مواد سفید کننده دندان چگونه عمل می‌کنند؟ مواد سفید کننده دندان چگونه عمل می‌کنند؟ کلینیک دندانپزشکی دکتر لبافی

مواد سفید کننده دندان چگونه عمل میکنند؟ | آیا واقعا تاثیر دارد؟

دوشنبه, 02 تیر 1399 ساعت 12:23
این مورد را ارزیابی کنید
(4 رای‌ها)

آیا این مطلب برای شما مؤثر است؟

مواد سفید کننده دندان با چه عملکردی به سفیدتر شدن دندانها کمک می‌کنند؟ آیا این سوال برای شما هم پیش آمده است؟

شاید برایتان جذاب باشد تاثیر پراکسید هیدروژن و چراغ‌های LED که در سفید کردن دندان مورد استفاده قرار می‌گیرند را بدانید.

با دکتر فاطمه لبافی همراه باشید و با کسب اطلاعات درست و دقیق از نحوه تاثیر مواد سفید کننده دندان، به زیبایی دندان‌های خود بیندیشید.

آشنایی با ترکیبات مواد سفید کننده دندان 

مواد سفید کننده دندان چه ترکیباتی دارند؟

از مهم‌ترین و اصلی‌ترین ترکیباتی که در مواد سفید کننده دندان وجود دارند، می‌توان به موارد زیر اشاره داشت:

 1. پراکسید هیدروژن

  سفید کننده دندان می‌تواند از مواد متفاوتی تشکیل شده باشد، اما ترکیب اصلی که در آن وجود دارد، پراکسید هیدروژن (با فرمول H2O2) است که در برندهای مختلف، با درصدهای متفاوت مورد استفاده قرار می‌گیرد.
  این ماده آبی ‌رنگ در نهایت سبب روشن‌تر دیده شدن مینای دندان می‌گردد.
  از کارایی این ماده می‌توان به سفید کنندگی و ضد عفونی کنندگی آن اشاره داشت.
 2. کارباماید پروکساید

  دیگر ماده سفید کننده دندان که در لاک دندان وجود دارد، کاربامید پروکساید بوده که در صورت قرار گرفتن بر روی مینای دندان، با لکه‌ها واکنش داده و به پراکسید هیدروژن و اوره تبدیل می‌گردد.
  در نهایت باعث می‌شود که لکه‌های روی دندان جدا شده و دندان‌ها سفید شوند.
  علاوه بر لاک دندان، ژل و خمیردندان نیز دارای ترکیبات مشابه بوده و فقط نحوه‌ی استفاده و درصد تشکیل دهنده هیدروژن پراکسید در آن‌ها متفاوت است، توجه داشته باشید که هر چه درصد تشکیل دهنده‌ی آن بالاتر باشد در مدت زمان کمتری واکنش را انجام داده و لکه‌ها را از بین می‌برد، اما درصدهای بسیار بالا از این ماده تنها در مطب دندانپزشکی و زیر نظر متخصص مورد استفاده قرار می‌گیرد، چرا که مدت زمان انجام آن بسیار مهم است.

پراکسید هیدروژن چگونه دندان‌ها را سفید می‌کند؟

پراکسید هیدروژن چگونه دندان‌ها را سفید می‌کند؟

وقتی پراکسید هیدروژن روی دندان‌ها اعمال می‌شود، به عنوان یک کاتالیزور برای واکنش اکسیداسیون عمل می‌کند.
واکنش اکسیداسیون پیوندهای مولکولی مولکول‌های تغییر رنگ داده را از بین می‌برد و باعث از بین رفتن لکه‌ها می‌شود. به عبارت ساده‌تر، پراکسید هیدروژن لکه‌های لایه‌های مینا و عاج را حل می‌کند تا دندان‌ها را سفید کند.

چرا از چراغ LED در کنار مواد سفید کننده دندان استفاده می‌شود؟

چراغ‌های ال‌ای‌دی در روش‌های سفید کردن دندان به واکنش های شیمیایی که لکه ها را از روی دندان ها پاک می کنند، سرعت می بخشند.
همانطور که قبلا ذکر شد، مواد سفید کننده برای 24 ساعت موثر هستند. بنابراین، سرعت بخشیدن به واکنش های شیمیایی به سادگی به این معنی است که لکه های بیشتری را می توان در این دوره زمانی پاک کرد.
در نهایت، هر چه تعداد لکه‌های بیشتری از بین برود، لبخند شما درخشان‌تر خواهد بود. به طور متوسط، سفید کردن دندان‌ها با کمک LED می‌تواند لبخند شما را در طول یک جلسه سفید کردن 6 تا 8 درجه روشن کند.
به طور کلی، افزودن چراغ‌های ال‌ای‌دی به روش‌های سفید کردن، اثربخشی عوامل سفیدکننده را بهبود بخشیده و به دستیابی به لبخندهای روشن‌تر و سفیدتر کمک می‌کند. با این وجود، این عامل سفید کننده است که عنصر کلیدی درمان سفید کننده باقی می‌ماند. اگرچه تنها با نور LED نمی‌توان به نتایج دست یافت، اما زمانی که با ژل‌های سفید کننده استفاده می‌شود، نتایج فوق‌العاده‌ای حاصل می‌شود.

استفاده از لیزر AMD در سفید کردن دندان‌ها

در این روش ماده سفید کننده دندان بر روی دندان قرار داده می‌شود و با استفاده از لیزر و پرتو شتاب دهنده در مدت زمان یک ساعت دندان‌ها 8 درجه روشن‌تر می‌شوند.
روشی بسیار کارآمد، بدون درد و بی‌خطر با حداکثر کارایی و نتیجه‌ی فوق‌العاده که می‌توانید آن را مورد استفاده قرار دهید.

آیا عملکرد مواد سفید کننده دندان عوارضی خواهد داشت؟

برخی اوقات ممکن است که لثه‌ فرد در تماس با مواد شیمیایی قرار گرفته و دچار سوختگی شود این اتفاق مخصوصاً در محلول‌های سفید کننده دندان شایع است و سبب می‌شود که رنگ لثه سفید شود.
البته توجه داشته باشید که این نوع عارضه به سرعت رفع می‌گردد و جای نگرانی نیست؛ اما به عنوان یک هشدار است که می‌تواند زمینه‌ساز ایجاد مشکلات بعدی باشد.
اگر روش انتخابی فرد برای استفاده از این مواد درست نباشد، علاوه بر اینکه عملکرد مواد سفید کننده دندان سبب از بین رفتن زردی دندان‌ها نمی شود، سبب کدر شدن آنها نیز می‌گردد.

سؤالات متداول

 1. ژل بلیچینگ چگونه سبب سفید شدن دندان‌ها می‌گردد؟

  ژل بلیچینگ دندان حاوی ماده‌ای است که منافذ دندان را باز می‌کند و به ماده سفید کننده فعال اجازه می‌دهد از طریق منافذ موجود در مینای دندان به عاج دندان نفوذ کند.
  مولکول‌های اکسیژن عامل سفیدکننده با مولکول‌های تغییر رنگ که به دندان چسبیده‌اند تماس می‌گیرند و باعث می‌شوند که آن‌ها از هم جدا شوند و رنگ طبیعی دندان نمایان گردد.
 2. حساسیت مواد سفید کننده دندان را چگونه از بین ببرم؟

  برای رفع حساسیت دندانی که پس از مواد سفید کننده برایتان ایجاد شده می‌توانید از خمیر دندان‌های ضد حساسیت که حاوی پتاسیم نیترات و آمورفوس کلسیم فسفات هستند، استفاده کنید تا از میزان حساسیت شما در ساعات اولیه انجام بلیچینگ و یا سایر روش‌های استفاده از مواد سفید کننده کاسته شود.
 3. چه نکته‌ای باید در استفاده از مواد سفید کننده خانگی در نظر داشته باشید؟

  باید توجه داشت که مواد سفید کننده دندان را در هنگام استفاده قورت ندهید، چرا که ترکیبات شیمیایی در آن وجود داشته و باید به صورت کامل از دهان خارج شود. استفاده‌ی مداوم و متوالی از سفید کننده دندان نیز صحیح نبوده و سبب می‌شود حساسیت دندان تشدید شده و یا به مینای دندان آسیب برسد.
 4. مدت زمان اثر پراکسید هیدروژن روی دندان چقدر است؟

  این ماده معمولاً در مدت زمان 5 تا 15 دقیقه می‌تواند تا عمق مینا نفوذ پیدا کند و پس از آن به عاج و پالپ دندان برسد.
 5. کارایی دستگاه BT Cool Plus برای سفید کردن دندان چیست؟

  با استفاده از این دستگاه می‌توان کل دندان‌ها را سفید کرد، چرا که قابلیت چرخش 360 درجه داشته و بدون تولید گرما باعث سفید شدن دندان‌ها می‌شود.
خواندن 2209 دفعه آخرین ویرایش در دوشنبه, 28 شهریور 1401 ساعت 07:44
دکتر فاطمه لبافی دندانپزشک

دکتر فاطمه لبافی فارغ التحصیل رشته دندانپزشکی در سال 1367 از دانشگاه شهید بهشتی می باشند. ایشان از سال 1383 همکاری خود را با بیمارستان میلاد آغاز نمودند و در حال حاظر به عنوان دندانپزشک و مسئول فنی بخش دندانپزشکی بیمارستان میلاد مشغول به کار می باشند. دکتر فاطمه لبافی در سال 1397 از سوی قائم مقام مدیر عامل به عنوان دندانپزشک برگزیده بیمارستان میلاد انتخاب و مورد تقدیر قرار گرفتند. در کلینیک دندانپزشکی دکتر فاطمه لبافی واقع در ستارخان از معتبرترین و با کیفیت ترین تجهیزات برای درمان بیماران استفاده می شود و هدف اصلی در این کلینیک بهبودی کامل و رضایت بیماران می باشد.