آیا سفید کردن دندان در خانه امکان پذیر است؟ آیا سفید کردن دندان در خانه امکان پذیر است؟

آیا سفید کردن دندان در خانه ممکن است؟ | 11 روش سفید کردن دندان در خانه

جمعه, 26 ارديبهشت 1399 ساعت 09:21
این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

بلیچینگ دندان با سفید کردن دندان های شما، جذابیت را به شما هدیه می دهد. بلیچینگ با جرم گیری متفاوت است. برخی تصور می کنند که سفید کردن دندان به رفع جرم های دندان پرداخته ولی واقعیت این است که قبل از سفید کردن دندان باید جرم گیری نمود. با انجام جرم گیری و بروساژ دندان ها تمامی جرم های چسبیده بر روی سطوح دندان پاک شده و دندانهای شما آماده بلیچینگ می شوند.
سفید کردن دندان را می توان در مطب و یا خانه انجام داد. در روش Office Bleaching دندانپزشک با قرار دادن ماده پر اکسید هیدروژن بر روی دندان های شما به مدت پانزده تا سی دقیقه و تاباندن اشعه بر روی آنها به فعال سازی ماده شیمیایی درون آن و روشن سازی رنگ دندان می پردازد. نتیجه کار فوری و قابل مشاهده است. پس از آن می توان بلیچینگ خانگی را ادامه داد تا به نتیجه مطلوب رسید. معمولا سفید کردن دندان خانگی را به مدت سه تا چهار هفته ادامه می دهند.

آیا سفید کردن دندان در خانه امکان پذیر است؟

جدا از این موارد برخی افراد تمایل دارند که در خانه و با انواع روش های خانگی برای بلیچینگ دندان های خود اقدام کنند. برخی مواد بطور طبیعی دارای خاصیت سفید کنندگی هستند که می توان از آنها برای سفید کردن دندان در خانه استفاده کرد. برای آشنایی با انواع سفید کننده های خانگی به ادامه مطلب توجه کنید.


سفید کردن دندان در خانه

برای سفید کردن دندان در خانه روشهای خانگی مختلفی وجود دارد. برخی مواد خوراکی، میوه ها، چاشنی ها و حتی ذغال بطور طبیعی دارای خاصیت پاک کنندگی هستند. با استفاده از این مواد می توان بلیچینگ طبیعی دندانها را انجام داد. قبل از معرفی انواع روشهای خانگی در سفید کردن دندان ها به این نکته توجه داشته باشید که رعایت بهداشت دندان ها و استفاده از مسواک و نخ دندان بطور مرتب و پس از هر وعده غذایی نقش مهمی در داشتن دندان های سفید و مرتب دارد. در ادامه به معرفی برخی روشهای مفید برای سفید کردن دندان در خانه اشاره می کنیم.
مواد خوراکی موثر در سفید کردن دندان: برخی مواد خوراکی دارای خاصیت سفید کنندگی هستند که می توان از این ویژگی آنها برای بلیچینگ دندان بهره برد.
- بلیچینگ دندان با زردچوبه: زردچوبه علاوه بر خاصیت ضد عفونی کنندگی و تقویت سیستم ایمنی که دارد، برای سفید کردن دندان مناسب است. بر خلاف ظاهر زرد رنگ زردچوبه، مواد تشکیل دهنده آن خاصیت پاک کنندگی دارند. برای اینکار یک قاشق چایخوری زردچوبه را با آب مخلوط کرده و آنها را بر روی دندان های خود بمالید. پس از گذشت پنج تا ده دقیقه دندان های خود را شستشو دهید. برای تمیزی بیشتر توصیه می شود دندان های خود را پس از شستشو مسواک کنید.

سفید کردن دندان در خانه
- بلیچینگ دندان با آب لیمو ترش و جوش شیرین: یکی دیگر از ترکیب های موثر در سفید کردن دندان ها مخلوط آب لیمو ترش و چوش شیرین است. لیمو ترش دارای مواد اسیدی است که خاصیت رنگ بری و پاک کنندگی دارد. بعلاوه پودر جوش شیرین نیز ماده اسیدی است که خاصیت لکه بری، چربی زدایی و سفید کنندگی دارد. مخلوط فوق را بر روی مسواک مالیده و دندان های خود را با آن مسواک کنید. سپس دندان های خود را به خوبی شستشو دهید.
- بلیچینگ دندان با سرکه سیب: سرکه سیب هم دارای خاصیت ضد عفونی کنندگی بوده و هم برای سفید کردن دندانها بکار می رود. سرکه سیب را همانند دهانشویه در دهان بچرخانید. همچنین مسواک خود را آغشته به سرکه کرده و بر روی دندان های خود بمالید. بدین ترتیب لکه های رنگی موجود بر روی دندان ها پاک می شوند. پس از آن برای شستشوی دهان می توانید از آب سرد فراوان استفاده کنید. همچنین مسواک کردن می تواند دندان های شما را از سرکه پاک کند.

سفید کردن دندان در خانه

- بلیچینگ دندان با پوست مرکبات و نمک: پوست مرکبات مانند نارنگی، پرتقال، نارنج و لیمو دارای خاصیت سفید کنندگی است. برای اینکار قسمت سفید پوست را جدا کرده و بر روی آنها نمک بپاشید. ترکیب اسیدی پوست مرکبات و نمک منجر به ایجاد ماده پاک کننده می شود. پوست مرکبات را بر روی دندانها قرار دهید. پس از چند دقیقه آنرا برداشته و دندان های خود را با آب سرد بشوئید.
- بلیچینگ دندان با روغن کنجد: برای اینکار روغن کنجد را در دهان خود ریخته و برای چند دقیقه بچرخانید. روغن کنجد خاصیت سفید کنندگی داشته و موجب رفع پلاک و لکه های دندان می شود. برای عملکرد مطلوب سعی کنید روغن را به مدت پانزده تا بیست دقیقه در دهان خود نگه دارید. پس از آن دهان خود را با آب شستشو داده و مسواک بزنید.

- بلیچینگ دندان با ترکیب توت فرنگی و جوش شیرین: توت فرنگی سرشار از آنتی اکسیدان و مواد اسیدی است. ترکیب توت فرنگی و جوش شیرین خمیری نرم به وجود می آورد که دارای خاصیت پاک کنندگی است. برای اینکار یک توت فرنگی را له کرده و با مقداری جوش شیرین مخلوط کنید. با مالیدن این خمیر بر روی دندان ها به مدت چند دقیقه (معمولا ۲ تا ۵ دقیقه) لکه های رنگی روی سطوح دندان پاک می شود. پس از آن دندان های خود را با آب سرد و مسواک بشوئید.
- بلیچینگ دندان با روغن پرتقال: روغن پرتقال نیز یکی دیگر از مواد سفید کننده دندان است. برای اینکار کافی است که چند قطره روغن پرتقال را بر روی خمیردندان چکانده و با آن مسواک کنید. مواد اسیدی موجود در روغن پرتقال منجر به سفید شدن و رفع لکه های دندان ها می شود.
- بلیچینگ دندان با پوست موز: پوست موز دارای خواص سفید کنندگی است. برای اینکه دندان های سفید داشته باشید می توانید پوست موز را بر روی دندان های خود بمالید. پس از چند دقیقه دندان ها را با مسواک شستشو دهید.

سفید کردن دندان در خانه

بلیچینگ دندان با مواد سفید کننده و شیمیایی: علاوه بر مواد خوراکی مختلف که دارای خاصیت پاک کنندگی هستند می توان از انواع پاک کننده های شیمیایی مناسب برای دندان نیز استفاده نمود. پر اکسید هیدروژن و جوش شیرین جزو این دسته مواد هستند. با مخلوط این دو خمیری بدست می آید که می توان آنرا بر روی دندان های خود قرار داد. اینکار منجر به بلیچینگ دندان ها می شود. همچنین قرقره کردن محلول پر اکسید هیدروژن علاوه بر خاصیت ضد عفونی کنندگی که دارد به روشن تر شدن رنگ دندان ها کمک می کند. دیگر اینکه جوش شیرین را می توان با نمک مخلوط نمود و بر روی دندان ها مالید. پس از گذشت چند دقیقه دندان ها را مسواک کرد تا تمیز شود. علاوه بر این می توان روغن نارگیل را در دهان قرقره نمود و سپس با جوش شیرین دندان ها را مسواک کرد. با ترکیب جوش شیرین و پر اکسید هیدروژن می توان خمیر دندان سفید کننده ای تهیه کرد و به بلیچینگ دندان ها پرداخت.

سفید کردن دندان در خانه

رفع زردی دندان در خانه

زردی دندان ها همواره یک مشکل و معظل برای افراد بشمار می رود. برخی افراد عادت به مسواک زدن مرتب دندان ها ندارند، لذا رنگ دندان های آنها به مرور زرد رنگ می شود. از طرفی عادت غذایی افراد مانند نوشیدن چای، قهوه، استعمال دخانیات و قلیان، مواد غذایی رنگدانه دار و خوراکی های رنگی نیز باعث ایجاد لکه های رنگی بر روی دندان می گردد. بلیچینگ دندان با رفع زردی دندان ها موجب داشتن دندان های سفید و زیبا می شود. برای رفع زردی دندان در خانه می توانیم انواع روش های خانگی را بکار بریم. بلیچینگ دندان در خانه توسط مواد خوراکی سفید کننده و یا برخی مواد شیمیایی سفید کننده مانند جوش شیرین و پر اکسید هیدروژن امکان پذیر است. بلیچینگ دندان در خانه به رفع لکه های زرد و قهوه ای روی دندان کمک کرده و ظاهری درخشان به آنها می دهد. از عوامل تشدید کننده زردی دندان ها می توان به افزایش سن، نازک شدن مینای دندان، عادات غذایی، استعمال دخانیات، خشکی دهان و نبود بزاق و عوامل ژنتیکی اشاره نمود. چنانچه می خواهید دندان های سفید و خوش رنگی داشته باشید و تصمیم به بلیچینگ دندان ها در خانه دارید، انواع روش های سفید کردن دندان در خانه را مطالعه کنید.

رفع زردی دندان در خانه

سفید کردن دندان با ذغال

بلیچینگ دندان با ذغال یکی دیگر از روشهای سفید کردن دندان است. ذغال فعال دارای منافذ ریزی در درون خود است که می تواند مایعات را از خود عبور دهد. با مالیدن این ماده بر روی دندان ها، لکه ها و پلاک های چسبیده بر روی دندان جدا شده و دندان ها تمیز می شوند. ذغال فعال بصورت پودر سیاه رنگ وجود دارد. این پودر خاصیت پاک کنندگی زیادی دارد. چنانچه در گذشته نیز از خاکستر چوب برای تمیز کردن سطوح مختلف استفاده می شد. پودر ذغال یکی از روش های موثر در بلیچینگ دندان است. پودر را همانند خمیر دندان بر روی مسواک مالیده و دندان های خود را با آن مسواک کنید. سپس دهان و دندان خود را به خوبی بشوئید. بلیچینگ دندان با ذغال را می توانید هر دو روز یکبار در خانه بکار برید تا دندان های شما همانند صدف بدرخشند.

سفید کردن دندان با ذغال

سفید کننده دندان خانگی

برای بلیچینگ دندان در خانه می توان از انواع سفید کننده های طبیعی خانگی استفاده نمود و یا اینکه از سفید کننده های موجود در بازار استفاده نمود. سفید کننده های موجود در بازار بدلیل اینکه حاوی مقادیر زیادی مواد شیمیایی سفید کننده هستند، در صورت استفاده مداوم به مینای دندان ها آسیب وارد می کنند. روی دندان ها را ماده سفید رنگی بنام مینای دندان پوشانده است. در زیر مینای دندان عاج وجود دارد که رنگی متمایل به قهوه ای دارد. هر گاه مینای دندان نازک شود رنگ عاج زیر آن نمایان شده و دندان ها شفافیت و درخشندگی خود را از دست می دهند. بلیچینگ دندان با استفاده از سفید کننده های موجود در بازار، مینای دندان را نازک و دندان ها را کدر و تیره می کند. برای سفید کردن دندان در خانه می توان از انواع سفید کننده دندان خانگی استفاده نمود. اگر چه بلیچینگ دندان در خانه با انواع سفید کننده دندان خانگی طبیعی و بی ضرر است و لیکن در مصرف برخی مواد باید جانب احتیاط را رعایت نمود. به عنوان مثال آب لیمو ترش و یا سرکه سیب اسید قوی بوده و می تواند در صورت استفاده مداوم و طولانی مدت به مینای دندان آسیب وارد کند. برای اطلاع از انواع سفید کننده دندان خانگی و بلیچینگ در خانه به بخش سفید کردن دندان در خانه مراجعه کنید.

سفید کننده دندان خانگی

کیت بلیچینگ خانگی

یکی از روشهای سفید کردن دندان در خانه استفاده از کیت بلیچینگ خانگی است. کیت سفید کننده دندان با استفاده از مواد سفید کننده موجود در آن و به روشی ساده و راحت دندان های شما را سفید و درخشان می کند. کیت بلیچینگ دندان خانگی دارای یک قالب شفاف و ژله ای مانند است که بر روی دندان ها قرار می گیرد. همچنین یک دستگاه انتشار اشعه و چندین سرنگ حاوی پر اکسید هیدروژن نیز در پکیج دیده می شود. برای هر بار استفاده از کیت ابتدا با استفاده از سرنگ، ماده سفید کننده را بر روی قالب ریخته و سپس آنرا بر روی دندان ها قرار می دهید. با روشن کردن دکمه نور ال ای دی به طرف دندان ها منعکس می شود. این نور موجب فعال شدن مواد شیمیایی موجود شده و به سفید شدن دندان ها منجر می گردد. استفاده دو بار در روز از کیت بلیچینگ خانگی و به فاصله حداقل یک تا دو ساعت توصیه می شود. همچنین در هر بار استفاده بیش از پانزده تا سی دقیقه ار کیت استفاده نکنید، زیرا در سفیدی بیشتر دندان ها تاثیری ندارد.

کیت بلیچینگ خانگی

خواندن 90 دفعه آخرین ویرایش در پنج شنبه, 09 مرداد 1399 ساعت 09:32
دکتر فاطمه لبافی

دکتر فاطمه لبافی فارغ التحصیل رشته دندانپزشکی در سال 1367 از دانشگاه شهید بهشتی می باشند. ایشان از سال 1383 همکاری خود را با بیمارستان میلاد آغاز نمودند و در حال حاظر به عنوان دندانپزشک و مسئول فنی بخش دندانپزشکی بیمارستان میلاد مشغول به کار می باشند. دکتر فاطمه لبافی در سال 1397 از سوی قائم مقام مدیر عامل به عنوان دندانپزشک برگزیده بیمارستان میلاد انتخاب و مورد تقدیر قرار گرفتند. در کلینیک دندانپزشکی دکتر فاطمه لبافی واقع در ستارخان از معتبرترین و با کیفیت ترین تجهیزات برای درمان بیماران استفاده می شود و هدف اصلی در این کلینیک بهبودی کامل و رضایت بیماران می باشد.

نظرات (0)

نظر ارسال شده‌ی جدیدی وجود ندارد

دیدگاه خود را بیان کنید

  1. ارسال دیدگاه بعنوان یک مهمان -
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک‌گذاری موقعیت مکانی شما

مشاوره رایگان

برای دریافت مشاوره رایگان فرم زیر را تکمیل کنید
(*)
لطفا نام خود را وارد کنید
(*)
شماره تماس خود را وارد کنید
(*)
ورودی نا معتبر