عوارض بلیچینگ دندان چیست؟ عوارض بلیچینگ دندان چیست؟ کلینیک دندانپزشکی دکتر لبافی

عوارض بلیچینگ دندان | روشهای پیشگیری از عوارض بلیچینگ

یکشنبه, 07 ارديبهشت 1399 ساعت 08:47
این مورد را ارزیابی کنید
(2 رای‌ها)

بلیچینگ دندان به نوعی درمان زیبایی محسوب می شود. این روش درمان در عصر حاضر مورد پسند و توجه بسیاری از افراد جوان می باشد. بلیچینگ دندان ها برحسب نیاز و بر طبق تشخیص دندانپزشک از ۲ درجه تا تا چند درجه قابلیت سفیدی دندان ها را دارد. اما در شرایط خاصی نیز احتمال دارد این روش عوارضی را به همراه داشته باشد. در این مقاله با عوارض بلیچینگ دندان آشنا خواهیم شد.

یکی از مهم ترین معیارهای سنجش زیبایی چهره، سفید بودن دندان ها هنگام لبخند است. از این رو افراد بسیاری به دنبال روش های سفید کردن دندان ها هستند و مهمترین سوال آنها این است که چگونه دندان های خود را سفید کنیم؟ یکی از معروف ترین روش های سفید کردن دندان بلیچینگ دندان است. این روش در کنار مزایای خود، معایب و عوارضی نیز دارد. در این مقاله به همراه دکتر فاطمه لبافی می خواهیم به عوارض بلیچینگ دندان بپردازیم، برای آگاهی از این عوارض تا انتها با ما همراه باشید.

همچنین برای این که بیشتر با بلیچینگ دندان آشنا شوید، این مقالات را نیز مطالعه نمایید:

سفید کننده دندان چه خاصیتی دارد؟

سفید کننده دندان چه خاصیتی دارد؟

مانند هر درمان دیگر دندانپزشکی، بلیچینگ دندان نیز خطرات مربوط به خود را دارد، چه در مطب دندانپزشکی و چه در منزل، باید با افراد متخصص در این زمینه مشورت کنید تا هیچ گونه آسیبی برای دهان و دندان شما پیش نیاید. در زیر برخی از خطرات رایج بلیچینگ دندان آورده شده است.

 • حساسیت دندان
 • تحریک لثه
 • تحریک بافت نرم
 • سوزش بافت لثه
 • حساسیت دمایی
 • درد و ناراحتی دندان

مهم ترین عوارضی که بعد از بلیچینگ دندان امکان دارد بروز کند، حساسیت دندان است، اما این مساله همیشگی و قطعی نیست و پس از مراقبت و استفاده صحیح از دهانشویه قابل رفع است. در نهایت می توان گفت که بلیچینگ دندان خطر خاصی برای دندان ندارد و ممکن است عوارض جانبی آن نیز جدی نباشد. البته شایان ذکر است که بلیچینگ دندان ها کاملا تخصص بوده، بنابراین باید توسط دندانپزشک حرفه ای و باتجربه بر روی فرد اعمال شود.
همانطوری که می دانید عوامل زیادی در اطراف ما وجود دارند که منجر به تغییر رنگ دندان های ما می شوند. برخی از شایع ترین دلایل تغییر رنگ دندان ها عبارتند از:

 • سیگار
 • قلیان
 • قهوه، چای، شراب، نوشابه،
 • زغال اخته، هویج، گوجه فرنگی، لوبیا، چغندر
 • و ... .

همچنین باید اشاره کنیم که روند پیری طبیعی نیز باعث تغییر رنگ دندان می شوند. حال برای اینکه با این معضل بزرگ بتوانیم مبارزه کنیم متخصصین و دندانپزشکان توصیه می کنند از روش بلیچینگ دندان استفاده کنیم تا دندان های سفیدی داشته باشیم.
روش های زیادی برای سفید کردن دندان ها وجود دارد مانند تراشیدن دندان ها به منظور انجام لمینیت دندان، اما این روش ممکن است باعث بروز مشکلاتی در فرد شود، همچون فرسایش مینای دندان و...، بنابراین بلیچینگ دندان به دلیل عدم نیاز به تراشیدن، عوارض کمتری نسبت به تراشیدن دندان ها دارد. به عقیده‌ بعضی از دندانپزشکان و متخصصین در این زمینه، بلیچینگ راهی بدون عارضه است.

دریافت کد تخفیف بلیچینگ
(*)
لطفا نام خود را وارد کنید
(*)
شماره تماس خود را وارد کنید
(*)
آدرس ایمیل خود را وارد کنید

عملکرد روش بلیچینگ روی دندان ها

عملکرد روش بلیچینگ روی دندان ه

همانطور که اشاره شد، یکی از روش های سفید کردن دندان ها بلیچینگ است که این روزها مورد استقبال بسیاری از افراد قرار گرفته است، اما چرا؟ هزینه مناسب، عدم تراش دادن دندان ها، امکان تکرار این روش و نداشتن آسیب برای دندان ها، مهمترین دلایل استقبال متقاضیان روش بلیچینگ بوده است. بلیچینگ دندان می تواند زردی ناشی از مصرف دخانیات و به ویژه سیگار را از بین ببرد. همچنین می تواند تغییر رنگ به وجود آمده روی دندان ها در اثر مصرف نوشیدنی های رنگی مانند چای و قهوه یا بعضی از دارو ها را بر طرف کند. علاوه بر این، بلیچینگ می تواند برای روشن تر شدن دندان های افرادی که به طور طبیعی دندان های زرد و تیره دارند، موثر باشد. عملکرد بلیچینگ در واقع شبیه قرار دادن لباس سفید لکه دار در وایتکس است. در این روش مواد مخصوص سفید کننده روی دندان قرار داده می شوند. این مواد قابلیت نفوذ داخل بافت دندان را دارند و می توانند لایه زرد رنگ روی دندان را از بین ببرند و در نتیجه روشن تر شدن دندان ها را به دنبال دارند. این روش در عین حال که منجر به سفید تر شدن و زیباتر شدن دندان ها می شود، عوارضی را به دنبال دارد. اما این عوارض چیست و چگونه می توان آنها را درمان نمود یا از بروز عوارض جلوگیری نمود؟

 

عوارض سفید کردن دندان با روش بلیچینگ

عوارض سفید کردن دندان با روش بلیچینگ

سفید کردن دندان ها توسط دندانپزشک و در کلینیگ دندانپزشکی، برخی عوارض جانبی را به دنبال دارد. از جمله شایع ترین عوارض بلیچینگ دندان می توان به حساسیت لثه و دندان ها اشاره نمود که ممکن است در حین انجام کار یا بعد از آن اتفاق بیفتد. اما دلیل بروز این عوارض چیست؟ در ادامه این موضوع مفصل تر توضیح داده شده است.

 1. حساسیت و سوزش دندان ها

  در طول درمان با بلیچینگ و هنگامی که دندانپزشک در حال قرار دادن مواد سفید کننده روی دندان های شما است، ممکن است مقداری سوزش احساس کنید که معمولاً طبیعی است. با توجه به آستانه تحمل درد برای شما و مقدار دردی که حس می کنید، دندانپزشک کار خود را ادامه می دهد. مهمترین نکته در این زمینه این است که با پزشک خود راحت باشید و اگر آستانه تحمل درد و سوزش پایینی دارید، حتما پیش از شروع درمان با دندانپزشک در میان بگذارید. به عنوان مثال قبل از شروع فرآیند درمان، علامتی را برای اطلاع دادن میزان درد تعیین کنید و یا از زنگ هشدار برای اطلاع دادن مقدار درد به دندانپزشک استفاده نمایید. در صورت شدید شدن درد و یا سوزش حتما به دندانپزشک اطلاع دهید.
 2. سوزش بافت لثه

  از آنجاییکه مواد سفید کننده در روش بلیچینگ دارای پروکساید هستند، می توانند باعث ایجاد سوزش و یا آسیب جزئی به بافت دهان، لثه و زبان شوند. از این رو دندانپزشک قبل از قرار دادن مواد سفید کننده، بین دندان ها موانعی قرار می دهد تا کمی از هم فاصله داشته باشند. همچنین در این مرحله لازم است دقت کافی وجود داشته باشد تا فقط دندان ها به مواد سفید کننده آغشته شوند و این مواد روی لثه ها و بافت داخلی دهان ترشح نکند.

چرا در روش بلیچینگ از مواد بی حسی استفاده نمی شود؟

شاید از خود بپرسید که با توجه به سوزش و دردی که توضیح داده شد ممکن است در زمان درمان اتفاق بیفتد، چرا دندانپزشک از مواد بی حسی استفاده نمی کند؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم فرآیند سفید کردن دندان ها بدون استفاده از مواد بی حسی، ریسک کمتری دارد چرا که:

 • اگر دندان بیمار در زمان انجام بلیچینگ دچار حساسیت شدید شود، باید قبل از درد گرفتن بافت عصبی دندان، دندانپزشک کار را متوقف نماید.
 • از طرفی هرگونه درد در زمان انجام درمان بلیچینگ، نشانه آغشته شدن بافت های دهانی به پروکساید و مواد سفید کننده است.

اگر از مواد بی حسی برای جلوگیری از درد و سوزش استفاده شود، در صورت بروز این مسائل، بیمار و دندانپزشک متوجه نمی شوند و کار خود را ادامه می دهند. لذا لازم است برای پایین آمدن ریسک درمان بلیچینگ، از مواد بی حسی استفاده نشود.

عوارض بلیچینگ بعد از درمان

علاوه بر عوارضی که گفته شد و ممکن است در حین درمان رخ دهد، برخی عوارض پس از اتمام درمان ممکن است به وجود بیاید. از جمله شایع ترین عوارض پس از درمان می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 1. حساسیت دمایی

  بعد از اتمام جلسه سفید کردن دندان ها با روش بلیچینگ، احتمال دارد دندان های شما به غذاها یا نوشیدنی های داغ یا سرد حساس شود و این حساسیت تا چند روز ادامه یابد. به عنوان مثال ممکن است هنگام نوشیدن چای داغ یا آبمیوه خنک یا غذای داغ کمی اذیت شود. این مورد طبیعی است و معمولاً تا چند روز بعد بهبود می یابد. اما لازم است حتی الامکان از مصرف غذاهای خیلی داغ و خیلی سرد خودداری نموده و در صورت درد شدید و غیر طبیعی این مورد را به دندانپزشک خود اطلاع دهید.
 2. درد و ناراحتی دندان

  در برخی موارد بیمار در طول پروسه بلیچینگ دردی را حس نمی کند. اما از اتمام درمان و گذشت چند ساعت از آن، درد شدیدی سراغ دندان های شما می آید. این درد ممکن است معمولی، کم یا شدید باشد و به صورت مداوم حس شود و ادامه دار باشد یا به طور ناگهانی شروع شود. دلیل بروز چنین دردی، التهاب عصب دندان است که می تواند در اثر یکی از موارد زیر به وجود آمده باشد:
  1. آغشته شدن عصب دندان به مواد سفید کننده و پروکساید
  2. کم آب شدن دندان و از بین رفتن رطوبت آن در هنگام انجام بلیچینگ
  3. استفاده از نورهای بلیچینگ و قرار گرفتن دندان در معرض دمای بالا در طولانی مدت
  در صورت بروز چنین عوارضی باید سریعاً دندانپزشک خود را در جریان قرار دهید. به این صورت که به صورت حضوری به مطب مراجعه نمایید و یا به صورت تلفنی علائم به وجود آمده را شرح دهید. در این شرایط اگر وضعیت دندان های شما طبیعی باشد، پزشک شما را از این بابت مطمئن می کند و نگرانی شما را برطرف می نماید. همچین توصیه ها و راهنمایی های لازم برای بهبود وضعیت را در اختیار شما قرار میدهد.

روش های درمان حساسیت دمایی بعد از بلیچینگ دندان

 1. درمان پزشکی برای حساسیت دمایی

  برای کاهش حساسیت دمایی به وجود آمده پس از درمان با بلیچینگ، می توانید از فلوراید استفاده نمایید. این ماده درواقع به آرام تر شدن این حساسیت کمک میکند. علاوه بر این استفاده از فلوراید را می توان در واقع آخرین مرحله از پروسه بلیچینگ دانست.
 2. درمان خانگی برای حساسیت دمایی

  در صورتی که فلوراید در دسترس نداشته باشید، می توانید از خمیر دندان حاوی فلوراید و یا خمیر دندان ضد حساسیت برای تسکین حساسیت به وجود آمده استفاده نمایید. خمیر دندان حاوی فلوراید و خمیر دندان ضد حساسیت را می توانید از کلیه داروخانه ها و فروشگاه های مرتبط با محصولات دهان و دندان تهیه نمایید. اکثر برندهای تولید کننده محصولات بهداشتی دهان و دندان خمیر دندانی برای دندان های حساس دارند که در ترکیبات آن نیترات پتاسیون و فلوراید به کار رفته است. استفاده از این خمیر دندان می تواند حساسیت ناشی از بلیچینگ را برطرف نموده و یا آن را به مقدار زیادی کاهش دهد.

درمان های پزشکی برای رفع درد دندان

درد دندان همانطور که اشاره شد مختص یک یا دو روز بعد از بلیچینگ است و پس از آن از بین می رود. این درد طبیعی است و نگران کننده نیست. اما در صورتی که آستانه درد پایینی دارید، دندانپزشک شما داروهای ضد التهابی مانند ایبوپروفن یا آسپرین تجویز می نماید. چرا که این قرص ها در تسکین درد شما موثر است و با وجود خاصیت ضد التهابی از ادامه دار شدن درد جلوگیری می نماید.

روش های پیشگیری از عوارض بلیچینگ

عوارض که گفته شد ممکن است حین درمان یا پس از اتمام درمان رخ دهد، اما راهکار هایی برای جلوگیری از بروز این عوارض وجود دارد. در ادامه راهکارهای جلوگیری از ایجاد عوارض بلیچینگ توضیح داده شده است.

 1. مصرف دارو های ضد التهاب

  اگر دندان ها و لثه های حساسی دارید و سابقه ابتلا به حساسیت دندان و لثه را دارید، می توانید قبل از شروع پروسه درمان این موضوع را به دندانپزشک خود اطلاع دهید تا برای شما داروهای ضد التهاب تجویز نماید. مصرف این داروها می تواند در جلوگیری از التهاب بر اثر بلیچینگ موثر باشد و همچنین درد را به طور چشم گیری کاهش دهد. دندانپزشک ضمن تجویز این داروها مقدار مصرف و نحوه مصرف آن را به شما توضیح خواهد داد.
 2. خمیردندان های ضد حساسیت

  بسیاری از دندانپزشکان توصیه می کنند بیمار قبل از درمان بلیچینگ، به مدت دو هفته از خمیردندان های ضد حساسیت استفاده نماید. چراکه از طریق استفاده از این نوع خمیر دندان ها، احتمال بروز حساسیت و درد تا حد زیادی کاهش می یابد. همچنین استفاده از خمیر دندان های ضد حساسیت تا دو هفته پس از درمان بلیچینگ می توان ادامه داشته باشد.

سخن پایانی

همانطور که اشاره شد در پروسه درمان بلیچینگ میبایست در هنگام استفاده از مواد سفید کننده حاوی پروکساید حداکثر دقت از سوی دندانپزشک به کار گرفته شود. چراکه در صورت آغشته شدن لثه و بافت داخلی به مواد سفید کننده حاوی پروکساید، ممکن است مشکلات و آسیب هایی برای بیمار به وجود بیاید. لذا قبل از شروع درمان در انتخاب دندانپزشک متخصص خود دقت و حوصله کافی را به خرج دهید و از صحیح بودن انتخاب خود اطمینان حاصل نمایید. این موضوع به راحتی شما پس از اتمام پروسه درمان بلیچینگ کمک زیادی می کند.

خواندن 734 دفعه آخرین ویرایش در دوشنبه, 20 بهمن 1399 ساعت 13:49
دکتر فاطمه لبافی دندانپزشک

دکتر فاطمه لبافی فارغ التحصیل رشته دندانپزشکی در سال 1367 از دانشگاه شهید بهشتی می باشند. ایشان از سال 1383 همکاری خود را با بیمارستان میلاد آغاز نمودند و در حال حاظر به عنوان دندانپزشک و مسئول فنی بخش دندانپزشکی بیمارستان میلاد مشغول به کار می باشند. دکتر فاطمه لبافی در سال 1397 از سوی قائم مقام مدیر عامل به عنوان دندانپزشک برگزیده بیمارستان میلاد انتخاب و مورد تقدیر قرار گرفتند. در کلینیک دندانپزشکی دکتر فاطمه لبافی واقع در ستارخان از معتبرترین و با کیفیت ترین تجهیزات برای درمان بیماران استفاده می شود و هدف اصلی در این کلینیک بهبودی کامل و رضایت بیماران می باشد.

نظرات (0)

نظر ارسال شده‌ی جدیدی وجود ندارد

دیدگاه خود را بیان کنید

 1. ارسال دیدگاه بعنوان یک مهمان -
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک‌گذاری موقعیت مکانی شما

مشاوره رایگان

برای دریافت مشاوره رایگان فرم زیر را تکمیل کنید
(*)
لطفا نام خود را وارد کنید
(*)
شماره تماس خود را وارد کنید
(*)
ورودی نا معتبر