سفید کردن دندان مصنوعی سفید کردن دندان مصنوعی کلینیک دندانپزشکی دکتر لبافی

سفید کردن دندان مصنوعی | روشهای اصولی | مراقبتها | بلیچینگ دندان مصنوعی

نوشته شده توسط سه شنبه, 20 خرداد 1399 ساعت 06:37
این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

رعایت بهداشت و نیاز به سفید کردن دندان، صرفا برای افرادی با دندان های طبیعی نبوده و افراد دارای دندان های مصنوعی نیز باید آن را رعایت کنند. نگهداری درست از دندان های مصنوعی، باعث افزایش طول عمر آن شده و همچنین مشکلات کمتری را برای لثه ایجاد می کند، چرا که تمیز نگهداشتن آن و از بین بردن باکتری ها باعث ارتقای سلامت لثه نیز می گردد.

حفظ بهداشت دندان های مصنوعی یکی از مؤثرترین راه ها برای سفید کردن دندان مصنوعی می باشد، وقتی که فردی غذا می خورد، ذرات ریز غذایی می توانند در زیر دندان مصنوعی قرار بگیرند و ایجاد مشکلاتی در صحبت کردن، یا زخم کردن لثه داشته باشند و یا حتی می توانند باعث ایجاد بوی بد در دهان شوند. علت بوی بد دهان نیز به دلیل انباشته شدن ذرات ریز غذایی در دهان و فاسد شدن آن در فضای دهان و به وسیله ی باکتری هایی است که در دهان وجود دارند.
ماندن ذرات غذایی، سبب بروز جرم شده و دندان ها به آرامی دچار تغییر رنگ می شوند، اما اگر به صورت منظم آن را تمیز کنید و به صورت صحیح مسواک بزنید، چنین مشکلی برایتان ایجاد نمی شود. سفید کردن دندان و همچنین رعایت بهداشت آن مستلزم رعایت نکاتی است که در ادامه به بررسی آن به صورت کامل می پردازیم.

نحوه سفید کردن دندان مصنوعی

حال این سوال مطرح می شود که چطور دندان مصنوعی تمیز کنیم؟ یا سفید کردن دندان را به چه صورتی انجام دهیم؟ آیا لازم است که این کار به صورت روزانه انجام شود؟ آیا می توانیم برای سفید کردن پروتز دندان از مواد سفیدی کننده ی دندان طبیعی استفاده کنیم؟ آیا تمیز کردن و سفید کردن فقط در خانه انجام می شود یا می توانیم آن را در مطب و تحت نظر دندانپزشک نیز انجام دهیم؟ در ادامه به پاسخ تمامی این سوالات می پردازیم.
برخی از افراد به صورت کامل از دندان مصنوعی استفاده می کنند و برخی دیگر تنها در قسمتی از فک خود، دارای دندان مصنوعی هستند، در ابتدا باید توجه داشت که مهم ترین مسأله در سفید کردن دندان و ارتقای سلامت دهان، استفاده از مسواک مناسب است. اگر در قسمتی از فک خود دارای دندان مصنوعی هستید، بهتر است دو مسواک داشته باشید، یکی برای تمیز کردن دندان های طبیعی خود و دیگری برای دندان های مصنوعی، چرا که لازم است به صورت جداگانه شستشوی آن انجام شود. توجه داشته باشید که پس از شستشوی دندان، لازم است لثه های خود را نیز شستشو دهید.
برای سفید کردن دندان و همچنین تمیز کردن آن لازم است از خمیر دندان، صابون یا ژل های مخصوص دندان مصنوعی استفاده کنید، چرا که دارای موادی هستند که ساییدگی در دندان ایجاد نمی-کنند و همچنین مواد تشکیل دهنده ی آن سبب بروز ایجاد تغییرات شیمیایی نمی شود. خمیر دندان ها یا مواد شیمیایی سفید کننده ممکن است سبب ایجاد ساییدگی یا خراش بر روی دندان مصنوعی شوند و بدین صورت بهترین مکان برای تجمع باکتری ها و یا ذرات غذایی پدید می آید.
نحوه‌ی مسواک زدن برای سفید کردن دندان باید به گونه‌ای باشد که تمامی قسمت های آن را با مسواکی نرم شستشو دهید، باید دقت کنید که تمامی منافذ آن به درستی مسواک زده شود، البته باید توجه داشت که درست مسواک زدن، به معنای وارد کردن فشار بیشتر توسط مسواک به دندان نمی باشد. جنس دندان مصنوعی به گونه ای است که ممکن است با اعمال فشار بیشتر بشکند، بنابراین باید نهایت دقت را داشته باشید تا بتوانید این کار را به درستی انجام دهید. پس از مسواک زدن نوبت آبکشی است، سعی کنید آبکشی را نیز به وسیله ی مسواک انجام دهید تا تمامی پلاک های آن جدا شوند.

دریافت کد تخفیف بلیچینگ
(*)
لطفا نام خود را وارد کنید
(*)
شماره تماس خود را وارد کنید
(*)
آدرس ایمیل خود را وارد کنید

سعی کنید زمانی که نیاز به استفاده از دندان مصنوعی خود ندارید (شب موقع خواب)، آن را از دهانتان خارج کرده و داخل ظرف مناسبی و درون آب بیاندازید، این کار علاوه بر اینکه باعث می شود لثه ها استراحت کنند، سبب می شود که جرم بر روی دندان مصنوعی تشکیل نشود و همچنین سبب سفیدی دندان نیز می شود، البته برخی از محلول های شیمیایی ضد باکتری در بازار موجود است که مخصوص دندان های مصنوعی بوده و می توانید هر از گاهی به جای قرار دادن در آب، دندان های خود را در داخل آن قرار دهید.
سفید کردن دندان با سرکه نیز از مواردی است که می توانید آن را به راحتی در منزل انجام دهید، سرکه با از بین بردن جرم ها از روی دندان، ضد عفونی کردن آن را در 15 دقیقه برایتان انجام می دهد. همچنین می توانید محلولی از آب و صابون بسازید و دندان های خود را به مدت 5 تا 10 دقیقه در آب بخیسانید، سپس دندان های خود را مسواک بزنید.
بهترین کار برای حفظ سفیدی دندان و همچنین رعایت بهداشت بدین صورت است که پس از هر وعده-ی غذایی، مسواک زدن را به صورتی که در این قسمت بیان کردیم، انجام دهید. بدین شکل می توانید مدت زمان زیادی از سفیدی و تمیزی دندان های خود لذت ببرید، لازم به ذکر است اگر مدتی طولانیست که از دندان مصنوعی استفاده می کنید و رنگ آن کدر یا زرد رنگ شده است، بهتر است نزد دندانپرشک رفته تا وی با استفاده از پولیش، سفید کردن دندان را برایتان انجام دهد.

ممنوعیت استفاده از سفید کننده دندان

دندان های مصنوعی از پروتز ساخته شده اند، شکننده بوده و در برابر فشار انعطاف ندارند، استفاده از مواد سفید کننده طبیعی، آب داغ و یا مواد شیمیایی مخصوص دندان طبیعی، نه تنها برای آن کاربردی ندارد، بلکه می تواند باعث ضعیف شدن، کدر شدن و حتی تغییر شکل آن نیز بشود. شاید برایتان جالب باشد که می توانید از یک سفید کننده ی خانگی استفاده کنید، سفید کننده ی خانگی را می توان با رقیق کردن نسبت 1 به 10 و یا 1 به 16 انجام داد.
با قرار دادن 3 تا 10 دقیقه در ماده ی سفید کننده ی رقیق شده و سپس مسواک زدن با همان مواد و آبکشی آن می توانید سفید کردن دندان را به راحتی برایتان انجام دهد و نگرانی های شما را از بین ببرد. بدین صورت با صرف کمترین هزینه می توانید سفید کردن دندان را انجام دهید، البته باید توجه داشته باشید که زمان بیشتری را در محلول ساخته شده قرار ندهید.

 

زرد شدن کامپوزیت دندان و نحوه ی سفید کردن دندان

تکنولوژی سبب شده وسایل و ابزارهایی برای راحتی و آسایش انسان ها ساخته شود، در زمینه ی انواع روکش ها و ترمیم دندان نیز این تکنولوژی وارد شده و توانسته روکش های لمینتی را بسازد و بتوانید به وسیله ی آن عیوب مربوط به دندان خود را بپوشانید و سفید کردن دندان را انجام دهید. لمینت ها پس از ارتقاء توانسته اند مقاومت خود را در برابر ساییدگی با انواع مواد خوراکی افزایش دهند، اما موردی که درباره ی آن وجود دارد این است که این روکش ها پس از گذشت مدتی، رنگ غذاها، ادویه و نوشیدنی های مختلف را به خود گرفته و زرد رنگ می شود.
حال پرسشی که در این قسمت مطرح می شود این است که چگونه باید سفید کردن کامپوزیت را انجام داد؟ آیا با استفاده از بلیچینگ می توان سفید کردن دندان را انجام داد؟ روش های دیگر سفید کردن دندان در خانه بر روی کامپوزیت تأثیر مثبت دارد؟ یا باید پس از مدتی آن را تعویض کرد؟ در این قسمت از مقاله به پاسخ این پرسش ها می پردازیم.
کامپوزیت به صورت یک لایه ی نازک بر روی دندان فرد قرار گرفته و بیشتر برای ترمیم دندان هایی که در لبخند فرد دیده می شوند، مورد استفاده قرار می گیرند. کامپوزیت دندان با استفاده از روش های سفید کننده دندان، سفید نمی شود و انجام بلیچینگ و روش های خانگی سفید کردن دندان در آن بی تأثیر است. با انجام این روش ها چون دندان های اطراف دندان کامپوزیتی فاقد روکش هستند، سفید شده و دندانی که دارای روکش است، زردتر به نظر می رسد.
عوامل متعددی در به وجود آوردن زردی دندان کامپوزیتی سهیم هستند که به دو دسته ی داخلی و خارجی تقسیم بندی می شوند، از جمله عوامل داخلی به وجود آورنده می توان به غذاهای رنگی و نوشیدنی هایی مانند چای و قهوه اشاره کرد. لازم است بدانید اگر در مواد کامپوزیت، پلاستیک بیشتری استفاده شده باشد، سریع تر دچار زردی می شود. نحوه ی سفید کردن دندان دارای روکش کامپوزیت، بسیار ساده بوده و تنها تحت نظر دندانپزشک انجام می گیرد، انجام آن بدین صورت است که مقداری دیگر از همان کامپوزیت را بر روی کامپوزیت قبلی قرار داده و با استفاده از پولیش، همان فرم قبلی را برایتان انجام داده و سفید کردن دندان به این صورت انجام می شود.
عوامل خارجی مانند مانند استعمال دخانیات نیز سبب ایجاد زردی کامپوزیت دندان می شوند، وارد کردن نیکوتین به فضای دهان، سبب ایجاد رنگ زرد و یا تشدید ایجاد جرم هم می شود و سفید کردن دندان باید انجام شود. اگر عامل ایجاد کننده ی زردی کامپوزیت خارجی باشد، نحوه ی سفید کردن دندان بسیار ساده بوده و با یک شستشوی دقیق در دندانپزشکی انجام می گیرد. نکته ای که در این قسمت مطرح می شود این است که فرد باید سبک زندگی خود را تغییر دهد، اگر آن را تغییر ندهد، این مشکل دوباره برای وی رخ می دهد.

بلیچینگ با لیزر راهی برای سفید کردن دندان

آیا می دانید سفید کردن دندان چه نام دارد؟ آیا تاکنون بلیچینگ در منزل یا مطب را انجام داده اید؟ بلیچینگ با لیزر به چه صورتی است؟ هزینه ی بلیچینگ دندان با لیزر چقدر می شود؟ انجام بلیچینگ برای چه افرادی مفید است؟ آیا تاکنون با چنین سوالاتی روبه رو شده اید؟ با ما همراه باشید تا در این قسمت به پاسخ این سوالات بپردازیم.
برخی از افراد بلیچینگ را هم معنی سفید کردن دندان می نامند در صورتی که انجام روش های متعددی برای سفید کردن دندان وجود داشته و به دو صورت خانگی و در مطب انجام می شود. انجام بلیچینگ در مطب از مطمئن ترین و مؤثرترین راه ها برای سفید کردن دندان بوده و به هیچ وجه جای نگرانی وجود ندارد چرا که دندانپزشک بهترین میزان سفید کردن دندان را با ایجاد کمترین حساسیت دندانی، در کوتاه ترین زمان انجام می دهد.
هزینه انجام بلیچینگ با لیزر با توجه مقدار و نوع ماده ای که برای سفید کردن دندان انجام می شود، متفاوت بوده و هر فک قیمتی بین 800 هزار تومان تا یک میلیون چهارصد هزار تومان دارد. انجام بلیچینگ با لیزر از روش های نوین در دندانپزشکی برای سفید کردن دندان بوده و مزیت های بیشتری را نسبت به بلیچینگ در مطب دارد، که در ادامه به مقایسه ی آن می پردازیم:

  •  در این روش درجه ی سفیدی دندان بیشتر است و همچنین میزان عمق سفید کردن دندان و درخشندگی آن نیز بالاتر است. میزان سفید شدن دندان با بلیچینگ به صورت معمولی 3 تا 8 درجه بوده در صورتی که میزان سفید کردن در بلیچینگ با لیزر بین 6 تا 10 درجه است.
  •  انجام بلیچینگ در مطب در هر جلسه 40 تا 45 دقیقه زمان می برد در صورتی که انجام بلیچینگ با لیزر در کمتر از 5 دقیقه قابل انجام است.
  •  انجام بلیچینگ با لیزر ماندگاری بیشتری داشته و نسبت به مواد غذایی رنگی و یا استعمال دخانیات مقاومت بیشتری دارد.
  •  بعد از انجام بلیچینگ در مطب ممکن است تا 48 ساعت دندان های شما نسبت به خوردن مواد غذایی حساسیت نشان دهند، در صورتی که انجام آن با لیزر، حساسیتی برای فرد ایجاد نمی کند.
  •  انجام بلیچینگ به 3 تا 4 جلسه نیاز دارد در صورتی که با لیزر، سفید کردن دندان با یک جلسه انجام می شود.
  •  انجام بلیچینگ به صورت معمولی در مطب، بیشتر برای دندان های جلویی کاربرد داشته در صورتی که انجام بلیچینگ با لیزر برای تمامی دندان ها کاربرد دارد، لازم به ذکر است که هر دو نوع بلیچینگ، بدون درد است.

بهتر است که از رفتارهای وسواسی پرهیز کنید و با انجام این روش، سعی در انجام روش های دیگر مبنی بر سفید کردن دندان نداشته باشید، چرا که در این روش نهایت درجه ی سفید کردن دندان رخ می دهد و روش های دیگر ممکن است باعث ایجاد اثر سایشی بر روی مینای دندان شما باشد، بهترین راهکار برای جلوگیری از ایجاد دوباره ی زردی دندان، تغییر دادن رژیم غذایی و شستشوی مناسب دندان ها پس از وعده ی غذایی است.

نحوه ی انجام بلیچینگ با لیزر به منظور سفید کردن دندان

نحوه ی انجام بلیچینگ با لیزر برای سفید کردن دندان بدین صورت است که کربامید پروکسید را بر روی دندان مالیده و سپس آن را در معرض نور لیزر قرار می دهند، نور لیزر سبب می شود که کربامید پروکسید فعال شده و شروع به واکنش کند، در طی انجام این واکنش، هیدروژن پراکسید و اوره به وجود می آید و هیدروژن پراکسید حاصل سبب می شود که دندان ها به سرعت سفید رنگ شوند.
لامپ هایی که در لیزر استفاده می شود کاملا ایمن بوده و جای نگرانی برای استفاده از آن وجود ندارد، همچنین این لامپ ها، گرمایی تولید نمی کنند. توجه داشته باشید که با وجود ایمن بودن این روش، بهتر است خانم های باردار از این روش استفاده نکنند و انجام آن را به زمانی دیگر موکول کنند.
پس از انجام بلیچینگ با لیزر بهتر است برای افزایش ماندگاری آن، پس از هر وعده ی غذایی دندان های خود را مسواک بزنید تا بقایای مواد غذایی از لابه لای دندان خارج شده و همچنین اثر مواد غذایی رنگی کمتر شود. هنگام نوشیدن خوراکی های رنگی بهتر است از نی استفاده کنید تا سطح تماس دندان هایتان با آن کاهش یابد و همچنین بهتر است استعمال دخانیات را کنار بگذارید. بدین شکل احتمال زرد شدن دوباره ی دندان ها بسیار کمتر شده و می توانید از سفید کردن دندان های خود لذت ببرید.

خواندن 231 دفعه آخرین ویرایش در پنج شنبه, 27 شهریور 1399 ساعت 12:21

نظرات (0)

نظر ارسال شده‌ی جدیدی وجود ندارد

دیدگاه خود را بیان کنید

  1. ارسال دیدگاه بعنوان یک مهمان -
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک‌گذاری موقعیت مکانی شما

مشاوره رایگان

برای دریافت مشاوره رایگان فرم زیر را تکمیل کنید
(*)
لطفا نام خود را وارد کنید
(*)
شماره تماس خود را وارد کنید
(*)
ورودی نا معتبر