بوتاکس فک؛ درمان بیماری فک و صورت با تزریق بوتاکس + عوارض و نحوه تاثیرگذاری

بوتاکس فک
فهرست محتوا (کلیک کنید)
به این مقاله امتیاز دهید

مفاصلی که در دو طرف قرار دارند و استخوان فک به وسیله ی آن ها به جمجمه اتصال پیدا می کنند، مفاصل گیجگاهی هستند.این نوع مفاصل برای کارهایی ماند صحبت کردن، باز و یا بسته کردن دهان و جویدن غذا به کار می روند. در صورتی که فک دچار فرسایش غضروف، آرتریت و یا آسیب شدیدی باشد، این مفاصل درد می گیرند. ولی در مواردی نیز دلیل آن چندان معلوم نیست.

{module تبلیغ جراحی فک و tmj}

چگونگی درمان درد مفاصل با بوتاکس

بوتاکس ماده ای است که معمولا برای رفع چین و چروک صورت از آن استفاده می شود. با تزریق این محصول، سم بوتولینوم موجود در آن عملکرد عضلانی ماهیچه را مختل می کند. این ویژگی بوتاکس و تاثیر گذاری آن بر روی ماهیچه های صورت می تواند تاثیری مثبت برای درمان برخی از نشانه های TMJ مانند سردرد، کم کردن تحرک دهان و همچنین درد فک، موثر باشد.

نحوه ی تاثیر گذاری بوتاکس بر سردرد ناشی از TMJ

از جمله اصلی ترین نشانه های این بیماری، سردرد می باشد. به گونه ای که حدود نصف افراد مبتلا به TMJ سردرد دارند. این سردرد به دلیل تنش موجود در فک و ملتهب شدن عضله ی تمپورالس که از جمله عضلات لازم برای جویدن است، ایجاد می شود. بوتاکس فعالیت این عضله را محدود کرده و در نتیجه سبب کاهش سردرد می شود.

نحوه ی تاثیر گذاری بوتاکس بر درد فک ناشی از TMJ

وجود درد در فک نیز رابطه ی مستقیمی با TMJ دارد. در صورتی که بی نظمی در ساختار مفاصل زیرواره ای به وجود بیاید و یا به دلیل کارکرد بیش از حد، دچار فرسایش و پارگی شوند، امکان ایجاد درد در قسمت عضلات فک وجود دارد. افراد مبتلا به TMJ همچنین ممکن است مواردی مانند آسیب های دندانی و منقبض شدن فک را هم تجربه کنند. برای درمان این مشکل، تزریق بوتاکس به عضله هایی که در جویدن غذا درگیر هستند، صورت می گیرد. در نتیجه کم شدن فعالیت آن ها موجب از بین رفتن و یا کم شدن درد می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *