چگونه دندان هایمان را سفید کنیم؟ | 5 روش موثر سفید کردن دندان چگونه دندان هایمان را سفید کنیم؟ | 5 روش موثر سفید کردن دندان کلینیک دندانپزشکی دکتر لبافی

چگونه دندان هایمان را سفید کنیم؟ | 5 روش موثر سفید کردن دندان

دوشنبه, 02 تیر 1399 ساعت 12:09
این مورد را ارزیابی کنید
(12 رای‌ها)

آیا از دلایل ایجاد کننده انواع لکه ها بر روی دندان مطلع هستید؟ آیا روش های سفید کردن سریع دندان را می شناسید؟ ممکن است در هنگام آماده شدن برای حضور در یک جلسه ی کاری و یا مهمانی مهم این نیاز برایتان ایجاد شود و بخواهید سفید کردن سریع دندان را انجام دهید اما دلیل به وجود آورنده ی آن را نشناسید و همچنین روش های مؤثر و مفید برای رفع آن را تا به حال به کار نگرفته باشید.

داشتن دندان‌های سفید باعث افزایش اعتماد به نفس شده و فرد از صحبت در جمع خجالت نمی‌کشد. رنگ گرفتن دندان‌ها به عوامل مختلفی بستگی داشته و در همه‌ به صورت یکسان نمی‌باشد، چرا که استحکام و جنس مینا با یکدیگر تفاوت دارد. سیگاری بودن، خوردن غذاهای رنگی، نوشیدن بیش از حد چای و قهوه از جمله مواردی هستند که سبب می‌شوند، دندان‌های فرد بسیار سریع زرد و یا قهوه‌ای رنگ شوند و نیاز به سفیدی دندان احساس می‌شود.
ممکن است این سوال برایتان مطرح شود که چه چیزی دندان را سفید می‌کند؟ سفیدی دندان شامل روش‌های مختلفی است که با توجه به عوامل داخلی و خارجی تیره کننده دندان، تعیین می‌شوند. این روش‌ها می‌توانند به صورت خانگی و توسط فرد یا اینکه در کلینیک دندانپزشکی و زیر نظر دندانپزشک انجام شوند. باید توجه داشته باشید که قطعا روش‌هایی که در دندانپزشکی به شما ارائه می‌شوند، نتیجه‌ بسیار مؤثرتری برای سفیدی دندان هستند و با توجه به وضعیت سلامت دندان و لثه، مقاومت لکه‌ها بر روی دندان و سن شما، بهترین گزینه‌ای است که اجرا می‌شوند.
اگر تمایل دارید تا به طور کامل، روش های سفید کردن دندان را بشناسید، پس در ادامه این مقاله با ما همراه باشید.

روش های سفید شدن دندان

روش های سفید کردن دندان

همانطور که بیان کردیم، مواد متعددی سبب تغییر رنگ دندان ها می شوند و به دنبال آن روش های متنوعی برای سفید کردن دندان ها وجود دارند. این روش ها در دو دسته بندی کلی سفید کردن دندان در مطب دندانپزشکی و در خانه می باشند. با وجود اینکه روش های خانگی نیز می توانند موثر باشند، اما اگر اینکار را در کلینیک دندانپزشکی و تحت نظارت دندانپزشک انجام دهید، قطعا نتیجه ماندگارتر، سریع تر و مورد پسند تری خواهند داشت. در ادامه شما را انواع این روش ها آشنا می کنیم:

 1. روش های سفید کردن دندان در مطب

  روش های سفید کردن دندان در مطب

  داشتن دندان هایی سفید و سالم علاوه بر زیبایی، سبب عملکرد بهتر دستگاه تنفس و گردش مواد می شود و از این رو افراد حس بهتری نسبت به قبل دارند. برخی افراد به دلیل مشغله های ذهنی که روزانه با آن درگیر هستند، نمی توانند کارهایی که نیازمند استمرار عمل دارد را انجام دهند، به طور مثال تمایل به انجام روش های خانگی دارند اما هر بار فراموش می کنند و یا زمان لازم برای انجام آن را ندارند. بهترین راه برای سفیدی دندان در این افراد استفاده از روش های سفید کردن دندان در مطب است، این روش همچنین برای افرادی که دارای عفونت و یا مشکل در دهان و دندان هستند و یا افرادی که دارای حساسیت دندانی هستند، بسیار سودمند است. اکثر خدماتی که برای زییایی و سفیدی دندان به بیماران ارائه می شود، مختص افراد بالای 18 سال بوده و همچنین افراد باردار نمی توانند از آن استفاده کنند، چرا که در برخی روش ها ممکن است دندانپزشک بخواهد از پرتو استفاده کند، که برایشان مضر است و برای جنین مشکلاتی را در پی خواهد داشت. در ابتدا لازم است که دندانپزشک دندان و لثه ی شما را معاینه کند تا مطمئن شود مشکلی وجود ندارد، ممکن است لازم باشد قبل از هر اقدامی جرم گیری دندان انجام دهد، معاینه ابتدایی به شما کمک می کند که در کوتاه ترین زمان و استفاده از درصدهای مناسب برای دندان هایتان، سفیدی دندان انجام گیرد. حال به بیان روش های سفیدی دندان در مطب می پردازیم:
  1. کیت بلیچینگ در مطب

   کیت بلیچینگ مطب با کیتی که به صورت خانگی مورد استفاده قرار می دهید، متفاوت است، چرا که غلظت پراکسید هیدروژن در مطب بالاتر می باشد. بلیچینگ در مطب از مؤثرترین راه‎ ها برای رفع زردی دندان می باشد و لازم به ذکر است که کیت بلیچینگ مطب، غیر تجویزی بوده و در داروخانه ها برای استفاده در منزل قابل فروش نمی باشد. در این روش، مواد برای زمان 30 تا 45 دقیقه بر روی دندان قرار گرفته و برای سفیدی دندان، از نور دادن به مواد استفاده می شود، نور باعث می شود که سرعت انجام واکنش بیشتر شده و مواد بلیچینگ بتوانند تا عمق بیشتری از دندان نفوذ کرده و لکه ها را از بین ببرند.
  2. لیزر

   یکی دیگر از روش های سفید کردن سریع دندان، استفاده از لیزر است، لیزر سفید کننده شباهت بسیاری با انجام بلیچینگ در مطب دارد و تمام تفاوت آن به استفاده از لیزر مربوط می شود. سفید کردن سریع دندان با لیزر بدین صورت است که آماده سازی کاملا مشابه بلیچینگ در مطب انجام می شود، اما ماده شیمیایی که بر روی دندان قرار می گیرد، متفاوت است. پس از قرار گرفتن ژل یا همان مواد شیمیاییی بر روی دندان، در عرض 5 دقیقه می توانید دندان هایی با درجه روشن شدگی بسیار بالا را داشته باشید، در این روش که بدون درد است، لیزر که نور آن خاصیت پرتوزایی و گرمادهی ندارد، قادر است تمامی دندان های شما را سفید کند. بالا بردن سرعت انجام واکنش و عمق نفوذ مواد در مینای دندان سبب ایجاد 3 تا 10 درجه روشن شدن در دندان از ویژگی های سفید کردن سریع دندان با لیزر است. در این روش نیز به هیچ وجه دندان های فرد دچار حساسیت نمی شود. فقط کافی است تا 48 ساعت از مصرف غذاهای رنگی و استعمال دخانیات پرهیز کنید و البته لازم به ذکر است که انجام آن نسبت به هزینه بلیچینگ دندان در مطب، هزینه بیشتری را برای فرد خواهد داشت. به طور میانگین می توان هزینه آن را نسبت به بلیچینگ در مطب، 400 تا 800 هزار تومان بالاتر دانست چرا که تجهیزات مدرن تر بوده و کارآمدی آنها بیشتر است.
  3. ونیر کامپوزیت برای سفید کردن دندان

   در شیو ه ی سفید کردن دندان به کمک کامپوزیت ونیر، ابتدا کثیفی و جرم و پوسیدگی برطرف می شود تا سطح کاملا آماده نصب روکش کامپوزیتی باشد. پس از اینکه به کمک اسید مخصوص، سطح را متخلخل می کنند که به این کار اِچینگ گفته می شود و نیازی به انجام قالب گیری نیست. سپس مقداری باندینگ را به کمک تابش اشعه ای خاص بر روی آن محکم کرده و صیقل می دهند و این کار ادامه پیدا می کند تا کاملا جای خالی دندان پر گردد. این روش، دارای هزینه ای مناسب تر از سایر روش های درمانی مشابه با خود می باشد و اگر به خوبی از آن مراقبت شود، می تواند ماندگاری 15 سال نیز داشته باشد. 
  4. باندینگ

   یک نوع کامپوزیت است که برای پوشاندن انواع لکه های داخلی و خارجی و سفیدی دندان به کار برده می شود، در این روش روکش بر روی دندان قرار گرفته و مینای دندان به شکل ظاهری سفید خود برمی گردد.
  5. روکش دندان

   از معروف ترین و مدرن ترین روکش های دندانی که امروزه برای رفع عیب ها و سفید کردن دندان استفاده می گردد، می توان به زیرکونیا و ایمکس اشاره نمود که بسیار مقاوم بوده و کاملا مانند دندان طبیعی مقاوم هستند و در صورت رعایت بهداشت دندان تا آخر عمر دوام خواهند آورد. روکش دندانی زیرکونیا زیبایی به مانند دندان های طبیعی با کمی اختلاف دارد که برای سفید کردن دندان بسیار مناسب است، مخصوصا که محکم بودن و دوام آن به حدی است که به آن لقب استیل سفید را داده اند. زیست سازگاری بسیار خوبی دارد و اکسید زیرکونیا هیچ سمّیتی ایجاد نمی کند و چون عایق حرارتی است در اثر خوردن مواد سرد و گرم حساسیت زیاد و درد احساس نخواهد شد. ضمنا مینای دندان دست نخورده می ماند و کاملا غیر تهاجمی است و یکی از بهترین روش ها برای کسانی است که به سفید کردن دندان فکر می کنند و همزمان هزینه نیز برای آنان مطرح نیست. روکش ایمکس نوین ترین روکش دندانی است که در سفید کردن دندان از روکش زیرکونیا نیز موفق تر عمل کرده است و طبیعی بودن رنگ آن با درصد بالای 99 در مقایسه با دندان های طبیعی است. مقاومت بسیار زیادی داشته و نیازی به تراشیدن مینای دندان نخواهد بود و کل پروسه ی آن به کمک دستگاه CadCam در یک جلسه انجام خواهد شد. فقط تنها محدودیت این روش برخلاف روکش زیرکونیا این است که برای دندان های آسیای عقبی نمی توان از روکش ایمکس به منظور رفع عیوب و سفید کردن دندان استفاده نمود.
  6. لمینت سرامیکی برای سفید کردن دندان

   یکی از روش های نوین و عالی برای سفید کردن دندان، استفاده از لمینت است که در واقع روشی درمانی است تا زیبایی. در واقع به کمک لمینت گذاری بیشتر هدف این است که تغییر رنگ دندان ها، شکستگی، لب پر شدن، کج بودن دندان ها و پر کردن فواصل دندانی اصلاح شوند که در نهایت سفید کردن دندان ها نیز رخ خواهد داد. لمینت گذاری به دو روش لمینت سرامیکی (غیر مستقیم یا Indirect) و کامپوزیتی (مستقیم یا Direct) انجام می شود که منظور از مستقیم و غیر مستقیم بودن شیوه ی ساخت آنهاست به نحوی که روش غیر مستقیم با قالب گیری و ارسال به لابراتوار همراه است در صورتی که در مستقیم نیازی به قالب گیری نیست. در این شیوه از سفید کردن دندان، ابتدا لازم است که از دندان ها قالب گیری شود که این کار یا به شیوه قدیمی و رایج انجام خواهد گرفت که بین 15 روز تا 3 هفته طول خواهد کشید و پس از آن بر روی دندان ها قرار می گیرد که به دلیل اینکه از جنس پرسلن هستند مقاومت بسیار زیادی دارند. روش دیگر قالب گیری نیز به کمک دستگاه CadCam با اسکنر داخلی است که کل پروسه در یک روز انجام می شود و پس از تراش دادن سطح دندان به میزان نیم میلیمتر، قطعه سرامیکی با رنگ مورد نظر شما در هر یک از روش های فوق به کمک چسب مخصوص قرار داده می شود. این روش هزینه ای بالاتر از کامپوزیت دندان دارد، اما مقاومت و ماندگاری بالاتری نیز به دنبال دارد.
  7. لومینیرز

   یکی از روش های سفید کردن دندان، لومینیرز است که نوع پیشرفته و ارتقاء داده شده ی روکش های سرامیکی و کامپوزیتی است و روشی درمانی نیز محسوب می شود. لومینیرز رنگی بسیار طبیعی تر نسبت به دو روش لمینت سرامیکی و کامپوزیتی داشته و با ضخامت کم خود دهان را حجیم نمی کند. ضمن اینکه مقاومت آن نیز به مراتب بیشتر بوده (تا 20 سال دوام و ماندگاری) و حتی مقدار کمی رنگ پذیری هم در مقابل نوشیدنی و غذاها نخواهد داشت. ضمنا برای نصب لومینیرز نیازی به تراش دادن سطح دندان نخواهد بود پس روشی غیر تهاجمی در سفید کردن دندان محسوب می شود. با این حال این روش امکان ترمیم ندارد و تقریبا هزینه ی تمام شده تا 40% گران تر است.
  8. جرم گیری دندان

   یکی دیگر از روش های اثبات شده ی علمی به منظور سفید شدن دندان جرم گیری است که در آن تلاش بر این است که دندان های جرم خورده ی سطحی و یا عمقی به کمک دستگاه های مخصوص جرم گیری شوند و به عبارت دیگر هدف این روش، سفید شدن دندان های زرد است. روش جرم گیری نیز مانند بلیچینگ برای سفید کردن دندان به دو دسته ی کلی در خانه (Home) و مطب (Office) تقسیم بندی می شود که قاعدتا روشی که تحت نظر مستقیم پزشک انجام می شود اثرات به مراتب بهتری داشته و ضریب اطمینان بالاتری نیز خواهد داشت. شیوه ی جرم گیری در مطب نیز خود به دو دسته ی مختلف تقسیم بندی می شود:
   1. جرم گیری سطحی

    در این روش به شیوه ی قدیمی و دستی جرم های سطحی که به داخل دندان نفوذ پیدا نکرده اند را برمی دارند که روشی زمان بر می باشد.
   2. جرم گیری عمقی

    به کمک این روش جرم گیری، سفید شدن دندان با پاک شدن پلاک دندان و رسوب های عمقی و به کمک دستگاه های اولتراسونیک و پیزوالکتریک انجام می شود و در صورتی که بافت لثه نیز عفونی شده باشد نیاز به کورتاژ لثه خواهد بود. پس از آن با آغشته کردن دندان ها با خمیر مخصوص و وسایل چرخشی و قدرت مکانیکی آنها، بروساژ لثه و صیقل سازی سطح دندان ها برای بهتر سفید کردن دندان صورت می گیرد.
    سپس از اسپری هوا، بی کربنات سدیم و جت آب برای زدودن لکه ها و چسبندگی های محکم استفاده خواهد شد که البته بیمار هیچ دردی نخواهد داشت و از این بابت نگران نباشید. ضمنا بد نیست بدانید که در روشی پیشرفته برای سفید کردن دندان به کمک جرم گیری، از لیزرهای آبی به منظور جرم گیری عمیق استفاده می شود که راندمان و کیفیت بسیار بالا و سرعت بی نظیری دارد. روش خانگی جرم گیری نیز برای سفید کردن دندان، استفاده از خمیر دندان هایی با این قابلیت است که چندان توصیه نمی گردد چرا که در برخی موارد گزارش شده که بافت مینای دندان نیز آسیب خواهد دید ضمن اینکه برای موارد عمقی مناسب نیست. ضمنا در نظر داشته باشید که برخی افراد بر این باورند که سفید کردن دندان به کمک جرم گیری باعث لق شدن دندان ها می شود در صورتی که به هیچ وجه چنین نیست. به علت رسوب پلاک و جرم بر روی سطح و بین دندان ها، فضای خالی بین آنها پر شده و همچنین وزنی را به دندان اضافه می کنند که وقتی برداشته می شوند فضاهای پر شده به وسیله جرم، باز و دندان ها سبک تر می شوند و احساس کاذب لق شدگی پیدا می شود و یا چون دندان از قبل لق بوده ولی جرم ها مانع از آن شده بودند تازه بیمار متوجه آن می شود.
 2. روش های سفید کردن دندان در خانه

  روش های سفید کردن دندان در خانه

  مانند هر اقدام پزشکی دیگری راجع به دندان ها نیز پیشگیری بهتر از درمان است. اولین و مهم ترین قدمی که می توانیم برای سفید کردن دندان ها انجام دهیم پیشگیری از عادات غذایی نامناسب و رفتار هایی است که باعث تغییر رنگ دندان ها می شوند؛ ترک دخانیات مانند سیگار و یا کاهش مصرف مواردی مثل چای و قهوه، رفتار های ساده و بسیار مهمی هستند که باید قبل از هر اقدام دیگری به آن ها برای زیبایی دندان هایمان توجه کنیم. گاهی مواقع کمبود کلسیم در بدن می تواند باعث کاهش ضخامت مینای دندان و کدر شدن آن شود. قبل از هر اقدامی برای سفید سازی دندان هایتان حتما مطمئن شوید که مقدار کافی مواد غذایی حاوی کلسیم در رژیم روزانه تان مصرف می کنید. روش ساده و آشنای بعدی مسواک زدن و استفاده از نخ دندان است. مسواک زدن دندان ها خصوصا بعد از مصرف غذاها و نوشیدنی هایی مانند نوشابه که حاوی اسید هستند بسیارمهم است. مسواک زدن اصولی مواد مضر و رنگدانه ها را از مینای دندان ها پاک می کند. مسواک زدن باید دوبار در روز و هر بار حداقل به مدت 2 دقیقه انجام شود. همچنین استفاده از نخ دندان می تواند به سفید کردن دندان ها کمک کند. نخ دندان در پاک کردن پلاک ها و ذرات غذایی از روی دندان ها خصوصا در محل هایی که مسواک به آن نفوذ نمی کند موثر خواهد بود. یکبار استفاده روزانه از نخ دادن می تواند تاثیر قابل توجهی روی سفیدترکردن دندان ها داشته باشد. سفید کردن دندان با موادطبیعی:علاوه بر موارد بالا که خیلی از شما راجب مفید بودنشان آگاهی داشتید، از برخی مواد طبیعی نیز می توان برای داشتن دندان هایی سفیدتر استفاده کرد که در این قسمت با این مواد بیشتر آشناخواهیم شد.
  1. آب سیب و کرفس

   این دو ماده ی غذایی که به صورت گیاهی هستند حاوی مقدار بالایی فیبرهای سلولزی هستند، که می-توانند رنگد انه ها و یا لکه هایی که بر روی دندان قرار دارد را به مرور زمان از بین ببرد، همچنین فیبرهای آن باعث تنظیم عملکرد دستگاه گوارش نیز می شود.
  2. توت فرنگی

   دو عدد توت فرنگی را به شکل پوره درآورده و دندان های خود را با آن مسواک بزنید، اسیدی بودن توت فرنگی باعث سفیدی دندان شما می شود.
  3. روغن نارگیل

   ازجمله موارد طبیعی و بی ضرری که می توان برای سفید کردن دندان ها استفاده کرد روغن نارگیل است . روغن نارگیل حاوی مقدار زیادی اسید های مفید خصوصا لوریک اسید می باشد. لوریک اسید به باکتری های مضر در دهان حمله کرده و می تواند از عفونت لثه ها و کدر شدن دندان ها جلوگیری کند. از جمله باکتری هایی که می تواند باعث زرد شدن دندان ها شود استرپتوکوکوس موتانس می باشد که روغن نارگیل بخاطر دارا بودن لوریک اسید اثرات قابل توجهی در از بین بردن این باکتری دارد. برای مصرف روغن نارگیل می توانید یک تا دو قاشق غذاخوری روغن نارگیل مایع را به مدت 10 الی 30 دقیقه داخل دهان خود نگه دارید، سپس آن را از دهان خارج کرده، دهان را بشویید و مسواک بزنید.
  4. سرکه سیب

   به عقیده خیلی از مردم سرکه سیب در سفید کردن دندان ها موثر است. سرکه سیب به خاطر خاصیت اسیدی اش می تواند در از بین بردن لکه ها و آلودگی ها از روی دندان تاثیرگذار باشد. در سال 2014 تحقیقات معتبری توانست اثربخشی سرکه سیب را در سفیدتر کردن دندان های برخی حیوانات به اثبات برساند. توجه داشته باشید که بخاطر خاصیت اسیدی سرکه سیب، باید از مقدار بسیار کمی استفاده کنید. در صورت تمایل می توانید دهانشویه ای از مخلوط آّب و سرکه سیب تهیه نمایید؛ برای اینکار دو قاشق چایخوری سرکه سیب را با شش فنجان آب مخلوط کنید، سپس این محلول را به مدت 30 ثانیه در دهان بچرخانید تا با دندان هایتان تماس داشته باشد. حتما پس از مصرف سرکه سیب دهان خود را بشویید و مسواک بزنید.
  5. مصرف لبنیات

   به سبب داشتن ویتامین D و کلسیم سبب بالا رفتن استحکام مینای دندان شده و سفیدی دندان را برای شما رقم می زند.
  6. ترکیب میخک و نارگیل و زردچوبه

   می توانید برای سفیدی بیشتر دندان و از بین رفتن لکه های بسیار زیاد بر روی مینای دندان، 2 قطره روغن میخک را با یک چهارم قاشق چای خوری روغن نارگیل و پودر زردچوبه مخلوط کرده و مواد را 5 دقیقه بر روی دندان هایتان قرار دهید، سپس دندان خود را با ترکیبی که بر روی آن قرار دارد، مسواک بزنید، می توانید به صورت هفتگی از این ترکیب برای سفیدی دندان خود استفاده نمایید. لازم به ذکر است که در صورت بروز حساسیت یا هرگونه التهاب در لثه، انجام روش خانگی را متوقف و موضوع را با دندانپزشک مطرح نمایید.
  7. هیدروژن پراکسید

   آب اکسیژنه یا پراکسید هیدروژن مایعی است که به دلیل خاصیت ضد باکتری و سفیدکنندگی اش در ضدعفونی کردن زخم ها و همچنین در ساخت محصولات بهداشتی و سفیدکننده ها استفاده می شود . امروزه اثرات هیدروژن پراکسید در سفیدترکردن دندان ها نیز مورد توجه قرار گرفته است. یک مطالعه نشان داد که مسواک زدن با خمیردندان حاوی جوش شیرین و پراکسید هیدروژن دوبار در روز می تواند تا 62 درصد دندان ها را سفید تر کند. باوجود این مزایا هیدروژن پروکسید در دوز های بالا می تواند باعث حساسیت و تحریک لثه ها گردد. همچنین راجب سرطان زا بودن این ماده نگرانی هایی وجود دارد اگرچه که به اثبات نرسیده است. برای استفاده از پراکسیدهیدروژن می توان از محلول 1. 5 یا 3 درصد آن قبل از مسواک زدن استفاده نمود. علاوه بر مواد طبیعی امروزه دندانپزشکی پیشرفت زیادی در زمینه زیباسازی و سفید کردن دندان ها داشته و روش های بسیاری برای این کار وجود دارد. یکی از بهترین تکنیک های دندان پزشکی در این زمینه بلیچینگ نام دارد.
  8. زغال فعال

   زغال فعال بدلیل حفرات ریزی که در ساختارش وجود دارد بسیار جاذب است و می تواند آلودگی هارا به خود جذب کند. زغال فعال با زغالی که برای کباب کردن استفاده می شود تفاوت دارد و نباید از زغال کبابی استفاده کنید چون زغال کبابی برخلاف زغال فعال دی اکسید کربن تولید می کند که سرطان زاست. با وجود اینکه هنوز تحقیقات علمی نتوانسته است موثربودن و همچنین کاملا بی خطر بودن زغال فعال را اثبات کند اما در سراسر دنیا محصولات بهداشتی مثل صابون و خمیردندان زغال رواج یافته است. پوست بعضی از میوه جات :برخی معتقدند استفاده از پوست موز و مرکباتی مثل لیمو، پرتغال و نارنگی به دلیل دارا بودن اسید های مفید و ماده ای به نام لیمونن می توانند در جرم گیری و سفیدترکردن دندان ها موثر باشند. تحقیقات نشان داد که خمیر دندان های حاوی لیمونن در پاک کردن لکه های ناشی از سیگار مفید اند اما قادر به تمیز کردن لکه های چای و لکه های ناشی از سیگار قدیمی نمی باشند. هنوز تحقیقی نتوانسته اثر استفاده مستقیم از پوست میوه ها را در سفید کردن دندان ها به اثبات برساند. اگر مایل به استفاده از این روش هستید می توانید پوست میوه را به آرامی به مدت دو دقیقه رو دندان های خود بمالید. اگر بعد از چندبار استفاده از این روش احساس کردید دندان هایتان آسیب می بینند و حساس شده اند ادامه ندهید.
  9. جوش شیرین

   جوش شیرین با چند مکانیسم می تواند به سفیدترشدن دندان ها کمک کند. از آنجا که جوش شیرین دارای یک خاصیت سفیدکنندگی طبیعی است، می تواند در درخشان کردن دندان ها موثر باشد. همچنین این ماده دارای خاصیت قلیایی بوده و مانع از رشد باکتری ها روی دندان ها و محیط دهان می شود. از طرفی جوش شیرین بخاطر سایندگی خفیفی که دارد می تواند پلاک ها و آلودگی ها را از روی دندان پاک کند. همه این ویژگی ها باعث شده است که خمیردندان های حاوی جوش شیرین بخاطر اثربخشی شان در سفید کردن دندان ها طرفدارهای زیادی داشته باشند. اگر میخواهید خودتان از جوش شیرین استفاده کنید می توانید دو قاشق چایخوری آب را با یک قاشق چای خوری جوش شیرین مخلوط کرده و با خمیر بدست آمده دندان هایتان را مسواک بزنید. این کار را در یک هفته چند بار انجام دهید.

مزایای سفید کردن دندان

مزایای سفید کردن دندان

 1. نمایش دندان های قوی تر و سفیدتر

  اگر عاشق تمیز کردن حرفه ای و انجام بهداشت منظم دندان خود با خمیر دندان و مسواک هستید یک جلسه مبتنی بر سفید کردن حرفه ای دندان در مطب دندانپزشک، نتایج بهتر و موثرتری را ارائه می دهد.
 2. درمان های سفارشی

  در درمان های بدون نسخه و سفارشی، هر شخص نمی تواند محصول را متناسب با ترجیح سفید خود را به سادگی انتخاب کند. در حقیقت سفید سازی دندان می تواند سفارشی شود به طوری که میزان دقیق سفیدی مورد نظر نیز تنظیم شود. محققان بریتانیایی در مورد بررسی اثر سفید کردن دندان در مطالعه ای بر روی بیش از 6000 بزرگسال در رنج سنی 20 تا 80 سالگی، دریافتند که افراد دارای لثه سالم از نظر روحی، ذهن فعال تری دارند. به طور کلی تأثیر بیماری لثه و دندان بر بدن، می تواند بر عملکردهای ذهنی تأثیر منفی بگذارد.
 3. درمان ایمن تر و راحت تر

  یک روش سفید کننده حرفه ای بسیار ایمن تر و راحت تر است زیرا شما یک متخصص باتجربه را دارید که مراحل را انجام می دهد و پیشرفت هر مرحله از راه را کنترل می کند. میزان و غلظت ماده سفید کننده قابل تنظیم است و لثه ها و سایر قسمت های دهان شما برای محافظت از آسیب پوشانده می شود. شما می توانید از دندانپزشک، نکاتی را درباره مراقبت بعد از جلسه دندان های خود و نحوه محدود کردن حساسیت دندان دریافت کنید.
 4. کسب نتایج مغناطیسی

  با سفید کردن حرفه ای دندان ها، لبخند روشن شما تبدیل به یک قطب آهنربایی می شود. همانطور که یک لبخند زیبا توجه مردم را به خود جلب می کند؛ اولین برداشت های مثبت نسبت به شما را ایجاد می کند. تحقیقات نشان می دهد که اگر دندانهای سفید روشن داشته باشید، دیگران شما را از نظر مالی و حرفه ای موفق تر می دانند. این تصور مثبت می تواند در کار، مصاحبه و در کسب و کار به شما کمک کند.
 5. نظافت خوب

  دندانهای سفید همچنین این حس منتقل می کنند که شما شخصی با نظافتی هستید. شما به ظاهر خود افتخار می کنید و به این که خود را مرتب و جذاب نگه دارید؛ توجه جدی دارید.

سریع ترین روش سفید شدن دندان

اگر به دنبال آن هستید که در مدت زمان بسیار کوتاه و سریع، دندان های خود را سفید کنید، باید بدانید که روش های سفید کردن دندان در خانه نمی تواند برایتان مناسب باشد، زیرا تمام آن ها به مدت زمان بیشتر و همچنین استمرار و تکرار انجام آن، نیاز دارند. بنابراین برای اینکار باید به مطب دندانپزشکی مراجعه کنید. از بین روش هایی که در مطب انجام می شود، بلیچینگ می تواند بهترین و موثرترین روش به حساب بیاید. همچنین اگر دندانتان علاوه بر تغییر رنگ، به اصلاحاتی جزئی نیاز داشت، کامپوزیت دندان نیز روش بسیار مناسبی است که در یک جلسه انجام می گیرد. با این حال، یک دندانپزشک متخصص و دارای مهارت، با بررسی شرایط و نیاز شما، بهترین روش را پیشنهاد می دهد.

قیمت سفید کردن دندان

در این مطلب سعی کردیم که بهترین، مهم ترین و رایج ترین روش های سفید کردن دندان را به شما معرفی کنیم تا دیدگاهی کلی نسبت به آن پیدا کرده و با انتخاب آن در کنار توصیه ی دندانپزشک، بهترین مورد را انتخاب کنید. اما مسأله اساسی دیگری که باقی مانده و حدس می زنیم که قطعا سؤال شما نیز هست در مورد هزینه ی انجام این تکنیک ها به منظور سفید کردن دندان است. با توجه به اینکه روش های متنوعی برای سفید کردن دندان وجود دارد، هر کدام از آن ها نیز هزینه ی متفاوتی از دیگری دارند. به طور کلی بسته به نوع روش انتخابی، میزان تجربه و مهارت دندانپزشک، موقعیت مطب، جنس مواد اولیه و شدت مشکلات دندان، هزینه نهایی تعیین می شود و لذا بهترین کار این است که به کلینیک دندانپزشکی مراجعه کرده و با پیشنهاد دندانپزشک، بهترین شیوه درمانی و زیبایی را برای سفید کردن دندان انتخاب و سپس در رابطه با هزینه آن با ایشان مشورت نمایید. همچنین می توانید قبل از مراجعه به مطب، برای دریافت اطلاعات بیشتر، با کلینیک دندانپزشکی مد نظر خود تماس بگیرید و از حدود هزینه روش های سفید کردن دندان، آگاهی بیشتری پیدا کنید.

پیشگیری از زرد شدن دندان

با افزایش سن، لایه سطحی مینای دندان از بین رفته و لایه بعدی که به آن عاج گفته می شود زردتر خواهد شد. اگر از غذاها و نوشیدنی هایی که حاوی دانه های رنگی نیستند استفاده کنید، مدت زمان رسیدن به نتیجه، یک سال زمان خواهد برد.

 1. اجتناب از استعمال دخانیات

  تنباکو باعث لکه های قهوه ای شده که در مینای دندان نفوذ می کند. حتما همه شما می دانید که از بین بردن لکه های تنباکو با مسواک زدن بسیار سخت است تا جایی که خمیر دندان مختص افراد سیگاری به بازار عرضه شده است. هرچه مدت بیشتری دود سیگار را به ریه های خود وارد کنید، این لکه ها سرسخت تر می شوند. به علاوه سیگار کشیدن باعث ایجاد بوی بد دهان و بیماری لثه شده و احتمال ابتلاء به سرطان ریه و بیماری های ویروسی را افزایش می دهد.
 2. غذاهایی که باعث ایجاد لکه دندانی می شوند.

  برخی از غذاها می توانند رنگ دندانها را تغییر رنگ دهند. به عنوان مثال قهوه یا نوشیدنی هایی از قبیل چای، سودا تیره و آب میوه، آب زغال اخته یا آب انگور دندانها را لکه دار می کند. این جمله دارای مفهوم از خوردن آنها اجتناب کنید، نمی باشد. اما به یاد داشته باشید که دهان خود را بعد از نوشیدن بشویید. براساس یک مطالعه در دندانپزشکی عمومی نتایج حاکی از آن است: در حالی که تمام نوشیدنی های شیرین شده برای دندان ها مضر هستند، برخی از نوشیدنی های انرژی زا و مناسب با فعالیت های ورزشی وضعیت دندان را وخیم تر می کنند. پزشکان پس از مراجعات بسیار دریافتند که این نوشیدنی ها ممکن است مینای دندان را بعد از استفاده طولانی مدت از بین برده و دندانهای نازک، شفاف و رنگی حاصل آن باشد. بنابراین هنگامی که نوشیدنی خود را تمام کردید دهان خود را با آب نمک تمیز کنید.
 3. داروهایی که می توانند لکه های دندانی را تشدید کنند.

  تتراسایکلین آنتی بیوتیک باعث ایجاد دندانهای خاکستری در کودکانی می شود که دندان های آنها هنوز در حال رشد است. دهانشویه های ضد باکتریایی که حاوی کلرهگزیدین هستند، نیز می توانند دندان را لکه دار کنند. به علاوه برخی داروها از جمله موارد زیر باعث ایجاد لکه های دندانی می شوند:
  • آنتی هیستامین
  • آهن
  • داروهای ضد روان کننده
  • مصرف فلوراید به طور بی رویه و بدن تجویز پزشک
  • داروهای فشار خون

نکاتی برای سفیدی دندان ها

هر کدام از روش هایی که پیش تر برای شما بیان کردیم، به مراقبت های خاص خود نیاز دارند و همچنین مقاومت و ماندگاری متفاوتی نیز دارند. نکاتی که بعد از سفید کردن دندان های خود باید به آن ها توجه داشته باشید، عبارتند از:

 1. به خوبی به توصیه های دندانپزشک خود توجه داشته باشید و نکات مراقبتی را به درستی رعایت کنید.
 2. بهتر است تا هر چند وقت یک بار برای چکاپ وضعیت دندان های خود به مطب دندانپزشکی مراجعه داشته باشید.
 3. یکی دیگر از مهمترین مواردی که باید به آن توجه داشته باشید تا بتوانید مدت زمان و ماندگاری سفیدی دندان های خود را افزایش دهید، رعایت بهداشت دهان و دندان است. باید حداقل روزی دو بار، به طور صحیح و اصولی مسواک بزنید و از نخ دندان استفاده نمایید.
 4. دقت کنید که از هر روشی که برای سفید کردن دندان های خود استفاده کردید، بعد از اتمام کار تا حدود 24 الی 48 ساعت از مصرف نوشیدنی های رنگی مانند چای و قهوه اجتناب کنید.
 5. بهتر است تا 24 ساعت مواد غذایی مانند سس سویا، گوشت قرمز، شکلات و همچنین برخی میوه های رنگی مانند توت فرنگی را نیز مصرف نکنید.
 6. بهتر است تا مصرف مواد غذایی اسیدی را کاهش دهید.
 7. بعد از نوشیدن مواد غذایی و نوشیدنی های رنگی، سریعا دهان خود را با آب بشویید.
 8. بهتر است تا بیش از حد از خمیر دندان های حاوی فلوراید استفاده نکنید. برای استفاده از خمیر دندان و دهانشویه مناسب از دندانپزشک خود مشورت بگیرید.

سوالات متداول

 1. برای سفیدی دندان چه کنیم؟

  در صورتی که تمایل به سفید تر شدن دندان های خود دارید، می توانید از روش های خانگی سفید کردن دندان استفاده داشته باشید. اما قبل از آن باید این نکته را بدانید که شاید مدت زمان زیادی برای این کار لازم باشد و همچنین نتیجه مطلوب و مورد نظرتان به دست نیاید. به همین جهت توصیه می شود تا در ابتدا به مطب دندانپزشکی مراجعه کنید و با دندانپزشک متخصص درباره سفید کردن دندان خود مشورت بگیرید.
 2. چگونه دندان کامپوزیت شده را سفید کنیم؟

  بعد از اینکه دندان های خود را کامپوزیت کردید تا سفیدی و زیبایی را به دندان های خود هدیه کنید، باید به خوبی بهداشت دهان و دندانتان را رعایت کنید و همچنین توصیه های دندانپزشک را انجام دهید تا کامپوزیت شما دچار تغییر رنگ نشود. برای اینکه دندان کامپوزیت شده خود را سفید نگه دارید، خوب مسواک بزنید و از نخ دندان استفاده کنید. نوشیدنی های رنگی و مواد غذایی رنگی را کمتر مصرف کنید و بعد از مصرف آن ها، دهان خود را با آب بشویید. اگر سیگار می کشید، بهتر است تا آن را ترک کنید، زیرا در غیر این صورت، کامپوزیت دندانتان به سرعت زرد می شود. با وجود اینکه مقاومت کامپوزیت بالا می باشد، اما اگر احساس کردید که رنگ آن رو به زردی می رود، می توانید برای سفید کردن مجدد آن و در واقع ترمیم کامپوزیت دندان، به کلینیک دندانپزشکی مراجعه کنید.
 3. آیا روند سفید کردن دندان خطرناک است؟

  هیچ کدام از روش هایی که برای شما بیان کردیم، خطر و آسیبی برایتان به همراه ندارند. شاید حساسیت هایی برای شما ایجاد شود، اما جای نگرانی نداشته و بعد از چند روز رفع می گردند.
 4. آیا بلیچینگ می تواند روش مناسبی برای تغییر رنگ ناشی از سیگار باشد؟

  در ابتدا باید بدانید که از بین بردن لکه هایی که به دلیل استعمال سیگار و نیکوتین روی دندان های ایجاد شده اند، به هیچ عنوان ساده نمی باشد. این لکه ها در ابتدا سطحی هستند، اما اگر برای درمان آن ها دیر اقدام شود، این لکه ها به اعماق دندان نفوذ می کنند. بنابراین سفیدی این نوع دندان ها به کمک بلیچینگ، بین 1 الی 3 ماه زمان نیاز دارد.
 5. آیا استفاده از روش های خانگی برای سفید کردن دندان ها، می تواند خطری به همراه داشته باشد؟

  باید در نظر داشته باشید که استفاده بیش از حد از هر چیزی می تواند عوارضی به دنبال داشته باشد. بنابراین در مصرف آن ها حد تعادل را رعایت کنید.
 6. آیا زردچوبه می تواند برای سفید کردن دندان ها موثر باشند؟

  بله، استفاده از زردچوبه با از بین بردن باکتری های دهان، قادر است تا به تقویت لثه و دندان ها پرداخته و لکه های ایجاد شده بر روی دندان را تا حد زیادی از بین ببرد. برای استفاده از آن، می توانید از پودر زردچوبه را با آب مخلوط کنید تا حالت خمیری شکلی ایجاد شود. بعد از آن مسواک خود را در این خمیر تهیه شده، قرار دهید و دندان های خود را مسواک بزنید. البته توجه داشته باشید که به سرعت دهان خود را با آب نشویید. اجازه دهید تا زردچوبه تا حدود 5 الی 10 دقیقه روی دندان هایتان بماند و بعد از آن، دهانتان را با آب بشویید.
خواندن 4851 دفعه آخرین ویرایش در سه شنبه, 18 خرداد 1400 ساعت 13:59
دکتر فاطمه لبافی دندانپزشک

دکتر فاطمه لبافی فارغ التحصیل رشته دندانپزشکی در سال 1367 از دانشگاه شهید بهشتی می باشند. ایشان از سال 1383 همکاری خود را با بیمارستان میلاد آغاز نمودند و در حال حاظر به عنوان دندانپزشک و مسئول فنی بخش دندانپزشکی بیمارستان میلاد مشغول به کار می باشند. دکتر فاطمه لبافی در سال 1397 از سوی قائم مقام مدیر عامل به عنوان دندانپزشک برگزیده بیمارستان میلاد انتخاب و مورد تقدیر قرار گرفتند. در کلینیک دندانپزشکی دکتر فاطمه لبافی واقع در ستارخان از معتبرترین و با کیفیت ترین تجهیزات برای درمان بیماران استفاده می شود و هدف اصلی در این کلینیک بهبودی کامل و رضایت بیماران می باشد.

نظرات (0)

نظر ارسال شده‌ی جدیدی وجود ندارد

دیدگاه خود را بیان کنید

 1. ارسال دیدگاه بعنوان یک مهمان -
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک‌گذاری موقعیت مکانی شما

مشاوره رایگان

برای دریافت مشاوره رایگان فرم زیر را تکمیل کنید
(*)
لطفا نام خود را وارد کنید
(*)
شماره تماس خود را وارد کنید
(*)
ورودی نا معتبر