بلیچینگ خانگی چیست؟ بلیچینگ خانگی چیست؟ کلینیک دندانپزشکی دکتر لبافی

بلیچینگ خانگی چیست؟ | روشها و مراحل سفید کردن دندان در منزل

سه شنبه, 13 خرداد 1399 ساعت 13:54
این مورد را ارزیابی کنید
(5 رای‌ها)

روش‌های مختلفی برای سفید شدن دندان‌ها وجود دارد، بلیچینگ، روش‌های خانگی، خمیر دندان سفید کننده، ژل‌های خانگی، کامپوزیت و... از جمله این روش‌ها هستند. افرادی که دندان‌های سالم و مرتبی دارند، همواره به فکر سفید کردن دندان‌های خود هستند چرا که دوست دارند دندان‌هایشان در ایده‌آل‌ترین حالت ممکن باشد. البته افرادی هم هستند که به دلیل زرد شدن دندان‌هایشان که ناشی از بیماری، استعمال دخالت و یا کهولت سن است تمایل به استفاده از روش‌های مختلف سفید کردن دندان و یا حتی بلیچینگ را دارند.

مصرف برخی از غذاها ممکن است مینای دندان شما را لکه‌دار کند (مینا بیرونی‌ترین لایه‌ی تشکیل دهنده‌ی دندان است)، پلاک‌های تشکیل شده بر روی دندان شما سبب ایجاد زردی بر روی آن می‌شود. از بین بردن این تغییرات با رعایت بهداشت دهان و دندان و همچنین استفاده از انواع مواد سفید کننده انجام می‌گیرد. با این حال ممکن است برخی افراد به دلیل نازک بودن مینای دندان، لایه‌ی دوم دندان که عاج نام دارد آشکار شده و دندان‌هایشان زرد به نظر برسد. توجه داشته باشید که عاج دندان دارای بافت استخوانی و زرد رنگ است که در زیر مینای دندان قرار گرفته است.
روش‌های مختلفی که برای سفید کردن دندان و بلیچینگ دندان وجود دارد به همه‌ی افراد توصیه نمی‌شود و در این مورد باید محتاطانه عمل کرد چرا که با آسیب زدن به مینای دندان خود، نمی‌توانید به هیچ وجه آن را جبران نمایید پس بهتر است ابتدا مشخص کنید که سفید کردن دندان با توجه به وضعیت شما صحیح است یا خیر و سپس روش مناسب‌تر برای سفید کردن و بلیچینگ را انتخاب و سپس اقدامات لازم را انجام دهید.
در این مقاله قصد داریم راه‌های سریع سفید شدن دندان، درمان خانگی برای سفیدی دندان و بلیچینگ را مورد بررسی قرار دهیم تا بتوانید با توجه به وضعیت خود تصمیم بگیرید استفاده از کدام روش برایتان بهتر است. لازم به ذکر است تصمیم گیری در مورد روش‌های سفید کردن دندان و یا بلیچینگ که تحت نظر دندانپزشک انجام بگیرد سبب می‌شود نتایج رضایت بخش را همراه با عوارض کمتر تجربه کنید.

دریافت کد تخفیف بلیچینگ
(*)
لطفا نام خود را وارد کنید
(*)
شماره تماس خود را وارد کنید
(*)
آدرس ایمیل خود را وارد کنید

مراقبت‌های قبل از انجام بلیچینگ و سفید کردن دندان‌ها

قبل از انجام هر روشی برای سفید کردن دندان اعم از بلیچینگ و یا راه‌های خانگی بهتر است از سالم بودن دندان‌های خود اطمینان حاصل کنید، چرا که استفاده از هر روشی سبب ایجاد حساسیت در دندان‌ها می‌شود، هر چند که حساسیت به صورت موقتی است. همچنین سبب می‌شود که ایجاد مشکلات و یا عوارض بلیچینگ دندان بسیار کاهش یابد. بهتر است توجه داشته باشید که استفاده از روش‌های سفید کردن دندان تنها برای دندان‌ها طبیعی مؤثر بوده و اگر در دهان خود دندان‌های ترمیم شده با مواد رنگی، روکش و... دارید، تغییر رنگ نمی‌دهند.
به همین دلیل استفاده از روش‌های سفید کردن دندان در افرادی که دارای دندان‌هایی با روکش یا کامپوزیت هستند سبب عدم تطابق می‌شود و نتیجه‌ی مثبتی برای فرد حاصل نمی‌شود. به همین دلیل است که همواره تأکید بر این است که انجام روش‌های سفید کردن و بلیچینگ را زیر نظر دندانپزشک انجام دهید چرا که می‌تواند در مورد درجه‌ی سفید شدن دندان‌ها و درصد موادی که به کار می‌رود، پیش‌بینی بهتری داشته باشد.

مراحل بلیچینگ دندان در خانه

مراحل بلیچینگ دندان در خانه

 1. مرحله ی 1: در ابتدا دندانپزشک معاینه بالینی کاملی را انجام داده و علت تغییر رنگ را مشخص می کند. باید تصمیم گرفت که بلیچینگ بهترین روش درمانی برای بیمار است یا خیر؟ و آیا روکش و تاج جایگزین بهتری برای بلیچینگ هستند؟
 2. مرحله ی 2: دندانپزشک از دندان ها قبل و بعد از درمان عکس های بالینی می گیرد.
 3. مرحله ی 3: هر نوع پر شدن دندانی که در اطرافش پوسیدگی وجود داشته باشد، جهت بلیچینگ موقتا مورد توقف قرار می گیرد؛ چرا که رنگ این دندان ها دچار تغییر خواهند شد.
 4. مرحله ی 4: اندازه گیری و پولیش کامل، به خصوص روی دندان هایی که انتظار سفید شدن می رود؛ انجام می شود.
 5. مرحله ی 5: از شما خواسته می شود تا دهان خود را کامل باز کنید. دندانپزشک برای تهیه سینی های سفید کننده مختص دهان شما، قالب گیری می نماید.
 6. مرحله ی 6: بعد از ساخته شدن سینی های بلیچینگ، از شما خواسته می شود تا آنها را در دهان خود قرار دهید و ببینید که آیا با آن ها راحت هستید یا خیر؟
 7. مرحله ی 7: دندانپزشک نحوه استفاده از مواد بلیچینگ کننده را روی سینی یا تری به شما نشان می دهد. دقت کنید که شما باید توجه خاصی به برداشتن مواد سفید کننده اضافی از روی لثه ها داشته باشید. این کار با رول پشم، مسواک، پنبه یا انگشت دست انجام می شود و در صورت عدم توجه با این نکته برای سایر ارگان های دهانی، حساسیت بوجود خواهد آمد.
 8. مرحله ی 8: به شما دستورالعمل کتبی بلیچینگ در خانه داده خواهد و مهم است که قبل و بعد از انجام بلیچینگ، دندان های خود را مسواک بزنید.
 9. مرحله ی 9: وقتی به خانه رفتید سرنگ را باز کرده و محتوای آن را به تری انتقال دهید. باید مقدار کمی از محتوای سرنگ بلیچینگ استفاده شود به علاوه سفیدکننده فقط باید روی دندان هایی که قرار است سفید شوند، انتقال یابد.

روش های بلیچینگ دندان در خانه

روش های بلیچینگ دندان در خانه

همان طور که گفتیم یکی از روش های سفید کردن دندان استفاده از روش بلیچینگ دندان در خانه است. در این روش باید در ابتدای کار به پزشک مراجعه کرده تا دندان ها معاینه شوند تا اگر پوسیدگی در آن وجود دارد ترمیم شود. بعد از انجام ترمیم و جرم گیری دندان ها، قالبی از فک بالا و پایین تهیه می شود. بعد از قالب گیری، نمونه ها به آزمایشگاه فرستاده می شوند تا در آن جا تری های مخصوص ساخته شوند. در این مرحله تری مناسب که مطابق با قالب باشد ساخته خواهد شد. در مراجعه بعدی به مطب دندانپزشک این تری ها با ماده مخصوص بلیچینگ دندان به بیمار داده می شوند و نحوه ی استفاده از آن توسط پزشک به بیمار گفته می شود.
معمولا برای این که بتوان نتیجه مطلوب از بلیچینگ دندان در منزل دریافت کرد باید حداقل به مدت دو هفته از این تری ها استفاده کرد. برای استفاده از این تری ها حتما ابتدا دندان ها را مسواک بزنید و از نخ دندان استفاده کنید. سپس از ماده مخصوص بلیچینگ دندان در داخل تری ریخته و تری را به سرعت و دقت بر روی دندان های خود قرار دهید. معمولا زمانی که برای قرار دادن تری بر روی دندان در نظر می گیرند چیزی حدود دو ساعت است. بعد از دو ساعت که تری را از روی دندان ها برداشتید دوباره دندان ها را مسواک بزنید تا مواد موجود از روی دندان ها پاک شوند. ذکر این نکته ضروری است که برای استفاده از تری ها ابتدا آن را بر روی یک فک قرار داده و بعد از تمام شدن مدت زمان لازم این کار را برای فک دیگر هم تکرار کنید و هرگز این کار را به طور همزمان انجام ندهید. بهتر است هر شب این کار را بر روی یک فک انجام دهید. طبیعی است که روش بلیچینگ دندان در خانه نسبت به بلیچینگ دندان در مطب زمان بیشتری نیاز دارد تا نتیجه حاصل شود اما به جهت هزینه ی پایین تری که دارد بیشتر مورد توجه قرار گرفته است و افراد زیادی را می بینیم که حداقل یک بار این روش را امتحان کرده اند. 

بلیچینگ دندان در خانه یک روش عالی و موثر برای از بین بردن رنگدانه های موجود در روی دندان و سفید کردن و درخشنده تر کردن دندان ها می باشد.
روش های متعددی برای بلیچینگ دندان ها در خانه وجود دارد که متداول ترین آنها عبارتند از:

 1. ژل ها و نوار های سفید کننده دندان

  در این روش ژل ها و نوار های حاوی ماده سفید کننده دندان به صورت مستقیم بر روی دندان ها قرار داده می شود. این کار می تواند به کمک مسواک انجام شود. شما از این نوع محصولات می توانید دو بار در روز به مدت ۱۰ تا ۱۴ روز استفاده کنید و نتایج آن نیز حداقل برای ۴ ماه تداوم خواهد داشت.
 2. خمیر دندان های سفید کننده

  از آنجایی که این نوع خمیر دندان ها برای مدت زمان کوتاهی روی دندان ها می مانند و فرد معمولا پس از گذشت مدت کوتاهی دهان خود را می شوید، دارای اثر بخشی کوتاه و قدرت لکه بری کمی می باشد. شما ازا ین نوع خمیر دندان ها می توانید به صورت روزانه استفاده نمایید. خمیر دندان های سفید کننده دارای مواد شیمیایی و عوامل براق کننده هستند که می توانند بدون استفاده از روش بلیچینگ در خانه یا مطب دندانپزشک جرم ها و لکه های موجود بر روی دندان های شما را پاک کنند. خمیر دندان های سفید کننده همچنین دارای قیمت بسیار مقرون به صرفه تر هستند و می توانند دندان های شما را تا حدودی سفید و براق نمایند. اما این خمیر دندان را نباید به مدت مستمر و طولانی استفاده کرد.
 3. قالب های سفید کننده دندان

  در این روش از قالب های سیلیکونی تری مانند که با ژل پر اکسید پر می شوند برای سفید کردن دندان ها استفاده می کنند. افراد متقاضی می توانند از قالب های سفید کننده به صورت روزانه و برای ۴ هفته روی دندان های خود امتحان کنند. این قالب های سفید کننده بدون نیاز به درخواست دندانپزشک و در اکثر داروخانه ها قابل خریداری است و یا اینکه شما می توانید آنها را از دنداپزشک خود و به صورت اختصاصی و مناسب اندازه دهان و دندان های خود تهیه نمایید.

نکات انجام بلیچینگ دندان در خانه

 1. سینی برای مدت زمانی که دندانپزشک شما تجویز کرده مورد استفاده قرار گیرد.
 2. در هر بار استفاده تری یا سینی را با یک برس و آب گرم تمیز کنید.
 3. در هنگام فرآیند بلیچینگ، غذا نخورید و سیگار نکشید. به علاوه از سیگار کشیدن به مدت دو ساعت پس از سفید شدن خودداری کنید.
 4. به مدت 48 ساعت پس از درمان از غذاهایی که رنگدانه های قوی دارند، اجتناب شود.
 5. ده روز تا دو هفته پس از درمان به پزشک خود مراجعه کنید و دندانپزشک برای بررسی عوارض جانبی دهان شما را معاینه می کند. دندانپزشک با مقایسه سایه های دندان قبل و بعد از پروسه ی درمانی، میزان بهبود رنگ دندان را ارزیابی می کند.
 6. احتمال زیاد، دندانپزشک در مراجعه بعد از درمان به شما خواهد گفت که استفاده از تری های سفید کننده را برای چند هفته دیگر ادامه دهید و 2 الی 3 هفته بعد مجددا جهت معاینه به دندانپزشکی مراجعه کنید.
 7. ویزیت دوم مثل همان ویزیت اول انجام می شود و احتمالا دندانپزشک از دندان های شما عکس می گیرد تا تفاوت رنگ دندان را در گذر زمان مقایسه کند.

خرید بلیچینگ خانگی

خرید بلیچینگ خانگی

شما می توانید از بین محصولات مختلف بلیچینگ دندان که در بازار وجود دارد و طبق نظر دندانپزشک خود، بسته به میزان زردی دندان های خود و همچنین میزان حساسیت دندان هایتان، محصول مناسب را انتخاب نمایید. به عقیده متخصصین دندان، معمولا مارک های معروف تر، اثر بخشی و کیفیت مناسب تری دارند. برند هایی امروزه در بازار وجود دارد و شما می توانید از آنها برای بلیچینگ دندان های خود استفاده نمایید، ultradent و dentamerica هستند که جزو برند های آمریکایی بوده و کیفیت قابل قبولی نیز برای مصرف کننده ها فراهم نموده است.
بهتر است در کنار خرید ژل های بلیچینگ که خریداری می کنید، یک ژل ضد حساسیت دندان نیز تهیه نمایید زیرا معمولا بعد از گذشت چند روز از مصرف ژل های سفید کننده بر روی دندان ها، لثه ها و دندان های شما دچار حساسیت می شوند. برای جلوگیری از این موضوع بهتر است برای چند روز روند بلیچینگ دندان های خود را متوقف نمایید و به جای ژل های سفید کننده از ژل های ضد حساسیت بر روی دندان های خود استفاده نمایید.
بهتر است برای نگه داری قالب ها یا تری های بلیچینگ از یخچال استفاده کنید. ژل های سفید کننده دندان ها نیز باید در یخچال نگه داری شوند.

محصولات سفید کننده دندان

محصولات سفید کننده دندان این امکان را به افراد می دهندکه بتوانند جلوه های ناخواسته ای را که روی دندان هایشان ایجاد شده از بین ببرند. در ادامه تعدادی از محصولات جهانی سفید کننده دندان، به همراه نظرات کاربران و خصوصیات بارز آن ها ذکر شده:

 1. کیت سفید کننده دندان GLO SCIENCE GLO LIT

  پراکسید هیدروژن موجود در این کیت، به بلیچینگ دندان ها و جلوگیری از آسیب به مینای دندان کمک می کند.
  • این محصول فاقد گلوتن، بدون لاتکس و وگان است.
  • فرمول شده با پراکسید هیدروژن
  • ثبت شده در FDA
 2. خمیر دندان COLGATE OPTIC WHITE EXPRESS

  • برای رسیدن به بهترین نتیجه آن را به مدت چهار هفته استفاده کنید.
  • مورد توصیه دندانپزشکان
  • فاقد گلوتن
 3. قلم سفید کننده دندان SMILEDIRECTCLUB BRIGHT

  • با استفاده از یک فرمول اختصاصی کار می کند و با استفاده از ژل سفید کننده، به بلیچینگ دندان کمک می کند.
  • خدمات پس از فروش 12 ماهه
  • وگان
  • فاقد گلوتن
 4. خمیر دندان CREST TOOTHPASTE 3D

  • محافظت از دندان های در برابر کرم خوردگی
  • از یک مجموعه پولیش حل کننده برای تقویت دندان ها استفاده می کند.
  • محافظت از ایجاد لکه های قدرتمند در نصف روز
  • در سه روز 95 درصد لکه های سطحی را از بین می برد.
  • طعم نعناع
 5. قلم سفید کننده دندان AURAGLOW TEETH WHITENING PEN

  • مشاهده تاثیر بعد از گذشت یک هفته
  • هرشب و قبل از خواب استفاده شود.
  • توسط ایالات متحده آمریکا ساخته شده است.
  • طعم نعناع
  • فاقد گلوتن
 6. خمیر دندان سفید کننده زغالی CALI WHITE ACTIVATED CHARCOAL & COCONUT OIL

  • این خمیردندان زغالی از چای، نارگیل و روغن نعناع برای ایجاد احساس تمیزی و شادابی، تشکیل شده است.
  • ساخت آمریکا
  • فاقد از فلوراید و پراکسید
  • وگان

روش های سفید شدن طبیعی دندان‌ها

روش های سفید شدن طبیعی دندان‌ها

علاوه بر انجام بلیچینگ راه‌های مختلف دیگری وجود دارند که از مواد شیمیایی برای سفید شدن دندان استفاده نمی‌کند. برای سفید شدن دندان‌ها روش‌های مختلفی وجود دارد اما همانطور که در مقاله به بیان آن پرداختیم انجام بلیچینگ تحت نظر دندانپزشک می‌تواند نتایج بسیار بهتری را با کمترین عوارض و حساسیت برای فرد به همراه خواهد داشت، همچنین می‌توانید انجام بلیچینگ را به صورت خانگی زیر نظر دندانپزشک پیش ببرید و بدین ترتیب می‌توانید در هزینه‌ها صرفه‌جویی کنید. در نهایت اگر انجام بلیچینگ به هر دلیلی برایتان مقدور نبود و یا ترجیح دادید که روش‌های خانگی دیگری را استفاده کنید، در این مقاله به بیان روش‌هایی پرداختیم که با انجام آن به صورت مستمر می‌توانید شاهد چندین درجه سفید شدن در دندان‌های خود باشید.

در ادامه روش‌هایی ایمن را به شما معرفی می‌کنیم که انجام آن عوارضی را در پی ندارد.:

 1. سفید کردن دندان با جوش شیرین

  یکی از محبوب‌ترین مواد در خمیر دندان می‌باشد که دارای قدرت پاک کنندگی لکه‌ها از روی دندان را است، همچنین با ایجاد یک محیط قلیایی از رشد میکروب‌ها در دهان جلوگیری می‌کند (باکتری‌ها بیشتر محیط اسیدی را برای رشد می‌پسندند) و سبب سفیدتر شدن دندان می‌شود. برای استفاده از این روش می‌توانید 1 قاشق چایخوری جوش شیرین را با 2 قاشق چایخوری آب مخلوط کرده و در هفته 3 تا 4 بار دندان‌هایتان را با آن مسواک کنید.
 2. سفید کردن دندان با سرکه سیب

  یکی از ساده ترین روش های خانگی برای بلیچینگ دندان ها و از بین بردن لکه ها است. مسواک خود را درون سرکه سیب فرو کنید و دندان های خود را طبق معمول مسواک بزنید. از آنجا که سرکه سیب حاوی اسید است، بهتر است از این متد فقط یک بار در هفته استفاده کنید. اگر لکه های دندانی زیادی دارید، یک قاشق سرکه سیب را با جوش شیرین میکس کنید تا خمیر غلیظی بدست آید. سپس دندان های خود را با این مخلوط به مدت حدود 2 دقیقه مسواک بزنید.
 3. سفید کردن دندان با پراکسید هیدروژن

  پراکسید هیدروژن در انواع بلیچینگ نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد و یک سفید کننده بوده که باعث از بین رفتن باکتری‌ها و جلوگیری از فعالیت آن‌ها می‌شود. سال‌هاست که از این ماده برای ضدعفونی کردن زخم‌ها استفاده می‌کنند، بسیاری از محصولات سفید کننده نیز این ماده را با غلظت‌های متفاوت در خود دارند. مطالعات اخیر حاکی از آن است که خمیر دندان‌های حاوی پراکسید هیدروژن 1 درصد، در طی 6 هفته می‌تواند 60 درصد دندان‌ها را سفیدتر کند. استفاده از دهانشویه این ماده نیز قبل از مسواک زدن می‌تواند بسیار مؤثر باشد. روش دیگر برای استفاده از این ماده این است که یک خمیر دندان خانگی برای خود بسازید در این روش 2 قاشق غذاخوری پراکسید هیدروژن را با 1 قاشق چایخوری جوش شیرین ترکیب کرده و دندان‌های خود را به آرامی با آن مسواک بزنید، انجام آن 3 تا 4 مرنیه در هفته توصیه می‌شود.
 4. سفید کردن دندان با زردچوبه

  زردچوبه علاوه بر خاصیت ضد عفونی کنندگی و تقویت سیستم ایمنی که دارد، برای سفید کردن دندان مناسب است. بر خلاف ظاهر زرد رنگ زردچوبه، مواد تشکیل دهنده آن خاصیت پاک کنندگی دارند. برای اینکار یک قاشق چایخوری زردچوبه را با آب مخلوط کرده و آنها را بر روی دندان های خود بمالید. پس از گذشت پنج تا ده دقیقه دندان های خود را شستشو دهید. برای تمیزی بیشتر توصیه می شود دندان های خود را پس از شستشو مسواک کنید.
 5. سفید کردن دندان با ذغال

  بلیچینگ دندان با ذغال یکی دیگر از روشهای سفید کردن دندان است. ذغال فعال دارای منافذ ریزی در درون خود است که می تواند مایعات را از خود عبور دهد. با مالیدن این ماده بر روی دندان ها، لکه ها و پلاک های چسبیده بر روی دندان جدا شده و دندان ها تمیز می شوند. ذغال فعال بصورت پودر سیاه رنگ وجود دارد. این پودر خاصیت پاک کنندگی زیادی دارد. چنانچه در گذشته نیز از خاکستر چوب برای تمیز کردن سطوح مختلف استفاده می شد. پودر ذغال یکی از روش های موثر در بلیچینگ دندان است. پودر را همانند خمیر دندان بر روی مسواک مالیده و دندان های خود را با آن مسواک کنید. سپس دهان و دندان خود را به خوبی بشوئید. بلیچینگ دندان با ذغال را می توانید هر دو روز یکبار در خانه بکار برید تا دندان های شما همانند صدف بدرخشند.
 6. روش روغن کشی

  روغن کشی درمان سنتی هندی است که برای بهبود بهداشت دهان و دندان به کار می رود و همچنین سموم بدن را می زداید. در این روش روغن را در دهان خود حرکت می دهید تا باکتری هایی که منجر به جرم گرفتن و زردشدن دندان ها می شوند از بین بروند. هندی ها از روغن آفتاب گردان برای روغن کشی استفاده می کنند اما از روغن های دیگر هم می توان استفاده کرد. روغن نارگیل به دلیل مزه مطبوع آن و فوایدی که برای سلامتی دارد بیشتر مورد استقبال قرار می گیرد. روغن نارگیل اسید اوریک بالایی دارد و می تواند التهاب را کاهش دهد و باکتری ها نیز نابود کند. مطالعات اخیر نشان داده است که روغن کشی روزانه می تواند جرم دندان، التهاب لثه و باکتری های دهان را کاهش دهد. متاسفانه هیچ مطالعه علمی تا کنون ثابت نکرده است که روغن کشی دندان ها را سفید می کند و دندانپزشکان در هیچ کجای دنیا این روش را توصیه نمی کنند. با وجود این، روشی ایمن است و ارزش امتحان کردن را دارد. افراد زیادی ادعا می کنند که روغن کشی منظم دندان ها را سفید تر و درخشان تر می کند. برای روغن کشی یک قاشق سوپ خوری روغن نارگیل را در دهان خود حرکت دهید. این کار را برای 15 تا 20 دقیقه ادامه دهید.
 7. خوردن سبزی و میوه

  رژیم غنی از میوه و سبزیجات برای بدن و دندان ها مفید است. گرچه جایگزینی برای مسواک کردن وجود ندارد، میوه و سبزیجات خام می تواند جرم های دندان را هنگام جویدن از بین ببرد. توت فرنگی و آناناس دو میوه ای هستند که به سفید شدن دندان های شما کمک می کنند.
  • ترکیب توت فرنگی و جوش شیرین درمانی طبیعی است که برای سفید کردن دندان ها مورداستفاده قرار می گیرد. طرفداران این روش ادعا می کنند که اسید مالیک موجود توت فرنگی دندان ها را سفید می کند در حالی که جوش شیرین لکه های دندان را از بین می برد. البته این درمان هنوز کاملا پشتوانه علمی ندارد. بنابر مطالعه اخیر انجام شده، ترکیب توت فرنگی و جوش شیرین در مقایسه با محصولات سفید کننده تجاری اندکی تغییر رنگ در دندان ها ایجاد می کند. جهت استفاده از این روش یک توت فرنگی تازه را خرد کنید و آن را با جوش شیرین ترکیب کرده و با خمیر به دست آمده دندان های خود را مسواک کنید.
  • برخی ادعا می کنند که آناناس دندان ها را سفید می کند. مطالعه ای نشان داده است که خمیر دندان حاوی بروملین، (آنزیم موجود در آناناس) در مقایسه با خمیر دندان معمولی به طرز چشمگیری در از بین بردن لکه های دندان موثر است. با وجود این، شواهدی وجود ندارد که خوردن آناناس همین تاثیر را داشته باشد.

نکاتی برای سفیدی دندان

قبل از اقدام به بلیچینگ دندان، باید حتما دندان های پوسیده خود را ترمیم کنید. بلیچینگ دندان در مواردی مثل پر کردگی‌ها، روکش‌ها، لامینت‌ها و نواحی زرد رنگ ریشه دندان که در اثر تحلیل لثه باعث تغییر رنگ و ظاهر دندان ها می شوند، تاثیر بسیار کمی دارد. در حالت کلی می توان گفت که دندان هایی که دارای رنگ هایی نزدیک به رنگ زرد هستند، بهتر از دندان های دارای رنگ خاکستری نسبت به روش سفید کردن دندان جواب می دهند. انجام جرم گیری و از بین بردن جرم های سطحی روی دندان قبل از اقدام به بلیچینگ و سفید کردن دندان ها، باعث بهبود و تاثیر چند برابری مواد سفید کننده روی دندان ها می شود.
در طول بازه زمانی که از سفید کننده های دندانی استفاده می کنید، مصرف توتون، دخانیات و نوشیدن موادی مانند چای، قهوه و نوشیدنی‌های تیره‌رنگ و همچنین خوردن غذاهایی که دارای رنگدانه مصنوعی هستند را کاهش دهید، زیرا این مواد ممکن است در روند سفید کردن دندان‌های شما را با مشکل مواجه نمایند و حتی باعث تیره تر شدن آنها شوند. رعایت بهداشت دهان و دندان و مسواک زدن مرتب دندان ها با خمیر دندان های ضد حساسیت ضمن کاهش تاثیر عوارض ناشی از استفاده از مواد سفید کننده دندانی، به افزایش کیفیت و نحوه تاثیر گذاری این مواد نیز کمک شایانی می نماید. همچنین رعایت این نکات به افزایش ماندگاری نتایج حاصل از بلیچینگ دندان نیز کمک شایانی می نماید.
بلیچینگ دندان روشی است که شما باید هر چند وقت یکبار تکرار نمایید تا ضمن بهتر شدن نتایج قبلی، از زرد شدن دوباره و تغییر رنگ مجدد دندان ها جلوگیری شود. این روش سفید کردن دندان یک روش زمان بر می باشد و شما برای اینکه نتایج نهایی را به طور کامل ببینید باید برای چند روز تا چند هفته صبر داشته باشید. اگر کلیه توصیه ها و نکاتی که توسط دندانپزشک به شما گفته می شود و ما در این مقاله برای شما توضیح دادیم را رعایت نمایید، دندان های شما باید در طول دو هفته به میزان قابل توجهی سفید تر و درخشان تر شده باشند. البته برای نتایج فوری شما حتما باید به دندانپزشک مراجعه نمایید تا با استفاده از مواد قوی تر و غلیظ تر از سفید کننده ها، عمل بلیچینگ دندان را برای شما انجام دهند.

خواندن 4021 دفعه آخرین ویرایش در یکشنبه, 03 اسفند 1399 ساعت 12:46
دکتر فاطمه لبافی دندانپزشک

دکتر فاطمه لبافی فارغ التحصیل رشته دندانپزشکی در سال 1367 از دانشگاه شهید بهشتی می باشند. ایشان از سال 1383 همکاری خود را با بیمارستان میلاد آغاز نمودند و در حال حاظر به عنوان دندانپزشک و مسئول فنی بخش دندانپزشکی بیمارستان میلاد مشغول به کار می باشند. دکتر فاطمه لبافی در سال 1397 از سوی قائم مقام مدیر عامل به عنوان دندانپزشک برگزیده بیمارستان میلاد انتخاب و مورد تقدیر قرار گرفتند. در کلینیک دندانپزشکی دکتر فاطمه لبافی واقع در ستارخان از معتبرترین و با کیفیت ترین تجهیزات برای درمان بیماران استفاده می شود و هدف اصلی در این کلینیک بهبودی کامل و رضایت بیماران می باشد.

نظرات (0)

نظر ارسال شده‌ی جدیدی وجود ندارد

دیدگاه خود را بیان کنید

 1. ارسال دیدگاه بعنوان یک مهمان -
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک‌گذاری موقعیت مکانی شما

مشاوره رایگان

برای دریافت مشاوره رایگان فرم زیر را تکمیل کنید
(*)
لطفا نام خود را وارد کنید
(*)
شماره تماس خود را وارد کنید
(*)
ورودی نا معتبر