مزایای کامپوزیت دندان | برتری کامپوزیت نسبت به لمینت چیست؟ مزایای کامپوزیت دندان | برتری کامپوزیت نسبت به لمینت چیست؟

مزایای کامپوزیت دندان | برتری کامپوزیت نسبت به لمینت چیست؟

یکشنبه, 02 آذر 1399 ساعت 10:39
این مورد را ارزیابی کنید
(4 رای‌ها)

اگر برای اصلاح طرح لبخند خود به دنبال روشی هستید که به دندان های طبیعی شما هیچ گونه آسیبی وارد نکند، ونیر کامپوزیت می تواند زیبایی بی نظیری را برای دندان های شما به ارمغان بیاورد. ونیر کامپوزیت ظاهری بسیار طبیعی و شبیه به دندان های خودتان خواهد داشت. رنگ آن با توجه به سلیقه بیمار و با مشورت دندانپزشک می تواند سفید باشد، همچنین ترکیب شدن آن با رنگ های مختلف، می تواند رنگی مشابه با دندان های خودتان، ایجاد نماید. این روش کاربرد های بسیاری از جمله ترمیم لب پر شدن دندان، تغییر رنگ دندان، ترمیم شکستگی و رفع مشکلات ظاهری دندان ها دارد. همچنین رزین های کامپوزیت بدون نیاز به تراشیدن مینای دندان، حفره های سطحی دندان ها را پر می کنند. با وجود اینکه استحکام کامپوزیت دندان به اندازه لمینت دندان نیست ولی با این حال دوام و مقاوت بسیار خوبی دارد. در ادامه این مقاله به توضیحات بیشتری در این باره می پردازیم.

ونیر کامپوزیت برای چه کسانی مناسب است؟

ونیر کامپوزیت برای چه کسانی مناسب است؟

کامپوزیت دندان می تواند برای افرادی که به دنبال تغییر رنگ دندان، ترمیم لب پر شدن دندان، ترمیم شکستگی، برقراری تناسب میان طول دندان ها و مرتب کردن دندان ها هستند، مناسب باشد.

مزایای ونیر کامپوزیت دندان

کاشت کامپوزیت دندان، یکی از روش هایی است که جهت اصلاح طرح لبخند انجام می گیرد. کامپوزیت دندان دارای فواید و مزایایی بوده که در زیر به آن ها اشاره شده است.

 1. عدم نیاز به تراشیدن دندان

  تمام افرادی که برای درمان به کلینیک دندانپزشکی مراجعه می کنند، امیدوار هستند که بهترین نتیجه را با کمترین آسیب ببینند. کاشت ونیر کامپوزیت نیازی به تراشیدن مینای دندان ندارد، بنابراین کوچکترین آسیبی به دندان طبیعی وارد نمی کند.
 2. امکان ترمیم کامپوزیت آسیب دیده

  در صورتی که ونیر کامپوزیت بر اثر ضربه و یا فشار بالا دچار لب پر شدن و یا شکستگی شود، امکان ترمیم آن بر خلاف لمینت وجود دارد. در صورتی که لمینت دندان دچار شکستگی شود، باید به طور کل تعویض شود.
 3. ظاهری طبیعی

  ونیر کامپوزیت با داشتن شباهت به دندان های طبیعی، فرم و شکل زیبایی به دندان ها می دهد.
 4. مدت زمان کوتاه درمانٰ

  برای کاشت کامپوزیت دندان، دندانپزشک نیازی به قالب گیری دندان و ارسال آن به لابراتوار ندارد و نصب کامپوزیت، در یک جلسه توسط دندانپزشک انجام می گیرد.
 5. ایجاد مقاومت برای دندان های طبیعی

  ونیر کامپوزیت از دندان های طبیعی در برابر فشار بالا و تغییرات دمایی محافظت می کند.

مزایای کامپوزیت نسبت به لمینت

کامپوزیت دندان در برخی از موارد نسبت به لمینت برتری دارد که در زیر به آن ها اشاره شده است:

 1. کاشت کامپوزیت دندان سریع تر از لمینت دندان می باشد. دندانپزشک برای نصب کامپوزیت، نیازی به قالب گیری و ارسال آن به لابراتوار ندارد، بنابراین در یک جلسه نصب کامپوزیت روی دندان انجام می گیرد.
 2. برای نصب کامپوزیت دندان، نیازی به آماده سازی دندان و تراشیدن مینای دندان نمی باشد. به همین جهت راحت تر از لمینت دندان انجام می گیرد و هیچ آسیبی به دندان طبیعی وارد نمی شود.
 3. در صورت شکستگی دندان، کامپوزیت قابلیت ترمیم دارد، در حالی که لمینت باید تعویض شود.

موارد کاربرد ونیر کامپوزیت دندان

موارد کاربرد ونیر کامپوزیت دندان

امروزه ونیر کامپوزیت در بین افراد بسیار رواج یافته و این به دلایل کاربرد فراوان آن می باشد که در زیر به آن ها اشاره کردیم:

 1. ونیر کامپوزیت می تواند برای پر کردن دندان های جلویی استفاده شود.
 2. برای بستن فاصله بین دندان ها کاربرد دارد.
 3. می تواند سبب بستن فاصله بین دندان ها شود.
 4. ونیر کامپوزیت با تغییر رنگ دندان ها، ظاهری زیبا به دندان ها می بخشد.
 5. می تواند برای ترمیم دندان های شکسته کاربرد داشته باشد.

دوام کامپوزیت چقدر است؟

طول عمر و دوام کامپوزیت، به طور خیلی جدی بستگی به مراقبت های بعد از انجام کامپوزیت دارد. به طور کل، باید توجه ویژه ای نسبت به بهداشت دهان و دندان خود داشته باشید. باید حداقل روزی دوبار مسواک بزنید و همچنین از نخ دندان استفاده کنید. بعد از مصرف غذا و نوشیدنی رنگی، حتما دهان خود را با آب بشویید و از خوردن غذا های سفت و یا گاز زدن یخ پرهیز کنید. در صورتی که این مراقبت ها را به درستی انجام دهید، دوام و ماندگاری ونیر کامپوزیت را به بیش از 5 سال خواهید رساند. زمان خاصی برای ترمیم یا برداشتن کامپوزیت ها وجود ندارد، تنها در صورتی که کامپوزیت آسیب ببیند، نیاز به ترمیم یا تعویض آن وجود دارد.

مراقبت های بعد از ونیر کامپوزیت

مراقبت های بعد از ونیر کامپوزیت

برای افزایش ماندگاری و طول عمر کامپوزیت، باید مراقبت های لازم را انجام دهید که عبارتند از:

 1. مسواک زدن: سعی کنید حداقل دو بار در روز مسواک بزنید.
 2. نخ دندان کشیدن: استفاده روزانه از نخ دندان می تواند جرم و پلاک باقی مانده در بین دندان ها را از بین ببرد.
 3. خوردن آب بعد از هر وعده غذایی: خوردن آب بعد از هر وعده غذایی می تواند غذای باقی مانده بین دندان ها را شسته و میزان اسید آن را کاهش دهد.
 4. عدم مصرف غذا و نوشیدنی های رنگی: مصرف برخی از غذا ها و نوشیدنی های رنگی مانند چای و قهوه می توانند سبب تغییر رنگ کامپوزیت شوند، به همین جهت کاهش مصرف آن ها اثر به سزایی در ثبات رنگ کامپوزیت دارند.
 5. ترک برخی از عادات رفتاری نادرست: برخی از رفتار های نادرست مانند ناخن جویدن و یا باز کردن در بطری با دندان می تواند اثراث مخربی برای کامپوزیت داشته باشند.

سوالات متداول

 1. آیا امکان انجام کامپوزیت بر روی دندان های ایمپلنت شده وجود دارد؟

  برای این کار دندانپزشک، وضعیت ایمپلنت دندان ها را بررسی کرده و در صورتی که شرایط مناسبی داشته باشند، می تواند ونیر کامپوزیت را روی آن نصب کند. در صورتی که ایمپلنت در شرایط مناسبی نباشد، قبل از انجام کاشت کامپوزیت نیاز به تعویض ایمپلنت دندان است.
 2. آیا کامپوزیت می تواند برای پر کردن حفره های دندان ها مناسب باشد؟

  به علت پوسیدگی دندان، ممکن است در سطح دندان ها حفره هایی ایجاد شوند. در صورت درمان نشدن این حفره ها، ممکن است در نهایت آسیب به مینای دندان را در پی داشته باشد. ونیر کامپوزیت می تواند به راحتی با پر کردن این حفره ها، علاوه بر جلوگیری از گسترش حفره ها، ظاهری زیبا برای دندان ها به وجود بیاورد.
 3. آیا ونیر کامپوزیت می تواند سبب بوی بد دهان شود؟

  در صورتی که دندانپزشک برای کاشت کامپوزیت، مهارت کافی را داشته باشد و فرد بهداشت دهان و دندان را به خوبی رعایت کند، دهان هیچ بوی بدی نخواهد داشت. اگر دندانپزشک برای کاشت کامپوزیت دارای مهارت نباشد، ممکن است بین ونیر کامپوزیت و دندان درزی ایجاد شود که می تواند منجر به بوی بد دهان باشد. بنابراین اگر بوی بد دهان را حس کردید، به مطب دندانپزشکی مراجعه نمایید.
 4. آیا امکان کامپوزیت روی دندان روکش شده وجود دارد؟

  اگر روکش دندان در وضعیت مناسبی قرار داشته باشد، می توان کامپوزیت را فقط برای تغییر رنگ و هماهنگی بین دندان ها به کار برد. اما در صورتی که روکش شرایط لازم را نداشته باشد، این کار ممکن نخواهد بود.
خواندن 251 دفعه آخرین ویرایش در دوشنبه, 20 بهمن 1399 ساعت 13:53
دکتر فاطمه لبافی دندانپزشک

دکتر فاطمه لبافی فارغ التحصیل رشته دندانپزشکی در سال 1367 از دانشگاه شهید بهشتی می باشند. ایشان از سال 1383 همکاری خود را با بیمارستان میلاد آغاز نمودند و در حال حاظر به عنوان دندانپزشک و مسئول فنی بخش دندانپزشکی بیمارستان میلاد مشغول به کار می باشند. دکتر فاطمه لبافی در سال 1397 از سوی قائم مقام مدیر عامل به عنوان دندانپزشک برگزیده بیمارستان میلاد انتخاب و مورد تقدیر قرار گرفتند. در کلینیک دندانپزشکی دکتر فاطمه لبافی واقع در ستارخان از معتبرترین و با کیفیت ترین تجهیزات برای درمان بیماران استفاده می شود و هدف اصلی در این کلینیک بهبودی کامل و رضایت بیماران می باشد.

نظرات (0)

نظر ارسال شده‌ی جدیدی وجود ندارد

دیدگاه خود را بیان کنید

 1. ارسال دیدگاه بعنوان یک مهمان -
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک‌گذاری موقعیت مکانی شما

مشاوره رایگان

برای دریافت مشاوره رایگان فرم زیر را تکمیل کنید
(*)
لطفا نام خود را وارد کنید
(*)
شماره تماس خود را وارد کنید
(*)
ورودی نا معتبر