مراحل کامپوزیت دندان | نکات مهم در هنگام انتخاب رنگ کامپوزیت مراحل کامپوزیت دندان | نکات مهم در هنگام انتخاب رنگ کامپوزیت

مراحل کامپوزیت دندان | نکات مهم در هنگام انتخاب رنگ کامپوزیت

یکشنبه, 02 آذر 1399 ساعت 12:48
این مورد را ارزیابی کنید
(3 رای‌ها)

دندان هایی مرتب و سفید تاثیر به سزایی در زیبایی چهره دارند. امروزه بسیاری از افراد برای زیبایی دندان هایشان به دنبال روش های اصلاح طرح لبخند مانند کامپوزیت دندان می باشند. در صورتی که دندان ها دچار تغییر رنگ، لب پر شدن، شکستگی و ایجاد فاصله بین دندان ها شده باشند، ونیر کامپوزیت می تواند به عنوان پوششی بر روی دندان ها، زیبایی را به دندان ها بازگرداند. جنس ونیر کامپوزیت به طور معمول از ترکیب مواد شیشه ای و رزینی می باشد. در صورتی که دندانپزشک با مهارت کافی کامپوزیت را بر روی دندان ها نصب کند، نتیجه بسیار مطلوبی برای بیمار خواهد داشت. در این مقاله به بررسی مراحل انجام ونیر کامپوزیت دندان می پردازیم.

نکات مهم در هنگام انتخاب رنگ کامپوزیت

نکات مهم در هنگام انتخاب رنگ کامپوزیت

در هنگام انتخاب رنگ کامپوزیت، نکات مهمی وجود دارد که دندانپزشک و بیمار باید به آن ها توجه داشته باشند. در زیر به بررسی این نکات می پردازیم:

 1. نوری که جهت سفت کردن کامپوزیت مورد استفاده قرار می گیرد، می تواند بر روی نتایج رنگ تاثیر گذار باشد. به همین دلیل دندانپزشک باید در انتخاب رنگ آن دقت کافی را داشته باشد.
 2. رنگ ونیر کامپوزیت زیر نور لامپ، ممکن است به رنگ زرد و یا سفید متفاوت دیده شود. به همین جهت دندانپزشک باید سایه مناسب برای کامپوزیت دندان را انتخاب نماید تا رنگ کامپوزیت با رنگ دندان های طبیعی انطباق داشته باشد.
 3. به دلیل اینکه در طول مراحل کامپوزیت، دهان بیمار کاملا باز است، به همین جهت دهان خشک می شود. خشکی دهان می تواند باعث روشن تر و سفیدتر دیده شدن دندان ها باشد. با توجه به مطالعات انجام شده، 30 دقیقه اول بهترین زمان انتخاب رنگ است، بنابراین بیمار در ابتدای کار بهتر است کمی عجله داشته باشد و نظرات دندانپزشک را جدی بگیرد.
 4. برای انجام کامپوزیت دندان، بیمار نباید آرایشی روی لب های خود داشته باشد و همچنین زیور آلات به گردن و گوش خود ننداخته باشد، زیرا سایه آن ها می تواند بر روی انتخاب رنگ تاثیر داشته باشد.

دریافت کد تخفیف کامپوزیت
(*)
لطفا نام خود را وارد کنید
(*)
شماره تماس خود را وارد کنید
(*)
آدرس ایمیل خود را وارد کنید

مراحل انجام ونیر کامپوزیت

مراحل انجام ونیر کامپوزیت

بیشتر اوقات، مراحل انجام ونیر کامپوزیت برای افراد مشابه می باشد، اما در مواقعی ممکن است، تفاوت های جزئی وجود داشته باشد. برای افرادی که دچار پوسیدگی های دندان می باشند، قبل از نصب ونیر کامپوزیت، دندانپزشک باید به ترمیم پوسیدگی دندان ها بپردازد و بدون بر طرف کردن مشکلات دندان نمی توان کامپوزیت دندان را انجام داد. در ادامه مقاله مراحل انجام کامپوزیت به طور کامل بررسی شده است:

 1. انتخاب ونیر کامپوزیت

  نوع رنگ و سایه مورد نظر برای انتخاب رزین کامپوزیت اهمیت بسیار زیادی دارد، زیرا ونیر کامپوزیت باید به خوبی با دندان های طبیعی تطابق داشته باشد. انواع مختلف مارک های کامپوزیت دندان دارای طیف های رنگی متفاوتی می باشند که دندانپزشک با توجه به در نظر گرفتن تمامی شرایط و سلیقه بیمار، بهترین مارک و رنگ کامپوزیت را انتخاب می کند. برای این کار دندانپزشک از راهنمای سایه استفاده می کند که این راهنما حاوی رنگ های مختلف رزین کامپوزیت می باشد. دندانپزشک با قرار دادن رنگ های راهنمای سایه در کنار دندان های طبیعی بیمار، رنگ مورد پسند و مناسب را انتخاب می کند. گاهی اوقات دندانپزشک برای لایه های مختلف سطحی و زیرین، رنگ و سایه های متفاوتی را انتخاب می کند تا به راحتی بتواند به ترمیم عیوب جزئی بپردازد. بنابراین دندانپزشک با ترکیب چند رنگ و سایه با تکنیک لایه گذاری کامپوزیت، ظاهری بسیار شبیه با دندان های طبیعی بیمار را فرم دهی می کند.
 2. آماده سازی دندان ها

  با وجود اینکه برای کاشت ونیر کامپوزیت دندان همانند لمینت دندان، مینای دندان تراشیده نمی شود، اما برای نصب ونیر کامپوزیت نیز آماده سازی دندان صورت می گیرد. این آماده سازی برای برقراری پیوند محکم بین مینای دندان و کامپوزیت می باشد که از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. برای این کار دندانپزشک، دندان ها را از ذرات غذا، پلاک دندان و جرم پاکسازی می کند. برخی افراد دارای حفره هایی در دندان های خود می باشند که در این صورت دندانپزشک باید به آن ها نیز رسیدگی کند. همچنین افرادی که دچار پوسیدگی دندان هستند، قبل از انجام ونیر کامپوزیت باید به درمان پوسیدگی دندان های خود بپردازند. برای بیمارانی که به جهت بستن فاصله بین دندان ها، ترمیم لب پر شدن و شکستگی دندان های خود به کلینیک دندانپزشکی مراجعه کرده اند، آماده سازی خاصی قبل از انجام کامپوزیت، مورد نیاز نمی باشد.
 3. اسید شویی سطح دندان

  این مرحله برای آماده ساختن دندان، به جهت پیوند مناسب با رزین کامپوزیت انجام می گیرد. دندانپزشک برای این کار، ابتدا یک کاندیشنر که به ژل شباهت دارد را درون سرنگ کوچکی می ریزد. به طور معمول این ژل حاوی 30 تا 40 درصد اسید فسفریک می باشد. پس از 15 ثانیه قرار گرفتن کاندیشنر روی دندان، دندانپزشک دهان را کامل شستشو می دهد. بعد از اتمام این مرحله، دندان ها آمادگی کامل برای برقراری پیوند با رزین کامپوزیت را پیدا می نمایند.
 4. اعمال عامل پیوند دهنده کامپوزیت

  در این مرحله دندانپزشک به کمک اپلیکاتور یا یک برس کوچک، مایع مورد نظر را به صورت یک لایه نازک بر روی دندان ها قرار می دهد. در ادامه برای فعال کردن کاتالیست های موجود در مایع، از نور لیزر استفاده می کند که حدود 10 الی 20 ثانیه بعد آن ها سفت می شوند. پس از آن، دندانپزشک به ادامه مراحل کامپوزیت دندان می پردازد.
 5. فرم دهی رزین کامپوزیت

  مهم ترین مرحله کاشت کامپوزیت دندان، فرم دهی رزین کامپوزیت می باشد که به مهارت و تجربه دندانپزشک بستگی دارد. در این مرحله، دندانپزشک به لایه گذاری رزین کامپوزیت، فرم دهی آن ها و ایجاد یک پیوند شیمیایی بین لایه کامپوزیت و مایع مرحله قبل (عامل پیوند دهنده) می پردازد. دندانپزشک باید با مهارت کافی، عیوب ظاهری دندان را به کمک کامپوزیت پوشش دهد تا پس از اتمام کار، ظاهری زیبا و بی نظیر برای دندان های بیمار ایجاد گردد.
 6. سفت کردن کامپوزیت دندان

  در ادامه مرحله قبل، بعد از رضایت دندانپزشک از فرم دهی و نحوه قرار گیری کامپوزیت، با لیزر، آن ها را روی دندان سفت می کند. در صورتی که دندانپزشک رضایت کافی را نداشته باشد، می تواند با قرار دادن لایه دیگری روی رزین کامپوزیت، شکل مطلوب را به دست آورد. قرار گرفتن هر دندان زیر نور لیزر حدود 10 تا 40 ثانیه می باشد. در انتهای این مرحله حدود 2 میلی متر ضخامت هر دندان افزایش می یابد.
 7. پولیش کردن کامپوزیت

  پس از لایه گذاری کامپوزیت و سفت شدن آن ها روی دندان، دندانپزشک به پولیش کردن دندان ها می پردازد. این مرحله برای زیبا ساختن کامپوزیت و شفافیت آن هاست. در واقع در مرحله پولیش دندان، دندانپزشک سعی می کند ظاهر کامپوزیت را همانند دندان های طبیعی کند که این کار به کمک نوار های سمباده و دیسک ها انجام می شود. در این قسمت، بیمار وضعیت دندان های خود را در آینه می بیند و اگر نیاز به اصلاح قسمت های جزئی وجود داشت، از دندانپزشک خود می خواهد که موارد مورد نظر را اصلاح نماید.
 8. ارزیابی نحوه گاز زدن بعد از کاشت کامپوزیت

  به جهت اینکه بعد از کاشت کامپوزیت، بیمار دچار مشکلاتی در نحوه گاز زدن و جویدن غذا نشود، دندانپزشک در مطب به بررسی آن می پردازد تا اگر مشکلی وجود داشت، به کمک پولیش و ترمیم برطرف شود. ارزیابی این موضوع به کمک کاغذ های کربنی که بین دندان های بیمار قرار داده می شود، انجام می گیرد. به این صورت که بیمار به وسیله دندان های خود، به دو سمت کاغذ کربنی فشار وارد می کند. اهمیت این مرحله برای این است که بعد از کاشت کامپوزیت بیمار بتواند از کامپوزیت، همانند دندان های طبیعی خود استفاده داشته باشد. بعد از اتمام این مرحله، کاشت کامپوزیت دندان پایان یافته است و لبخندی زیبا برای فرد ایجاد گردیده است.

علل استفاده از تکنیک لایه گذاری

علل استفاده از تکنیک لایه گذاری

برای اینکه دندانپزشک به خوبی سفت شدن هر لایه کامپوزیت را در کنترل خود داشته باشد، تکنیک لایه گذاری سبب می شود تا دندانپزشک ونیر کامپوزیت را به شکل لایه نازک شکل داده و سفت کند. به همین دلیل به خوبی می تواند شکل، ضخامت و نحوه سفت شدن هر لایه را به خوبی کنترل کند. انجام این مرحله از نظر شفافیت، رنگ و زیبایی تاثیر به سزایی در نتیجه کامپوزیت دارد. به علت انقباض مجزای هر لایه، دندانپزشک تا به دست آوردن نتیجه مورد نظر می تواند انقباض ایجاد شده را با قرار دادن لایه دیگری جبران کند. این انقباض در سطح میکروبی رزین کامپوزیت به شرینکیج پلیمریزاسیون معروف می باشد.

سوالات متداول

 1. آیا پولیش ونیر کامپوزیت درد دارد؟

  برای پولیش دندان، دندانپزشک از ابزار خاصی که در آن ها سمباده تعبیه شده است، استفاده می کند. درهنگام لرزش این ابزار ها، ممکن است احساس ناخوشایندی به بیمار دست دهد، اما به طور کلی پولیش دندان برای بیمار دردی به همراه ندارد.
 2. آیا اسید شویی قبل از کاشت ونیر کامپوزیت درد دارد؟

  در مرحله اسید شویی، دندانپزشک به بیمار عینک محافظ می دهد تا به چشم های بیمار آسیبی وارد نشود. اما در حین اسید شویی هیچ گونه احساس دردی برای بیمار وجود نخواهد داشت. حتی در صورتی که قسمتی از کاندیشنر روی لثه باقی بماند، هیچ آسیبی به لثه وارد نمی کند. احتمال دارد بیمار به دلیل ریختن مقداری کاندیشنر روی زبان، احساس تلخی یا ترشی داشته باشد.
خواندن 384 دفعه آخرین ویرایش در دوشنبه, 20 بهمن 1399 ساعت 13:52
دکتر فاطمه لبافی دندانپزشک

دکتر فاطمه لبافی فارغ التحصیل رشته دندانپزشکی در سال 1367 از دانشگاه شهید بهشتی می باشند. ایشان از سال 1383 همکاری خود را با بیمارستان میلاد آغاز نمودند و در حال حاظر به عنوان دندانپزشک و مسئول فنی بخش دندانپزشکی بیمارستان میلاد مشغول به کار می باشند. دکتر فاطمه لبافی در سال 1397 از سوی قائم مقام مدیر عامل به عنوان دندانپزشک برگزیده بیمارستان میلاد انتخاب و مورد تقدیر قرار گرفتند. در کلینیک دندانپزشکی دکتر فاطمه لبافی واقع در ستارخان از معتبرترین و با کیفیت ترین تجهیزات برای درمان بیماران استفاده می شود و هدف اصلی در این کلینیک بهبودی کامل و رضایت بیماران می باشد.

نظرات (0)

نظر ارسال شده‌ی جدیدی وجود ندارد

دیدگاه خود را بیان کنید

 1. ارسال دیدگاه بعنوان یک مهمان -
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک‌گذاری موقعیت مکانی شما

مشاوره رایگان

برای دریافت مشاوره رایگان فرم زیر را تکمیل کنید
(*)
لطفا نام خود را وارد کنید
(*)
شماره تماس خود را وارد کنید
(*)
ورودی نا معتبر