نحوه سفید کردن دندان پس از استعمال دخانیات نحوه سفید کردن دندان پس از استعمال دخانیات کلینیک دندانپزشکی دکتر لبافی

سفید کردن دندان پس از استعمال دخانیات | 3 راهکار برای افراد سیگاری

نوشته شده توسط دوشنبه, 02 تیر 1399 ساعت 11:59
این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

کشیدن سیگار و یا استعمال دخانیات، سبب محدود کردن جریان خون به ناحیه‌ی دهان و همچنین به وجود آوردن مکانی برای تکثیر باکتری‌ها شده که همین امر سبب زرد شدن و نیاز به سفید کردن دندان می‌شود. استعمال دخانیات علاوه بر نیاز به سفید کردن دندان، باعث به وجود آمدن مشکلات دیگری از قبیل سرطان ریه، ابتلا به مشکلات قلبی- عروقی، بروز آمفیزم و... برای سلامتی انسان می‌گردد، تکثیر باکتری‌ها و ازدیاد آن‌ها در دهان سبب بدبو شدن دهان، زرد شدن و یا تغییر رنگ دندان‌ها، احتمال ابتلا به سرطان دهان، ایجاد پلاک می‌شود.

آسیب دیدن دندان و مینای دندان، سخت شدن پلاک، خونریزی لثه، خشکی دهان از جمله مشکلات شایعی است که بیشتر افراد سیگاری با آن روبه‌رو هستند، که در نهایت سبب می‌شود که مستعد ابتلا به انواع بیماری‌های پریودنتال شوند، گزارشات پزشکی حاکی از آن است که افراد سیگاری 64% بیش از افراد غیر سیگاری در معرض ابتلا به بیماری‌های مربوط به لثه هستند. بروز بیماری پریودنتال بدین صورت است که باکتری‌ها بر روی بافت لثه رشد کرده و سبب التهاب لثه می‌شوند و در نهایت باعث بروز این بیماری می‌گردد.
نیکوتین موجود در سیگار سبب می‌شود که اکسیژن رسانی در ناحیه‌ی دهانی کم شود، به همین دلیل امکان ابتلا شدن فرد سیگاری به عفونت لثه افزایش یافته و به دلیل کم‌تر شدن خون‌رسانی به آن و کم شدن احتمال خونریزی، تشخیص آن برای دندانپزشک دشوار بوده و در مواردی ممکن است عفونت نیز تشخیص داده نشود و عفونت بتواند تا مراحل پیشرفته‌تری پیشروی کند. برای شناسایی عفونت ممکن است نشانه‌هایی از قبیل قرمزی و یا ایجاد حساسیت در لثه، خونریزی لثه‌ها در هنگام مسواک زدن و یا کشیدن نخ دندان، درد در هنگام جویدن غذا و یا آدامس، شل شدن دندان‌های مصنوعی بر روی لثه، بوی بد دهان، عقب رفتن خط لثه از جمله مواردی هستند که افزایش عفونت را در دهان فرد نشان می‌دهد.
مراجعه‌ی افراد سیگاری نسبت به افراد غیر سیگاری بسیار کم‌تر بوده و همین امر سبب کاهش سلامت دهان و دندان می‌شود، شاید در ابتدا سفید کردن دندان برای یک فرد سیگاری مطرح باشد اما کم کم مشکلات دیگری اعم از افزایش پوسیدگی، التهاب لثه و... به وجود می‌آید و اهمیت سفید کردن دندان برای او کمتر می‌شود. در صورتی که مدت زیادی از مراجعه‌ی فرد به دندانپزشکی نگذشته باشد، روش‌های ساده‌تر از قبیل دهانشویه، خمیر دندان، راه‌ حل‌های خانگی و انجام بلیچینگ برای سفید کردن دندان به کار می‌رود اما چنانچه مدت زمان زیادی از مراجعه‌ به دندانپزشکی گذشته باشد نیاز است که تمیزکاری عمیق، پیوند بافت نرم، جراحی برای کاهش جرم زیر لثه و... را با توجه به توصیه‌ی دندانپزشک انجام دهد.

دریافت کد تخفیف بلیچینگ
(*)
لطفا نام خود را وارد کنید
(*)
شماره تماس خود را وارد کنید
(*)
آدرس ایمیل خود را وارد کنید

راه حل‌های سفید کردن دندان برای افراد سیگاری

حضور در مطب دندانپزشکی برای معاینه‌ی وضعیت دندان و لثه در بازه‌ی زمانی مشخص از جمله اقداماتی است که افراد سیگاری باید انجام ‌دهند، ضمن اینکه مسواک زدن پس از خوردن هر وعده‌ی غذایی و کشیدن نخ دندان از جمله مواردی مهمی است که برای سفید کردن دندان نیز حائز اهمیت است. ممکن است این سوال پیش بیاید که سفید کردن دندان در این افراد به وضوح قابل مشاهده نیست، باید به این نکته توجه داشت که برخی از روش‌های خانگی برای این افراد ممکن است از زرد شدن بیشتر یا ایجاد پلاک‌های تیره رنگ جلوگیری ‌کند ولی سفید کردن محسوس دندان در این افراد قابل رؤیت نباشد.
انجام هر گونه روش‌های سفید کردن دندان اعم از بلیچینگ، بروساژ، کامپوزیت و... مستلزم این است که تا 72 ساعت از استعمال دخانیات دوری کنید، بهترین راه حل سفید کردن دندان و ارتقای سلامت دندان و لثه، ترک دخانیات بوده اما اگر به هر دلیلی این امکان برای شما وجود ندارد، مراجعه‌ی منظم به دندانپزشکی و انجام راه حل‌های خانگی به صورت مستمر می‌تواند در پیشگیری از زرد شدن دندان و یا افزایش آن بسیار مؤثر باشد.
افراد سیگاری می‌توانند سفید کردن دندان‌های خود را انجام دهند اما همواره این سوال مطرح می‌شود که کدام روش دندانپزشکی، برای سفید کردن دندان مؤثر است؟ باید توجه داشت که لمینت و کامپوزیت دو روشی است که افراد سیگاری و یا کسانی که قلیان استفاده می‌کنند، می‌توانند از آن برای سفید کردن بهره ببرند، اما توجه داشته باشید که بین کامپوزیت و لمینت نیز تفاوت‌هایی وجود دارد. کامپوزیت رنگ‌پذیر بوده اما لمینت رنگ‌پذیر نمی‌باشد، طول عمر کامپوزیت برای افراد سیگاری نهایتا 5 سال است اما طول عمر مفید لمینت 8 سال است، بنابراین توصیه می‌گردد که بین انتخاب کامپوزیت و لمینت، لمینت برای افرادی که استعمال دخانیات دارند، مناسب‌تر است.
برای افزایش طول عمر لمینت نیز می‌توانید از دندانپزشک خود درخواست کنید که برایتان نایت گارد بسازد، نایت گارد روکشی شفاف بوده که بر روی لمینت قرار گرفته و می‌توانید در هنگام استعمال دخانیات آن را بر روی دندان‌های خود قرار داده و پس از آن، روکش را از روی لمینت بردارید، بدین ترتیب می‌توانید طول عمر لمینت خود را افزایش دهید.

سفید کردن دندان با بلیچینگ

انجام بلیچینگ با 3 تا 8 درجه روشن‌تر شدن مینای دندان همراه بوده که تمامی افراد بالای 18 سال می‌توانند از آن استفاده کنند. بهترین و مؤثرترین روش انجام بلیچینگ در مطب و زیر نظر دندانپزشک است که در آن از پراکسید هیدروژن استفاده می‌کند، پزشک این ماده را بر روی دندان‌های شما قرار داده و سپس با استفاده از تابش نور، به واکنش سرعت می‌بخشد و در چند جلسه می‌توانید سفید کردن دندان را بدون تحمل، تجربه کنید.
در گذشته انجام بلیچینگ بدین صورت بود که از نور فرابنفش برای سرعت بخشیدن اثر پراکسید هیدروژن استفاده می‌کردند اما امروزه انجام بلیچینگ با استفاده از نور آبی که عوارض بسیار کم‌تری دارد، رایج است. لازم به ذکر است که دندان‌های هر فردی تا درجه‌ی خاصی سفید می‌شود که دندانپزشک آن را تشخیص داده و بالاترین میزان سفید کردن دندان بدون هیچ گونه عوارضی را برای بیمار خود انجام می‌دهد.
انجام بلیچینگ برای سفید کردن دندان در منزل نیز رایج است و ممکن است برخی از افراد به دلیل اقتصادی بودن این روش و یا ترس از دندانپزشکی، ترجیح می‌دهند که از این روش استفاده کنند. در این روش، قالب ساخته شده یا تری را با مواد سفید کننده دندان پر کرده و آن را در مدت زمان محدودی بر روی دندان‌های خود قرار می‌دهند. البته ممکن است پس از انجام بلیچینگ در مطب، دندانپزشک از شما بخواهد که در فواصل زمانی معین انجام بلیچینگ را به عنوان یکی از راه‌های خانگی سفید شدن دندان نیز ادامه دهید تا بتوانید مدت زمان بیشتری اثر سفید کردن دندان را مشاهد کنید.
انجام بلیچینگ در منزل، بسیار راحت بوده و نیازی نیست که منتظر نوبت دهی دکتر باشید، فقط کافی است در فواصل زمانی مشخص با توجه به روش ذکر شده بر روی دندان خود قرار دهید، خرید آن نیز هزینه‌ی 200 تا 300 هزار تومانی در پی دارد که با توجه به انجام بلیچینگ در مطب، هزینه‌ی بسیار پایین‌تری برای فرد در پی دارد. باید توجه داشت که میزان زرد بودن دندان‌ها و ژنتیک فرد نیز در سفید کردن دندان بسیار مؤثر است، ممکن است برخی از افراد با 2 جلسه استفاده از بلیچینگ در منزل نتایج فوق العاده‌ای بگیرند اما برخی از افراد با 5 جلسه انجام بلیچینگ تنها 2 تا 3 درجه دندان‌هایشان روشن‌تر شود، به همین دلیل لازم است که این نکته را برای سفید کردن دندان در نظر داشته باشید.

 

خمیر دندان برای سفید شدن دندان

خمیر دندان با داشتن ترکیبات شیمیایی مخصوص و مسواک سفید کننده دندان با ایجاد اثر سایشی بر روی مینای دندان، باعث از بین بردن لکه‌ها شده و از ایجاد پلاک‌های دندانی جلوگیری و با داشتن رایحه‌ای قوی، باعث خوشبو شدن دهان می‌شود. ترکیبات شیمیایی خمیر دندان در برندهای مختلف، متفاوت بوده و استفاده از هر برند، اثرات متفاوتی را در پی خواهد داشت، برخی از افراد برندهای خارجی را ترجیح می‌دهند اما برخی دیگر استفاده از برندهای داخلی را مناسب‌تر می‌دانند، اما موردی که مهم است استمرار داشتن در مسواک زدن است. مورد بعدی که حائز اهمیت است استفاده نکردن طولانی مدت از خمیر دندان قوی سفید کننده است چرا که ممکن است باعث ایجاد آسیب بر روی مینای دندان شود و یا دندان‌ها را دچار حساسیت کند.
خمیر دندان‌های موجود در بازار که اثر سایشی بسیار بالایی دارند، عموما از بی‌کربنات سدیم یا همان جوش شیرین ساخته شده‌اند و در طی استفاده‌ی طولانی مدت از این نوع خمیر دندان برای سفید کردن دندان، مینای دندان به طور جدی آسیب می‌بیند و یا دچار حساسیت می‌شود، با ایجاد حساسیت، با نوشیدن یک فنجان چای، مینای دندان بسیار سریع رنگ می‌گیرد.
خمیر دندان سفید کننده جنبه‌ی زیبایی داشته و بهتر است به صورت مکمل و در فواصل زمانی معین مورد استفاده قرار گیرد، اگر قصد استفاده از خمیر دندان برای سفید کردن دندان را دارید، بهتر است با دندانپزشک خود مشورت نمایید. بهترین زمان استفاده از خمیر دندان سفید کننده یک بار در روز است، چرا که ممکن است اگر شب از خمیر دندان سفید کننده استفاده کنید، مواد شیمیایی موجود در آن در دهانتان باقی مانده و برایتان مشکل ساز شود. می‌توانید به منظور کم کردن عوارض ناشی از ایجاد ساییدگی خمیر دندان سفید کننده، از یک مسواک بسیار نرم استفاده کنید تا بتوانید اثر ساییدگی آن را کم کنید.
خمیر دندان برای از بین بردن یا کم کردن اثر عوامل خارجی زردی دندان مورد استفاده قرار می‌گیرند، اگر جزو افرادی هستید که به طور ژنتیکی دندان‌هایتان تیره است و یا در اثر از بین رفتن عصب دندان، رنگ دندان‌هایتان تیره شده است، استفاده از خمیر دندان تغییری در وضعیت دندان شما ایجاد نمی‌کند.

ساخت خمیر دندان خانگی

اگر به خمیر دندان‌های سفید کننده‌ی دندان اعتماد ندارید، می‌توانید خودتان دست به کار شوید و یک خمیر دندان مناسب برای خود بسازید، در ادامه به بیان روش‌های ساخت خمیر دندان خانگی می‌پردازیم:

  •  مخلوط جوش شیرین و پراکسید هیدروژن: 1 قاشق چایخوری از جوش شیرینی را با اندکی پراکسید هیدروژن مخلوط کرده و برای سفید کردن دندان به مدت 2 دقیقه در هر بار مورد استفاده قرار دهید.
  •  مخلوط نمک دریا و جوش شیرین: ترکیب جوش شیرین با نصف مقدار نمک دریا می‌تواند به سفید کردن دندان شما کمک کند.
  •  مخلوط پودر زردچوبه و آب: پودر را با کمی آب مخلوط کرده و با مقداری آب آن را به شکل خمیر دربیاورید، می‌توانید آن را بر روی مسواک خود زده و مانند خمیر دندان از ان استفاده کنید.
  •  مخلوط آبلیمو و جوش شیرین: یک قاشق چایخوری جوش شیرین را مقدار کمی آبلیمو به صورت خمیر نازکی بر روی مسواک خود قرار داده و برای سفید کردن دندان مورد استفاده قرار دهید.
  •  مخلوط خمیر دندان، جوش شیرین و پراکسید هیدروژن: بر روی خمیر دندان معمولی که به صورت روزانه مورد استفاده قرار می‌دهید، مقداری جوش شیرین و پراکسید هیدروژن ریخته و با هم ترکیب کرده و به منظور سفید کردن دندان، دندان‌های خود را با آن مسواک بزنید.
  •  مخلوط روغن نارگیل با جوش شیرین: ترکیب ذکر شده را با مقدار یکسان از هر دو ترکیب کرده و به عنوان خمیر دندان مورد استفاده قرار دهید.
  •  مخلوط پودر زردچوبه با روغن نعناع: مقدار یکسان از پودر زردچوبه را با روغن نعناع ترکیب کرده و برای سفید کردن دندان به مدت 2 دقیقه با آن مسواک دندان‌های خود را انجام دهید.
  •  مخلوط توت فرنگی و جوش شیرین: مقداری توت فرنگی را با نصف مقدار جوش شیرین ترکیب کرده و خمیر دندان خانگی را برای سفید کردن دندان مورد استفاده قرار دهید.

ساخت خمیر دندان خانگی ممکن است در نگاه اول کاری دشوار باشد اما اگر توجه کنید در کمتر از یک دقیقه آماده شده و می‌توانید به عنوان یک محصول برای سفید کردن دندان، آن‌ها را مورد استفاده قرار دهید، بهتر است از هر کدام از مخلوط‌های ساخته شده به مدت 3 تا 4 دقیقه استفاده کنید و پس از استفاده دهان خود را کاملا بشویید. قبل از استفاده، مطمئن شوید که به مواد استفاده شده در خمیر دندان خانگی، حساسیت ندارید تا از بروز مشکلات بعدی جلوگیری شود، لازم به یادآوری است که می‌توانید هفته‌ای 2 تا 3 بار از این خمیر دندان‌ها که به روش خانگی تهیه شده‌اند برای سفید کردن دندان استفاده کنید.

توجه داشته باشید که پس از انجام هر روشی برای سفید کردن دندان اعم از انجام بلیچینگ، کامپوزیت، لمینت، بروساژ و یا روش‌های خانگی، بهتر است مراقبت‌های لازم را مانند مسواک زدن به صورت منظم، کشیدن نخ دندان، پرهیز از استعمال دخانیات، شستشوی لثه‌ها با آب گرم و ماساژ لثه‌ها، نخوردن غذاهای رنگی و اسیدی، نخوردن چای و قهوه را در نظر داشته باشید تا بتوانید از ایجاد دوباره‌ی لکه‌ها بر روی مینای دندان خود جلوگیری کنید.
به عنوان نکته‌ی آخر باید عنوان کرد که توجه داشته باشید هیچ کدام از روش‌های سفید کردن دندان، اثری دائمی نداشته و هر کدام طول عمر مربوط به خود را دارند، رعایت بهداشت دندان‌ها و رژیم غذایی مناسب کمک می‌کند که دندان‌های فرد دیرتر تغییر رنگ بدهد و همچنین نکشیدن سیگار از عواملی است که باعث میشود مینای دندان‌هایتان کمتر آسیب ببیند.

خواندن 129 دفعه آخرین ویرایش در پنج شنبه, 27 شهریور 1399 ساعت 12:16

نظرات (0)

نظر ارسال شده‌ی جدیدی وجود ندارد

دیدگاه خود را بیان کنید

  1. ارسال دیدگاه بعنوان یک مهمان -
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک‌گذاری موقعیت مکانی شما

مشاوره رایگان

برای دریافت مشاوره رایگان فرم زیر را تکمیل کنید
(*)
لطفا نام خود را وارد کنید
(*)
شماره تماس خود را وارد کنید
(*)
ورودی نا معتبر