بلیچینگ دندان
بلیچینگ دندان

بلیچینگ (سفید کردن دندان): علل، انواع روش، مزایا و معایب، عوارض و هزینه درمان

شنبه, 12 آبان 1397 ساعت 15:16
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

برای سفید کردن آنها به طور کلی از سه روش مرسوم می توان استفاده کرد. کامپوزیت ، لمینت و بلیچینگ.
شاید بتوان گفت بلیچینگ بدون ریسک ترین راه برای سفید کردن دندان ها می باشد. در این روش دندان ها بسته به نوع جنس و شدت زردی، تغییر رنگ دو سه درجه ای پیدا می کنند.
این تغییر رنگ به هیچ وجه به اندازه روش لمینت و کامپوزیت نیست و تنها با شدت کمتری میتواند دندان ها را سفید کند. با این حال برای آن که این درمان درمانی موفق و با تاثیرگذاری بیشتری باشد توصیه می گردد که در چند مرحله صورت گیرد.
دندان های سفید جلوه خاصی در زیبایی فرد ایجاد می کنند و موجب افزایش اعتماد به نفس می شوند. البته نوع مواد و روش های بلیچینگ با هم متفاوت است که در این مقاله به تفکیک آن میپردازیم.

تغییر رنگ دندان ها

بد رنگ بودن دندان ها یکی از مشکلات رایج بیشتر مراجعین به دندانپزشکی است. این امر حتی در کسانی که تصور می‌کنند دندان های آنها سفید و معمولی است، ضرورت دارد. زیرا رنگدانه های مواد غذایی به مرور زمان موجب تغییر رنگ دندان ها می‌شود. در مواردی که دندان های بیمار به دلایل ژنتیکی و یا مصرف برخی داروها به طور حاد بد رنگ شده اند و زیبایی او را تحت تاثیر منفی قرار داده اند، اهمیت بیشتری پیدا می‌کند.
جهت حصول نتیجه مطلوب در بلیچینگ دندان یا سفید کردن دندان بایستی دندانپزشک علت بد رنگی دندان را بطور کامل بداند و تشخیص دهد که این امر در موفقیت بسیار مهم است زیرا که متناسب با علت، روش درمانی متمایز می شود.

مهمترین علل تغییر رنگ دندان ها:

1. تغییرات ژنتیکی
2. مصرف آنتی بیوتیک و فلوراید
3. پوسیدگی دندان
4. سیگار کشیدن
5. استفاده از نوشیدنیهای رنگی مثل چای ، قهوه و ...
6. افزایش سن
7. عدم رعایت بهداشت مناسب دهان و دندان

بلیچینگ چیست؟

بلیچینگ چیست؟
بلیچینگ چیست؟

ماده اصلی سفیدکننده دندان ها پراکسید هیدروژن است که باعث اکسید شدن رنگدانه های رسوب کرده بین هرم های مینایی شده و آنها را از بین می برد. به مرور زمان این ماده به قسمت های زیرین مینا در عاج نفوذ میکند و رنگ آن را روشن تر کرده و باعث سفید شدن دندان میشود. دو روش کلی برای سفید کردن دندان ها با بلیچینگ وجود دارد که از نظر مراحل و هزینه ی بلیچینگ دندان متفاوت هستند.

آماده سازی دهان برای بلیچینگ (سفید کردن دندان ها)

قبل از اقدام به بلیچینگ باید دندان های پوسیده را ترمیم کنیم. باید بدانیم که بلیچینگ بر روی پر کردگی ها ، روکش ها، لمینت ها و نواحی زرد ریشه ناشی از تحلیل لثه تاثیری ندارد.
قبل از اقدام به بلیچینگ، انجام جرم گیری (در صورت وجود جرم) و برساژ به نتیجه گیری بهتر می انجامد.

انواع روش بلیچینگ دندان

بلیچینگ در خانه (home bleaching):

بلیچینگ در خانه
بلیچینگ در خانه

روش‌ دیگر بلیچینگ سفید کردن دندان ها در منزل می‌باشد که زیر نظر متخصص و توسط بیمار انجام می شود. در این روش دندانپزشک از دندان های شما، قالب دقیقی تهیه میکند و از روی قالب تهیه شده تری های پلاستیکی نازک و شفافی ساخته می شود. این قسمت اکثرا به لابراتوار ها سپرده می گردد. در این تری پلاستیکی، فضای مناسب بین دندان و وسیله پلاستیکی پیش بینی شده که ژل‌های بلیچینگ را طیق دستور پزشک در آن قرار می دهید. در نهایت پس از گذشت چند هفته و پس از استفاده از ژل مربوطه طبق دستور العمل دندانپزشک، دندان ها به سفیدی مورد نظر می‌رسند. ژل مورد استفاده در این روش بین 16 تا 20 درصد غلظت دارند. معمولا توصیه می شود تا تری به هنگام خواب شب در دهان قرار گیرد و صبح فردا خارج شود.
در سال‌های اخیر محصولات زیادی نیز برای سفیدکردن در داروخانه‌ها و سوپرمارکت‌ها ارائه می‌شوند که غلظتی کمتر از 10 درصد دارند و به علت نظارت نداشتن دندانپزشک بر مراحل درمان و احتمال آسیب به لثه ها بعلت محافظت نشدن، استفاده از آن‌ها توصیه نمی‌گردد .


روش سفید کردن دندان ها در مطب (office bleaching):

روش سفید کردن دندان ها در مطب
روش سفید کردن دندان ها در مطب

در این روش دندانپزشک ابتدا با استفاده از ژل مخصوص، لثه ها را به منظور محافظت می پوشاند، لب بیمار نیز توسط دهان بازکن مخصوص کنار زده شده و کاملا محافظت می شود. سپس مواد سفید کننده (ژل مخصوص بلیچینگ) با غلظت بالا و با دقت بر روی دندان ها گذاشته می شود. سپس با دستگاه مخصوص بلیچینگ (که تولیدکننده اشعه با فرکانس بالا و به رنگ آبی هستند) اشعه به دندان ها تابیده می شود و این عمل چند مرتبه تکرار می شود.این اشعه موجب اکتیو شدن ژل بلیچینگ و تاثیر سریع تر آن می شود.

کدام روش سفید کردن دندان ها بهتر است؟

مواد استفاده شده در انواع مختلف بلیچینگ متفاوت می باشد و دارای غلظت های متفاوتی است. در بلیچینگ مطبی از هیدروژن پراکسید استفاده می شود و در بلیچینگ خانگی از کارباماید پراکسید استفاده می گردد تا دندان های سفیدی به بیمار هدیه شود. اساتید و دندانپزشکان زیبایی بر این باورند که بهترین نتایج وقتی حاصل می شود که هر دو این روش ها با هم انجام بگیرد. یعنی ابتدا office bleaching و سپس home bleaching. تبعا نتیجه گیری در زمان کمتر در بلیچینگ داخل مطب اتفاق می افتد اما نتایج ماندگارتر، در همزمانی این دو روش حاصل میشود.

مزایای بلیچینگ دندان

• بی درد بودن طول درمان
• عدم هرگونه آسیب دندان
• ارزان بودن

معایب بلیچینگ دندان

حساسیت دندان یکی از شایع ترین مشکل بعد از انجام این درمان است. بعد از انجام این درمان ممکن است دندان های فرد به خوراکی های سرد و گرم حساس شود که این موقتی می باشد. مورد بعدی به موقت بودن این درمان با ماندگاری زیر یکسال و بر آورده نشدن خواسته بیمارانی که خواهان دندان هایی بسیار روشن هستند.

عوارض بلیچینگ دندان

تقریباً از میان هر سه نفر، دو نفر هنگام بلیچینگ دندان دچار حساسیت دندانی می‌شوند. یعنی تماس دندان هایشان با هوای بیرون و مایعات سرد و گرم باعث رنجش آنها می‌گردد. این حساسیت یک حالت گذراست و جای هیچگونه نگرانی نیست. اگر حساسیت از بین نرفت به دندانپزشک خود مراجعه کنید.

مدت زمان انجام بلیچینگ

درمان بلیچینگ در یک جلسه یک ساعته قابل انجام است.

دوام بلیچینگ دندان

نوشيدن زياد قهوه و چاي پررنگ، سيگار کشیدن، استفاده زياد از نوشابه ها و عدم توجه به بهداشت دهان و دندان، مدت زمان دوام بلیچینگ را کاهش می دهند. لازم به ذکر است که بلیچینگ درمانی است که باید هر چند وقت یکبار تکرار شود تا رنگ دندانها به صورت دائمی سفید بمانند.

مراقبت های بعد از بلیچینگ دندان

بعد از بلیچینگ دندان مصرف سیگار و مواد رنگی خوراکی مانند چای و قهوه را به حداقل برسانید و اگر مصرف کردید حتماً بلافاصله دهانتان را مورد شستشو قرار دهید.

هزینه بلیچینگ دندان‌

هزینه بلیچینگ دندان‌
هزینه بلیچینگ دندان‌

کیت‌های مخصوص سفید کردن دندان که بدون نسخه به فروش می‌رسد، ارزان‌ترین روش برای سفید کردن دندان‌ها است. هزینه استفاده از سیستم‌های تهیه شده توسط دندانپزشک به گستردگی درمان بستگی دارد. سفید کردن دندان با لیزر گران‌ترین روش برای سفید کردن دندان‌ها است که بهترین نتیجه را نیز به دست می‌دهد.

چهار نکته در بلیچینگ دندان

درمان بلیچینگ دندان نکاتی دارد که اگر به آن ها آگاه باشید رضایت مندی شما را افزایش خواهد داد:
1. کار با این مواد بسیار سخت می باشد و بلیچینگ دندان هنر دستان و دانش دندانپزشک شماست و بسیار وابسته به تخصص دندانپزشک زیبایی می باشد.
2. فرایند بلچینگ دندان یک درمان دائمی نیست و نیاز به تکرار دارد رنگ دندان ها ممکن است تغییر کند و نیاز به تمدید داشته باشد. فاصله لازم برای درمان مجدد به عوامل متعددی از جمله بهداشت فردی ، عادات غذایی و ….. بستگی دارد و میتواند بین چند هفته تا چند سال متغییر باشد.
3. بلیچینگ دندان درمانی در دندانپزشکی زیبایی است که نمی توان نتیجه درمان را به دقت مشخص نمود و سفیدی دندان قابل پیش بینی نمی باشد. این بدان معنی است که در هنگام مراجعه به اکثریت دندانپزشکان، تضمینی بابت میزان روشنی دندان ها (برای داشتن لبخند های هالیوودی) داده نخواهد شد.
4. اعتقاد برخی از اساتید و کار بلدهای دندانپزشکی زیبایی این است هردو روش درمان باید با هم انجام شودکه آفیس بلیچینگ یا همان سفید کردن دندان ها در مطب یک استارتر است و باید بوسیله بلیچینگ های خانگی، ادامه روند درمان پیگیری شود .این مسئله شاید زمان سفید کردن دندان و قیمت بلیچینگ را افزایش دهد ولی در دراز مدت رضایت خاطر بیشتری را برای شما به همراه خواهد داشت .

سوالات رایج درباره بلیچینگ (سفید کردن) دندان ها

بلیچینگ چیست؟
علت تغییر رنگ دادن ها چیست؟
هزینه بلیچینگ دندان چقدر است؟
کدام روش برای بلیچینگ دندان بهتر است؟
عوارض بلیچینگ دندان چیست؟
دوام بلیچینگ دندان چقدر است؟
مدت زمان انجام بلیچینگ چقدر است؟

خواندن 1850 دفعه آخرین ویرایش در دوشنبه, 29 بهمن 1397 ساعت 14:02
محتوای بیشتر در این بخش: « درمان های پیشگیرانه فلوراید تراپی »

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.