راهنمای جامع بلیچینگ دندان راهنمای جامع بلیچینگ دندان کلینیک دندانپزشکی دکتر لبافی

راهنمای جامع بلیچینگ دندان | عوارض، مراقبتها | هزینه سال 1399

نوشته شده توسط یکشنبه, 07 ارديبهشت 1399 ساعت 08:34
این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

بلیچینگ یکی از روش های زیبایی دندان هاست که در جوامع امروزی به دلیل عدم رعایت مناسب بهداشت دهان و دندان، مصرف سیگار، غذاهای پرچرب و حاوی رنگ غذا و غیره بسیار مورد استقبال قرار گرفته است. البته توجه داشته باشید که این روش انواع مختلف و شرایط خاص خود را داشته و به هیچ وجه شیوه ی درمانی محسوب نمی شود که در ادامه به طور کامل به این موضوعات می پردازیم.

بلیچینگ دندان چیست؟

در مورد سفید کردن دندان روش های متعدد زیادی وجود دارد که هر کدام مواد و روش خاص خود را دارند و در برخی نیز محدودیت هایی برای انجام آنها تعیین شده است. یکی از روش های پرطرفدار امروزی، بلیچینگ دندان است. بلیچینگ (Bleaching) که به طور کلی سفید کردن دندان نیز گفته می شود روشی سریع و مؤثر در رفع تیرگی و بدرنگی دندان هاست که امروزه طرفداران خاص و متعدد خود را دارد.
متأسفانه عادات رفتاری و غذایی نامناسب متعددی همچون مصرف سیگار، غذاهایی با درصد چربی بالا و رنگ های غذایی تأیید نشده، نوشابه خوردن های متعدد، مصرف شیرینی جات و غیره سبب شده تا رنگ طبیعی دندان ها از بین برود و در برخی موارد هم عواملی مثل افزایش سن و یا حتی زمینه های ژنتیکی باعث بدرنگی دندان ها شده و افراد را مجاب به استفاده از تکنیک بلیچینگ ساخته است.
محلولی که در انجام بلیچینگ استفاده می شود هیدروژن پراکسید یا کاربامید پراکسید نام دارد که محلولی با خاصیت سفید کنندگی قوی است که البته با درصد خاصی بر روی دندان ها گذاشته شده که پس از آن با تاباندن اشعه ی UV آنها را به مولکول های اکسیژن تبدیل می کنند. سپس این مولکول های فعال شده به لایه ی زیرین تاج دندان نفوذ کرده و لکه ها و عواملی که باعث این تغییر رنگ شده اند را از بین می برند.
در روش بلیچینگ، محلولی که استفاده می شود در ترکیب با چند ساختار دیگر از جمله پایدار کننده، نگهدارنده به منظور افزایش دوام اثر و متعادل کننده برای خنثی کردن اثر اسیدی محلول می باشد. البته این نکته را همیشه در ذهن داشته باشید که اگر دندان پر کرده یا لمینت شده و یا حتی روکش دار داشته باشید و بلیچینگ انجام دهید، تفاوت آنها را با دندان های طبیعی کناری بیشتر نشان خواهد داد و مخصوصا اگر این دندان ها در قوس لبخند نیز باشند اصلا توصیه نمی شوند.
اما سؤالی که پس از این مطرح می شود این است که چند روش برای انجام بلیچینگ هست؟ تکنیک بلیچینگ به چند روش قابل انجام است؛ اولین نوع به بلیچینگ در منزل یا Home Bleaching معروف است که خود به چند نوع تقسیم می شود. در روش اول به مطب دندانپزشک مراجعه خواهید کرد تا از فک بالا و پایین یا یکی از آنها، بسته به نیاز، قالب گیری شود تا در جلسه ی بعد Tray (قالب های شفاف) مخصوص بلیچینگ به شما داده شود. سپس محلول هیدروژن پراکسید با غلظت 3 تا 15% را در کل تری پخش کرده و بر روی دندان ها قرار دهید که مدت زمان آن را نیز دندانپزشک به شما اعلام خواهد کرد. پس از اتمام نیز تری را با آب سرد و دندان ها را با مسواک بشویید.

دریافت کد تخفیف بلیچینگ
(*)
لطفا نام خود را وارد کنید
(*)
شماره تماس خود را وارد کنید
(*)
آدرس ایمیل خود را وارد کنید

روش دوم بلیچینگ در خانه از طریق خمیردندان هایی است که فلوراید و هیدروژن پراکسید 4% دارند. و سومین روش نیز به کمک نوار یا Stripهای حاوی هیدروژن پراکسید است که معمولا میزان استفاده از آن روزی دوبار تا دو هفته است.
اما روش بعدی بلیچینگ، به بلیچینگ در مطب یا Office Bleaching معروف است که هیدروژن پراکسید مورد استفاده غلظت بیشتری دارد، 35 تا 40%، و هم به دلیل اینکه مستقیما زیر نظر پزشک هستید، اثربخشی و امنیت و دوام بیشتری نیز خواهد داشت که البته هزینه ی انجام آن نیز به مراتب بیشتر است. البته جدیدا از لامپ های هالوژنی در پلاسما ارک و همچنین لیزرهای کم توان هم برای انجام بلیچینگ در مطب استفاده می شود که مدت زمان دوام آن بسیار بیشتر است.
در هر صورت توجه داشته باشید که در برخی موارد، پس از انجام بلیچینگ در مطب، دندانپزشک توصیه می کند که در خانه نیز طبق دستورالعملی که مشخص خواهد کرد این کار را ادامه دهید تا زودتر به نتیجه برسید. ضمنا توجه داشته باشید که انجام این روش به معنای مصون کردن دندان های شما از زرد شدن نیست و باید کاملا عادات غذایی و رفتاری خود را تصحیح کنید تا حداقل بتوانید تا چند ماه اثر آن را نگه دارید.
نکته 1: توجه داشته باشید که در برخی مطب هایی که با کاربامید پراکسید بلیچینگ انجام می دهند هیچ تفاوتی بین آن با هیدروژن پراکسید وجود ندارد و همان مدت زمان ماندگاری و اثربخشی را خواهد داشت چرا که کاربامید پراکسید در مجاورت آب به هیدروژن پراکسید تبدیل خواهد شد و عملا تفاوتی ندارند.
نکته 2: انجام بلیچینگ در خانه به دلیل غلظت پایین تر ماده مؤثر هیدروژن پراکسید طولانی تر از انجام آن در مطب است و برای مشاهده ی اثرات مثبت آن باید مدت زمان بیشتری صبر کنید. اما به دلیل اینکه عمل سفید شدن دندان در دفعات بیشتر و در زمان طولانی تری انجام می شود، ماندگاری بیشتری نسبت به انجام بلیچینگ یک جلسه ای در مطب خواهد داشت.


عوارض بلیچینگ دندان

سؤال زیادی که مراجعه کنندگان از دندانپزشکان می پرسند در مورد عوارض داشتن بلیچینگ مخصوصا ماده ی هیدروژن پراکسیدی است که در این روش استفاده می شود. در جواب این عزیزان باید بگوییم که هر روش درمانی و زیبایی (بلیچینگ یک روش زیبایی است)، عوارض خاص خود را دارد و در مورد این روش نیز صادق است اما ماده ی هیدروژن پراکسید یا کاربامید پراکسید مورد استفاده هیچ اثر بالینی مضری برای دندان و سلامت عمومی شما نخواهد داشت و عوارضی که مشاهده می شود به شکل های زیر است که کاملا موقتی هستند:

1- حساس شدن دندان ها:

برخی مواقع ممکن است مراجعه کنندگان پس از انجام بلیچینگ، احساس کنند دندان های آنها نسبت به تغییرات دمایی حساس شده و درد خفیف یا سوزش احساس کنند. این نوع حساسیت کاملا موقتی است و ارتباطی با ماده ی بکار رفته در این روش ندارد و معمولا بسته به مدت زمان و دفعاتی که این تکنیک بر روی دندان ها انجام شود پس از گذشت 3 روز یا اتمام دوره رفع خواهد شد و جای نگرانی نیست.

2- احساس سوزش در لثه:

در صورتی که بلیچینگ در منزل انجام شود، حتما دندانپزشکان توصیه می کنند که اصلا با لثه، لب و زبان تماس پیدا نکند تا احساس سوزش پیدا نکنند و به همین دلیل در مطب قبل از اینکه پروسه ی زیبایی شروع شود روی لثه ها و بین دندان ها را با محافظ پلاستیکی می پوشانند. اما اگر تماس پیدا کرد نگران نباشید چرا که کاملا موقتی است.

3- سن مراجعه کنندگان:

عوارض جانبی این روش برای مراجعه کنندگانی که کمتر از 18 سال سن دارند بیشتر خواهد بود چرا که بخش های دندانی نظیر عاج و مینای دندان هنوز به رشد کامل خود نرسیده اند و فضا و حفرات باز بیشتری بر روی دندان های آنها وجود دارد و همین امر باعث می شود که هیدروژن پراکسید بیشتر به داخل دندان نفوذ کند و میزان حساسیت بیشتری ایجاد کند. به همین دلیل توصیه می شود افراد 18 سال تمام باشند با اینکه کلیه ی عوارض جانبی موقتی هستند و اثر بالینی منفی و نگران کننده ای بر روی سلامت عمومی دندان ها و بدن نخواهد داشت.
برخی افراد هم می پرسند که آیا دردی هم در حین انجام احساس خواهیم کرد یا خیر؟ در جواب این دسته از عزیزان هم باید بگوییم تنها ممکن است دندانها کمی حساس شوند ولی دردی احساس نخواهد شد.مراقبت های بعد از بلیچینگ

همانطور که گفتیم تکنیک بلیچینگ به معنای این نیست که پس از انجام آن اصلا رنگ دندان ها تغییر نکند بلکه اثری موقتی دارد و مدت زمان ماندگاری آن نیز شدیدا به مراقبت های دائمی و همیشگی شما پس از آن دارد. از جمله کارهایی که حتما باید انجام دهید عبارتند از:
1- بین 48 ساعت تا 1 هفته از استفاده ی زیاد مواد خوراکی رنگی پرهیز کنید
2- از نوشیدن زیاد قهوه، چای، مصرف دخانیات، نوشابه و غیره خودداری کنید
3- مصرف توت و کلیه ی میوه های تیره رنگ را کاهش دهید
4- فست فودها و ساندویچ های سرد را به شدت کم کنید
5- مسواک زدن را به هیچ وجه کم نکنید
6- از مصرف دهانشویه و خمیر دندان هایی که رنگی هستند خودداری کنید
در صورتی که نکات بالا را رعایت کنید مدت زمان ماندگاری روش زیبایی بلیچینگ را افزایش خواهید داد ضمن اینکه برخی از دستورالعمل های گفته شده نه تنها برای حفظ حالت زیبایی دندان ها بعد از بلیچینگ بلکه در حالت کلی نیز مفید هستند.
البته توجه داشته باشید که این نکات را باید در حین سپری کردن دوره های درمانی هم رعایت کنید و تفاوتی ندارد اما پس از اتمام جلسات درمانی با حساسیت و دقت بسیار بیشتری دنبال کنید، در غیر این صورت پس از مدت 1 تا 2 ماه اثرات سفید کنندگی آن از بین خواهند رفت.

بلیچینگ بهتر است یا کامپوزیت؟

کسانی که با انواع روش های زیبایی و درمانی سفید کردن دندان ها آشنایی داشته باشند می دانند که کامپوزیت نیز به نوعی باعث سفید کردن دندان ها می شود و این سؤال برای آنها پیش خواهد آمد که بلیچینگ انجام دهم یا کامپوزیت؟ کدام بهتر است و اثر ماندگارتری دارد؟
در ابتدا باید بگوییم که بلیچینگ یک تکنیک و شیوه ی زیبایی است و به هیچ وجه برخلاف کامپوزیت درمانی محسوب نمی شود. این عبارت یعنی کسانی که دندان های آنها عیوبی مثل پریدگی، شکستگی، از بین رفتن بخشی از تاج و غیره را داشته باشند به هیچ وجه نمی توانند از بلیچینگ استفاده کنند و حتما باید به سراغ روش هایی مثل کامپوزیت بروند.
لذا کامپوزیت شیوه ای درمانی محسوب می شود که طبیعتا پس از رفع عیب و سالم شدن دندان ها به رنگ سفید طبیعی نیز برخواهند گشت و فقط در نتیجه ی ظاهری نهایی شبیه به هم هستند ولی اساسا دو تکنیک کاملا متفاوت بوده و نباید با یکدیگر مقایسه شوند. و قطعا نیز کامپوزیت در سفید شدن نهایی دندان ها دوام بسیار بیشتری خواهد داشت و هزینه ی به مراتب بالاتری هم دارد و با توجه به موارد گفته شده متوجه شدید که کامپوزیت کاربرد به مراتب گسترده تری دارد.
نکته: بلیچینگ بر روی زردی شدید و عمقی زیاد دندان ها تأثیری ندارد و برای رفع اینگونه مشکلات باید به سراغ تکنیک هایی مثل جرم گیری بروید تا با لرزش مکانیکی و دستگاه های مخصوص، جرم و پلاک رسوب کرده را از بین ببرند. حتی در برخی موارد نیز توصیه می شود که ابتدا جرم و پلاک رسوب کرده را از روی دندان ها بردارید و دندان های خراب را درمان کنید و سپس به انجام بلیچینگ بپردازید تا هزینه های شما به هدر نرود.هزینه ی بلیچینگ دندان

یکی از موارد رایج، سؤال در مورد قیمت بلیچینگ در سال 99 است. ابتدا باید عرض کنیم که قیمت نهایی انجام بلیچینگ بسته به میزان تخصص دندانپزشک، هر دو فک یا یکی از فک ها، تعداد جلسات درمانی مورد نیاز، جنس موادی که استفاده می شوند، در خانه یا مطب انجام دادن و غیره متفاوت است و نمی توان قیمت دقیق و قطعی بیان کرد.
به طور کلی در سال 99 قیمت بلیچینگ برای هر یک از فک ها بین 650 تا 800 هزار تومان خواهد بود. همچنین در روش انجام با لیزر نیز برای هر دو فک بین 1 میلیون تا 1 و نیم میلیون نیز می رسد.
لذا همانطور که مشاهده کردید تکنیک بلیچینگ، روشی زیبایی محسوب می شود و به هیچ وجه درمانی نیست و به همین دلیل هزینه های کمتری هم نسبت به کامپوزیت و لمینیت دارد که خود به دو روش کلی مطب و در خانه تقسیم بندی می شود. اما توجه داشته باشید که مدت زمان ماندگاری خوب این تکنیک در گرو مراقبت های شما پس از اتمام جلسات است در غیر این صورت خیلی زود اثرات مفید خود را از دست خواهد داد.
ضمنا استفاده از مواد اولیه ی مرغوب و تجربه ی بالای دندانپزشک نیز در اثربخشی و دوام این تکنیک به شدت تأثیرگذار است و توصیه می شود حتما به دستورالعمل های گفته شده و محدودیت سنی پیشنهادی عمل کنید تا هم هزینه های شما هدر نروند و هم رضایت خاطر خوبی داشته باشید. این تکنیک در طی سالیان اخیر پیشرفت های بسیار خوبی نیز داشته که از جمله آنها می توان به نقش لیزر در انجام آن اشاره کرد که هم مدت زمان ماندگاری آن را به شدت افزایش داده و هم تعداد جلسات درمانی را به شدت کاهش داده است که البته افزایش هزینه را نیز در برخواهد داشت و تقریبا می توان گفت هیچ ضرر یا عارضه ی جانبی ندارد یا شدت آنها به مراتب کمتر است.

خواندن 299 دفعه آخرین ویرایش در دوشنبه, 01 دی 1399 ساعت 10:31
دکتر فاطمه لبافی

دکتر فاطمه لبافی فارغ التحصیل رشته دندانپزشکی در سال 1367 از دانشگاه شهید بهشتی می باشند. ایشان از سال 1383 همکاری خود را با بیمارستان میلاد آغاز نمودند و در حال حاظر به عنوان دندانپزشک و مسئول فنی بخش دندانپزشکی بیمارستان میلاد مشغول به کار می باشند. دکتر فاطمه لبافی در سال 1397 از سوی قائم مقام مدیر عامل به عنوان دندانپزشک برگزیده بیمارستان میلاد انتخاب و مورد تقدیر قرار گرفتند. در کلینیک دندانپزشکی دکتر فاطمه لبافی واقع در ستارخان از معتبرترین و با کیفیت ترین تجهیزات برای درمان بیماران استفاده می شود و هدف اصلی در این کلینیک بهبودی کامل و رضایت بیماران می باشد.

نظرات (0)

نظر ارسال شده‌ی جدیدی وجود ندارد

دیدگاه خود را بیان کنید

  1. ارسال دیدگاه بعنوان یک مهمان -
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک‌گذاری موقعیت مکانی شما

مشاوره رایگان

برای دریافت مشاوره رایگان فرم زیر را تکمیل کنید
(*)
لطفا نام خود را وارد کنید
(*)
شماره تماس خود را وارد کنید
(*)
ورودی نا معتبر