تفاوت بلیچینگ هوم و آفیس بلیچینگ | کدام بهتر است؟ تفاوت بلیچینگ هوم و آفیس بلیچینگ | کدام بهتر است؟ کلینیک دندانپزشکی دکتر فاطمه لبافی

تفاوت بلیچینگ هوم و آفیس بلیچینگ | کدام بهتر است؟

چهارشنبه, 14 آبان 1399 ساعت 12:06
این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

امروزه بلیچینگ دندان ها به دو شیوه بلیچینگ در مطب یا آفیس بلیچینگ و بلیچینگ در خانه یا هوم بلیچینگ انجام می گیرد. اما این دو روش چه تفاوت هایی با یکدیگر دارند؟ در این مقاله به بررسی این دو روش و معایب و مزایای آن ها می پردازیم.

بسیاری از عوامل مانند افزایش سن، ژنتیک، مصرف غذا ها و نوشیدنی های رنگی، سیگار کشیدن و آسیب های شیمیایی دندان می توانند باعث تغییر رنگ دندان ها شوند. در میان عوامل گفته شده، مصرف چای، قهوه، دارو، سیگار و اعتیاد بیش از حد به مصرف نوشابه، بیشترین تاثیر را بر تغییر رنگ دندان دارند. در برخی اوقات احتمال دارد، مصرف داروی خاصی سبب تغییر رنگ دندان ها شود که در این صورت بهتر است به کلینیک دندانپزشکی مراجعه نمایید. با افزایش سن، مینای دندان نازک تر و آسیب پذیرتر می شود که می تواند سبب ایجاد رنگ زرد دندان ها شود. همچنین دندان بعضی از افراد، به سبب ژنتیک رنگ مناسبی ندارد. در بعضی مواقع عدم رعایت بهداشت دهان و دندان به طور مناسب و صحیح، با تجمع پلاک ها می تواند لکه های زرد و قهوه ای را روی دندان ایجاد کند. سفید بودن دندان ها تاثیر بسیار زیادی در زیبایی لبخند و جوان نشان دادن چهره دارد، اما به طور کل هیچ درمان دندانپزشکی دائمی نبوده و نیازمند ترمیم هستند. یکی از روش هایی که امروزه برای سفید کردن دندان مورد استفاده قرار می گیرد، بلیچینگ دندان می باشد که محبوبیت زیادی به همراه دارد. بسیاری از افراد برای داشتن دندان های زیبا و خوش رنگ، بلیچینگ را برای دندان های خود انتخاب می کنند.

بیشتر بخوانید: عوارض بلیچینگ دندان

بلیچینگ در خانه (هوم بلیچینگ) چیست؟

بلیچینگ در خانه (هوم بلیچینگ) چیست؟

در ابتدا برای هوم بلیچینگ بیمار به مطب دندانپزشکی مراجعه کرده و دندانپزشک جرم گیری دندان و پولیش دندان را برای او انجام می دهد. قبل از انجام بلیچینگ ترمیم دندان ها توسط دندانپزشک صورت می گیرد. پس از آن از فک بالا و پایین بیمار، قالبی که به نام تری بلیچینگ معروف است، توسط دندانپزشک ساخته می شود. تری بلیچینگ مخصوص هر بیمار ساخته شده و تحویل او می گردد که به مدت ۲ هفته برای او قابل استفاده می باشد. ماده بلیچ که درون تری بلیچینگ قرار می گیرد، سبب جدا ساختن مواد رنگی که به دندان نفوذ کرده اند، می شود و به این ترتیب سبب سفید شدن دندان ها می گردد.

بلیچینگ در مطب (آفیس بلیچینگ) چیست؟

بلیچینگ در مطب (آفیس بلیچینگ) چیست؟

هنگامی که در مطب دندانپزشکی و به وسیله دندانپزشک متخصص، سفید کردن دندان ها انجام گیرد، به آن آفیس بلیچینگ می گویند. در این روش متخصص به کمک ابزار تخصصی به سفید کردن دندان بیماران می پردازد. نوع تجهیزات و همچنین غلظت مواد سفید کننده که در این روش استفاده می گردد، با هوم بلیچینگ متفاوت است. در آفیس بلیچینگ، دندان ها در مدت زمان ۱ الی 2 جلسه سفید می شوند.

آفیس بلیچینگ برای چه کسانی مناسب است؟

در برخی افراد که به دلایل زیر دچار تغییر رنگ دندان های خود شده اند، با استفاده از بلیچینگ دندان می توانند رنگ سفید و زیبا را به دندان های خود بازگردانند. این دلایل عبارتند از:

 1. تغییر رنگ دندان به علت افزایش سن و ژنتیک

  به مرور زمان و با افزایش سن، رنگ دندان ها به زرد و یا قهوه ای تغییر پیدا می کند و یا ممکن است به دلایل وراثت، دندان ها رنگ مناسبی نداشته باشند.
 2. تغییر رنگ دندان بر اثر مصرف غذا های رنگی

  برخی غذا ها و نوشیدنی ها، می توانند سبب تغییر رنگ دندان ها شوند.
 3. تغییر رنگ دندان بر اثر مصرف دخانیات

  نیکوتین موجود در سیگار به مرور زمان سفیدی دندان ها را از بین می برد.

آفیس بلیچینگ برای چه کسانی مناسب نیست؟

روش آفیس بلیچینگ، برای افراد دارای شرایط زیر مناسب نمی باشد:

 1. حساسیت دندان و لثه

  البته در این شرایط دندانپزشک با استفاده از مواد سفید کننده با غلظت کم، حساسیت بیمار را کاهش می دهد.
 2. تغییر رنگ شدید و عمقی دندان

  در برخی مواقع لکه هایی عمیق بر روی دندان ها وجود دارند که در برابر مواد سفید کننده بسیار مقاوم هستند. در این شرایط روش های دیگر توسط دندانپزشک به بیمار پیشنهاد می شود.
 3. دندان های دچار سایش

  در برخی مواقع افزایش سن می تواند سبب تحلیل مینای دندان شده و دندان ها را دچار سایش کند.

تفاوت بلیچینگ در خانه و آفیس بلیچینگ چیست؟

تفاوت بلیچینگ در خانه و آفیس بلیچینگ چیست؟

بلیچینگ یا سفید کردن دندان می تواند در خانه و مطب انجام گردد و نتیجه به خصوص خود را داشته باشد. اما تفاوت این دو را در زیر بررسی می کنیم.

 1. مدت زمان اثر گذاری

  سفید شدن دندان ها در هوم بلیچینگ، 2 هفته به طول می انجامد ولی در آفیس بلیچینگ طی 1 الی 2 جلسه دندان ها سفید می شوند.
 2. هزینه درمان

  هزینه بلیچینگ دندان در خانه کمتر از هزینه بلیچینگ در مطب می باشد.
 3. نوع تجهیزات و مقدار مواد مورد استفاده

  بلیچینگ در مطب با ابزار های خاصی انجام می گیرد و غلظت مواد مورد استفاده در آن بیشتر می باشد.

نحوه انجام آفیس بلیچینگ

در این روش، دندانپزشک ژل بلیچینگ با غلظت بالا را به مدت زمان کوتاهی روی دندان قرار می دهد. آفیس بلیچینگ دندان ها را به سرعت بالاتری نسبت به هوم بلیچینگ سفید می کند، اما در صورت عدم مهارت کافی دندانپزشک، ممکن است در لثه و دهان حساسیت زود گذری را ایجاد کند. برای اینکه مواد اکسید کننده با چشم و لثه در تماس نباشد، از عینک چشم و محافظی برای لثه استفاده می گردد. برای سفید کردن دندان ها، نور های خاصی مانند نور ال ای دی، پلاسما آرک و هالوژن مورد استفاده قرار می گیرد، زیرا باید عامل سفید کننده دندان فعال شود. بهترین آن ها طیف نور آبی بوده که به علت جذب بهتر مولکول های پراکسید هیدروژن و سریع تر فعال شدن آن می باشد.

مراحل انجام آفیس بلیچینگ

مراحل انجام آفیس بلیچینگ

مراحل انجام آفیس بلیچینگ عبارتند از:

 1. مشخص شدن رنگ دندان ها

  قبل از شروع درمان، رنگ دندان های بیمار در حال حاضر با دقت مشخص می گردد. این کار برای مقایسه قبل و بعد رنگ دندان ها بوده است تا معیار موفقیت کار بررسی گردد و پس از آن دندانپزشک درمان را شروع می کند.
 2. پولیش دندان

  این روش برای کمک به پاکسازی پوسیدگی های دندان و هم چنین زیبایی دندان انجام می گیرد.
 3. جاگذاری رترکتور دهان(دهان باز کن)

  جهت اینکه تمام دندان ها در معرض دید دندانپزشک متخصص قرار بگیرند، از این وسیله استفاده می گردد.
 4. کاور چشم، لثه و لب

  برای محافظت از چشم از عینک محافظ استفاده می شود و برای پوشاندن لثه و محافظت از خط لثه از نوعی ماده رزینی که توانایی سفت شدن دارد، استفاده می گردد.
 5. قرار دادن ژل مخصوص روی دندان ها

  بعد از قرار دادن ژل روی دندان ماده ای به نام کاربامید پر اکسید و یا هیدروژن پراکسید آزاد می گردد. در بازه زمانی 15 الی 20 دقیقه این ماده ۳ تا ۴ بار بر روی دندان قرار داده می شود. در این مدت هر بار لایه ژل بر روی دندان قرار داده می شود، در مدت زمان معلوم دندانپزشک لایه اول را بر می دارد و لایه بعدی را روی دندان قرار می دهد.
 6. شستشوی دهان

  دندانپزشک، دندان را بعد از برداشتن هر لایه با آب زیادی شستشو می دهد و در آخر رترکتور را از دهان بر می دارد.

مزایای آفیس بلیچینگ

آفیس بلیچینگ دارای مزایایی می باشد که در زیر به آن ها اشاره شده است:

 1. این روش در مدت زمان کوتاه انجام می گیرد و در طی 1 الی 2 جلسه تمام می شود و نتیجه آن بعد از اتمام کار قابل مشاهده است.
 2. آفیس بلیچینگ سریع ترین روش برای سفید کردن دندان ها می باشد.
 3. در این روش، حساسیت دندان ها و لثه تحت کنترل دندانپزشک متخصص می باشد.
 4. بی خطر ترین روش سفید کردن دندان می باشد.

نحوه انجام بلیچینگ در خانه

نحوه انجام بلیچینگ در خانه

روش دیگری که برای سفید کردن دندان ها وجود دارد، سفید کردن دندان ها در خانه به کمک قالب تهیه شده توسط دندانپزشک می باشد. فضای مناسبی بین دندان و ژل بلیچینگ با غلظت 16 تا 20 درصد در این قالب وجود دارد. نتیجه مورد نظر بعد از چند هفته قابل مشاهده می باشد. امروزه محصولات بسیاری در داروخانه ها و سوپر مارکت ها برای سفید کردن دندان ها ارائه می شود، اما توجه کنید که به دلیل عدم نظارت دندانپزشک بر مراحل درمان، احتمال آسیب به لثه ها به میزان زیادی وجود دراد. بنابراین توصیه می شود برای سفید کردن دندان ها حتما از روش های هوم بلیچینگ یا آفیس بلیچینگ استفاده نمایید. جالب است بدانید ترکیب این دو روش با هم تاثیر به سزایی در سفیدی دندان ها دارد.

مراحل انجام بلیچینگ در خانه

در ابتدا برای تهیه قالب دندان ها، به مطب دندانپزشکی مراجعه کرده و از اقدامات لازم برای انجام کار توسط دندانپزشک خود مطلع شوید. به طور کلی برای استفاده از تری ها و ژل های سفید کننده مراحل زیر را انجام دهید:

 1. در ابتدا دندان های خود را به خوبی مسواک زده و پس از آن از نخ دندان برای برداشتن پلاک باقی مانده بین دندان ها استفاده نمایید.
 2. ژل سفید کننده دندان را به صورت یک قطره به قسمت داخلی قالب خود ریخته و در حفره آن پخش کنید.
 3. با دقت بر این موضوع که ژل از کناره های قالب بیرون نزند و به درستی بر سطح دندان قرار بگیرد، قالب را به مدت 15 دقیقه بر روی دندان قرار دهید. توجه کنید در صورت اضافه کردن مدت زمان این اقدام تاثیری برای سفید کردن دندان ها نخواهد داشت.
 4. اگر مقداری ژل از قالب بیرون زد، آن را با مسواک خشک و یا انگشت پاک نمایید. در این مرحله احتمال سفید شدن لثه ها وجود دارد که این یک امر طبیعی بوده و نگران آن نباشید.
 5. بعد از اتمام کار و خروج قالب از دهان، دندان ها و لثه خود را با مسواک بشویید.

راهکار های افزایش ماندگاری بلیچینگ

راهکار های افزایش ماندگاری بلیچینگ

برای افزایش ماندگاری بلیچینگ، همانند بسیاری از درمان های دیگر مراقبت هایی مورد نیاز است که در زیر به آن ها اشاره شده است:

 • سعی کنید در 24 ساعت اول از خوردن مواد غذایی رنگی پرهیز کنید.
 • رعایت بهداشت دهان و دندان خود را جدی بگیرید و به طور منظم از مسواک و نخ دندان استفاده کنید.
 • از مصرف دخانیات و سیگار کشیدن دوری کنید، زیرا سبب کاهش ماندگاری بلیچینگ می شوند.
 • مصرف نوشیدنی هایی مانند چای و قهوه را کاهش دهید و در صورت استفاده حتما بعد از آن دهان خود را با آب بشویید.
 • از مصرف غذا های اسیدی و سرد دوری کنید.
 • حدود یک هفته بعد از درمان برای چکاپ به مطب دندانپزشکی مراجعه نمایید.
 • برای کاهش التهاب در ساعات اولیه بعد از درمان، می توانید لثه خود را با آب گرم ماساژ دهید.
 • اگر احساس درد داشتید، می توانید برای کاهش درد از دارو های مسکن استفاده نمایید. حساسیت بعد از انجام بلیچینگ تا 1 الی 3 روز طبیعی می باشد، اما توجه کنید اگر دچار حساسیت شدید حتما به مطب دندانپزشکی مراجعه نمایید.
 • بهتر است در 48 ساعت اول از مواد غذایی زیر استفاده نمایید: آب، شیر کم چرب، موز، آب نارگیل، گل کلم، پاستای سفید، برنج سفید، ماهی سفید، مرغ، سفید تخم مرغ، نان سفید، ماست کم چرب و...

معایب آفیس بلیچینگ

آفیس بلیچینگ دارای معایبی می باشد که عبارتند از:

 1. آفیس بلیچینگ نسبت به هوم بلیچینگ هزینه بالاتری دارد.
 2. عواملی مانند سن، نوع تغییر رنگ دندان و وراثت می توانند نتایج را غیر قابل پیش بینی کنند.
 3. بلیچینگ یک روش دائمی برای سفید کردن دندان ها نیست و بعد از مدتی رنگ دندان به رنگ قبلی باز می گردد. استفاده از نوشیدنی و غذا های رنگی برای دوام آن تاثیر گذار است.
 4. ممکن است برخی افراد نسبت به مواد سفید کننده دندان حساسیت داشته باشند.

معایب هوم بلیچینگ

در برخی مواقع هوم بلیچینگ نیز معایبی دارد که در زیر به آن ها اشاره می کنیم:

 1. در صورتی که از بلیچینگ خانگی بیشتر از دوبار در روز و در مدت زمان طولانی استفاده کنید، نتیجه مناسبی در پی نخواهد داشت.
 2. زنان باردار، افراد زیر 16 سال، افراد دیابتی و بیماران قلبی نمی توانند از ژل سفید کننده استفاده نمایند.
 3. مصرف نوشیدنی های رنگی و استفاده از دخانیات به سرعت بر تغییر رنگ دندان ها تاثیر دارد. بنابراین در صورت استفاده از نوشیدین های رنگی مانند چای و یا قهوه دهان خود را با آب بشویید.
خواندن 250 دفعه آخرین ویرایش در یکشنبه, 26 بهمن 1399 ساعت 13:30
دکتر فاطمه لبافی دندانپزشک

دکتر فاطمه لبافی فارغ التحصیل رشته دندانپزشکی در سال 1367 از دانشگاه شهید بهشتی می باشند. ایشان از سال 1383 همکاری خود را با بیمارستان میلاد آغاز نمودند و در حال حاظر به عنوان دندانپزشک و مسئول فنی بخش دندانپزشکی بیمارستان میلاد مشغول به کار می باشند. دکتر فاطمه لبافی در سال 1397 از سوی قائم مقام مدیر عامل به عنوان دندانپزشک برگزیده بیمارستان میلاد انتخاب و مورد تقدیر قرار گرفتند. در کلینیک دندانپزشکی دکتر فاطمه لبافی واقع در ستارخان از معتبرترین و با کیفیت ترین تجهیزات برای درمان بیماران استفاده می شود و هدف اصلی در این کلینیک بهبودی کامل و رضایت بیماران می باشد.

نظرات (0)

نظر ارسال شده‌ی جدیدی وجود ندارد

دیدگاه خود را بیان کنید

 1. ارسال دیدگاه بعنوان یک مهمان -
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک‌گذاری موقعیت مکانی شما

مشاوره رایگان

برای دریافت مشاوره رایگان فرم زیر را تکمیل کنید
(*)
لطفا نام خود را وارد کنید
(*)
شماره تماس خود را وارد کنید
(*)
ورودی نا معتبر