روش انجام بلیچینگ دندان در خانه روش انجام بلیچینگ دندان در خانه

بلیچینگ دندان در خانه | 9 مرحله اصلی | 7 نکته ویژه در هوم بلیچینگ

شنبه, 27 ارديبهشت 1399 ساعت 13:50
این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

به شما توصیه می شود در صورت عدم استفاده سرنگ های بلیچینگ، آن ها را در یخچال نگه دارید. سرنگ های باز به علت نگهداری در هوای باز، موجب ایجاد حساسیت بیشتر و احساس سرمازدگی در حین سفید کنندگی دندان خواهند شد.
بلیچینگ خانگی مزایای زیادی را نسبت به بلیچینگ مطب دارد:

 •  زمان بسیار کمی در دندانپزشکی صرف می شود.
 •  بسیار مقرون به صرفه تر –از نظر مالی- نسبت به سایر روش های بلیچینگ است.
 •  به راحتی دندان ها سفید می شوند.

محدودیت های بلیچینگ در خانه:

 •  مسئولیت نظارت بر قالب ها و قسمتی از درمان بر عهده خود بیمار است.
 •  دستیابی به نتیجه زمانبر است. از طرفی بسیاری از افراد نتایج فوری را دوست دارند و می خواهند که این درمان به مدت چند ساعت انجام شود نه هفته.

روش انجام بلیچینگ دندان در خانه
مراحل انجام بلیچینگ دندان در خانه

مرحله ی 1: در ابتدا دندانپزشک معاینه بالینی کاملی را انجام داده و علت تغییر رنگ را مشخص می کند. باید تصمیم گرفت که بلیچینگ بهترین روش درمانی برای بیمار است یا خیر؟ و آیا روکش و تاج جایگزین بهتری برای بلیچینگ هستند؟
مرحله ی 2: دندانپزشک از دندان ها قبل و بعد از درمان عکس های بالینی می گیرد.
مرحله ی 3: هر نوع پر شدن دندانی که در اطرافش پوسیدگی وجود داشته باشد، جهت بلیچینگ موقتا مورد توقف قرار می گیرد؛ چرا که رنگ این دندان ها دچار تغییر خواهند شد.
مرحله ی 4: اندازه گیری و پولیش کامل، به خصوص روی دندان هایی که انتظار سفید شدن می رود؛ انجام می شود.
مرحله ی 5: از شما خواسته می شود تا دهان خود را کامل باز کنید. دندانپزشک برای تهیه سینی های سفید کننده مختص دهان شما، قالب گیری می نماید.
مرحله ی 6: بعد از ساخته شدن سینی های بلیچینگ، از شما خواسته می شود تا آنها را در دهان خود قرار دهید و ببینید که آیا با آن ها راحت هستید یا خیر؟
مرحله ی 7: دندانپزشک نحوه استفاده از مواد بلیچینگ کننده را روی سینی یا تری به شما نشان می دهد. دقت کنید که شما باید توجه خاصی به برداشتن مواد سفید کننده اضافی از روی لثه ها داشته باشید. این کار با رول پشم، مسواک، پنبه یا انگشت دست انجام می شود و در صورت عدم توجه با این نکته برای سایر ارگان های دهانی، حساسیت بوجود خواهد آمد.
مرحله ی 8: به شما دستورالعمل کتبی بلیچینگ در خانه داده خواهد و مهم است که قبل و بعد از انجام بلیچینگ، دندان های خود را مسواک بزنید.
مرحله ی 9: وقتی به خانه رفتید سرنگ را باز کرده و محتوای آن را به تری انتقال دهید. باید مقدار کمی از محتوای سرنگ بلیچینگ استفاده شود به علاوه سفیدکننده فقط باید روی دندان هایی که قرار است سفید شوند، انتقال یابد.

مراحل انجام بلیچینگ دندان در خانه
نکات انجام بلیچینگ دندان در خانه

 1.  سینی برای مدت زمانی که دندانپزشک شما تجویز کرده مورد استفاده قرار گیرد.
 2.  در هر بار استفاده تری یا سینی را با یک برس و آب گرم تمیز کنید.
 3.  در هنگام فرآیند بلیچینگ، غذا نخورید و سیگار نکشید. به علاوه از سیگار کشیدن به مدت دو ساعت پس از سفید شدن خودداری کنید.
 4.  به مدت 48 ساعت پس از درمان از غذاهایی که رنگدانه های قوی دارند، اجتناب شود.
 5.  ده روز تا دو هفته پس از درمان به پزشک خود مراجعه کنید و دندانپزشک برای بررسی عوارض جانبی دهان شما را معاینه می کند. دندانپزشک با مقایسه سایه های دندان قبل و بعد از پروسه ی درمانی، میزان بهبود رنگ دندان را ارزیابی می کند.
 6.  احتمال زیاد، دندانپزشک در مراجعه بعد از درمان به شما خواهد گفت که استفاده از تری های سفید کننده را برای چند هفته دیگر ادامه دهید و 2 الی 3 هفته بعد مجددا جهت معاینه به دندانپزشکی مراجعه کنید.
 7.  ویزیت دوم مثل همان ویزیت اول انجام می شود و احتمالا دندانپزشک از دندان های شما عکس می گیرد تا تفاوت رنگ دندان را در گذر زمان مقایسه کند.

نکات انجام بلیچینگ دندان در خانه

محصولات سفید کننده دندان

محصولات سفید کننده دندان این امکان را به افراد می دهندکه بتوانند جلوه های ناخواسته ای را که روی دندان هایشان ایجاد شده از بین ببرند. در ادامه تعدادی از محصولات جهانی سفید کننده دندان، به همراه نظرات کاربران و خصوصیات بارز آن ها ذکر شده:

1. کیت سفید کننده دندان GLO SCIENCE GLO LIT

پراکسید هیدروژن موجود در این کیت، به بلیچینگ دندان ها و جلوگیری از آسیب به مینای دندان کمک می کند.
نظرات کاربران:

 •  این محصول فاقد گلوتن، بدون لاتکس و وگان است.
 •  فرمول شده با پراکسید هیدروژن
 •  ثبت شده در FDA

2. خمیر دندان COLGATE OPTIC WHITE EXPRESS

نظرات کاربران:

 •  من بیش از یک هفته از این خمیردندان استفاده کرده ام و دندان های من حداقل یک سایه سفیدتر شده است. این خمیر دندان را برای هرکسی که می خواهد از یک روش سفید کننده گران قیمت استفاده کند، توصیه می کنم.
 •  برای رسیدن به بهترین نتیجه آن را به مدت چهار هفته استفاده کنید.
 •  مورد توصیه دندانپزشکان
 •  فاقد گلوتن

3. قلم سفید کننده دندان SMILEDIRECTCLUB BRIGHT

خصوصیات قلم بلیچینگ:

 •  با استفاده از یک فرمول اختصاصی کار می کند و با استفاده از ژل سفید کننده، به بلیچینگ دندان کمک می کند.
 •  خدمات پس از فروش 12 ماهه
 •  وگان
 •  فاقد گلوتن

4. خمیر دندان CREST TOOTHPASTE 3D

خصوصیات خمیر دندان کرست:

 •  محافظت از دندان های در برابر کرم خوردگی
 •  از یک مجموعه پولیش حل کننده برای تقویت دندان ها استفاده می کند.
 •  محافظت از ایجاد لکه های قدرتمند در نصف روز
 •  در سه روز 95 درصد لکه های سطحی را از بین می برد.
 •  طعم نعناع

5. قلم سفید کننده دندان AURAGLOW TEETH WHITENING PEN

خصوصیات این قلم:

 •  مشاهده تاثیر بعد از گذشت یک هفته
 •  هرشب و قبل از خواب استفاده شود.
 •  توسط ایالات متحده آمریکا ساخته شده است.
 •  طعم نعناع
 •  فاقد گلوتن

6. خمیر دندان سفید کننده زغالی CALI WHITE ACTIVATED CHARCOAL & COCONUT OIL

خصوصیات این خمیردندان:

 •  این خمیردندان زغالی از چای، نارگیل و روغن نعناع برای ایجاد احساس تمیزی و شادابی، تشکیل شده است.
 •  ساخت آمریکا
 •  فاقد از فلوراید و پراکسید
 •  وگان

محصولات سفید کننده دندان
محلول خانگی برای سفید شدن دندان

بسته به رنگ دندان، می توان از محلول های دارویی، شیمیایی و خانگی بلیچینگ دندان استفاده کرد. در این بخش از مقاله، تعدادی از این محلول های خانگی آمده است:

 1.  محلول توت فرنگی و جوش شیرین: کافی است یک توت فرنگی را له کرده و در یک قاشق بی کربنات سدیم مخلوط کنید. این مخلوط را با استفاده از یک مسواک مرطوب روی دندان های خود پخش کنید و حداقل 5 دقیقه برای شست و شوی کامل دندان ها صبر کنید.
 2.  محلول سرکه سیب یکی از ساده ترین روش های خانگی برای بلیچینگ دندان ها و از بین بردن لکه ها است. مسواک خود را درون سرکه سیب فرو کنید و دندان های خود را طبق معمول مسواک بزنید. از آنجا که سرکه سیب حاوی اسید است، بهتر است از این متد فقط یک بار در هفته استفاده کنید. اگر لکه های دندانی زیادی دارید، یک قاشق سرکه سیب را با جوش شیرین میکس کنید تا خمیر غلیظی بدست آید. سپس دندان های خود را با این مخلوط به مدت حدود 2 دقیقه مسواک بزنید.
 3.  روغن نارگیل: قبل از مسواک زدن، روغن نارگیل در دهان بگذارید. روغن را به مدت 10-15 دقیقه در دهان خود نگه داشته و آن را پخش کنید. بعد از گذشت یک ربع، دندان های خود را مثل همیشه مسواک بزند.
 4.  محلول جوش شیرین و آب لیمو

جوش شیرین و آبلیمو را با هم مخلوط و روی دندان ها پخش کنید. محلول را به مدت یک دقیقه (یا 3 دقیقه در صورتی که به جای آب لیمو از آب استفاده می کنید) بگذارید در انتها دندان با آب بشویید.

محلول خانگی برای سفید شدن دندان
طرز سفيد كردن دندان با جوش شيرين

ترکیب آب اکسیژنه و جوش شیرین جهت بلیچینگ نمودن دندان، محلولی است که برای از بین بردن لکه ها و زیبایی دندان های کاربرد دارد. البته هیچ دستور العمل ثبت شده ای برای بلیچینگ دندان با جوش شیرین وجود ندارد. اما کافیست مواد را با هم مخلوط کرده و دندان های خود را با آن مسواک بزنید. باید توجه کنید که ماندگاری طولانی مدت پراکسید بر روی دندان ها، می تواند باعث ایجاد لکه های سفیدی شود. بنابراین نواحی مسواک زده شده با جوش شیرین را به دقت بررسی کرده و از تماس لثه با جوش شیرین اجتناب کنید. برای بلیچینگ دندان با جوش شیرین کافیست طبق دستورالعمل ذیل عمل کنید:
مرحله ی 1: با مخلوط کردن دو قاشق غذاخوری پراکسید و NaHCO3 شروع به کار کنید. خمیر تهیه شده تقریباً مثل خمیر دندان معمولی است و شما می توانید آن را با خیال راحت تا 2 هفته نگهداری کنید.
مرحله ی 2: پس از تهیه خمیر، مسواک خود را مرطوب کرده و خمیر را به اندازه کافی بر روی برس قرار دهید. مرحله ی 3: حدود دو دقیقه دندان های خود را به آرامی مسواک کرده بعد از آن دندان های خود را به مدت دو دقیقه با آب تمیز و مسواک بشویید.
مرحله ی 4: دهان خود را با آب گرم و در صورت تمایل با دهانشویه نیز بشویید.
نکته: این کار را دو بار در هفته انجام داده و منتظر باشید تا لبخند شما فقط در طی چند روز درخشان تر شود.

طرز سفيد كردن دندان با جوش شيرين
روش خانگی برای سفیدی دندان

اگر به دنبال روشی جایگزین برای بلیچینگ مطب دندانپزشکی هستید، روش های خانگی برای سفید کردن گزینه ی مناسبی است. بسیاری از روش های بلیچینگ دندانی از قبل آماده استفاده هستند و برخی دیگر لازم به تهیه در خانه هستند.
تری های مخصوص سفارشی از یک ماده پلاستیکی انعطاف پذیر ساخته شده اند. این تری ها یا سینی ها کمک می کنند تا مواد بلیچینگ با دندان ها تماس پیدا کند. به علاوه به جلوگیری از تماس بزاق با ماده سفید کننده کمک می کنند. در بسیاری موارد ، دندانپزشک شما می تواند غلظت بلیچینگ را مطابق با دهان شما تنظیم کرده و مواد ضد حساسیت زا را برای استفاده قبل یا بعد از بلیچینگ توصیه کند.
نوع دیگری از روش های بلیچینگ خانگی، استفاده از نوارهای سفید کننده ای که از غشاهای نازک و انعطاف پذیر پوشانیده شده با ژل سفید کننده است. استفاده از آنها بسیار آسان است و هیچگونه قالب گیری برای بلیچینگ لازم نیست. نوارها نسبت به تری ها برای از بین بردن لکه های بین دندان موثرتر هستند، بزاق راحت تر می تواند راه خود را در زیر نوارها عبور کند و این نوارها به اندازه کافی بزرگ و پهن هستند که حداکثر شش دندان را می پوشانند.
قلم های سفید کننده به طور مستقیم و بعد از وعده های غذایی مصرف می شوند. البته خمیر دندان ها پلاک های سطحی و مواد زاید را از بین می برند. خمیردندان های بلیچینگ کننده دندان، وقتی به طور مرتب مورد استفاده قرار می گیرند، اثرات بهتری را بر جای می گذارند.
خمیر دندان حاوی پراکسید و خمیر دندان حاوی مواد ساینده، دندان ها را با ساینده های ریز مانند سیلی، اکسید آلومینیوم، کربنات کلسیم و جوش شیرین تمیز می کند. استفاده از نخ دندان و به صورت مستمر و هر روزه می تواند به از بین بردن لکه های بین دندانی موثر باشد.

روش خانگی برای سفیدی دندان
کیت بلیچینگ منزل

متخصصان دندانپزشکی قبول دارند که تنها راه برای حفظ دندان های سفید، استفاده از محصولات سفید کننده در منزل و انجام عوامل محافظت کننده، به صورت متناوب یعنی به مدت چهار تا شش ماه است. بسیاری از دندانپزشکان به افرادی که لک بسیار تیره دندانی دارند و یا به تتراسایکلین مبتلا هستند؛ توصیه می کنند که برای کسب نتیجه مطلوب از یک ماه تا یک سال، به بلیچینگ در منزل ادامه دهند. جالب اینجاست که جدیدترین کیت بلیچینگ موجود در بازار، برای استفاده پنج دقیقه ای در هر روز، باید مثل مسواک زدن یا نخ دندان استفاده شود. انتخاب های شما بسیار متنوع است: تری های سفید کننده، کیت ها، نوارها یا محصولات بلیچینگ و لوازم جانبی بی شماری از روش های بلیچینگ منزل محسوب می شوند. اگرچه بدون توجه به توصیه دندانپزشک می توانید نسخه های درمانی بلیچینگ را دریافت کنید؛ اما استفاده بیش از حد از آنها به مینای دندان شما آسیب رسانده و بافت لثه شما را تحریک می کنند که نظارت دندانپزشک می تواند از بروز این مشکلات جلوگیری کند.

کیت بلیچینگ منزل

خواندن 116 دفعه آخرین ویرایش در پنج شنبه, 09 مرداد 1399 ساعت 09:30
دکتر فاطمه لبافی

دکتر فاطمه لبافی فارغ التحصیل رشته دندانپزشکی در سال 1367 از دانشگاه شهید بهشتی می باشند. ایشان از سال 1383 همکاری خود را با بیمارستان میلاد آغاز نمودند و در حال حاظر به عنوان دندانپزشک و مسئول فنی بخش دندانپزشکی بیمارستان میلاد مشغول به کار می باشند. دکتر فاطمه لبافی در سال 1397 از سوی قائم مقام مدیر عامل به عنوان دندانپزشک برگزیده بیمارستان میلاد انتخاب و مورد تقدیر قرار گرفتند. در کلینیک دندانپزشکی دکتر فاطمه لبافی واقع در ستارخان از معتبرترین و با کیفیت ترین تجهیزات برای درمان بیماران استفاده می شود و هدف اصلی در این کلینیک بهبودی کامل و رضایت بیماران می باشد.

نظرات (0)

نظر ارسال شده‌ی جدیدی وجود ندارد

دیدگاه خود را بیان کنید

 1. ارسال دیدگاه بعنوان یک مهمان -
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک‌گذاری موقعیت مکانی شما

مشاوره رایگان

برای دریافت مشاوره رایگان فرم زیر را تکمیل کنید
(*)
لطفا نام خود را وارد کنید
(*)
شماره تماس خود را وارد کنید
(*)
ورودی نا معتبر