راهکارهای سفید شدن دندانهای زرد راهکارهای سفید شدن دندانهای زرد

5 راهکار سفید کردن دندانهای زرد | مزایا | سفید کردن فوری دندان

جمعه, 26 ارديبهشت 1399 ساعت 07:57
این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

تصحیح یا زیباسازی لبخند از هوشمندانه ترین و سودمندترین خدماتی است که هر دندان پزشک می تواند ارائه دهد. حتی افراد با دندان هایی به رنگ طبیعی نیز متقاضی بلیچینگ دندان های شان هستند و چون بیماران متمایل به عدم تراش تاج دندان رو به افزایش هستند، روش محافظه کارانه برای زیبا سازی انتخاب بهتری است. در دهه اخیر سفید کردن دندان¬های زنده به دلیل سهولت کاربرد، موثر بودن و عوارض جانبی بسیار اندک آن روشی بسیار متداول می باشد. به همین دلیل بررسی تاثیر مواد سفید کننده بر روی خواص (آلی) مکانیکی و حتی ویژگی های فیزیکی مواد ترمیمی امری بسیار مهم است.

سفید شدن دندان

درمان سفید کنندگی را می توان از دو جنبه اثربخشی و ایمنی مورد آنالیز قرار داد. در مورد اثر بخشی بخصوص در افرادی که به درمان مقاوم هستند مانند افرادی که فلورزیس دارند و یا در زمان کودکی تتراسایکلین مصرف کرده اند، بحث تغییر رنگ مطلوب مطرح است. در ایمنی نیز تغییر ساختار سطحی، میکروهاردنس، قابلیت و استعداد ایجاد پوسیدگی، تغییر حرارتی پالپ، میکروکرک در مینا، تغییر ساختار معدنی مینا و این که این موارد می تواند در طولانی مدت و یا کوتاه مدت به چه میزان تاثیر گذار باشند مطرح است. سفید کردن دندان با دستگاه های لیزری یک متد متداول در بلیچینگ است اما روش های مختلف آن نتایج متفاوتی را به دنبال خواهد داشت که در این مقاله به آن ها اشاره خواهیم نمود. البته سفيد كردن دندانهاي زنده در منزل به عنوان يك متد ايده آل و محافظه كارانه براي دندانهاي وايتال است که براي كاهش عوارضي ناشي از سفيد كردن دندان¬ها پرداخت ميناي دندان توسط فلورايد و رابركپ توسط دندانپزشکی توصيه مي شود.
البته توصیه تمام دندانپزشکان این است که حداقل روزانه دو بار مسواک بزنید. به بیان بهتر، بعد از هر وعده غذایی و میان وعده مسواک بزنید. مسواک زدن به جلوگیری از ایجاد لکه ها و دندان های زرد کمک می کند. مسواک های برقی در از بین بردن پلاک و لکه های سطحی موجود، از مسواکهای سنتی بهتر بوده و همچنین استفاده از دهانشویه، نخ دندان و ضد عفونی کننده های توصیه شده توسط پزشک را مرتب و به صورت روزانه به یاد داشته باشید.

سفید شدن دندان

چند راه برای سفید شدن دندان

جالب است بدانید که محصولات سفیدسازی دندانی که در قفسه های داروخانه ها موجود است؛ برای روشن تر کردن دندان های زرد از سفید کننده ملایمی استفاده می کنند. در ادامه چند راه برای سفید شدن دندان آمده است:

1. کیت های بلیچینگ کننده دندان

اگر به دنبال کیت سفید کننده دندان خانگی هستید باید از کیت های سفید کننده شامل کاربامید پراکسید خریداری کنید که بتواند لکه های عمیق و سطحی را از بین ببرد. اگر دندانهای شما پس از خوردن قهوه رنگی شده است، کیت بلیچینگ دندان می تواند رنگ قهوه و مواد خوراکی را از روی دندان محو کند. با استفاده از کیت دندانی، ژل مبتنی بر پراکسید (و با کمک یک برس کوچک) را روی سطح دندان های خود اعمال کنید.

2. نوارهای سفید کننده خانگی

نوارهای سفید کننده دندان که خیلی نازک و تقریباً نامرئی و از ژل بلیچینگ ساخته شده اند را بعد از مسواک و به مدت یک هفته بر روی دندان های خود قرار دهید. نتایج این روش با طی گذشت چند روز قابل مشاهده است و گاهی اوقات تا یک سال هم ممکن است طول بکشد. نتایج حاصل از استفاده نوارها مثل کیت های سفیدسازی دندان سریع و قابل توجه نیستند، اما استفاده نوارها بسیار آسان است.

3. سفید کردن با خمیردندان

خمیردندان های بدون نسخه، ژل شستشو دهنده¬ای است که به حذف و نابودی برخی لکه ها کمک می کند. بسیاری از خمیر دندان ها و پودر های فروش رفته در داروخانه ها تحت عنوان سفید کننده دندان، حاوی مواد سایشی خفیف، ترکیبات شیمیایی یا مواد جلا دهنده ای هستند که بر خلاف سایر بلیچینگ ها، رنگ طبیعی دندان ها را با تغییر همراه نمی کنند.

4. داروهای خانگی

برخی از افراد هنوز هم ترجیح می دهند که از جوش شیرین و مسواک به عنوان روش های ستنی استفاده کنند. همچنین برخی میوه¬ها مثل کرفس، سیب، گلابی و هویج بزاق زیادی ایجاد می کنند که به شستشوی مواد غذایی روی دندان های شما کمک می کند. جویدن آدامس بدون قند یک عمل تمیز کننده دندان است و باعث ایجاد بزاق نیز می شود.

5. توجه به سابقه دندان

اگر تعداد زیادی ونیر دندان، کاشته شده، پر شده و... را دارید؛ سفید کردن دندان را با احتیاط انجام دهید. حتی در این شرایط باید در مورد کارهای جدید بر روی این دندان ها (ازجمله بلیچینگ دندان) بیشتر تحقیق کنید.

چند راه برای سفید شدن دندان

پیشگیری از زرد شدن دندان

با افزایش سن، لایه سطحی مینای دندان از بین رفته و لایه بعدی که به آن عاج گفته می شود زردتر خواهد شد. اگر از غذاها و نوشیدنی هایی که حاوی دانه های رنگی نیستند استفاده کنید، مدت زمان رسیدن به نتیجه، یک سال زمان خواهد برد.

1. اجتناب از استعمال دخانیات

تنباکو باعث لکه های قهوه ای شده که در مینای دندان نفوذ می کند. حتما همه شما می دانید که از بین بردن لکه های تنباکو با مسواک زدن بسیار سخت است تا جایی که خمیر دندان مختص افراد سیگاری به بازار عرضه شده است. هرچه مدت بیشتری دود سیگار را به ریه های خود وارد کنید، این لکه ها سرسخت تر می شوند. به علاوه سیگار کشیدن باعث ایجاد بوی بد دهان و بیماری لثه شده و احتمال ابتلاء به سرطان ریه و بیماری های ویروسی را افزایش می دهد.

2. غذاهایی که باعث ایجاد لکه دندانی می شوند.

برخی از غذاها می توانند رنگ دندانها را تغییر رنگ دهند. به عنوان مثال قهوه یا نوشیدنی هایی از قبیل چای، سودا تیره و آب میوه، آب زغال اخته یا آب انگور دندانها را لکه دار می کند. این جمله دارای مفهوم از خوردن آنها اجتناب کنید، نمی باشد. اما به یاد داشته باشید که دهان خود را بعد از نوشیدن بشویید. براساس یک مطالعه در دندانپزشکی عمومی نتایج حاکی از آن است: در حالی که تمام نوشیدنی های شیرین شده برای دندان ها مضر هستند، برخی از نوشیدنی های انرژی زا و مناسب با فعالیت های ورزشی وضعیت دندان را وخیم تر می کنند. پزشکان پس از مراجعات بسیار دریافتند که این نوشیدنی ها ممکن است مینای دندان را بعد از استفاده طولانی مدت از بین برده و دندانهای نازک، شفاف و رنگی حاصل آن باشد. بنابراین هنگامی که نوشیدنی خود را تمام کردید دهان خود را با آب نمک تمیز کنید.

3. داروهایی که می توانند لکه های دندانی را تشدید کنند.

تتراسایکلین آنتی بیوتیک باعث ایجاد دندانهای خاکستری در کودکانی می شود که دندان های آنها هنوز در حال رشد است. دهانشویه های ضد باکتریایی که حاوی کلرهگزیدین هستند، نیز می توانند دندان را لکه دار کنند. به علاوه برخی داروها از جمله موارد زیر باعث ایجاد لکه های دندانی می شوند:

  •  آنتی هیستامین
  •  آهن
  •  داروهای ضد روان کننده
  •  مصرف فلوراید به طور بی رویه و بدن تجویز پزشک
  •  داروهای فشار خون

پیشگیری از زرد شدن دندان

سفيد كردن دندان در مطب

بلیچینگ تحت نظارت دندانپزشک در مطب یا در منزل قابل اجرا و پیاده سازی است. انجام بلیچینگ در مطب مزایایی شامل: نظارت دندانپزشکی، حفاظت از بافت نرم و نتایج سریع تر، نسبت به بلیچینگ در خانه دارد. سفید کردن در مطب را می توان با استفاده از منابع انرژی از قبیل گرما و نو جهت فعال سازی گرمایی یا شیمیایی ماده سفید کننده تسریع کرد.
لیزرهای آرگونی، کاتی¬پی و دیودی به طور گسترده ای جهت بلیچینگ دندان و در مطب بکار می رود. لیزر دیود گالیوم آرسناید برای بسیاری از کاربردهای دندانپزشکی از جملع جینجوکتومی، فیبروتومی، برداشت بافت نرم و کاهش حساسیت دندانی بسیار مناسب است و همچنین می توان از آن برای سفید کردن دندان در مطب نمود.
بلیچینگ با استفاده از نایت گارد، اولین بار توسط هی من و هی وود در قرن نوزده میلادی تشریح شد. در این تکنیک، پروتزی منطبق با دندان های بیمار ساخته می شود که بیمار ماده بلیچینگ را داخل آن قرار داده، در منزل استفاده می کند. کاربامید پراکساید در این روش با غلظتی بین ده الی بیست و دو درصد به کار می رود. مدت زمان استفاده از ماده بلیچینگ حدود هشت ساعت در شبانه روز است و کل دوره درمان به طور معمول دو الی چهار هفته می باشد. کاربامید پراکساید بیش از ده ساعت فعال است که پنجاه درصد مواد فعال آن در دو ساعت اول استفاده می شوند. سازندگان سیستم های بلیچینگ بعد از تکمیل بلیچینگ مطب، بلیچینگ خانگی را به بیماران پیشنهاد می دهند.

سفيد كردن دندان در مطب

سفید کردن فوری دندان

هیدروژن پراکساید ترکیب اصلی مواد بلیچینگ را تشکیل می دهد، البته کاربامید پراکساید در محیط دهان به مواد زیر و با غلظت کمتری تبدیل می شود:

  •  اوره
  •  آمونیاک
  •  اسید کربنیک
  •  هیدروژن پراکساید

سیستم های کاربامید پراکساید با شکستن اوره و ایجاد دی اکسید کربن و آمونیاک، اسیدته کمتری نسبت به سیستم های هیدروژن پراکساید تولید می کنند که برای حفاظت بافت دهان و دندان قابل تحمل می باشند.
به طور شایع اتفاق می افتد که بیماری با ترمیم های کامپوزیتی، نیاز به درمان بلیچینگ داشته باشد. اغلب بیماران دارای ترمیم های دندان های خلفی با کامپوزیت رزین، آمالگام یا مواد دیگری هستند. ممکن است این ترمیم ها در نقاطی که در معرض دید کامل نیست، قرار داشته باشند که دندانپزشک باید به این نقاط توجه ویژه ای داشته باشد.

سفید کردن فوری دندان

آموزش سفيد كردن دندان

بلیچینگ به روش سفید کردن دندان های تغییر رنگ یافته که به وسیله مواد اکسیدکننده صورت می گیرد؛ اطلاق می شود. متد بلیچینگ در دندان های بیماران از دو راه قابل انجام است:
1. نایت گارد
2. فعال کننده
منابع نوری و لیزری مورد استفاده، برای فعال کردن ماده بلیچینگ عبارتند از:
• منابع نوری: QTH lamp، Plasma arc lamp، LED
• منابع لیزری: Argon-ion laser، KTP laser، He-Ne laser، Nd: YAG laser، Diode laser، Er:YAG laser، Er,Cr:YSGG laser، CO2 laser
با وجود اهمیت به زیبایی دندان و گسترش روز افزون استفاده از روش های جدید سفید کردن دندان، متاسفانه اطلاعات کمی در مورد مقایسه و کاربرد تکنیک های مختلف بلیچینگ وجود دارد. اما تعدادی از متدهای بلیچنگ عبارتند از:
روش اول: بلیچینگ ژل: یک لایه ژل به ضخامت یک میلی متر به نحوی که به طور کامل سطح دندان را پوشش دهد، پس از پانزده دقیقه ژل به صورت کامل از روی سطح دندان ها برداشته و شسته می شود.
روش دوم: بلیچینگ Opalescence Boost PF و LED: یک لایه ژل به ضخامت یک میلی متر بر روی سطح دندان ها قرار می گیرد. دستگاه LED با شدت هزار mw/cm2 و طول موج چهارصد و پنج نانومتر از فاصله شش میلی متر به مدت سی ثانیه شش بار تابانده می شود و در کل فرآیند بلیچینگ 330 ثانیه به طول می انجامد.
روش سوم: بلیچینگ Opalescence Boost PF و لیزر دیود: یک لایه ژل بلیچینگ بر روی سطح دندان ها قرار می گیرد. لیزر با طول موج هشتصدوده نانومتر و توان یک و نیم وات و به صورت پیوسته از فاصله شش میلی متری از سطح باکال دندان توسط فیبر چهارصد میکرونی به مدت سی ثانیه تابانده می شود. این پروسه سه بار تکرار و به مدت 510 ثانیه طول می کشد.
روش چهارم: بلیچینگ J White Power Bleach و لیزر دیود: ژل بلیچینگ به ضخامت یکنواخت یک میلی متر و مثل روش سوم انجام می شود.

آموزش سفيد كردن دندان

مزایای سفید کردن دندان

1. نمایش دندان های قوی تر و سفیدتر

اگر عاشق تمیز کردن حرفه ای و انجام بهداشت منظم دندان خود با خمیر دندان و مسواک هستید یک جلسه مبتنی بر سفید کردن حرفه ای دندان در مطب دندانپزشک، نتایج بهتر و موثرتری را ارائه می دهد.

2. درمان های سفارشی

در درمان های بدون نسخه و سفارشی، هر شخص نمی تواند محصول را متناسب با ترجیح سفید خود را به سادگی انتخاب کند. در حقیقت سفید سازی دندان می تواند سفارشی شود به طوری که میزان دقیق سفیدی مورد نظر نیز تنظیم شود. محققان بریتانیایی در مورد بررسی اثر سفید کردن دندان در مطالعه ای بر روی بیش از 6000 بزرگسال در رنج سنی 20 تا 80 سالگی، دریافتند که افراد دارای لثه سالم از نظر روحی، ذهن فعال تری دارند. به طور کلی تأثیر بیماری لثه و دندان بر بدن، می تواند بر عملکردهای ذهنی تأثیر منفی بگذارد.

3. درمان ایمن تر و راحت تر

یک روش سفید کننده حرفه ای بسیار ایمن تر و راحت تر است زیرا شما یک متخصص باتجربه را دارید که مراحل را انجام می دهد و پیشرفت هر مرحله از راه را کنترل می کند. میزان و غلظت ماده سفید کننده قابل تنظیم است و لثه ها و سایر قسمت های دهان شما برای محافظت از آسیب پوشانده می شود. شما می توانید از دندانپزشک، نکاتی را درباره مراقبت بعد از جلسه دندان های خود و نحوه محدود کردن حساسیت دندان دریافت کنید.

4. کسب نتایج مغناطیسی!

با سفید کردن حرفه ای دندان ها، لبخند روشن شما تبدیل به یک قطب آهنربایی می شود. همانطور که یک لبخند زیبا توجه مردم را به خود جلب می کند؛ اولین برداشت های مثبت نسبت به شما را ایجاد می کند. تحقیقات نشان می دهد که اگر دندانهای سفید روشن داشته باشید، دیگران شما را از نظر مالی و حرفه ای موفق تر می دانند. این تصور مثبت می تواند در کار، مصاحبه و در کسب و کار به شما کمک کند.

5. نظافت خوب

دندانهای سفید همچنین این حس منتقل می کنند که شما شخصی با نظافتی هستید. شما به ظاهر خود افتخار می کنید و به این که خود را مرتب و جذاب نگه دارید؛ توجه جدی دارید.

مزایای سفید کردن دندان

خواندن 86 دفعه آخرین ویرایش در پنج شنبه, 09 مرداد 1399 ساعت 09:33
دکتر فاطمه لبافی

دکتر فاطمه لبافی فارغ التحصیل رشته دندانپزشکی در سال 1367 از دانشگاه شهید بهشتی می باشند. ایشان از سال 1383 همکاری خود را با بیمارستان میلاد آغاز نمودند و در حال حاظر به عنوان دندانپزشک و مسئول فنی بخش دندانپزشکی بیمارستان میلاد مشغول به کار می باشند. دکتر فاطمه لبافی در سال 1397 از سوی قائم مقام مدیر عامل به عنوان دندانپزشک برگزیده بیمارستان میلاد انتخاب و مورد تقدیر قرار گرفتند. در کلینیک دندانپزشکی دکتر فاطمه لبافی واقع در ستارخان از معتبرترین و با کیفیت ترین تجهیزات برای درمان بیماران استفاده می شود و هدف اصلی در این کلینیک بهبودی کامل و رضایت بیماران می باشد.

نظرات (0)

نظر ارسال شده‌ی جدیدی وجود ندارد

دیدگاه خود را بیان کنید

  1. ارسال دیدگاه بعنوان یک مهمان -
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک‌گذاری موقعیت مکانی شما

مشاوره رایگان

برای دریافت مشاوره رایگان فرم زیر را تکمیل کنید
(*)
لطفا نام خود را وارد کنید
(*)
شماره تماس خود را وارد کنید
(*)
ورودی نا معتبر