روش های خانگی جرم گیری دندان و میزان تاثیرگذاری این روش ها

چهارشنبه, 07 اسفند 1398 ساعت 12:36

جرم های روی دندان، علاوه بر این که ظاهر و زیبایی دندان ها را تحت تاثیر قرار می دهند، دندان ها را زرد می کنند و می توانند موجب پوسیدگی دندان ها شوند. به همین دلیل اغلب برای مقابله با این مشکل به دنبال روش های خانگی جرم گیری دندان هستند. در صورتی که بتوانید با روش های خانگی جرم گیری دندان استفاده کنید و به مقابله با جرم ها بپردازید، علاوه بر این که دندان های زیبایی خواهید داشت، می توانید در هزینه های دندانپزشکی نیز صرفه جویی کنید. اما اندکی پرس و جو از اطرافیان در خصوص میزان تاثیرگذاری این روش ها شما را مردد می کند. برخی معتقدند این روش ها به صورت معجزه آسایی موثر است. در مقابل گروهی معتقدند که این روش ها تاثیر چشمگیری ندارد. آیا روش های خانگی و روش های سنتی جرم گیری دندان تاثیرگذاری لازم را دارند یا خیر؟ با ما همراه باشید تا به این سوالات پاسخ دهیم.

آیا جرم گیری دندان در بارداری امکان پذیر است؟

چهارشنبه, 07 اسفند 1398 ساعت 12:24

خرابی یا پوسیدگی دندان ها و نیاز به جرم گیری دندان در بارداری، یکی از عمده ترین بیماری های رایج کشورهای در حال توسعه مانند آسیای غربی و آفریقا می باشد. ضرورت توجه به بیماری های دندان در قبل، حین و بعد از دوران بارداری موجب خواهد شد تا کیفیت زندگی مادر و کودک افزایش یابد.

آیا جرم گیری دندان لمینت شده امکان پذیر است؟

سه شنبه, 06 اسفند 1398 ساعت 08:18

امروزه افراد بیشتر از گذشته مراقب سلامتی و زیبایی خود هستند، از جمله کارهایی که بیشتر در جهت زیبایی انجام می دهند، لمینت دندان می باشد. لمینت کردن دندان ها باعث می شود تا شما دندان های سفیدی داشته باشید و لبخندتان زیباتر به نظر برسد. لمینت دندان یک روکش است که بر روی دندان کشیده می شود؛ بنابراین ممکن است گاهی لک بگیرد و رنگی شود. برای از بین بردن این لک ها از روش های زیادی می توان استفاده کرد؛ اما بهترین روش جرم گیری دندان لمینت شده، مراجعه به دندان پزشک می باشد.

آیا جرمگیری مینای دندان را از بین میبرد؟

سه شنبه, 06 اسفند 1398 ساعت 08:08

باکتری هایی در دهان وجود دارند که همراه با پروتئین ها و مواد غذایی باقی مانده در میان دندان ها، لایه ی زبری به نام پلاک دندانی را روی دندان ها ایجاد می کنند. این لایه ی نازک زبر به مرور زمان آهکی شده و تبدیل به جرم دندان می شود و اگر جرم گیری دندان انجام نشود، این پلاک ها باعث پوسیدگی دندان می شوند. پلاک های دندانی به خوبی قابل رویت نیستند؛ اما جرم دندان با توجه به رنگ زرد یا قهوه ای که به دندان ها می دهد، به خوبی قابل مشاهده است.
جرم گیری دندان با استفاده از ابزارهای دندان پزشکی یا دستگاه فرا صوت، به منظور پاکسازی سطح رویی دندان ها انجام می شود. اگر جرم گیری دندان به درستی و به طور مداوم انجام نشود، باکتری هایی که در پلاک های دندانی وجود دارند با ترشح نوعی اسید بر روی دندان ها، منجر به پوسیدگی دندان می شوند. همچنین اگر این پلاک های دندانی از روی دندان پاک نشوند، به مرور زمان حالت آهکی به خود می گیرند و جرم تشکیل شده توسط آنها دندان را خراب می کند.
امروزه تصور غلطی در میان مردم بسیار باب شده است که هیچ گونه سند علمی ندارد. مردم تصور می کنند، اگر از جرم گیری دندان استفاده کنند به مینای دندان خود آسیب می رسانند؛ اما باید گفت که چنین چیزی صحت ندارد. تا به امروز هیچ مقاله علمی جدیدی نتوانسته این موضوع را به اثبات برساند؛ بنابراین اگر می پرسید که آیا جرمگیری مینای دندان را از بین می برد؟ باید به شما بگوییم خیر، جرم گیری به مینای دندان آسیب نمی رساند و تا به امروز هیچ سند علمی برای آن ارائه نشده است.

جرم دندان
جرم دندان

انواع روش های جرم گیری دندان


پلاک های دندانی که توسط باکتری ها بر روی دندان ایجاد می شوند، به مرور زمان می توانند منجر به تشکیل جرم دندان ها شوند. جرم دندان از مواد معدنی تشکیل شده است که به راحتی قابل رؤیت می باشد و به سختی از دندان جدا می شود.
جرمی که روی دندان ها ایجاد می شود، رنگ زرد یا قهوه ای به دندان ها می دهد که می تواند زیبایی چهره شما را خراب کند؛ بنابراین بهترین راه برای از بین بردن جرم تشکیل شده روی دندان ها، استفاده از جرم گیری دندان می باشد. جرم گیری دندان به روش های مختلفی انجام می شود که به طور کلی سه روش اصلی برای جرم گیری دندان وجود دارد. در ادامه مقاله قصد داریم این سه روش را معرفی کنیم.

جرم دندان

• روش دستی جرم گیری دندان: از جمله روش های قدیمی جرم گیری دندان، استفاده از روش دستی است. روش دستی جرم گیری دندان یک روش بسیار دردناک و زمان بر است. این روش با پیشرفت تکنولوژی و کاربرد دستگاه های جدید جرم گیری دندان، امروزه زیاد کاربرد ندارد.
• روش جرم گیری دندان با دستگاه: یک روش شایع و پر طرفدار جرم گیری دندان، روش جرم گیری با دستگاه می باشد. در واقع این روش جدید به عنوان جایگزین جرم گیری دندان به روش دستی شناخته می شود.
دستگاه های جرم گیری انواع مختلفی دارند که از جمله دستگاه های کاربردی در این زمینه که معمولا در مطب ها و کلینیک های دندان پزشکی وجود دارد، دستگاه های اولتراسونیک و یا پیزوالکتریک می باشد. استفاده از دستگاه های جرم گیری، فرآیند جرم گیری دندان را سرعت می بخشد و خطر کمتری برای دندان ها دارد؛ زیرا این دستگاه ها طوری تنظیم شده اند که به دندان آسیب نرسانند و درد جرم گیری را کمتر کنند.
• روش جراحی: در مواردی که جرم ها گسترده اند و نمی توانیم از روش های قدیمی یا از دستگاه های جرم گیری استفاده کنیم، از جراحی برای جایگزین جرم گیری دندان ها استفاده می شود.
علاوه بر این سه روش اصلی، از روش های خانگی نیز می توانید به عنوان روش های جایگزین جرم گیری دندان استفاده کنید. به عنوان مثال می توانید از خمیردندان های قوی، خمیردندان های مخصوص افراد سیگاری و یا پودرهای جرم گیری دندان، به عنوان روش های خانگی جرم گیری دندان استفاده کنید؛ اما این روش ها ارزش درمانی ندارند و در بیشتر موارد می توانند به دندان آسیب برسانند. این مواد دارای درصد بالایی از ساینده ها می باشند که با برداشتن مینای دندان، دندان ها را سفید و درخشان می کنند؛ بنابراین این مواد بدون آنکه تاثیری بر جرم دندان داشته باشند، دندان را خراب می کنند.
بهترین و اصولی ترین روش برای جرم گیری دندان، مراجعه به دندان پزشک یا رفتن به کلینیک های دندان پزشکی زیبایی می باشد. دندان پزشک ها با تخصص و تجربه کافی در زمینه ی جرم گیری دندان می توانند به شما کمک کنند تا بدون آنکه آسیبی به دندان هایتان برسد، فرآیند جرم گیری دندان را انجام دهید.


مراحل جرم گیری دندان


جرم دندان از مواد معدنی سختی تشکیل شده که روی سطح دندان را می پوشاند. با توجه به آنکه جرم دندان یک لایه ی سخت از مواد معدنی می باشد، فرآیند جرم گیری را می توان به کندن جرم کتری یا سماور تشبیه کرد. جرم دندان گاهی ممکن است روی لثه ها نیز ایجاد شود و عمل جرم گیری را خطرناک تر کند؛ بنابراین برای جرم گیری دندان یک سری مراحل را باید انجام داد تا فرآیند جرم گیری به درستی و به شکل بی خطری انجام شود. در ادامه قصد داریم به شکلی مختصر این مراحل را شرح دهیم.
• مرحله اول جرم گیری دندان یا کورتاژ لثه: در این مرحله دندان پزشکان از دو روش برای جرم گیری دندان استفاده می کنند؛ اما کورتاژ لثه تنها در زمانی انجام می شود که جرم دندان یا پلاک های دندانی از بین نروند و در بافت لثه یا اطراف دندان باقی بمانند.
معمولا عفونت های دندانی در بافت اپیتلیوم لثه یا همان بافت پوششی لثه ایجاد می شوند و در زمان جرم گیری دندان می توانند برای بیمار خطرآفرین باشند. در نتیجه معمولا طی مراحل جرم گیری دندان، فرآیند کورتاژ لثه نیز انجام می دهند تا این عفونت ها از بین بروند. فرایند کورتاژ لثه توسط لیزر انجام می شود.
بافت اپیتلیوم لثه یا بافت پوششی لثه که اطراف دندان ها را می پوشاند، معمولا محل تجمع انواع عفونت های دندانی است. در عمل کورتاژ لثه با استفاده از دستگاه لیزر بافت پوششی لیزر را حذف می کنند و سپس بافت زیرین از بافت پوششی که دارای یک بافت همبند سالم می باشد را حفظ می کنند؛ یعنی بافت عفونی را تا جایی که عفونت وجود دارد با لیزر حذف می کنند و سپس مانع از حذف بافت سالم زیر آن می شوند. به این ترتیب پس از عمل کورتاژ لثه یک بافت همبند سالم از لثه در دهان ایجاد می شود.
همان طور که گفته شد در این مرحله دندان پزشکان جرم گیری دندان را با استفاده از دو روش انجام می دهند. در این مرحله با استفاده از ابزار دستی و یا دستگاه اولتراسونیک جرم گیری دندان انجام می شود. قبلا گفتیم که روش دستی از جمله روش های قدیمی جرم گیری دندان است، دندان پزشکان در این روش به صورت دستی پلاک های دندانی را پاکسازی می کنند و از آنجا که پلاک های دندانی به راحتی قابل مشاهده نیستند، دندان پزشکان مجبورند با حس لامسه خود، نواحی که پلاک های دندانی وجود دارند را شناسایی کنند؛ اما در روش جرمگیری با دستگاه، شناسایی پلاک های دندانی توسط دستگاه به راحتی انجام می شود.

 

دندان پزشکان در این مرحله برای جرم گیری دندان از ابزارها و دستگاه هایی مثل اولتراسونیک استفاده می کنند. این دستگاه به راحتی پلاک های دندانی را شناسایی می کند و همچنین با قطعه ی فلزی که در انتهای دستگاه قرار گرفته است، پلاک ها را از روی سطح دندان جدا می کنند. دندان پزشکان در تمام مدتی که فرآیند پاکسازی پلاک های دندانی را انجام می دهند،سعی میکنند قطعه فلزی دستگاه که پلاک ها را از روی دندانها جدا می کند را سرد نگه دارند و همچنین با اسپری آب بر روی دندان ها، به طور مداوم دندان ها را می شویند.
● مرحله دوم بروساژ دندان: بروساژ دندان مرحله دیگری از جرم گیری دندان می باشد. در این روش معمولا دندان ها را به یک خمیر مخصوص آغشته می کنند و سپس به وسیله ی یک دستگاه چرخشی که یک برس در سر آن تعبیه شده است، بروساژ دندان را انجام می دهند. بروساژ دندان معمولا پس از جرم گیری انجام می شود تا یک سطح صیقلی و در خشان به دندان بدهد. همچنین از بروساژ دندان برای حذف و پاک کردن رنگ ها و لکه هایی که چسبندگی زیادی ندارند، استفاده می شود.

● مرحله سوم صیقلی کردن دندان با AirFlow: یک روش جدید و ایده آل برای صیقلی کردن دندان ها و از بین بردن لکه های ناشی از مصرف قهوه و چای، روش AirFlow می باشد. در این روش علاوه بر سفید کردن دندان ها، پلاک های دندانی نیز به طور کامل از بین می روند. همچنین از این روش برای پاکسازی دندان ها قبل از انجام فرایند ارتودنسی دندان استفاده می کنند.
در این روش برای صیقلی کردن دندان ها از تماس مستقیم، فشار و گرما استفاده نمی شود؛ بنابراین دندان ها وضعیت بهتری دارند. در این روش با استفاده از یک اسپری هوا، سدیم بی کربنات و جت آب و بدون آنکه بیمار دردی احساس کند، انواع لکه های روی دندان را از بین می برند. این روش بر روش های درمانی پریودنتال برتری دارد و همچنین از دیگر مزایای این روش می توان به مقرون به صرفه بودن آن اشاره کرد.

 

فواید و مضرات جرم گیری دندان


بیماری لثه می تواند موجب از دست دادن دندان ها یا عواقب دردناکتری شود. یکی از روش های در مانی بیماری های لثه ای، انجام جرم گیری دندان می باشد. جرم گیری دندان می تواند عفونت های لثه ای را از بین ببرد و از انواع بیماری های لثه ای جلوگیری کند. همچنین با این روش می توان از پخش شدن عفونت های لثه در بدن، جلوگیری کرد، علاوه بر این جرم گیری می تواند خونریزی لثه ها را کاهش دهد و بوی بد دهان را از بین ببرد.
جرم گیری دندان ها می تواند مضرات و معایبی هم داشته باشد؛ اما لازم به ذکر است که با وجود انواع روش های درمانی، فرآیند جرم گیری به شکل کاملا بی خطری انجام می شود و در نتیجه جرم گیری نمی تواند معایب زیادی داشته باشد. گاهی ممکن است بعد از جرم گیری دندان، دندان پزشک از شما بخواهد تا مدت یک هفته آنتی بیوتیک مصرف کنید که در واقع این کار به منظور جلوگیری از ورود عفونت و باکتری به جریان خون انجام می شود. در نتیجه مصرف زیاد آنتی بیوتیک را می توانیم به عنوان تنها ضرر جرم گیری دندان معرفی کنیم.
همچنین برخی افراد می پرسند آیا جرم گیری مینای دندان را از بین می برد؟
در پاسخ باید بگوییم خیر، چنین چیزی ممکن نیست؛ زیرا تا به امروز هیچ سند یا مستندات علمی مبنی بر آنکه نشان دهد جرم گیری مینای دندان را از بین می برد، ارائه نشده است. در نتیجه نمی توان گفت این موضوع از مضرات جرم گیری دندان می باشد؛ اما لازم به ذکر است که جرم گیری دندان فرایند بسیار مهم و حائز اهمیتی است و باید به آن بسیار توجه کرد. پس اگر به فکر جرم گیری دندان هایتان هستید، بهترین راه برای آنکه بدون استرس و نگرانی جرم گیری دندان هایتان را انجام دهید، مراجعه به یک دندان پزشک متخصص در این زمینه می باشد.

 

روش های مراقبت از دندان و پیش گیری از جرم گیری دندان


جرم گیری دندان همان طور که گفته شد ضرری برای دندان ها ندارد و پاکسازی جرم دندان ها لبخند زیباتری برای شما به ارمغان می آورد. برخی افراد تصور می کنند اگر مسواک را با شدت بیشتری روی دندان های خود بکشند و به اصطلاح روی دندان هایشان را سمباده بزنند، دیگر به جرم گیری احتیاجی نخواهند داشت؛ اما باید گفت که این افراد اشتباه م یکنند. سمباده دندان مینای دندان را از بین می برد و کشیدن بیش از حد مسواک روی دندان ها، لثه را زخم می کند و به دندان آسیب می رساند.
سمباده دندان

جرم گیری اگر توسط دندان پزشک و از راه اصولی انجام شود، قطعا هیچ گونه آسیبی را به دندان وارد نمی کند؛ اما اگر فرایند پاکسازی جرم دندان را بدون اطلاع دندان پزشک و با استفاده از روش های خانگی مثل سمباده دندان ها، انجام شود؛ به دندانها آسیب می رساند. در نتیجه اگر قصد دارید از روش های جرم گیری برای پاکسازی پلاک های دندان یا جرم دندان ها استفاده کنید، به شما توصیه می کنیم ، حتما به یک دندان پزشک متخصص در این زمینه مراجعه کنید.
همان طور که همیشه می گویند پیش گیری بهتر از درمان است، استفاده از روش های مراقبتی و پزشکی از دندان ها، می تواند از جرم گیری دندان جلوگیری کند. به عنوان مثال می توانید از نخ دندان، خمیردندان های مخصوص جرم دندان و شیوه های صحیح کشیدن مسواک روی سطح دندان برای جلوگیری از تشکیل جرم روی دندان هایتان استفاده کنید. با رعایت مراقبت های این چنینی و همچنین چکاب های مدوام توسط دندان پزشک می توانید به موقع فرایند جرمگیری را انجام دهید.

هزینه جرم گیری دندان در کلینیک دندان پزشکی

سه شنبه, 06 اسفند 1398 ساعت 07:59

همه افراد احتمالا حداقل یک بار جرم گیری دندان را در زندگی خود تجربه می کنند. به فرآیند زدودن جرم های سطح دندان و زیر لثه جرم گیری دندان گفته می شود. افراد در طول عمرشان ممکن است بارها دندان هایشان به جرم گیری نیاز پیدا کند. بزاق دهان، باکتری ها و پروتئین های موجود در دهان لایه نازکی را تشکیل می دهند که سطح دندان های شما را می پوشانند.

زیبایی دندان با چه روش هایی ممکن است؟ همه چیز درباره زیبایی دندان

سه شنبه, 06 اسفند 1398 ساعت 07:28

زیبایی دندان ها یکی از مهم ترین معیارهای زیبایی چهره محسوب می¬شود. دندان¬های زیبا باعث ایجاد لبخندی جذاب‌تر و دل‌نشین‌تر می‌شود. یکی از مشکلات دندانی که مانع زیبایی دندان می‌شود زرد یا تیره شدن رنگ آن‌هاست. در این مقاله به انواع شیوه‌های زیبایی دندان و سفید کردن آن‌ها می‌پردازیم.

مزایا و معایب جرم‌گیری دندان به روش خانگی

سه شنبه, 06 اسفند 1398 ساعت 07:23

حفظ سلامت بهداشت دهان و دندان از اموری است که هم در دین و هم در اصول بهداشتی بسیار به آن اهمیت داده شده است، رعایت نکردن بهداشت دهان و دندان نه تنها سبب بروز بیماری هایی می شود بلکه بوی بدن دهان را هم پدید می‌آورد، ما در این مقاله به تشریح مسائلی در رابطه با جرم‌گیری دندان می‌پردازیم.

راهکار هایی برای از بین بردن جرم دندان کودکان

سه شنبه, 06 اسفند 1398 ساعت 07:18

جرم دندان، یکی از مهم ترین عوامل پوسیدگی و خرابی دندان ها می باشد که در خصوص کودکان بسیار اهمیت دارد. در این مقاله قصد داریم تا در ارتباط با جرم گیری دندان در کودکان و مسائل مرتبط با جرم گیری، و همچنین اقدامات بعد از جرم گیری دندان ها، توضیحاتی را ارائه دهیم. با ما همراه باشید.

جرم گیری دندان چه فایده ای دارد؟

سه شنبه, 06 اسفند 1398 ساعت 07:12

جرم‌گیری دندان به پاکسازی دندان از پلاک هایی گفته می شود که بر روی دندان قرار گرفته اند و رنگ دندان را تغییر می دهند و در نهایت موجب می شوند که زیبایی دندان از بین برود. با کمک جرم‌گیری سطح دندان تمیز می شود و زبری روی سطح دندان نیز از بین خواهد رفت. دندانپزشکان جرم گیری دندان را به دو صورت بر روی دندان بیمار انجام می‌دهند.

جرم‌گیری دندان ایمپلنت چگونه است؟

سه شنبه, 06 اسفند 1398 ساعت 07:03

جرم‌گیری دندان‌های ایمپلنت سه مرحله دارد.با قلم‌موی تیتانیومی دستگاه التراسونیک لرزش‌هایی روی دندان ایجاد می‌کنند.به‌وسیله‌ی لیزر لثه را کورتاژ و دندان‌ها را پولیش می‌کنند.با airflow سطحی صاف ایجاد می‌کنند.جرم‌گیری با فویل به‌وسیله‌ی جوش‌ شیرین و خمیر دندان است.جرمگیری دندان کامپوزیت شده مانند سایر دندان‌ها است.در مواردی که جرم کم باشد با پولیش جرم‌گیری می‌کنند. مهم‌ترین عواقب جرم‌گیری حساسیت دندان و لثه است.بهترین خمیر دندان جرم‌گیر white now سیگنال است.

جرم دندان چیست؟

سه شنبه, 06 اسفند 1398 ساعت 06:53

جرم دندان از یک ماده سخت معدنی تشکیل شده است که بر روی دندان دیده می‌شود بیشترین مقدار جرم در پشت دندانهای جلو پایین دیده می‌شود زیرا مجاری غدد بزاقی به این قسمت باز می‌شود.جرم‌گیری در زنان باردار بهتر است در سه ماهه دوم انجام شود.جرم‌گیری فقط پلاک و جرم دندان را از بین می‌بردو سطح داخلی دندان را سفید نمی کند.

بررسی روش‌های مختلف جرم‌گیری دندان

سه شنبه, 06 اسفند 1398 ساعت 06:46

ابتدا بدانیم که دندان را جرم‌گیری کردن به چه معنا می‌‌باشد، بر اثر گذشت زمان خیلی از رسوبات و آلودگی‌هایی که از پس‌مانده‌های غذایی به وجود آمده‌اند و با مسواک‌زدن از روی دندان‌ها پاک نمی‌شوند بر روی دندان‌ها و لثه‌ها می‌نشینند، به روند برداشتن این آلودگی‌‌‌ها از روی دندان‌ها جرم‌گیری دندان می‌‌گویند.

آیا مراقبت های بعد از جرم گیری دندان ضروری است؟

دوشنبه, 05 اسفند 1398 ساعت 12:49

در صورتی که دندانپزشک معالجتان، شما را به انجام جرم گیری توصیه کرده است، لازم است تا با مراقبت های بعد از جرم گیری دندان آشنا شوید. در این مقاله توصیه های مفیدی برای حصول بهترین نتیجه از جرم-گیری ارائه شده است.

آیا زخم شدن لثه بعد از جرم گیری طبیعی است؟

دوشنبه, 05 اسفند 1398 ساعت 12:38

از جرم گیری دندان چه می‌دانید؟ جرم‌ها لایه‌های مشخصی روی دندان‌ها هستند که باعث می‌شوند، دندان‌ها زرد رنگ به نظر برسند، یا بوی ناخوشایندی از دهان متصاعد شود، که برای خیلی‌ها ناراحت کننده است. جرم دندان در اثر تجمع طولانی مدت پلاک‌ها به وجود می‌آیند و باعث شکل گیری بیماری‌های مرتبط با لثه و آسیب زدن به..

آیا جرم گیری ، دندان را خراب می کند ؟

دوشنبه, 05 اسفند 1398 ساعت 12:30

با انجام جرم گیری دندان ها در واقع تا حد بسیار بالایی از سلامت دهان ، دندان ها و لثه ها می توان اطمینان حاصل کرد.
این عمل در صورتی که اصولی انجام شود هیچ گونه آسیبی به دندان ها و مینای دندان ها وارد نخواهد کرد.

آیا جرم گیری دندان با سرکه سیب در خانه صحیح است؟

دوشنبه, 05 اسفند 1398 ساعت 11:14

دندان های سفید و مرتب تاثیر زیادی روی زیبایی افراد می گذارد. زمانی که دندان ها تغییر رنگ بدهند و جرم روی آن ها را بپوشاند، زیبایی افراد دچار اختلال شده و لبخند افراد زیبایی خود را از دست می دهد. این جرم ها می تواند بر اثر مسواک نزدن و پوسیدگی آن ها به مرور زمان به وجود بیایند. جرم گیری دندان به روش های گوناگونی انجام می شود.

مضرات جرم گیری دندان چیست؟

دوشنبه, 05 اسفند 1398 ساعت 10:51

رنگ دندان ها به دلایل زیادی ممکن است زرد شود یا تغییر رنگ دهد. ازآنجاکه دندان ها نقش زیادی در زیبایی صورت دارند و علاوه بر تأثیرات زیاد در سلامتی، در حفظ زیبایی لبخند افراد نیز بسیار مؤثر هستند، پس بهتر است به خوبی از آن ها مراقبت شود. یکی از راه های سفید کردن و حفظ سلامت دندان ها، جرم گیری دندان است.

آیا جرم گیری دندان درد دارد؟

دوشنبه, 05 اسفند 1398 ساعت 10:07

یکی از رایج ترین دلایلی که اغلب افراد به دندان پزشک مراجعه می کنند، جرم گیری دندان -هایشان است. یکی از مهم ترین و اولین سؤال هایی که تمام مراجعه کنندگان به کلینیک ها و مطب-های دندان پزشکی در ذهن خود دارند این است که آیا جرم گیری دندان درد دارد؟ اگر به دنبال جواب علمی و محکمی برای این سؤال می گردید، باید بگوییم که جرم گیری دندان در اغلب موارد درد بسیار اندکی دارد. البته این به شرطی است که دستگاه کویترون که همان دستگاه جرم گیری است متناسب با حساسیت ها و ویژگی های دندان بیمار تنظیم شده باشد تا بیمار کاملاً راحت بوده و دردی در طی فرایند جرم گیری دندان احساس نکند.

جرمگیری دندان چیست؟

دوشنبه, 05 اسفند 1398 ساعت 09:50

بارها با اصطلاح جرم‌گیری دندان مواجه شدیم. اگر از دندان‌های زرد خودتان یا دیگری خسته شده‌اید یا احساس می‌کنید منظره‌ی زشتی از ظاهر دندان‌هایتان ایجاد شده، اولین پیشنهادی که ذهن‌تان را معطوف خواهد کرد جرم‌گیری دندان است. این اصطلاح به چه معناست؟ آیا جرم‌گیری دندان ضرری دارد؟ جرم‌گیری دندان چه فایده‌ای دارد و سوالاتی از این قبیل که سعی شده در این متن به آن بپردازیم. اما پیش از آن بهتر است بدانیم جِرم چیست و چگونه ایجاد می‌شود تا بدانیم به چه طریق قابل برطرف شدن است.

جرم گیری دندان ارتودنسی و اهمیت آن

دوشنبه, 05 اسفند 1398 ساعت 08:39

جرم گیری دندان ارتودنسی اهمیت زیادی در طول درمان ارتودنسی دارد. اغلب افرادی که تحت درمان ارتودنسی قرار می گیرند، به این نوع جرم گیری نیاز می یابند. جرم گیری دندان ارتودنسی قبل، حین و بعد از درمان ارتودنسی مطرح است. اگر تصمیم به درمان ارتودنسی گرفته اید یا در طول درمان هستید، ضرورت جرم گیری می تواند برای شما دغدغه باشد.ممکن است سوالاتی در خصوص جرم گیری ذهن شما را درگیر کرده باشد. اگر می خواهید به سوالات متعدد خود در این زمینه پاسخی بیابید و بدانید که آیا جرم گیری به دندان شما آسیب می زند یا خیر، کافی است این مقاله را مطالعه کنید.

جرمگیری دندان

جرم گیری دندان: علل ایجاد جرم، روش، فواید و عوارض جرم گیری و سوالات رایج

حتما تا به حال با افرادی مواجه شده اید که به خاطر بوی بد دهان شان می خواستید از آنها فاصله بگیرید. یا رنگ و روی دندان های آنها آنقدر کثیف بوده که نخواهید موقع صحبت کردن به دندان های آنها نگاه کنید .
هنگامی که افراد به سلامت دندان های خود اهمیت نمی دهند...

و پس از وعده های غذایی مسواک نمی زنند به مرور لایه ای از مواد غذایی بر روی دندان ها می نشیند. این لایه های بسیار نازک و غیر قابل رویت همان جرم ها هستند که در ابتدا بی خطرند و ظاهر دندان را به هیچ عنوان از فرم نمی اندازند اما تنها کافی است که چند روز از عمر این لایه های نازک بگذرد. کم کم شروع می کند به ایجاد بوی بد و مواد غذایی که حالا دیگر چندان هم غذایی نیستند تبدیل به اسیدهایی می شوند که باعث ایجاد حفره در دندان می شود و دندان را اصطلاحا کرم زده می کنند.

جرم دندان چیست؟

جرم دندان چیست؟
جرم دندان چیست؟

جرم دندان پلاک میکروبی یک لایه چسبناک و بدون رنگ از باکتری هاست که به صورت یک رسوب نرم بر روی دندان ها تجمع میکند و جرم همان پلاک میکروبی است که اگر 24 تا 48 ساعت به طور کامل بر روی دندان بماند و برداشته نشود میتواند با مواد معدنی در بزاق دهان ترکیب شده که به مرور زمان مواد معدنی در آن نفوذ کرده و سخت شده و محکم به سطح دندان ها میچسبد و با شستشو و مسواک پاک نمیشود و در بالا و زیر لثه قرار میگیرد.
جرم زیر لثه محکم بر سطح ریشه متصل شده و رنگ آن قهوه ای تا سیاه یا سبز مایل به سیاه بوده، جرم زیر لثه باعت بیماری لثه، تحلیل استخوان اطراف ریشه و لقی دندان میشود. جرم بالای لثه معمولا سفید مایل به کرم تا زرد رنگ و گاهی خاکستری است و باعث تجمع پلاک باکتریال میشود. در صورتی که جرم دندان برطرف نشود،به مرور زمان با نفوذ به عمق لثه منجر به تحلیل لثه میشود.

علل ایجاد جرم دندان

اگر چند روز مسواک زده نشود و لایه های غذایی روی دندان بنشینند، با زدن مسواک همه آنها از بین می روند اما اگر فاصله زمانی و عمر این لایه ها به چند ماه و یا چند سال برسد، دیگر به راحتی نمی شود از شر آنها خلاص شد. به طوری که زردی آنها بر روی دندان باقی خواهد ماند و ظاهری زشت به وجود می آورد.
علاوه بر افرادی که در مراقبت از دندان های خود کم کاری می کنند، موارد دیگری هم هستند که به این موضل گرفتار می شوند. افراد سیگاری و کسانی که مصرف کننده مواد مخدر هستند، بسیار بیشتر از سایر افراد به جرم گیری دندان نیاز دارند. علاوه بر افراد سیگاری و مصرف کنندگان مواد مخدر، کسانی که بیش از اندازه چای می نوشند نیز به جرم دندان مبتلا می شوند.
جالب است بدانید که علاوه بر مواد غذایی، حتی خود بزاق دهان نیز سبب افزایش جرم بر روی دندان ها می شود. بنابر این اگر حتی برای مدتی غذا هم نخوریم، باز هم جرم ها بر روی دندان ها می نشینند.

روش های جرم گیری دندان

به فرایند زدودن جرم از دندان جرم گیری میگوییم. جرم‌گیری دندان در طی چند جلسه انجام می‌شود و باید بیمار در فاصله بین جلسات، طبق دستورات دندانپزشک عمل کند و بهداشت را کاملا رعایت کند و از دهان‌شویه‌های مخصوص استفاده کند.
دو روش اصلی برای از بین بردن جرم دندان وجود دارد، البته بعضی از دندان‌پزشکان از هر دو روش استفاده می کنند. در ادامه این دو روش شرح داده می شود.

جرم‌گیری با ابزارهای دستی

دندان‌پزشک شما در این حالت از یک جرم‌گیر دندان استفاده می‌کند و به صورت دستی پلاک‌های موجود روی دندان را از بین می‌برد. ار آنجا که دندانپزشک توانایی مشاهده پلاک‌ها را ندارد، مجبور است از حس لامسه خود برای شناسایی نواحی ایجاد پلاک و رسوب بر روی دندان‌ها استفاده کند.

جرم‌گیری با ابزارهای اولتراسونیک

ابزار جرم گیری دندان اولتراسونیک پلاک‌ها را از روی دندان شما با لرزش یک سر فلزی، پاک می‌کند، در این روش از اسپری کردن آب برای شستن پلاک‌ها از روی دندان و سرد نگهداشتن سر دستگاه استفاده می‌شود.

در ادامه مراحل و چگونگی از بین بردن جرم دندان را شرح خواهیم داد.

مرحله اول: جرم گیری و کورتاژ لثه

جرم گیری و کورتاژ لثه
جرم گیری و کورتاژ لثه

زمانی که با درمان جرم دندان و پلاک دندان ها، همچنان عوامل ایجاد عفونت در بافت اپیتلیوم (بافت پوششی) لثه‌ای اطراف دندان باقی بماند، با انجام کورتاژ لثه ای می‌توان درمان را انجام داد. لیزر با حذف بافت اپیتلیوم عفونی و حفظ بافت همبند سالم در لایه‌های زیرین، موجب می‌شود که بافت لثه‌ای سالمی ساخته شود.
در این کلینیک جرم گیری و جرم گیری عمیق دندان‌ها معمولا در دو تا چهار جلسه انجام می‌گیرد. دندان پزشک برای این که احساس درد نکنید، لثه‌ها را با استفاده از بی حسی موضعی بی حس می‌کند. در هر جلسه یک چهارم دهان و به مدت 45 دقیقه تحت درمان قرار می گیرد. در صورتی که بیماری لثه پیشرفته نباشد، جرم گیری در یک جلسه به طور کامل انجام می‌گیرد.

مرحله دوم: بروساژ دندان

احتمالا شما هم واژه بروساژ دندان را همراه با جرمگیری دیده یا شنیده‌اید. دندانپزشکان با آغشته کردن دندان‌ها به خمیر مخصوص و استفاده از وسیله ای چرخشی که یک برس به سر آن بسته شده است، اقدام به بروساژ سطوح دندانی می‌کنند، این کار معمولا بعد از جرمگیری دندان و برای به وجود آوردن سطح صیقلی روی دندان و همچنین حذف رنگ‌ها و لکه‌هایی که چسبندگی زیادی ندارند و سفید کردن دندان، استفاده می‌شود.

مرحله سوم: صیقلی کردن دندان با AIRFLOW

صیقلی کردن دندان با Airflow روشی ایده ال برای از بین بردن لک و تغییر رنگ ناشی از کشیدن سیگار و قلیون، مصرف چای و قهوه است، زیرا علاوه بر سفید شدن دندان‌، به طور کامل پلاک دندانها را از بین می‌برد. از این روش برای پاکسازی و باز کردن فیشرها قبل ازشیار بندی دندان استفاده می‌شود. این روش جرمگیری دندان با صیقل دادن دندان بدون تماس مستقیم، فشار و گرما باعث بهبود وضعیت دندان‌های بیمار می‌شود و نسبت به دیگر روش‌های درمانی پریودنتال برتری دارد. در این روش، یک اسپری هوا و سدیم بی کربنات و جت آب برای برطرف کردن پلاک و لکه ها مورد استفاده قرار می‌گیرند. در این روش بیمار دردی را حس نخواهد کرد.

جرم‌گیری دندان با لیزر

تقبل هزینه جرمگیری دندان و جرم گیری عمیق لیزری دندان هم به منظور پیشگیری و هم به عنوان یک روش درمانی مورد استفاده قرار می‌گیرد. روش جرمگیری و سفید کردن دندان با لیزر به عنوان یک اقدام پیشگیرانه استفاده می‌شود.
پس از روش‌های پاکسازی عمیق، پاکت‌های لثه و سطوح ریشه با یک لیزر آبی درمان می‌شوند تا اتصال مجدد بافت‌های لثه را بهبود ببخشد. این کار باعث تسکین التهاب و بهبودی سریع بافت‌های لثه می شود و باعث اتصال دوباره ی بافت‌های لثه به دندان می‌شود. دستگاه AMD Laser: در این روش از ژل بلیچینگ برای سفید کردن دندانها ، بر روی دندان ها استفاده می¬شود و در ادامه پرتو شتاب دهنده بطور مستقیم بر روی دندان ها تابانده می شود تا به این ترتیب حداکثر نتایج بهینه حاصل شود. روش سفید کردن دندان با لیزر یک روش بی¬خطر و بدون درد است. به این ترتیب می توان رنگ دندان¬ها را تا 8 درجه در مدت کمتر از یک ساعت سفید کرد.
در طول جلسه بعدی، دندان پزشک مجددا لثه‌ها را معاینه می‌کند تا میزان بهبودی پاکت‌های لثه را بررسی کند. در صورتی که عمق پاکت‌های لثه هنوز بیش از 3 میلی متر باشند، روش‌های درمانی قوی‌تر از سفید کردن دندان با لیزر تجویز می‌شود.

فواید جرم گیری دندان

از بین رفتن جرم باعث کاهش پوسیدگی دندان می‌شود. بروساژ و جرم‌گیری دندان همچنین باعث بهبود ورم و التهاب لثه شده و مانع از تبدیل شدن این مشکل به یک بیماری شدید لثه می‌شود. با این حال، مزیت‌های جرم‌گیری دندان تنها تا زمانی دوام دارد که دوباره جرم روی دندان شکل نگیرد. بعضی از بیماران که بهداشت دهان و دندان خود را به خوبی رعایت نکنند، به جرم‌گیری دندان دوره‌ای نیاز پیدا می‌کنند.

عوارض جرم‌گیری دندان

با وجودی که روش‌های درمانی جرم گیری دندان و تمیز کردن عمیق ریشه‌های دندان پر خطر نیستند، اما خطر ایجاد خونریزی لثه و عفونت در لثه‌ها همواره وجود دارد. برای جلوگیری از این مشکل پس از جرمگیری دندان، ممکن است دندان پزشک از فیبرهای آنتی بیوتیک بر روی لثه برای مدت یک هفته پس از درمان استفاده کند. اگر شما با خطر بالای عفونت لثه مواجه هستید، ممکن است به شما توصیه شود قبل و بعد از انجام جرم گیری از داروهای آنتی بیوتیک استفاده کنید تا به این ترتیب از ورود باکتری‌ها به جریان خون پیشگیری شود.

هر چند مدت یکبار نیاز به جرم گیری است؟

این تماما بستگی به این دارد که شما تا چه اندازه به بهداشت و سلامت دندان های خود اهمیت می دهید. بسیاری از افراد تنها با یک بار جرم زدایی جرم سنگین و انباشته شده بر روی دندان هایشان از بین می رود و پس از آن شروع به مراقبت از دندان می کنند و دیگر نیاز اساسی به این کار ندارند. و در صورت لزوم می توانند از روش دستی استفاده کنند ولی چیزی که کاملا مشخص است این است که هر کس سالی یکبار به این کار نیاز دارد تا جرم هایی که با ابزاری مانند مسواک قابل پاک شدن نیستند، با ابزارهای قوی تری مانند ابزار دندانپزشکی از بین بروند. هرچه مراقبت شما از دندان هایتان بیشتر باشد جرم گیری ساده تر، سریع تر و غیر ضروری تر است.
در مورد افرادی که مرتب مسواک می زنند چندان مهم نیست که هر سالی یکبار این عمل را انجام بدهند ولی اگر این کار را توسط پزشکان کار بلد انجام بدهند بسیار خوب است.
اینکه گفته می شود هر 6 ماه یک بار دندان ها جرم گیری شود مبنای علمی برای همه ی افراد ندارد و تنها افرادی محدودی هستند که با توجه به تشخیص دندانپزشک متخصص لازم است هر 6 ماه یک با دندان های خود را جرم گیری کنند.

هزینه جرم‌گیری دندان

هزینه جرم گیری دندان بستگی به عوامل متعددی دارد، از جمله این عوامل می‌توان اشاره کرد به روش مورد استفاده در درمان، تعداد جلسات مورد نیازی، مراقبت‌های لازم پس از درمان و سطح تخصص دندانپزشک. قیمت جرم گیری دندان پس از معاینه اولیه در کلینیک ما به اطلاع شما خواهد رسید.

مراقبت های پس از جرم گیری و بروساژ دندان

مراقبت های پس از جرم گیری و بروساژ دندان
مراقبت های پس از جرم گیری و بروساژ دندان

• حتما سالی یک بار جرم گیری را در برنامه بهداشتی خود قرار دهید.
• اگر در هنگام مسواک زدن دچار خونریزی در ناحیه ای از لثه شدید، مطمئنا نیاز به مراجعه به دندانپزشک دارید.
• با دقت مسواک زدن یکی از مهمترین عوامل جلوگیری از جرم دندان است ، روزی 30 ثانیه مسواک زدن نمینواند کمک شایانی به جلوگیری از جرم گرفتن دندان نماید.
• بعد از جرمگیری حتما از دهانشویه که دندان پزشک تجویز میکند استفاده نمایید زیرا در بهبود زخمهای به جا مانده از جرم گیری موثر است و یک هفته بعد از جرم گیری استفاده از دهانشویه را قطع نمایید.
• در صورت حساس شدن دندان پس از جرم گیری اصلا نیاز به نگرانی نیست ، حساسیت دندان پس از مدتی رفع خواهد شد.
• جرم گرفتن دندان فقط در بزرگسالان اتفاق نمیافتد ممکن است دندان های کودکان نیز جرم بگیرند در صورتی که در بررسی های دوره ای دندانپزشک وجود جرم را تشخیص دهد ،دندان کودکان هم باید جرم گیری شود جرمهای ایجاد شده روی دندان کودکان نیز مانند بزرگسالان است.

سؤالات رایج در مورد جرم‌گیری دندان

آیا انجام دادن جرم گیری خطر دارد؟

بیشتر افراد این تصور را دارند که جرم گیری به مینای دندان آسیب زده و باعث پوسیدگی ها شده ولی باید ذکر شود که وجود جرم هایی که روی دندان و لثه ها هستند به بافت دندان ها آسیب جدی وارد می کنند و با تجمع میکروب ها در دهان به تکثیر هم ادامه می دهند .پس وجود جرم در دهان مضر بوده نه از بین بردن جرم ها.
نکته ای که باید بدانید این است که جرم گیری باعث حساس شدن دندان شده و با برخورد کردن نوشیدنی های سرد و گرم به آن تیر کشیده و جرم هایی که تا قبل از آن روی دندان بودند به عنوان عایقی عمل کرده که جلوی حساسیت را گرفته و اگر این لایه جرم از روی دندان از بین برود منجر به این حالت شده و کاملا طبیعی بوده ولی این حساسیت فقط تا چند روز بعد از انجام جرم گیری وجود دارد پس نباید نگران این موضوع باشید.

آیا جرم‌گیری باعث ضعیف شدن و لق شدن دندان‌ها می‌شود؟

از آنجا که افراد در مورد جرم گیری دندان اطلاعات کافی ندارند بسیار طبیعی است که نظریات اشتباه و شایعه ها را در این زمینه باور کنند. یکی از این شایعه ها این است که با انجام عمل جرم گیری بر روی دندان ها آنها لق خواهند شد. این باور کاملا غلط است زیرا با انجام این عمل به هیچ عنوان دندان لق نمی شود. پس از آن که جرم بر روی دندان می نشیند، اسیدی که از جرم ها به وجود می آید سبب می شود تا بخشی از قسمت های دندان نابود شود و بنابراین دندان لق به نظر بیاید. اما فرد بیمار متوجه این موضوع نخواهد شد و علت آن هم این است که حجم جرم ها به اندازه ایست که دور دندان را احاطه می کند و فرد اصلا حس نمی کند که بخشی از دندانش را از دست داده. ولی پس از آنکه جرم گیری دندان کاملا انجام شد، جرم ها از بین می روند و اکنون دیگر جرمی وجود ندارد که فضای از دست رفته میان لثه و دندان را پر کند. بنابراین بسیاری این تصور را دارند که جرم گیری دندان ها را لق می کند. این نظر اصلا صحت ندارد و هیچ توجیه علمی برای آن وجود ندارد.

آیا استفاده از خمیر دندان های ضد جرم مفید می باشد؟

خیر، جرم با مسواک و خمیر دندان پاک نمی شود و برای این منظور از دندانپزشکان باید کمک گرفت، ضمناً خمیر دندان هایی که به عنوان ضد جرم معرفی شده اند دارای مقادیر زیادی از مواد ساینده بوده و فقط رنگ و لکه های رسوب نموده بر دندان را که زنگ( Stain) نام دارد، تمیز می کنند و استفاده همیشگی از آنها توصیه نمی گردد. این خمیردندان ها، بعلت دارا بودن مواد ساینده زیاد، ایجاد خراش های بسیار ظریف بر سطح دندان ها نموده و زمینه را برای تجمع و چسبندگی بیشتر پلاک میکروبی فراهم می آورند. به مرور زمان با خوردن برخی خوراکی ها بر روی دندان ها ایجاد جرم می شود که باید دندان ها جرم گیری شوند زیرا به صورت لایه ی زرد رنگ تشکیل می شوند و اصلا ظاهر خوبی در هنگام لبخند زدن نداشته و شما می توانید در منزل هم جرم گیری دندان انجام دهید و جرم ها را نابود کنید. انجام جرم گیری با سوزش همراه بوده پس حتما باید دهان را ضدعفونی کرده و یک روز در میان از شوینده های قوی استفاده کرد تا از تشکیل شدن مجدد جرم ها بر روی دندان جلوگیری شود.

آیا می‌توان دندان ایمپلنت، لمینیت و کامپوزیت شده را جرم‌گیری کرد؟

جرم‌گیری و سفید کردن دندان‌ها همیشه با هم انجام می‌شوند. این کارها با هدف برداشتن جرم‌ها و پلاک‌هایی که روی لثه یا زیر آن جمع شده‌اند انجام می‌شوند. پزشک از یک ابزار دستی با سیستم‌های دیپلر و اولتراسوند توسط EMS مخصوص ایمپلنت‌های دندانی و ونیرهای دندانی بدون احتمال خراب شدن سطح خارجی آنها را تمیز می‌کنند.
اگر شما ایمپلنت دندانی در دهان خود دارید باید به طور مرتب به دندانپزشک مراجعه کنید تا مطمئن شوید که اطراف آنها به طور صحیح تمیز شده و از بروز عفونت‌هایی که باعث لق شدن آنها می‌شود پیشگیری شود. ایمپلنت‌ها نیز مانند دندان‌های طبیعی نیاز به توجه ویژه دارند.


آیا پولیشینگ برای دندان‌ها بد است؟

در انتهای جلسه درمانی در مطب دندانپزشک پس از این که دندان‌های به طور کامل تمیز و معاینه شدند، دندانپزشک آنها را پولیش می‌کند. در این فرایند از خمیردندان‌های دانه‌دار بر روی دستگاه پولیش چرخشی استفاده می‌شود.
طبق مقالات چاپ شده در مجله بین‌المللی موارد عملیاتی در بهداشت دندان گفته شده که در حالی که پولیشینگ باعث تمیز شدن دندان‌ها می‌شود اما این فرایند صد در صد الزامی و ضروری نیست. پولیشینگ دندان‌ها هیچ مزیتی برای سلامتی ندارند و هیچ تأثیری بر پوسیدگی، سرطان دهان یا بیماری لثه ندارند.
بیشتر دندانپزشکان انجام پولیشینگ را توصیه می‌کنند. این بدان معناست که دندانپزشک فقط قسمت‌های لکه‌دار دندان‌ها و نه همه آنها را درخشان‌تر می‌کند. این بدان دلیل است که برخی تحقیقات نشان می‌دهند که پولیشینگ زیاد همه دندان‌ها ممکن است باعث از بین رفتن مینای دندان‌ها شوند. به هر حال، اگر بخواهید دندان‌های خود را پولیش کنید نباید بیش از دو مرتبه در سال این کار را انجام دهید زیرا استفاده از خمیردندان‌های خشن‌تر و دو مرتبه پولیشینگ دندان در سال نمی‌تواند باعث آسیب‌دیدگی مینای دندان شود.

صفحه1 از2