راهنمای رفع زردی دندان در خانه راهنمای رفع زردی دندان در خانه

راهنمای رفع زردی دندان در خانه | بهترین روش خانگی | نکات مهم

سه شنبه, 23 ارديبهشت 1399 ساعت 05:07
این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

بیشتر محصولاتی که برای سفید کردن دندان ها استفاده می کنیم، از مواد شیمیایی برای سفید کردن دندان های شما استفاده می کنند. حتما برای شما نیز پیش آمده است که زمانی که در جلوی آینه خود را تماشا می کنید، متوجه شده باشید که دندان هایتان دیگر مثل گذشته درخشندگی و سفیدی قبلی خود را ندارد. خوشبختانه شما نیز با استفاده از روش های خانگی بلیچینگ و همچنین مراجعه به مطب دندانپزشک، می توانید سفیدی دندان هایتان را بازگردانید.

سفیدی دندان

ماده اصلی سفیدکننده دندان ها در روش بلیچینگ پر اکسید هیدروژن است که باعث اکسید شدن مواد رنگی موجود بر روی دندان ها شده و باعث از بین رفتن رنگ های زرد و تیره ناشی از وجود مواد رسوب کرده بر روی دندان ها می شود. در این روش تاثیر مواد حاوی پر اکسید هیدروژن باعث یک واکنش شیمیایی و آزاد شدن حباب های اکسیژن بر روی دندان ها می شود که بعضا در جلوی آینه نیز قابل تشخیص می باشد. هیدروژن پراکساید، کاربامید پراکساید و پربورات سدیم دیگر موادی هستند که در ژل های سفید کننده دندان ها مورد استفاده قرار می گیرند.
در ادامه این مقاله به انواع روش های بلیچینگ یا سفید کردن دندان و همچنین نکات ضروری برای سفید کردن دندان اشاره می شود.

برای انجام بلیچینگ و سفید کردن دندان دو روش کلی وجود دارد. این روش ها از نظر موادی که برای سفید کردن دندان استفاده می کنند، دارای هزینه ها و کارایی متفاوتی هستند. این روش عبارتند از:

 1. 1. بلیچینگ در مطب دندانپزشکی (Office Bleaching): در این روش ابتدا باید از لثه های شما مراقبت شود. برای این کار مواد مخصوصی به لثه های شما زده می شود تا تاثیر مواد شیمیایی سفید کننده دندان بر روی لثه ها به حداقل برسد. سپس مواد سفید کننده یا ژل های مخصوصی با غلظت بالا روی دندان‌ها گذاشته می‌ شود. این مواد دارای انواع مختلفی هستند و بسته به اینکه دندانپزشک شما از کدام نوع ماده فعال استفاده کرده، این مواد می توانند به صورت شیمیایی یا با نور و حتی با اعمال گرما فعال شده و تاثیر خود را بر روی لکه ها و رسوب های زرد رنگ دندان بگذارند. به صورت کلی تفاوت زیادی بین این مواد مورد استفاده وجود ندارد و بسته به شرایط موجود می توان از انواع آنها استفاده کرد. هزینه بلیچینگ در مطب دندانپزشکی نسبت به روش بلیچینگ در خانه کمی گران تر می باشد در عوض این روش نتایج سریع تری را به همراه دارد. قابل ذکر است برای تکمیل فرایند بلیچینگ باید چند جلسه بلیچینگ در خانه هم انجام شود تا این فرایند موثر تر باشد و تثبیت گردد.
 2. 2. بلیچینگ در خانه (Home Bleaching): در این روش در ابتدا با مراجعه به دندانپزشکی از دندان های شما قالب گیری می شود. سپس بسته به میزان ماده شفاف کننده ای که مورد نیاز است، یک فضای خالی نیز در این قالب گیری در نظر گرفته می شود. پس از این مراحل یک جفت تری (قالب پلاستیکی) شفاف به شما داده می شود تا ماده بلیچینگ را در داخل آن قرار داده و تری را روی دندان های خود بگذارید.
  درمان بلیچینگ دندان در خانه به طور متوسط در عرض حدود 2 هفته نتایج خود را بروز می دهد می توان در هر شبانه روز 1 تا 6 ساعت از قالب بليچينگ بر روی دندان ها استفاده کرد. اینکه شما هنگام شب یا هنگام روز از این قالب ها استفاده می کنید، به انتخاب شخصی شما بستگی دارد و زمان استفاده از قالب ها در نتایج نهایی تاثیر چندانی ندارد. اگر فرد در دندان های خود دارای حساسیت نباشد، می تواند از قالب بليچينگ دو مرتبه در روز استفاده كند. اين امر با وجود اینکه سرعت سفيد شدن دندان ها را افزایش می دهد، می تواند باعث بروز حساسیت در لثه ها و دندان های شما گردد.
  بلیچینگ در خانه ضمن اینکه هزینه های کمتری برای شما به همراه دارد، نتایج سفید کنندگی آن روی دندان ها، دارای ماندگاری و دوام بیشتری نیز می باشد.
  مواد سفید کننده که به صورت خانگی استفاده می شوند دارای پراکسید ۳% تا ۱۵% می باشد، در حالی که در روش بلیچینگ در مطب دندانپزشکی برای نتایج سریع تر و کوتاه تر از پر اکسید ۱۵ % تا %۴۰ استفاده می کنند.


بلیچینگ دندان در خانه


برای سفید کردن یا بلیچینگ دندان محصولات و مواد گیاهی مختلفی وجود دارند که شما با استفاده از آنها می توانید زردی دندان های خود را از بین برده و سفیدی خیره کننده ای را به آنها ببخشید. این محصولات ضمن اینکه عوارض جانبی برای دندان های شما به همراه ندارند، بسیار موثر و مقرون به صرفه نیز هستند. شما به راحتی با استفاده از محصولات بلیچینگ دندان در خانه می توانید مشکل زردی دندان های خود را با کمترین هزینه برطرف نمایید.
دندان‌های شما با گذشت زمان و در اثر عوامل مختلف می توانند دچار تغییر رنگ و زردی ‌شوند. مواردی مانند افزایش سن، مواد رنگی موجود در غذا‌ها و نوشیدنی ها، عوامل عفونی و باکتری‌ها و سیگار کشیدن باعث تغییر رنگ دندان می ‌شود.
به طور کلی دندان‌های هر فرد از دو قسمت مینا و عاج تشکیل شده است. مینای دندان قسمت سطحی و خارجی عاج دندان را می ‌پوشاند و باعث سفیدی و درخشندگی دندان می ‌شود. ضخامت مینا در دندان های بعضی افراد به نسبت دیگران بیشتر است که باعث می شود دندان های آنها درخشندگی بیشتری داشته باشد. اما به هر حال به مرور زمان بر اثر ساییدگی و از بین رفتن مینا عاج دندان بیشتر در معرض دید قرار می گیرد. همچنین بعضی رنگ‌دانه‌های موجود در مواد غذایی نیز می توانند به داخل سوراخ های دندانی نفوذ کرده و با کریستال‌های مینایی ترکیب ‌شوند که باعث تغییر رنگ دندان می‌شود. گاهی رنگدانه ها فقط روی سطح مینای دندان رسوب می‌کنند و باعث ایجاد لکه‌های تیره و قهوه‌ای رنگ روی سطح دندان‌ها می‌شود.
بلیچینگ دندان در خانه یک روش عالی و موثر برای از بین بردن رنگدانه های موجود در روی دندان و سفید کردن و درخشنده تر کردن دندان ها می باشد.
روش های متعددی برای بلیچینگ دندان ها در خانه وجود دارد که متداول ترین آنها عبارتند از:

 •  ژل ها و نوار های سفید کننده دندان. در این روش ژل ها و نوار های حاوی ماده سفید کننده دندان به صورت مستقیم بر روی دندان ها قرار داده می شود. این کار می تواند به کمک مسواک انجام شود. شما از این نوع محصولات می توانید دو بار در روز به مدت ۱۰ تا ۱۴ روز استفاده کنید و نتایج آن نیز حداقل برای ۴ ماه تداوم خواهد داشت.
 •  خمیر دندان های سفید کننده. از آنجایی که این نوع خمیر دندان ها برای مدت زمان کوتاهی روی دندان ها می مانند و فرد معمولا پس از گذشت مدت کوتاهی دهان خود را می شوید، دارای اثر بخشی کوتاه و قدرت لکه بری کمی می باشد. شما ازا ین نوع خمیر دندان ها می توانید به صورت روزانه استفاده نمایید. خمیر دندان های سفید کننده دارای مواد شیمیایی و عوامل براق کننده هستند که می توانند بدون استفاده از روش بلیچینگ در خانه یا مطب دندانپزشک جرم ها و لکه های موجود بر روی دندان های شما را پاک کنند. خمیر دندان های سفید کننده همچنین دارای قیمت بسیار مقرون به صرفه تر هستند و می توانند دندان های شما را تا حدودی سفید و براق نمایند. اما این خمیر دندان را نباید به مدت مستمر و طولانی استفاده کرد.
 •  قالب های سفید کننده دندان. در این روش از قالب های سیلیکونی تری مانند که با ژل پر اکسید پر می شوند برای سفید کردن دندان ها استفاده می کنند. افراد متقاضی می توانند از قالب های سفید کننده به صورت روزانه و برای ۴ هفته روی دندان های خود امتحان کنند. این قالب های سفید کننده بدون نیاز به درخواست دندانپزشک و در اکثر داروخانه ها قابل خریداری است و یا اینکه شما می توانید آنها را از دنداپزشک خود و به صورت اختصاصی و مناسب اندازه دهان و دندان های خود تهیه نمایید.

بلیچینگ دندان در خانه

بهترین روش سفید کردن دندان در خانه

به عقیده بسیاری از اساتید زیبایی دندان، بهترین روش بلیچینگ و سفید کردن دندان استفاده از هر دو روش بلیچینگ در خانه و بلیچینگ در مطب دندانپزشکی می باشد. به این صورت که فرد در ابتدا با مراجعه به مطب دندانپزشکی یک مرحله از بلیچینگ دندان های خود را در آنجا طی می نماید و سپس با مراجعه به خانه و استفاده از روش های خانگی بلیچینگ، به ماندگاری هر چه بیشتر نتایج حاصل از سفید کردن دندان های خود کمک می نماید.

خرید بلیچینگ خانگی

شما می توانید از بین محصولات مختلف بلیچینگ دندان که در بازار وجود دارد و طبق نظر دندانپزشک خود، بسته به میزان زردی دندان های خود و همچنین میزان حساسیت دندان هایتان، محصول مناسب را انتخاب نمایید. به عقیده متخصصین دندان، معمولا مارک های معروف تر، اثر بخشی و کیفیت مناسب تری دارند. برند هایی امروزه در بازار وجود دارد و شما می توانید از آنها برای بلیچینگ دندان های خود استفاده نمایید، ultradent و dentamerica هستند که جزو برند های آمریکایی بوده و کیفیت قابل قبولی نیز برای مصرف کننده ها فراهم نموده است.
بهتر است در کنار خرید ژل های بلیچینگ که خریداری می کنید، یک ژل ضد حساسیت دندان نیز تهیه نمایید زیرا معمولا بعد از گذشت چند روز از مصرف ژل های سفید کننده بر روی دندان ها، لثه ها و دندان های شما دچار حساسیت می شوند. برای جلوگیری از این موضوع بهتر است برای چند روز روند بلیچینگ دندان های خود را متوقف نمایید و به جای ژل های سفید کننده از ژل های ضد حساسیت بر روی دندان های خود استفاده نمایید.
بهتر است برای نگه داری قالب ها یا تری های بلیچینگ از یخچال استفاده کنید. ژل های سفید کننده دندان ها نیز باید در یخچال نگه داری شوند.

نکاتی برای سفیدی دندان

قبل از اقدام به بلیچینگ دندان، باید حتما دندان های پوسیده خود را ترمیم کنید. بلیچینگ دندان در مواردی مثل پر کردگی‌ها، روکش‌ها، لامینت‌ها و نواحی زرد رنگ ریشه دندان که در اثر تحلیل لثه باعث تغییر رنگ و ظاهر دندان ها می شوند، تاثیر بسیار کمی دارد. در حالت کلی می توان گفت که دندان هایی که دارای رنگ هایی نزدیک به رنگ زرد هستند، بهتر از دندان های دارای رنگ خاکستری نسبت به روش سفید کردن دندان جواب می دهند. انجام جرم گیری و از بین بردن جرم های سطحی روی دندان قبل از اقدام به بلیچینگ و سفید کردن دندان ها، باعث بهبود و تاثیر چند برابری مواد سفید کننده روی دندان ها می شود.
در طول بازه زمانی که از سفید کننده های دندانی استفاده می کنید، مصرف توتون، دخانیات و نوشیدن موادی مانند چای، قهوه و نوشیدنی‌های تیره‌رنگ و همچنین خوردن غذاهایی که دارای رنگدانه مصنوعی هستند را کاهش دهید، زیرا این مواد ممکن است در روند سفید کردن دندان‌های شما را با مشکل مواجه نمایند و حتی باعث تیره تر شدن آنها شوند. رعایت بهداشت دهان و دندان و مسواک زدن مرتب دندان ها با خمیر دندان های ضد حساسیت ضمن کاهش تاثیر عوارض ناشی از استفاده از مواد سفید کننده دندانی، به افزایش کیفیت و نحوه تاثیر گذاری این مواد نیز کمک شایانی می نماید. همچنین رعایت این نکات به افزایش ماندگاری نتایج حاصل از بلیچینگ دندان نیز کمک شایانی می نماید.
بلیچینگ دندان روشی است که شما باید هر چند وقت یکبار تکرار نمایید تا ضمن بهتر شدن نتایج قبلی، از زرد شدن دوباره و تغییر رنگ مجدد دندان ها جلوگیری شود. این روش سفید کردن دندان یک روش زمان بر می باشد و شما برای اینکه نتایج نهایی را به طور کامل ببینید باید برای چند روز تا چند هفته صبر داشته باشید. اگر کلیه توصیه ها و نکاتی که توسط دندانپزشک به شما گفته می شود و ما در این مقاله برای شما توضیح دادیم را رعایت نمایید، دندان های شما باید در طول دو هفته به میزان قابل توجهی سفید تر و درخشان تر شده باشند. البته برای نتایج فوری شما حتما باید به دندانپزشک مراجعه نمایید تا با استفاده از مواد قوی تر و غلیظ تر از سفید کننده ها، عمل بلیچینگ دندان را برای شما انجام دهند.

خواندن 79 دفعه آخرین ویرایش در پنج شنبه, 09 مرداد 1399 ساعت 09:36
دکتر فاطمه لبافی

دکتر فاطمه لبافی فارغ التحصیل رشته دندانپزشکی در سال 1367 از دانشگاه شهید بهشتی می باشند. ایشان از سال 1383 همکاری خود را با بیمارستان میلاد آغاز نمودند و در حال حاظر به عنوان دندانپزشک و مسئول فنی بخش دندانپزشکی بیمارستان میلاد مشغول به کار می باشند. دکتر فاطمه لبافی در سال 1397 از سوی قائم مقام مدیر عامل به عنوان دندانپزشک برگزیده بیمارستان میلاد انتخاب و مورد تقدیر قرار گرفتند. در کلینیک دندانپزشکی دکتر فاطمه لبافی واقع در ستارخان از معتبرترین و با کیفیت ترین تجهیزات برای درمان بیماران استفاده می شود و هدف اصلی در این کلینیک بهبودی کامل و رضایت بیماران می باشد.

نظرات (0)

نظر ارسال شده‌ی جدیدی وجود ندارد

دیدگاه خود را بیان کنید

 1. ارسال دیدگاه بعنوان یک مهمان -
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک‌گذاری موقعیت مکانی شما

مشاوره رایگان

برای دریافت مشاوره رایگان فرم زیر را تکمیل کنید
(*)
لطفا نام خود را وارد کنید
(*)
شماره تماس خود را وارد کنید
(*)
ورودی نا معتبر