جینجیویت چیست؟ | علائم آن | راه های پیشگیری از آن جینجیویت چیست؟ | علائم آن | راه های پیشگیری از آن

جینجیویت چیست؟ | انواع، علل و علائم آن | روشهای درمانی موثر

سه شنبه, 20 اسفند 1398 ساعت 10:35
این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

جینجیویت (التهاب لثه) به طور معمول بر اثر تجمع باکتری روی دندان و انباشته شدن پلاک روی دندان ایجاد می گردد. در این بیماری لثه ها سرخ و پف دار می شوند و در هنگام مسواک زدن دچار خونریزی می گردند. تورم باعث ایجاد فضای خالی عمیق بین دندان و لثه شده که تمیز کردن آن به شدت دشوار است. اگر جینجیویت درمان نشود در نهایت منجر به بیماری پریودونتیت و از دست دادن دندان می شود. به طور معمول با رعایت بهداشت دهان و دندان و استفاده درست و مکرر از نخ دندان و دهانشویه، بیماری جینجیویت درمان می گردد. جینجیویت دارای علائم بسیار خفیفی بوده و گاهی بیمار متوجه آن نمی شود، اما حتما باید مورد بررسی دندانپزشک قرار بگیرد.

جینجیویت چیست؟

اگر لثه سالم باشد، رنگ آن صورتی و سفت است و خونریزی، تورم و قرمزی لثه نشان از بیماری های مختلف لثه دارد. در مرحله ابتدایی که لثه دچار مشکل می شود (اصطلاحا جینجیویت نام دارد) درمان بسیار ساده تر می باشد. علت به وجود آمدن جینجیویت تجمع باکتری ها در دندان و لثه است. اگر بهداشت دهان و دندان به درستی رعایت نشود، بافت لثه تحریک شده و بیماری به وجود می آید. جینجیویت گاهی بدون علائم بوده و بیمار متوجه آن نمی گردد، اما اگر درمان نشود، باعث به وجود آمدن بیماری های دهان و آسیب جدی به فک و دندان ها می گردد و مشکلات متعدد بیشتری را برای بیمار به وجود می آورد.

علل ایجاد جینجیویت

باکتری می تواند سبب ایجاد نوعی عفونت به نام جینجیویت در دهان شود. در صورت درمان نشدن جینجیویت، این عفونت بیماری بسیار جدی تری را به نام پریودنتیت ایجاد می کند. طبق بررسی انجمن دندانپزشکی آمریکا، این دو بیماری دو عامل مهم و اصلی از بین رفتن دندان در بزرگسالان می باشند. عفونت های دندانی سلامت شما را بسیار به خطر می اندازند و از جهتی با توجه به هزینه های درمان بالای دندان، بسیار هزینه بردار خواهند بود. بنابراین به نشانه های بیماری توجه و برای درمان به موقع آن اقدام کنید. در زیر به بررسی علل ایجاد جینجیویت می پردازیم:

 1. تشکیل پلاک

  در صورت عدم رعایت بهداشت دهان و دندان باکتری ها باعث ایجاد پلاک روی دندان ها می شوند. این پلاک ها می توانند التهاب لثه را به وجود آورند.
 2. سیستم ایمنی ضعیف بدن

  در برخی از موارد خاص بر اساس بیماری های زمینه ای سیتم ایمنی بدن ضعیف شده و فرد را به بیماری لثه دچار می کند. بعضی از این بیماری ها مانند دیابت و HIV، توانایی فرد را برای مقابله با باکتری ها کاهش داده و فرد را مستعد ابتلا به التهاب لثه می کند.
 3. مصرف دخانیات و الکل

  مصرف بیش از اندازه الکل و هم چنین استعمال دخانیات، فرد را مستعد ابتلا به بیماری جینجیویت می کند.
 4. عوامل موضعی

  تغییر ساختار دندان و انجام خدمات دندانپزشکی می تواند حساسیت فرد را نسبت به التهاب لثه بالا ببرد.
 5. تغییرات هورمون

  بلوغ، یائسگی و بارداری می تواند حساسیت لثه را بالا ببرد و باعث التهاب لثه شود.
 6. دارو ها

  در اثر مصرف برخی از دارو ها بزاق دهان کاهش یافته و سلامتی دهان را تحت تاثیر قرار می دهد. داروی ضد تشنج دیلانتین رشد غیر طبیعی بافت لثه را سبب می شود.
 7. سن

  با افزایش سن احتمال ابتلا به التهاب لثه بسیار بالاتر می رود.
 8. عدم توجه به رژیم غذایی درست

  برای حفظ سلامت دهان و دندان داشتن رژیم غذایی مناسب و توجه به میزان مواد معدنی و ویتامین های بدن بسیار تاثیر گذار است.
 9. ژنتیک

  در صورتی که والدین به التهاب لثه مبتلا شده باشند، احتمال دارد نوع باکتری ها به جنین نیز منتقل شده و خطر ابتلا به التهاب لثه افزایش می یابد.

علائم جینجیویت

برخی از افرادی که به جینجیویت مبتلا هستند، حتی از بیماری خود خبر دار نمی شوند، زیرا علائم به خصوصی نداشته و گاهی بدون علائم ایجاد می شود. با این وجود موارد زیر شامل علائم این بیماری به حساب می آیند:

 1. لقی دندان ها

  لق شدن دندان ها می تواند نشانه ای از بیماری های استخوان های اطراف دندان باشد. در صورت لق شدن دندان ها به سرعت باید به مطب دندانپزشکی مراجعه کرد.
 2. متورم، قرمز و حساس شدن لثه ها

  در اکثر مواقع قرمزی لثه وجود بیماری جینجیویت را نشان می دهد.
 3. بو و مزه بد دهان

  بیماری های دهان و دندان به خصوص عفونت های لثه به شدت باعث بو و مزه بد دهان می شوند.
 4. احساس درد در هنگام جویدن غذا

  عفونت های دهانی می توانند درد آزار دهنده ای را به هنگام غذا خوردن ایجاد کنند.
 5. وجود جرم در بین دندان ها و لثه

  تجمع جرم و پلاک بین دندان و لثه، زمینه فعالیت باکتری ها را فراهم کرده که باعث ایجاد عفونت می گردد.
 6. نرم شدن لثه

  لثه سالم سفت می باشد، بنابراین در صورتی که لثه نرم شود نشانه ای از ایجاد عفونت را دارد.
 7. خونریزی لثه

  خونریزی لثه نشانه ای مهم از بیماری و عفونت های دهان است. اگر به طور خود به خود و یا در هنگام غذا خوردن دچار خونریزی لثه شدید، باید سریعا به مطب دندانپزشکی مراجعه نمایید.
 8. ایجاد مال اکلوژن

  در صورتی که تقارنی بین دندان های بالایی و پایینی نباشد، فرد دارای مال اکلوژن است. این عدم تقارن می تواند زمینه را برای فعالیت باکتری های دهان فراهم کند و باعث ایجاد عفونت شود.

تشخیص جینجیویت

دندانپزشک متخصص با معاینه، بررسی سابقه پزشکی، بررسی عکس رادیولوژی و هم چنین بررسی پریودنتال می تواند بیماری جینویجیت را تشخیص داده و برای درمان آن اقدام نماید. در برخی مواقع برای درمان، کمک پریودنتیست هم لازم می باشد. گاهی اوقات برای بعضی از افراد گرفتن آزمایش خون و نمونه برداری از بافت برای تشخیص این بیماری لازم است. دندانپزشک با اندازه گیری عمق شیار بین دندان و لثه می تواند جینجیویت را تشخیص دهد. به این صورت که اگر این شیار ها از 4 میلی متر عمیق تر باشند، نشان از بیماری لثه است. روش دیگری که برای تشخیص این بیماری وجود دارد، استفاده از اشعه ایکس است که دندانپزشک می تواند شیار های عمیق تری را مشاهده کند.

انواع جینجیویت

جینجیویت در دو دسته بندی کلی قرار می گیرد که در زیر به بررسی آن ها می پردازیم:

 1. التهاب لثه ناشی از پلاک دندان

  در اثر ایجاد جرم و پلاک روی دندان که به علت عدم رعایت بهداشت دهان و دندان، دارو ها و یا سو تغدیه ایجاد می شود.
 2. التهاب ناشی از عوامل غیر پلاکی

  باکتری، ویروس و یا قارچ می توانند این ضایعه را ایجاد کنند. هم چنین احتمال بروز آن بر اثر عوامل ژنتیکی، زخم ها، اختلالات سیستماتیک وجود دارد. جالب است بدانید در برخی مواقع هیچ دلیلی پشت این عارضه نمی باشد.

روش های درمان جینجیویت

برای درمان جینجیویت راه هایی وجود دارد که در زیر به بررسی آن ها می پردازیم:

 1. تمیز نمودن دندان ها

  رعایت بهداشت دهان و دندان به طور صحیح و منظم از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. تمیز کردن جرم و پلاک روی دندان به وسیله مسواک و نخ دندان می تواند در مراحل ابتدایی جینجیویت را درمان کند.
 2. دارو ها

  برخی از دارو ها برای درمان جینجیویت موثر می باشند، مانند دهانشویه ضد باکتری حاوی کلر هگزیدین و آنتی بیوتیک های خوراکی
 3. جراحی

  هنگامی که بیماری پیشرفت کرده باشد و آسیب به فک و دندان بیش از اندازه باشد و دیگر دندانپزشک نتواند با کمک دارو و تمیز نمودن دندان ها بیماری را درمان کند، آنگاه دندانپزشک برای درمان این بیماری جراحی را به کار می برد. این نوع جراحی به نام جراحی فلاپ لثه شناخته شده است. در این جراحی دندانپزشک برای برداشتن جرم و پلاک قسمتی از لثه را بر می دارد. بعد از آن لثه را در جای خود بخیه می زند.

عوارض جینجیویت

با اینکه جینجیویت در ابتدا بیماری خطرناکی نبوده و با رعایت بهداشت دهان و دندان درمان می شود، اما در صورت پیشرفت و عدم درمان اولیه عوارضی را به دنبال خواهد داشت که عبارتند از:

 1. آبسه و عفونت در استخوان فک و یا لثه

  اگر به دندان های پوسیده توجهی نشود و برای درمان آن اقدامی صورت نگیرد، در آن صورت عفونت به ریشه دندان رسیده و توده چرکی اطراف آن ایجاد می گردد. در صورت نادیده گرفتن آبسه، این عفونت می تواند در تمام ناحیه سر و گردن پخش شود.
 2. پریودنتیت

  بیماری پریودنتیت به معنای التهاب بافت های اطراف دندان و در واقع عفونت جدی لثه می باشد. این بیماری باعث از بین رفتن بافت های اطراف دندان می شود. باکتری های موجود در دهان با فعالیت های خود می توانند باعث به وجود آمدن التهاب شوند. در صورت درمان نشدن بیماری پریودنتیت مشکلاتی مانند خطر سکته قلبی و از دست دادن دندان به وجود می آید.

روش های پیشگیری از جینجیویت

اکثر بیماری های لثه در ابتدا بیماری کوچک و بدون درد بوده اما اگر درمان نشوند، عوارض و بیماری های خطرناکی را به دنبال دارند. برای جلوگیری از بیماری جینجیویت بهتر است عوامل زیر را رعایت نمایید.

 1. بهداشت دهان و دندان را جدی بگیرید. حداقل روزی دوبار مسواک بزنید و از نخ دندان استفاده نمایید تا جرم و پلاک روی دندان هایتان باقی نماند.
 2. از مصرف سیگار و الکل پرهیز کنید، زیرا احتمال ابتلا به بیماری های لثه را افزایش می دهند.
 3. استفاده از دهانشویه بسیار موثر است. دهانشویه آب نمک، دهانشویه پر اکسید هیدروژن و کمپرس چای سیاه برای کاهش تورم و ناراحتی های لثه بسیار تاثیر گذار هستند. البته توجه کنید در این کار زیاده روی نکنید تا به مینای دندان خود آسیب وارد نکنید.
 4. سعی کنید هر چند وقت یک بار برای چکاپ دندان های خود به مطب دندانپزشکی مراجعه کنید.
 5. در صورتی که دچار عفونت دندان شده اید، حتما برای درمان آن اقدام کنید. این عفونت می تواند باعث ایجاد آبسه شود که در نهایت احتمال بیماری پریودنتیت نیز وجود دارد.
 6. سعی کنید مصرف قند و شکر را کاهش دهید.
 7. اگر احساس کردید لثه شما متورم شده و یا دچار بوی بد دهان هستید، حتما به مطب دندانپزشکی مراجعه کنید. زیرا این بیماری لثه در ابتدا درد و مشکلی ندارد، اما با پیشرفت عوارض بدی را به دنبال داشته و بیماری های خطرناکی را ایجاد می کند.
 8. برای جلوگیری از بیماری لثه به طور دلبخواه آسپرین مصرف نکنید، زیرا احتمال سوختگی لثه وجود دارد.
 9. مصرف ویتامین C برای بهبود زخم ها و رفع خونریزی لثه بسیار موثر است.
خواندن 236 دفعه آخرین ویرایش در سه شنبه, 29 مهر 1399 ساعت 12:39
دکتر فاطمه لبافی

دکتر فاطمه لبافی فارغ التحصیل رشته دندانپزشکی در سال 1367 از دانشگاه شهید بهشتی می باشند. ایشان از سال 1383 همکاری خود را با بیمارستان میلاد آغاز نمودند و در حال حاظر به عنوان دندانپزشک و مسئول فنی بخش دندانپزشکی بیمارستان میلاد مشغول به کار می باشند. دکتر فاطمه لبافی در سال 1397 از سوی قائم مقام مدیر عامل به عنوان دندانپزشک برگزیده بیمارستان میلاد انتخاب و مورد تقدیر قرار گرفتند. در کلینیک دندانپزشکی دکتر فاطمه لبافی واقع در ستارخان از معتبرترین و با کیفیت ترین تجهیزات برای درمان بیماران استفاده می شود و هدف اصلی در این کلینیک بهبودی کامل و رضایت بیماران می باشد.

نظرات (0)

نظر ارسال شده‌ی جدیدی وجود ندارد

دیدگاه خود را بیان کنید

 1. ارسال دیدگاه بعنوان یک مهمان -
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک‌گذاری موقعیت مکانی شما

مشاوره رایگان

برای دریافت مشاوره رایگان فرم زیر را تکمیل کنید
(*)
لطفا نام خود را وارد کنید
(*)
شماره تماس خود را وارد کنید
(*)
ورودی نا معتبر