کارباماید پر اکسید | مزایا و معایب آن در بلیچینگ کارباماید پر اکسید | مزایا و معایب آن در بلیچینگ

کارباماید پر اکسید | مزایا و معایب آن در بلیچینگ

سه شنبه, 20 اسفند 1398 ساعت 07:14
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

کارباماید پراکسید در بلیچینگ خانگی

بلیچینگ خانگی یکی از راهکارهای رایج دندانپزشکی می باشد که با هدف سفید کردن دندان ها به کار می رود. از این رو از محبوب ترین مواد برای این کار، کارباماید پراکسید است. به طور معمول از کارباماید پراکسید 10% که معادل با حدودا 3% هیدورژن پراکسید می شود مورد استفاده قرار می گیرد اما تا خلوص 22 % نیز برای درمان در منزل مورد استفاده قرار می گیرد.

عوارض کارباماید پراکسید

طبق تحقیقات صورت گرفته استفاده از کارباماید پراکسید برای بلیچینگ دندان ها رده های متفاوتی از حساسیت دندان ها مشاهده می شود که از 24 تا 48 ساعت پس از استفاده نیز این حساسیت ادامه می یابد. اما تغییرات مربوط به بحث بازگشت ناپذیر بودن پالپ را نمی توان به طور قطعی به استفاده از این ماده ربط داد.
کارباماید پراکسید همچنین می تواند بر ساختار مینای دندان نیز اثر بگذارد و باعث یک سری تغییراتی جزئی شود. البته در مقابل اثراتی که ماده ی اسید فسفوریک بر مینای دندان می گذارد این تغییرات ناچیز هستند.
این ماده دندان ها را به وسیله ی کاهش بسیار زیاد پیوندی که بین رزین کامپوزیت با مینای دندان است، تحت تاثیر قرار می دهد. زیرا پراکسید اضافی که روی آن ها قرار می گیرد موجب عدم پلیمریزاسیون باندینگ می شود. به این خاطر باندینگ دندان همواره مدتی پس از بلیچینگ باید انجام شود.
با مشاهده ی عوارض و پیامد های استفاده از مواد بلیچینگ خانگی مانند کارباماید پراکسید و هیدروژن پراکسید به این نتیجه می رسیم که مقادیر زیاد آن ها برای ساختار دندان انسان بسیار خطرناک است. اما برای سنین بزرگسالان مقدار این مواد با خلوص 10% زیاد مانعی ندارد و استفاده از آن ها در منزل منجر به ایجاد آسیب هایی مانند مشکلات سیستم گوارشی نخواهد شد.

خواندن 66 دفعه آخرین ویرایش در دوشنبه, 25 فروردين 1399 ساعت 09:19

نظرات (0)

نظر ارسال شده‌ی جدیدی وجود ندارد

دیدگاه خود را بیان کنید

  1. ارسال دیدگاه بعنوان یک مهمان -
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک‌گذاری موقعیت مکانی شما