چند راه برای سفید شدن دندان چند راه برای سفید شدن دندان

5 راه برای سفید شدن دندان | مراحل، مزایا و معایب | هزینه سال 99

پنج شنبه, 11 ارديبهشت 1399 ساعت 09:31
این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

با توجه به مشکلات پیش آمده و از دست رفتن زیبایی دندان ها، روش های مختلف زیبایی و درمانی استفاده می شوند که همگی منجر به سفید کردن دندان و همچنین رفع عیوب دندانی می شوند. توجه داشته باشید که هر کدام از روش های سفید کردن دندان مزایا و معایب خاص خود را دارند و از این رو نمی توان روش برتر و یا بهترین روش برای سفید کردن دندان را اعلام کرد. در ادامه با انواع روش های مختلف سفید کردن دندان آشنا خواهید شد که تمامی متدهای سفید کردن دندان توسط دندانپزشک متخصص اجرا می شوند و توصیه می شود از انجام روش های خودسرانه در منزل خودداری کنید.

بلیچینگ برای سفید کردن دندان

بلیچینگ که حتما همه ی شما نام آن را شنیده اید روشی زیبایی محسوب می شود تا سفیدی دندان ها برگردانده شود. به طور کلی سفید کردن دندان ها به کمک بلیچینگ به دو روش کلی در خانه (in Home) و در مطب (in Office) انجام می شود که در روش دوم به دلیل نظارت و کنترل مستقیم دندانپزشک، نتیجه ای مؤثرتر و سریع تر در سفید کردن دندان ها مشاهده خواهید کرد.
بلیچینگ در خانه که برای سفید کردن دندان استفاده می شود، در طی آن ابتدا در مطب از دندان ها قالب گیری می شود و پس از آن تری مناسب طبق قالب گرفته شده ساخته شده و به بیمار تقدیم می گردد. محلول هیدروژن پراکسید یا کاربامید پراکسیدی که در خانه برای بلیچینگ استفاده می شود دارای غلظت 3 تا 15% است و باید طبق دستورالعمل مقدار مشخصی از محلول را روی Tray ریخته و سپس آن را پخش کنید و بر روی دندان ها قرار دهید که مدت زمان آن نیز توسط دندانپزشک اعلام می گردد. ضمنا روش های دیگری بلیچینگ در خانه نیز شامل استفاده از خمیر دندان حاوی هیدروژن پراکسید و فلوراید، دهانشویه ها و نوارها یا Stripها هستند که غلظت ماده مؤثر هیدروژن پراکسید آن 4% است.
بلیچینگ در مطب با غلظت بیشتری از هیدروژن پراکسید یعنی 35 تا 40% انجام می شود که با لایه ای محافظ بر روی دندان ها از اثر کردن آن بر روی لثه ها جلوگیری می شود و در این روش به علت سفید کردن با لیزر سریع تر و بدون کمترین عوارض جانبی انجام می شود.
دو نکته در مورد سفید کردن دندان طبق روش بلیچینگ وجود دارد: کودکانی که هنوز به سن 18 سالگی نرسیده اند به دلیل کامل نشدن رشد عاج و مینای دندان و داشتن فضا و حفرات آزاد و خالی، میزان نفوذ هیدروژن پراکسید بیشتر بوده و عوارض جانبی مثل حساسیت با شدت بیشتری بروز پیدا خواهد کرد پس از سن 18 سال به بالا توصیه به انجام بلیچینگ برای سفید کردن دندان می شود. اگر دندان پر کرده و یا روکش دار داشته باشید همرنگ نبودن آنها با دندان های طبیعی بعد از بلیچینگ بیشتر خواهد شد.

بلیچینگ برای سفید کردن دندان

لمینت گذاری برای سفید کردن دندان

یکی از روش های نوین و عالی برای سفید کردن دندان، استفاده از لمینت است که در واقع روشی درمانی است تا زیبایی. در واقع به کمک لمینت گذاری بیشتر هدف این است که تغییر رنگ دندان ها، شکستگی، لب پر شدن، کج بودن دندان ها و پر کردن فواصل دندانی اصلاح شوند که در نهایت سفید کردن دندان ها نیز رخ خواهد داد. لمینت گذاری به دو روش لمینت سرامیکی (غیر مستقیم یا Indirect) و کامپوزیتی (مستقیم یا Direct) انجام می شود که منظور از مستقیم و غیر مستقیم بودن شیوه ی ساخت آنهاست به نحوی که روش غیر مستقیم با قالب گیری و ارسال به لابراتوار همراه است در صورتی که در مستقیم نیازی به قالب گیری نیست.

لمینت سرامیکی برای سفید کردن دندان:

در این شیوه از سفید کردن دندان، ابتدا لازم است که از دندان ها قالب گیری شود که این کار یا به شیوه ی قدیمی و رایج انجام خواهد گرفت که بین 15 روز تا 3 هفته طول خواهد کشید و پس از آن بر روی دندان ها قرار می گیرد که به دلیل اینکه از جنس پرسلن هستند مقاومت بسیار زیادی دارند. روش دیگر قالب گیری نیز به کمک دستگاه CadCam با اسکنر داخلی است که کل پروسه در یک روز انجام می شود و پس از تراش دادن سطح دندان به میزان نیم میلیمتر، قطعه ی سرامیکی با رنگ مورد نظر شما در هر یک از روش های فوق به کمک چسب مخصوص قرار داده می شود.

لمینت کامپوزیتی برای سفید کردن دندان:

در شیو ه ی سفید کردن دندان به کمک کامپوزیت ونیر، ابتدا کثیفی و جرم و پوسیدگی برطرف می-شود تا سطح کاملا آماده ی نصب روکش کامپوزیتی باشد. پس از اینکه به کمک اسید مخصوص، سطح را متخلخل می کنند که به این کار اِچینگ گفته می شود و نیازی به انجام قالب گیری نیست. سپس مقداری باندینگ را به کمک تابش اشعه ای خاص بر روی آن محکم کرده و صیقل می دهند و این کار ادامه پیدا می کند تا کاملا جای خالی دندان پر گردد.
سفید کردن دندان به کمک لمینت سرامیکی، هزینه ی بیشتری نسبت به نوع کامپوزیتی دارد اما رنگی طبیعتی تر و دوام و ماندگاری بسیار بیشتری خواهد داشت و رنگ پذیری آن هنگام خوردن غذا و نوشیدنی ها کمتر است. اما برخلاف نوع کامپوزیتی لمینت سرامیکی را نمی توان ترمیم کرد و باید چند میلیمتر از سطح دندان را نیز تراش داد که از معایب این روش سفید کردن دندان می باشد.

لمینت کامپوزیتی برای سفید کردن دندان

لومینیرز

یکی از روش های سفید کردن دندان، لومینیرز است که نوع پیشرفته و ارتقاء داده شده ی روکش های سرامیکی و کامپوزیتی است و روشی درمانی نیز محسوب می شود. لومینیرز رنگی بسیار طبیعی تر نسبت به دو روش لمینت سرامیکی و کامپوزیتی داشته و با ضخامت کم خود دهان را حجیم نمی کند ضمن اینکه مقاومت آن نیز به مراتب بیشتر بوده (تا 20 سال دوام و ماندگاری) و حتی مقدار کمی رنگ پذیری هم در مقابل نوشیدنی و غذاها نخواهد داشت. ضمنا برای نصب لومینیرز نیازی به تراش دادن سطح دندان نخواهد بود پس روشی غیر تهاجمی در سفید کردن دندان محسوب می شود.
با این حال این روش امکان ترمیم ندارد و تقریبا هزینه ی تمام شده تا 40% گران تر است.

روکش های دندانی

از معروف ترین و مدرن ترین روکش های دندانی که امروزه برای رفع عیب ها و سفید کردن دندان استفاده می گردد می توان به زیرکونیا و ایمکس اشاره نمود که بسیار مقاوم بوده و کاملا مانند دندان طبیعی مقاوم هستند و در صورت رعایت بهداشت دندان تا آخر عمر دوام خواهند آورد.
روکش دندانی زیرکونیا زیبایی به مانند دندان های طبیعی با کمی اختلاف دارد که برای سفید کردن دندان بسیار مناسب است مخصوصا که محکم بودن و دوام آن به حدی است که به آن لقب استیل سفید را داده اند. زیست سازگاری بسیار خوبی دارد و اکسید زیرکونیا هیچ سمّیتی ایجاد نمی کند و چون عایق حرارتی است در اثر خوردن مواد سرد و گرم حساسیت زیاد و درد احساس نخواهد شد. ضمنا مینای دندان دست نخورده می ماند و کاملا غیر تهاجمی است و یکی از بهترین روش ها برای کسانی است که به سفید کردن دندان فکر می کنند و همزمان هزینه نیز برای آنان مطرح نیست.
روکش ایمکس نوین ترین روکش دندانی است که در سفید کردن دندان از روکش زیرکونیا نیز موفق-تر عمل کرده است و طبیعی بودن رنگ آن با درصد بالای 99 در مقایسه با دندان های طبیعی است. مقاومت بسیار زیادی داشته و نیازی به تراشیدن مینای دندان نخواهد بود و کل پروسه ی آن به کمک دستگاه CadCam در یک جلسه انجام خواهد شد. فقط تنها محدودیت این روش برخلاف روکش زیرکونیا این است که برای دندان های آسیای عقبی نمی توان از روکش ایمکس به منظور رفع عیوب و سفید کردن دندان استفاده نمود.

روکش های دندانی

جرم گیری، روشی مطمئن برای سفید شدن دندان

یکی دیگر از روش های اثبات شده ی علمی به منظور سفید شدن دندان جرم گیری است که در آن تلاش بر این است که دندان های جرم خورده ی سطحی و یا عمقی به کمک دستگاه های مخصوص جرم گیری شوند و به عبارت دیگر هدف این روش، سفید شدن دندان های زرد است.
روش جرم گیری نیز مانند بلیچینگ برای سفید کردن دندان به دو دسته ی کلی در خانه (Home) و مطب (Office) تقسیم بندی می شود که قاعدتا روشی که تحت نظر مستقیم پزشک انجام می شود اثرات به مراتب بهتری داشته و ضریب اطمینان بالاتری نیز خواهد داشت.
شیوه ی جرم گیری در مطب نیز خود به دو دسته ی مختلف تقسیم بندی می شود:
1- جرم گیری سطحی: در این روش به شیوه ی قدیمی و دستی جرم های سطحی که به داخل دندان نفوذ پیدا نکرده اند را برمی دارند که روشی زمان بر می باشد.
2- جرم گیری عمقی: به کمک این روش جرم گیری، سفید شدن دندان با پاک شدن پلاک و رسوب های عمقی و به کمک دستگاه های اولتراسونیک و پیزوالکتریک انجام می شود و در صورتی که بافت لثه نیز عفونی شده باشد نیاز به کورتاژ لثه خواهد بود. پس از آن با آغشته کردن دندان ها با خمیر مخصوص و وسایل چرخشی و قدرت مکانیکی آنها، بروساژ لثه و صیقل سازی سطح دندان ها برای بهتر سفید کردن دندان صورت می گیرد.
سپس از اسپری هوا، بی کربنات سدیم و جت آب برای زدودن لکه ها و چسبندگی های محکم استفاده خواهد شد که البته بیمار هیچ دردی نخواهد داشت و از این بابت نگران نباشید. ضمنا بد نیست بدانید که در روشی پیشرفته برای سفید کردن دندان به کمک جرم گیری، از لیزرهای آبی به منظور جرم گیری عمیق استفاده می شود که راندمان و کیفیت بسیار بالا و سرعت بی نظیری دارد.
روش خانگی جرم گیری نیز برای سفید کردن دندان، استفاده از خمیر دندان هایی با این قابلیت است که چندان توصیه نمی گردد چرا که در برخی موارد گزارش شده که بافت مینای دندان نیز آسیب خواهد دید ضمن اینکه برای موارد عمقی مناسب نیست.
ضمنا در نظر داشته باشید که برخی افراد بر این باورند که سفید کردن دندان به کمک جرم گیری باعث لق شدن دندان ها می شود در صورتی که به هیچ وجه چنین نیست. به علت رسوب پلاک و جرم بر روی سطح و بین دندان ها، فضای خالی بین آنها پر شده و همچنین وزنی را به دندان اضافه می کنند که وقتی برداشته می شوند فضاهای پر شده به وسیله جرم، باز و دندان ها سبک تر می شوند و احساس کاذب لق شدگی پیدا می شود و یا چون دندان از قبل لق بوده ولی جرم ها مانع از آن شده بودند تازه بیمار متوجه آن می شود.

جرم گیری، روشی مطمئن برای سفید شدن دندان


قیمت سفید کردن دندان

در این مطلب سعی کردیم که بهترین، مهم ترین و رایج ترین روش های سفید کردن دندان به همراه مزایا و معایب هر یک را به شما معرفی کنیم تا دیدگاهی کلی نسبت به آن پیدا کرده و با انتخاب آن در کنار توصیه ی دندانپزشک بهترین مورد را انتخاب کنید.
اما مسأله ی اساسی دیگری که باقی مانده و حدس می زنیم که قطعا سؤال شما نیز هست در مورد هزینه ی انجام این تکنیک ها به منظور سفید کردن دندان است. ابتدا توجه داشته باشید که قیمت-هایی که در ادامه به آن اشاره خواهیم داشت بسته به میزان تجربه و مهارت دندانپزشک، موقعیت مطب، جنس مواد اولیه و شدت مشکلات دندان تغییر خواهند کرد و لذا بهترین کار مراجعه به دندانپزشک، پیشنهاد بهترین شیوه ی درمانی و زیبایی برای سفید کردن دندان و سپس تعیین هزینه است.
هزینه ی انجام بلیچینگ در روش غیر لیزری هر جلسه از 1،5 تا 2 میلیون تومان متغیر است و در روش لیزری هر جلسه به 3 میلیون تومان برای هر دو فک نیز می رسد. انجام کامپوزیت ونیر برای زیبایی از واحدی 1 میلیون تومان تا 2 میلیون تومان متغیر خواهد بود.
لمینت سرامیکی نیز بسته به جنس و کیفیت پرسلن که بر روی دندان قرار می گیرد از 2 میلیون تومان تا 5 میلیون تومان متغیر است. روکش زیرکونیا حداقل 1 میلیون و 500 هزار تومان و روکش ایمکس نیز حداقل 2 میلیون و 500 هزار تومان خواهد بود که انجام این روش برای سفید کردن دندان نیاز به دندانپزشک بسیار ماهری دارد.

قیمت سفید کردن دندان

خواندن 117 دفعه آخرین ویرایش در پنج شنبه, 09 مرداد 1399 ساعت 09:38
دکتر فاطمه لبافی

دکتر فاطمه لبافی فارغ التحصیل رشته دندانپزشکی در سال 1367 از دانشگاه شهید بهشتی می باشند. ایشان از سال 1383 همکاری خود را با بیمارستان میلاد آغاز نمودند و در حال حاظر به عنوان دندانپزشک و مسئول فنی بخش دندانپزشکی بیمارستان میلاد مشغول به کار می باشند. دکتر فاطمه لبافی در سال 1397 از سوی قائم مقام مدیر عامل به عنوان دندانپزشک برگزیده بیمارستان میلاد انتخاب و مورد تقدیر قرار گرفتند. در کلینیک دندانپزشکی دکتر فاطمه لبافی واقع در ستارخان از معتبرترین و با کیفیت ترین تجهیزات برای درمان بیماران استفاده می شود و هدف اصلی در این کلینیک بهبودی کامل و رضایت بیماران می باشد.

نظرات (0)

نظر ارسال شده‌ی جدیدی وجود ندارد

دیدگاه خود را بیان کنید

  1. ارسال دیدگاه بعنوان یک مهمان -
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک‌گذاری موقعیت مکانی شما

مشاوره رایگان

برای دریافت مشاوره رایگان فرم زیر را تکمیل کنید
(*)
لطفا نام خود را وارد کنید
(*)
شماره تماس خود را وارد کنید
(*)
ورودی نا معتبر