بلیچینگ خانگی چیست؟ بلیچینگ خانگی چیست؟

بلیچینگ خانگی چیست؟ | 4 روش طبیعی برای سفید شدن دندان | عوارض

سه شنبه, 13 خرداد 1399 ساعت 13:54
این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

مصرف برخی از غذاها ممکن است مینای دندان شما را لکه‌دار کند (مینا بیرونی‌ترین لایه‌ی تشکیل دهنده‌ی دندان است)، پلاک‌های تشکیل شده بر روی دندان شما سبب ایجاد زردی بر روی آن می‌شود. از بین بردن این تغییرات با رعایت بهداشت دهان و دندان و همچنین استفاده از انواع مواد سفید کننده انجام می‌گیرد. با این حال ممکن است برخی افراد به دلیل نازک بودن مینای دندان، لایه‌ی دوم دندان که عاج نام دارد آشکار شده و دندان‌هایشان زرد به نظر برسد. توجه داشته باشید که عاج دندان دارای بافت استخوانی و زرد رنگ است که در زیر مینای دندان قرار گرفته است.
روش‌های مختلفی که برای سفید کردن دندان و بلیچینگ وجود دارد به همه‌ی افراد توصیه نمی‌شود و در این مورد باید محتاطانه عمل کرد چرا که با آسیب زدن به مینای دندان خود، نمی‌توانید به هیچ وجه آن را جبران نمایید پس بهتر است ابتدا مشخص کنید که سفید کردن دندان با توجه به وضعیت شما صحیح است یا خیر و سپس روش مناسب‌تر برای سفید کردن و بلیچینگ را انتخاب و سپس اقدامات لازم را انجام دهید.
در این مقاله قصد داریم راه‌های سریع سفید شدن دندان، درمان خانگی برای سفیدی دندان و بلیچینگ را مورد بررسی قرار دهیم تا بتوانید با توجه به وضعیت خود تصمیم بگیرید استفاده از کدام روش برایتان بهتر است. لازم به ذکر است تصمیم گیری در مورد روش‌های سفید کردن دندان و یا بلیچینگ که تحت نظر دندانپزشک انجام بگیرد سبب می‌شود نتایج رضایت بخش را همراه با عوارض کمتر تجربه کنید.

مراقبت‌های قبل از انجام بلیچینگ و سفید کردن دندان‌ها

قبل از انجام هر روشی برای سفید کردن دندان اعم از بلیچینگ و یا راه‌های خانگی بهتر است از سالم بودن دندان‌های خود اطمینان حاصل کنید، چرا که استفاده از هر روشی سبب ایجاد حساسیت در دندان‌ها می‌شود، هر چند که حساسیت به صورت موقتی است. همچنین سبب می‌شود که ایجاد مشکلات و یا عوارض بسیار کمتری را برایتان در پی داشته باشد. بهتر است توجه داشته باشید که استفاده از روش‌های سفید کردن دندان تنها برای دندان‌ها طبیعی مؤثر بوده و اگر در دهان خود دندان‌های ترمیم شده با مواد رنگی، روکش و... دارید، تغییر رنگ نمی‌دهند.
به همین دلیل استفاده از روش‌های سفید کردن دندان در افرادی که دارای دندان‌هایی با روکش یا کامپوزیت هستند سبب عدم تطابق می‌شود و نتیجه‌ی مثبتی برای فرد حاصل نمی‌شود. به همین دلیل است که همواره تأکید بر این است که انجام روش‌های سفید کردن و بلیچینگ را زیر نظر دندانپزشک انجام دهید چرا که می‌تواند در مورد درجه‌ی سفید شدن دندان‌ها و درصد موادی که به کار می‌رود، پیش‌بینی بهتری داشته باشد.

بلیچینگ و سفیدی دندان

برای افرادی که همواره سوال می‌کنند برای سفیدی دندان چه کنیم؟ توصیه می‌شود که بلیچینگ را امتحان کنند، هر فردی که خواهان داشتن دندانی سفید با بلیچینگ است باید یکی از این دو روش را انتخاب کند: یا در مطب دندانپزشکی و زیر نظر او و یا در خانه و با روش‌های خانگی. هر دو روش انجام بلیچینگ مؤثر بوده و از مواد سفید کننده‌ای به نام پراکسید هیدروژن استفاده می‌شود، اما تفاوت آن در درصدی از پراکسید هیدروژن است که به منظور سفید کردن دندان مورد استفاده قرار می‌گیرد.
اصولا بلیچینگ خانگی با پراکسید هیدروژن 3 تا 20 درصد و بلیچینگ که در مطب دندانپزشکی مورد استفاده قرار می‌گیرد پراکسید هیدروژن 15 تا 43 درصد است. لازم است به این نکته توجه داشته باشید که هر چقدر این ژل را مدت زمان طولانی‌تری بر روی دندان‌های خود قرار دهید، دندان‌های شما سفیدتر خواهد شد و همچنین هر چه درصد پراکسید هیدروژن بالاتر باشد باید مدت زمان کمتری بر روی دندان بماند به همین دلیل است که درصدهای بالاتر صرفا در دندانپزشکی و تحت نظر دندانپزشک مورد استفاده قرار می‌گیرد.
درصدهای کم پراکسید هیدروژن که به عنوان بلیچینگ در منزل و به صورت خانگی مورد استفاده قرار می‌گیرد به شما کمک می‌کند که بتوانید زمان طولانی‌تری آن را به منظور سفید شدن دندان مورد استفاده قرار دهید و همچنین عوارض کمتری را برایتان در پی خواهد شد. طبیعی است که استفاده از هر روشی برای سفید کردن دندان و بلیچینگ ممکن است عوارضی به همراه داشته باشد، از عوارض استفاده‌ی طولانی مدت از مواد بلیچینگ و یا درصدهای بالا بدون نظارت دندانپزشک سبب می‌شود که حساسیت دندان شما بالاتر برود. البته توجه داشته باشید که ایجاد کمی حساسیت در دندان‌ها کاملا طبیعی است، به این شکل که خوردن مواد گرم و یا سرد سبب می‌شود اعصاب دندان تحریک شده و شما را آزار دهد.

راز سفید شدن دندان در بلیچینگ

سریع‌ترین روش برای سفید کردن دندان‌ها بلیچینگ بوده و به دلیل استفاده از ماده‌ی پراکسید هیدروژن با درصد بالاست البته علاوه بر استفاده از این ماده، از نور، گرما و یا ترکیبی از این دو برای سفید کردن دندان‌ها استفاده می‌شود. در بلیچینگ که تحت نظر دندانپزشک انجام می‌شود معمولا دندان‌ها 3 تا 8 درجه روشن‌تر می‌شود، هزینه بلیچینگ نیز حدود 1 تا 2 میلیون می‌باشد که وابسته به درصد پراکسید هیدروژن و تعداد جلسات لازم برای انجام بلیچینگ است.
در صورتی که پس از معاینه، دندان و لثه‌ی فرد مشکلی نداشته باشد روال عادی بلیچینگ انجام می‌شود، انجام بلیچینگ به هیچ وجه دردناک و یا غیر قابل تحمل نیست، یک جمع کننده‌ی گونه بر روی دهان فرد قرار گرفته و تمام دندان‌هایی که در لبخند فرد پیدا می‌شوند را در دسترس دندانپزشک قرار می‌دهد که بتوان به سادگی ژل مربوط به بلیچینگ را بر روی دندان قرار دهد، البته یک ماده را بر روی لثه قرار داده تا ایجاد حساسیت به حداقل برسد. ژل بلیچینگ یا همان پراکسید هیدروژن حدود 15 تا 30 دقیقه بر روی دندان قرار گرفته و ممکن است از نور متمرکز برای سفیدی بیشتر دندان‌ها نیز استفاده کند. پس از هر جلسه دندان‌ها 2 تا 3 درجه روشن‌تر می‌شود، اگر نتیجه‌ی مورد نظر در هر جلسه به دست نیاید، پزشک از شما می‌خواهد که رژیم غذایی خاصی را در خانه رعایت کنید تا بتوانید به نتیجه‌ی مورد نظر خود برسید.

استفاده از بلیچینگ خانگی

برای انجام بلیچینگ خانگی، باید ابتدا نزد دندانپزشک رفته تا سلامت تاج دندان و لثه‌ی شما را تأیید نماید، اگر مشکلی در لثه وجود داشته باشد تا برخورد ژل بلیچینگ، سبب ایجاد حساسیت و یا مشکل در لثه‌ی فرد می‌شود. از جمله فواید انجام بلیچینگ می‌توان به ایجاد سریعترین نتیجه، مطمئن‌ترین روش برای سفید کردن دندان و عدم ایجاد حساسیت در دندان (به شرطی که فرد، بیماری لثه و دهان نداشته باشد) را نام برد.
انجام بلیچینگ خانگی زیر نظر دندانپزشک هزینه‌ی 700 تا 1 میلیون تومانی را برای فرد داشته اما اگر بخواهید از مواد آماده شده در داروخانه‌ها برای انجام بلیچینگ استفاده کنید هزینه‌ای در حدود 100 تا 150 هزار تومانی را برایتان خواهد داشت، لازم به ذکر است که بهترین راه انجام این تکنیک زیر نظر دندانپزشک است چرا که بهترین دوز از میزان مصرف ژل و تعداد دفعات استفاده از آن در هفته را برایتان ذکر می‌کند و در صورت بروز هر مشکلی می‌تواند آن را به سرعت برایتان رفع کند چرا که در جریان روند قرار دارد.

محدودیت‌های استفاده از بلیچینگ

اگر در هنگام انجام بلیچینگ، حساسیت پیدا کردید، دندانپزشک از سفید کننده‌ی دیگری به نام کاربامید پراکسید برایتان استفاده می‌کند که نسبت به پراکسید هیدروژن ضعیف‌تر است. اگر لکه‌ها در عمق مینای دندان قرار گرفته باشد و یا مقاومت بالایی در برابر مواد سفید کننده داشته باشند، پزشک از رژیم غذایی خاصی در کنار انجام بلیچینگ بهره می‌گیرد که بتوانید سریعتر به نتیجه‌ی دلخواه خود برسید.
دندانپزشک معاینه‌ای جامع را برای بررسی انواع پوسیدگی و ترک دندان و بیماری‌های مربوط به لثه انجام می‌دهد و شاید در ابتدا نیاز به جرم‌گیری دندان‌ها باشد. اگر مشکلی وجود نداشت و یا پس از رفع مشکلات، از سفید کننده‌هایی با درصد کم استفاده می‌کند، اگر در طی روند انجام بلیچینگ سوزشی حس کردید، پزشک ممکن است درصد و یا رویه‌ی استفاده و یا طول جلسه‌ را تغییر دهد تا بتوانید بیشترین میزان سفید کنندگی را با بالاترین کیفیت تجربه کنید. ممکن است دندانپزشک در ابتدا از دندان‌های شما عکس بگیرد تا بتواند میزان پیشرفت را به سادگی رصد کند.

راه‌های سفید شدن طبیعی دندان‌ها

علاوه بر انجام بلیچینگ راه‌های مختلف دیگری وجود دارند که از مواد شیمیایی برای سفید شدن دندان استفاده نمی‌کند. اگر می‌خواهید به صورت طبیعی دندان‌های سفیدتری داشته باشید و از مواد شیمیایی نیز استفاده نکنید در ادامه روش‌هایی ایمن را به شما معرفی می‌کنیم که انجام آن عوارضی را در پی ندارد. حال به بیان روش‌های طبیعی می‌پردازیم که بتوانید بدون هیچ گونه نگرانی این روش‌ها را انجام دهید:
- استفاده از روغن‌های مختلف: استفاده از روغن‌های مختلف برای ارتقای بهداشت دهان و دندان و دفع باکتری‌ها کاربردی است. به منظور سفید کردن دندان باید روغن را در دهان ریخته و آن را در دهانتان بگردانید، با این روش باکتری‌هایی که در دهان شما قرار دارند و همچنین پلاک‌های زرد روی دندان، از سطح مینای دندان جدا شده و می‌توانید یک سفیدی طبیعی را شاهد باشید.
جالب است بدانید که هندی‌ها به منظور انجام این روش از روغن آفتابگردان و یا روغن کنجد استفاده می‌کردند، روغن نارگیل هم به دلیل طعم و رایحه‌ی خوبی که دارد، طرفداران زیادی را به خود اختصاص می‌دهد. روغن نارگیل دارای اسید لوریک است که می‌تواند التهاب لثه را از بین ببرد و همچنین برای از بین بردن باکتری‌ها و پلاک‌های سطح مینای دندان مؤثر است. در این روش بهتر است یک قاشق از روغن را در دهانتان ریخته و به مدت 15 تا 20 دقیقه در دهانتان بگردانید و سپس روغن را دور بریزید.
- استفاده از جوش شیرین: یکی از محبوب‌ترین مواد در خمیر دندان می‌باشد که دارای قدرت پاک کنندگی لکه‌ها از روی دندان را است، همچنین با ایجاد یک محیط قلیایی از رشد میکروب‌ها در دهان جلوگیری می‌کند (باکتری‌ها بیشتر محیط اسیدی را برای رشد می‌پسندند) و سبب سفیدتر شدن دندان می‌شود. برای استفاده از این روش می‌توانید 1 قاشق چایخوری جوش شیرین را با 2 قاشق چایخوری آب مخلوط کرده و در هفته 3 تا 4 بار دندان‌هایتان را با آن مسواک کنید.
- استفاده از پراکسید هیدروژن: پراکسید هیدروژن در انواع بلیچینگ نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد و یک سفید کننده بوده که باعث از بین رفتن باکتری‌ها و جلوگیری از فعالیت آن‌ها می‌شود. سال‌هاست که از این ماده برای ضدعفونی کردن زخم‌ها استفاده می‌کنند، بسیاری از محصولات سفید کننده نیز این ماده را با غلظت‌های متفاوت در خود دارند. مطالعات اخیر حاکی از آن است که خمیر دندان‌های حاوی پراکسید هیدروژن 1 درصد، در طی 6 هفته می‌تواند 60 درصد دندان‌ها را سفیدتر کند. استفاده از دهانشویه این ماده نیز قبل از مسواک زدن می‌تواند بسیار مؤثر باشد. روش دیگر برای استفاده از این ماده این است که یک خمیر دندان خانگی برای خود بسازید در این روش 2 قاشق غذاخوری پراکسید هیدروژن را با 1 قاشق چایخوری جوش شیرین ترکیب کرده و دندان‌های خود را به آرامی با آن مسواک بزنید، انجام آن 3 تا 4 مرنیه در هفته توصیه می‌شود.
- استفاده از سرکه سیب: استفاده از سرکه سیب سابقه‌ی زیادی به عنوان ماده ضدعفونی کننده و تمیز کننده دارد، استیک اسید موجود در سرکه سیب سبب از بین رفتن باکتری‌ها می‌شود. توجه داشته باشید که نباید از آن به صورت روزانه استفاده کنید چرا که سبب از بین رفتن مینای دندان می‌شود، مدت زمانی که می‌خواهید آن را مورد استفاده قرار دهید را به صورت کوتاه در نظر بگیرید. سرکه سیب به عنوان دهانشویه‌ای مؤثر برای سفید شدن دندان باشد.

برای سفید شدن دندان‌ها روش‌های مختلفی وجود دارد اما همانطور که در مقاله به بیان آن پرداختیم انجام بلیچینگ تحت نظر دندانپزشک می‌تواند نتایج بسیار بهتری را با کمترین عوارض و حساسیت برای فرد به همراه خواهد داشت، همچنین می‌توانید انجام بلیچینگ را به صورت خانگی زیر نظر دندانپزشک پیش ببرید و بدین ترتیب می‌توانید در هزینه‌ها صرفه‌جویی کنید. در نهایت اگر انجام بلیچینگ به هر دلیلی برایتان مقدور نبود و یا ترجیح دادید که روش‌های خانگی دیگری را استفاده کنید، در این مقاله به بیان روش‌هایی پرداختیم که با انجام آن به صورت مستمر می‌توانید شاهد چندین درجه سفید شدن در دندان‌های خود باشید.

خواندن 53 دفعه آخرین ویرایش در پنج شنبه, 19 تیر 1399 ساعت 09:19

نظرات (0)

نظر ارسال شده‌ی جدیدی وجود ندارد

دیدگاه خود را بیان کنید

  1. ارسال دیدگاه بعنوان یک مهمان -
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک‌گذاری موقعیت مکانی شما