آیا روش خانگی سفید کردن دندان موثر است؟ آیا روش خانگی سفید کردن دندان موثر است؟

آیا روش خانگی سفید کردن دندان موثر است؟

یکشنبه, 11 خرداد 1399 ساعت 12:02
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

امروزه از روش های متعددی برای سفید کردن دندان می توان استفاده کرد. از جمله این روش ها می توان به بلیچینگ دندان در مطب، بلیچینگ دندان در خانه، لمینت، استفاده از مواد طبیعی و ... اشاره کرد. هر کدام از این روش های بلیچینگ دندان یا سفید کردن دندان با توجه به شرایط هر شخص مورد استفاده قرار می گیرند. معمولا به دلیل این که هزینه های بلیچینگ دندان یا لمینت در مطب بالا است افراد ترجیح می دهند که از روش های خانگی برای این کار استفاده کنند تا هم هزینه ی کمتری داشته باشد و هم میزان رفت و آمدشان به مطب دندانپزشک کاهش یابد.

برای سفیدی دندان در خانه می توان از بلیچینگ دندان به روش خانگی استفاده کرد که برای این کار باید یک بار به مطب دندانپزشک مراجعه کرده و بعد از انجام معاینات لازم با توجه به توصیه های پزشک ادامه درمان را در خانه دنبال کرد. گاهی هم در روش های خانگی می توان از مواد طبیعی استفاده کرد. البته باید گفت سفید کردن دندان یا همان بلیچینگ دندان به روش خانگی نیازمند زمان بیشتری است تا تاثیر خود را نشان دهد و از طرفی هم باید گفت که این تاثیر مدت زمان زیادی دوام نمی آورد و ممکن است بعد از گذشت مدت زمان کمی زردی دندان ها برگردند و شما را مجبور به امتحان دوباره ی این روش ها کند.
به طور کل اگر بخواهیم اثر این روش ها را بررسی کنیم باید بگوییم برای رفع زردی دندان ها این روش ها موثر هستند اما اثر آن مقطعی خواهد بود. پس اگر شرایط لازم برای انجام بلیچینگ دندان در مطب یا لمینت را دارید بهتر است از این روش استفاده کنید تا بتوانید نتیجه ی بهتری را دریافت کنید. اما اگر می خواهید برای یک روز خاص مثل روز عروسی و امثال آن دندان های سفیدی داشته باشید می توانید از این روش استفاده کنید.

راهکار های جایگزین برای بلیچینگ دندان در خانه

راهکار هایی برای سفید شدن دندان در منزل وجود دارد که هر کدام به نوبه ی خود می توانند تاثیر گذار باشند و کار بلیچینگ دندان را بر روی دندان های شما انجام دهند. البته ذکر این نکته هم ضروری است که هنگام استفاده از این مواد طبیعی باید توجه داشته باشید که این مواد باید در میزان مناسب مورد استفاده قرار گیرند و نه بیشتر و نه کمتر از حد مجاز باشند. این نکته را به این دلیل مطرح کردیم که گاهی ممکن است این تصور پیش آید که چون پایه این مواد طبیعی است نمی توانند ضرری برای دندان داشته باشند. اما باید گفت، برخی از این مواد که برای بلیچینگ دندان و سفیدی آن در منزل استفاده می کنید می توانند مینای دندان شما را از بین ببرند و عوارض جبران ناپذیری را برای شما به دنبال داشته باشند.
پس با در نظر گرفتن همه ی شرایط می توانید یکی از روش های بلیچینگ دندان در خانه را انتخاب کنید. در درمان خانگی سفید شدن دندان، می توان از خمیر پر اکسید هیدروژن و جوش شیرین استفاده کرد. به این صورت که یک قاشق جوش شیرین را با پر اکسید هیدروژن مخلوط کرده و از خمیر به دست آمده بر روی مسواک بمالید و به مدت 2 دقیقه دندان ها را مسواک بزنید. این کار را به مدت دو هفته به صورت مرتب انجام دهید. توجه داشته باشید که حتما مقدار آن را رعایت کنید چون در غیر این صورت ممکن است باعث پوسیدگی ریشه دندان ها شود.

در بین روش های طبیعی که می توانند جایگزین بلیچینگ دندان کرد می توان به قرقره پرکسید هیدروژن نیز اشاره کرد. بعد از این که دندان ها را با خمیر دندان معمولی شست و شو دادید دو قاشق از پراکسید هیدروژن را در نصف لیوان آب بریزید و آن را به مدت یک دقیقه قرقره کنید و سپس دندان ها را با آب بشویید. این کار را تا مدتی که دندان ها سفید شوند انجام دهید تا بتوانید از درمان خانگی سفید شدن دندان استفاده کنید. روغن نارگیل یکی دیگر از مواد طبیعی است که می تواند معجزه کند و با حذف رسوبات، پلاک ها و باکتری های موجود بر روی دندان باعث سفیدی آن شود.
بیشتر متخصصان طب سنتی در پاسخ به این سوال که چگونه دندان زرد را سفید کنیم روغن نارگیل را پیشنهاد می کنند. برای این کار یک قاشق روغن نارگیل را به مدت ده دقیقه در دهان خود نگه دارید و بعد از ده دقیقه دندان ها را با انگشت ماساژ دهید تا روغن روی دندان ها اثر گذارد و سپس دندان ها را با آب بشویید. یکی دیگر از مواد موثر که می تواند جایگزین بلیچینگ دندان شود استفاده از سرکه سیب است. بهتر است قبل از مسواک زدن از این ماده به عنوان دهان شویه استفاده کنید تا لکه های زرد روی دندان هایتان از بین برود. برای این کار 2 قاشق سرکه سیب را با یک سوم لیوان آب مخلوط کنید و به مدت 30 ثانیه آن را قرقره کنید. این کار را به مدت یک ماه به طور مرتب انجام دهید تا دندان هایی سفید داشته باشید و از شر لکه های زرد خلاص شوید.

روش های بلیچینگ دندان

در ادامه بیان راهکار هایی برای سفید شدن دندان در منزل می توان به زغال فعال اشاره کرد. زغال فعال به دلیل داشتن روزنه های ریز می تواند مایعاتی مانند آب را از خود عبور دهد. این زغال ها با جذب پلاک ها و ذرات ریز که باعث زردی دندان می شوند می توانند به سفیدی دندان ها کمک کنند. برای استفاده از زغال مسواک مرطوب را آغشته به پودر زغال کرده و مسواک بزنید و سپس دندان ها را با آب به طور کامل شستشو دهید. این کار را هفته ای دو بار به مدت دو ماه انجام دهید تا به نتیجه ای مشابه نتیجه بلیچینگ دندان برسید. استفاده از زغال در افرادی که از روکش، لمینت و کاپ استفاده می کنند توصیه نمی شود.
در پاسخ به این سوال که چگونه دندان زرد را سفید کنیم می توانیم به استفاده از خمیر زرد چوبه اشاره کنیم. برای تهیه این خمیر یک قاشق زردچوبه را در مقداری آب مخلوط کنید و خمیر به دست آمده را با استفاده از مسواک روی دندان ها بمالید و این کار را به مدت دو دقیقه ادامه دهید. سپس دندان ها را آب کشی کنید و با ادامه این کار به مدت دو ماه از دندان های سفید خود لذت ببرید و بلیچینگ دندان را تجربه کنید. پوست پرتقال یا موز یکی دیگر از مواردی است که در سفید کردن دندان ها می توان از آن استفاده کرد. مخلوط لیمو ترش و جوش شیرین به عنوان یک ماده موثر در سفیدی دندان ها عمل می کند که می توان جایگزین بلیچینگ دندان کرد و با آن به سفیدی دندان ها رسید. برای این کار یک قاشق چای خوری جوش شیرین را با چند قطره آب لیمو ترش مخلوط کرده و هفته ای سه بار بر روی دندان ها بمالید و تا زمانی که رنگ دندان ها تغییر کند این کار را ادامه دهید.

تمام روش های بالا که برای سفید شدن دندان به عنوان جایگزین بلیچینگ دندان بیان شد زمانی تاثیر گذار خواهد بود که از تغذیه مناسب مانند میوه و سبزی تازه در رژیم غذایی خود استفاده کنید. اگر می خواهید دندان هایی سفید داشته باشید نوشیدن قهوه و نسکافه به مقدار زیاد، نوشیدن چای پر رنگ، کشیدن سیگار، خوردن تنقلات مانند پفک، خوردن میوه و سبزیجاتی که دارای رنگ دانه قوی هستند به مقدار زیاد و ... را به فراموشی بسپارید.
علاوه بر این باید بهداشت دهان و دندان خود را رعایت کرده و به طور مرتب از مسواک و نخ دندان استفاده کنید تا این روش ها به عنوان بلیچینگ دندان خانگی کارایی خود را نشان دهند. هنگامی که از این روش ها استفاده می کنید توقع نداشته باشید در مدت زمان کوتاهی دندان هایتان سفید شوند و بعد از سفید شدن تا مدت های زیادی این سفیدی باقی بماند و این نکته را فراموش نکنید که حتی با استفاده از این روش ها اگر سبک زندگی اشتباهی داشته باشید نمی توانید به نتیجه مطلوب برسید.

چگونگی بلیچینگ دندان در منزل

همان طور که گفتیم یکی از روش های سفید کردن دندان استفاده از روش بلیچینگ دندان در خانه است. در این روش باید در ابتدای کار به پزشک مراجعه کرده تا دندان ها معاینه شوند تا اگر پوسیدگی در آن وجود دارد ترمیم شود. بعد از انجام ترمیم و جرم گیری دندان ها، قالبی از فک بالا و پایین تهیه می شود. بعد از قالب گیری، نمونه ها به آزمایشگاه فرستاده می شوند تا در آن جا تری های مخصوص ساخته شوند. در این مرحله تری مناسب که مطابق با قالب باشد ساخته خواهد شد. در مراجعه بعدی به مطب دندانپزشک این تری ها با ماده مخصوص بلیچینگ دندان به بیمار داده می شوند و نحوه ی استفاده از آن توسط پزشک به بیمار گفته می شود.
معمولا برای این که بتوان نتیجه مطلوب از بلیچینگ دندان در منزل دریافت کرد باید حداقل به مدت دو هفته از این تری ها استفاده کرد. برای استفاده از این تری ها حتما ابتدا دندان ها را مسواک بزنید و از نخ دندان استفاده کنید. سپس از ماده مخصوص بلیچینگ دندان در داخل تری ریخته و تری را به سرعت و دقت بر روی دندان های خود قرار دهید. معمولا زمانی که برای قرار دادن تری بر روی دندان در نظر می گیرند چیزی حدود دو ساعت است. بعد از دو ساعت که تری را از روی دندان ها برداشتید دوباره دندان ها را مسواک بزنید تا مواد موجود از روی دندان ها پاک شوند. ذکر این نکته ضروری است که برای استفاده از تری ها ابتدا آن را بر روی یک فک قرار داده و بعد از تمام شدن مدت زمان لازم این کار را برای فک دیگر هم تکرار کنید و هرگز این کار را به طور همزمان انجام ندهید. بهتر است هر شب این کار را بر روی یک فک انجام دهید. طبیعی است که روش بلیچینگ دندان در خانه نسبت به بلیچینگ دندان در مطب زمان بیشتری نیاز دارد تا نتیجه حاصل شود اما به جهت هزینه ی پایین تری که دارد بیشتر مورد توجه قرار گرفته است و افراد زیادی را می بینیم که حداقل یک بار این روش را امتحان کرده اند.

بلیچینگ دندان در کودکان

گاهی اوقات تغییر رنگ دندان ها در کودکان هم دیده می شود که می تواند دلایل مختلفی داشته باشد و در اکثر اوقات این موضوع باعث نگرانی والدین می شود. اما شاید بهتر باشد که بگوییم جای نگرانی نیست. چرا که با اقدامات مناسب می توان به سفید شدن دندان کودک کمک کرد. عواملی مانند پوسیدگی یا خرابی دندان ها، عدم رعایت بهداشت دهان و دندان کودک، فلوراید بیش از حد در خمیر دندان مادر که بر روی شیر مادر تاثیر می گذارد، بیماری های خاص مانند هپاتیت، دیابت، تب شدید و ... وضعیت ژنتیکی به نام هیپوپلازی مینای دندان، آسیب و پاره شدن رگ های خونی دهان، استفاده از دارو های خاص مانند تترا سایکیلین، زردی، قطره آهن و ... می تواند منجر به تغییر رنگ دندان ها در کودکان شوند.
بنابراین در قدم اول بهتر است دلیل تغییر رنگ دندان در کودک تشخیص داده شود و سپس اقدام به سفید کردن یا بلیچینگ دندان شود. البته در مورد کودکان باید گفت که پیشگیری بهتر از درمان است پس سعی کنید اقدامات پیشگیرانه را در اولویت قرار دهید. برای سفید شدن دندان کودک می توانید از مخلوط جوش شیرین و آب به مقدار کم استفاده کنید. اگر تغییر رنگ بر اثر استفاده از قطره آهن باشد می توانید از خمیر دندان بزرگسالان استفاده کنید چرا که این خمیر دندان ها خاصیت پاک کنندگی بیشتری دارند. استفاده از تکنیک های سفید کردن مانند بلیچینگ دندان حتما باید طبق تشخیص پزشک متخصص انجام گیرد. در روش دیگر می توانید از مخلوط پمیز برای سفیدی دندان ها و در واقع روش جایگزین بلیچینگ دندان استفاده کنید.

خواندن 44 دفعه آخرین ویرایش در چهارشنبه, 11 تیر 1399 ساعت 08:12

نظرات (0)

نظر ارسال شده‌ی جدیدی وجود ندارد

دیدگاه خود را بیان کنید

  1. ارسال دیدگاه بعنوان یک مهمان -
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک‌گذاری موقعیت مکانی شما