مزایا و معایب بلیچینگ با لیزر در دندانپزشکی مزایا و معایب بلیچینگ با لیزر در دندانپزشکی

مزایا و معایب بلیچینگ با لیزر در دندانپزشکی

یکشنبه, 11 خرداد 1399 ساعت 11:54
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

یکی از روش هایی که در مورد سفید شدن دندان بسیار رواج یافته است روش بلیچینگ دندان است. بلیچینگ دندان با استفاده از روش های مختلفی کار سفید کردن دندان را انجام می دهد که هر کدام به نوبه ی خود مزایا و معایبی دارند که با توجه به این نکات هر فردی می تواند یکی از این روش ها را انتخاب کند.
البته باید گفت در انتخاب روش بلیچینگ دندان نظر پزشک متخصص بسیار مهم است. دندانپزشک معمولا بعد از انجام معاینات لازم و تشخیص وضعیت دندان ها یکی از این روش ها را به شما پیشنهاد می کند. توصیه می شود برای بلیچینگ دندان حتما به نظر وی توجه کنید تا بتوانید به نتیجه مطلوبی دست یابید. در بین روش های بلیچینگ دندان روش بلیچینگ با لیزر یکی از بروز ترین تکنیک ها محسوب می شود. در واقع استفاده از لیزر در علم دندانپزشکی رویای بدون درد بودن عملیات دندانپزشکی را به واقعیت تبدیل کرده است و ترسی که در بسیاری از افراد در رابطه با عملیات دندانپزشکی وجود دارد را از بین برده است.

مزایایی که برای بلیچینگ دندان با استفاده از دستگاه لیزر می توان در نظر گرفت، شامل موارد زیادی می شود. در سفید کردن دندان با این روش، سفیدی دندان ها نسبت به روش های دیگر چند برابر می شود و به دلیل این که دستگاه های لیزر عمق نفوذ بیشتری نسبت به سایر روش ها دارند درخشندگی و سفیدی بیشتری را به دندان ها می بخشند. به همین دلیل این روش محبوبیت فراوانی به خصوص در بین جوان ها یافته است. بلیچینگ دندان با استفاده از لیزر در مدت زمان کوتاهی حتی کمتر از 5 دقیقه انجام می گیرد و شما را به نتیجه ی دلخواه که همان سفیدی دندان ها است می رساند و این موضوع یکی از شگفتی های این روش محسوب می شود که نیاز به صرف وقت زیاد در مطب های دندانپزشکی ندارد.
بلیچینگ دندان با استفاده از این روش ماندگاری و دوام بالاتری نسبت به روش های دیگر دارد و این موضوع یکی دیگر از مزیت های دیگر استفاده از لیزر است. بلیچینگ با لیزر بدون ایجاد درد یا هر گونه حساسیتی انجام می شود و می توان یکی از ویژگی های مهم لیزر را همین مورد دانست. در سفید کردن دندان ها با استفاده از لیزر نکته ی مهم دیگری که وجود دارد و در واقع مزیت این روش محسوب می شود این است که، به دلیل استفاده از نور، سفیدی دندان ها به طور یکنواخت اتفاق می افتد و می توان گفت در این روش دندان هایی یک دست خواهید داشت. شاید تنها موضوعی که به عنوان ایراد در موضوع بلیچینگ دندان به روش لیزر می توان بیان کرد، هزینه ی بالای آن باشد که البته با توجه به این که بلیچینگ دندان با این روش ماندگاری و دوام بیشتری دارد، زمان کمتری برای آن اختصاص داده می شود و درخشندگی بیشتری که در دندان ها ایجاد می کند، شاید افراد بسیاری این هزینه بالا را به عنوان یک عیب تلقی نکنند و تمایل به انجام آن داشته باشند.

نحوه انجام بلیچینگ دندان با لیزر

برای این که دندان ها را به کمک لیزر بلیچینگ کرد لازم است که، قبل از این کار دندان ها مورد معاینه قرار گیرند و اگر ایرادی در مینا و عاج دندان یا پوسیدگی در ریشه ی آن وجود دارد رفع شود. سپس با استفاده از دستگاهی به نام اولترا سونیک تمام پلاک ها و جرم ها که باعث زردی دندان ها شده اند از روی دندان ها پاک می کنند تا نتیجه ی بلیچینگ دندان بهتر شود. سپس برای این که بافت های اطراف دندان مانند لب ها، زبان و لثه ها در برابر اشعه لیزر محافظت شوند از ژل محافظ استفاده می کنند تا آسیبی به آن ها وارد نشود. گاهی برخی دندانپزشکان از ژل مخصوص برای دندان ها استفاده می کنند و آن را قبل از لیزر بر روی دندان ها قرار می دهند. در مرحله ی آخر دندانپزشک طول موج دستگاه لیزر را مطابق با میزان تیرگی دندان ها تنظیم می کند و بلیچینگ دندان را در زمانی کمتر از 5 دقیقه انجام می دهد. معمولا نور دستگاه لیزر دندان قرمز است اما در دستگاه های هالوژنیک که امروزه بیشتر مورد استفاده قرار می گیرند رنگ نور، آبی یا سفید است که نسبت به نور قرمز کارایی بیشتری دارد.

بلیچینگ دندان با لیزر راه حلی برای سفیدی دندان است که باعث می شود رنگ دندان های شما چند درجه روشن تر شوند. البته بهتر است این نکته را هم اضافه کرد که گاهی در برخی افراد که درجه تیرگی و لکه های سیاه دندان هایشان زیاد است بلیچینگ دندان با لیزر باید در طی دو یا سه جلسه انجام شود تا نتیجه ی دلخواه حاصل شود. درجه روشنی که در دندان ها بعد از بلیچینگ دندان با لیزر ایجاد می شود در هر فردی می تواند متفاوت باشد و با توجه به وضعیت رنگ دندان ها و عمق لکه ها امکان دارد در هر فرد شاهد نتایجی متفاوت باشیم. اما به طور کلی میزان روشنی بیشتر از روش های دیگر خواهد بود.
بلیچینگ دندان با لیزر از آن جهت راه حلی برای سفیدی دندان محسوب می شود که دندان ها دیگر به رنگ تیره ی قبلی باز نمی گردند و اگر روش های محافظتی را به درستی و طبق دستور پزشک انجام دهید و از رفتار های غلط مانند سیگار کشیدن، نوشیدن قهوه بیش از حد معمول، نوشیدن چای پر رنگ، خوردن غذاهایی با رنگدانه های قوی و ... خودداری کنید می توانید از سفیدی دندان ها به مدت زیادی بهره ببرید.

استفاده از این روش یا هر روش دیگری که برای سفیدی دندان ها استفاده می شود برای افرادی که از ایمپلنت، لمینت و یا بریج دندانی استفاده می کنند توصیه نمی شود. افرادی که در دندان های آن ها هر گونه مشکل اعم از پوسیدگی، ترک، پریدگی و ... وجود دارد یا این که دندان های آن ها حساسیت بالایی دارند باید از لیزر کم توان استفاده کنند تا به عوارض بعد از لیزر دچار نشوند.
اگر تغییر رنگ ایجاد شده بر روی دندان ها به دلیل از بین رفتن عاج یا مینای دندان ها باشد و یا این که دندان ها از داخل دچار تغییر رنگ شده باشند، استفاده از بلیچینگ دندان با لیزر توصیه نمی شود و در این شرایط بهتر است از روش های دیگری مانند لمینت استفاده کنید. چرا که بلیچینگ دندان فقط باعث سفیدی دندان ها می شود و این در حالی است که روش هایی مانند لمینت می تواند این گونه مشکلات را نیز رفع کند و در واقع می توان گفت، بلیچینگ دندان را باید یک عمل زیبایی تعریف کرد اما روش های دیگر می توانند علاوه بر عملیات زیبایی عملیات ترمیمی را هم انجام دهند. افراد باردار بهتر است برای سفید کردن دندان های خود از لیزر استفاده نکنند و اگر می خواهند بلیچینگ دندان با لیزر انجام دهند بهتر است آن را به بعد از زایمان موکول کنند.

انواع بلیچینگ دندان

به طور کلی در رابطه با انجام بلیچینگ دندان باید گفت که این کار به روش های مختلفی انجام پذیر است و با توجه به همین روش های مختلف به دسته های متفاوتی تقسیم بندی می شوند. برخی روش های بلیچینگ دندان در مطب و زیر نظر پزشک انجام می شوند و برخی دیگر روش هایی هستند که در خانه مورد استفاده قرار می گیرند. بلیچینگ دندان با لیزر از جمله روش های سفید کردن دندان در مطب است که این کار در مطب و تحت کنترل حرفه ای یک دندانپزشک بر روی مواد و میزان اعمال آن انجام می گیرد و اگر این میزان اعمال به صورت حرفه ای و زیر نظر پزشک انجام نشود ممکن است میزان سفید کنندگی بیشتر از حد معمول باشد و عوارضی را برای فرد به دنبال داشته باشد.
برای بلیچینگ دندان که در منزل انجام می گیرد به دلیل این که پزشک به آن نظارتی ندارد، از موادی که شدت سفید کنندگی پایین تری دارند استفاده می کنند تا در صورتی که بیمار به درستی از آن استفاده نکرد عوارض سنگینی برای او نداشته باشد. در روش های سفید کردن دندان در مطب مدت زمانی که طول می کشد تا به نتیجه ی مطلوب رسید بسیار کوتاه است و از طرفی میزان دوام و ماندگاری این روش بیشتر از بلیچینگ دندان در منزل است. البته شاید هزینه ی بالای روش لیزر باعث شود افراد زیادی ترجیح دهند که بلیچینگ دندان را در منزل انجام دهند. در این مورد باید این نکته را هم اضافه کرد که بعضی از پست هایی که در فضای مجازی مبنی بر دائمی بودن بلیچینگ دندان با لیزر منتشر می شوند واقعی نیست و هر چقدر هم که این کار به خوبی انجام گیرد و نکات حفاظتی بعد از آن هم به خوبی رعایت شود باز هم بعد از مدتی سفیدی دندان ها کمتر شده و آن شفافیت اول را نخواهند داشت.

برای بلیچینگ دندان با استفاده از لیزر می توان از لیزر های دیودی یا زوم استفاده کرد. لیزر های دیودی با داشتن ویژگی هایی مانند کیفیت بالا، موثر، با صرفه و کاربردی کار سفیدی دندان را به راحتی انجام می دهند. لیزر سفید کننده دندان که به صورت دیودی می باشد معمولا دندان ها را حداقل تا 6 درجه روشن می کنند. برای این کار ابتدا از ژلی مخصوص بر روی دندان ها استفاده می کنند و سپس لیزر دیودی را با طول موج معین به دندان ها می تابانند. سفید کردن دندان ها با استفاده از این روش کاملا بدون خطر بوده و می توان گفت ایمن ترین روش بلیچینگ دندان همین روش است.
در نظر داشته باشید این روش برای افراد زیر 16 سال توصیه نمی شود. بلیچینگ دندان با استفاده از سیستم زوم از طریق نور فرا بنفش انجام می گیرد. در این روش ابتدا ژل پروکساید هیدروژن را بر روی دندان ها می مالند و بعد از چند دقیقه با استفاده از لامپی که نور فرا بنفش دارد دندان ها را لیزر می کنند. نور فرا بنفش، ژل پروکساید هیدروژن را تجزیه کرده و به اکسیژن اجازه می دهد که به مینای دندان ها وارد شوند و بدون این که کوچکترین آسیبی به آن وارد کنند لکه های تیره را از روی دندان ها پاک کنند. لیزر سفید کننده دندان در این روش، دندان ها را حداقل 8 درجه روشن می کند.

هزینه های بلیچینگ دندان 

قیمت بلیچینگ دندان با توجه به این که از چه روشی و چه دستگاهی استفاده می کنیم می تواند متفاوت باشد. در برآورد هزینه های مربوط به بلیچینگ دندان تعداد جلساتی که نیاز است تا به نتیجه دلخواه رسید می تواند متغیر باشد. معمولا بلیچینگ دندان نسبت به سایر روش های سفیدی دندان قیمت پایین تری دارد. در بین روش های بلیچینگ دندان روشی که در خانه انجام می گیرد کمترین هزینه را برای سفید کردن دندان دارد که البته دوام و ماندگاری آن هم نسبت به سایر روش ها پایین تر است و مدت زمان بیشتری نیاز است تا بتوان به نتیجه رسید. در این روش به دلیل این که خود فرد در منزل بدون دخالت پزشک کار بلیچینگ دندان را انجام می دهد در نتیجه هزینه ی پایین تری را متقبل خواهد بود.
روش هایی که در مطب انجام می گیرد قطعا قیمت بالاتری خواهند داشت و در بین این روش ها قیمت بلیچینگ دندان با لیزر بیشتر از موارد دیگر است. در این روش به دلیل سرعت بالای انجام کار، دوام و ماندگاری بالا، استفاده از دستگاه های پیشرفته لیزر و ... باید هزینه ی بیشتری را پرداخت کرد. معمولا این قیمت ها در بلیچینگ دندان از 2 میلیون تومان که قیمت پایه می باشد شروع شده و تا مقادیر بالاتر ادامه دارد. در نهایت باید گفت بلیچینگ دندان با کارایی که در سفید کردن دندان دارد، می تواند یکی از به صرفه ترین روش ها باشد که در کنار هزینه ی پایینی که دارد به سفیدی دندان های شما نیز کمک خواهد کرد.

خواندن 50 دفعه آخرین ویرایش در چهارشنبه, 11 تیر 1399 ساعت 08:14

نظرات (0)

نظر ارسال شده‌ی جدیدی وجود ندارد

دیدگاه خود را بیان کنید

  1. ارسال دیدگاه بعنوان یک مهمان -
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک‌گذاری موقعیت مکانی شما