زیبایی و سفیدی دندان‌ها نقش موثری در زیبایی کلی صورت دارد طوری که امروزه افراد از روش‌های متعددی برای سفید کردن دندان استفاده می‌کنند. مسواک زدن مداوم اگر چه در سالم و سفید نگه‌داشتن دندان‌ها بی‌تاثیر نیست اما به تنهایی نمی‌تواند آن طور که باید عمل کند؛ به همین دلیل مردم به دنبال پیدا کردن روش‌های تاثیرگذارتری هستند. ما در این مقاله قصد داریم شما را با انواع روش‌های بلیچینگ دندان در مطب، به روش‌های خانگی و... آشنا کنیم پس چنانچه شما نیز تمایل دارید دندانهایی سفید و زیبا داشته باشید به هیچ عنوان این مطلب را از دست ندهید.


بلیچینگ دندان چیست؟

بلیچینگ چیست؟ در واقع بلیچینگ به روشی علمی و موثر برای سفیدی دندان با استفاده از مواد موثره سفید کننده گفته می‌شود که عوارض مخربی روی دندان نداشته باشد و با استفاده از آن رنگ زردی که به مرور زمان روی دندان نشسته است زدوده شود. سفید شدن دندان نتیجه اصلی و نهایی بلیچینگ است که بسته به روش مورد استفاده ممکن است چند ساعت تا چند روز زمان ببرد. در روش‌های سفید کردن دندان در مطب گاهی اوقات ممکن است یک روش درمان در همان جلسه اول تاثیر خود را به خوبی نشان ندهد و به تشخیص دندان پزشک برای رسیدن به نتیجه رضایت بخش به چند جلسه مراجعه نیاز باشد.
امروزه انواع مختلفی از پودرها، ژل‌ها و خمیر دندان‌ها با عنوان بلیچینگ یا سفید کننده دندان در بازار موجودند که معمولا هم زیاد قابل اعتماد نیستند و گاهی اوقات حتی عوارض مخرب از خود بر جای می‌گذارند به همین دلیل توصیه می‌شود که تا حد امکان برای انجام این کار از یک پزشک متخصص دندان کمک بگیرید تا هم از هزینه‌های اضافی جلوگیری شود و هم این که به نتیجه دلخواهتان دست پیدا کنید.


هزینه بلیچینگ دندان

قیمت بلیچینگ دندان به عوامل متعددی بستگی دارد؛ به عنوان مثال روش سفید کردن دندان، نوع مواد سفید کننده مورد استفاده در آن و تعداد جلسات مورد نیاز برای رسیدن به نتیجه همگی از جمله عواملی هستند که روی هزینه نهایی بلیچینگ کردن دندان تاثیرگذارند.
عوارض بلیچینگ دندان
اگر چه زیباتر شدن ظاهر و داشتن لبخندی زیبا از مزایای اصلی بلیچینگ دندان به شمار می‌آیند اما انجام این کار عوارض و معایبی نیز دارد که ممکن است افراد را برای انجام دادن آن دچار تردید کنند. از جمله عوارض بلیچینگ می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

1- حساسیت:

یکی از عوارض عمده سفید کردن دندان در دندان پزشکی و با استفاده از مواد شیمیایی حساسیت است که ممکن است در 24 ساعت اول پس از بلیچینگ بروز پیدا کند. در صورتی که درد ناشی از حساسیت به اندازه‌ای بود که نتوانستید آن را تحمل کنید می‌توانید برای بهبود درد از قرص‌های ضد درد مانند ایبوپروفن استفاده کنید.

2- دائمی نبودن

یکی دیگر از مشکلاتی که استفاده از روش‌های سفید کردن دندان در دندان پزشکی دارد دائمی نبودن سفیدی دندان‌ها است. معمولا سفید کردن دندان در مطب حدود 6 ماه تا 2 سال ماندگار است ولی در حالت کلی ماندگاری آن به رژیم غذایی و جنس دندان فرد بستگی دارد. البته در نظر داشته باشید که زرد شدن دندان بخشی از روند پیری نیز به حساب می‌آید. علاوه بر این مواد غذایی و نوشیدنی‌ها نیز می‌توانند نقش بسزایی در رنگ گرفتن دندان‌ها داشته باشند.

3- آسیب رسیدن به بافت لثه

مواد سفید کننده دندان باید فقط روی دندان‌ها مورد استفاده قرار بگیرند و در صورتی که با لثه تماس پیدا کنند ممکن است باعث تحریک شدن لثه و آسیب رسیدن به آن شوند. علاوه بر این در صورتی که بخواهید این کار را در منزل انجام دهید ممکن است به همراه بزاق دهان مقادیر کمی از ژل را قورت دهید که همین مسئله می‌تواند باعث بروز حالت تهوع و استفراغ شود. به همین دلیل توصیه می‌شود که عمل بلیچینگ را در مطب و نزد افراد متخصص انجام دهید تا از عوارض انجام کار به صورت اشتباه دور بمانید.

4- پوسیده شدن دندان

یکی از نتایج مستقیم استفاده مکرر و مداوم از راه‌های سفید کردن دندان بروز پوسیدگی در دراز مدت است. علاوه بر این در صورتی که ژل سفید کننده برای مدت زمان طولانی روی دندان‌ها بماند می‌تواند به آن‌ها آسیب وارد کند و حتی باعث تغییر در رنگ کلی دندان‌ها شود.

5- امکان دارد به نتیجه دلخواه نرسید

اگر تصور می‌کنید که با بلیچینگ می‌توانید تمام مشکلات مربوط به دندان‌هایتان که در طول چند سال به وجود آمده‌اند را درمان کنید درک اشتباهی از سفید شدن دندان‌های زرد با استفاده از بلیچینگ دارید. واقعیت این است که هر چه بیشتر از دندان‌هایتان مراقبت کنید و به طور مرتب مسواک بزنید پس از درمان دندان‌های سفیدتری خواهید داشت و به نتیجه بهتری دست پیدا خواهید کرد.
اگر چه سفید کردن دندان‌ها عوارض جانبی جدی به دنبال ندارد اما مواردی مانند حساسیت و سوزش خفیف به صورت زودگذر دیده می‌شوند. علاوه بر این زنان باردار باید برای جلوگیری از قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی تا حد امکان در این دوره از سفید کردن دندان خودداری کنند و آن را به پس از زایمان موکول کنند.

در چه مواردی باید در انجام بلیچینگ احتیاط کرد؟

با وجود این که معمولا خود عمل بلیچینگ عوارض جدی برای سلامتی ندارد اما مواردی وجود دارند که باید در صورت وجود آن‌ها پیش اقدام به سفید کردن دندان با پزشک خود مشورت کنید. تعدادی از این موارد عبارتند از:

• حساسیت بالا در دندان‌ها
• داشتن رفلاکس معده
• بیماری‌های مربوط به لثه
• حساسیت لثه
• حساسیت به پراکسید هیدروژن
• پوسیدگی دندان (باید ترمیم و در صورت تمایل پر کردن با مواد سفید انجام شود)
• بارداری یا شیردهی
• سنین پایین 18

بلیچینگ دندان در خانه

برخی افراد ترجیح می‌دهند که به جای سفید کردن دندان‌ها در مطب، بلیچینگ خانگی را امتحان کنند که البته با انتخاب این روش باید توجه داشته باشید که حتما به توصیه‌های دندان پزشک به خوبی عمل کنید تا هم به نتیجه مطلوب دست پیدا کنید و هم این که با مشکل مواجه نشوید. در بلیچینگ خانگی دندان پزشک ابتدا از دندان‌های شما قالب گیری می‌کند و یک جفت قالب پلاستیکی (تری) مناسب اندازه دندان‌هایتان درست می‌کند و ژل بلیچینگ را به همراه این قالب‌ها در اختیار شما قرار می‌دهد. سپس در ادامه، طریقه سفید کردن دندان با استفاده از مواد ارائه شده را به شما توضیح می‌دهد. به طور کلی روش سفید کردن دندان‌ها در خانه و با استفاده از تری و ژل شامل مراحل زیر است:

• دندان‌هایتان را مسواک بزنید و با استفاده از نخ دندان تمیز کنید.
• نوک سرنگ مخلوط کننده را متصل کنید.
• روی لبه خارجی هر یک از حفره‌های قالب یک قطره ژل سفید کننده بریزید و سپس قطره‌ها را با استفاده از نوک سرنگ درون حفره پخش کنید.
• قالب‌ها را روی دندان‌هایتان قرار دهید اما توجه داشته باشید که آن‌ها را با دقت کامل و به درستی روی دندان‌ها بگذارید طوری که ژل از آن‌ها بیرون نزند و تری‌ها به خوبی سر جای خود قرار بگیرند. پس از انجام این کار در ژل سفید کننده حباب‌هایی تشکیل می‌شود که نشان دهنده انجام عمل سفید شدن دندان هستند.
• چنانچه در مرحله قبل، متوجه خروج ژل از قالب شدید آن را با استفاده از انگشت یا مسواک خشک بردارید.
• طبق دستور العملی که دندان پزشک ارائه می‌دهد اجازه بدهید قالب‌ها برای مدت زمان تعیین شده روی دندان‌هایتان بمانند.
• پس از انجام مراحل گفته شده، قالب‌ها را از دندان بیرون بیاورید و دندان و لثه‌هایتان را با آب و مسواک شستشو دهید.
• بعد از بیرون آوردن قالب‌ها، ژل را از داخل آن‌ها تخلیه کنید و تا استفاده بعدی آن‌ها را در جعبه مخصوص و در محیطی خشک و خنک نگهداری کنید.

نکاتی درباره بلیچینگ خانگی

1. ممکن است به دلیل فرآیند اکسیداسیون در دندان‌های پر شده، داخل تری‌ها رنگ تیره مشاهده کنید که کاملا طبیعی است.
2. سفید شدن قسمت‌هایی از دندان که در نزدیکی لثه قرار دارند نسبت به لبه دندان‌ها مدت زمان بیشتری طول می‌کشد.
3. بروز حساسیت به سرما را با استفاده از خمیر دندان‌های ضد حساسیت برطرف کنید.
4. گاهی وقت‌ها حساس شدن در قسمت‌های دیگری از جمله گلو، زبان یا لب نیز دیده شده است که این حالت معمولا تا چند روز پس از قطع مصرف ژل برطرف می‌شود.

رفع زردی دندان در خانه

در صورتی که وقت کافی برای سفید کردن دندان در دندان پزشکی ندارید یا به هر دلیل دیگر نمی‌توانید جلسه‌های متعدد به مطب دندان پزشکی مراجعه کنید درمان‌های خانگی بسیاری وجود دارند که می‌توانید برای سفید کردن دندان در خانه مورد استفاده قرار دهید. معمولا این روش‌ها نسبت به روش‌های شیمیایی، هزینه و عوارض جانبی کمتری به دنبال دارند و آسان و مقرون به صرفه‌تر هستند اما از سوی دیگر ممکن است با استفاده از آن‌ها دیرتر به نتیجه برسید که این خود می‌تواند یکی از معایب استفاده از روش خانگی سفید کردن دندان باشد.
برخی از راه‌های سفید کردن دندان در خانه عبارتند از:

1- سفید کردن دندان با جوش شیرین

یک قاشق چای خوری جوش شیرین را با مقداری پراکسید هیدروژن مخلوط کنید تا یک لایه خمیر درست شود سپس خمیر مورد نظر را با استفاده از یک مسواک نرم روی دندان‌ها بمالید و تا دو دقیقه به آرامی مسواک بزنید.
علاوه بر این می‌توانید همین مقدار جوش شیرین را در یک ظرف کوچک با نصف قاشق چای خوری نمک دریا و مقدار کمی آب مخلوط کنید و با استفاده از یک مسواک نرم و خمیر به دست آمده دندان‌هایتان را تا 2 دقیقه مسواک بزنید و در آخر با آب بشویید.
خمیر دیگری که می‌توان با استفاده از جوش شیرین درست کرد شامل مخلوطی از یک قاشق چای خوری آب لیمو با مقداری جوش شیرین است که مطابق دستور دو قسمت قبل باید مورد استفاده قرار گیرد.
مخلوط توت فرنگی و جوش شیرین نیز یک راه سفید کردن دندان است که می‌تواند شما را به نتیجه مطلوب برساند. برای درست کردن این خمیر یک عدد توت فرنگی بزرگ را له و با نصف قاشق چای خوری جوش شیرین مخلوط کنید سپس خمیر حاصل را روی دندان‌ها بزنید و اجازه بدهید که 5 دقیقه در همین حالت باقی بماند. در انتها برای از بین بردن اثر توت فرنگی از روی دندان‌ها با جوش شیرین مسواک بزنید.

2- سفید کردن دندان با روغن نارگیل

لوریک اسید موجود در روغن نارگیل می‌تواند باکتری‌هایی که در دهان وجود دارند و باعث زرد شدن دندان می‌شوند را از بین ببرد و بدین ترتیب دندان‌هایی سفیدتر و زیباتر به شما هدیه بدهد. برای سفید کردن دندان با استفاده از روغن نارگیل می‌توانید یک قاشق چای خوری از آن را در دهان قرار دهید و پس از آب شدن، 15 تا 20 دقیقه در دهان بچرخانید تا قسمت‌های مختلف دهان در معرض آن قرار بگیرند. در آخر دهان را با آب ولرم بشویید و مسواک بزنید. تکرار این کار به صورت چند بار در هفته می‌تواند تاثیرگذاری آن را بیشتر کند.

3- سفید کردن دندان با زغال

کربن فعال موجود در زغال می‌تواند با چسبیدن به رنگ دهنده‌های سطحی دندان مانند قهوه، چای و سایر مواد غذایی آن‌ها را از روی دندان پاک کند. در صورتی که دندان‌هایتان به طور طبیعی رنگ تیره دارند لازم است که به همراه زغال از هیدروژن پراکسید استفاده کنید. اگر چه زغال از قدرت سفید کنندگی بالایی برخوردار است و حتی می‌توان از آن به عنوان بهترین سفید کننده دندان خانگی نام برد اما بسیاری معتقدند که قابلیت سفید کنندگی این ماده سیاه رنگ محدود و کوتاه مدت است و در عین حال می‌تواند عوارضی چون آسیب و پوسیدگی دندان را به دنبال داشته باشد.

4- زردچوبه یک خمیر سفید کننده خانگی

از ترکیب یک قاشق غذاخوری روغن نارگیل ارگانیک با یک قاشق چای خوری پودر زرچوبه ارگانیک به اضافه چند قطره روغن نعناع، اسانس نعناع یا روغن چوب دارچین خمیر دندانی درست می‌شود که می‌تواند زردی دندان‌ها را کاهش دهد و رنگ روشن‌تری به آن‌ها بدهد. این خمیر را روزانه دوبار مورد استفاده قرار دهید تا به نتیجه بهتری دست پیدا کنید.

5- پوست موز

استفاده از پوست موز روشی مناسب برای سفید کردن سریع دندان است. قطعه‌ای از پوست موز را جدا کنید و آن را به مدت دو دقیقه روی دندان‌هایتان بمالید و در آخر با استفاده از جوش شیرین یا خمیر دندان مسواک بزنید تا موز به طور کامل حذف شود.

6- سفید کردن دندان با سرکه سیب

سرکه سیب یک ماده موثر دیگر برای سفید کردن دندان به شمار می‌آید. برای استفاده از سرکه سیب می‌توانید یک قاشق غذاخوری از آن را به مدت دو دقیقه در دهانتان به خوبی بچرخانید سپس با استفاده از مسواکی که در سرکه سیب فرو برده شده است اقدام به حذف لکه‌های روی دندانتان کنید و در نهایت برای حذف سرکه دندان‌هایتان را با جوش شیرین یا خمیر دندان مسواک بزنید.
سفید کردن دندان مصنوعی
به توصیه دندان پزشکان، دندان‌های مصنوعی اگر جرمی نداشته باشند تنها به قرار گرفتن در آب به صورت شبانه نیاز دارند اما اگر مشاهده کردید که دندان‌ها در حال زرد شدن هستند و کم کم جرم می‌گیرند آب به تنهایی نمی‌تواند پاسخ‌گو باشد و باید به فکر استفاده از مواد دیگری باشید. یکی از روش‌های پیشنهادی برای سفید کردن دندان‌های مصنوعی قرار دادن آن‌ها در مخلوطی مساوی از آب و سرکه به مدت 15 دقیقه و سپس مسواک زدنشان است. البته در صورتی که مقدار جرم‌ها زیاد باشد لازم است این مدت زمان به یک شب افزایش پیدا کند. علاوه بر این استفاده از مخلوط 40% آب اکسیژنه و 60% آب معمولی برای مدت 15 دقیقه نیز می‌تواند موثر باشد.
یکی دیگر از روش‌های پیشنهادی برای جرم گیری دندان، مخلوط یک به 10 سفید کننده به آب است که توصیه می‌شود دندان‌ها را به مدت 20 تا 30 دقیقه در آن قرار دهید تا در کنار جرم گیری به خوبی ضد عفونی شوند. علاوه بر روش‌های بالا می‌توانید از داروخانه‌ها بخواهید تا قرص مخصوص جرم گیری دندان مصنوعی را به شما ارائه دهند و با استفاده از آن دندان‌هایتان را سفید و جرم گیری کنید.
بلیچینگ دندان با لیزر
سفید کردن دندان با لیزر یکی از روش‌هایی است که امروزه رواج بسیار زیادی پیدا کرده است. اگر چه هزینه سفید کردن دندان در این روش گران‌تر از سایر روش‌ها است اما بلیچینگ با لیزر به طور کلی موجب تغییر چشم گیر در رنگ مینای دندان و عاج می‌شود و روشی بسیار سریع برای سفید شدن دندان است که در آن طی مدت زمان کمتر از دو ساعت، دو تا شش درجه سفیدتر شدن رنگ دندان‌ها حاصل می‌شود.
نحوه سفید کردن دندان با لیزر
در روش بلیچینگ با لیزر، دندان پزشک ابتدا ژل بلیچینگ را به دندان‌ها می‌مالد و سپس با تاباندن پرتو لیزری به آن‌ها سرعت و کارایی بلیچ را افزایش می‌دهد. اصلی‌ترین ماده موثره موجود در این ژل‌های حساس به نور پراکسید هیدروژن است که تحت تاثیر نور تجزیه و وارد مینا و عاج دندان می‌شود تا بدون ایجاد تغییر اساسی در ساختار دندان‌ها آن‌ها را سفید کند.
برای جلوگیری از بروز عوارض و آسیب‌های جانبی در این روش باید تمام بافت‌های نرم داخل دهان و اطراف دندان در برابر پرتو لیزر محافظت شوند و در عین حال لازم است که فرد متخصص با دقت کافی این کار را انجام دهد تا از آسیب رساندن به بیمار جلوگیری کند و همچنین برای محافظت از چشم‌ها استفاده از عینک محافظ در هنگام تاباندن اشعه ضروری است.
یکی از نکات مثبت درباره استفاده از لیزر برای سفیدی دندان این است که این روش نسبت به سایر روش‌های سفید کردن دندان دوام بالایی دارد و شما می‌توانید پس از استفاده از آن و با مراقبت‌های بعدی دندان‌هایتان را سفیدتر از همیشه نگه دارید. کافی است که روزانه دوبار نخ دندان و مسواک بزنید و هر چند وقت یک بار از ژل سفید کننده استفاده کنید تا سفیدی دندان‌هایتان را دائمی کنید.