چگونه دندان را سفید کنیم؟ چگونه دندان را سفید کنیم؟

چگونه دندان را سفید کنیم؟ | 5 روش سفید کردن دندان | انواع بلیچینگ

شنبه, 27 ارديبهشت 1399 ساعت 13:39
این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

سطحی ترین لایه ای که یک دندان سالم را تشکیل می دهد مینا یا Enamel است. این لایه اصلی ترین عاملی است که باعث زرد یا سفید بودن دندان ها می شود. شاید برایتان جالب باشد که بدانید این لایه ی درخشان و سفید رنگ محکم ترین و سخت ترین بافتی است که در بدن ما بوجود می آید.
لایه ای که زیر مینا قرار می گیرد عاج نامیده می شود. عاج برخلاف مینا ماهیتی زردرنگ و کدر دارد که درصورت آسیب دیدن مینا این لایه زرد رنگ آشکار شده و باعث زردی و کدری دندان می شود. عوامل مختلفی می توانند باعث تغییر رنگ دندان ها شوند. دراکثر موارد این تغییر رنگ یک علت بیرونی دارد . عوامل بیرونی بیشتر به تغذیه و عادات فردی بستگی دارند؛ سیگار و قلیان، مصرف بیش از اندازه ی چای، قهوه و غذاهایی که آهن زیادی دارند ازجمله مهم ترین عوامل بیرونی هستند که می توانند شما را از داشتن دندان های سفید و درخشان محروم کنند.
ازطرف دیگر تغییر رنگ دندان ها می تواند به خاطر برخی بیماری های دندان و لثه، آسیب های فیزیکی مثل زمین خوردن، پوسیدگی و مصرف بیش از اندازه بعضی از دارو ها نیز رخ دهد. ن باید این نکته را فراموش کنیم که بصورت طبیعی با افزایش سن ضخامت مینای دندان کم شده و به مرور دندان زردتر و کدرتر خواهد شد.
سفیدتر کردن دندان ها یکی از مهم ترین و فراوان ترین دلایل مراجعه ی افراد به مطب دندانپزشکی است. داشتن دندان های سفید و زیبا خواسته ی همه ماست. در ادامه روش های مختلفی را که برای سفید تر کردن دندان ها وجود دارند بررسی می کنیم.

روش های سفید کردن دندان

مانند هر اقدام پزشکی دیگری راجع به دندان ها نیز پیشگیری بهتر از درمان است. اولین و مهم ترین قدمی که می توانیم برای سفید کردن دندان ها انجام دهیم پیشگیری از عادات غذایی نامناسب و رفتار هاییست که باعث تغییر رنگ دندان ها می شوند؛ ترک دخانیات مانند سیگار و یا کاهش مصرف مواردی مثل چای و قهوه، رفتار های ساده و بسیار مهمی هستند که باید قبل از هر اقدام دیگری به آن ها برای زیبایی دندان هایمان توجه کنیم.
گاهی مواقع کمبود کلسیم در بدن می تواند باعث کاهش ضخامت مینای دندان و کدر شدن آن شود. قبل از هر اقدامی برای سفید سازی دندان هایتان حتما مطمئن شوید که مقدار کافی مواد غذایی حاوی کلسیم در رژیم روزانه تان مصرف می کنید.
روش ساده و آشنای بعدی مسواک زدن و استفاده از نخ دندان است. مسواک زدن دندان ها خصوصا بعد از مصرف غذاها و نوشیدنی هایی مانند نوشابه که حاوی اسید هستند بسیارمهم است. مسواک زدن اصولی مواد مضر و رنگدانه ها را از مینای دندان ها پاک می کند. مسواک زدن باید دوبار در روز و هر بار حداقل به مدت 2 دقیقه انجام شود.
همچنین استفاده از نخ دندان می تواند به سفید کردن دندان ها کمک کند. نخ دندان در پاک کردن پلاک ها و ذرات غذایی از روی دندان ها خصوصا در محل هایی که مسواک به آن نفوذ نمی کند موثر خواهد بود. یکبار استفاده روزانه از نخ دادن می تواند تاثیر قابل توجهی روی سفیدترکردن دندان ها داشته باشد.
سفید کردن دندان با موادطبیعی:علاوه بر موارد بالا که خیلی از شما راجب مفید بودنشان آگاهی داشتید، از برخی مواد طبیعی نیز می توان برای داشتن دندان هایی سفیدتر استفاده کرد که در این قسمت با این مواد بیشتر آشناخواهیم شد.

سرکه سیب :

به عقیده خیلی از مردم سرکه سیب در سفید کردن دندان ها موثر است. سرکه سیب به خاطر خاصیت اسیدی اش می تواند در از بین بردن لکه ها و آلودگی ها از روی دندان تاثیرگذار باشد. در سال 2014 تحقیقات معتبری توانست اثربخشی سرکه سیب را در سفیدتر کردن دندان های برخی حیوانات به اثبات برساند. توجه داشته باشید که بخاطر خاصیت اسیدی سرکه سیب، باید از مقدار بسیار کمی استفاده کنید. در صورت تمایل می توانید دهانشویه ای از مخلوط آّب و سرکه سیب تهیه نمایید؛ برای اینکار دو قاشق چایخوری سرکه سیب را با شش فنجان آب مخلوط کنید، سپس این محلول را به مدت 30 ثانیه در دهان بچرخانید تا با دندان هایتان تماس داشته باشد. حتما پس از مصرف سرکه سیب دهان خود را بشویید و مسواک بزنید.

روش های سفید کردن دندان

روغن نارگیل :

ازجمله موارد طبیعی و بی ضرری که می توان برای سفید کردن دندان ها استفاده کرد روغن نارگیل است . روغن نارگیل حاوی مقدار زیادی اسید های مفید خصوصا لوریک اسید می باشد. لوریک اسید به باکتری های مضر در دهان حمله کرده و می تواند از عفونت لثه ها و کدر شدن دندان ها جلوگیری کند. از جمله باکتری هایی که می تواند باعث زرد شدن دندان ها شود استرپتوکوکوس موتانس می باشد که روغن نارگیل بخاطر دارا بودن لوریک اسید اثرات قابل توجهی در از بین بردن این باکتری دارد. برای مصرف روغن نارگیل می توانید یک تا دو قاشق غذاخوری روغن نارگیل مایع را به مدت 10 الی 30 دقیقه داخل دهان خود نگه دارید، سپس آن را از دهان خارج کرده، دهان را بشویید و مسواک بزنید.

زغال فعال :

زغال فعال بدلیل حفرات ریزی که در ساختارش وجود دارد بسیار جاذب است و می تواند آلودگی هارا به خود جذب کند. زغال فعال با زغالی که برای کباب کردن استفاده می شود تفاوت دارد و نباید از زغال کبابی استفاده کنید چون زغال کبابی برخلاف زغال فعال دی اکسید کربن تولید می کند که سرطان زاست. با وجود اینکه هنوز تحقیقات علمی نتوانسته است موثربودن و همچنین کاملا بی خطر بودن زغال فعال را اثبات کند اما در سراسر دنیا محصولات بهداشتی مثل صابون و خمیردندان زغال رواج یافته است.

پوست بعضی از میوه جات :برخی معتقدند استفاده از پوست موز و مرکباتی مثل لیمو، پرتغال و نارنگی به دلیل دارا بودن اسید های مفید و ماده ای به نام لیمونن می توانند در جرم گیری و سفیدترکردن دندان ها موثر باشند. تحقیقات نشان داد که خمیر دندان های حاوی لیمونن در پاک کردن لکه های ناشی از سیگار مفید اند اما قادر به تمیز کردن لکه های چای و لکه های ناشی از سیگار قدیمی نمی باشند. هنوز تحقیقی نتوانسته اثر استفاده مستقیم از پوست میوه ها را در سفید کردن دندان ها به اثبات برساند. اگر مایل به استفاده از این روش هستید می توانید پوست میوه را به آرامی به مدت دو دقیقه رو دندان های خود بمالید. اگر بعد از چندبار استفاده از این روش احساس کردید دندان هایتان آسیب می بینند و حساس شده اند ادامه ندهید.

جوش شیرین:

جوش شیرین با چند مکانیسم می تواند به سفیدترشدن دندان ها کمک کند. از آنجا که جوش شیرین دارای یک خاصیت سفیدکنندگی طبیعی است، می تواند در درخشان کردن دندان ها موثر باشد. همچنین این ماده دارای خاصیت قلیایی بوده و مانع از رشد باکتری ها روی دندان ها و محیط دهان می شود. از طرفی جوش شیرین بخاطر سایندگی خفیفی که دارد می تواند پلاک ها و آلودگی ها را از روی دندان پاک کند. همه این ویژگی ها باعث شده است که خمیردندان های حاوی جوش شیرین بخاطر اثربخشی شان در سفید کردن دندان ها طرفدارهای زیادی داشته باشند. اگر میخواهید خودتان از جوش شیرین استفاده کنید می توانید دو قاشق چایخوری آب را با یک قاشق چای خوری جوش شیرین مخلوط کرده و با خمیر بدست آمده دندان هایتان را مسواک بزنید. این کار را در یک هفته چند بار انجام دهید.

آب اکسیژنه:

آب اکسیژنه یا پراکسید هیدروژن مایعی است که به دلیل خاصیت ضد باکتری و سفیدکنندگی اش در ضدعفونی کردن زخم ها و همچنین در ساخت محصولات بهداشتی و سفیدکننده ها استفاده می شود . امروزه اثرات هیدروژن پراکسید در سفیدترکردن دندان ها نیز مورد توجه قرار گرفته است. یک مطالعه نشان داد که مسواک زدن با خمیردندان حاوی جوش شیرین و پراکسید هیدروژن دوبار در روز می تواند تا 62 درصد دندان ها را سفید تر کند. باوجود این مزایا هیدروژن پروکسید در دوز های بالا می تواند باعث حساسیت و تحریک لثه ها گردد. همچنین راجب سرطان زا بودن این ماده نگرانی هایی وجود دارد اگرچه که به اثبات نرسیده است. برای استفاده از پراکسیدهیدروژن می توان از محلول 1. 5 یا 3 درصد آن قبل از مسواک زدن استفاده نمود.
علاوه بر مواد طبیعی امروزه دندانپزشکی پیشرفت زیادی در زمینه زیباسازی و سفید کردن دندان ها داشته و روش های بسیاری برای این کار وجود دارد. یکی از بهترین تکنیک های دندان پزشکی در این زمینه بلیچینگ نام دارد.

بلیچینگ چیست؟

اگر میخواهید سفیدترکردن دندان هایتان را به دندانپزشک بسپارید و به اثر مواد طبیعی اعتقادی ندارید، بلیچینگ در مقایسه با روش هایی مثل کامپوزیت و لمینت امن ترین و کم خطرترین روش است؛ البته باید توجه کرد که بلیچینگ اثربخشی کمتری در سفید کردن دندان ها نسبت به لمینت و کامپوزیت دارد و برای نتیجه گیری مطلوب بهتر است چندبار انجام شود. 

در بلیچینگ از هیدروژن پراکسید به عنوان ماده فعال استفاده می شود. این ماده می تواند با لکه ها و رنگدانه هایی که بر روی دندان ها قرار گرفته اند واکنش دهد و آن ها را اکسید کرده و از بین ببرد.
حتما توجه داشته باشید که قبل از انجام بلیچینگ لازم است دندان هایی که دچار پوسیدگی هستند ترمیم گردند همچنین جرم گیری پیش از انجام این تکنیک باعث اثربخشی بیشترخواهد شد. ذکر این نکته ضروریست که اثر بلیچینگ دائمی نبوده و باتوجه به تغذیه، بهداشت و عادات فرد ممکن است بین چند ماه تا چند سال دوام داشته باشد.

بلیچینگ چیست؟

بلیچینگ به دو صورت انجام می شود:
بلیچینگ در مطب: این روش در مطب دندانپزشک انجام می شود و نهایتا یک ساعت زمان می برد.
مراحل بلیچینگ دندان در مطب: ابتدا لازم است دندان پزشک لثه های شما را به وسیله یک پوشش بپوشاند تا از اثر ماده سفیدکننده حفظ شوند؛ بعد از پوشاندن لثه ها، ماده سفیدکننده در تماس با دندان ها قرار می گیرد. برای سرعت بخشیدن به فعال شدن ماده سفیدکننده در مواردی با تاباندن نور آبی توسط یک لامپ یا با ایجاد گرما، ماده سفید کننده را از نظر شیمیایی فعال می کنند تا سریع تر تاثیر خود را بر روی دندان ها اعمال کند. کیفیت بلیچینگ در مطب وابستگی زیادی به مهارت دندانپزشک دارد.

مراحل بلیچینگ دندان در مطب

مراحل انجام بلیچینگ دندان در خانه : ابتدا باید به مطب دندانپزشک مراجعه کنید تا پس از بررسی کامل فک، دندان ها و بافت لثه هایتان یک قالب مناسب و اختصاصی برای دندان های شما طراحی شود. این قالب فضای خالی مناسب برای قرارگیری ماده سفیدکننده را دارد. دندانپزشک در این روش ماده سفیدکننده و قالب طراحی شده را به شما می دهد و شما باید طبق آموزش دندانپزشک، خودتان در منزل عمل بلیچینگ را انجام دهید. برای انجام بلیچینگ در خانه لازم است ابتدا دهان خود را شسته و مسواک بزنید سپس در داخل حفرات قالب با سرنگ مخصوص یک قطره از ماده سفید کننده ریخته و قالب را روی دندان ها قرار دهید. بهتر است ژل های اضافی را با مسواک تمیز کنید تا با لثه ها برخورد نداشته باشند. پس از حدود 15 دقیقه قالب را برداشته و دهان خود را بشویید.

مراحل انجام بلیچینگ دندان در خانه

اگر هر دو روش بلیچینگ در خانه و مطب باهم انجام شوند اثربخشی آن بهتر و طولانی تر خواهد بود.
کمترین هزینه بلیچینگ دندان : مسلما با درنظر گرفتن تفاوت افراد و همچنین تفاوت تکنیک ها و مواد مصرفی نمی توان یک قیمت مشخص و معین تعیین نمود اما بطور حدودی می توان گفت که قیمت بلیچینگ در مطب بین 2 تا 4 میلیون و هزینه بلیچینگ در خانه بین 1.200 تا 2 میلیون متغیر است. توجه داشته باشید که روش بلیچینگ در منزل ارزان تر است.
بطورکلی اگر دغدغه سفید کردن دندان های تان را دارید، بلیچینگ انتخاب خوبی است و ضرری برای دندان ها ندارد گاها ممکن است باعث التهاب و حساسیت شود که به غلظت و مدت زمان ماده سفید کننده بستگی دارد و بعد از مدتی حساسیت از بین می رود.

خواندن 93 دفعه آخرین ویرایش در پنج شنبه, 09 مرداد 1399 ساعت 09:31
دکتر فاطمه لبافی

دکتر فاطمه لبافی فارغ التحصیل رشته دندانپزشکی در سال 1367 از دانشگاه شهید بهشتی می باشند. ایشان از سال 1383 همکاری خود را با بیمارستان میلاد آغاز نمودند و در حال حاظر به عنوان دندانپزشک و مسئول فنی بخش دندانپزشکی بیمارستان میلاد مشغول به کار می باشند. دکتر فاطمه لبافی در سال 1397 از سوی قائم مقام مدیر عامل به عنوان دندانپزشک برگزیده بیمارستان میلاد انتخاب و مورد تقدیر قرار گرفتند. در کلینیک دندانپزشکی دکتر فاطمه لبافی واقع در ستارخان از معتبرترین و با کیفیت ترین تجهیزات برای درمان بیماران استفاده می شود و هدف اصلی در این کلینیک بهبودی کامل و رضایت بیماران می باشد.

نظرات (0)

نظر ارسال شده‌ی جدیدی وجود ندارد

دیدگاه خود را بیان کنید

  1. ارسال دیدگاه بعنوان یک مهمان -
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک‌گذاری موقعیت مکانی شما

مشاوره رایگان

برای دریافت مشاوره رایگان فرم زیر را تکمیل کنید
(*)
لطفا نام خود را وارد کنید
(*)
شماره تماس خود را وارد کنید
(*)
ورودی نا معتبر