کیت سفید کننده دندان شامل چه اقلامی است؟ کیت سفید کننده دندان شامل چه اقلامی است؟

انواع کیت سفید کننده دندان | نحوه استفاده | هزینه سال 1399

سه شنبه, 20 خرداد 1399 ساعت 12:10
این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

امروزه در بین این روش ها که برای سفید کردن دندان ها مورد استفاده قرار می گیرد، استفاده از کیت های سفید کننده دندان بسیار رواج یافته است. این کیت ها با توجه به این که تحت عنوان چه برندی به بازار عرضه می شوند دارای اقلام و ویژگی های متفاوتی هستند. اما هدف کلی که در بین همه ی این کیت ها مشترک است و می توان به آن اشاره کرد، سفید کردن دندان ها و از بین بردن زردی دندان ها می باشد. این کیت ها همانند بلیچینگ دندان در دو روش قابل اجرا هستند. گروهی از این کیت ها را در منزل می توان استفاده کرد که موسوم به کیت های خانگی هستند و گروهی دیگر که در مطب و زیر نظر پزشک مورد استفاده قرار می گیرد که با نام کیت های آفیس شناخته می شوند.

کیت سفید کننده بلیچینگ دندان در مطب

با توجه به این که کیت تولیدی در چه شرایطی اجرا می شود اقلام متفاوتی را برای آن در نظر می گیرند. برای مثال در کیت بلیچینگ مطب از اقلامی مانند 4 عدد سرنگ با خاصیت اکتیواتور اپالسنس بوست با ظرفیت 1.2 میلی لیتر، 2 عدد سرنگ 1.2 میلی لیتری به نام OpalDam، 2 عدد IsoBlocks ، 2 عدد راهنمای شید، یک عدد آداپتور، 2 عدد تیپ SST، 10 عدد میکرو تیپ از نوع 20ga و 10 عدد میکرو تیپ از نوع 20ga FX استفاده می کنند. البته باید گفت که در برند های مختلف اقلام نام برده شده می تواند متفاوت باشد. بنابراین لازم است برای خرید این کیت ها راهنمای هر محصول را مورد مطالعه قرار دهید تا با اقلام موجود در آن آشنایی پیدا کنید. این محصولات دارای خاصیت اکتیواتور شیمیایی هستند که با استفاده از آن ها دیگر نیازی به استفاده از لایت کیور نمی باشد. معمولا میزان پر اکسید هیدروژن در نظر گرفته شده برای بلیچینگ دندان با استفاده از این کیت ها در حدود 40 درصد می باشد. این محصولات به دلیل داشتن نیترات پتاسیم و فلوراید میزان حساسیت و پوسیدگی دندان را کاهش داده و از طرفی مینای دندان را تقویت می کنند. با استفاده از این محصولات می توان کار بلیچینگ دندان را در دو مرحله حدودا 20 دقیقه ای انجام داد و از سفیدی دندان ها لذت برد.

کیت سفید کننده بلیچینگ دندان خانگی

علاوه بر استفاده از کیت بلیچینگ مطب می توان از کیت های خانگی هم برای بلیچینگ دندان استفاده کرد. بلیچینگ دندان به این روش دندان های شما را تا 8 درجه روشن تر می کند و از طرفی به دلیل مواد موجود در سفید کننده این کیت ها که خاصیت تقویت کنندگی دارند، دندان های شما تقویت خواهند شد. با استفاده از این کیت ها می توانید بلیچینگ دندان یک دستی را در همه ی دندان های خود تجربه کنید و دندان ها هم از پشت و هم از جلو به یک میزان روشن می شوند. معمولا اقلام کیت بلیچینگ خانگی شامل چند سرنگ است که این سرنگ ها حاوی ژل سفید کننده هستند. ژل سفید کننده ای که در این محصولات وجود دارد معمولا برای 6 تا 9 بار استفاده در نظر گرفته شده است.
اقلام کیت بلیچینگ خانگی در برند های مختلف می تواند متفاوت تر از موارد گفته شده باشد و هر برند می تواند محصولی با اقلام متنوع را به بازار عرضه کند. معمولا یک سری قالب را در این کیت ها قرار می دهند که به وسیله ی آن کار بلیچینگ دندان انجام می گیرد. این قالب ها را روزی 20 دقیقه به مدت 6 تا 9 روز بر روی دندان ها قرار می دهید. برای این کار از ژل سفید کننده بر روی قالب ها ریخته و آن را بر روی دندان های بالا و پایین قرار می دهید بعد از 20 دقیقه قالب ها را برداشته و دندان ها را با آب شستشو می دهید. با انجام این کار حداقل به مدت 5 روز می توانید کار بلیچینگ دندان با این کیت ها را انجام دهید و دندان هایی سفید داشته باشید.

استفاده از کیت های سفید کننده به عنوان بلیچینگ دندان برای افراد زیر 16 سال توصیه نمی شود. اگر از ارتودنسی یا درمان دیگر دندانپزشکی برای دندان های خود استفاده می کنید بلافاصله بعد از آن نمی توانید از این کیت ها برای بلیچینگ دندان استفاده کنید و حداقل یک ماه زمان نیاز است تا بتوانید از این محصولات استفاده کنید. در هنگام قرار دادن قالب ها در روش خانگی، آن را بیش از اندازه بر روی دندان ها فشار ندهید تا ژل سفید کننده از آن نشت نکند. چون این مواد در صورت برخورد با بافت اطراف دندان ها می توانند باعث ایجاد سوزش در آن ناحیه شوند. در حالت کلی این کیت ها یک روش کاملا بی خطر برای بلیچینگ دندان محسوب می شوند و کمترین بروز حساسیت در استفاده از آن را می توان دید.

بهترین روش سفید کردن دندان ها در بلیچینگ دندان کدام است؟

همان طور که گفتیم بلیچینگ دندان را می توان با استفاده از روش های مختلف مورد استفاده قرار داد. سوالی که ممکن است ذهن بسیاری از شما را درگیر کرده باشد این است که بلیچینگ خانگی یا آفیس بلیچینگ برای بلیچینگ دندان مناسب تر است. برای پاسخ به این سوال باید جنبه های مختلفی از این دو روش را مورد بررسی قرار داد. هر کدام از این روش ها ویژگی هایی دارند که روش دیگر ندارد پس پاسخ به سوال بلیچینگ خانگی یا آفیس بلیچینگ کمی دشوار است. همان طور که می دانید هدف کلی از بلیچینگ دندان سفید کردن دندان ها و از بین بردن لکه های تیره از روی دندان ها می باشد. اما نکته ای که در روش های مختلف بلیچینگ دندان وجود دارد این است که میزان سفیدی در روش های مختلف متفاوت خواهد بود و از طرف دیگر ماندگاری و دوامی که در هر روش وجود دارد می تواند متفاوت باشد.
در روش بلیچینگ دندان که در مطب انجام می شود و معروف به بلیچینگ آفیس می باشد، از ژل های سفید کننده با غلظت بالاتر استفاده می کنند. کار بلیچینگ دندان در این روش بسیار سریع تر از روش خانگی انجام می گیرد و با یک بار مراجعه به مطب پزشک می توان به نتیجه مطلوب رسید. در این روش از ماده ای به نام کاربامید پر اکسید و پر اکسید هیدروژن استفاده می کنند. بلیچینگ دندان که در مطب انجام می گیرد با ادامه و تکمیل فرایند بصورت بلیچینگ خانگی به مدت 10 روز ماندگاری بیشتری دارد و اگر نکات بهداشتی و محافظتی به طور کامل رعایت شود می توان تا مدت ها اثر آن بر روی دندان ها را دید.

در روش بلیچینگ دندان در مطب به دلیل این که از موادی با غلظت بالا استفاده می شود هر گونه نشت این مواد می تواند باعث آسیب به مخاط دهان یا لثه شود. بنابراین پزشک در هنگام کار از ژل های محافظ لثه استفاده می کند تا اگر این مواد نشت پیدا کردند آسیبی به بافت های اطراف دهان وارد نشود. دستگاه هایی که در روش بلیچینگ دندان در مطب استفاده می شوند، معمولا دستگاه هایی با نور ال ای دی های پر توان، لامپ های هالوژن و لیزر های کم توان می باشند که هر کدام از آن ها ویژگی های خاص خود را دارند و پزشک بعد از انجام معاینات لازم و تشخیص مناسب یکی از این دستگاه ها را برای بلچینیگ دندان انتخاب می کند. به دلیل استفاده از این دستگاه ها، هزینه ی بلیچینگ دندان به این روش بالاتر از نوع خانگی آن می باشد و شاید یکی از معایب این روش را همین هزینه های بالا دانست. البته باید این نکته را هم اضافه کرد که بلیچینگ دندان در مطب نسبت به روش های دیگری مانند کامپوزیت، لمینت و ... هزینه ی کمتری دارد و شاید از این جهت بهترین روش سفید کردن دندان ها به حساب آید و افراد زیادی را ترغیب به استفاده از آن کند.

روش دیگری که به کمک آن می توان کار بلیچینگ دندان را انجام داد روش خانگی است. در این روش دندانپزشک قالب هایی را که متناسب با اندازه فک شما باشد را به همراه ژل های سفید کننده در اختیار شما قرار می دهد. این قالب ها با نام تری شناخته می شوند. این تری ها در آزمایشگاه های دندانپزشکی ساخته می شوند و معمولا از جنس پلاستیک می باشند. معمولا ژل های سفید کننده در بلیچینگ دندان به روش خانگی غلظت پایینی دارند و با غلظت 16 تا 20 درصد در اختیار افراد قرار می گیرند تا در صورت هر گونه اشتباه در مصرف آن مشکل قابل توجهی برای بیمار پیش نیاید. همین موضوع پایین بودن غلظت ژل ها باعث می شود تا مدت زمان بیشتری طول بکشد تا دندان ها سفید شوند و به نتیجه مطلوب که سفیدی دندان ها است رسید.
معمولا مدت زمانی که باید از این تری ها برای بلیچینگ دندان استفاده کرد یک ماه می باشد که این زمان با توجه به وضعیت دندان ها در هر فرد می تواند تغییر کند. علاوه بر این که مدت زمان بیشتری برای بلیچینگ دندان در روش خانگی نسبت به روش آفیس وجود دارد، دوام و ماندگاری پایین این روش را می توان از موارد دیگر معایب این روش دانست. در واقع بعد از انجام بلیچینگ دندان به این روش نباید توقع داشته باشید که این سفیدی دندان ها تا مدت زیادی همراه شما باشد. این روش به دلایل گفته شده هزینه ی پایین تری را به همراه خواهد داشت و شاید این موضوع یکی از دلایل مهم برای افرادی باشد که از این روش استفاده می کنند.

اگر بخواهیم بهترین روش سفید کردن دندان ها در این مورد را بیان کنیم بهتر است بگوییم بلیچینگ دندان در مطب به عنوان شروع کننده سفیدی دندان ها و بلیچینگ دندان در خانه تثبیت کننده آن می باشد. بنابراین توصیه می شود برای این که دندان هایی سفید داشته باشید و از آن به مدت طولانی بهره ببرید هر دو روش را با هم انجام دهید تا نتیجه بهتری را دریافت کنید. این نکته را هم در نظر بگیرید که هیچ روش سفید کردن دندان دائمی نمی باشد و بلیچینگ دندان هم از این موضوع مستثنی نیست بنابراین اگر می خواهید عمر مفید سفیدی دندان ها را افزایش دهید بهتر است از سبک زندگی درست بهره ببرید و از رفتار های غلط مانند کشیدن سیگار، استفاده زیاد از فست فود ها، استفاده زیاد از شکلات، نوشیدن چای پر رنگ، نوشیدن قهوه به مقدار زیاد و ... پرهیز کنید.
بهداشت دهان و دندان یکی از مهم ترین عوامل در ماندگاری بلیچینگ دندان به حساب می آید و حتما به طور مرتب از مسواک و نخ دندان استفاده کنید تا لکه های زرد به سرعت به سراغ شما نیایند. در انجام بلیچینگ دندان با هر روش این نکته را در نظر بگیرید که این کار فقط یک عملیات زیبایی بر روی دندان های شما است و نه هیچ چیز دیگری. در واقع اگر دندان های شما دارای لکه های ناشی از پوسیدگی دندان ها می باشد بلیچینگ دندان نه تنها کمک کننده نخواهد بود بلکه اثرات مخربی هم خواهد داشت. بنابراین قبل از انجام بلیچینگ دندان باید معاینات لازم انجام گیرد و تمام پوسیدگی ها از بین روند و اگر ترمیمی برای دندان ها نیاز است به طور دقیق انجام گیرد. پیشنهاد می شود قبل از اقدام به بلیچینگ دندان از جرم گیری دندان ها استفاده کنید تا نتیجه ای بهتر و پایدار تر را دریافت کنید. با انجام جرم گیری می توان شاهد این موضوع بود که نتیجه بلیچینگ دندان تا دو درجه روشن تر از زمانی که جرم گیری نکرده اید خواهد بود.

خواندن 43 دفعه آخرین ویرایش در پنج شنبه, 19 تیر 1399 ساعت 07:10

نظرات (0)

نظر ارسال شده‌ی جدیدی وجود ندارد

دیدگاه خود را بیان کنید

  1. ارسال دیدگاه بعنوان یک مهمان -
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک‌گذاری موقعیت مکانی شما