کامپوزیت ونیر دندان
کامپوزیت ونیر دندان

کامپوزیت ونیر دندان | مزایا و معایب، مراحل درمان

دوشنبه, 09 ارديبهشت 1398 ساعت 08:45
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

قبل از اقدام برای روکش کردن دندان از هر نوعی ابتدا به معاینه و مشورت با دندانپزشک معالج می باشد. چرا که تشخیص انتخاب مناسب برای دندان های شما جهت زیبا سازی نیاز به تخصص و مهارت دندانپزشک دارد.
روکش های دندانی یا به جهت ترمیم پوسیدگی و مشکلات دیگر دندانی استفاده می شود که به آن کراوان گفته می شود. از کراوان برای پوشش تمام سطوح دندان شما همراه با تراش کلی اطراف دندان استفاده می شود. در نوعی دیگر از روکش های دندانی که از آن با نام ونیر کامپوزیت یاد می شود برای پوشش دهی و زیباسازی سطح جلوی دندان به ویژه در 8 دندان فک بالا و پایین قابل مشاهده در هنگام لبخند استفاده می شود. در فرآیند درمان کامپوزیت ونیر نیاز چندانی به تراش دندان نخواهد بود در نتیجه آسیب کمتری به دندان وارد شده و سلامت دندان حفظ خواهد شد. البته که این میزان تراش به فرم و شکل دندان اولیه شما بستگی دارد اما درمجموع نسبت به دیگر روش های زیباسازی دندان، آماده سازی قبل از درمان کم تهاجم تر از درمانهای دیگر است.

کامپوزیت ونیر چیست؟

کامپوزیت ونیر چیست؟
کامپوزیت ونیر چیست؟

کامپوزیت ونیر یکی از تکنیک های درمانی در دندانپزشکی ترمیمی و زیبایی است که از آن با نامهای دیگری همچون ونیر رزینی کامپوزیت، کامپونیر و یا باندینگ کامپوزیت یاد می شود. همانطور که گفته شد این روش نسبت به روکش های دندانی دیگر که جهت زیباسازی دندان استفاده می شود، از جمله لمینت سرامیکی دندان کم تهاجم تر خواهد بود. برای کسب اطلاعات در خصوص لمینت سرامیکی دندان و مزایا و معایب آن می توانید مقاله مربوط به لمینت دندان را مطالعه بفرمایید.
در نظر داشته باشید که شما به کمک ونیر کامپوزیت می توانید مشکلات جزیی که در ظاهر دندانتان ایجاد شده را، همچون شکستگی ها، ترک خوردگی و یا تغییر رنگ دندان برطرف نمایید و ظاهری زیبا در لبخند خود ایجاد کنید.
ونیر کامپوزیت راهکاری محافظه کارانه تر از لمینت دندان و همچنین متنوع تر و مقرون به صرفه تر محسوب می شود.
این ونیر ها از جنس رزین های شفافی هستند که همچون مواد خمیری شکل بر روی دندان شما توسط دندانپزشک قرار گرفته و شکل داده می شوند. تمام فرایند درمان برای دندان های شما ظرف یک جلسه قابل انجام است و این خود مزیت بزرگی برای افرادی که وقت و حوصله ی درمان های طولانی مدت را ندارند محسوب می شود.
بسته به انتخاب فرد متقاضی دندانپزشک معالج می تواند هر تعداد دندانی را طی یک جلسه کامپوزیت کند تا شما با ظاهری متفاوت و زیبا به منزل بازگردید.

رزین کامپوزیت چیست؟

همانطور که قبلا گفته شد، ماده ای که در درمان کامپوزیت ونیر مورد استفاده قرار می گیرد از جنس رزین کامپوزیت می باشد. رزین کامپوزیت مادی ای خمیری شکل و شفاف است که متناسب با رنگ دندان شما به دندانتان فرم می دهد. پس از مواد گذاری توسط دندانپزشک، پرتوی ماورابنفش به دندان شما تابانده می شود تا رزین کامپوزیت سفت و محکم شود. در نهایت فرایند درمان، دندانپزشک از پولیش، سوهان های مخصوص دندانپزشکی برای ایجاد نتیجه دلخواه شما و صیقلی کردن دندان استفاده می کند.

مزایای ونیر کامپوزیت

مزایای ونیر کامپوزیت
مزایای ونیر کامپوزیت

روش کامپوزیت ونیر مزایای بسیاری برای متقاضیان خود دارد. همانطور که قبل تر اشاره کردیم، ونیر کامپوزیت به نسب لمینت سرامیکی دندان که خود نوعی دیگر از روکش های زیبایی دندان است، کم خطر تر، کم عارضه تر، و با صرف هزینه و زمان کمتری قابل انجام است.
بر خلاف لمینت های سرامیکی که بعد از قالب گیری به صورت پیش ساخته در لابراتوار ساخته می شوند پس از آن آماده نصب می شوند، کامپوزیت ونیر در همان جلسه ی درمانی به صورت مستقیم بر روی دندان بیمار به عنوان لایه ای پوششی جهت پنهان کردن عیوب دندانی شما قرار می گیرند.
در نظر داشته باشید که قبل از اقدام برای ونیر کامپوزیت دندان خود، ابتدا باید توسط دندانپزشک ترمیمی معاینه شوید و در صورت وجود مشکل و یا پوسیدگی دندان ها، اقدام به درمان دندان پوسیده کنید تا بعد از کامپوزیت کردن دندان های خود دچار مشکل نشوید.
در مجموع بزرگترین مزیت ونیر های کامپوزیتی این است که کمترین تغییری در شکل طبیعی دندان خودتان ایجاد می شود به طوری که براحتی می توانید در صورت لزوم کامپوزیت دندان خود را تعویض کنید و یا آن را از روی دندانتان بردارید.

معایب ونیر کامپوزیت

اگرچه که ونیر کامپوزیت نسبت به لمینت سرامیکی مقرون به صرفه تر است اما ممکن است مقاومت آن را نداشته باشد و مواد خوراکی حاوی رنگدانه تاثیر بیشتری در تغییر رنگ آنها خواهد گذاشت و شما زودتر مجبور به تعویض کامپوزیت های دندان خود می شوید. این ضعف می تواند موجب زودتر شکسته شدن و افتادن کامپوزیت های شما شود.
در مجموع ونیر های کامپوزیت تنها تا دو سال دوام خواهند داشت و به نسبت لمینت های سرامیکی تا ظاهر طبیعی دندان شما فاصله ی بیشتری دارد.

چه افرادی کاندید خوبی برای ونیر کامپوزیت دندان هستند؟

کاندیدای مناسب ونیر کامپوزیت
کاندیدای مناسب ونیر کامپوزیت

ونیر های کامپوزیتی برای هر نوع دندانی مناسب نیست. توجه داشته باشید که در صورت تراشیده شدن بیش از حد دندان شما در هنگام کامپوزیت ونیر، امکان برگشت پذیری به شکل طبیعی دندان خود را نخواهید داشت. البته که مهارت و تخصص دندانپزشک تاثیر بسزایی در فرآیند درمان، عوارض پس از درمان و زیبایی نهایی دندان شما خواهد داشت. اما عوامل بسیاری در عدم موفقیت درمان ونیر کامپوزیت دندان شما تاثیر خواهد دشت. در ادامه به برخی از این عوامل اشاره خواهیم کرد.
ناسالمی دندان: پوسیدگی، بیماری های لثه و پریودنتال فرآیند درمان شما را مختل خواهد کرد.
آسیب دیدگی و ضعیف شدن دندان: اگر مقدار زیادی از ساختار دندان شما آسیب دیده و از دست رفته باشد و یا بخش اعظمی از آن پر شده باشد، این دندان گزینه ی مناسبی برای انجام ونیر کامپوزیت نیست.
از دست رفتن مینای دندان: اگر مینای دندان شما تا حد زیادی آسیب دیده باشد، ونیر ها نمی توانند به خوبی به آن متصل شوند و از استحکام کافی برخوردار نخواهند بود.
داشتن عادات غلط رفتاری: اگز شما عادت به گاز زدن اشیا سختی مانند ته مداد هستید و یا در خواب دندان قروچه می کنید، نمی توانید گزینه مناسبی برای انجام ونیر کامپوزیت باشید چرا که به سرعت به ونیر های شما آسیب وارد شده و شکسته می شود. از این رو این افراد اگر قصد انجام کامپوزیت ونیر دندان را دارند باید از محافظ های دندان در هنگام خواب استفاده کنند.
داشتن مشکلات فکی: افرادی که دچار بی نظمی های شدید دندانی هستند نمی توانند با انجام کامپوزیت نتیجه دلخواهی به دست بیاورند. این افراد بهتر است توسط متخصص ارتودنسی تحت درمان قرار بگیرند.

دوام و ماندگاری ونیر کامپوزیت

دوام و ماندگاری ونیر کامپوزیت
دوام و ماندگاری ونیر کامپوزیت

سه عامل در دوام و استقامت ونیر های شما موثر است:

• مراقبت و نگهداری شما از کامپوزیت دندانتان
• مرغوبیت مواد کامپوزیتی و شیوه اصولی درمان توسط دندانپزشک
• عادات غذایی شما ( پرهیز از خوردن خوراکی های سفت و رنگدار)

خواندن 125 دفعه آخرین ویرایش در سه شنبه, 10 ارديبهشت 1398 ساعت 12:56

نظرات (0)

نظر ارسال شده‌ی جدیدی وجود ندارد

دیدگاه خود را بیان کنید

  1. ارسال دیدگاه بعنوان یک مهمان -
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک‌گذاری موقعیت مکانی شما

در تماس باشید

خیابان ستارخان، خیابان تهران ویلا، خیابان رئیس زاده، پلاک 62 واحد 3

02166516704

ساعات کاری

  • شنبه : 7:00 - 18:00
  • یکشنبه: 7:00 - 18:00
  • دوشنبه : 7:00 - 18:00
  • سه شنبه: 7:00 - 18:00
  • چهارشنبه: 7:00 - 18:00
  • پنج شنبه: 7:00 - 16:00
کلینیک دندانپزشکی دکتر لبافی