بلیچینگ دندان چیست؟ بلیچینگ دندان چیست؟ کلینیک دندانپزشکی دکتر لبافی

بلیچینگ دندان چیست؟ | فیلم بلیچینگ دندان | انواع و مراحل بلیچینگ

پنج شنبه, 11 ارديبهشت 1399 ساعت 09:15
این مورد را ارزیابی کنید
(2 رای‌ها)

تغییر رنگ در دندان ها بخصوص در دندان های پیش و نیش، یک مشکل جدی محسوب می شود و به درمان موثر توسط دندانپزشکی زیبایی نیاز دارد.

مطالعه این مطلب 5 دقیقه زمان نیاز دارد

دسترسی سریع به عناوین این مطلب

کاهش پوسیدگی دندان به همراه بالا رفتن استانداردهای زندگی و همچنین افزایش سطح آگاهی درباره دندانپزشکی زیبایی، به بیماران این فرصت را داده که در پی برآوردن خواسته های مربوط به زیبایی خود باشند. اما بلیچینگ دندان چیست؟ اگر چه روش های ترمیمی برای رفع تغییر رنگ سودمند است ولی بهتر است ابتدا از روش های بلیچینگ یا سفید کنندگی که در دسته متدهای محافظه کارانه قرار می گیرند، استفاده شود.
در گذشته، تغییر رنگهای شدید و داخلی در دندان ها گرچه به وسیله کراون و ونیر درمان می شدند، اما در این صورت، هم به ساختار دندان آسیب می رساند و هم از نظر بیولوژیکی مشکلاتی را به همراه داشت. پیشرفت در موارد دندانپزشکی برای رفع این مشکلات متد های محافظه کارانه تری از جمله بلیچینگ و میکروابریژن پیشنهاد می شوند. بلیچینگ در تغییر رنگ های مثل تیرگی های بوجود آمده در دندان و یا پیش از درمان با لمینیت در تغییر رنگ های شدید مثل پیگمان های ناشی از تتراسایکلین و یا پیش از درمان با لمینیت به کار برده می شود. گاهی انجام ترمیم های کامپوزیتی پس از بلیچینگ ضرورت دارد. همچنین امکان دارد بعد از بلیچینگ، نواقصی در دندان آشکار شود که به ناچار می بایست ترمیم های قبلی تعویض گردد. البته استفاده از کامپوزیت رزین بلافاصله پس از بلیچینگ دندان هنوز مورد سوال بسیاری از دندانپزشکان است.

سفيد كردن دندان در خانه

در هنگام سفید کردن دندان، رادیکال های آزاد به مولکول های آلی هجوم می برند تا به ثبات برسند. این رویداد موجب آزادسازی رادیکال های دیگری می شود که با سایر پسوندهای غیراشباع وارد واکنش شده، کونژوگاسیون الکترونی را بر هم زده، تغییری در انرژی جذبی مولکول های آلی در مینا ایجاد می نماید. مولکول های ساده تر شکل گرفته، نور کمتری را انعکاس می نمایند، به نحوی که دندان ها از نظر رنگ روشن تر به نظر می رسند.
استفاده از مواد بلیچینگ برای دندان های بیماران به یکی از معمول ترین سرویس دندانپزشکی زیبایی برای بیماران تبدیل شده و این درمان به عنوان درمانی موثر و غیرتهاجمی مورد توجه قرار گرفته است. وایتال بلیچینگ با دو متد یعنی بلیچینگ در خانه ویا به کاربردن مواد بلیچینگ در دندانپزشکی، انجام می شود. تکنیک ژل قابل استفاده در مطب دندانپزشکی و خانه است. بهبود زیبایی دهان و دندان ها از جمله مهم ترین خدماتی است که دندانپزشک به جامعه ارائه می دهد. در روش سفید کردن در خانه، غلظت های پایین تری از ژل های سفید کننده در طی دوره زمانی طولانی به کار می رود. در روش سفید کردن دندان در مطب و به روش پزشکی، تغییر رنگ دندان های زنده با استفاده از غلظت های متوسط به بالای هیدروژن پراکساید (تا پنجاه و پنج درصد) انجام می شود.

دریافت کد تخفیف بلیچینگ
(*)
لطفا نام خود را وارد کنید
(*)
شماره تماس خود را وارد کنید
(*)
آدرس ایمیل خود را وارد کنید

روش بلیچینگ خانگی با نام دیگری یعنی بلیچینگ دندان های زنده با نایت گارد هم نامیده می شود. در این روش بیمار در خانه با استفاده از پروتز مخصوص، به منظور حفظ محلول، ماده بلیچینگ را استفاده می کند. برخی دندانپزشکان هم توصیه کرده اند تا بیمار محلول کاربامید پراکساید را با یک ترکیب اختصاصی پلی وینیل، بمدت هشت ساعت در روز و به مدت دو الی شش هفته به کار برد.
بلیچینگ در مطب با هیدروژن پراکساید با غلظت بالا (سی و پنج الی سی و هشت درصد) به منظور از بین بردن تغییر رنگ ها استفاده می شود. دوره درمان در این متد شامل یک الی سه جلسه و با فاصله زمانی دو الی چهار هفته، با توجه به دستور استفاده از هر محصول سفید سازی دندان می باشد. از مزایای این روش کنترل فرآیند در حین درمان، حفاظت از بافت نرم و دستیابی به نتایج سریع تر است که مایه خشنودی و افزایش انگیزه بیماران می باشد.

بیشتر بخوانید: عوارض بلیچینگ دندان

سفيد كردن دندان در خانه

تاریخچه استفاده از بلیچینگ دندان

اولین بار شخصی به نام ابات، تابش نور با قدرت زیاد به دندان را برای افزایش دمای پراکسید هیدروژن پیشنهاد داد. امروزه درمان های بلیچینگ فعال با روش نوری شامل استفاده از عواملی مانند پراکسید هیدروژن با غلظت بالا بوده که منبع نور می تواند:
1. لیزر آرگان
2. دیودهای ساطع کننده نور
3. هالید فلزی
4. دستگاه پلاسما آرک
5. لامپ زنون- هالوژن
باشد. فرض بر آن است که نور یا حرارت می توانند سرعت شکستن پراکسید هیدروژن را افزایش داده، دندان را سریع تر و موثرتر رنگ زدایی کنند. مزیت احتمالی این عمل صرف وقت کمتر و حصول نتیجه سریع تر است.
به دلیل حفظ دندان ها به مدت طولانی در دهان افراد، پدیده بدرنگی دندان ها به طور چشمگیری به صورت یک مشکل معمول در آمده است. دندان پزشکی زیبایی، بخش مهم و پذیرفته شده¬ای از درمان های دندانپزشکی مدرن می باشد. در اسپکتروسکوپی مادون قرمز، طیف ارتعاشی مولکولی ثبت می شود و سپس بر پایه داده های طیفی ساختار مولکولی مورد توجه قرار می گیرد.
عاملی مثل پراکسید قادر به نفوذ از طریق بافت بی عیب عاج و مینا بوده، مقادیری از آن در پالپ دندان نیز اندازه گیری شده است، اما بررسی ها نشان داده اند که بلیچینگ دندان ها روشی به نسبت ایمن برای تغییر بافت سخت دندان است. رایج ترین مواد مورد استفاده برای سفید کردن دندان ها پراکسیدهیدروژن و کربامیدپراکساید است. برای سرعت بخشیدن به عمل بلیچینگ، می توان با افزایش دمای مواد سفید کننده از طریق اعمال گرما، نور یا لیزر اقدام نمود.

تاریخچه استفاده از بلیچینگ دندان
فیلم بلیچینگ دندان

بررسی فیلم های بلیچینگ دندان نشان می دهد که امروزه زیبایی به یکی از درخواستهاي اصلی بیماران دندانپزشکی تبدیل شده است. ماده بلیچ میتواند روي ترکیبات شیمیایی و غیر شیمیایی کامپوزیت دندانی تأثیر داشته باشد. در دندانپزشکی سختی سطحی یک ماده، شامل میزان نسبی مقاومت آن در مقابل یک نیروي ثابت است. به علاوه سختی سطحی یک خصوصیت مکانیکی است که غالباً براي مشخص کردن مقاومت سایشی ماده استفاده می شود.
فیلم بلیچینگ دندان گویای این حقیقت است که گروهی از دندانپزشکان بلیچینگ را عامل بهبود سختی سطحی دندان و گروه دیگر متخصصین با استناد به فیلم های بلیچینگ دندان، آن را عامل کاهش سختی سطحی دندان و حساس شدن کامپوزیت معرفی می کنند. شاید علت این تناقضات، تفاوت در روش بلیچینگ (خانگی یا مطب)، ماده ترمیمی و بلیچ بکاررفته شده باشد.
اغلب محصولات دندانپزشکی ارائه شده به منظور بلیچینگ دربردارنده ی ژلی بر اساس کاربامید پراکساید با خاصیت اکسیداسیون قوی است که به وسیله تری ویژه¬ای، در سطح خارجی دندان ها نگه می داریم و به مرور با رها شدن اکسیژن فعال از ژل مربوطه، موجب زیبا تر شدن رنگ دندان ها می گردند. تحقیقات و فیلم سفیدسازی دندان حاکی از آن است که این عمل باعث می شود که سایر رادیکال های آزاد شده بتوانند با سایر پیوندهای غیر اشباع واکنش دهند و آرایش الکترونی آن ها را برهم بریزند و نوعی تغییر در جذب انرژی مولکول های شیمیایی ایجاد نمایند که در مینا قابل مشاهده است. در نتیجه¬ی این تغییرات انرژی جذب، مولکول های ساده تری شکل می گیرند که نور کمتری را بازتاب می کنند و بدین ترتیب دندان روشن تر به نظر می رسد. این فرآیند در مراحل اولیه، حلقه های کربنی رنگ گرفته را باز و به زنجیره هایی سبک تر تبدیل می کند که از نظر رنگی هم روشن تر می باشند. در این مرحله بلیچینگ دندان ها به مرحله باثباتی می رسد که حصول آن بستگی به سرعت و پیشرفت فرآیند دارد که تداوم بلیچینگ از این مرحله به بعد سودمند نیست.

فیلم بلیچینگ دندان

عوارض بلیچینگ دندان

اگر به سفید کردن دندان های خود فکر می کنید، مطمئن باشید که بلیچینگ روش بسیار بی خطری است. با این حال هر ماده شیمیایی که استفاده می کنیم؛ ممکن است در نتیجه آن، تعدادی از عوارض جانبی برای بیمار رخ دهد که در مقایسه با منافع بدست آمده، قابل چشم پوشی است. تعدادی از این عوارض که خوشبختانه قابل کنترل هستند، عبارتند از:

1. حساسیت دندان

ممکن است متوجه شوید که دندانهای شما در طول سفید کردن و برای مدت کوتاهی بعد از عمل حساس شده اند. حساسیت دندانی در بلیچینگ، به دلیل قرار گرفتن لایه عاج در طی سفید کردن دندان است. اگر قبل از تصمیم به سفید کردن، می دانید که حساسیت دندان هایتان بالاست؛ با دندانپزشک خود مشورت کنید تا گزینه های مختلف و مناسب سفید کردن دندان ها را برای شما شرح دهد. با این کار دندانپزشک می تواند لیستی از برند های محصولات سفید کننده که به کاهش سطح حساسیت کمک می کند را در اختیارتان قرار دهد.

2. تحریک بافت نرم دهان

سوختگی شیمیایی در طی فرآیند سفید کردن، ممکن است موجب تحریک بافت نرم شود. وقتی تحریک بافت نرم رخ می دهد، لثه های شما بلافاصله پس از تماس با ماده بلیچینگ، سفید می شوند. تعدادی از بیماران وقتی لثه های خود را بعد از قرار گرفتن در معرض غلظت قابل توجه هیدروژن پراکسید مشاهده می کنند، نگران می شوند. از طرفی قرار گرفتن در معرض ژل های سفید کننده دندان یا محلول، روی بافت لثه ممکن است منجر به التهاب و قرمزی نواحی تحت تأثیر محلول سفید کننده شود.

3. دستیابی به نتایج کمتر از حد انتظار فرد

اگر رنگ پایه¬ای دندانتان سفید نیست و بسیار تیره است، امکان دارد بعد از فرآیند سفید سازی متوجه تغییر رنگ دندان های خود نشوید. از طرفی اگر دندان های خود را بیش از حد سفید کنید، ممکن است متوجه شوید که دندان های شما به نظر خاکستری رنگ یا بسیار شفاف شده اند و بر خلاف رنگ سایه¬-ای سفید خامه ای خواهد بود که همه مایل به دیدن آن بعد از سفید کردن دندانهای خود هستند! علاوه بر این اگر دندان های روکش دار یا پر شده¬ای دارید، محلول های سفید کننده روی آنها کار نمی کند.

4. قبل از بلیچینگ انتخاب روش درمان را برعهده پزشک بگذارید

قبل از تصمیم به سفید کردن دندانهایتان، توصیه می شود با دندانپزشک خود که دندانهای شما را به صورت دوره ای معاینه می¬کند؛ مشورت کنید تا ببینید که آیا وضعیت دندانهایتان حائز شرایط مناسبی برای روشهای سفید کردن دندان هست یا خیر و آیا روی تغییر رنگ روی دندان های شما اثری دارد؟ در نتیجه می توانید انتخاب کنید که روش های سفیدسازی دندان در منزل، سفید کردن حرفه ای یا گزینه های سفید کننده بدون نسخه را انتخاب کنید.

عوارض بلیچینگ دندان
سفید کردن سریع دندان

هنگامی که دندان ها تغییر رنگ یافته یا بد شکل باشند، فرد آگاهانه سعی در اجتناب از لبخند خواهد داشت. با تصحیح نقص، می توان لبخندی داشت که دندان های زیبا را هویدا سازد. تحقیقات دندانپزشکان درمورد بلیچینگ نشان می دهد که:

 •  در صورتی که عوامل باندینگ پس از استفاده از مواد بلیچینگ به کار رود، موجب کاهش استحکام باند می گردد.
 •  کاربرد باندینگ های سلف اچ تک مرحله ای نظیر به دلیل استحکام باند کمتر از هفده مگاپاسکال بر روی مینای بی تراش اصلا پیشنهاد نمی شود.
 •  اثرات حلال عامل بلیچ روي متریال، به میزان نفوذ عوامل بلیچینگ و محتوای متریال ترمیمی دندان بستگی دارد.
 •  اگر ماده ترمیمی به میزان زیاد کراسلینک بوده و داراي مولکولهاي پلیمر با وزن مولکولی بالا باشد، ممکن است عامل بلیچینگ نیاز به زمان بیشتري براي انتشار داشته باشد.

جهت بلیچینگ به روش خانگی باید کارباماید پراکسید ده درصد استفاده شود، زیرا با افزایش درصد کارباماید پراکساید، حساسیت دندان نیز افزایش می یابد. البته این روش مزایا و نقاط ضعف مخصوص خود را دارد که شرح آن در این فرصت نمی گنجد.
از جمله موادی که برای بلیچینگ به کار می رود را می توان به موارد ذیل، یعنی:

 •  هیدروژن پراکساید
 •  کاربامید پراکساید
 •  ترکیبی مکمل به نام پربورات سدیم

اشاره کرد که هر یک با غلظت های مختلف قابل استفاده هستند. در بسیاری از تکنیک های بلیچینگ، مشتقات مواد اشاره شده و با غلظت های گوناگونی به کار می رود. به علت وزن مولکولی اندک هیدروژن پراکساید، این ماده از طریق ماتریکس آلی مینا و عاج انتشار می یابد.
مواد و وسایل لازم برای بلیچینگ نمودن دندان ها عبارتند از:

 1.  ژل بلیچینگ کارباماید پراکساید ده درصد
 2.  دستگاه سختی سنج ویکرز جهت اندازه گیری سختی مینای دندان قبل از بلیچینگ نمودن که شامل یک سطح جهت انجام تست، نفوذ کننده، میکروسکوپ و قسمتی جهت اعمال نیرو است.
 3.  دستگاه PH سنج
 4.  هند پیس با دور کند
 5.  سه دیسک پرداخت از جنس آلومینیوم اکساید و با درجات نرم، متوسط و خشن

 سفید کردن سریع دندان

خواندن 600 دفعه آخرین ویرایش در دوشنبه, 27 بهمن 1399 ساعت 14:20
دکتر فاطمه لبافی دندانپزشک

دکتر فاطمه لبافی فارغ التحصیل رشته دندانپزشکی در سال 1367 از دانشگاه شهید بهشتی می باشند. ایشان از سال 1383 همکاری خود را با بیمارستان میلاد آغاز نمودند و در حال حاظر به عنوان دندانپزشک و مسئول فنی بخش دندانپزشکی بیمارستان میلاد مشغول به کار می باشند. دکتر فاطمه لبافی در سال 1397 از سوی قائم مقام مدیر عامل به عنوان دندانپزشک برگزیده بیمارستان میلاد انتخاب و مورد تقدیر قرار گرفتند. در کلینیک دندانپزشکی دکتر فاطمه لبافی واقع در ستارخان از معتبرترین و با کیفیت ترین تجهیزات برای درمان بیماران استفاده می شود و هدف اصلی در این کلینیک بهبودی کامل و رضایت بیماران می باشد.

نظرات (0)

نظر ارسال شده‌ی جدیدی وجود ندارد

دیدگاه خود را بیان کنید

 1. ارسال دیدگاه بعنوان یک مهمان -
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک‌گذاری موقعیت مکانی شما

مشاوره رایگان

برای دریافت مشاوره رایگان فرم زیر را تکمیل کنید
(*)
لطفا نام خود را وارد کنید
(*)
شماره تماس خود را وارد کنید
(*)
ورودی نا معتبر