راه‌های سفید کردن دندان زرد راه‌های سفید کردن دندان زرد

راه‌های سفید کردن دندان زرد

یکشنبه, 11 خرداد 1399 ساعت 11:59
این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

روش‌های سفید کردن دندان متنوع بوده و هر کدام اثرات و عوارض مخصوص به خود را دارند، برخی از روش‌ها لکه‌های روی سطح دندان را از بین می‌برد و از رشد و فعالیت باکتری‌ها در دهان جلوگیری می‌کند، برخی باعث ساییدگی بر روی مینای دندان می‌شود، برداشتن پلاک یا جرم‌های تشکیل شده بر روی دندان را انجام می‌دهند، شکستگی و مشکلات دندان را رفع و بر روی آن روکش قرار می‌دهند. البته لازم به ذکر است انتخاب این که کدام روش برای فرد مؤثر است توسط دندانپزشک صورت می‌گیرد و برای فرد کمترین عوارض را به همراه سفید کردن دندان در پی خواهد داشت، البته لازم به ذکر است که باید قبل از انجام روش‌های سفید کردن دندان، بیماری، پوسیدگی و یا مشکلات مربوط به دندان و لثه رفع گردد.
میزان نتیجه بخش بودن سفید کردن دندان در افراد مختلف متفاوت است، توجه داشته باشید افرادی با سن پایین‌تر می‌توانند نتیجه‌ی بهتری از روش‌های مربوط به سفید کردن دندان بگیرند چرا که میزان لکه‌های روی دندان سطحی‌تر بوده و هنوز تا عمق زیادی پیش نرفته‌اند، متخصص دندانپزشکی در هنگام سفید کردن با بلیچینگ برای افرادی که سن کم‌تری دارند، از موادی با پراکسید هیدروژن کم‌تر و مدت زمان کوتاه‌تر استفاده می‌کند. اگر جوان هستید و می‌خواهید سفید کردن دندان را انجام دهید، استفاده از روش‌های سنتی که با استفاده از کیت سفید کننده دندان انجام می شوند و به بلیچینگ خانگی معروف هستند به صورت دو بار در ماه نیز می‌تواند نتایج بسیار خوبی را برایتان به همراه داشته باشد و یا بلیچینگ در مطب را با جلسات و زمان کم‌تر می‌توانید داشته باشید. در این مقاله قصد داریم تا با کمک دکتر فاطمه لبافی، شما را با روش های سفید کردن دندان در کلینیک دندانپزشکی آشنا نماییم.

همچنین برای افزایش آگاهی در مورد بلیچینگ دندان این مقالات را نیز بهتر است مطالعه نمایید:

عوامل ایجاد کننده‌ی زردی در دندان

عوامل ایجاد کننده‌ی زردی دندان به دو دسته داخلی و خارجی تقسیم بندی می‌شوند، از جمله عوامل خارجی می‌توان به موادی که بر روی دندان‌ها رسوب می‌کنند اشاره کرد اما عوامل داخلی مربوط به خود فرد است. از جمله عوامل خارجی که می‌توان به آن اشاره کرد: مصرف تتراسایکلین توسط مادران باردار و یا مصرف آب حاوی فلوراید بالاست که سبب می‌شود دندان‌ها زرد رنگ شوند.
سیگار کشیدن و یا به طور کلی استعمال دخانیات سبب می‌شود دندان‌ها تغییر رنگ پیدا کرده و فرد نیاز به سفید کردن دندان داشته باشد، مصرف دهانشویه کلرهگزیدین به دلیل بیماری و یا جراحی که به صورت 3 بار در روز تجویز می‌شود، سبب سیاه شدن دندان‌ها شده و حتما توصیه می‌شود که پس از استفاده از این نوع دهانشویه، دندان‌های خود را مسواک بزنید و یا اگر خیلی فرد از رنگ دندان خود ناراضی باشد، بروساژ برای او انجام می‌گیرد. مصرف قطره آهن در کودکان نیز اثراتی مانند دهانشویه کلرهگزیدین را داشته و سبب سیاه شدن دندان‌ها کودکان می‌شود که می‌توان برای رفع آن پس از دادن قطره آهن به کودک، به او آب داده و سطح دندان‌ها را با یک پارچه نرم تمیز کنید تا نیاز به سفید کردن دندان در فرد کمتر شود.
مبتلا بودن فرد به بیماری سیستمیک در دوران جنینی و یا خردسالی فرد، مصرف داروهای تتراسایکلین به منظور درمان بیماری‌های پوستی هم سبب قهوه‌ای شدن دندان‌ها می‌شود. بدیهی است که اگر رنگ کل دندان تغییر پیدا کرده باشد انجام بلیچینگ برای سفید کردن دندان مؤثرترین و سریع‌ترین راه حل است. انجام بلیچینگ برای سفید کردن دندان برای افراد ممکن است 2 تا 4 هفته زمان لازم داشته باشد اما لازم به ذکر است که برخی از افراد دندان‌هایشان نسبت به سفید کردن مقاوم بوده و ممکن است تعداد جلسات آن‌ها به 3 تا 6 ماه افزایش پیدا کند.

عوامل ایجاد کننده‌ی زردی در دندان

انجام بروساژ به منظور سفید کردن دندان

بروساژ یا جرم‌گیری دندان به منظور رفع بیماری‌های مربوط به لثه و یا از بین بردن پلاک روی مینای دندان انجام می‌شود و روش انجام آن بدین صورت است که روی مینای دندان با عمق نسبتا زیادی تمیز می‌شود. اگر دندانپزشک به شما بروساژ یا جرم‌گیری را توصیه می‌کند بهتر است با نحوه‌ی انجام آن آشنایی داشته باشید، توجه داشته باشید که انجام بروساژ برای افرادی که دارای بیماری مربوط به لثه هستند ضروری است. اما ممکن است برای برخی از افراد که قصد سفید کردن دندان را دارند نیز ممکن است تجویز شود، چرا که فراتر از تمیزی سطحی دندان بوده و می‌تواند نتایج مثبتی را برای فرد به همراه داشته باشد.
همه افراد پلاک ایجاد شده بر روی دندان را تجربه می‌کنند، چرا که بزاق دهان، مواد غذایی مصرفی، باکتری‌ها و... سبب می‌شوند یک لایه نازک بر روی مینای دندان و در نزدیکی لثه ایجاد شود، اما میزان آن در افراد متفاوت است. باکتری‌هایی که در پلاک دندان وجود دارند، با فعالیت خود باعث ایجاد محیط اسیدی در پلاک شده و سبب می‌شوند که در آن محل پوسیدگی و یا بیماری ایجاد شود. با مسواک زدن و یا کشیدن نخ دندان میزان پلاک‌ها و نیاز به سفید کردن دندان کم‌تر شده و از بروز مشکلات بیش‌تر جلوگیری می‌کند.
به علت زرد شدن دندان برخی از افراد که تمایل به سفید کردن دندان دارند، وجود پلاک‌های عمیق بر روی مینای دندان بوده و به همین دلیل دندانپزشک به آنان توصیه می‌کند که بروساژ را انجام دهند و با از بین رفتن پلاک، دندان‌هایشان سفیدتر می‌شود. جرم‌گیری برداشت پلاک از سطح دندان و زیر خط لثه است، دو روش برای بروساژ وجود دارد، یک روش دستی است که در آن دندانپزشک توسط یک ابزار، پلاک‌های روی دندان را جداسازی می‌کند. روش دوم توسط یک ابزار اولتراسونیک انجام می‌گیرد که توسط ارتعاش نوک آن و اسپری آب خنک بر روی دندان انجام می‌گیرد. پس از انجام جرم‌گیری ممکن است فرد تصور داشته باشد که دندان‌هایش تراشیده شده است اما لازم است متذکر شویم که در این روش به هیچ وجه مینای دندان تراشیده نمی‌شود و صرفا پلاک‌ها از روی مینا برداشته می‌شود، دستگاهی که این کار را انجام می‌دهد ارتعاشی بوده و قابلیت ساییدگی مینای دندان را ندارند.
انجام بروساژ برای برخی از افراد که دارای لثه‌های حساس هستند، ممکن است ناراحت کننده باشد و در این صورت دندانپزشک برای سفید کردن دندان از بی‌حسی موضعی لثه استفاده می‌کند که انجام بروساژ را برایتان قابل تحمل کند. برخی از دندانپزشکان جرم‌گیری را در مطب دندانپزشکی در دو جلسه انجام می‌دهند و هر بار یک فک را جرم‌گیری می‌کنند، برخی دیگر ممکن است هر فک را به دو قسمت تقسیم کرده و انجام جرم‌گیری به چهار جلسه برسد، اگر دارای دندان‌هایی حساس هستید بهتر است قبل از انجام بروساژ با پزشک خود در این باره صحبت کنید.
به افراد توصیه می‌شود که به صورت سالیانه چکاپ دندان‌ها را انجام دهند، این کار علاوه بر نیاز به سفید کردن دندان سبب می‌شود که میزان پوسیدگی و یا ایجاد بیماری‌های مربوط به لثه به حداقل میزان خود برسد و همچنین اگر پلاکی تشکیل شده باشد در کوتاه‌ترین زمان بتوانید آن را رفع کنید. با انجام بروساژ میزان میکروب‌ها در دهان کاهش یافته و سلامت دندان‌ها ارتقا می‌یابد. 

انجام بروساژ به منظور سفید کردن دندان

انجام بلیچینگ به منظور سفید کردن دندان

سابقه‌ی استفاده از سفید کننده دندان به اواخر دهه 1800 میلادی برمی‌گردد و پس از آن تحقیقات گسترده‌ای بر روی آن انجام گرفت تا به شکل امروزی بلیچینگ، مورد استفاده‌ی دندانپزشکان قرار می‌گیرد. بلیچینگ که به منظور سفید کردن دندان مورد استفاده قرار می‌گیرد از آهک کلردار، اگزالیک اسید، محلول‌های کلردار، پراکسید سدیم، هیپوکلریت سدیم، اتر و پراکسید هیدروژن تشکیل شده است. همچنین امروزه بلیچینگ با لیزر کاربرد زیادی دارد. استفاده از لیزر آرگون به این مواد کمک می‌کند تا روند سفید شدن بهتر انجام شود.
اگر قصد انجام بلیچینگ در مطب را داشته باشید، به منظور سفید کردن دندان، مواد شیمیایی را به صورت مستقیم بر روی دندان‌هایتان قرار می‌دهند و پس از گذشت زمان و تعداد جلسات معین، بنا به تشخیص دندانپزشک، دندان‌هایتان چندین درجه سفیدتر می‌گردد. همچنین امکان سفید کردن دندان مصنوعی نیز وجود دارد. اما اگر قصد انجام بلیچینگ در خانه را دارید، می‌توانید آن را به دو روش انجام دهید، یا از بسته‌های آماده که در داروخانه‌ها موجود هستند استفاده کنید، یا اینکه می‌توانید نزد دندانپزشک بروید تا ابتدا دندان‌های شما را معاینه کرده و سپس قالب دندان شما را بسازد، پس از آن می‌توانید مواد سفید کننده را با توجه به مدت زمان، تعداد دفعات انجام آن و... که دندانپزشک برایتان تجویز می‌کند، آن را در منزل مورد استفاده قرار دهید.
به منظور رعایت بیشتر بهداشت دهان و دندان می‌توانید پس از انجام بلیچینگ در مطب، هفته‌ای یک بار برای سفید کردن دندان، بلیچینگ در منزل را انجام دهید، بهتر است تا 48 ساعت پس از انجام بلیچینگ در مطب یا منزل، از خوردن انواع نوشابه‌های گازدار، قهوه، چای، نسکافه و مواد خوراکی رنگی پرهیز کنید، همچنین بهتر است استفاده از دخانیات را کنار بگذارید تا دندان‌هایتان تغییر رنگ ندهند.

انجام بلیچینگ به منظور سفید کردن دندان

تفاوت بروساژ و بلیچینگ برای سفید کردن دندان

انجام بلیچینگ به صورت مکانیکی و شیمیایی است اما انجام بروساژ صرفا به صورت مکانیکی بوده و در آن هیچ‌گونه مواد شیمیایی استفاده نمی‌شود. در بروساژ پلاک‌های دندانی فرد از روی مینای دندان برداشته می‌شود در صورتی که در بلیچینگ، رنگ دندان چند درجه سفیدتر شده و پلاک‌های دندان بر روی مینا باقی می‌مانند به همین دلیل ممکن است برای برخی از افراد ضروری باشد قبل از انجام بلیچینگ، بروساژ را انجام دهند.
هنگام انجام جرم‌گیری، رنگ دندان فرد تغییر نمی‌کند، چرا که تنها پلاک‌ها برداشته شده، اما چون پلاک‌های دندان زرد رنگ یا قهوه‌ای هستند، سبب می‌شود که رنگ دندان سفیدتر به نظر برسند در آن از هیچ گونه مواد سفید کننده استفاده نمی‌شود، اما در انجام بلیچینگ از ماده‌ی شیمیایی سفید کننده دندان استفاده می‌شود که رنگ مینای دندان را چندین درجه روشن‌تر می‌کند. اگر به صورت مداوم از نخ دندان و دهانشویه استفاده کنید، از ایجاد پلاک بر روی دندان جلوگیری می‌شود و ممکن است فرد در طول زندگی خود نیازی به انجام جرم‌گیری پیدا نکند و بالطبع میزان پوسیدگی دندان‌ها به حداقل خود می‌رسد و نیاز به سفید کردن دندان نیز کاهش می‌یابد.
ممکن سفید کردن دندان برای فرد رضایت بخش نباشد و مقاومت دندانی فرد بسیار بالا باشد و تغییر محسوسی در دندان‌ها انجام نگیرد، در این صورت دندانپزشک برای فرد از لمینت استفاده می‌کند، لمینت یک روکش دندانی بوده که بر روی دندان خود فرد قرار می‌گیرد. لازم به ذکر است که در بلیچینگ و بروساژ، مشکلات مربوط به دندان رفع نمی‌شود به طور مثال اگر دندان یک فرد شکسته باشد، ترمیم نمی‌شود اما انجام لمینت سبب می‌شود که مشکلات مربوط به دندان دیده نشود و علاوه بر سفید کردن دندان، باعث زیبایی دندان‌ها و مرتب بودنشان نیز می‌شود.
لمینت به دو نوع کامپوزیتی و سرامیکی تقسیم بندی می‎شود در هنگام انجام لمینت، پوسیدگی‌های دندان کاملا برداشته می‌شود و اگر نیاز به عصب‌کشی یا پر کردن باشد، انجام می‌گیرد و پس از آن کمی دندان را تراشیده و لمینت را بر روی دندان قرار می‌دهند، در سفید کردن دندان با لمینت کامپوزیتی، دندان‌ها به صورت تکی بر روی دندان اصلی فرد قرار می‌گیرد اما در لمینت سرامیکی، پس از قالب‌گیری دندان و ساخته شدن لمینت توسط لابراتوار، بر روی دندان فرد قرار می‌گیرد، توجه داشته باشید که هر دو نوع هم می‌تواند برای سفید کردن دندان کاربرد داشته باشد.

تفاوت بروساژ و بلیچینگ برای سفید کردن دندان

عوارض سفید کردن دندان

از جمله رایج‌ترین عوارض برای سفید کردن دندان، ایجاد حساسیت دندان و تحریکات لثه است البته حساسیت ایجاد شده خفیف بوده و در مدت زمان اندکی از بین می‌رود، تعدادی از مواد سفید کننده باعث کم آبی بدن می‌شوند و همین امر باعث سفید شدن دندان‌ها می گردد. بهترین راه برای جلوگیری از حساسیت، استفاده از ژل فلوراید یا خمیردندان حساس قبل از استفاده از ماده سفید کننده دندان است، همچنین استفاده از خمیردندان حساس بعد از درمان نیز میزان حساسیت را به حداقل می‌رساند.
استفاده بیش از اندازه از مواد سفید کننده یا درصدهای بالای پراکسید هیدروژن سبب می‌شود که مینای دندان دچار ساییدگی شدن و نازک شدگی شود، همچنین عاج دندان که در زیر مینا قرار گرفته است، نمایان شود، لازم به ذکر است که عاج دندان نسبت به مینا رنگ تیره‌تری داشته و سبب می‌شود که دندان شما تیره رنگ به نظر برسد. توجه داشته باشید که در صورت داشتن پوسیدگی در دندان، بیماری در لثه، مواد پر کننده بر روی دندان، انواع روکش و یا باردار بودن نمی‌توانید از روش‌های مربوط به سفید کردن دندان استفاده کنید.
سفید کردن دندان، هزینه‌هایی ار در پی دارد، اما توجه داشته باشید که داشتن دندان و لثه‌ای سالم، سرمایه‌گذاری بسیار سودمندی برای فرد است، قیمت سفید کردن دندان‌ها از قبیل بروساژ ممکن است هزینه‌ای در حدود 300 هزار تومان و بلیچینگ در منزل حدود 200 تا 700 هزار تومان و هزینه بلیچینگ دندان در مطب حدود 1.5 تا 2 میلیون را برای فرد در پی خواهد داشت.
پس از انجام بروساژ به منظور سفید کردن دندان ممکن است احساس درد داشته باشید و برخی از افراد تا چند روز پس از آن نیز دارای خونریزی و یا تورم هستند، به همین دلیل توصیه می‌شود که از دهانشویه تجویز شده توسط دندانپزشک استفاده کنند تا لثه‌ها تمیز باقی بماند. اما توجه داشته باشید که عارضه‌ی اساسی در فرد ایجاد نمی‌کند تا پس از دوران خاصی برای فرد مشکل‌ساز شود و تمام عوارض ذکر شده به صورت کوتاه مدت و مقطعی است.

عوارض سفید کردن دندان

خواندن 57 دفعه آخرین ویرایش در چهارشنبه, 11 تیر 1399 ساعت 08:13

نظرات (0)

نظر ارسال شده‌ی جدیدی وجود ندارد

دیدگاه خود را بیان کنید

  1. ارسال دیدگاه بعنوان یک مهمان -
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک‌گذاری موقعیت مکانی شما