۸ فرق بلیچینگ با لمینت چیست؟ | بلیچینگ بهتر است یا لمینت دندان؟ + سوالات

فرق بلیچینگ با لمینت
فهرست محتوا (کلیک کنید)
به این مقاله امتیاز دهید

لمینت دندان در کنار روش دیگری به نام بلیچینگ، از جمله روش‌های پر کاربرد برای سفید کردن دندان هستند که سالانه افراد بسیار زیادی آنها را به عنوان روشی برای دست یابی به لبخندی زیبا و دندان‌هایی مروارید مانند انتخاب می‌کنند.
در این میان ممکن است سؤالاتی از قبیل تفاوت لمینت و بایچینگ چیست؟ کدام یک نتایج زیباتری را ارائه می‌دهد؟ کدام روش برای دندان‌های من مناسب‌تر است؟ مزایا و معایب هریک از این دو روش چیست؟ و … برای افرادی که می‌خواهند از میان این دو روش یکی را برای دندان‌های خود انتخاب کنند، به وجود بیاید.
به همین منظور تصمیم گرفتیم در این مقاله به پاسخ کامل این سؤالات و ارائه اطلاعات جامع در خصوص مقایسه بین بلیچینگ و لمینت بپردازیم. پس با کلینیک دندانپزشکی دکتر فاطمه لبافی همراه باشید.

تفاوت های لمینت سرامیکی و بلیچینگ دندان

بلیچینگ و لمینت دندان چه تفاوت هایی دارند؟

مواردی مثل نحوه انجام درمان، هزینه و دیگر تفاوت های بین لمینت و بلیچینگ، که در ادامه آنها را معرفی کرده و توضیحاتی را ارائه داده‌ایم:

 1. کاربرد

  از لمینت علاوه بر سفید کردن می‌توان برای اصلاح سایر مشکلات ظاهری دندان‌ها از جمله شکستگی، لب پر شدگی، ترک خوردگی، بستن فاصله بین دندان‌ها و اصلاح کجی جزئی آنها استفاده کرد. در حالی که این موارد را با استفاده از بلیچینگ نمی توان اصلاح نمود.

 2. مواد مورد استفاده

  لمینت لایه بسیار نازکی از جنس سرامیک است که پس از قالب گیری از دندان در لابراتوار ساخته شده و سپس توسط دندانپزشک بر روی دندان‌ها نصب می‌شود. اما بلیچینگ ماده ژل مانند حاوی کاربامید پراکسید و یا هیدروژن پراکسید است که با نفوذ به ساختار دندان بر روی رنگ آن تأثیر می‌گذارد.

 3. نحوه انجام

  نحوه سفید کردن دندان‌ها با استفاده از این دو روش کاملاً باهم متفاوت است. در بلیچینگ، دندانپزشک ماده کاربامید پراکسید و یا هیدروژن پراکسید را در غلظت لازم و مدت زمانی که متناسب با نیاز بیمار باشد را بر روی دندان‌های او قرار می‌دهد و پس از آن دندان‌های بیمار را به طور کامل شستشو می‌دهد.
  اما در روش دیگر، لازم است که ابتدا دندان‌ها مقداری تراشیده شده و از آنها قالب گیری انجام شود. قالب‌های تهیه شده به لابراتوار ارسال شده و بر اساس آنها لمینت‌های هر فرد ساخته می‌شوند. در مرحله آخر لمینت‌های آماده شده توسط دندانپزشک بر روی دندان‌های بیمار نصب می‌گردند.

 4. قیمت

  این دو روش از نظر قیمت نیز تفاوت دارند. به طور کلی تعداد دندان‌هایی که تحت درمان قرار می‌گیرند، مواد مورد استفاده برای انجام هر یک از این درمان‌ها، فرایند انجام آنها و … در تعیین قیمت نقش دارند. اما در کل می‌توان گفت که لمینت در مقایسه با بلیچینگ، درمان گران‌تری است.

 5. تعداد جلسات مراجعه به دندانپزشکی

  این دو روش جزء تکنیک‌های سریع سفید کردن دندان‌ها هستند که افراد با انجام آنها می‌توانند در مدت زمان کوتاهی به نتیجه مورد نظر خود برسند.
  مدت زمان انجام بلیچینگ از لمینت کمتر بوده و تنها در یک جلسه انجام می‌شود، اما ونیر پرسلن نیاز به ۲ الی ۳ جلسه مراجعه به کلینیک دندانپزشکی دارد.

 6. برگشت پذیری درمان

  نصب لمینت بر روی دندان‌ها نیاز به تراشیدن مقدار جزئی از مینای دندان دارد. به همین دلیل است که در صورت آسیب دیدن و یا افتادن آن از روی دندان، بیمار باید مجدداً لمینت جدیدی را جایگزین آن کند، زیرا دندان تراشیده شده بدون روکش در معرض پوسیدگی قرار می‌گیرد و همچنین از نظر زیبایی نیز ظاهر نامطلوبی خواهد داشت.

 7. میزان ماندگاری

  ماندگاری سفیدی دندان‌ها با بلیچینگ در حدود ۶ ماه است، اما طول عمر و ماندگاری لمینت بسیار بیشتر از این مدت زمان و در حدود ۱۰ تا ۱۵ سال است.

 8. دستکاری ساختار دندان

  دندانپزشک برای ایجاد پیوند محکم بین لمینت و دندان و همچنین برای پیشگیری از برجسته شدن لایه لمینت و طبیعی به نظر رسیدن آن، مقداری از سطح دندان را می‌تراشد. اما برای بلیچینگ نیازی به دستکاری ساختار دندان و تراشیدن آن وجود ندارد.

سفیدی دندان‌ها با بلیچینگ زیباتر است یا لمینت؟

با بلیچینگ دندانهای زیباتری خواهم داشت یا با لمینت؟

میزان زیبایی سفیدی دندان‌ها به سلیقه افراد بستگی دارد. در لمینت دندان افراد می‌توانند رنگ و میزان سفیدی آن را با توجه به سلیقه خود انتخاب کنند، اما در بلیچینگ میزان سفید شدن دندان‌ها قابل پیش بینی نیست.
به طور کلی نتیجه درمان به میزان بد رنگی دندان‌ها و سایر آسیب‌های آنها، مهارت دندانپزشک در انجام کار و سلیقه بیمار بستگی دارد، به همین دلیل نمی‌توان به طور قاطعانه گفت که کدام روش زیبایی بیشتری را ارائه می‌دهد.

انتخاب هر یک از این روش‌ها به نیاز بیمار و سایر شرایط او بستگی دارد. دندانپزشک پس از معاینه دهان و دندان بیمار و بررسی نوع و میزان آسیب ‌دیدگی‌های دندانی او، میزان بدرنگی دندان‌ها، شرایط بهداشت دهان و دندان بیمار، سن، شرایط مالی و … بهترین روش برای سفید کردن دندان‌ها را به بیمار پیشنهاد می‌دهد.
بنابراین در صورتی که قصد سفید کردن دندان‌هایتان را دارید، به شما پیشنهاد می‌کنیم که به کلینیک دندانپزشکی مراجعه کنید و پس مشورت با دندانپزشک می‌توانید بهترین روش را انتخاب کنید.

کدام روش از میان بلیچینگ و لمینت به دندان‌ها آسیب می‌رساند؟

امروزه تجهیزات، مواد و تکنیک‌های مورد استفاده در انجام روش‌های مختلف زیبایی و درمانی دندان‌ها بسیار پیشرفت کرده است و همچنین بسیاری از دندانپزشکان در انجام آنها مهارت بالایی دارند، بر این اساس می‌توان گفت که سفید کردن دندان‌ها با استفاده از این روش‌ها به دندان‌ها آسیبی وارد نمی‌کند.
لازم به ذکر است که در صورتی که بیمار به دندانپزشکی مراجعه کند که تجربه و مهارت کافی در انجام این روش‌ها را نداشته باشد، از مواد با کیفیت استفاده نکند و یا بیمار در مراقبت‌های پس از انجام هریک از این درمان‌ها و روش‌های ترمیمی سهل انگاری کند، احتمال آسیب دیدن دندان‌ها بالا می‌رود.

مزایا و معایب لمینت دندان نسبت به بلیچینگ

در ادامه با مزیت‌ها و معایب این روش زیبایی آشنا شوید:

مزایای لمینت دندان

لمینت نسبت به بلیچینگ چه مزایایی دارد؟

از مزایای لمینت نسبت به بلیچینگ می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. امکان برطرف کردن اغلب مشکلات ظاهری دندان‌ها

  لمینت دندان اغلب مشکلات ظاهری نامطلوب دندان‌ها از جمله وجود فاصله بین آنها، کجی جزئی، شکستگی و … را می‌پوشاند. این در حالی است که تنها کاربرد بلیچینگ برای سفید کردن دندان‌ها است.

 2. بالاتر بودن میزان ماندگاری و طول عمر

  گرچه میزان ماندگاری هر یک از این دو روش به مراقبت‌هایی که بیمار انجام می‌دهد بستگی دارد، اما در کل ماندگاری لمینت بسیار بیشتر از بلیچینگ است. تاثیرات بلیچینگ در حدود ۶ ماه باقی می‌ماند، اما در مقابل سفیدی دندان‌ها با لمینت در حدود ۱۰ تا ۱۵ سال ماندگاری دارد.

 3. ترمیم بدرنگی‌های شدید

  مواد بلیچینگ ممکن است نتواند بر روی بدرنگی‌ها و لکه‌های شدید دندانی تأثیر بگذارد و آنها را کامل از بین ببرد، اما ساختار لمینت به گونه‌ای است که با قرار گرفتن بر روی دندان‌ها آنها را می‌پوشاند.

 4. امکان تعیین میزان سفید شدن دندان‌ها

  در لمینت افراد می‌توانند از میان طیف‌های رنگی مختلف، رنگ و میزان سفیدی آن را متناسب با سلیقه خود مشخص کنند. اما در بلیچینگ امکان تعیین میزان سفیدی دندان‌ها وجود ندارد و همچنین نمی‌توان میزان سفیدی آنها را پیش از درمان پیش بینی کرد.

 5. امکان تعویض لمینت

  بیمار ممکن است پس از انجام هر یک از این درمان‌ها از نتیجه آن ناراضی باشد. در صورت نارضایتی فرد از رنگ و یا نتیجه ترمیم در روش لمینت، می‌تواند از دندانپزشک خود بخواهد که آن ها را عوض کند. اما اگر از بلیچینگ استفاده شده باشد و بیمار از نتیجه آن ناراضی باشد، دیگر امکان اصلاح آن وجود ندارد و بیمار ناچار خواهد بود تا زمانی که اثر آن از بین برود و رنگ دندان‌ها مجدداً به حالت قبلی خود برگردد، منتظر بماند.

معایب لمینت دندان

لمینت دندان چه معایبی دارد؟

معایب این روش عبارت‌اند از:

 1. انجام این روش مستلزم صرف هزینه‌های بالایی است.
 2. پس از تراشیدن سطح دندان باید برای همیشه روکشی بر روی آن قرار داشته باشد تا در معرض پوسیدگی قرار نگیرد و همچنین ظاهر زیبایی داشته باشد.
 3. در صورت آسیب دیدگی، امکان تعویض وجود نداشته و باید با لمینت جدیدی جایگزین شود.
 4. در مواردی که دندانپزشک از مواد با کیفیت استفاده نکند و کار خود را به طور اصولی و با دقت کافی انجام ندهد، ممکن است لمینت بشکند و یا بیفتد.
 5. دندان‌ها تا چند روز پس از انجام این ترمیم به دمای سرد و گرم مواد غذایی و نوشیدنی‌ها حساس می‌شوند که این عارضه طبیعی است و با گذشت این چند روز از بین می‌رود.

مزایا و معایب بلیچینگ نسبت به لمینت دندان

مزایای و معایب بلیچینگ دندان را بشناسید:

مزایای بلیچینگ دندان

بلیچینگ چه مزایایی نسبت به لمینت دارد؟

مزایای بلیچینگ نسبت به لمینت عبارت‌اند از:

 1. ارزان قیمت تر بودن

  سفید کردن دندان‌ها با استفاده از این روش، ساده‌تر و در عین حال نیاز به پرداخت هزینه‌های کمتری نیز دارد.

 2. کمتر بودن تعداد جلسات و مدت زمان انجام

  بلیچینگ تنها با ۱ جلسه حداکثر ۱ ساعته مراجعه به مطب قابل انجام است، اما در مقابل نصب لمینت ها نیاز به ۲ الی ۳ جلسه چند ساعته مراجعه به مطب دارد.

 3. برگشت پذیر بودن بلیچینگ

  در بلیچینگ نیاز به تراشیدن میای دندان وجود ندارد و همچنین رنگ دندان‌ها پس از گذشت حدود ۶ ماه به حالت قبلی خود برمی گردد. اما همان‌طور که پیش‌تر نیز اشاره کردیم، مقدار کمی از مینای دندان در ونیر پرسلن تراشیده می شود که در این صورت هم ظاهر دندان‌ها نامطلوب می‌شود و هم خطر پوشیدگی آنها بالا می‌رود، به همین دلیل است که پس از انجام این کار دندان‌ها باید برای همیشه به وسیله یک لایه پوشانده شوند.

معایب بلیچینگ دندان

آیا بلیچینگ دندان معایبی نیز دارد؟

معایب این روش عبارت‌اند از:

 1. ماندگاری سفیدی دندان‌ها با استفاده از این روش کوتاه مدت (تا ۶ ماه) است.
 2. از بلیچینگ تنها برای سفید کردن دندان‌ها می‌توان استفاده کرد و امکان ترمیم سایر مشکلات دندانی مانند ترک خوردگی یا شکستگی وجود ندارد.
 3. دهیدراته شدن دندان‌ها پس از بلیچینگ، یکی معایب این روش ترمیمی است. لازم به ذکر است که این مشکل پس از ۲ هفته از بین می‌رود.
 4. بلیچینگ تأثیری بر روی پوسیدگی‌های دندانی، روکش‌ها و ترمیم‌های نصب شده بر روی دندان‌ها و همچنین پر کردگی‌های قبلی دندان ندارد و نمی‌تواند آنها را سفید کند و تنها می‌تواند بر روی بافت دندان تأثیر بگذارد و باعث تغییر رنگ دادن و سفید شدن آن شود.
 5. حساس شدن دندان‌ها به دمای سرد و گرم پس از درمان، یکی دیگر از معایب این روش است که پس از چند روز از بین می‌رود و فرد می‌تواند همانند قبل مواد غذایی و نوشیدنی‌های سرد و گرم را بدون ناراحتی و حساسیت دندانی میل کند.
 6. امکان برطرف کردن لکه‌ها و بدرنگی‌های شدید دندانی به طور کامل با استفاده از این روش وجود ندارد.
 7. امکان پیش بینی نتیجه ترمیم رنگ دندان‌ها و میزان سفید شدن آنها پیش از درمان وجود ندارد.

سؤالات متداول

 1. دندان‌هایم را بلیچینگ کنم بهتر است یا لمینت؟

  انتخاب هر یک از این روش‌ها برای سفید کردن دندان به شرایط دهان و دندان بیمار و میزان و نوع آسیب دیدگی دندانی او بستگی دارد. بهترین پیشنهاد برای انتخاب از بین این دو روش، مراجعه به کلینیک دندانپزشکی است تا پس از انجام معاینات لازم توسط دندانپزشک بهترین روش به شما پیشنهاد شود.

 2. مشکل کوتاهی و بدرنگی دندان‌هایم را با بلیچینگ ترمیم کنم یا لمینت؟

  امکان تغییر فرم و سایز دندان‌ها با استفاده از بلیچینگ وجود ندارد. به همین دلیل بهتر است تا برای دندان‌های کوتاه خود از این روش استفاده نکنید، زیرا ممکن است این ایراد آنها بیشتر به چشم بیاید. اما در مقابل لمینت می‌تواند هر دوی این مشکلات را به طور هم‌زمان برطرف کند. به طور کلی برای داشتن بهترین انتخاب و گرفتن بهترین تصمیم بهتر است که به دندانپزشک مراجعه کنید و با ایشان در این خصوص مشورت نمایید.

 3. آیا می‌توان دندان‌های لمینت شده را با بلیچینگ سفید کرد؟

  خیر. مواد بلیچینگ نمی‌تواند بر روی ساختار روکش‌های دندانی از قبیل لمینت و کامپوزیت تأثیری داشته باشند و رنگ آنها را تغییر دهند و تنها می‌توانند به بافت دندان‌های طبیعی فرد نفوذ کنند و تغییراتی را در رنگ و لکه‌های آنها به وجود آورند.

 4. سن مناسب برای لمینت و یا بلیچینگ چه سنی است؟

  به طور کلی توصیه می‌شود که ترمیم‌های زیبایی دندانی را از ۱۸ سالگی به بعد انجام دهید. پیش از کامل شدن رشد فک (در خانم‌ها معمولاً پس از ۱۸ سالگی و برای آقایان معمولاً پس از ۲۰ سالگی) به این دلیل که ساختار فک و موقعیت دندان‌ها همچنان در حال تغییر است، بهتر است که هیچ گونه روکش و یا ترمیمی بر روی آنها قرار نگیرد.

 5. آیا سلامت دهان و دندان با لمینت و یا بلیچینگ به خطر می‌افتد؟

  خیر. انجام روش‌های ترمیمی و درمانی دندان در صورتی که توسط دندانپزشک با تجربه و مهارت بالا انجام شود و همچنین بیمار در رعایت نکات مراقبتی توجه کافی را داشته باشد، هیچ‌گونه آسیبی به دندان‌ها وارد نمی‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب تصادفی
تازه ترین مطالب
میزان پیشرفت خواندن شما
فهرست محتوا