مزایا و معایب سفید کننده دندان خانگی مزایا و معایب سفید کننده دندان خانگی

سفید کننده دندان خانگی | مزایا، معایب | 7 روش خانگی برای سفیدی دندان

یکشنبه, 21 ارديبهشت 1399 ساعت 12:16
این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

اسم سفید کردن دندان چیست؟

فرآیند سفید کردن دندان و بلیچینگ، رنگ دندان ها را روشن و درخشان تر می کند. بلیچینگ به تغییر رنگ و زدودن لکه های رنگی دندان کمک می کند. هیدروژن پراکسید ترکیب فعالی است که معمولا در محصولات سفید کننده مورد استفاده قرار می گیرد.
زمانی که هیدروژن پراکسید در تماس با دندان قرار می گیرد به شکل عامل اکسید کننده عمل می کند که برای تولید رادیکال های آزاد ناپایدار تجزیه می شود. رادیکال های آزاد ناپایدار در فضای بین نمک های غیرآلی در مینای دندان، به مولکول های رنگدانه ای آلی متصل شده و منجر به کوچک شدن ترکیبات رنگدانه ای می شوند. محصولات مختلفی در بازار برای از بین بردن لکه ها وجود دارند. جهت افزایش تاثیر سفید کنندگی، دندانپزشکان باید به درستی نوع، شدت و محل تغییر رنگ دندان را تشخیص دهند.

بلیچینگ دندان چه مزایا و معایبی دارد؟

مزایا

 •  با بلیچینگ چهره زیباتر به نظر می رسد: دندان های سفید لبخند را زیباتر و جذابیت چهره را دوچندان می کنند.
 •  بلیچینگ در برخورد اول با افراد تاثیر گذار است: دندان های سفید و لبخند زیبا به افراد نشان می دهد که شما قابل اعتماد، محترم و صادق هستید.
 •  سفید کردن دندان کاستی های چهره را پنهان می کند: لبخند زیبا چهره شما جذاب تر می کند و چند سال جوان تر به نظر می رسید.

معایب

 •  بلیچینگ برای همه افراد مناسب نیست و قسمت ترمیم شده دندان را سفید نمی کند سفید کردن لکه های درونی عاج دندان را از بین نمی برد.
 •  نتایج بلیچینگ موقتی است: پس از بلیچینگ دندان های شما برای همیشه سفید باقی نمی ماند. برای حفظ سفیدی دندان ها باید به طور مرتب آن ها را مسواک کنید. با توجه به رژیم غذایی و بهداشت دهان ممکن است هر چند سال یا هر شش ماه یک بار به سفید کردن دندان نیاز داشته باشید.
 •  پس از بلیچینگ تغییر رژیم و پرهیز غذایی ضروری است: باید از مصرف بعضی غذاها و نوشیدنی ها پرهیز کنید تا دندان های سفید و سالم تری داشته باشید. غذاهای اسیدی باعث ایجاد لکه و حتی پوسیدگی دندان ها می شوند.

بلیچینگ دندان چه مزایا و معایبی دارد؟

چگونه دندان هایمان را سفید کنیم؟

دو روش برای بلیچینگ وجود دارد:

 • بلیچینگ در خانه
 • بلیچینگ در مطب دندانپزشکی

به کمک اقدامات انجام شده در کلینیک، دندانپزشک زیبایی می تواند دندان های شما را سفید کند یا با تهیه یک قالب و ژل از داروخانه و گرفتن راهنمایی های لازم از دندانپزشک می توانید خودتان این کار را در خانه انجام دهید. در هر دوی این روش ها پراکسید مورد استفاده قرار می گیرد با این تفاوت که دندانپزشک در کلینیک از محلول 15 تا 43 درصد استفاده می کند، اما محلولی که شما در خانه مصرف می کنید بین 3 تا 20 درصد است. بنابراین، روش بلیچینگ در کلینیک دندانپزشکی طی یک یا دو جلسه انجام می شود اما در خانه زمان بیشتری مورد نیاز است.

مزایای بلیچینگ دندان در خانه

 •  بلیچینگ در خانه آسان تر است: به جای رفتن به کلینیک دندانپزشکی برای بلیچینگ دندان، می توانید در خانه این کار را انجام دهید و در هزینه و زمان خود صرفه جویی کنید.
 •  بلیچینگ در خانه ایمن تر است: در مطب مواد شیمیایی بیشتری مورد استفاده قرار می گیرد. استفاده از ژل 25 درصد هیدروژن پراکسید و دیگر مواد شیمیایی منجر به آسیب به لثه و حساسیت دندان ها می شود.
 •  بلیچینگ در خانه گزینه های بیشتری را به همراه دارد: شما می توانید خود خمیر دندان سفید کننده و دهان شویه مناسب تهیه کنید.

مزایای بلیچینگ در مطب دندانپزشکی

 •  بلیچینگ در مطب سریع تر انجام می شود: شما می توانید در یک یا دو جلسه این کار را انجام دهید. به دلیل مصرف مواد شیمیایی قوی که تحت تاثیر لیزر قرار می گیرند اثر بلیچینگ فوری است.
 •  بلیچینگ در کلینیک دندانپزشکی موثر تر است: محصولات مورد استفاده در مطب دندانپزشکی قوی تر و موثر تر هستند. به همین دلیل قیمت آن ها کمی بیشتر است.

روش خانگی برای سفیدی دندان

محصولات بسیاری برای بلیچینگ و سفید کردن دندان وجود دارند. محصولاتی که اثر سفید کنندگی بیشتری دارند حاوی مواد شیمیایی هستند. اگر می خواهید دندان های سفید تری داشته باشید و از مواد شیمیایی استفاده نکنید، روش های خانگی زیر را که طبیعی و ایمن هستند به شما توصیه می کنیم.

روش خانگی برای سفیدی دندان

روش روغن کشی

روغن کشی درمان سنتی هندی است که برای بهبود بهداشت دهان و دندان به کار می رود و همچنین سموم بدن را می زداید. در این روش روغن را در دهان خود حرکت می دهید تا باکتری هایی که منجر به جرم گرفتن و زردشدن دندان ها می شوند از بین بروند. هندی ها از روغن آفتاب گردان برای روغن کشی استفاده می کنند اما از روغن های دیگر هم می توان استفاده کرد. روغن نارگیل به دلیل مزه مطبوع آن و فوایدی که برای سلامتی دارد بیشتر مورد استقبال قرار می گیرد. روغن نارگیل اسید اوریک بالایی دارد و می تواند التهاب را کاهش دهد و باکتری ها نیز نابود کند. مطالعات اخیر نشان داده است که روغن کشی روزانه می تواند جرم دندان، التهاب لثه و باکتری های دهان را کاهش دهد.
متاسفانه هیچ مطالعه علمی تا کنون ثابت نکرده است که روغن کشی دندان ها را سفید می کند و دندانپزشکان در هیچ کجای دنیا این روش را توصیه نمی کنند. با وجود این، روشی ایمن است و ارزش امتحان کردن را دارد. افراد زیادی ادعا می کنند که روغن کشی منظم دندان ها را سفید تر و درخشان تر می کند. برای روغن کشی یک قاشق سوپ خوری روغن نارگیل را در دهان خود حرکت دهید. این کار را برای 15 تا 20 دقیقه ادامه دهید.

مسواک با جوش شیرین

جوش شیرین خاصیت سفید کنندگی دارد به همین دلیل در خمیر دندان های تجاری مورد استفاده قرار می گیرد. جوش شیرین پاک کننده ای است که لکه های سطح دندان را از بین می برد. علاوه بر این، جوش شیرین با قلیایی کردن محیط دهان از رشد باکتری ها جلوگیری می کند.
تاکنون هیچ پژوهشی اثبات نکرده است که مسواک کردن با جوش شیرین موجب سفید شدن دندان ها می شود.
بنابر مطالعات انجام شده، خمیر دندان های حاوی جوش شیرین تاثیر سفید کنندگی دارند. پژوهشی ثابت کرده است که خمیر دندان های حاوی جوش شیرین در مقایسه با خمیر دندان های استاندارد بدون جوش شیرین تاثیر قابل توجهی در از بین بردن لکه های زرد سطح دندان ها دارند. علاوه بر این، پنج مطالعه تاکنون اثبات کرده است که خمیر دندان های حاوی جوش شیرین تاثیر بیشتری در از بین بردن جرم دندان ها دارند. برای استفاده از این درمان، یک قاشق سوپ خوری جوش شیرین را با دو قاشق سوپ خوری آب ترکیب کنید و دندان های خود را با این خمیر مسواک کنید. شما می توانید چند بار در هفته این کار را انجام دهید.

استفاده از هیدروژن پراکسید

هیدروژن پراکسید سفید کننده ای طبیعی است که باکتری های دهان را از بین می برد. در حقیقت، افراد سال ها از هیدروژن پراکسید برای ضدعفونی کردن زخم ها استفاده می کردند. بسیاری از محصولات سفید کننده تجاری حاوی هیدروژن پراکسید هستند. تاکنون هیچ مطالعه ای تاثیر مسواک هیدروژن پراکسید را به تنهایی اثبات نکرده است اما مطالعات متعددی اثر خمیر دندان های هیدروژن پراکسید را ثابت کرده اند.
مطالعه دیگری نشان داده است که مسواک با خمیر دندان حاوی جوش شیرین و هیدروژن پراکسید دو بار در روز پس از شش هفته به سفید شدن دندان ها منجر می شود. لازم به ذکر است که مقادیر زیاد هیدروژن پراکسید منجر به تحریک لثه و حساسیت دندان می شود. هیدروژن پراکسید را می توانید به صورت دهانشویه پیش از مسواک کردن دندان ها استفاده کنید. به یاد داشته باشید که استفاده بیش از 1.5 یا 3 درصد عوارض جانبی را در پی دارد. روش دیگر، ترکیب هیدروژن پراکسید با جوش شیرین است. دو قاشق سوپ خوری هیدروژن پراکسید را با یک قاشق سوپ خوری جوش شیرین ترکیب و دندان های خود را با این خمیر مسواک کنید.

استفاده از سرکه سیب

سرکه سیب قرن ها است که در جایگاه ماده ضد عفونی کننده طبیعی مورد استفاده قرار می گیرد. استیک اسید که ترکیب فعال اصلی موجود در سرکه سیب است می تواند باکتری ها را نابود کند. خاصیت آنتی باکتریال سرکه باعث می شود که به ضدعفونی کردن دهان و سفید شدن دندان ها کمک کند. استیک اسید موجود در سرکه به مینای دندان آسیب می رساند، به همین دلیل مصرف روزانه آن توصیه نمی شود. سرکه سیب را با آب رقیق کنید و این محلول خانگی را به مدت چند دقیقه در دهان خود حرکت دهید، سپس دهان خود را با آب بشویید.

استفاده از سرکه سیب

خوردن سبزی و میوه

رژیم غنی از میوه و سبزیجات برای بدن و دندان ها مفید است. گرچه جایگزینی برای مسواک کردن وجود ندارد، میوه و سبزیجات خام می تواند جرم های دندان را هنگام جویدن از بین ببرد. توت فرنگی و آناناس دو میوه ای هستند که به سفید شدن دندان های شما کمک می کنند.

-توت فرنگی

ترکیب توت فرنگی و جوش شیرین درمانی طبیعی است که برای سفید کردن دندان ها مورداستفاده قرار می گیرد. طرفداران این روش ادعا می کنند که اسید مالیک موجود توت فرنگی دندان ها را سفید می کند در حالی که جوش شیرین لکه های دندان را از بین می برد. البته این درمان هنوز کاملا پشتوانه علمی ندارد. بنابر مطالعه اخیر انجام شده، ترکیب توت فرنگی و جوش شیرین در مقایسه با محصولات سفید کننده تجاری اندکی تغییر رنگ در دندان ها ایجاد می کند. جهت استفاده از این روش یک توت فرنگی تازه را خرد کنید و آن را با جوش شیرین ترکیب کرده و با خمیر به دست آمده دندان های خود را مسواک کنید.

-آناناس

برخی ادعا می کنند که آناناس دندان ها را سفید می کند. مطالعه ای نشان داده است که خمیر دندان حاوی بروملین، (آنزیم موجود در آناناس) در مقایسه با خمیر دندان معمولی به طرز چشمگیری در از بین بردن لکه های دندان موثر است. با وجود این، شواهدی وجود ندارد که خوردن آناناس همین تاثیر را داشته باشد.

ژل بلیچینگ خانگی

ژل سفید کننده خانگی با غلظت ها و مزه های مختلف در دسترس است که با توجه به نیاز بیماران برای بلیچینگ مورد استفاده قرار می گیرد. ژل سفید کننده دندان حاوی پتاسیم، نیترات و فلوراید است که به سلامت مینای دندان کمک می کند. این ژل در کلینیک دندانپزشکی مورد استفاده می گیرد و به بیمار برای مصرف در خانه نیز داده می شود. این ژل برای افراد بالای 18 سال استفاده می شود.

محلول خانگی برای سفید شدن دندان

محلول های سفید کننده متعددی وجود دارند که افراد می توانند در خانه استفاده کنند. بعضی شواهد نشان می دهد که سفید کنندهای خانگی موثر هستند، با وجود این، بسیاری از درمان های متداول خانگی پشتوانه علمی اندکی دارند.

اغلب درمان های خانگی زیر برای سفید کردن دندان در صورت استفاده کم بی ضرر هستند و می توانید آن ها را امتحان کنید.

 •  زغال و نمک
 •  جوش شیرین
 •  لیمو ترش
 •  روغن کشی با روغن نارگیل
 •  سرکه سیب

به یاد داشته باشید که مهم نیست چه روشی را برای بلیچینگ انتخاب می کنید فقط پیش از استفاده از هر روشی بهتر است با دندانپزشک مشورت کنید.

خواندن 98 دفعه آخرین ویرایش در پنج شنبه, 09 مرداد 1399 ساعت 09:37
دکتر فاطمه لبافی

دکتر فاطمه لبافی فارغ التحصیل رشته دندانپزشکی در سال 1367 از دانشگاه شهید بهشتی می باشند. ایشان از سال 1383 همکاری خود را با بیمارستان میلاد آغاز نمودند و در حال حاظر به عنوان دندانپزشک و مسئول فنی بخش دندانپزشکی بیمارستان میلاد مشغول به کار می باشند. دکتر فاطمه لبافی در سال 1397 از سوی قائم مقام مدیر عامل به عنوان دندانپزشک برگزیده بیمارستان میلاد انتخاب و مورد تقدیر قرار گرفتند. در کلینیک دندانپزشکی دکتر فاطمه لبافی واقع در ستارخان از معتبرترین و با کیفیت ترین تجهیزات برای درمان بیماران استفاده می شود و هدف اصلی در این کلینیک بهبودی کامل و رضایت بیماران می باشد.

نظرات (0)

نظر ارسال شده‌ی جدیدی وجود ندارد

دیدگاه خود را بیان کنید

 1. ارسال دیدگاه بعنوان یک مهمان -
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک‌گذاری موقعیت مکانی شما

مشاوره رایگان

برای دریافت مشاوره رایگان فرم زیر را تکمیل کنید
(*)
لطفا نام خود را وارد کنید
(*)
شماره تماس خود را وارد کنید
(*)
ورودی نا معتبر