نکاتی برای سفیدی دندان نکاتی برای سفیدی دندان

نکاتی ویژه برای سفیدی دندان | انواع روشهای موثر سفید کردن دندان

دوشنبه, 02 تیر 1399 ساعت 12:09
این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

داشتن دندان‌های سفید باعث افزایش اعتماد به نفس شده و فرد از صحبت در جمع خجالت نمی‌کشد. رنگ گرفتن دندان‌ها به عوامل مختلفی بستگی داشته و در همه‌ به صورت یکسان نمی‌باشد، چرا که استحکام و جنس مینا با یکدیگر تفاوت دارد. سیگاری بودن، خوردن غذاهای رنگی، نوشیدن بیش از حد چای و قهوه از جمله مواردی است که سبب می‌شود دندان‌های فرد بسیار سریع زرد و یا قهوه‌ای رنگ شوند و نیاز به سفیدی دندان احساس می‌شود.
در صورتی که در این مرحله لکه‌ها از بین نروند، میزان باکتری‌های دهان افزایش یافته و با تجمع مواد معدنی موجود در بزاق فرد و باکتری‌ها و لکه‌های روی مینای دندان، تشکیل پلاک داده و رنگ بسیار تیره‌تری به خود گرفته و هم برداشتن آن از روی دندان دشوار می‌شود چرا که توانسته خود را تا عمق دندان پیش ببرد و هم دندان را مستعد ایجاد پوسیدگی ‌کند. سفیدی دندان جزء مبحث زیبایی دندان بوده و اگر به نسبت به آن بی‌اهمیت باشید میزان سلامت دندان‌ها کاهش یافته و شما را دچار مشکل خواهد کرد.
ممکن است این سوال برایتان مطرح شود که چه چیزی دندان را سفید می‌کند؟ سفیدی دندان شامل روش‌های مختلفی است که با توجه به عوامل داخلی و خارجی تیره کننده دندان تعیین می‌شود. این روش‌ها می‌توانند به صورت خانگی و توسط فرد یا این که در مطب و زیر نظر دندانپزشک انجام شود، باید توجه داشته باشید که قطعا روش‌هایی که در دندانپزشکی به شما ارائه می‌شود نتیجه‌ی بسیار مؤثرتری برای سفیدی دندان دارد و با توجه به وضعیت سلامت دندان و لثه، مقاومت لکه‌ها بر روی دندان و سن شما بهترین گزینه‌ای است که اجرا می‌شود.
روش‌های خانگی سفیدی دندان بسیار کم هزینه بوده و با انجام آن به صورت مستمر می‌توانید آن را به راحتی انجام دهید، برخی از افراد به دلیل مقرون به صرفه بودن و ساده بودن انجام آن و یا فوبیای دندانپزشکی، روش‌های خانگی را ترجیح می‌دهند. بلیچینگ از جمله روش‌هایی است که می توانید آن را هم در منزل و هم در مطب دندانپزشکی انجام دهید و یکی از مؤثرترین راه ها برای سفید کردن دندان محسوب می شود. به منظور انجام این روش باید ژل حاوی پراکسید هیدروژن در تماس مستقیم با مینای دندان قرار گرفته تا سفیدی دندان انجام شود، روشی بسیار ساده و کارآمد که باید هنگام انجام آن نکاتی را در نظر داشت.
در روش بلیچینگ خانگی، دندانپزشک یک قالب شفاف (تری) از دندان‌هایتان ساخته و در اختیار شما قرار می دهد، در منزل، ژل سفید کننده دندان را داخل قالب ریخته و به منظور سفیدی دندان، بر روی دندان‌های خود بگذارید، پس از سپری شدن زمانی مشخص، دهانتان را آب کشیده و شاهد سفیدی دندان خود باشید. توجه داشته باشید که در انجام بلیچینگ به صورت خانگی بهتر است زمانی که نزد دندانپزشک می‌روید تا قالب دندان‌هایتان را بسازد، در مورد تعداد دفعات استفاده از بلیچینگ در منزل و مدت زمان قرار دادن بر روی دندان مشورت نمایید.

سفیدی دندان مصنوعی

آیا سفیدی دندان فقط مخصوص دندان طبیعی است یا افرادی که دندان‌های مصنوعی دارند هم می‌توانند دندان‌های خود را سفید کنند؟ سفیدی دندان مصنوعی به چه صورتی انجام می‌شود؟ باید توجه داشت که دندان مصنوعی از پروتز ساخته شده است و در اثر مرور زمان، لکه ها بر روی آن قرار می گیرند و سفیدی دندان برای این افراد در اولویت قرار می گیرد. در این قسمت می‌خواهیم به سوالات متداول مطرح شده پاسخ دهیم:
سفید کردن دندان مصنوعی مانند سفیدی دندان طبیعی نیست و باید از روش‌هایی که افراد با دندان طبیعی استفاده می‌کنند، اجتناب کنید، به طور مثال نباید از مواد سفید کننده موجود در بازار مانند خمیر دندان سفید کننده، ژل سفید کننده و... برای دندان مصنوعی استفاده کنید. چرا که این مواد بیش از حد ساینده بوده، محلول‌های حاوی کلر باعث ایجاد لکه در فلز می‌شوند و یا اگر دارای آب اکسیژنه باشد، سبب کم‌رنگ شدن دندان‌های مصنوعی می‌شود. همچنین نباید شستشوی آن را با آب داغ انجام داد چرا که جنس آن به گونه‌ای است که سبب تغییر شکل و پیچ خوردن می‌گردد.
اولین نکته‌ای که باید راجع به سفیدی دندان مصنوعی در نظر داشت این است که پس از هر بار غذا خوردن، دندان خود را تمیز کنید، بدین ترتیب اضافه‌ی مواد غذایی از آن خارج می‌شود، در هنگام تمیز کردن به آن‌ها فشار وارد نکنید، پس از برداشتن دندان‌ها، لثه و فضای داخلی دهان خود را بشویید. بهتر است با استفاده از یک مسواک نرم، روزانه دندان‌های خود را مسواک بزنید، می توانید از یک صابون استفاده کنید و با آن مسواک بزنید، با رعایت این نکات به راحتی می‌توانید عمل سفیدی دندان را انجام دهید.
پس از انجام روش‌های ذکر شده، روش‌هایی که در ادامه بیان می‌کنیم را می‌توانید به صورت تکمیلی برای سفیدی دندان انجام دهید مثلا به منظور نرم ماندن و خشک نبودن، شب هنگام خواب دندان‌های خود را در آب بخیسانید، می‌توانید قبل از گذاشتن دندان‌ها بر روی لثه‌ی خود از محلول denture برای شستشوی آن استفاده کنید. اگر لثه‌ی شما دچار زخم یا عفونت شده، بهتر است نزد دندانپزشک بروید تا دندان‌هایتان که از پروتز ساخته شده است را مورد بررسی قرار دهد، شاید نیاز باشد تغییراتی را در ساختار دندان مصنوعی ایجاد کند.
همچنین استفاده از محلول سفید کننده بسیار رقیق، به شکلی که دندان خود را در مدت زمان محدود با آن شستشو دهید می تواند برای سفیدی دندان نتیجه بخش باشد، این شستشو بهتر است بین 3 تا 10 دقیقه طول بکشد، پس از آن دندان مصنوعی را آب کشیده و از سفیدی دندان خود لذت ببرید. برای سفیدی دندان، خیساندن در سرکه نیز می‌تواند بسیار مؤثر باشد، چرا هم جنبه‌ی ضد عفونی کننده داشته و هم سبب می شود مواد ته نشین شده بر روی دندان، از آن جدا شود.
اگر می خواهید سفیدی دندان را به صورت حرفه ای انجام دهید، می توانید دندان مصنوعی را نزد دندانپزشک برده و از وی بخواهید که دندان را برایتان پولیش دهد، بدین شکل در کوتاه ترین زمان کار سفیدی دندان انجام شده و به نتیجه ی دلخواه خود می رسید، می توانید این کار را دو بار در سال تکرار کنید تا بتوانید پروتز را به شکل اولیه ی خود در اختیار داشته باشید.
به عنوان نکته‌ی آخر در بخش سفیدی دندان مصنوعی باید توجه داشته باشید که هر ماده ی شیمیایی را به کار نبرید و پس از اطمینان ابتدا زمان کوتاهی دندان مصنوعی خود را با آن شستشو دهید و اگر نتیجه رضایت بخش بود و اگر تغییر در شکل پروتز شما ایجاد نشد، می توانید زمان استفاده از آن ماده ی شیمیایی را بالاتر ببرید، در صورت بروز هر گونه مشکلی، دندانپزشک خود را مطلع سازید.

انواع سفید کننده دندان به صورت خانگی

آیا می خواهید سفید شدن دندان به روش خانگی را امتحان کنید؟ از نتیجه بخش بودن روش های خانگی اطمینان ندارید؟ شاید هم هزینه های گزاف دندانپزشکی باعث شده که روش های خانگی را امتحان کنید. قبل از خواندن موارد مربوط به سفید کردن دندان، باید توجه داشته باشید که استمرار داشتن در این روش ها سبب می شود که نتیجه ی مطلوبی را به دست آورید و همچنین این روش ها برای استفاده ی روزانه نیستند و شما می توانید 2 تا 3 بار در هفته آن را مورد استفاده قرار دهید. در این قسمت به معرفی روش های مؤثر سفیدی دندان به صورت خانگی می پردازیم:

آب سیب و کرفس:

این دو ماده ی غذایی که به صورت گیاهی هستند حاوی مقدار بالایی فیبرهای سلولزی هستند، که می-توانند رنگد انه ها و یا لکه هایی که بر روی دندان قرار دارد را به مرور زمان از بین ببرد، همچنین فیبرهای آن باعث تنظیم عملکرد دستگاه گوارش نیز می شود.

توت فرنگی:

دو عدد توت فرنگی را به شکل پوره درآورده و دندان های خود را با آن مسواک بزنید، اسیدی بودن توت فرنگی باعث سفیدی دندان شما می شود.

روغن نارگیل:

چرخاندن روغن نارگیل در دهان مانند دهانشویه، سبب سفیدی دندان شما می شود.

سرکه سیب:

یک سفید کننده ی طبیعی دندان که علاوه بر سفید کردن دندان، سبب از بین رفتن باکتری های درون دهان شما نیز می شود، مسواک زدن با سرکه سیب را حتما امتحان کنید.

مصرف لبنیات:

به سبب داشتن ویتامین D و کلسیم سبب بالا رفتن استحکام مینای دندان شده و سفیدی دندان را برای شما رقم می زند.

ترکیب میخک و نارگیل و زردچوبه:

می توانید برای سفیدی بیشتر دندان و از بین رفتن لکه های بسیار زیاد بر روی مینای دندان، 2 قطره روغن میخک را با یک چهارم قاشق چای خوری روغن نارگیل و پودر زردچوبه مخلوط کرده و مواد را 5 دقیقه بر روی دندان هایتان قرار دهید، سپس دندان خود را با ترکیبی که بر روی آن قرار دارد، مسواک بزنید، می توانید به صورت هفتگی از این ترکیب برای سفیدی دندان خود استفاده نمایید.

لازم به ذکر است که در صورت بروز حساسیت یا هرگونه التهاب در لثه، انجام روش خانگی را متوقف و موضوع را با دندانپزشک مطرح نمایید.

انواع سفید کننده دندان در مطب

داشتن دندان هایی سفید و سالم علاوه بر زیبایی، سبب عملکرد بهتر دستگاه تنفس و گردش مواد می-شود و از اینرو، افراد حس بهتری نسبت به قبل دارند. برخی افراد به دلیل مشغله های ذهنی که روزانه با آن درگیر هستند، نمی توانند کارهایی که نیازمند استمرار عمل دارد را انجام دهند، به طور مثال تمایل به انجام روش های خانگی دارند اما هر بار فراموش می کنند و یا زمان لازم برای انجام آن را ندارند. بهترین راه برای سفیدی دندان در این افراد استفاده از روش های سفید کردن دندان در مطب است، این روش همچنین برای افرادی که دارای عفونت و یا مشکل در دهان و دندان هستند و یا افرادی که دارای حساسیت دندانی هستند بسیار سودمند است.
اکثر خدماتی که برای زییایی و سفیدی دندان به بیماران ارائه می شود، مختص افراد بالای 18 سال بوده و همچنین افراد باردار نمی توانند از آن استفاده کنند چرا که در برخی روش ها ممکن است دندانپزشک بخواهد از پرتو استفاده کند، که برایشان مضر است و برای جنین مشکلاتی را در پی خواهد داشت. در ابتدا لازم است که دندانپزشک دندان و لثه ی شما را معاینه کند تا مطمئن شود مشکلی وجود ندارد، ممکن است لازم باشد قبل از هر اقدامی جرم گیری انجام دهد، معاینه ی ابتدایی به شما کمک می کند که در کوتاه ترین زمان و استفاده از درصدهای مناسب برای دندان هایتان، سفیدی دندان انجام گیرد. حال به بیان روش های سفیدی دندان در مطب می پردازیم:

بلیچینگ در مطب:

کیت بلیچینگ مطب با کیتی که به صورت خانگی مورد استفاده قرار می دهید متفاوت است، چرا که غلظت پراکسید هیدروژن در مطب بالاتر می باشد. بلیچینگ در مطب از مؤثرترین راه‎ ها برای رفع زردی دندان می باشد و لازم به ذکر است که کیت بلیچینگ مطب، غیر تجویزی بوده و در داروخانه ها برای استفاده در منزل قابل فروش نمی باشد. در این روش، مواد برای زمان 30 تا 45 دقیقه بر روی دندان قرار گرفته و برای سفیدی دندان، از نور دادن به مواد استفاده می شود، نور باعث می شود که سرعت انجام واکنش بیشتر شده و مواد بلیچینگ بتوانند تا عمق بیشتری از دندان نفوذ کرده و لکه ها را از بین ببرند.

لیزر:

در این روش از پراکسید کاربامید استفاده شده که پس از قرارگیری بر روی دندان، لیزر آرگون بر روی آن تابانده می شود و تولید پراکسید هیدروژن می کند، ماحصل این کار، سفیدی دندان به صورت یکدست می باشد.

ونیر:

انجام این روش بدین صورت است که زردی و لکه های دندان و همچنین شکستگی و مشکلات مربوط به دندان را به صورت کامل می پوشاند، ونیز یک روکش سرامیکی است که به صورت تکی بر روی دندان چسبانیده می شود.

باندینگ:

یک نوع کامپوزیت است که برای پوشاندن انواع لکه های داخلی و خارجی و سفیدی دندان به کار برده می شود، در این روش روکش بر روی دندان قرار گرفته و مینای دندان به شکل ظاهری سفید خود برمی گردد.

روکش دندان:

ممکن است آسیب های وارد به دندان زیاد باشد یا در اثر عفونت و یا پوسیدگی دچار تغییر رنگ شدید شده باشد، در این صورت روکش از جنس کامپوزیت بسیار کارآمد است و سبب سفیدی دندان می شود.

باید توجه داشت که هیچ کدام از این روش ها، سفیدی دندان را به صورت مادام العمر برای شما نخواهند داشت و بسته به مواد خوراکی مصرفی، میزان غلظت بزاق، مصرف داروهای خاص و استعمال دخانیات برای هر فرد متفاوت است. دندانپزشکی نوین یا دندانپزشکی کم آسیب به سمتی پیش می رود که دندانپزشک بتواند با بررسی دقیق عوامل ایجاد کننده ی آسیب، علت زرد شدن دندان را شناسایی کند و پس از شناسایی ابتدا آن عوامل را از بین ببرد و سپس مشکل به وجود آمده برای فرد را به صورت کامل رفع کند. در این حالت سفیدی دندان فرد ماندگاری بیشتری داشته و امکان استفاده از روش های مکمل در خانه بسیار کمتر می باشد.

خواندن 31 دفعه آخرین ویرایش در پنج شنبه, 19 تیر 1399 ساعت 06:20

نظرات (0)

نظر ارسال شده‌ی جدیدی وجود ندارد

دیدگاه خود را بیان کنید

  1. ارسال دیدگاه بعنوان یک مهمان -
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک‌گذاری موقعیت مکانی شما