پر کردن دندان با مواد سفید پر کردن دندان با مواد سفید

مزایا و معایب ترمیم همرنگ دندان

چهارشنبه, 24 ارديبهشت 1399 ساعت 05:19
این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

در سال های گذشته برای درمان برای پوسیدگی دندان بیشتر با آمالگام بود. این ماده که به طور سنتی سیاه یا نقره ای و غیر همرنگ هستند. پر کردن دندان با جیوه مایع و آلیاژ فلز از سال 1904 به وجود آمد. آمالگام در ابتدا به دلیل استحکام زیاد، ماندگاری و استفاده آسان مورد توجه قرار گرفت. اما افراد زیادی در مورد پر کردن دندان با آمالگام به دلیل حضور جیوه در ترکیب آن اظهار نگرانی کردند، در حالی که هیچ خطری برای سلامتی نداشت. در نهایت افراد به این دلیل و مسائل مربوط به زیبایی، مواد قدیمی(آمالگام) را کنار گذاشتند و پر کردن با مواد سفید(کامپوزیت) را که جذاب تر و طبیعی تر بود جایگزین آن کردند. کامپوزیت از ماده ای به نام رزین کامپوزیت ساخته می شود و برای پر کردن دندان به کار می رود.

پر کردن دندان با مواد سفید

امروزه با پیشرفت علم دندان پزشکی انتخاب های متعددی برای پر کردن دندان پیش روی ماست.آمالگام، کامپوزیت( مواد سفید) و پرسلن ((porcelain موادی هستند که برای پر کردن دندان مورد استفاده قرار می گیرند.
مواد سفید یا کامپوزیت مشابه رنگ اصلی دندان است. مواد سفید در دهان غیر قابل تشخیص است در حالی که دندان های پر شده با مواد سیاه یا نقره ای اغلب در زمان خندیدن و لبخند زدن آشکار می شوند.

پر کردن دندان با مواد سفید

مزایا و معایب آمالگام( مواد سیاه یا نقره ای)

 •  استحکام بالایی دارد.
 •  ارزان تر است.
 •  در برابر رشد باکتری های عامل پوسیدگی دندان مقاوم تر است.
 •  وجود جیوه در آمالگام ممکن است بعضی بیماران را دچار حساسیت کند.
 •  به مرور زمان باعث ضعیف شدن و شکستگی دندان می شود.
 •  رنگ آن مشابه دندان نیست و طبیعی به نظر نمی رسد.

مزایا و معایب پر کردن دندان با مواد سفید یا کامپوزیت

 •  کامپوزیت بادوام است.
 •  ظاهر خوبی دارد و مشابه رنگ دندان ها است.
 •  از شکستگی دندان جلوگیری می کند.
 •  طول عمر کامپوزیت نسبت به آمالگام کمتر است.
 •  پر کردن با کامپوزیت دقت بیشتری را می طلبد.
 •  کامپوزیت به مرور زمان ممکن است تغییر رنگ دهد.

مزایا و معایب پر کردن دندان با مواد سفید یا کامپوزیت

قیمت پر کردن دندان با مواد سفید

پر کردن، پوسیدگی دندان را ترمیم و به سلامتی دهان و دندان شما کمک می کند. قیمت بیشتر درمان های پر کردن از حدود 250 هزار تومان تا چند میلیون تومان متغیر است.

البته هزینه پر کردن دندان بدون بیمه کمی تفاوت است و بستگی دارد چند دندان پوسیده داشته باشید و از چه موادی برای پر کردن دندان های شما استفاده می شود. به طور کلی، پر کردن دندان با مواد سفید هزینه بیشتری دارد. با توجه به عمق پوسیدگی، نوع ترمیم می تواند یک سطحی، دو سطحی یا سه سطحی باشد.

سفید کردن دندان با کامپوزیت

رزین های کامپوزیت دندانی، انواعی از رزین های مصنوعی هستند که در دندان پزشکی برای ترمیم پوسیدگی دندان به کار می روند. کامپوزیت ها علاوه بر ترمیم پوسیدگی، برای سفید کردن دندان نیز مورد استفاده قرار می گیرند.
برای سفید کردن دندان، دندانپزشکان سه گزینه پیش رو دارند: بلیچینگ، کامپوزیت یا روکش های پرسلین.
بیمارانی که از بلیچینگ استفاده می کنند باید درمان را چند بار در سال تکرار کنند به خصوص افرادی که قهوه می نوشند، سیگار می کشند و کسانی که دندان های آن ها مستعد ایجاد لکه است. روکش های کامپوزیت(ونیر) بیشتر در مقابل لکه مقاوم هستند.آن ها پس از چند سال مسواک کردن و پوسیدگی کدر می شوند. کامپوزیت ها بین سه تا پنج سال دوام دارند. لازم به ذکر است که، روش های دندانپزشکی زیبایی مانند کامپوزیت برای دندان های سالم مناسب است.
باندینگ کامپوزیت درمان زیبایی نیز به شمار می رود. باندینگ برای پر کردن پریدگی ها، فاصله بین دندان ها و سفید کردن دندان به کار می رود. رزین کامپوزیت به دندان متصل می شود و شکل ظاهری دندان را ترمیم می کند. رنگ رزین مشابه رنگ دندان های شما است و همانند بخش طبیعی دندان به نظر می رسد.

سفید کردن دندان با کامپوزیت

مزایای باندینگ کامپوزیت

 •  باندینگ کامپوزیت معمولا طی یک جلسه انجام می شود.
 •  باندینگ کامپوزیت موجب زیباتر شدن دندان ها و لبخند می شود بدون این که به دندان های شما آسیب برساند.
 •  باندینگ کامپوزیت جایگزین ارزان تری برای کراون (crown)و ونیر (veneer) است. این نوع کامپوزیت با مسواک منظم و رعایت بهداشت دهان می تواند سال ها دوام داشته باشد.

جایگزین باندینگ کامپوزیت

ونیرها: ونیرها موجب زیبایی و سفیدی دندان نیز می شوند. ونیر که از لایه نازکی از پرسلن ساخته شده است، روی دندان ها قرار می گیرد و برای پوشش دادن فاصله بین دندان ها، ترک خوردگی و تغییر رنگ به کار می رود. ونیر ها به مرور زمان تغییر رنگ نمی دهند و در برابر رنگدانه هایی مانند قهوه، چای و... مقاوم هستند.
کراون ها: کراون کلاهکی شبیه دندان است که روی دندان های پوسیده و آسیب دیده قرار می گیرد. کراون شبیه بقیه دندان ها به نظر می رسد.

ونیر پرسلین و کراون هر دو موجب آسیب به دندان ها می شوند. ونیر ها برای سال ها می توانند دوام داشته باشند اما آن ها از پرسلن ساخته شده اند و دندان برای قرار گرفتن در قالب

باید کمی کوتاه شود که آسیب همیشگی را برای دندان به همراه می آورد.
باندینگ، سریع و ارزان است و در صورت آسیب می تواند ترمیم شود. همچنین باندینگ کامپوزیت روشی برای پر کردن و از بین بردن لکه های دندان است. این روش در کنار سفید کردن دندان ها مورد استفاده قرار می گیرد. اگر تصمیم گرفته باشید از باندینگ کامپوزیت استفاده کنید، دندان پزشک ابتدا توصیه می کند که درمان سفید کردن دندان را انجام دهید. رزین کامپوزیت برای انطباق با رنگ دندان های شما انتخاب می شود بنابراین توصیه می شود پیش از باندینگ به درمان بلیچینگ دندان ها بپردازید. اگر یکبار باندینگ کامپوزیت انجام دهید دیگر امکان سفید کردن دندان ها وجود ندارد.

درمان به روش باندینگ کامپوزیت

دندان پزشک کامپوزیتی که همرنگ دندان های شماست را انتخاب می کند تا پس از اتصال، طبیعی به نظر برسد. سپس دندان پزشک سطح دندان های شما را کمی زبر می کند و بعد دندان ها با مایعی پوشانده می شود که این مایع کمک می کند رزین روی سطح دندان ها بچسبد.

مراقبت از باند کامپوزیت

-از نوشیدن چای، قهوه، سیگار کشیدن و غذا خوردن تا 48 ساعت پس از درمان پرهیز کنید.
- دندان های خود را به طور منظم مسواک کنید و مراقب بهداشت دهان و دندان خود باشید تا باند کامپوزیت سالم بماند.
- از گاز گرفتن ناخن و جویدن چیزهایی مانند سرپوش خودکار پرهیز کنید زیرا ممکن است مواد خرد شوند.

با رعایت بهداشت دهان و دندان و معاینه منظم، باند کامپوزیت شما برای سال ها دوام خواهد داشت.

راه های سفید کردن دندان

دندان های سفید می توانند چهره و لبخند شما را جذاب تر کنند. بنابراین سفید کردن یا بلیچینگ دندان یکی از محبوب ترین انتخاب های دندانپزشکی زیبایی است. مصرف غذاها و نوشیدنی های خاص و استفاده از محصولات تنباکو موجب تغییر رنگ و ایجاد لکه روی سطح دندان ها می شود. روش های بلیچینگ دندان این شانس را به افراد می دهد تا از دندان های درخشان و لبخند زیبای خود لذت ببرند. همه درمان ها برای همه افراد مناسب نیست. بنابراین لازم است که پیش از تصمیم گیری با دندان پزشک خود مشورت کنید.
بلیچینگ دندان تنها به افرادی که لثه و دندان های سالمی دارند توصیه می شود. بیشتر محصولات بلیچینگ حاوی پراکسید هستند. پراکسید موجب سفید تر شدن دندان ها می شود. غلظت پراکسید تعیین کننده قدرت سفید کنندگی است. میزان پراکسید در محصولات سفید کننده دندان 16 ،10 و 22 درصد است. درمان بلیچینگ برای همه دندان های تغییر رنگ یافته موثر نیست(برای نمونه پر شدگی ها و ترمیم ها). اگر دندان پزشک شما تشخیص دهد که نیاز به سفید کردن دندان دارید، شما باید تصمیم بگیرید از کدام روش سفید کردن استفاده خواهید کرد.

خمیر دندان سفید کننده دندان: خمیر دندان های سفید کننده تنها لکه های سطح دندان های شما را از بین می برد.
ژل ها و نوارهای سفید کننده: این محصولات سفید کننده نتایج چشمگیری دارند زیرا حاوی ترکیباتی هستند که به روشن تر شدن رنگ دندان ها کمک می کند.
رزین های سفید کننده: رزین های سفید کننده مانند اغلب دهانشویه ها به کاهش جرم های دندان و بیماری های لثه کمک می کنند گرچه حاوی موادی مانند هیدروژن پراکسید هستند که سفید کننده دندان است.
روش تری (tray) بلیچینگ: در این شیوه قالب های محتوی ژل سفید کننده (تری) بر روی دندان ها قرار می گیرد.
بلیچینگ در مطب دندانپزشکی: این روش سریع ترین راه ممکن برای درخشان کردن دندان های شماست.

راه های سفید کردن دندان

بلیچینگ دندان 

بلیچینگ به سفید کردن دندان ها با روش های شیمیایی گفته می شود. بلیچینگ درمان زیبایی به شمار می رود. در این روش دندان پزشک با استفاده از مواد سفید کننده دندان های شما را سفید می کند.
برای بلیچینگ و سفید کردن دندان ها دو گزینه پیش رو داریم: بلیچینگ دندان در مطب دندانپزشکی یا بلیچینگ در خانه. در هر دو گزینه پراکسید مورد استفاده قرار می گیرد. در خانه بین 3 تا 20 درصد پراکسید( هیدروژن پراکسید یا کاربامید) اما در دندان پزشکی حدود 15 تا 43 درصد پراکسید به کار می رود. به طور کلی هر چه محلول بیشتر روی دندان ها قرار گیرد آن ها سفید تر می شوند. هر چه درصد پراکسید در محلول سفید کننده بیشتر باشد به مدت کوتاه تری باید برای دندان استفاده شود. هر دو گزینه مزایا و معایب خود را دارند اما پیش از آنکه بلیچینگ دندان را در خانه امتحان کنید با دندان پزشک خود مشورت کنید زیرا هر کسی از این راه نتیجه خوبی دریافت نمی کند. بلیچینگ روی دندان هایی که با کامپوزیت سفید شده اند تاثیری ندارد.

سفید کردن دندان در مطب دندانپزشکی

بلیچینگ در مطب دندان پزشکی سریع تر انجام می شود. محلول مورد استفاده در مطب بسیار قوی تر از محلولی است که در خانه استفاده می شود. همچنین نور، حرارت یا ترکیبی از این دو، جهت تسریع در فرایند بلیچینگ مورد استفاده قرار می گیرد. هزینه سفید کردن دندان در مطب بیشتراست.

بلیچینگ دندان در خانه

انتخاب های متعددی برای بلیچینگ دندان در خانه وجود دارد که رایج ترین آن ها شامل:

 •  ژل های سفید کننده دندان. ژل های سفید کننده دندان حاوی پراکسید هستند. هر روز می توانید دو بار دندان های خود را با این ژل ها مسواک کنید و این عمل را به مدت 14 روز ادامه دهید. نتایج حاصل از آن ممکن است چهار ماه یا بیشتر طول بکشد.
 •  تری بلیچینگ. در این روش، در مطب دندان پزشکی از دندان های شما قالب گیری و تری ساخته می شود. تری با ژل بلیچینگ که دندان پزشک در اختیار شما قرار می دهد پر می شود. شما باید چند ساعت در روز این قالب را روی دندان های خود قرار دهید و به مدت دو هفته این عمل را ادامه دهید تا نتایج حاصل از آن را مشاهده کنید.
 •  خمیر دندان های سفید کننده. این خمیر دندان های سفید کننده حاوی مواد شیمیایی هستند که به از بین رفتن لکه ها کمک می کنند.

از هر روشی که برای بلیچینگ استفاده می کنید، در هر حال شما می توانید با مسواک کردن و نخ دندان روزانه نتایج حاصل از بلیچینگ را حفظ کنید. لازم به ذکر است که، در طول دوره بلیچینگ از مصرف غذاهای اسیدی و نوشیدنی های زیر پرهیز کنید:

-قهوه و چای سیاه
-شراب سفید و قرمز
-نوشیدنی های حاوی کربنات
-توت ها و غذاهای بسیار رنگی
- سس ها(سویا، گوجه)

بلیچینگ ممکن است دندان های شما را به طور موقت حساس کند. بلیچینگ برای افراد با دندان های زرد بیشترین کارایی را دارد و برای افرادی که دندان های قهوه ای دارند کمتر تاثیر گذار است. فراموش نکنید که حتما قبل از سفید کردن و بلیچینگ با دندان پزشک خود مشورت کنید.

خواندن 431 دفعه آخرین ویرایش در دوشنبه, 10 شهریور 1399 ساعت 09:11
دکتر فاطمه لبافی دندانپزشک

دکتر فاطمه لبافی فارغ التحصیل رشته دندانپزشکی در سال 1367 از دانشگاه شهید بهشتی می باشند. ایشان از سال 1383 همکاری خود را با بیمارستان میلاد آغاز نمودند و در حال حاظر به عنوان دندانپزشک و مسئول فنی بخش دندانپزشکی بیمارستان میلاد مشغول به کار می باشند. دکتر فاطمه لبافی در سال 1397 از سوی قائم مقام مدیر عامل به عنوان دندانپزشک برگزیده بیمارستان میلاد انتخاب و مورد تقدیر قرار گرفتند. در کلینیک دندانپزشکی دکتر فاطمه لبافی واقع در ستارخان از معتبرترین و با کیفیت ترین تجهیزات برای درمان بیماران استفاده می شود و هدف اصلی در این کلینیک بهبودی کامل و رضایت بیماران می باشد.

نظرات (0)

نظر ارسال شده‌ی جدیدی وجود ندارد

دیدگاه خود را بیان کنید

 1. ارسال دیدگاه بعنوان یک مهمان -
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک‌گذاری موقعیت مکانی شما

مشاوره رایگان

برای دریافت مشاوره رایگان فرم زیر را تکمیل کنید
(*)
لطفا نام خود را وارد کنید
(*)
شماره تماس خود را وارد کنید
(*)
ورودی نا معتبر