برای سفید کردن سریع دندان چه کنیم؟ برای سفید کردن سریع دندان چه کنیم؟

برای سفید کردن سریع دندان چه کنیم؟ | معایب | 9 عامل زرد شدن دندانها

سه شنبه, 20 خرداد 1399 ساعت 06:29
این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

عوامل متعدد داخلی و خارجی می توانند سبب ایجاد زردی بر روی دندان شوند، که در ادامه به بیان آن می پردازیم:

 •  افزایش سن با ساییده شدن مداوم مینای دندان و نمایان شدن عاج: توجه داشته باشید که عاج دندان زیر مینای دندان بوده و رنگ تیره تری دارد.
 •  ژنتیکی دارای دندان های زرد یا تیره تری باشید، توجه داشته باشید که رنگ مینای دندان در افراد مختلف، متفاوت است.
 •  وجود بیماری ها: به طور مثال اگر در خانم بارداری عفونت به وجود بیاید، رنگ دندان ها زرد رنگ می شود.
 •  مصرف داروهایی مانند تتراسایکلین، آنتی هیستامین ها، داروهای اعصاب و فشار خون
 •  مصرف دهانشویه های حاوی کلرهگزیدین و سِتیل پیریدینیوم کلراید
 •  تجمع پلاک در خط لثه ناشی از عدم رعایت بهداشت دهان و دندان
 •  آسیب به دندان در اثر ضربه ی شدید
 •  مصرف خوراکی های رنگی مانند چای و قهوه
 •  استعمال دخانیات

علم دندانپزشکی نوین بر این پایه است که ابتدا عامل به وجود آورنده ی زردی و یا لکه بر روی دندان را شناسایی کنید و سپس متناسب با آن روش درمانی یا همان سفید کردن سریع دندان را انجام دهید، بدین صورت می توانید راهکار مناسب تری را بیابید. ممکن است زرد بودن دندان های شما ژنتیکی باشد و نهایتا 3 درجه روشن تر شود، رژیم غذایی مناسبی نداشته اید و همچنین به صورت مکرر سیگار می کشیدید، با کنار گذاشتن سیگار و اصلاح رژیم غذایی می توانید سفید کردن سریع دندان را با 8 تا 10 درجه روشنی، تجربه کنید.
پس مهم است که ابتدا عامل به وجود آورنده ی آن را بشناسید و سپس در رفع این مشکل برآیید. پس از شناسایی نوبت درمان است، کدام روش را برای سفید کردن سریع دندان ترجیح می دهید؟ روش-هایی با هزینه ی کمتر و به صورت خانگی و یا روش هایی قابل اطمینان و نزد دندانپزشک؟ پاسخ صحیح به آن سوال می تواند گام مؤثری در سفید کردن سریع دندان باشد و بدون اتلاف وقت می توانید آن را انجام دهید.
این که روش خانگی را ترجیح می دهید یا مطب، می تواند قسمتی از کار را برایتان ساده کند، چرا که با هدف بیشتری در پی راهی برای سفید کردن سریع دندان هستید. روش های خانگی که برای سفید کردن سریع دندان به کار گرفته می شود می تواند به صورت استفاده از مواد طبیعی و یا مواد شیمیایی باشد، مواد شیمیایی به انواع شکل های خمیر دندان، مسواک، بلیچینگ، نوار، لاک و... موجود است و می توانید با خرید آن و انجام طبق دستورالعمل، سفید کردن سریع دندان را به سادگی انجام دهید، البته ممکن است عوارضی را نیز برای فرد در پی داشته باشد که در انتهای این مقاله به بیان آن می پردازیم.
استفاده از روش هایی به منظور سفید کردن سریع دندان در مطب، اطمینان بیشتری داشته و نتیجه بخشی و رضایت بیماران نیز بالطبع بالاتر خواهد بود، چرا که در هنگام معاینه ابتدا مشکلات قبلی را حل کرده و سپس به انجام سفید کردن دندان فوری می پردازد. به طور مثال ممکن است فردی بر روی مینای خود، پلاک های زیادی داشته باشد و یا لثه ها دارای عفونت باشند، بدین ترتیب ابتدا مشکلات زمینه ای را رفع می کند و سپس با توجه وضعیت دندان بیمار، روش مؤثر و کارآمد را برای بیمار انتخاب می کند.
ممکن است فردی اصرار به انجام روشی داشته باشد و از نتیجه ی کاری که بر روی دندان هایش ایجاد خواهد شد بی اطلاع باشد، بدین ترتیب با مشاوره ی انجام شده توسط پزشک از اتلاف وقت و همچنین انجام هزینه ی اضافی جلوگیری کرده و می تواند روش سفید کردن سریع دندان مخصوص به خود را با بالاترین بازده انجام دهد.

ترفند سفید شدن دندان

از جمله ترفندهای سفید کردن سریع دندان این است که بهداشت دهان و دندان خود را رعایت کنید، شاید مسواک زدن منظم پس از هر وعده ی غذایی و کشیدن نخ دندان کار خیلی ساده ای باشد، اما باید توجه داشته باشید که با انجام آن با مسواک نرم و خمیر دندان معمولی و همچنین دهانشویه می توانید زیبایی و سلامت لثه و دندان خود را تضمین کنید. از جمله ترفندهای دیگر سفید کردن سریع دندان، اصلاح رژیم غذایی است، بهتر است نزد یک متخصص تغذیه رفته و رژیم غذایی سالم-تری را برای خود انتخاب کنید، خوردن سبزیجات بیشتر کمک می کند دندان های سفیدتر و سالم تر داشته باشد، علاوه بر آن به شما کمک می کند که وضعیت قلبی و عروقی و همچنین تنفسی بسیار مطلوب تری را تجربه کنید.
دستگاه های بدن در ارتباط با یکدیگر هستند و در صورتی که بتوانید رژیم غذایی سالمی داشته باشید بالطبع بدن سالم تری نیز خواهید داشت. اگر تصمیم به استفاده از مواد شیمیایی برای سفید کردن سریع دندان گرفته اید و مواقع ضروری می خواهید آن را مورد استفاده قرار دهید بهتر است با پزشک خود در این رابطه صحبت کنید. سفید کردن سریع دندان مستلزم رعایت استفاده از ترکیباتی است که قطعا یک دندانپزشک متخصص بهتر می تواند اثر ترکیبات آن را بر روی دندان های شما شناسایی کرده و ترکیبات سازگار با دندان و وضعیت سلامت لثه برایتان تجویز کند، پس توجه داشته باشید که استفاده از مواد شیمیایی برای سفید کردن سریع دندان، باید تحت تجویز و نظر دندانپزشک باشد تا اگر مشکلی به وجود آمد بتواند در اسرع وقت آن را برطرف کند.

سفید کردن دندان در منزل

راه های خانگی بسیار متنوعی برای سفید کردن سریع دندان وجود دارد که می تواند از آن ها استفاده کنید، این راهکارها می تواند شیمیایی باشد و یا با استفاده از مواد طبیعی و خوراکی انجام شود. بهتر است یکی از موارد زیر را امتحان کنید و در صورت نتیجه بخش بودن آن، در هر هفته دو تا سه بار آن را انجام دهید، سفید کردن دندان فوری با استفاده از روش های خانگی ممکن است 1 تا نهایتا 2 درجه روشنی برایتان در پی داشته باشد و در عرض نهایتا 5 دقیقه می توانید آن را انجام دهید.
استفاده از روش های خانگی برای سفید کردن سریع دندان، هزینه ی زیادی در پی نداشته و آماده سازی آن بسیار سریع و راحت است، بهتر است ابتدا آن را امتحان کنید و در صورت تمایل و رضایت، هر زمان که قصد سفید کردن سریع دندان را داشتید، از آن استفاده کنید بدین صورت مطمئن هستید که برای شما ایجاد حساسیت نمی کند. مثلا ممکن است برخی از افراد به توت فرنگی حساسیت داشته باشند، در نتیجه استفاده از روش سفید کردن سریع دندان با توت فرنگی برایشان مثمر ثمر نخواهد بود. حال به بیان روش های خانگی سفید کردن سریع دندان به وسیله ی انواع دهانشویه می پردازیم:

 •  روغن نارگیل: 2 قاشق چایخوری از این محلول را دهان خود ریخته و به مدت 30 ثانیه در دهان خود بچرخانید و سپس محلول را بیرون بریزید و پس از آن دندان های خود را مسواک بزنید. این روغن می تواند به سادگی میکروب ها و مواد سمی موجود در دهانتان را در خود حل کند، پس حواستان را جمع کنید که آن را قورت ندهید!
 •  سرکه سیب: 2 قاشق چایخوری از سرکه سیب را با نصف فنجان آب مخلوط کرده و مانند روش قبلی 30 ثانیه در دهان خود بچرخانید، توجه داشته باشید که سرکه ی سیب اثرات زیادی را بر روی دندان دارد، پس سعی کنید زمان را به صورت دقیق رعایت کنید و زمان بیشتری برای آن قرار ندهید تا دندان هایتان آسیب نبینند.
 •  خوردن میوه هایی مانند پرتقال و یا لیمو: ویتامین C موجود در میوه ها سبب می شود که از تشکیل جرم یا پلاک جلوگیری شود.
 •  هیدروژن پراکسید: 2 قاشق از هیدروژن پراکسید را با نصف فنجان آب مخلوط کرده و به مدت یک دقیقه دندان هایتان را با آن شستشو دهید.
  بهتر است پس از انجام هر کدام از روش های شستشوی دهان و دندان، دندان های خود را با خمیر دندان معمولی و یا بدون خمیر دندان مسواک بزنید.

نحوه بلیچینگ دندان

انجام بلیچینگ به منظور سفید کردن سریع دندان یکی از مؤثرترین راه ها است، در این روش دندان ها دچار هیچگونه آسیبی نمی شوند و بدون درد است و همچنین 3 تا 8 درجه بسته به نوع مینای دندان روشن تر می شود. این روش با استفاده از پراکسید هیدروژن انجام شده و به دو شکل خانگی و در مطب امکانپذیر است. در سفید کردن سریع دندان، در مطب از پراکسید هیدروژن با درصد بالا استفاده شده و تنها در 3 تا 4 جلسه ی 45 دقیقه ای می توانید دندان هایی سفید داشته باشید. انجام بلیچینگ در منزل کمی صبر و حوصله ی بیشتری نیاز دارد چرا که باید نزد دندانپزشک بروید تا قالب دندان شما را بسازد.
پس از ساخت قالب دندانی باید کمی ژل سفید کننده را داخل آن ریخته و به مدت 30 دقیقه بر روی دندان های خود قرار دهید، سپس دندان ها و لثه ی خود را با آب شستشو دهید. سفید کردن سریع دندان در مطب دارای نتایج بهتری است و سفیدی بیشتری را برای فرد به همراه دارد. اما اگر زمان لازم برای اینکه در نوبت دندانپزشکی بمانید را ندارید، انجام آن در خانه می تواند سرعت کار شما را افزایش دهد. البته برخی از افرادی که بلیچینگ در مطب را انجام داده اند اگر نیاز به انجام دوره های تکمیلی داشته باشند، دکتر به آنان توصیه می کند که در بازه های زمانی معین بلیچینگ را در خانه انجام دهند تا اثر سفید کردن کمتر نشود.

لیزر سفید کننده دندان

یکی دیگر از روش های سفید کردن سریع دندان، استفاده از لیزر است، لیزر سفید کننده شباهت بسیاری با انجام بلیچینگ در مطب دارد و تمام تفاوت آن به استفاده از لیزر مربوط می شود. سفید کردن سریع دندان با لیزر بدین صورت است که آماده سازی کاملا مشابه بلیچینگ در مطب انجام می-شود اما ماده ی شیمیایی که بر روی دندان قرار می گیرد متفاوت است.
پس از قرار گرفتن ژل یا همان مواد شیمیاییی بر روی دندان، در عرض 5 دقیقه می توانید دندان هایی با درجه ی روشن شدگی بسیار بالا را داشته باشید، در این روش که بدون درد است، لیزر که نور آن خاصیت پرتوزایی و گرمادهی ندارد، قادر است تمامی دندان های شما را سفید کند. بالا بردن سرعت انجام واکنش و عمق نفوذ مواد در مینای دندان سبب ایجاد 3 تا 10 درجه روشن شدن در دندان از ویژگی های سفید کردن سریع دندان با لیزر است.
در این روش نیز به هیچ وجه دندان های فرد دچار حساسیت نمی شود. فقط کافی است تا 48 ساعت از مصرف غذاهای رنگی و استعمال دخانیات پرهیز کنید و البته لازم به ذکر است که انجام آن نسبت به بلیچینگ در مطب، هزینه ی بیشتری را برای فرد خواهد داشت. به طور میانگین می توان هزینه ی آن را نسبت به بلیچینگ در مطب، 400 تا 800 هزار تومان بالاتر دانست چرا که تجهیزات مدرن تر بوده و کارآمدی آنها بیشتر است.

معایب سفید کردن سریع دندان

افرادی که دچار وسواس فکری هستند با انجام روش های متعدد ممکن است مینای دندان آن ها آسیب ببیند، با نازک شدن مینا و یا آسیب به آن، دندان ها دچار حساسیت می شوند و با خوردن انواع غذاهای سرد و یا گرم اذیت می شوند. بهتر است توجه داشته باشید که هر روش و یا ابزار برای سفید کردن سریع دندان، آثار موقت داشته و به هیچ وجه مادام العمر نیست.
دندان ها در تماس مستقیم با مواد غذایی و بزاق دهان بوده و امکان ندارد که تحت تأثیر آن قرار نگیرند، اما توجه داشته باشید که ماندگاری هر کدام از روش ها متفاوت است و به همین دلیل باید دقت کافی را در انتخاب آنها داشته باشید. سفید کردن سریع دندان برای افرادی که دارای لمینت، ترک، شکستگی و... در دندان های خود هستند مناسب نبوده و ممکن است عیب های مربوط به دندان او بیشتر نمایان شود، چرا که مینای دندان با روش های مربوط به سفید کردن، تغییر کرده و روشن تر می-شود اما تغییری در لمینت ایجاد نمی شود و در هنگام لبخند زدن بیشتر نمایان می شود.
انجام چندین روش سفید کردن دندان می تواند دستیابی شما را به نتیجه ی دلخواه نزدیک تر کند، اما بهتر است این کار را انجام ندهید زیرا آسیب به مینای دندان، برگشت پذیر نبوده و به هیچ وجه نمی-توانید آن را ترمیم کنید و همچنین ممکن است روش ساده تری که می توانستید با آن دندان های خود را سفید کنید، دیگر برایتان کارآمد نباشد و تغییر رنگی مشاهده نکنید. برخی دیگر ممکن است باعث تشدید ایجاد حساسیت دندانی شده و یا باعث ایجاد مشکل برای لثه شود، چرا که بافت لثه نرم تر است و ممکن است ملتهب گردد.

در انتها لازم است متذکر شویم که انجام سفید کردن سریع دندان، در کوتاه مدت و برای چندین بار در سال معقول و منطقی است، اما اگر بخواهید هر چند روز یک بار، از مواد مختلف برای انجام این کار استفاده کنید، عوارض زیادی را برایتان در پی دارد و گاهی ممکن است هیچگاه نتوانید آن را جبران کنید. بهترین راه برای انجام آن، رعایت بهداشت دهان و دندان و انجام روش هایی است که تحت نظر دندانپزشک انجام شود، چرا که رعایت سلامت دهان و دندان نسبت به زیبایی و سفیدی دندان ارجحیت دارد.

خواندن 39 دفعه آخرین ویرایش در پنج شنبه, 19 تیر 1399 ساعت 08:08

نظرات (0)

نظر ارسال شده‌ی جدیدی وجود ندارد

دیدگاه خود را بیان کنید

 1. ارسال دیدگاه بعنوان یک مهمان -
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک‌گذاری موقعیت مکانی شما