سفید کردن دندان در مطب توسط دندانپزشک سفید کردن دندان در مطب توسط دندانپزشک کلینیک دندانپزشکی دکتر لبافی

تفاوت بلیچینگ با لمینت | تعیین میزان سفیدی دندان با لمینت

نوشته شده توسط چهارشنبه, 07 خرداد 1399 ساعت 13:46
این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

سفید بودن دندان ها یکی از عوامل مهم در زیبایی به شمار می آید که می تواند تاثیر بسیار زیادی بر روی اعتماد به نفس افراد داشته باشد. امروزه در حوزه دندانپزشکی روش های متفاوتی برای سفید کردن دندان ها وجود دارد. یکی از این روش ها بلیچینگ دندان است. بلیچینگ دندان در واقع نوعی درمان برای برطرف کردن رنگ دانه های موجود بر روی دندان ها است. این رنگ دانه ها در اثر مصرف مواد غذایی مانند قهوه، نوشابه، مواد کافئین دار، پفک و انواع ادویه به وجود می آید. سیگار کشیدن هم در ایجاد لکه های تیره بر روی دندان تاثیر گذار است.

برای سفید کردن دندان ها به روش بلیچینگ می توان از دو راه سفید کردن دندان در مطب و سفید کردن دندان در خانه استفاده کرد. بلیچینگ در خانه زمان بر است و حداقل به 20 تا 30 روز زمان نیاز دارد تا اثر خود را نشان دهد. اما بلیچینگ در مطب در عرض نیم ساعت انجام می شود که نتیجه بهتری هم در مورد سفید شدن دندان ها دارد ولی برای ماندگاری اثر آن بهتر است بلیچینگ در خانه بعد از بلیچینگ در مطب انجام شود. برای سفید کردن دندان در مطب از دو روش بلیچینگ با لیزر و بدون لیزر می توان استفاده کرد. در بلیچینگ با لیزر وجود اشعه ی یووی به فعال شدن مواد سفید کننده کمک می کند و باعث می شود سریع تر عمل کند.

عمل سفید کردن دندان در مطب توسط دندانپزشک محدودیت سنی ندارد و تقریبا برای همه ی افراد قابل اجرا است. البته شاید بهتر باشد بگوییم معمولا این کار برای افراد بالای 18 سال انجام می گیرد. چون در سنین پایین تر از آن عاج و مینای دندان کاملا بالغ نشده اند و حساسیت بیشتری در دندان ها وجود دارد. تعداد جلساتی که در عمل بلیچینگ برای سفید کردن دندان نیاز به مراجعه به مطب دندانپزشک وجود دارد متناسب با شرایط فرد و به تشخیص پزشک صورت می گیرد.
همان طور که گفته شد بلیچینگ در مطب سریعتر از نوع خانگی آن است و به رعایت نکاتی مانند رعایت بهداشت دهان و دندان از جمله مسواک زدن یا استفاده از دهان شوها و نخ دندان، خودداری از خوردن غذاهایی که باعث تیره شدن دندان ها می شود و معاینات مرتب و دوره ای دندانپزشکی بستگی دارد. معمولا با رعایت تمام نکات گفته شده تاثیر بلیچینگ به مدت یک سال بر روی دندان ها باقی می ماند. قبل از انجام بلیچینگ در مطب باید ابتدا تمام پوسیدگی های موجود در دندان ها ترمیم شوند و بهتر است قبل از آن جرم گیری دندان ها انجام گیرد تا نتیجه بهتری حاصل شود.

دریافت کد تخفیف بلیچینگ
(*)
لطفا نام خود را وارد کنید
(*)
شماره تماس خود را وارد کنید
(*)
آدرس ایمیل خود را وارد کنید

برای انجام بلیچینگ در مطب، دندانپزشک مواد را با غلظت مناسب به مدت حدود یک ساعت بر روی دندان شما قرار می دهد و بعد از یک ساعت با دستگاه های مخصوص این کار به دندان ها نور تابانده می شود که تعداد جلسات آن به تشخیص دندانپزشک مربوط است. برای انجام سفید کردن دندان در مطب از دستگاه های مختلفی استفاده می شود. انتخاب دستگاه بلیچینگ دندان توسط دندانپزشک تعیین می شود و با توجه به شرایط فرد و میزان تیرگی دندان ها این انتخاب صورت می گیرد. انتخاب دستگاه بلیچینگ دندان می تواند بر اساس عملکرد، کیفیت و هزینه آن انجام شود.

بعد از سفید کردن دندان ها در مطب برای این که این سفیدی حفظ شود لازم است که یک سری کارها را به دقت انجام دهید. از جمله این کارها می توان به موارد زیر اشاره کرد:
1_ بعد از انجام بلیچینگ در ساعات اولیه لثه های خود را به صورت مرتب با آب گرم شستشو دهید و با ماساژ دادن خون رسانی به لثه ها را تسریع کنید.
2_ تا یک هفته بعد از انجام بلیچینگ از تماس دندان ها با مواد خوراکی رنگ دانه دار خودداری کنید و اگر مجبور به خوردن آن ها شدید بلافاصله دندان ها را شستشو دهید.
3_ بعد از انجام بلیچینگ به هیچ وجه نوشیدن مقدار زیاد قهوه، سیگار کشیدن و نوشیدن چای پررنگ توصیه نمی شود. چون این عوامل باعث برگرداندن رنگ دندان ها می شوند.
4_ حتما از خوردن غذاهایی که خاصیت اسیدی دارند بعد از بلیچینگ خودداری کنید.
5_ از خوردن میوه هایی که رنگ تیره دارند مانند توت و یا سس آن ها خودداری کنید.
6_ از خوردن گوجه فرنگی یا سس گوجه فرنگی و هم چنین سبزیجاتی که رنگ تیره دارند خودداری کنید.
7_ یک هفته بعد از انجام بلیچینگ برای معاینه و انجام کارهای کنترلی به مطب دندانپزشک خود مراجعه کنید.

علاوه بر مراجعه به مطب دندانپزشک برای سفید کردن دندان ها می توان از تری بلیچینگ هم استفاده کرد. تری بلیچینگ روش درمانی است که برای از بین بردن تیرگی های روی دندان که بر اثر عوامل مختلفی مانند عامل ژنتیکی به وجود آمده است، مفید می باشد. استفاده از تری بلیچینگ به این صورت است که در مرحله اول یک بار آن را روی دندان های بالایی خود قرار دهید و آن را به کمک زبان بر روی سقف دهان خود قرار دهید. هوای موجود در تری را بمکید تا گارد آن روی دندان ها تراز شود. یک بار هم عین همین کار را برای دندان های پایین انجام دهید. بعد از آن در مرحله دوم ظرفی را پر از آب کرده و آب را بجوشانید. بعد از جوشیدن آب تری را به مدت 5 ثانیه در درون ظرف قرار دهید به طوری که کل تری در آب غوطه ور باشد. بعد از گذشت 5 ثانیه آن را از ظرف خارج کرده و با دقت کافی و به سرعت روی دندان ها قرار دهید و تمام کار هایی که در مرحله اول انجام داده بودید را دوباره انجام دهید. 30 ثانیه زمان نیاز است تا تری روی دندان های شما شکل بگیرد. به این ترتیب می توانید از سفید شدن دندان به وسیله تری بلیچینگ بهره ببرید.

عمل سفید کردن دندان در مطب توسط دندانپزشک

 

تفاوت بلیچینگ و لمینت

در بین روش های سفید کردن دندان ها لمینت هم یکی دیگر از این روش ها به شمار می آید. در روش بلیچینگ به کمک ماده ای سفید کننده که می تواند کاربامید پراکساید یا هیدروژن پراکساید باشد عمل سفید کردن دندان را انجام می دهند. در این روش لکه های موجود بر روی دندان را به قسمت های کوچک تقسیم می کنند و بعد از آن مواد را با غلظت مناسب بر روی آن پراکنده می کنند و این کار باعث سفیدی دندان ها می شود. این نوع سفید کردن دندان را به دلیل این که چیزی به دندان اضافه نمی شود و طی یک واکنش شیمیایی دندان ها سفید می شوند، سفیدی شیمیایی می نامند.
کاری که در لمینت بر روی دندان ها انجام می گیرد به این صورت است که، قالبی از جنس سرامیک که ضخامت حدودی 6 میلی متری دارد، بر روی دندان قرار می دهند که برای قرار دادن آن از چسب های مخصوص این کار استفاده می کنند. به این روش سفیدی فیزیکی هم می گویند چرا که در این روش یک لایه دیگر که لایی ای خارجی است به سطح دندان اضافه می شود. علاوه بر سرامیک برای این لایه خارجی از کامپوزیت هم می توان استفاده کرد. البته باید گفت لمینت های سرامیکی نسبت به کامپوزیت ها مقاومت بیشتری دارند و ثبات رنگ در آن ها بیشتر است.

در انجام بلیچینگ هدف فقط سفید شدن دندان ها است. در حالی که در لمینت علاوه بر سفید شدن دندان ها به کار پوشاندن عیب دندان ها و ترمیم آن ها مانند شکستگی یا فاصله دندان ها می پردازند. بلیچینگ را به دلیل محدودیت هایی که دارد برای همه ی دندان ها نمی توان استفاده کرد. مثلا زمانی که بر روی دندان ها لکه های بسیار تیره ناشی از مصرف دارو یا جراحی های دندان وجود داشته باشد، بلیچینگ کارایی ندارد و بهتر است از لمینت به جای آن استفاده کرد.
در استفاده از لمینت، گاهی دندان ها تراشیده می شوند و در این شرایط امکان بازگشت دندان به حالت اولیه وجود ندارد. بنابراین برای انجام این کار از یک پزشک متخصص که تجربه ی کافی داشته باشد کمک بگیرید تا از انجام این کار مطمئن باشید. از آن جایی که بلیچینگ هیچ گونه آسیبی به دندان ها وارد نمی کند شاید بیشتر مورد توجه باشد و افراد زیادی برای سفید کردن دندان های خود این روش را ترجیح می دهند. البته باید این نکته را هم بیان کرد که سفید شدن دندان در بلیچینگ در حد عادی است و فقط دندان ها را هیدراته می کند. اما سفید شدن دندان ها در لمینت کاملا مشهود و نمایان است. اگر لمینت به درستی در جای خود قرار نگیرد و کیفیت چسب مورد استفاده در آن پایین باشد، باعث می شود که بعد از مدت کوتاهی لمینت بشکند یا این که از روی دندان جدا شود.
در نهایت به دلیل این که تنها ویژگی مشترکی که بین این دو روش وجود دارد و آن سفید کردن دندان ها است، باید گفت شاید مقایسه این که کدام روش صحیح نیست. هر کدام از این روش ها در جایگاه خود می توانند مفید واقع شوند. بلیچینگ در آن دسته از افرادی که دندان های آن ها ردیف و مرتب است و معمولا در سنین پایین تری هستند کاربرد بیشتری دارد. در صورتی که هر گونه مشکلی مانند بلند یا کوتاه بودن در دندان های شما وجود داشته باشد بلیچینگ نه تنها کمکی به زیبایی شما نخواهد کرد بلکه ایرادات دندان های شما را بیشتر نمایان خواهد کرد. از بلیچینگ برای دندان های طبیعی می توان استفاده کرد و بر روی دندان های مصنوعی، روکش ها و پروتز ها تاثیری ندارد. بلیچینگ برای افرادی که به دنبال سفیدی موقت هستند و مثلا برای یک روز خاص مانند روز عروسی می خواهند دندان هایی سفید تر داشته باشند مقرون به صرفه تر است. چراکه هزینه های مربوط به لمینت بالاتر از بلیچینگ است. در نهایت باید گفت هر دوی این روش ها برای سفید کردن دندان جزء بهترین روش ها هستند که متناسب با نیاز و مشورت با پزشک می توانید یکی از آن ها را انتخاب کنید.

تفاوت بلیچینگ و لمینت

هزینه بلیچینگ دندان

شاید یکی از دلایلی که باعث شده تا افراد کمتری از خدمات دندانپزشکی استفاده کنند، هزینه های بالای آن باشد و این هزینه های بالا مانع از معاینات دوره ای و مرتب شده است. هزینه سفید کردن دندان ها متناسب با این که از چه روشی استفاده می شود و با استفاده از کدام مواد این کار را انجام می دهند می تواند متفاوت باشد. در بعضی موارد استفاده از انواع دستگاه های مختلف می تواند بر روی هزینه ها تاثیر گذار باشد.
باید گفت در بین روش هایی که برای سفید کردن دندان استفاده می شود روش بلیچینگ کم هزینه تر و مقرون به صرفه تر است. استفاده از روش خانگی آن کم هزینه تر از نوعی است که در مطب و با استفاده از لیزر انجام می گیرد. در سفید کردن دندان ها با لیزر نوع دستگاه لیزر در تعیین هزینه ها مهم است. تعرفه ای که برای بلیچینگ در نقاط مختلف ایران دریافت می شود می تواند متفاوت باشد ولی معمولا قیمت پایه ای آن از 700000 تومان شروع شده و تا 1200000 تومان متغیر است که البته این هزینه ها جدا از هزینه های مربوط به ویزیت، ترمیم و کارهای مراقبتی که انجام می شود، است.

خواندن 144 دفعه آخرین ویرایش در پنج شنبه, 27 شهریور 1399 ساعت 12:29

نظرات (0)

نظر ارسال شده‌ی جدیدی وجود ندارد

دیدگاه خود را بیان کنید

  1. ارسال دیدگاه بعنوان یک مهمان -
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک‌گذاری موقعیت مکانی شما

مشاوره رایگان

برای دریافت مشاوره رایگان فرم زیر را تکمیل کنید
(*)
لطفا نام خود را وارد کنید
(*)
شماره تماس خود را وارد کنید
(*)
ورودی نا معتبر