبه جدید

تخفیف 30% + ویزیت رایگان