چرا سفید کردن فوری دندان مضر است؟ چرا سفید کردن فوری دندان مضر است؟

چرا سفید کردن فوری دندان مضر است؟ | راهکارهای افزایش عمر بلیچینگ

سه شنبه, 20 خرداد 1399 ساعت 12:04
این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

برای مثال روش هایی که برای این کار وجود دارند از قبیل کامپوزیت، لمینت، بلیچینگ دندان و ... هر کدام هزینه های مربوط به خود را دارند که بسیاری از افراد قادر به پرداخت آن نیستند. اما باید بگوییم دندان یکی از عضو های مهم است که در صورت آسیب دیدن می تواند هزینه های بیشتری را برای شما ایجاد کند و هم چنین امکان دارد در اثر درمان های نادرست دندان های شما از بین بروند. بنابراین توصیه می شود در استفاده از انواع سفید کننده های دندان نهایت توجه را داشته باشید و برای این کار حتما با یک پزشک متخصص مشورت کنید.
استفاده از سفید کننده های فوری بعد از مدتی یک لایه از دندان شما را که لایه ی محافظتی دندان است را از بین برده و باعث سستی عاج و مینای دندان شما می شود. این مواد لایه پروتئینی دندان شما را از بین برده و بعد از مدتی شما را با مشکل رو به رو خواهد کرد. چنین افرادی بعد از مدتی دچار حساسیت های شدید دندانی می شوند چرا که سفید کننده های فوری با از بین بردن فیبر موجود در مینا و عاج دندان باعث حساس شدن دندان ها می شوند. البته میزان حساسیتی که هر فرد در برابر این مواد خواهد داشت با توجه به جنس دندان ها می تواند متفاوت باشد. با توجه به مطالب گفته شده بهتر است که از این مواد برای مدت زمان طولانی استفاده نکنید و یا اگر قصد استفاده از آن را دارید با پزشک مشورت کنید. شاید با بیان این موضوع سوالی که برای شما پیش می آید این باشد که پس برای سفید شدن دندان چه کنیم و چگونه یک روش بی خطر را تجربه کنیم. در پاسخ به این سوال می توان بلیچینگ دندان را جایگزین مناسبی برای این موضوع دانست. بلیچینگ دندان در بین روش های دیگر کمترین خطر و کم ترین هزینه را دارد و می تواند به سفیدی دندان ها ی شما کمک کند.

بلیچینگ دندان در خانه

برای سفید شدن دندان ها و در واقع بلیچینگ دندان روش های متعددی وجود دارد که می توان متناسب با شرایطی که هر فرد دارد یکی از آن ها را انتخاب کرد. برای مثال راه های خانگی برای سفید شدن دندان وجود دارد که کار بلیچینگ دندان را با هزینه ی بسیار پایین برای شما انجام می دهد. بلیچینگ دندان به روش خانگی به دو صورت انجام پذیر است. یک روش آن استفاده از مواد طبیعی است و روش دیگر مراجعه به پزشک و دریافت مواد بلیچینگ دندان و استفاده از آن در خانه است.
در روش دوم برای بلیچینگ دندان به پزشک مراجعه کرده و بعد از معاینات لازم اگر پوسیدگی و خرابی در دندان ها وجود نداشته باشد، پزشک قالبی را از هر دو فک شما تهیه می کند. این قالب ها به آزمایشگاه های دندان پزشکی فرستاده می شوند و در آن جا وسیله ای به نام تری متناسب با اندازه قالب ها برای شما ساخته می شود. پزشک ماده ای به نام ماده بلیچینگ دندان را همراه با تری ها در اختیار شما قرار می دهد تا در خانه از آن ها استفاده کنید. برای استفاده از این تری ها ابتدا آن را در مقداری آب جوش به مدت یک دقیقه قرار می دهید و سپس چند قطره از ماده بلیچینگ دندان را طبق دستور پزشک بر روی تری ها ریخته و آن را فورا روی دندان ها قرار می دهید.
مدت زمانی که تری باید روی دندان شما بماند را پزشک تشخیص داده و این کار را باید طبق دستور تجویز شده انجام دهید. معمولا اکثر پزشکان مدت 2 ساعت را پیشنهاد می دهند. بعد از مدت مشخص شده تری را از روی دندان برداشته و دندان ها را با آب ولرم آب کشی می کنید. پیشنهاد می شود که این کار را برای هر فک به طور جداگانه انجام دهید. این کار را باید حداقل به مدت یک ماه انجام دهید. به این ترتیب کار بلیچینگ دندان انجام می گیرد.

هم چنین راه های خانگی برای سفید شدن دندان و در واقع بلیچینگ دندان وجود دارد که می توان با استفاده از مواد طبیعی این کار را انجام داد. شاید اولین ماده ای که در این رابطه می تواند بیشترین اثر را داشته باشد استفاده از مخلوط جوش شیرین و پر اکساید هیدروژن باشد. با مخلوط کردن این دو ماده، خمیری به دست می آید که می توانید از آن به جای خمیر دندان استفاده کنید و به این ترتیب کار بلیچینگ دندان را انجام دهید. از این خمیر هفته ای دو یا سه مرتبه استفاده کنید و این نکته را هم نظر بگیرید که استفاده بیشتر می تواند باعث آسیب رساندن به مینای دندان شما شود. بنابراین در مصرف اندازه ی آن نهایت دقت را داشته باشید.
از جوش شیرین به شکل دیگری هم می توان استفاده کرد. برای این کار مقداری جوش شیرین را با چند قطره آب مخلوط کنید تا جوش شیرین به شکل خمیر در آید. سپس خمیر به دست آمده را بر روی دندان ها قرار داده و روی آن را با فویل آلومینیومی بپوشانید و بگذارید این فویل به مدت یک ساعت بر روی دندان ها بماند. این کار را یک هفته و روزی یک بار انجام دهید تا از بلیچینگ دندان بهره ببرید و دندان هایی سفید داشته باشید.

کاربرد دیگر جوش شیرین در بلیچینگ دندان را می توان به صورت مخلوطی از آب لیمو و جوش شیرین هم دید. برای این کار یک قاشق جوش شیرین را با یک قاشق آب لیموی تازه مخلوط کرده و با استفاده از مسواک آن را به مدت دو تا سه دقیقه بر روی دندان ها بمالید و سپس دندان ها را با آب شستشو دهید. انجام این کار به مدت یک هفته می تواند کار بلیچینگ دندان را برای شما انجام دهد. جوش شیرین به دلیل داشتن ماده ای به نام بی کربنات سدیم می تواند لکه های زردی که بر روی دندان ها ایجاد شده است را از بین ببرد. این ماده با کاهش اسیدیته دهان و دندان ها به سفیدی هر چه بیشتر دندان ها کمک می کند.
پوست موز به دلیل داشتن موادی مانند پتاسیم و منگنز می تواند به سفیدی دندان های شما کمک کند. برای استفاده از پوست موز آن را بشویید و یک قسمت از آن را بر روی دندان های خود بمالید. این کار را به صورت متناوب و روزی یک یا دو بار انجام دهید تا از داشتن دندان هایی سفید لذت ببرید. روغن کنجد یکی دیگر از مواد طبیعی است که می توانید با استفاده از آن بلیچینگ دندان در خانه را انجام دهید. برای این کار مقداری از این روغن را به مدت 20 دقیقه در دهان خود نگه دارید و بعد از خارج کردن آن از دهان، دندان ها را با خمیر دندان معمولی مسواک کنید.

مخلوط نمک و آب لیمو یکی دیگر از مواردی است که می تواند معجزه کند و رنگ دندان های شما را تغییر دهد. یک قاشق نمک دریا را با دو قاشق آب لیمو مخلوط کرده و از خمیر به دست آمده به جای خمیر دندان استفاده کنید. این کار را بیشتر از دو هفته انجام ندهید چون ممکن است باعث آسیب به لایه های محافظتی دندان شود. آب لیمو به دلیل داشتن خاصیت اسیدی می تواند کار بلیچینگ دندان را برای شما انجام دهد و لکه های روی دندان را از بین ببرد. در این روش می توانید به جای نمک دریا از نمک اپسوم سالت استفاده کنید. این نمک که به نمک حمام معروف است مانند یک لایه بردار عمل می کند و لایه های زرد دندان شما را از بین می برد و کار بلیچینگ دندان را انجام می دهد.

شاید همه ی شما نام خمیر دندان هایی با عنوان زغال چوب را شنیده باشید. زغال چوب برای از بین بردن لکه های دندان و هم چنین جلوگیری از ایجاد حفره می تواند موثر باشد. به جای استفاده از خمیر دندان های حاوی زغال چوب می توانید پودر زغال چوب را به طور مستقیم بر روی مسواک ریخته و به مدت سه دقیقه بر روی دندان ها بمالید و این کار را به مدت دو هفته و روزی یک بار انجام دهید تا به نتیجه ای مشابه نتیجه بلیچینگ دندان برسید.
تمام روش های گفته شده روش سفید کردن دائمی دندان نیستند و به صورت مقطعی دندان ها را سفید می کنند.

اقدامات لازم برای افزایش طول عمر بلیچینگ دندان

بلیچینگ دندان به هر روشی که انجام شود دارای طول عمری محدود است. با این تفاوت که برخی از این روش ها طول عمر بیشتر و برخی دیگر طول عمر کمتری دارند. برای مثال وقتی از بلیچینگ دندان با لیزر استفاده می کنیم می توانیم با رعایت تمام نکات محافظتی حتی تا ده سال از سفیدی دندان ها بهره ببریم. اما وقتی از روش های سنتی و خانگی برای بلیچینگ دندان استفاده می کنیم نباید توقع داشته باشیم که اثر این مواد به مدت طولانی روی دندان ها بماند.
برای این که در همه ی این روش ها بتوانیم طول عمر سفیدی دندان را افزایش دهیم لازم است تا مراقبت های بعد از بلیچینگ را به طور دقیق رعایت کنیم. 24 ساعت بعد از انجام بلیچینگ دندان باید از نوشیدن چای، آب میوه و قهوه که باعث ایجاد لک بر روی دندان ها می شود، خودداری کنید. از خوردن مواد غذایی که باعث به وجود آمدن لکه بر روی دندان می شوند مانند سس سویا، شکلات، گوشت قرمز، بلونز، تمامی میوه ها به جز موز و ... خودداری کنید. 24 ساعت بعد از بلیچینگ دندان استفاده از سیگار به شدت منع می شود. تا یک روز از خمیر دندان هایی که رنگی هستند و ممکن است رنگ دندان شما را تغییر دهند استفاده نکنید.

مراقبت های بعد از بلیچینگ می تواند تاثیر زیادی بر ماندگاری آن داشته باشد. اولین نکته که بعد از بلیچینگ دندان باید به آن توجه کنید مسواک زدن به طور مرتب می باشد. همان طور که می دانیم مسواک زدن به تنهایی برای تمیزی دندان ها موثر نیست پس استفاده از نخ دندان را فراموش نکنید. بعد از بلیچینگ دندان سعی کنید از غذا هایی که خاصیت اسیدی دارند کمتر استفاده کنید چون این نوع غذا ها منافذ دندان را باز کرده و باعث تغییر رنگ آن می شوند. از مواد غذایی که دارای رنگ دانه های قوی هستند مانند گوجه یا رب گوجه کمتر در رژیم غذایی خود استفاده کنید.
خانم هایی که بلیچینگ دندان انجام می دهند بهتر است از رژ لب های ضد لک استفاده کنند چون چسبیدن رژ لب به دندان ها می تواند رنگ دندان ها را تغییر دهد. بنابراین اگر می خواهید بعد از انجام بلیچینگ دندان طول عمر ماندگاری آن را بیشتر کنید باید سبک زندگی درستی داشته باشید. البته باید گفت سفید کردن دائمی دندان وجود ندارد و این مراقبت ها فقط ماندگاری بلیچینگ را افزایش می دهد.

سوال دیگری که در رابطه با بلیچینگ دندان وجود دارد این است که، آیا بلیچینگ دندان درد دارد و یا بدون درد انجام می شود. در پاسخ باید گفت در حین انجام دادن عملیات بلیچینگ دندان ممکن است سوزش کمی را احساس کنید که البته این سوزش آزار دهنده نخواهد بود. برای این که مواد بلیچینگ دندان به بافت های اطراف دندان برخورد نکند در هنگام بلیچینگ دندان از یک مانع بین دندان ها استفاده می کنند و اگر دردی در حین انجام بلیچینگ به وجود بیاید نشان دهنده نشت مواد از این مانع است که باید فورا به پزشک اطلاع دهید.
معمولا در انجام بلیچینگ دندان از بی حسی استفاده نمی کنند و دلیل آن را می توان در همین موضوع دانست که اگر مواد نشت کرد و یا دندان ها حساس شدند بیمار متوجه این موضوع شود و به پزشک اطلاع دهد تا به بافت های عصبی دندان آسیبی وارد نشود. در حالت کلی پس در پاسخ به سوال آیا بلیچینگ دندان درد دارد می توانیم بگوییم که این روش بدون درد انجام می گیرد.

خواندن 43 دفعه آخرین ویرایش در پنج شنبه, 19 تیر 1399 ساعت 07:26

نظرات (0)

نظر ارسال شده‌ی جدیدی وجود ندارد

دیدگاه خود را بیان کنید

  1. ارسال دیدگاه بعنوان یک مهمان -
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک‌گذاری موقعیت مکانی شما