برای سفید شدن دندان چه کار کنیم؟ برای سفید شدن دندان چه کار کنیم؟

برای سفید شدن دندان چه کار کنیم؟ | 16 مورد از مراقبتهای ژل بلیچینگ

یکشنبه, 18 خرداد 1399 ساعت 13:42
این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

این زرد شدن قابل درمان بوده و می توانید از انواع روش های خانگی و یا تحت نظر دندانپزشک برای سفید کردن دندان های خود استفاده کنید، جالب است بدانید که انجام بلیچینگ با استفاده از ژل های بلیچینگ نیز در دو شکل خانه و در مطب امکان پذیر است. در ابتدا بهتر است دلیل زرد شدن دندان های خود را بیابید، مثلا اگر زیاد قهوه می نوشید، سعی کنید استفاده از آن را محدود کنید و یا اگر برایتان مقدور است حتما پس از نوشیدن قهوه دهان و دندان های خود را با آب شستشو دهید، بدین صورت می توانید از زرد شدن بیشتر آن جلوگیری کنید.
پس از شناسایی بهتر است بودجه ی خود را برای انجام سفید کردن دندان در نظر بگیرید، بدین صورت می توانید طبق آن بهترین تصمیم گیری را داشته باشید، چرا که هزینه ی مربوط به آن بسیار متغیر بوده و انجام بلیچینگ با ژل بلیچینگ نیز هزینه ای بین 100 هزار تومان تا 2500000 تومان را برای فرد در پی دارد، برخی روش های ارزان قیمت را ترجیح می دهند و برخی دیگر از نظر هزینه ای مشکلی در پرداخت آن ندارند و صرفا ایمنی کارهای انجام شده بر روی دندان ها، برایشان حائز اهمیت است.
پس از در نظر گرفتن بودجه، نوبت به اقدام برای سفید کردن دندان است، چون ژل بلیچینگ در تماس مستقیم با مینای دندان است و همچنین بر روی مینای دندان اثر گذار می باشد، پس سعی کنید هر کدام از خدمات را صرفا از برندها معتبر و داروخانه های مجاز خریداری نمایید. اگر با ژل بلیچینگ آشنا نیستید و یا از نحوه ی کار کردن با آن آگاهی ندارید در ادامه ما را همراهی کنید تا به بیان و بررسی کامل آن بپردازیم.

ژل بلیچینگ چیست؟

ژل بلیچینگ در آزمایشگاه های تخصصی و به منظور سفید کردن مینای دندان ساخته می شود، برندهای مختلفی نیز اقدام به تولید این ژل کرده اند که با توجه به ترکیبات شیمیایی متفاوت می تواند اثربخشی متفاوتی نیز داشته باشد. برای نگهداری این ژل می توانید آن را به مدت یک سال در یخچال نگهداری کرده و آن را مورد استفاده قرار دهید.
ترکیب اصلی تشکیل دهنده ی ژل بلیچینگ، پراکسید هیدروژن بوده که می تواند به داخل مینای دندان نفوذ کند و با موادی که در آن رسوب کرده اند و همچنین باعث تیره، کدر و یا زرد بودن آن شده اند، واکنش داده و در نهایت سبب سفیدی مینای دندان شوند. در برخی از موارد نیز ممکن است ژل بلیچینگ از پراکسید کاربامید تشکیل شده باشد، البته باید متذکر شد که این ترکیب بیشتر در مطب مورد استفاده قرار می گیرد. کاربرد ژل بلیچینگ در سفید کردن با لیزر نیز می باشد و تنها به انجام بلیچینگ محدود نمی شود.
ماندگاری سفید کردن دندان با استفاده از ژل بلیچینگ بسته به نوع روش متغیر است، ممکن است این سفیدی از حدود دو ماه تا 7 سال برایتان ماندگاری داشته باشد، اگر در خانه و بدون رعایت رژیم غذایی از آن استفاده کنید، نهایتا دو ماه دندان های شما سفید می ماند اما اگر از ژل بلیچینگ در سفید کردن با لیزر و در مطب انجام گیرد و پس از آن رژیم غذایی مناسبی داشته باشید، می توانید تا 7 سال از سفید ماندن دندان های خود لذت ببرید.
هر بسته ژل بلیچینگ خریداری شده دارای سرنگ حاوی ژل سفید کننده، سرنگ حاوی فعال کننده ی ژل، سرنگ حاوی مواد محافظت کننده از لثه، سرنگ حاوی کاهش حساسیت، تیپ اپلیکاتور، تیپ اپلیکاتور برسی و راهنمای استفاده از آن می باشد. توجه داشته باشید که برخی از بسته ها دارای قالب دندانی معمولی برای استفاده نیز می باشند، برخی از افراد ترجیح می دهند که قالب از پیش ساخته شده استفاده کنند، اما برخی دیگر نزد دندانپزشک رفته تا قالب مخصوص را برایشان بسازد که قطعا قالب ساخته شده توسط دندانپزشک کارایی بیشتری را برای فرد دارد.

تأثیر بلیچینگ بر دندان

باید توجه داشته باشید که سفید شدن دندان در نزدیکی لثه ها دیرتر اتفاق می افتد و در نزدیکی نوک دندان زودتر انجام می شود، چرا که جرم ها و پلاک ها بیشتر در نزدیکی لثه ها رسوب می کنند و می توانند خود را بیشتر به عمق مینای دندان برسانند. البته لازم به ذکر است که اگر ژل بلیچینگ را به صورت خیلی کم داخل قالب بریزید نیز ممکن است فقط نوک دندان هایتان سفید شود.
ترکیبات تشکیل دهنده و درصد پراکسید هیدروژن تأثیر زیادی بر روی درصد سفید کردن دندان شما دارد، هر چه درصد پراکسید هیدروژن بیشتر باشد بالطبع اثر گذاری آن نیز بیشتر است. مدل های ژل بلیچنگ که در بازار موجود است عموما درصد بین 6 تا 25 درصد داشته اما کیت هایی که در مطب مورد استفاده قرار می گیرند 25 تا 45 درصد از هیدروژن پراکسید ساخته شده اند. توجه داشته باشید که اگر می خواهید ژل بلیچینگ در روش خانگی برایتان اثر گذاری بیشتری داشته باشد از درصد کمتر پراکسید هیدروژن و در بازه ی زمانی طولانی تری استفاده کنید، چرا که ممکن است درصد بالاتر آن بدون پزشک برای دندان های شما مناسب نباشد و ایجاد حساسیت کند.

نحوه انجام بلیچینگ

انجام بلیچینگ به دو صورت است یا در خانه و یا در مطب، انجام آن در خانه نیز به دو شکل است یا می توانید از قالب های آماده ی موجود در داروخانه ها استفاده نمایید و یا از یک دندانپزشک بخواهید که قالب مخصوص دندان ها شما را برایتان بسازد. حال به بیان روش خانگی می پردازیم: ژل بلیچینگ را به وسیله ی یک سرنگ که در داخل کیت خریداری شده موجود می باشد، به داخل قالب دندان منتقل کنید. نحوه ی پر کردن قالب به وسیله ی سرنگ حاوی ژل بلیچینگ بدین صورت است که نباید تمام فضاها پر شوند، تنها کافی است مقدار کمی از ژل را در وسط قالب هر دندان بریزید، پس از این که این کار را برای تمامی دندان ها انجام دادید، باید قالب حاوی ژل بلیچینگ را کمی بر روی دندان خود فشار دهید تا ژل بتواند فاصله ی بین دندان ها را نیز بپوشاند.
باید حواستان به زمان باشد، مجاز هستید که تنها 30 دقیقه ژل بلیچینگ را بر روی دندان خود قرار دهید، پس از آن دهان خود را کاملا شستشو دهید و یا مسواک بزنید، البته بهتر است بدون استفاده از خمیر دندان، مسواک بزنید و پس از آن تا 48 ساعت باید از استعمال دخانیات و یا خوردن غذای رنگی اجتناب کنید. البته باید توجه داشته باشید که اگر برای بار اول است که از ژل بلیچینگ استفاده می-کنید 30 تا 45 دقیقه باید بر روی دندان هایتان قرار بگیرد اما برای دفعات بعد، می توانید تا 2 ساعت هم بر روی دندان هایتان بماند، در بار اول اگر ژل بلیچینگ زمان بیشتر بر روی دندان شما باشد، ممکن است دچار حساسیت شوید.
در کیت های خریداری شده ی حاوی ژل بلیچینگ، ژل ها به صورت آماده درون سرنگ هستند، هر کدام از سرنگ ها را می توانید به 4 قسمت تقسیم کرده و طی 4 بار مورد استفاده قرار دهید. بهتر است که ژل بلیچینگ در تماس مستقیم با دست و یا پوست نباشد و هنگامی که می خواهید قالب خود را به وسیله ی سرنگ از ژل بلیچینگ پُر کنید، با دست آن را پخش نکنید و سعی کنید به وسیله ی سرنگ آن را پخش کنید.

خرید ژل بلیچینگ خانگی با توجه به درصد پراکسید هیدروژن دارای قیمت های متفاوتی است و معمولا قیمتی در حدود 100 تا 200 هزار تومان دارد، در هنگام خرید به غلظت پراکسید هیدروژن در ساختار ژل بلیچینگ توجه داشته باشید، چرا که علاوه بر قسمت آن، مدت زمان قرارگیری بر روی دندان نیز متفاوت است، اگر سرنگ 6% آن را خریداری نمایید، باید به مدت 1 تا 2 ساعت و 12% آن به مدت 30 دقیقه تا یک ساعت بر روی دندان مورد استفاده قرار گیرد.
روش استفاده از ژل بلیچینگ در مطب نیز کمی تفاوت دارد و دارای درصد بیشتری از پراکسید هیدروژن می باشد، انتخاب کیت مربوط به ژل بلیچینگ به صورت تخصصی در دندانپزشکی انجام می شود و ممکن است برای افراد مختلف از برندهای مختلفی نیز استفاده شود. در مطب ابتدا از یک ژل به عنوان محافظ بر روی لثه استفاده می شود و سپس ژل بلیچینگ را روی دندان قرار می دهند، پس از آن با استفاده از دستگاهی که حاوی نور است، به انجام واکنش های مربوط به سفید شدن دندان، سرعت می-بخشند.
بسته به اینکه دندانپزشک از چه برند و کیت ژل بلیچینگ برای شما استفاده می کند و یا نوع دستگاه که به انجام واکنش سرعت می بخشد، مورد استفاده قرار می گیرد، متفاوت است و هزینه بلیچ کردن دندان بین 1 تا 1.5 میلیون می باشد.

بایدها و نبایدهای ژل بلیچینگ

 •  اگر می خواهید ژل بلیچینگ را در منزل مورد استفاده قرار دهید، بهتر است قبل از آن به خوبی دندان های خود را مسواک زده و نخ دندان بکشید و پس از آن اقدام به استفاده از ژل بلیچینگ نمایید.
 •  بهتر است قرار دادن ژل بلیچینگ را به آخر شب و یا حتی قبل از خواب موکول کنید، بدین ترتیب می توانید شاهد اثربخشی بیشتر ژل سفید کننده باشید.
 •  اگر قصد استفاده از ژل بلیچینگ به صورت خانگی دارید، به هیچ وجه قالب را پر از ژل نکنید، چرا که وقتی قالب را بر روی دندان خود قرار می دهید، مقدار اضافه ی ژل بر روی لثه هایتان قرار می-گیرد و باید سریعا پاک شود.
 •  طول دوره استفاده از ژل بلیچینگ به صورت خانگی 2 تا 5 هفته است، پس از رسیدن به نتیجه ی مطلوب می توانید استفاده از آن را متوقف کنید.
 •  اگر هنگام استفاده از ژل بلیچینگ به صورت خانگی دچار حساسیت شدید، زمان استفاده از ژل را در دفعات بعدی کاهش دهید، اما اگر هنگام استفاده از ژل بلیچینگ در مطب دچار حساسیت شدید، حتما این موضوع را با پزشک خود در میان بگذارید.
 •  علاوه بر ایجاد حساسیت بر روی دندان، که به سردی و گرمی مواد غذایی حساسیت پیدا می-کنید، ممکاست در مواردی لثه ها نیز دچار حساسیت شوند، وجود این اتفاق می تواند به دو دلیل باشد، اول اینکه قالب دندان شما مناسب نیست و ژل بلیچینگ بر روی لثه قرار می گیرد که در این صورت باید نزد دندانپزشک بروید تا قالب ساخته شده را برایتان تصحیح کند. دومین مورد نیز ممکن است به این دلیل باشد که ژل بلیچینگ را به صورت بسیار زیاد مورد استفاده قرار داده اید، ژل بیشتر در داخل قالب دندان، سبب شده که فضای بین دندان را پر کرده و به لثه-هایتان برسد و در نهایت ایجاد حساسیت کند.
 •  بهتر است قبل از انجام انواع روش های سفید کردن اعم از روش های خانگی و یا استفاده از ژل بلیچینگ، مشکلات مربوط به دندان مانند شکستگی، ترمیم، جرم گیری و... را انجام دهید چرا که این کار باعث می شود بتوانید روش های مربوط به سفید کردن را در کوتاه ترین زمان و همراه با بالاترین بازده انجام دهید. انجام روش های مربوط به سفید کردن دندان، مربوط به بحث زیبایی دندان است و باید توجه داشت که سلامت دندان بر زیبایی آن اولویت دارد.
 •  استفاده از ژل بلیچینگ برای افرادی که دارای زخم دهانی هستند و یا دارای بیماری پریودنتال هستند به هیچ وجه توصیه نمی شود.
 •  انجام روش های سفید کننده برای افراد باردار و یا کمتر از 16 سال مناسب نبوده و نباید آن را انجام دهند.
 •  در طول استفاده از ژل بلیچینگ بهتر است از خوردن غذاهای اسیدی مانند انواع مرکبات و با آبلیمو دوری کنید.
 •  پس از هر بار استفاده از قالب دندان، آن را به خوبی شستشو دهید تا هیچگونه موادی بر روی آن باقی نماند و همچنین برای اسفاده های بعدی نیز آماده باشد.
 •  بهتر است ژل بلیچینگ را طبق تجویز پزشک متخصص خریداری نمایید، بدین صورت میزان عوارض به حداقل میزان می رسد.
 •  برخی مدل های ژل بلیچینگ موجود در بازار دارای نیترات پتاسیم و فلوراید بوده که برای دندان-ها سودمند بوده و باعث می شوند که فرد حساسیت کمتری داشته باشد و همچنین به تقویت مینای دندان کمک می کند.
 •  برای دندان و لثه های حساس همواره توصیه می شود که از پایین ترین درصد پراکسید هیدروژن برای سفید کردن دندان های خود استفاده کنند تا میزان حساسیت تشدید نشود.
 •  توجه داشته باشید ک اگر می خواهید ژل بلیچینگ را مورد استفاده قرار دهید، باید دارای غلظت مناسبی باشد، نه بسیار غلیظ باشد که کار کردن با سرنگ را دشوار کند و نه بسیار رقیق که در مدت زمان استفاده از روی دندان جدا شود.
 •  هنگامی که می خواهید از ژل بلیچینگ برای فواصل بین دندان ها استفاده نمایید بهتر است توجه داشته باشید که مقدار کمی از ژل را در این قسمت قرار دهید چرا که ممکن است سریعا به بافت لثه برسد و ایجاد حساسیت کند.
خواندن 36 دفعه آخرین ویرایش در پنج شنبه, 19 تیر 1399 ساعت 08:25

نظرات (0)

نظر ارسال شده‌ی جدیدی وجود ندارد

دیدگاه خود را بیان کنید

 1. ارسال دیدگاه بعنوان یک مهمان -
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک‌گذاری موقعیت مکانی شما