ترمیم همرنگ دندان
ترمیم همرنگ دندان

ترمیم همرنگ دندان | مراحل درمان | مزایا و عوارض

دوشنبه, 09 ارديبهشت 1398 ساعت 09:58
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

با پیشرفت هایی که هر روزه در زمینه درمانهای دندانپزشکی صورت می گیرد راه حلی برای حل این مشکل پیدا شد و امروزه ترمیم دندان ها با مواد همرنگ دندان صورت می گیرد که به لحاظ ظاهری کاملا طبیعی و متناسب با رنگ دندان و به لحاظ عملکرد همانند یک دندان طبیعی کاربردی می باشد.
اگر چه که ترمیم های همرنگ دندان جایگزین مواد ترمیمی آمالگام که در گذشته کاربرد داشت شده است اما به دلیل استحکام بالایی که مواد آمالگام به نسبت ترمیم های همرنگ دندان دارد در درمان پرکردگی دندان های آسیاب که استفاده بیشتری در هنگام غذا خوردن از آنها می شود و همچنین به عنوان درمان تکمیلی عصب کشی همچنان مورد استفاده قرار میگیرد.

ترمیم هرنگ دندان چیست؟

ترمیم هرنگ دندان چیست؟
ترمیم هرنگ دندان چیست؟

امروزه ترمیم های همرنگ دندان جایگزین مناسبی برای مواد آمالگامی شده اند و حتی در ترمیم دندان های خلفی نیز به کار برده می شوند. مواد همرنگ دندان از ترکیبات کامپوزیت رزین و یا پرسلن ( مواد سرامیکی) و یا زیرکونیا و سیلیس ساخته می شوند. این مواد به نسبت آمالگام های قدیمی خطر کمتری داشته و نتایج درمان بهتری دارند.
در مراحل درمان ترمیم همرنگ دندان، دندانپزشک ابتدا قسمت های پوسیده دندان شما را تراشیده و پس از پاکسازی محیط داخل و اطراف دندان از هرگونه باکتری، فضای خالی داخل دندانتان را با مواد کامپوزیتی پر می کند.
علاوه بر پرکردن دندان ها، مواد همرنگ دندان در ترمیم دندان هایی که در اثر ضربه، دندان قروچه، جویدن ناخن، و یا فشار شدید ترک خورده و یا شکسته است مورد استفاده قرار می گیرد. توجه داشته باشید که مواد همرنگ دندان در ترمیم های کوچک یا متوسط کاربرد دارد و نواحی گسترده تر از همان مواد آمالگام استفاده می شود.
ترمیم همرنگ دندان بسته به میزان گستردگی ناحیه تحت درمان ممکن است به یک تا دو جلسه زمان نیاز داشته باشد.
از مزایای استفاده از مواد همرنگ دندان برای انواع درمانهای ترمیمی و زیبایی و همچنین اصلاح طرح لبخند عدم نیاز به تراش دندان و بدون عارضه بودن این روش است. علاوه بر این ترمیم همرنگ دندان از مزایای دیگری برخوردار است که در ادامه به شرح آن می پردازیم:

مزایای ترمیم همرنگ دندان

مزایای ترمیم همرنگ دندان
مزایای ترمیم همرنگ دندان

زیبایی و طبیعی بودن

با در نظر گرفتن اینکه ترمیم هایی که با مواد کامپوزیتی انجام می شود دقیقا با رنگ طبیعی دندان هماهنگ است، برای ترمیم دندان های جلو که هنگام صحبت کردن و خندیدن بیشتر نمایان می شود، مناسب است.

باندینگ مناسب دندان

در درمان باندینگ دندان، مواد کامپوزیتی جهت ترمیم به روش شیمیایی کاربرد دارد و از ساختار دندان محافظت می کند. نکته قابل توجه در مورد باندینگ عدم کاربرد مواد فلزی پر کننده از جمله آمالگام می باشد. با پیشرفت روزافزون علوم دندانپزشکی، دندانپزشکان درمان های بروز تری جهت ایجاد اتصال محکم تر بین عاج و مینای دندان، حفاظت بیشتر در خصوص باندینگ دندان به کار بسته اند. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص باندینگ دندان، مزایا و معایب آن شما می توانید مقاله راهنمای جامع باندینگ دندان را مطالعه بفرمایید.

بهترین روش برای بازسازی دندان

ترمیم و یا بازسازی موفقیت آمیز دندان، به استحکام بین مواد کامپوزیتی و مینا و عاج دندان بستگی دارد. مواد همرنگ دندان به نحوی دندان را ترمیم می کند که نه تنها زیبا و طبیعی به نظر می رسد بلکه عملکرد طبیعی در هنگام غذا خوردن، و باز و بسته شدن فک داشته باشد. طوریکه هیچگونه فشاری بر روی دندان وارد نشود.

انطباق رنگ مواد با دندان‌های طبیعی

از دیگر مزایای ترمیم همرنگ دندان تطابق رنگ مواد با رنگ طبیعی مینای دندان است. به همین دلیل علاوه بر پوسیدگی دندان، برای ترمیم ترک خوردگی و شکستگی دندانهای جلو و بستن فاصله بین دندان ها مورد استفاده قرار می گیرد. علاوه بر این در اصلاح شکل و بهبود ظاهر دندان، ونیر کامپوزیت دندان و اصلاح طرح لبخند کاربرد دارند.

مراحل ترمیم همرنگ دندان

مراحل ترمیم همرنگ دندان
مراحل ترمیم همرنگ دندان

آماده سازی دندان

در این مرحله پس از تزریق یک بی حسی موضعی توسط دندانپزشک متخصص ترمیمی، محل پوسیدگی دندان با ابزارهای مخصوص دندانپزشکی تراشیده می شود. از مزایای استفاده از مواد همرنگ دندان در درمانهای ترمیمی نسبت به آمالگام این است که نیاز به تراش کمتری برای آماده سازی دندان قبل از ترمیم می باشد.
پس از آن دندانپزشک معالج، به منظور آماده سازی قبل از ترمیم باکتری های باقیمانده در ناحیه پوسیدگی را می زداید و محیط را پاکسازی می کند.

ترمیم موقت

ممکن است شما در یکی از شرایط زیر به ترمیم موقت نیاز داشته باشید:

• بعد از درمان ریشه
• درمان عصب دندان، وقتی که پالپ ها که شامل عصب و رگ‌های خونی هستند تحریک می‌شود.
• در مواقعی که به درمان اورژانسی مانند دردهای شدید و بی وقفه دندان نیاز باشد و یا قبل از نصب روکش دائمی مانند ترمیم ترک خوردگی دندان نیاز به ترمیم موقت می باشد.

لایه گذاری مواد همرنگ دندان

در این مرحله مواد همرنگ دندان، به صورت لایه لایه در داخل محیط تراشیده شده ی دندان قرار داده می شود و پس از آن اشعه UV جهت سفت شدن و چسبیدن مواد به دندان تابانده می شود.
زمانیکه فرایند ترمیم به پایان رسید، دندانپزشک مواد را به کمک سوهان های مخصوص و پولیش شکل داده و مواد اضافی را حذف می کند و به این ترتیب دندان شکلی براق، صیقلی، بدون پستی و بلندی خواهد داشت.
در آخرین مرحله دندانپزشک معالج انطباق بایت را بررسی می کند تا اطمینان حاصل شود دندان ها به خوبی روی هم قرار گرفته اند.

عوارض ترمیم همرنگ دندان

پس از انجام ترمیم همرنگ دندان شما برا ی 2 تا 3 ساعت کمی بی حسی در ناحیه دهان حس خواهید کرد. دقت داشته باشید در این فاصله زمانی از خوردن غذا خودداری کنید چرا که جویدن با ناحیه بی حس دهان ممکن است موجب گاز گرفتن و آسیب به بافت داخل دهان شود.
ممکن است پس از ترمیم همرنگ دهان کمی بلندی در ارتفاع دندان خود حس کنید و این موضوع موجب ناراحتی شما شود. در این مواقع شما می توانید با مراجعه به دندامپزشک معالج خود براحتی در عرض چند دقیقه مشکل را برطرف کنید.
در فاصله ی زمانی چند روز تا چند ماه که مواد کامپوزیتی در داخل دندانتان سفت می شود امکان ایجاد حساسیت به سرما و گرما وجود دارد. در بیشتر موارد این ناراحتی برطرف می شود در غیر این صورت احتمالا شما نیاز به عصب کشی خواهید داشت.

مراقبت های پس از ترمیم همرنگ دندان

مراقبت های پس از ترمیم همرنگ دندان
مراقبت های پس از ترمیم همرنگ دندان

تنها راه مراقبت از دندانهای ترمیم شده رعایت بهداشت دهان و دندان می باشد. این مراقبت ها شامل مسواک زدن و نخ دندان کشیدن مرتب روزانه، استفاده از دهانشویه و چکاپ منظم توسط دندانپزشک می باشد.
اما در کل اگر ترمیم همرنگ دندان توسط دندانپزشک متخصص ترمیمی و به شیوه درست و با مواد مرغوب انجام شده باشد در صورت مراقبت های روزانه شما به مشکلی بر نخواهید خورد. چرا که درمان ترمیم همرنگ دندان روشی محافظه کارانه بوده و متخصص دندانپزشکی ترمیمی می تواند به درستی و با شکلی زیبا و اصولی دندان شما را ترمیم کند.

خواندن 102 دفعه آخرین ویرایش در دوشنبه, 09 ارديبهشت 1398 ساعت 12:06

نظرات (0)

نظر ارسال شده‌ی جدیدی وجود ندارد

دیدگاه خود را بیان کنید

  1. ارسال دیدگاه بعنوان یک مهمان -
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک‌گذاری موقعیت مکانی شما

در تماس باشید

خیابان ستارخان، خیابان تهران ویلا، خیابان رئیس زاده، پلاک 62 واحد 3

02166516704

ساعات کاری

  • شنبه : 7:00 - 18:00
  • یکشنبه: 7:00 - 18:00
  • دوشنبه : 7:00 - 18:00
  • سه شنبه: 7:00 - 18:00
  • چهارشنبه: 7:00 - 18:00
  • پنج شنبه: 7:00 - 16:00
کلینیک دندانپزشکی دکتر لبافی