ژل بلیچینگ چیست؟ ژل بلیچینگ چیست؟ کلینیک دندانپزشکی دکتر لبافی

ژل بلیچینگ چیست؟ | مطمئنترین روش خرید ژل بلیچینگ | ژل بلیچینگ خانگی

سه شنبه, 09 ارديبهشت 1399 ساعت 11:33
این مورد را ارزیابی کنید
(2 رای‌ها)

بلیچینگ دندان به معنی استفاده از روشهای درمانی مختلف جهت سفید کردن دندان ها است.

رنگ دندان افراد با هم تفاوت های اساسی دارد. برخی افراد دارای دندان های روشن و برخی زرد رنگ هستند. از طرفی رنگ دندان ها به مرور زمان و بر اثر عوامل مختلفی مانند افزایش سن، مصرف چای، قهوه و نسکافه، استعمال دخانیات، رنگدانه ها، عدم مسواک زدن و رعایت بهداشت دهان و دندان به مرور زمان تغییر رنگ داده و به زردی می گراید.
دندان های سفید و داشتن لبخندی زیبا علاوه بر زیبایی که دارد موجب افزایش اعتماد به نفس می شود. برای سفید کردن دندان روشهای مختلفی وجود دارد که کمابیش مورد استفاده قرار می گیرند. در این میان بلیچینگ دندان به عنوان یکی از بهترین راه حل های سفید کردن دندان ها محسوب می شود.
برای سفید کردن دندان ها از یک ماده سفید کننده بر روی دندان استفاده می شود که با فعل و انفعالات شیمیایی منجر به سفید شدن دندان می شود. سفید کردن دندان به دو روش خانگی و در مطلب صورت می پذیرد. به سفید کردن دندان در خانه Home Bleaching و به سفید کردن دندان در مطب دندان پزشکی و با کمک پزشک Office Bleaching گفته می شود. هر دو روش فوق در نهایت منجر به داشتن دندان های سفید و درخشان می شوند.

روش بلیچینگ در مطب در یک جلسه پانزده تا حداکثر سی دقیقه ای دندان های شما را تا چند درجه سفیدتر می کند. این در حالی است که در روش بلیچینگ خانگی باید به مدت سه تا چهار هفته و در هر دفعه به مدت پانزده دقیقه ماده سفید کننده بر روی دندان ها قرار گیرد. این کار معمولا در هر روز یک تا دو بار انجام می شود. تفاوت سفید کردن دندان ها در مطب با منزل این است که ماندگاری روش خانگی بیشتر بوده ولی مدت زمان بیشتری بطول می انجامد. در مقابل بلیچینگ در مطب اثر خود را به سرعت نشان می دهد و دوام کمتری دارد. با اینهمه اگر از هر یک از روشهای فوق برای سفید کردن دندان های خود استفاده می کنید، این کار را باید چند دوره تکرار شود تا سفیدی رنگ دندان های شما پایدار بماند. در ادامه به معرفی ژل بلیچینگ و کاربرد آن می پردازیم.

دریافت کد تخفیف بلیچینگ
(*)
لطفا نام خود را وارد کنید
(*)
شماره تماس خود را وارد کنید
(*)
آدرس ایمیل خود را وارد کنید

بیشتر بخوانید: عوارض بلیچینگ دندان

ژل بلیچینگ چیست؟

ژل بلیچینگ چیست؟

ژل بلیچینگ در واقع ماده ژل مانندی است که بر روی دندان ها مالیده شده و بر اثر حرارت، نور و یا اشعه باعث ایجاد فعل و انفعالات شیمیایی بر روی دندان می شود. جنس ژل معمولا پر اکسید هیدروژن بوده و در برخی موارد از ماده پر اکسید کاربامید استفاده می شود.
روش عملکرد ژل بلیچینگ بدین صورت است که با استفاده از مواد محرکی مانند حرارت، نور ‌یا اشعه مواد موجود در ژل را فعال می کنند. این مواد با نفوذ در دندان و با اکسید کردن رنگدانه های موجود بر روی دندان و داخل حفره های آن منجر به تجزیه شدن مواد رنگی و در نهایت سفید شدن دندان ها می گردد. مواد محرکی که بر روی ژل منعکس می شود اثرگذاری آن را شدت می بخشد.
بدلیل اینکه ژل از جنس مواد شیمیایی است در مطب و قبل از گذاشتن ژل بر روی دندان ها، روی لثه را به وسیله نوار محافظی پوشانده تا به لثه آسیبی وارد نشود. روش سفید کردن دندان ها به روش لیزری نیز همانند روش فوق بوده با این تفاوت که از اشعه لیزر برای سفید کردن دندان ها استفاده می کنند. در روش لیزری بسته به نوع دندان به چندین جلسه سفید کردن نیاز دارد. نتیجه کار بلیچینگ دندان های دو تا سه درجه سفید تر از حالت قبل است.

قبل از استفاده از ژل بلیچینگ، باید دندان ها را جرم گیری و بروساژ نمود. همچنین برای دندان های پوسیده و نیازمند ترمیم بهتر است قبل کار زیبایی اقدامات درمانی انجام شود. اینکار موجب نتیجه گیری بهتر از سفید کردن دندان می شود. این را در نظر بگیرید که سفید کردن دندان ها موجب تغییر رنگ دندان شده و ممکن است رنگ پرکردگی دندان مشخص شود. در این صورت شاید لازم باشد که به دندان پزشک خود مراجعه کرده و رنگ مواد پر شده دندان را تغییر دهید. ماندگاری بلیچینگ دندان بسته به جنس دندان و عادت های تغذیه افراد دارد. در برخی موارد سفیدی دندان ها تا چند هفته بیشتر دوام ندارد و در برخی موارد یک تا دو سال ماندگار است. البته با رعایت برخی نکات می توان دوام بلیچینگ را افزایش داد.

خرید ژل بلیچینگ

برای خرید ژل بلیچینگ شما می توانید آن را از دندان پزشک خود درخواست کنید. این راه مطمئن ترین روش تهیه ژل متناسب با دندان های فرد می باشد. در روش خانگی بلیچینگ، افراد پس از مراجعه به مطب، اقدام به قالب گیری از دندان های پائین و بالا می کنند. پس از ساخت قالب دندان ها که رنگ شفاف داشته و دقیقا بر روی دندان ها جای می گیرد، می توان ژل سفید کننده را بر روی آن استفاده کرد.
معمولا قالب را اندکی بزرگتر می گیرند تا اینکه فضای ما بین آنها را بتوان با ماده سفید کننده پر نمود. استفاده از هر دو روش بلیچینگ خانگی و مطب توصیه می شود. بهترین روش مراجعه برای دفعه اول به مطب و سفید کردن دندان ها توسط دندان پزشک و سپس ادامه آن به روش خانگی است. برای خرید ژل بلیچینگ نیز می توانید از دندان پزشک خود کمک بگیرید و یا اینکه آنرا از داروخانه های معتبر تهیه کنید.

پس از خرید ژل و استفاده از آن توجه به برخی نکات الزامی است. اول اینکه پس از هر بار استفاده از ژل آنرا در محل خشک و خنک قرار دهید. ژل سفید کننده را با توجه به دستور نگهداری درج شده بر بسته آن می توان در یخچال یا در دمای اتاق نگهداری کرد. برای رسیدن به نتیجه مطلوب هر روز این کار را تکرار کنید ولی دقت داشته باشید که تعداد بیش از دو بار در روز موثر نخواهد بود و احتمالا باعث حساسیت دندانها خواهد شد.
همچنین فاصله بین دو بار استفاده از ژل حداقل باید سه ساعت باشد تا نتیجه قابل قبولی داشته باشد. در هر بار استفاده از ژل نیز حداکثر مدت زمان ماندگاری ژل بر روی دندان پانزده تا سی دقیقه است و زمان بیش از سی دقیقه هیچ تاثیری در سفیدی بیشتر دندان ندارد. در دوره استفاده از ژل سفید کننده و انجام درمان بلیچینگ، استفاده از مواد رنگی و رنگدانه دار مانند چای و قهوه و یا استعمال دخانیات و قلیون پرهیز کنید، این کار تاثیر بلیچینگ را کاهش می دهد. همچنین استفاده از نخ دندان و مسواک بطور مرتب کمک زیادی به سفید ماندن دندان ها می کند.

ژل بلیچینگ خانگی

ژل بلیچینگ خانگی

همانطور که گفته شد روش سفید کردن دندان به دو روش در مطب دندان پزشکی و خانگی انجام پذیر است. در روش بلیچینگ خانگی افراد با قالب ساخته شده از دندان ها و ژل بلیچینگ خانگی که توسط دندان پزشک به آنها داده می شود، به سفید کردن دندان های خود می پردازند. در روش خانگی معمولا غلظت و درصد ژل را نسبت به مطب کمتر در نظر می گیرند.
طول درمان خانگی تا یک ماه طول می کشد. برای سفید کردن دندان ها در منزل ابتدا قالب های موجود را برداشته و داخل هر حفره آن یک قطره از ژل بلیچینگ خانگی وارد می کنند. سپس با نوک سرنگ ژل را بر روی تمام سطح قالب پخش کرده و قالب بر روی دندان قرار می گیرد. برای اجرای سفید کردن دندان ها در منزل رعایت موارد ذیل جهت انجام موفقیت آمیز سفید کردن دندان الزامی است. ابتدا دندان ها را مسواک کرده و به خوبی تمیز می کنیم. برای نتیجه بهتر از نخ دندان نیز استفاده شود. سپس به اندازه یک قطره ژل سفید کننده خانگی را بر روی هر یک از حفره ها ریخته و آنرا پخش می کنیم.
بعد از قرار دادن قالب بر روی دندان ها، در صورت بیرون زدن و یا ریختن ژل آنرا با مسواک تمیز می کنیم تا ژل روی لثه باقی نماند. پس از گذشت مدت زمان پانزده دقیقه قالب را از روی دندان ها برداشته و دندان های خود را با آب و مسواک شستشو دهید. نکته قابل ذکر این است که ژل بلیچینگ خانگی طوری طراحی گردیده که تنها به مدت پانزده تا سی دقیقه بر روی دندان موثر است. از اینرو ماندن ژل بر روی دندان ها بیش از این زمان تاثیری در سفیدتر کردن آنها ندارد. همچنین بر اثر تماس ژل با لثه ها ممکن است رنگ آنها به سفید تغییر کند که با پاک کردن پس از ۱۰ دقیقه برطرف می شود.
پس از هر بار استفاده قالب های دندان که به اصطلاح تری (tray) نامیده می شوند را با آب سرد به خوبی شسته و در محل خنک و عاری از رطوبت قرار دهید. بهداشت قالب دندان را بطور کامل رعایت نمائید و از خشک بودن آن برای جلوگیری از رشد قارچ و کپک اطمینان حاصل کنید. اینکار برای حفظ بهداشت دهان و دندان ضروری است.

نکات مهم در استفاده از ژل بلیچینگ

  1. این ژل تنها مخصوص دندان های با رنگ طبیعی می باشد و در صورتی که دندان ها کامپوزیت، لمینت و یا روکش شده باشند با ژل بلیچینگ سفید نمی شوند و آن ها را باید از روش دیگری اصلاح نمود.
  2. شب ها قبل از خواب می تواند بهترین زمان برای این کار باشد گرچه در هر زمان دیگری نیز می توان آن را انجام داد.
  3. برای موثرتر شدن روند بلیچینگ با ژل قبل از هر چیز به وسیله ی نخ دندان و مسواک دندان ها را تمیز نمایید.
  4. از پر کردن تری با ژل اضافی خودداری کنید. زیرا بقیه ژل از آن خارج می شود. در میان هر سطح بیرونی تری برای هر دندان یک قطره ژل بگذارید. از بسته شدن سر سرنگ مطمئن شوید که خشک نشود.
  5. تری را بر روی دندان ها گذاشته و سپس در این حین با دست دیگر ژل های اضافی را به وسیله ی دستمال پاک کنید.
  6. هرگز در طول درمان بلیچینگ دندان ها با ژل مواد غذایی که رنگی هستند مثل چای، نوشابه و دیگر مواد را مصرف نکنید.
  7. این نکته را در نظر بگیرید که این درمان ماندگاری همیشگی ندارد و با توجه به رعایت بهداشت دهان و دندان و همچنین نوع تغذیه توسط شما ممکن است دیر یا زود دوباره زردی دندان ها ایجاد شود و به یک دوره درمان دیگر در این زمینه نیاز پیدا کنید.
    این روش گفته شده را می توان مناسب ترین راه برای سفید شدن دندان ها بعد از فرایند ارتودنسی دانست.

کیت سفید کننده دندان

کیت سفید کننده دندان

در بین روش های سفید کردن دندان از جمله بلیچینگ مطب و خانگی، روش های دیگری مانند کیت سفید کننده دندان وجود دارد که با روشی ساده و آسان دندان ها را سفید می کند. کیت سفید کننده دندان یک روش خانگی و موثر در درمان رنگ زرد و تیره دندان هاست. این کیت در واقع شامل یک قالب شفاف و ژله ای مانند است که بر روی دندان ها قرار می گیرد. قبل از قرار دادن کیت بر روی دندان بر روی آن ژل بلیچینگ مالیده و سپس بر روی دندان قرار می دهند.
ژل سفید کننده شامل سدیم بیکربنات و سدیم کلرایت است. مدت زمان استفاده از کیت سفید کننده دندان حدود ۱۰ دقیقه در هر مرتبه است و معمولا برای تاثیر گذاری محسوس باید حداقل یک هفته بطور روزانه آنرا تکرار کرد. با توجه به سهولت استفاده از این کیت، می توان آنرا براحتی در منزل، محل کار و هر جای دیگر بکار برد. کیت سفید کننده دندان دارای چندین سرنگ تزریق ژل بلیچینگ است که در هر مرتبه استفاده باید به میزان توصیه شده از آن بر روی کیت استفاده نمود. کیت سفید کننده دندان با برندهای مختلف و قیمت های گوناگون در دسترس است.

قیمت بلیچینگ دندان

بلیچینگ دندان یک راه حل و روش قطعی برای سفید کردن دندان است. با کمک این روش می توان رنگدانه ها، لکه های رنگی و زرد روی دندان ها را پاکسازی کرد. در روش سفید کردن دندان در مطب، در مدت زمان پانزده الی سی دقیقه و با استفاده از نور و یا اشعه لیزر و یو وی منجر به سفید شدن دندان می شوند. این روش نتیجه زود هنگام و فوری داده و دندان ها را به سرعت سفید می کند. بنابراین هزینه سفید کردن دندان در مطب بیش از روش خانگی است.
قیمت بلیچینگ دندان در مطب حدود 1تا 3 میلیون تومان برآورد می شود. این در حالی است که روش سفید کردن دندان در خانه هزینه کمتری دارد. برای اینکار دندانپزشک قالب دندان های شما را می گیرد و به همراه کیت بلیچینگ خانگی به شما تحویل می دهد. قیمت بلیچینگ دندان خانگی حدود یک تا دو تومان برآورد می گردد. برای کسب نتیجه بهتر از درمان خود استفاده از هر دو روش سفید کردن خانگی و در مطب توصیه می گردد.
روش دیگر سفید کردن دندان با استفاده از لیزر است. در این روش از اشعه لیزر بر روی دندان ها استفاده کرده و دندان ها را سفید می کنند. قیمت بلیچینگ دندان با استفاده از لیزر بیشتر از سایر روشها است ولی تاثیر بیشتری دارد. همچنین یکی عوارض استفاده از ژل پر اکسید هیدروژن حساسیت دندان ها است. این حساسیت ممکن است تا چند هفته طول کشیده ولی به مرور زمان از بین می رود. استفاده از خمیر دندان های ضد حساسیت در بهبود آن کمک زیادی می کند.

خواندن 1860 دفعه آخرین ویرایش در پنج شنبه, 30 بهمن 1399 ساعت 12:53
دکتر فاطمه لبافی دندانپزشک

دکتر فاطمه لبافی فارغ التحصیل رشته دندانپزشکی در سال 1367 از دانشگاه شهید بهشتی می باشند. ایشان از سال 1383 همکاری خود را با بیمارستان میلاد آغاز نمودند و در حال حاظر به عنوان دندانپزشک و مسئول فنی بخش دندانپزشکی بیمارستان میلاد مشغول به کار می باشند. دکتر فاطمه لبافی در سال 1397 از سوی قائم مقام مدیر عامل به عنوان دندانپزشک برگزیده بیمارستان میلاد انتخاب و مورد تقدیر قرار گرفتند. در کلینیک دندانپزشکی دکتر فاطمه لبافی واقع در ستارخان از معتبرترین و با کیفیت ترین تجهیزات برای درمان بیماران استفاده می شود و هدف اصلی در این کلینیک بهبودی کامل و رضایت بیماران می باشد.

نظرات (0)

نظر ارسال شده‌ی جدیدی وجود ندارد

دیدگاه خود را بیان کنید

  1. ارسال دیدگاه بعنوان یک مهمان -
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک‌گذاری موقعیت مکانی شما

مشاوره رایگان

برای دریافت مشاوره رایگان فرم زیر را تکمیل کنید
(*)
لطفا نام خود را وارد کنید
(*)
شماره تماس خود را وارد کنید
(*)
ورودی نا معتبر