عوارض بلیچینگ دندان چیست؟ عوارض بلیچینگ دندان چیست؟

عوارض بلیچینگ دندان | بهترین مواد سفید کننده دندان | مزایا، مراقبتها

یکشنبه, 07 ارديبهشت 1399 ساعت 08:47
این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

عوارض بلیچینگ دندان؟

اگر به دنبال یک لبخند روشن تر هستید، شما دو گزینه برای این کار پیش رو دارید، سفید کردن دندان های داخلی و یا مراقبت از دندان های سالم در خانه. برای گزینه اول یعنی سفید کردن دندان ها روش ها و راهکارهای فراوانی وجود دارد که از جمله آنها می توان به بلیچینگ دندان اشاره کرد.
در واقع بلیچینگ دندان، به نوعی درمان زیبایی محسوب می شود. این روش درمان در عصر حاضر مورد پسند و توجه بسیاری از افراد می باشد. بلیچینگ دندان ها برحسب نیاز و بر طبق تشخیص دندانپزشک از ۲ درجه یا بیشتر قابلیت سفیدی دندان ها را دارد. در این روش هیچگونه آسیبی به مینای دندان ها نمی رسد. در این روش از موادی سفید کننده به نام پراکسید هیدروژن استفاده می کنند.
با وجود تعداد زیادی از تکنیک ها و روش های توصیف شده در ادبیات مربوط به سفید کردن دندان ها، همه آنها مبتنی بر استفاده مستقیم از پراکسید ها هستند. معمولا سیستم های خانگی سفید کننده دندان ها مانند خمیر دندان ها دارای 3 تا 20 درصد پراکسید (کاربامید یا پراکسید هیدروژن) هستند؛ اما موادی مانند بلیچینگ ها که در مطب توسط دکتر برای سفید کردن دندان ها مورد استفاده قرار می گیرد حدود 15٪ تا 43٪ پراکسید دارند.
به طور کلی، هر چه قدر محلول و یا مواد سفید کننده روی دندان ها باقی بماند، دندان های شما سفیدتر می شوند؛ اما این کار باید توسط دندانپزشک بر روی دندان های شما اجرا شو، برای اینکه ممکن است باعث آسیب به مینای دندان ها شود. طولانی تر نگه داشتن محلول های سفید کننده دندان باعث افزایش حساسیت دندان می شود، چه در روش بلیچینگ و چه دیگر روش ها.
برای استفاده از هر دو گزینه یعنی بلیچینگ دندان و محلول های سفید کننده، باید اول جوانب مثبت و منفی آنها را در نظر گرفت، اما قبل از اینکه مواد سفید کننده دندان را امتحان کنید، حتما با دندانپزشک خود مشورت کنید تا مقدار و نوع مواد متناسب با دندانهای شما را برایتان تجویز کند.
در کنار جنبه های مثبت بلیچینگ دندان این روش عوارضی را نیز دارد. همانطوری که می دانید روش های مختلفی برای درمان و سفیدی دندان ها ارائه می شود که هر یک از آنها ممکن است خطراتی را برای شما به وجود آورند. در حالی که بسیاری از درمان های ارائه شده در این زمینه بدون نسخه پزشک هستند، پس بهترین راه برای تقویت زیبایی و سفیدی دندان ها ملاقات با یک دندانپزشک حرفه ای است. این ملاقات باعث دوری خطرات و مفید بودن روش ارائه شده برای دندان های شما است.
از مهمترین عوارض بلیچینگ دندان ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ایجاد حساسیت برای دندان ها، دلیل حساسیت در این روش به خاطر استفاده مواد شیمیایی است.
 • بلیچینگ دندان در مواردی ممکن است باعث تحریک بافت نرم دندان ها شود.
 • عواملی مثل ژنتیک، نوع مشکل و... نتیجه‌ی درمان با این روش را مشخص می کنند.

عوارض بلیچینگ دندان؟

سفید کننده دندان چه خاصیتی دارد؟

مانند هر درمان دیگر دندانپزشکی نیز، خطرات مربوط به خود را دارد، چه در مطب دندانپزشک و چه در منزل، باید با افراد متخصص در این زمینه مشورت کنید تا هیچ گونه آسیبی برای دهان و دندان شما پیش نیاید. در زیر برخی از خطرات رایج بلیچینگ دندان آورده شده است.

 • حساسیت دندان
 • تحریک لثه
 • تحریک بافت نرم
 • سوزش بافت لثه
 • حساسیت دمایی
 • درد و ناراحتی دندان

مهمترین عوارضی که بعد از بلیچینگ دندان امکان دارد بروز کند، حساسیت دندان است، اما این مساله همیشگی و قطعی نیست و پس از مراقبت و استفاده صحیح از دهانشویه قابل رفع است. در نهایت می توان گفت که بلیچینگ دندان خطر خاصی برای دندان ندارد و ممکن است عوارض جانبی آن نیز جدی نباشد. البته شایان ذکر است که بلیچینگ دندان ها کاملا تخصص بوده، بنابراین باید توسط دندانپزشک حرفه ای و باتجربه بر روی فرد اعمال شود.
تا به این بخش از مطلب سعی شد به عوارض ناشی از بلیچینگ دندان اشاره شود، حال قصد داریم به مهمترین مزیت های این روش نیز اشاره کنیم و شما را بیشتر با آنها آشنا کنیم.
همانطوری که می دانید عوامل زیادی در اطراف ما وجود دارند که منجر به تغییر رنگ دندان های ما می شوند. برخی از شایع ترین دلایل تغییر رنگ دندان ها عبارتند از:

 • سیگار
 • قلیان
 • قهوه، چای، شراب، نوشابه،
 • زغال اخته، هویج، گوجه فرنگی، لوبیا، چغندر
 • و ... .

همچنین باید اشاره کنیم که روند پیری طبیعی نیز باعث تغییر رنگ دندان می شوند. حال برای اینکه با این معضل بزرگ بتوانیم مبارزه کنیم متخصصین و دندانپزشکان توصیه می کنند از روش بلیچینگ دندان استفاده کنیم تا دندان های سفیدی داشته باشیم.
روش های زیادی برای سفید کردن دندان ها وجود دارد مانند تراشیدن دندان ها به منظور انجام لمینیت، اما این روش ممکن است باعث بروز مشکلاتی در فرد شود، همچون فرسایش مینای دندان و...، بنابراین بلیچینگ دندان به دلیل عدم نیاز به تراشیدن، عوارض کمتری نسبت به تراشیدن دندان ها دارد. به عقیده‌ی بعضی از دندانپزشکان و متخصصین در این زمینه، بلیچینگ راهی بدون عارضه است.

سفید کننده دندان چه خاصیتی دارد؟

بهترین مواد سفید کننده دندان؟

دندان های سفید معمولاً به عنوان نمادی از بهداشت عالی و زیبایی در نظر گرفته می شوند. متأسفانه دندان ها به دلیل عادت هایی مانند سیگار کشیدن، نوشیدن قهوه، چای و یا نوشیدنی های دیگر و یا حتی فراموش کردن مسواک زدن، به راحتی می توانند از بین بروند و یا تغییر رنگ بدهند. با این وجود نگران نباشید، زیرا روش های زیادی برای بلیچینگ دندان ها وجود دارد.
ماده ای که برای بلیچینگ دندان ها در مطب استفاده می کنند، هیدروژن پراکسید نام دارد که معمولا ترکیبی از آب اکسیژنه است. معمولا از این مواد در ابتدای کار استفاده می کنند تا روند درمان را شروع کنند. در ادامه از مواد دیگری کمک گرفته می شود تا تثبیت نهایی درمان انجام شود. طبق تشخیص دندانپزشک ممکن است پزشک شما از غلظت های 15٪ تا 43٪ پراکسید برای بلیچینگ دندان های شما استفاده کند.
البته به غیر از موارد گفته شده، مواد دیگری در داروخانه ها برای سفیدی دندان عرضه می شود مانند، خمیردندان سفیدکننده و چسب های سفیدکننده دندان که هر کدام از آنها مزیت و معایبی دارند. امروزه بسیاری از محصولات اشاره شده در بالا بدون نسخه پزشک در داروخانه ها به فروش می رسند که درصد و ترکیبات متفاوتی دارند. تمامی روش های بلیچینگ دندان ها از استاندارد های لازم برخوردار نیستند و ممکن است باعث آسیب شوند.
برای همین بهترین توصیه در این باره این است که به دندانپزشک خود مراجعه کنید و پس از مشورت و تشخیص صحیح دندانپزشک، درمانی اصولی و با کیفیت بالا برای بلیچینگ دندان ها دریافت کنید.
با گسترش و پیشرفت علم دندانپزشکی در سال های اخیر، شاهد حضور تعداد فزاینده ای از محصولات سفید کننده دندان در بازار بودیم. تولیدکنندگان غلظت های مختلفی از پراکسید هیدروژن را برای سفید کردن دندان ها، از ۱۰٪ تا ۳۸٪، استفاده کردند. برای تهیه این محصولات می توانید به داروخانه ها و نیز مراکز پزشکی مراجعه و آنها را خریداری نمایید.
البته بهترین و راحت ترین روش برای تهیه محصولات بلیچینگ دندان، مراجعه به وب سایت های اینترنتی معتبر و سفارش محصول مورد نظر است.

بهترین مواد سفید کننده دندان؟

مهمترین مزیت بلیچینگ با لیزر چیست؟

سفید کردن دندان یک روش عامیانه دندانپزشکی است که دارای پیشینه های مهم روانی و اجتماعی است. همه آرزو می کنند لبخند روشن تر و سفیدتری داشته باشند. هیچ کس در دنیا دندان های زرد و خراب را دوست ندارد. مردم در دنیا مایل هستند هزاران دلار خرج کنند تا با کمک دندانپزشکی زیبایی خوبی داشته باشند و درخشان ترین لبخند ممکن را بدست آورند. خوشبختانه برای این کار روش ها و راهکارهای فراوانی وجود دارد، از بلیچینگ با لیزر گرفته تا محلول های سفید کننده و خمیر دندان ها که همگی منجر به سفید شدن دندان ها می شود.
در سال های اخیر، هزاران محصول بلیچینگ دندان و لثه روی قفسه های فروشگاه های محلی شما قرار گرفته اند که می توانید به انتخاب خود و با مشورت از دندانپزشک از آنها استفاده کنید؛ اما در این میان روشی مدرن و مفید وجود دارد که می توانید در کمترین زمان و با هزینه ای مناسب از آن بهره ببرید. این روش به نام بلیچینگ با لیزر شناخته می شود.
معمولا نور لیزر واکنش پذیری پراکسید هیدروژن را افزایش می دهد. نور لیزر در سریع ترین زمان دندان های شما را سفید می کند و منجر به بهبود ژل و ماده پراکسید بر روی دندان ها می شود. گرم کردن پراکسید هیدروژن (HP) منجر به تسریع در تجزیه آن و تشکیل رادیکال عاری از اکسیدان می شود؛ بنابراین با فعال شدن گرمای اضافی، می توان روند بلیچینگ دندان را تسریع کرد. یکی از روش های فعال سازی که منجر به افزایش درجه حرارت در ژل سفید کننده می شود، استفاده از لیزر می باشد.

مهمترین مزیت بلیچینگ با لیزر چیست؟

بلیچینگ با لیزر ویژگی های فوق العاده ای دارد. همانطوری که گفته شد پرتوهای لیزر باعث تسریع در انتشار رادیکالهای آزاد در ژل سفید کننده می شود. بلیچینگ با لیزر همچنین به دلیل عدم استفاده از پراکسید هیدروژن باعث کاهش حساسیت و از بین رفتن میکرو سختی مینای دندان و تحریک لثه می شود. معمولا برای اینکار از چندین سیستم لیزر دیود با طول موج (nm ۷۹۰ تا ۹۸۰) کمک گرفته می شود.
اثربخشی بلیچینگ لیزر نسبت به سایر روش های گفته شده بسیار بالا می باشد. این روش در کمترین زمان ممکن و بدون ایجاد حساسیت و عوارض دیگر دندان های شما را سفید می کند. در عرصه دندانپزشکی، استفاده از لیزر بسیار وسیع‌ بوده، به طوری که در سال های اخیر تقریبا اغلب درمان های دندانپزشکی به واسطه این وسیله میسر شده است. برای مثال می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • درمان بیماری ‌های دهان
 • ترمیمی
 • بلیچینگ
 • اندو
 • جراحی
 • اطفال
 • ارتودنسی
 • پریو
 • پروتز

البته ناگفته نماند که لیزر در دندانپزشکی زیبایی هم کاربردهای وسیعی دارد. از جمله آنها می توان به بلیچینگ دندان و جراحی زیبایی اشاره کرد. بهتر است قبل از اقدام به این کار از متخصص و دندانپزشک حرفه ای مشورت گرفته شود.

مهمترین مزیت بلیچینگ با لیزر چیست؟

هزینه سفید کردن دندان در ایران چقدر است؟

دندانپزشکی یکی از معدود خدمات پزشکی در دنیا است که شما باید برای آن هزینه زیادی بپردازید. البته اگر مربوط به زیبایی باشد هزینه های شما بیشتر می شود و ممکن است در برخی مواقع از پس آن بر نیایید. در این میان بلیچینگ دندان ها هزینه زیادی را طلب نمی کند.
بهداشت دهان و دندان از دغدغه‌های مهم برای سلامتی افراد در یک جامعه به شمار می رود. اهمیت بخشیدن به بهداشت و زیبایی دندان‌ها نه ‌تنها باعث سلامتی جسمی در افراد می شود، بلکه سبب افزایش اعتماد به‌نفس و کیفیت ارتباط او با دیگر نیز می شود. در این میان دلایلی وجود دارد که باعث عدم مراجعه افراد به دندانپزشکی می شود و آن هم گران بودن خدمات دندانپزشکی است.
بلیچینگ دندان ها هزینه زیادی ندارد برای همین توصیه می کنیم اگر دندان های شما دچار آسیب شده به کلینیک های دندانپزشکی مراجعه کنید تا با هزینه کم دندان های سفید و براقی داشته باشید. ناگفته نماند که روش بلیچینگ با لیزر نسبت به روش های دیگر بلیچینگ هزینه بیشتری دارد.
به‌طور کلی می‌توان گفت که دلایل متفاوتی برای هزینه خدمات دندانپزشکی در ایران و خارج از ایران وجود دارد، از جمله این دلایل می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • جنس و برند مواد استفاده شده و به‌کاربرده‌شده برای دندان ها
 • تعرفه های متفاوت بخش دولتی و خصوصی
 • پتشخیص پزشک بعد از معاینه دندان بیماران
 • ضریب تعرفه دندانپزشکی برای بخش خصوصی و دولتی
 • نوع بیمه‌ دندانپزشکی دولتی و خصوصی
 • وضعیت معضلات و ناهنجاری‌های دندان
 • تفاوت تعرفه دندانپزشک عمومی و متخصص
خواندن 168 دفعه آخرین ویرایش در پنج شنبه, 09 مرداد 1399 ساعت 09:39
دکتر فاطمه لبافی

دکتر فاطمه لبافی فارغ التحصیل رشته دندانپزشکی در سال 1367 از دانشگاه شهید بهشتی می باشند. ایشان از سال 1383 همکاری خود را با بیمارستان میلاد آغاز نمودند و در حال حاظر به عنوان دندانپزشک و مسئول فنی بخش دندانپزشکی بیمارستان میلاد مشغول به کار می باشند. دکتر فاطمه لبافی در سال 1397 از سوی قائم مقام مدیر عامل به عنوان دندانپزشک برگزیده بیمارستان میلاد انتخاب و مورد تقدیر قرار گرفتند. در کلینیک دندانپزشکی دکتر فاطمه لبافی واقع در ستارخان از معتبرترین و با کیفیت ترین تجهیزات برای درمان بیماران استفاده می شود و هدف اصلی در این کلینیک بهبودی کامل و رضایت بیماران می باشد.

نظرات (0)

نظر ارسال شده‌ی جدیدی وجود ندارد

دیدگاه خود را بیان کنید

 1. ارسال دیدگاه بعنوان یک مهمان -
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک‌گذاری موقعیت مکانی شما

مشاوره رایگان

برای دریافت مشاوره رایگان فرم زیر را تکمیل کنید
(*)
لطفا نام خود را وارد کنید
(*)
شماره تماس خود را وارد کنید
(*)
ورودی نا معتبر