مواد سفید کننده دندان چگونه عمل می‌کنند؟ مواد سفید کننده دندان چگونه عمل می‌کنند؟ کلینیک دندانپزشکی دکتر لبافی

مواد سفید کننده دندان چگونه عمل می‌کنند؟

نوشته شده توسط دوشنبه, 02 تیر 1399 ساعت 12:23
این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

رعایت بهداشت دهان و دندان باعث ارتقای سلامت دندان و لثه‌ها می‌شود، اما باز هم دندان‌ها دچار پلاک می‌شوند و نیاز است که از سفید کننده دندان استفاده کنید. پلاک تشکیل شده بر روی مینای دندان که ناشی از رژیم غذایی، بزاق دندان، استعمال دخانیات و... است سبب می‌شود که شرایط لازم برای پوسیدگی دندان مهیا شود و در طولانی مدت هم در عمق مینای دندان رسوب کند و هم باعث افزایش پوسیدگی دندان شده و دندان‌ها دارای رنگ کدر یا زرد شوند و نیاز به سفید کننده دندان پیدا کنید.

یکی از مؤثرترین راه‌های سفید کردن دندان که امروزه شاهد آن هستیم انجام بلیچینگ، بروساژ و انواع سفید کننده دندان است، اما سوالی که همواره برای افراد مختلف مطرح می‌شود این است که چگونه دندان را سفید کنیم؟ و این مواد سفید کننده دندان چگونه سبب سفید شدن سطح دندان می‌شوند؟ که در این مقاله همراه با دکتر فاطمه لبافی می شویم تا به بررسی کامل پاسخ این سوالات ‌بپردازیم تا بتوانید پاسخ شفافی را در ذهن خود داشته باشید.
سفید کننده دندان از مواد مختلفی ممکن است تشکیل شده باشد اما ترکیب اصلی که در آن وجود دارد، پراکسید هیدروژن است که در برندهای مختلف، با درصدهای متفاوت مورد استفاده قرار می‌گیرد و در نهایت سبب می‌شود مینای دندان روشن‌تر شود. ماده‌ی دیگری که در لاک دندان به عنوان سفید کننده دندان وجود دارد، کاربامید پروکساید بوده که در صورت قرار گرفتن بر روی مینای دندان، با لکه‌ها واکنش داده و به پراکسید هیدروژن و اوره تبدیل می گردد و در نهایت باعث می‌شود که لکه‌های روی دندان جدا شده و دندان‌ها سفید شوند.
علاوه بر لاک دندان، ژل و خمیردندان نیز دارای ترکیبات مشابه بوده و فقط نحوه‌ی استفاده و درصد تشکیل دهنده هیدروژن پراکسید در آن‌ها متفاوت است، توجه داشته باشید که هر چه درصد تشکیل دهنده‌ی آن بالاتر باشد در مدت زمان کمتری واکنش را انجام داده و لکه‌ها را از بین می‌برد، اما درصدهای بسیار بالا از این ماده تنها در مطب دندانپزشکی و زیر نظر متخصص مورد استفاده قرار می‌گیرد چرا که مدت زمان انجام آن بسیار مهم است.

اسم سفید کردن دندان چیست؟

واژه‌ی سفید کردن دندان به معنی زدودن مواد باقی‌مانده و لکه‌ها از روی دندان است، بنابراین به بیان دیگر می‌توان از هر محصولی که دارای مواد سفید کننده است و به منظور سفید کردن دندان مورد استفاده قرار می‌گیرد به عنوان عامل سفید کردن دندان نام برد. ممکن است برخی از افراد سفید کردن دندان را معادل با انجام بلیچینگ بدانند، اما توجه داشته باشید که این تکنیک می‌تواند شامل تمامی انواع روش‌هایی باشد که به منظور سفید کردن دندان مورد استفاده قرار می‌گیرند.

دریافت کد تخفیف بلیچینگ
(*)
لطفا نام خود را وارد کنید
(*)
شماره تماس خود را وارد کنید
(*)
آدرس ایمیل خود را وارد کنید

مضرات استفاده از سفید کننده دندان

افرادی که دارای دندان‌های حساس هستند ممکن است پس از استفاده از سفید کننده دندان، عنوان کنند که دندان‌هایشان دچار حساسیت شده و نمی‌توانند مواد خوراکی گرم و یا سرد را استفاده کنند باید توجه داشت که این حساسیت به صورت مقطعی و کوتاه مدت بوده و همیشگی نیست، البته برخی از افراد نیز ممکن است که اصلا چنین حساسیتی را تجربه نکنند و به همین دلیل از درصدهای بالاتر پراکسید هیدروژن به عنوان سفید کننده دندان استفاده کنند که این عمل نیز به هیچ وجه توصیه نمی‌شود مگر اینکه بنا به دستور دندانپزشک صورت گیرد.
در برخی از روش‌های سفید کردن دندان، ممکن است کار با لیزر انجام گیرد که در این صورت باید تمامی بافت‌هایی که در مجاور لیزر قرار می‌گیرند به خوبی پوشانده شوند و همچنین افراد عینک محافظ به چشم داشته باشند، لازم به ذکر است که جای نگرانی وجود ندارد چرا که پزشک متخصص تمامی جوانب کار را برای بیمار خود در نظر دارد.
برخی اوقات ممکن است که لثه‌ی فرد در تماس با مواد شیمیایی قرار گرفته و دچار سوختگی شود این اتفاق مخصوصا در محلول‌های سفید کننده دندان شایع است و سبب می‌شود که رنگ لثه سفید شود. البته توجه داشته باید که این نوع عارضه به سرعت رفع می‌گردد و جای نگرانی نیست اما به عنوان یک هشدار است که می‌تواند زمینه‌ساز ایجاد مشکلات بعدی باشد. اگر روش انتخابی فرد برای استفاده از مواد سفید کننده دندان درست نباشد، سبب می‌شود که زردی دندان‌ها برطرف نشده و همچنین کدر شود.
برای رفع حساسیت دندانی که پس از مواد سفید کننده برایتان ایجاد شده می‌توانید از خمیر دندان‌های ضد حساسیت که حاوی پتاسیم نیترات و آمورفوس کلسیم فسفات هستند استفاده کنید تا از میزان حساسیت شما در ساعات اولیه انجام بلیچینگ و یا سایر روش‌های استفاده از مواد سفید کننده کاسته شود. باید توجه داشت که مواد سفید کننده دندان را در هنگام استفاده قورت ندهید، چرا که ترکیبات شیمیایی در آن وجود داشته و باید به صورت کامل از دهان خارج شود. استفاده‌ی مداوم و متوالی از سفید کننده دندان نیز صحیح نبوده و سبب می‌شود حساسیت دندان تشدید شده و یا به مینای دندان آسیب برسد.

راهکارهای مؤثر در استفاده از مواد سفید کننده دندان

سفید کننده دندان بر روی تمامی دندان‌ها اثر یکسان ندارد و برای هرکدام یک میزان حداکثری تعریف می‌شود، پراکسید هیدروژن که ماده‌ی اصلی آن است در مدت زمان 5 تا 15 دقیقه می‌تواند تا عمق مینا نفوذ پیدا کند و پس از آن به عاج و پالپ دندان برسد. عوامل داخلی و خارجی مختلفی از قبیل ژنتیک، افزایش سن، بیماری مربوط به دندان و لثه، مصرف برخی داروها و... سبب می‌شوند که عمل سفید کننده دندان بر روی لکه‌ها سخت باشد و برای رفع آن نیاز باشد روش‌های نوین را برای رفع لکه‌ها انتخاب کنید. انواع مختلف راه حل سفیدی دندان وجود دارد که در ادامه به بیان برخی از روش‌های مؤثر می‌پردازیم:

دریافت کد تخفیف بلیچینگ
(*)
لطفا نام خود را وارد کنید
(*)
شماره تماس خود را وارد کنید
(*)
آدرس ایمیل خود را وارد کنید

بلیچینگ:

بلیچینگ نام دیگر سفید کردن دندان بوده و منظور اکثر افراد از روش‌های سفید کردن دندان در مطب، انجام بلیچینگ است که در هنگام انجام آن سفیدی حداکثری را در مدت زمان کم برای فرد در پی دارد. انجام این روش به دو صورت بلیچینگ در خانه و بلیچینگ در مطب قابل انجام بوده که در آن سفید کننده دندان باعث روشن‌تر شدن 2 تا 6 درجه‌ای می‌شود. انجام آن در خانه بدین صورت است که دندانپزشک قالب دندان فرد یا تری را ساخته و در اختیار او قرار می‌دهد، حال او می‌تواند با قرار دادن ژل سفید کننده دندان، اقدام به سفید کردن دندان‌های خود در خانه کند، خرید مواد بلیچینگ در داروخانه‌ها انجام گرفته و قیمتی در حدود 200 تا 300 هزار تومان دارد. اما بلیچینگ در مطب با درصد بالای پراکسید هیدروژن صورت می‌گیرد و در آن با استفاده از لیزر، مواد سفید کننده دندان تا عمق عاج نفوذ کرده و باعث تغییرات زیادی می‌شوند.

لیزر AMD:

در این روش ماده سفید کننده دندان بر روی دندان قرار داده می‌شود و با استفاده از لیزر و پرتو شتاب دهنده در مدت زمان یک ساعت دندان‌ها 8 درجه روشن‌تر می‌شوند. روشی بسیار کارآمد، بدون درد و بی‌خطر با حداکثر کارایی و نتیجه‌ی فوق العاده که می‌توانید آن را مورد استفاده قرار دهید.

Zoom Bleaching:

با قرار گرفتن طیف آبی و طول موج معین بر روی مواد سفید کننده دندان در مدت زمان 45 دقیقه دندان‌ها را 8 درجه روشن‌تر می‌نماید، البته ممکن است به تشخیص پزشک طی 3 جلسه‌ی 15 دقیقه‌ای نیز انجام بپذیرد.

BT Cool Plus:

با استفاده از این دستگاه می‌توان کل دندان‌ها را سفید کرد چرا که قابلیت چرخش 360 درجه داشته و بدون تولید گرما باعث سفید شدن دندان‌ها می‌شود.

بروساژ:

در این روش تنها پلاک‌های سطح مینای دندان زوده می‌شود، از مواد سفید کننده دندان استفاده نمی‌شود و همچنین رنگ زردی که توسط پلاک بر روی دندان ایجاد شده است از بین می‌رود، اگر عامل خارجی سبب زرد شدن دندان شده باشد با انجام این روش تا حد زیادی زردی آن رفع می‌گردد. در برخی موارد ممکن است پلاک و جرم دندان زیاد باشد و قبل از انجام بلیچینگ این کار را انجام دهند.

لمینت:

اگر دندان‌های فرد دچار شکستگی باشد و یا دارای مشکلی ظاهری باشد، در این روش سفید کننده دندان بر روی مینا قرار نگرفته و از روکش‌های لمینت استفاده می‌شود که باعث می‌شود دندان‌های فرد کاملا مرتب باشد و شکستگی‌ها و مشکلات آن پوشانده ‌شوند.

باندینگ دندان:

اگر دندان فرد دارای لکه داخلی و خارجی باشد و انجام بلیچینگ برای او کارساز نباشد، ممکن است دندانپزشک این روش را به او توصیه کند، در این روش نقص‌های دندان کاملا پوشانده می‌شود و دندان‌ها به شکل مرواریدی سفید درمی‌آید.

توجه داشته باشید که تمامی مراحلی که نور یا لیزر بر روی مواد سفید کننده عمل می‌کند، سبب می‌شود که میزان واکنش پذیری آن افزایش یافته و مدت زمان حضور در مطب بسیار کاهش می‌یابد، البته ممکن است برای افرادی که دارای دندان‌های حساس هستند، به جای یک جلسه 45 دقیقه‌ای، 3 جلسه‌ی درمانی 15 دقیقه‌ای تعیین ‌شود. همچنین بهتر است پس از انجام روش‌های ذکر شده به مدت 48 ساعت از خوردن مواد خوراکی رنگی پرهیز کنید.

استفاده از مواد طبیعی به منظور سفید کننده دندان

بهتر است از به وجود آمدن لکه‌ها بر روی مینای دندان جلوگیری کنید، چرا که رعایت رژیم غذایی مناسب سبب می‌شود دندان‌های سالم‌تری داشته باشید و نیازی به استفاده از سفید کننده دندان نداشته باشید، نوشیدنی‌هایی مانند چای و قهوه و همچنین مواد غذایی رنگی، سبب لکه‌دار شدن دندان شما می‌شود. همچنین مصرف قند سبب افزایش فعالیت باکتری‌ها در دهان شده و امکان ایجاد پلاک افزایش می‌یابد.
انجام روش‌های طبیعی به صورت مداوم یعنی شش ماه به صورت پیوسته، به شما کمک می‌کند که لکه‌های سطح دندان خود را کاهش دهید، بهتر است در نظر داشته باشید که اگر از روش‌های طبیعی استفاده کردید و نتیجه‌ی رضایت بخش خود را پیدا نکردید احتمال دارد که مینای دندان شما فرسوده شده باشد، در هر صورت به محصولات شیمیایی موجود در بازار اعتماد نکنید و از سفید کننده دندان تحت نظر متخصص استفاده نمایید. حال به معرفی روش‌ طبیعی سفید کردن دندان می‌پردازیم تا بتوانید به وسیله‌ی آن با کم‌ترین هزینه و سفید کننده دندان طبیعی این کار را انجام دهید:

کلسیم:

مصرف مواد غذایی دارای کلسیم سبب می‌شود که مینای شما استحکام کافی را در برابر فرسایش داشته باشد، مواد خوراکی از قبیل شیر، پنیر، ماست، کشک و... کمک می‌کند که مینای دندان شما تقویت شود.

استفاده از نخ دندان و مسواک:

استفاده از این دو وسیله به صورت مداوم و پس از خوردن هر نوع خوراکی رنگی و یا وعده‌ی غذایی، از ایجاد پلاک دندان جلوگیری کرده و همچنین احتمال زرد شدن آن را نیز کاهش می‌دهد. توجه داشته باشید که مسواک زدن باید حداقل 2 دقیقه و به صورت دو بار در روز انجام بگیرد، هنگام مسواک زدن توجه داشته باشید که تمامی قسمت‌های دندان خود را تمیز ‌کنید.

نوشیدن آب:

نوشیدن آب بیشتر را جایگزین مصرف چای و قهوه کنید، در برخی از کشورها آب شرب حاوی فلوراید است که سبب استحکام دندان‌ها می‌شود. نوشیدن آب از فرسایش و زرد شدن دندان‌های شما جلوگیری می‌کند و همچنین اگر قند مصرف کرده باشید اثر قند در تغذیه‌ی باکتری‌ها و افزایش آنان و همچنین افزایش احتمال تشکیل پلاک را تا حد زیادی کاهش می‌دهد.

استفاده از دهانشویه:

دهانشویه‌ها باکتری‌ها را از بین می‌برند و بدین صورت میزان پلاک‌های تشکیل شده بر روی مینای دندان کاهش یافته و سلامت دندان ارتقا می‌یابد.

جوش شیرین:

جوش شیرین با سایش سطح مینا سبب سفید شدن دندان می‌شود و می‌توان از آن به عنوان سفید کننده دندان استفاده کرد. تحقیقات حاکی از آن است که خمیر دندان‌های حاوی جوش شیرین اثر لکه‌زدایی قوی‌تری نسبت به خمیر دندان‌های معمولی دارند، بهتر است محصولاتی را استفاده کنید که با دندان شما سازگارترند چرا که جوش شیرین در دراز مدت می‌تواند اثرات منفی را برای دندان‌های شما داشته باشد. اگر دندان شما دارای ارتودنسی است، استفاده از جوش شیرین مناسب نبوده و سبب می‌شود که چسب آن از بین برود.

اگر از نتایج مربوط به سفید کننده دندان رضایت کافی را ندارید، بهتر است اقدامات خودسرانه را کنار بگذارید و نزد دندانپزشک متخصص رفته و در این باره با او مشورت کنید، چرا که وضعیت دندان هر فردی مختص اوست و دندانپزشک می‌تواند بهترین روش را برای استفاده از نوع سفید کننده دندان، مدت زمان انجام آن و نوع روش به شما پیشنهاد دهد. بدین صورت می‌توانید از سفید کننده دندان به صورت ایمن و مؤثر استفاده کنید و نگرانی بابت ایجاد عوارض نداشته باشید.
به عنوان نکته‌ی آخر در نظر داشته باشید که سفیدی دندان‌ها زمانی اهمیت دارند که فرد دارای دندان‌های سالمی است، به بیان دیگر پس از داشتن دندان‌های سالم است که استفاده از سفید کننده دندان اهمیت پیدا می‌کند، بنابراین با توجه به هر روشی که از دیگران می‌شنوید سلامت دندان‌های خود را به خاطر سفید کردن آن‌ها به خطر نیاندازید.

خواندن 145 دفعه آخرین ویرایش در پنج شنبه, 27 شهریور 1399 ساعت 12:10

نظرات (0)

نظر ارسال شده‌ی جدیدی وجود ندارد

دیدگاه خود را بیان کنید

  1. ارسال دیدگاه بعنوان یک مهمان -
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک‌گذاری موقعیت مکانی شما

مشاوره رایگان

برای دریافت مشاوره رایگان فرم زیر را تکمیل کنید
(*)
لطفا نام خود را وارد کنید
(*)
شماره تماس خود را وارد کنید
(*)
ورودی نا معتبر