درمان سفید کردن دندان با لیزر درمان سفید کردن دندان با لیزر

سفید کردن دندان با لیزر | مزایا، قیمت 99 | 6 روش مهم سفید کردن دندان

سه شنبه, 23 ارديبهشت 1399 ساعت 05:19
این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

سفید کردن دندان با روش های مختلف علمی

طبیعتا همانطور که بسته به نوع مشکل دندان دندانپزشک نیز به شما پیشنهاد خواهد کرد، روش های مختلفی برای سفید کردن دندان وجود دارد اما اگر مشکلی به جز زردی و تغییر رنگ داشته باشید، در وهله ی اول حتما باید عیب های دندانی مانند لب پریدگی، شکستگی، التهاب لثه، پوسیدگی و غیره را رفع کنید و سپس از تکنیک های سفید کردن دندان کمک بگیرید.
به عنوان مثال کسی که پوسیدگی یا خرابی دندان داشته باشد نمی تواند از بلیچینگ که برای سفید کردن دندان بکار می رود و یک روش زیبایی است انتظار بهبود وضعیت و درمان را داشته باشد چرا که بلیچینگ به هیچ وجه درمانی نیست و فقط زیبایی است. یا به عنوان مثال در مواردی که دندان ها مشکلی رسوب جرم سطحی یا عمقی دارند باید ابتدا جرم گیری انجام شود.
در این قسمت می خواهیم انواع روش های رایج سفید کردن دندان را نام ببریم اما قبل از اینکه به بهترین و رایج ترین هر مورد اشاره کنیم لازم است بدانید که برخی روش ها صرفا زیبایی هستند مثل بلیچینگ در انواع مختلف و صرفا برای سفید کردن دندان و زیباتر ساختن آن بکار می روند، اما برخی از روش هایی نیز که نام خواهیم برد، درمانی هستند و هدف اولیه و یا اصلی آنها سفید کردن دندان نیست بلکه بخاطر رفع عیب دندان ها که هدف اصلی این تکنیک هاست خودبخود در مرحله ی آخر سفید شدن دندان نیز رخ خواهد داد که امری اجباری است که باید رخ دهد، اما این روش ها کدامند؟

سفید کردن دندان با روش های مختلف علمی
1- لمینت:

لمینت در دنیای دندانپزشکی برای درمان و رفع عیوب دندان ها مثل شکستگی، لب پریدگی، پوسیدگی، بهم خوردن ترتیب دندان ها، پر کردن فواصل دندانی، ناهمگونی های دندانی و فکی و غیره بکار می رود و مشتمل بر دو نوع کامپوزیتی و سرامیکی است که در نهایت سفید کردن دندان نیز اتفاق خواهد افتاد. در لمینت سرامیکی نیاز است که دندانپزشک مقداری از سطح مینای دندان را به ضخامت نیم میلیمتر که همان ضخامت روکش سرامیکی یا پرسلن هست تراش دهد و از این رو تکنیکی تهاجمی یا Invasive محسوب می شود.
در این روش سرامیک مورد استفاده زیبایی بیشتری داشته و به دندان های طبیعی شباهت بیشتری دارد و یکی از روش های سفید کردن دندان است که بسیار جلوه ی خوبی دارد با این حال خاصیت شکنندگی آن در اثر ضربه ناراحت کننده است ضمن اینکه در اثر آسیب و شکسته شدن یا اتمام عمر مفید نمی-توان آن را تعویض کرد بلکه باید دوباره لمینت سرامیکی گذاشته شود تا به نوعی سفید کردن دندان نیز تجدید شده باشد. ضمنا این روش از سفید کردن دندان با اهداف درمانی، نیاز به قالب گیری دارد که با دستگاه های رایج بین 2 تا 3 هفته طول می کشد اما به کمک دستگاه CadCam در جلسه ی اول کل پروسه تمام می شود.
در نوع لمینت کامپوزیتی نیازی به تراشیدن سطح مینای دندان نیست پس حرکتی غیر تهاجمی یا Non-Invasive است و نیازی هم به قالب گیری ندارد و ضمن اینکه شکننده هم نیست و از این بابت مطمئن باشید و به هر دلیلی اگر نیاز به ترمیم لمینت کامپوزیتی داشته باشید به راحتی امکان پذیر است. اما زیبایی این نوع به اندازه ی لمینت سرامیکی نیست و از طرفی آسیبی که لمینیت سرامیکی به دندان وارد میکند را ندارد.

2- جرم گیری:

یکی از روش های دندانپزشکی برای سفید کردن دندان که هزینه ی نسبتا مناسبی نیز دارد، جرم گیری است تا از رسوب عمقی جرم ها جلوگیری کنید و یا چنانچه چنین موردی رخ داده با رفع آنها از پوسیدگی دندان ها جلوگیری کنید. جرم گیری روشی درمانی است و انجام آن به کمک تکنیک های روز دنیا در نوع جرم گیری عمقی بسیار مهم است.
جرم گیری که یکی از روش های رایج و محبوب برای سفید شدن دندان ها و رفع عیب های آنها صورت می گیرد به دو شیوه ی کلی قابل انجام است: جرم گیری سطحی مناسب جرم و رسوباتی است که دندانپزشک می تواند با تکنیک سنتی دستی نیز انجام دهد ولی زمان بر است. در حالتی که رسوبات ایجاد شده عمقی هستند باید به کمک دستگاه های مخصوص مثل AirFlow که با فشار آب و لرزش مکانیکی کار می کنند جرم و رسوبات را حذف و همزمان سطح دندان را صیقل دهند تا سفید کردن دندان به بهترین شکل رخ دهد.
البته توجه داشته باشید که گاهی اوقات لثه ها نیز ملتهب هستند که از روش کورتاژ استفاده می گردد. جرم گیری که برای درمان و سفید کردن دندان استفاده می شود به هیچ وجه مضر نیست و چنانچه احساس می کنید پس از جرم گیری دندان های شما لق شده و یا حتی حساس شده است اشتباه نکنید این موارد از عوارض جرم گیری نیستند. رسوباتی که بر روی دندان و بین لثه ها رسوب کرده بودند وزنی هر چند اندک دارند که با نبود آنها حفرات بین دندانی نیز باز شده و گمان می کنید که دندان ها لق شده و سفید شدن دندان با این عارضه همراه بوده است. و همچنین لایه ی جرمی که بر روی دندان هاست تا حدی عایق سرما و گرماست که با نبود این لایه حساسیت ایجاد می گردد. ولی اگر جرمگیری انجام نشود همین جرمها باعث بیماری های جدی الثه و در نهایت از بین رفتن تمام دندان ها خواهد شد.

3- لومینیرز:

شاید نام لومینیرز به گوشتان خورده باشد اما اگر راجع به آن اطلاعات زیادی ندارید باید عرض کنیم که لومینیرز مدل پیشرفته ی لمینت سرامیکی و کامپوزیتی است. این روش نیز روشی بسیار امن محسوب شده و به دلیل شباهت بسیار زیاد با دندان های طبیعی، سفید کردن دندان با این روش که بیشتر اهداف درمانی و رفع عیب های دندان مانند شکستگی، رفع پوسیدگی و پر کردگی، پریدگی و غیره دنبال می شود بسیار رضایت بخش تر خواهد بود.
لومینیرز چون قالب های بسیار پیشرفته و پیچیده ای دارد باید توسط دندانپزشک مجرب و به کمک دستگاه CadCam قالب گیری انجام شود و سپس نمونه ها برای لابراتوار آمریکا فرستاده شوند و به همین فاصله ی 1 ماهه وجود خواهد داشت. لومینیرز بسیار محکم تر بوده و در صورت بهداشت دهان و دندان تا بیش از 20 سال نیز دوام خواهد آورد تا سفید کردن دندان با این روش بیشتر رضایت شما را کسب کند که البته هزینه ی به مراتب بالاتری نیز دارد.

لومینیرز
4- روکش های دندانی:

استفاده از روکش های دندانی از جمله روش های سفید کردن دندان محسوب می شود که هدف اصلی آنها درمانی و رفع عیوب دندان هاست که در نهایت پس از قرارگیری روکش نهایی دندان ها نیز همرنگ و شبیه به دندان های اصلی خواهند شد. در بین روکش های دندانی مختلف می توان به روکش PFM اشاره کرد که دارای هسته ی مرکزی فلزی است که اطراف آن را روکش پرسلن سرامیکی فرا گرفته و از این حیث روش درمانی – زیبایی به مراتب مقاوم تر و بهتری نسبت به لمینت سرامیکی برای اصلاح عیب -های دندانی و سفید کردن دندان محسوب می شود ولی سطح بیشتری از دندان باید تراش داده شود.
روکش های زیرکونیا نسبت به روکش های سرامیک – فلز مانند PFM مقاومت و زیبایی به مراتب بهتری دارند چرا که انعکاس نور سبب تار شدن آنها نخواهد شد، ضمن اینکه عنصر زیرکونیوم یکی از مقاوم-ترین عناصری است که در ساخت این روکش ها بکار رفته و می توان برای دندان های جلویی و عقبی نیز استفاده کرد و رنگ آنها نیز تا حد زیادی شبیه به دندان های طبیعی است و از این حیث می توان برای سفید کردن دندان نیز بکار برد.
روکش ایمکس از جمله روش های نوین و بسیار پیشرفته ی اصلاح و سفید کردن دندان به شمار می رود که از لحاظ ظاهری هیچ تفاوتی با دندان های طبیعی نداشته و دوام و ماندگاری آنها مادام العمر است اما مناسب استفاده برای دندان های عقبی و آسیاب نیست.

5- لیزر:

سفید کردن دندان با لیزر نیز روشی نوین محسوب می شود چرا که استفاده از لیزر در دندانپزشکی و جراحی عمر بسیار زیادی ندارد. در دندانپزشکی در روش های مختلفی مثل رفع التهاب لثه، بلیچینگ و غیره از لیزر استفاده می شود (لیزر آرگون و دیود) که هم اثربخشی بسیار سریعی دارد و هم عوارض جانبی مثل التهاب، سوزش و غیره را به حداقل ممکن می رساند. هرچند هزینه های جانبی سفید کردن دندان با این روش زیادتر است اما نتایج بسیار رضایت بخش تری را به همراه داشته است. هزینه ی سفید کردن دندان با لیزر نیز بسته به شدت تغییر رنگ دندان ها، یک یا هر دو فک، نوع لیزر و تخصص دندانپزشک بین 1 تا 1.5 میلیون برای هر دو فک متغیر خواهد بود.

6- بلیچینگ:

بلیچینگ را به عنوان آخرین مورد بررسی می کنیم چرا که صرفا روشی زیبایی محسوب می شود و هیچ کاربرد دیگری ندارد و در ذهن اکثر ما، سفید کردن دندان با بلیچینگ متعادل سازی شده است. برای آن دسته از عزیزانی که آشنایی کافی با این روش ندارند عرض کنیم که این تکنیک به چندین روش تقسیم می شود که هر کدام میزان اثر بخشی و دوام خاص خود را دارند.
بلیچینگ
بلیچینگ هوم یا بلیچینگ در خانه که این تکنیک را می توان به چند نوع دیگری نیز تقسیم کرد که به دلیل دخالت غیر مستقیم پزشک، مدت زمانی که طول خواهد کشید تا نتیجه ی مثبت آن را مشاهده کنید بیشتر خواهد بود اما بهترین گزینه برای کسانی که زمان کافی برای مطب رفتن را ندارند و یا چندان عجله ای نداشته و هزینه ی کمتری می خواهند پرداخت کنند.
در کلیه ی روش های بلیچینگ، ماده مؤثر اصلی هیدروژن پراکسید یا کاربامید پراکسید است که در شیوه های مختلف غلظت ها و درصدهای گوناگونی دارد. بلیچینگ هوم تکنیکی است که غلظت ماده مؤثر آن بین 15 تا 20% است و مرحله ی ابتدایی آن قالب گیری از فک بالا یا پایین و یا هر دو فک و سپس دریافت تری یا Tray از دندانپزشک است تا در منزل محلول هیدروژن پراکسید در داخل تری ها بریزید به گونه ای که به بیرون نریزند و سپس طبق مدت زمانی که پزشک مشخص کرده به تعداد دفعات معین بر روی دندان ها بگذارید که معمولا بین 10 تا 15 دقیقه است.
انواع دیگر بلیچینگ هوم برای سفید کردن دندان، استفاده از نوارها یا استریپ های حاوی هیدروژن پراکسید 4% است که بر روی دندان ها قرار می گیرند و یا نوع خمیر دندانی که حاوی هیدروژن پراکسید 4% باشد. در کلیه ی روش های خانگی بلیچینگ برای سفید کردن دندان باید حتما مراقب باشید تا هیدروژن پراکسید با لثه ها تماسی نداشته باشد.
بلیچینگ آفیس یا بلیچینگ در مطب نیز نمونه ی دیگری از این تکنیک برای سفید کردن دندان محسوب می شود که چون تحت نظارت مستقیم دندانپزشک بوده و غلظت هیدروژن پراکسید نیز حدود 35 درصد است نهایتا 2 تا 3 جلسه زمان نیاز خواهد داشت.

بلیچینگ
بلیچینگ بهتر است یا لمینت؟

همانطور که متوجه شدید بلیچینگ صرفا روشی زیبایی برای سفید کردن دندان محسوب می شود در صورتی که لمینت روشی درمانی-زیبایی است که در نهایت سفید کردن دندان نیز اتفاق می افتد. در بلیچینگ در صورتی که عادات غذایی به خوبی انتخاب نشوند و غذاهای چرب و رنگی، مصرف سیگار، قهوه و چای زیاد و غیره استفاده شوند ظرف مدت کمی دندان ها رنگ خود را از دست می دهند در صورتی که لمینت روکش سرامیکی یا کامپوزیتی است که هم نسبت به تغییر رنگ بسیار مقاوم تر هستند و هم دوام و ماندگاری بسیار طولانی تری دارند و اساسا نیز مقایسه ی این دو روش اشتباه است.

مضرات بلیچینگ دندان

بلیچینگ که اختصاصا برای سفید کردن دندان به کار می رود ضرر خاصی برای افراد ندارد و کلیه ی مواردی که پیرامون این تکنیک بیان می شوند در حد عوارض جانبی موقت مثل حساس شدن دندان ها نسبت به نوشیدنی های سرد و گرم، حساسیت بافت لثه، سوزش و احساس درد کم می باشد که کاملا موقتی هستند و هیچ جای نگرانی وجود ندارد.
اما هنگام مراجعه به مطب دندانپزشکی برای فرزند خود به منظور سفید کردن دندان با بلیچینگ دقت داشته باشید که حتما 18 سال را تمام کرده باشد چرا که عوارض جانبی فوق در سنین کمتر از 18 سال شدت بیشتری دارد. دلیل این اتفاق نیز این است که هنوز بافت مینا و عاج دندان به تکامل کامل نرسیده و حفرات قابل توجهی دارند که سبب نفوذ بیشتر هیدروژن پراکسید خواهد شد.

مضرات بلیچینگ دندان

خواندن 95 دفعه آخرین ویرایش در پنج شنبه, 09 مرداد 1399 ساعت 09:36
دکتر فاطمه لبافی

دکتر فاطمه لبافی فارغ التحصیل رشته دندانپزشکی در سال 1367 از دانشگاه شهید بهشتی می باشند. ایشان از سال 1383 همکاری خود را با بیمارستان میلاد آغاز نمودند و در حال حاظر به عنوان دندانپزشک و مسئول فنی بخش دندانپزشکی بیمارستان میلاد مشغول به کار می باشند. دکتر فاطمه لبافی در سال 1397 از سوی قائم مقام مدیر عامل به عنوان دندانپزشک برگزیده بیمارستان میلاد انتخاب و مورد تقدیر قرار گرفتند. در کلینیک دندانپزشکی دکتر فاطمه لبافی واقع در ستارخان از معتبرترین و با کیفیت ترین تجهیزات برای درمان بیماران استفاده می شود و هدف اصلی در این کلینیک بهبودی کامل و رضایت بیماران می باشد.

نظرات (0)

نظر ارسال شده‌ی جدیدی وجود ندارد

دیدگاه خود را بیان کنید

  1. ارسال دیدگاه بعنوان یک مهمان -
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک‌گذاری موقعیت مکانی شما

مشاوره رایگان

برای دریافت مشاوره رایگان فرم زیر را تکمیل کنید
(*)
لطفا نام خود را وارد کنید
(*)
شماره تماس خود را وارد کنید
(*)
ورودی نا معتبر