عوارض کامپوزیت دندان | روشهای پیشگیری از عوارض کامپوزیت عوارض کامپوزیت دندان | روشهای پیشگیری از عوارض کامپوزیت

عوارض کامپوزیت دندان | روشهای پیشگیری از عوارض کامپوزیت

یکشنبه, 02 آذر 1399 ساعت 12:32
این مورد را ارزیابی کنید
(2 رای‌ها)

امروزه کامپوزیت دندان به عنوان یک روش زیبایی دندانپزشکی مورد استفاده قرار می گیرد. این ماده با شباهتی که به دندان های طبیعی دارد، بسیار مورد توجه بیماران قرار گرفته است. ونیر کامپوزیت می تواند به ترمیم لب پر شدن دندان، شکستگی، تغییر رنگ و رفع عیوب ظاهری دندان ها بپردازد. به طور معمول کامپوزیت از مواد شیشه ای و یا رزینی ساخته می شود و در صورت نصب آن روی دندان توسط دندانپزشک دارای مهارت، می تواند نتیجه مورد پسندی را به همراه داشته باشد. اما با توجه به کاربرد های فراوان آن، ونیر کامپوزیت می تواند دارای معایب و عوارضی نیز باشد که در این مقاله به بررسی کامل عوارض ونیر کامپوزیت می پردازیم.

علت تغییر رنگ ونیر کامپوزیت

علت تغییر رنگ ونیر کامپوزیت

یکی از مهمترین دغدغه افراد برای ونیر کامپوزیت، ثبات رنگ آن می باشد و تمام افرادی که کامپوزیت انجام می دهند از بابت زرد شدن آن نگرانی هایی دارند. مواد غذایی، نوشیدنی ها و دهانشویه های متفاوت می توانند در تغییر رنگ کامپوزیت نقش داشته باشند، به همین جهت باید دستوالعمل های دندانپزشک را به طور جدی انجام داد. بر اساس نظر برخی از متخصصان، وجود PH و شکر قهوه بر تغییر رنگ کامپوزیت موثر است. PH موجود در محلول به هر میزان که کمتر باشد، تخریب سطحی بیشتری را ایجاد می کند. البته باید به این موضوع توجه داشته باشید که در صورت رعایت بهداشت دهان و دندان، می توانید مانع از تغییر رنگ سریع کامپوزیت شوید. برای بررسی بیشتر این موضوع به طور دقیق تر به بررسی دلایل تغییر رنگ کامپوزیت می پردازیم:

 1. عدم رعایت بهداشت دهان و دندان

  برای حفظ کامپوزیت و همچنین افزایش دوام آن باید حتما بهداشت دهان و دندان به طور منظم و جدی رعایت شود. در صورت تجمع پلاک دندان و باکتری های دندان، کامپوزیت به راحتی دچار تغییر رنگ می شود.
 2. رژیم غذایی نامناسب

  مصرف غذا و نوشیدنی های رنگی می تواند به راحتی سبب تغییر رنگ و کدر شدن کامپوزیت شوند.
 3. کیفیت ونیر کامپوزیت

  ونیر کامپوزیت در دسترس دندانپزشکان دارای مارک ها و رنگ های متفاوتی می باشد که ساختار شیمیایی مختلفی دارند. به همین جهت میزان مقاومت آن ها در برابر تغییر رنگ نیز با هم متفاوت خواهد بود.
 4. مهارت دندانپزشک

  در صورتی که دندانپزشک برای کاشت کامپوزیت دندان دارای مهارت کافی نباشد و به طور اصولی فرم دهی و پولیش دندان را انجام ندهد، پس از مدت کوتاهی مشکلاتی مانند تغییر رنگ کامپوزیت نمایان خواهد شد.
 5. سیگار و دخانیات

  بر اثر مصرف سیگار و قلیان احتمال ایجاد لکه هایی بر روی دندان ها وجود دارد که می تواند سبب تغییر رنگ دندان ها شود.

کامپوزیت دندان برای چه کسانی روش مناسبی نمی باشد؟

با وجود اینکه این روش بسیار مورد پسند بیماران می باشد، اما همه نمی توانند از ونیر کامپوزیت استفاده کنند. افرادی که دارای برخی از عادات رفتاری نامناسب مانند دندان قروچه و یا ساییدن دندان ها هستند، در صورت کاشت ونیر کامپوزیت به سرعت آن را از دست خواهند داد. برخی از افراد که دندان های بسیار نامنظمی دارند، بهتر است به جای ونیر کامپوزیت به کمک ارتودنسی دندان به درمان دندان های خود بپردازند تا دچار عوارض خاصی نشوند. در صورت رعایت نکردن بهداشت دهان و دندان به شکل صحیح، ونیر کامپوزیت به سرعت از بین می رود، بنابراین افرادی که بهداشت دهان و دندان خود را به خوبی رعایت نمی کنند، گزینه مناسبی برای ونیر کامپوزیت نمی باشند.

عوارض ونیر کامپوزیت دندان

عوارض ونیر کامپوزیت دندان

با وجود اینکه ونیر کامپوزیت مزایا و کاربرد های فراوانی دارد، اما دارای عوارضی نیز می باشد که در زیر به بررسی آن ها می پردازیم:

 1. حساسیت دندان ها

  بعد از کاشت کامپوزیت دندان، ممکن است حساسیتی برای دندان های برخی از افراد به وجود بیاید که البته این حساسیت دائمی نبوده و بعد از چند روز خود به خود از بین می رود.
 2. تغییر رنگ

  تغییر رنگ کامپوزیت یکی از شایع ترین عوارض آن می باشد. تنها در صورتی که مراقبت های بعد از کامپوزیت دندان را به خوبی رعایت کنید و مصرف نوشیدنی های رنگی را به حداقل برسانید، تغییر رنگ را بسیار عقب خواهید انداخت.
 3. شکستگی ونیر کامپوزیت

  در صورت مصرف زیاد غذا های سفت، امکان شکستگی کامپوزیت وجود دارد. تخمه خوردن و یا گاز زدن میوه های سفت نیز می تواند سبب شکستگی ونیر کامپوزیت گردد.
 4. براقیت کمتر

  با وجود اینکه روش هایی برای براق شدن کامپوزیت وجود دارد، اما به طور کلی ونیر کامپوزیت دارای براقیت کمتری می باشد.

معایب ونیر کامپوزیت دندان نسبت به لمینت دندان

کامپوزیت دندان دارای معایبی نسبت به لمینت دندان می باشد که در زیر به آن ها اشاره شده است:

 1. دوام و ماندگاری کامپوزیت بسیار کمتر از لمینت دندان می باشد. اگر بیمار مراقبت های لازم و بهداشت دهان و دندان خود را به خوبی رعایت کند، لمینت تا بیش از 12 سال دوام خواهد داشت، این در حالی است که با انجام همان شرایط، کامپوزیت دوام بین 5 تا 7 سال خواهد داشت.
 2. کامپوزیت دندان استحکام بسیار کمتری نسبت به لمینت دندان دارد. لمینت دندان در شرایط خاصی با تکنولوژی پیشرفته و در لابراتوار ساخته می شود، به همین جهت در برابر ضربه و تغییر رنگ مقاومت بسیار بالایی دارد. در حالی که کامپوزیت دندان دارای چنین تکنولوژی برای ساخت نبوده و استحکام بالایی در برابر ضربه و تغییر رنگ ندارد. امروزه نوعی کامپوزیت با تکنولوژی مونو هیبرید یا میکروفیل ساخته می شود که همچنان مقاومت و استحکام لمینت را ندارد.

دلایل درد بعد از ونیر کامپوزیت دندان

به دلایلی بعد از کاشت ونیر کامپوزیت، احتمال درد و ناراحتی وجود دارد که نهایتا تا دو هفته برطرف خواهد شد. در شرایطی که درد بعد از کامپوزیت مدت زمان بیشتری طول کشید حتما باید علت آن مشخص شود و برای درمان آن به کلینیک دندانپزشکی مراجعه نمایید. درد بعد از کامپوزیت دندان می تواند دلایلی مانند پوسیدگی دندان های طبیعی زیر کامپوزیت، فرم دهی نادرست کامپوزیت بر روی دندان توسط دندانپزشک، آسیب بافت و یا رشته های عصبی در هنگام کاشت کامپوزیت و عدم مراقبت درست از کامپوزیت داشته باشد. در برخی مواقع ممکن است دندان های جلو که کامپوزیت شده اند دچار حساسیت هایی شوند که این حساسیت ها دلایلی دارند که در زیر به بررسی آن ها می پردازیم:

 1. پاکسازی دندان ها قبل از کامپوزیت

  برخی مواقع به دلیل وجود جرم و پلاک روی دندان ها، دندانپزشک قبل از کاشت کامپوزیت به پاکسازی دندان ها می پردازد که تا مدتی احتمال حساس شدن دندان ها به غذا های سرد و گرم وجود دارد. برای کاهش این حساسیت می توان از خمیر دندان های مناسب و دارو های تجویز شده توسط دندانپزشک کمک گرفت.
 2. مواد رزین کامپوزیت

  رزین کامپوزیت با کیفیت و مرغوب به دما مقاوم می باشد و به همین جهت مانع حساسیت دندان ها می گردد، اما اگر مواد کامپوزیت دارای کیفیت پایینی باشند، در این صورت دندان ها نسبت به دما حساس خواهند شد و ممکن است بیمار در هنگام گاز زدن غذا احساس درد داشته باشد.
 3. عدم مراقبت از دندان

  در صورتی که بیمار نسبت به دستوالعمل های دندانپزشک خود توجهی نداشته باشد و در مراقبت از کامپوزیت سهل انگاری کند، احساس درد و ناراحتی خواهد داشت. بنابراین توصیه های لازم دندانپزشک خصوصا در جهت عدم مصرف غذا های سفت از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.

آیا کامپوزیت به دندان ها آسیب وارد می کند؟

در صورتی که کاشت کامپوزیت دندان توسط متخصص دارای مهارت و با تجربه انجام گردد، هیچ آسیبی به دندان ها وارد نخواهد کرد. برای نصب کامپوزیت روی دندان ها نیازی به تراشیدن مینای دندان وجود ندارد، بنابراین آسیبی به دندان های طبیعی وارد نمی شود.

راه های پیشگیری از تغییر رنگ کامپوزیت

باید توجه داشته باشید که مهم ترین نکته برای افزایش ماندگاری کامپوزیت، رعایت بهداشت دهان و دندان می باشد. اگر می خواهید از تغییر رنگ زود هنگام کامپوزیت جلوگیری کنید، پس مصرف نوشیدنی های رنگی مانند چای و قهوه را به حداقل برسانید و پس از مصرف آن ها دهان خود را با آب بشویید. در بازار نوعی خمیر دندان مخصوص وجود دارد که در صورت نیاز می توانید با مشورت دندانپزشک خود از آن استفاده نمایید. این را در نظر داشته باشید که کامپوزیت و لمینت مانع مصرف چای و قهوه نمی شوند و آنچه که اهمیت دارد رعایت بهداشت دهان و دندان به شکل صحیح می باشد که در این صورت، دوام کامپوزیت افزایش خواهد یافت.

پیشگیری از عوارض کامپوزیت دندان

پیشگیری از عوارض کامپوزیت دندان

بعد از انجام کامپوزیت، دندانپزشک دستورالعمل هایی را برای مراقبت از کامپوزیت به شما می دهد که اگر به درستی آن ها را رعایت کنید، عوارض کامپوزیت را کاهش داده اید. مسواک زدن به شیوه صحیح، نخ دندان کشیدن، نوشیدن آب کافی بعد از وعده های غذایی، پرهیز از جویدن و گاز زدن غذا های سفت خصوصا در روز های اول کاشت کامپوزیت می تواند به شما برای پیشگیری از عوارض کامپوزیت کمک کند. در صورتی که در روز های اول کاشت کامپوزیت، احساس درد و ناراحتی زیادی دارید، می توانید با مشورت دندانپزشک خود از دارو های مسکن برای کاهش درد استفاده کنید تا زمانی که بدن با کامپوزیت سازگار شود. اگر درد و تورم بعد از کاشت کامپوزیت بیش از 10 روز ادامه پیدا کرد، حتما به مطب دندانپزشکی مراجعه نمایید.

سوالات متداول

 1. مدت زمان عوارض بعد از کامپوزیت دندان چقدر می باشد؟

  در صورتی که دندان های جلو بعد از کاشت کامپوزیت دچار حساسیت شده باشند، به طور معمول بعد از چند روز بر طرف می شود که در این چند روز، می توان با مصرف دارو های مسکن تجویز شده توسط دندانپزشک این درد را کاهش داد، اما برای بعضی از افراد این عوارض به دلایل متفاوتی، مدت بیشتری زمان می برد. بر طرف شدن این عوارض به عواملی مانند وضعیت دهان و دندان و سلامت عمومی بیمار نیز بستگی دارد. در صورتی که بیمار بیش از دو هفته احساس درد و یا ناراحتی داشته باشد، حتما باید به کلینیک دندانپزشکی مراجعه نماید.
 2. آیا کاشت ونیر کامپوزیت درد دارد؟

  کاشت ونیر کامپوزیت نیازی به تراشیدن مینای دندان ندارد، بنابراین در طی انجام کار دردی برای بیمار نخواهد داشت، اما بعد از انجام کامپوزیت ممکن است به دلایل مختلفی بیمار احساس درد و ناراحتی داشته باشد که در اکثر مواقع این درد چند روز ادامه داشته که به کمک دارو های مسکنی که دندانپزشک تجویز کرده است، قابل تحمل می باشد.
 3. آیا کامپوزیت می تواند سبب بوی بد دهان شود؟

  ونیر کامپوزیت همانند دندان های طبیعی نیاز به مراقبت دارد و باید بدانید بعد از انجام کاشت ونیر کامپوزیت، به طور جدی تری باید مراقب بهداشت دهان و دندان خود باشید. باید روزانه و مرتب مسواک بزنید و از نخ دندان استفاده نمایید. اگر دندانپزشک برای کاشت کامپوزیت، مهارت و تجربه لازم را نداشته باشد، در این صورت احتمال دارد بین دندان ها یا ونیر فاصله ای ایجاد شود که این فاصله با جمع شدن جرم و پلاک می تواند بوی بد دهان را ایجاد کند. اگر این اتفاق افتاد، شما باید برای تعویض کامپوزیت خود به دندانپزشکی مراجعه نمایید.
 4. آیا در صورت زرد شدن کامپوزیت، می توان با بلیچینگ دندان ها را سفید کرد؟

  زرد شدن کامپوزیت دندان به معنی تغییر رنگ رزین به کار رفته در مواد آن می باشد که طی بررسی های انجام شده، بلیچینگ دندان بر روی سفید کردن کامپوزیت تاثیری ندارد. به طور معمول برای سفید کردن کامپوزیت زرد شده، باید برای ترمیم مجدد آن به دندانپزشکی مراجعه نمود.
خواندن 392 دفعه آخرین ویرایش در دوشنبه, 20 بهمن 1399 ساعت 13:52
دکتر فاطمه لبافی دندانپزشک

دکتر فاطمه لبافی فارغ التحصیل رشته دندانپزشکی در سال 1367 از دانشگاه شهید بهشتی می باشند. ایشان از سال 1383 همکاری خود را با بیمارستان میلاد آغاز نمودند و در حال حاظر به عنوان دندانپزشک و مسئول فنی بخش دندانپزشکی بیمارستان میلاد مشغول به کار می باشند. دکتر فاطمه لبافی در سال 1397 از سوی قائم مقام مدیر عامل به عنوان دندانپزشک برگزیده بیمارستان میلاد انتخاب و مورد تقدیر قرار گرفتند. در کلینیک دندانپزشکی دکتر فاطمه لبافی واقع در ستارخان از معتبرترین و با کیفیت ترین تجهیزات برای درمان بیماران استفاده می شود و هدف اصلی در این کلینیک بهبودی کامل و رضایت بیماران می باشد.

نظرات (0)

نظر ارسال شده‌ی جدیدی وجود ندارد

دیدگاه خود را بیان کنید

 1. ارسال دیدگاه بعنوان یک مهمان -
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک‌گذاری موقعیت مکانی شما

مشاوره رایگان

برای دریافت مشاوره رایگان فرم زیر را تکمیل کنید
(*)
لطفا نام خود را وارد کنید
(*)
شماره تماس خود را وارد کنید
(*)
ورودی نا معتبر