جراحی فرنکتومی لب چه زمانی انجام می شود؟ جراحی فرنکتومی لب چه زمانی انجام می شود؟

جراحی فرنکتومی لب | 3 روش موثر | هزینه سال 1399

سه شنبه, 20 اسفند 1398 ساعت 08:54
این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

در بین دندان های جلویی نوعی بافت عضلانی به نام فرنوم وجود دارد که این بافت از لب به لثه متصل شده است. فرنوم به دو نوع مختلف لبی و زبانی وجود دارد. فرنوم لبی برای متصل شدن لثه ها به لب وجود دارد که اگر خیلی عریض یا بیش از اندازه بزرگ باشد، بین دندان های جلویی فاصله ایجاد می کند. این فاصله ایجاد شده می تواند سبب کاهش زیبایی دندان ها شود. فرنوم زبانی بین زبان و کف دندان وجود دارد که در مواردی می تواند در هنگام تکلم برای فرد مشکل ایجاد کند. در هر دو حالت برای رفع این مشکل باید از جراحی فرنکتومی کمک گرفت. در ادامه مقاله به طور کامل به بررسی جراحی فرنکتومی می پردازیم.

جراحی فرنکتومی لب چیست؟

عمل متداول و ساده ای که برای برداشتن فرنوم دهانی صورت می گیرد، جراحی فرنکتومی لب نامیده می شود. فرنوم گاهی به علت بیش از حد کوتاه و یا بزرگ بودن، محدودیت هایی در جهت غذا خوردن و صحبت کردن ایجاد می کند. به کمک جراحی فرنکتومی، فرنوم برداشته می شود، بنابراین آزادی حرکتی بهتر می گردد. این عمل، ساده و کم خطر بوده و به راحتی مشکل را بر طرف می کند. جراحی فرنکتومی لبی حداکثر یک ساعت طول می کشد.

انواع فرنوم

دو نوع فرنوم وجود دارد که عبارتند از:

 1. فرنوم زبانی

  این نوع فرنوم که بین زبان و کف دندان قرار گرفته است، اندازه های متفاوتی را می تواند داشته باشد و سبب ایجاد مشکلات تکلمی در برخی از افراد می شود. با کمک جراحی فرنکتومی و با برداشتن این نوع فرنوم، فرد می تواند زبان خود را به راحتی حرکت داده و به راحتی صحبت کند و غذا بخورد.
 2. فرنوم لبی

  این نوع فرنوم برای اتصال لثه ها به لب ها وجود دارد که در صورت حرکت دادن زبان بین لب بالا و دندان ها کاملا احساس می شود. فرنوم لبی به دو دسته زیر تقسیم بندی می شود:
  1. فرنوم لبی ماگزیلاری: این نوع فرنوم، بین دو دندان جلویی فک بالا فاصله زیادی را ایجاد کرده و می تواند برای لب بالا و لثه ها درد به همراه داشته باشد. وجود این نوع فرنوم مانع از بستن فاصله بین دندان ها با ارتودنسی می گردد. عمل فرنکتومی در این باره الزامی است و حتما باید انجام شود.
  2. فرنوم لبی مندیبولار: این نوع فرنوم اگر به قسمت میانی دندان های ثنایا( چهار دندان های تیز جلو دهان) متصل باشد، در این هنگام می تواند ذرات پلاک و غذا را در خود جمع کرده و سبب به خطر افتادن سلامت لثه شود. این اتفاق می تواند باعث ایجاد التهاب مزمن، پاکت پریودنتال و تحلیل لثه گردد. درمان این نوع فرنوم از جابه جایی دندان های ثنایا جلوگیری کرده و مانع تحلیل رفتن استخوان می شود.

هزینه جراحی فرنکتومی لب

هزینه جراحی فرنکتومی به عوامل متعددی بستگی داشته که عبارتند از:

 1. پیچیدگی و مدت زمان عمل

  با توجه به نوع فرنوم، زمان جراحی آن متفاوت بوده و دندانپزشک با بررسی این عوامل برای شما یک طرح درمانی ایجاد کرده و اطلاعات لازم را در جهت هزینه جراحی به شما می دهد.
 2. بیمه درمانی

  با توجه به نوع بیمه ای که دارید، می توانید بخشی از هزینه درمانی خود را با بیمه حساب کنید.
 3. نحوه پرداخت

  قبل از انجام جراحی با کلینیک دندانپزشکی مورد نظر هماهنگ کنید و از دنداپزشک خود راهنمایی بگیرید تا از شرایط پرداخت آن ها که به صورت نقدی یا اقساطی می باشد، مطلع شوید.
 4. محل کلینیک

  با توجه به اینکه کلینیک در کدام منطقه شهر قرار دارد، هزینه های درمان کمی متفاوت می شود.

مزایای جراحی فرنکتومی

جراحی فرنکتومی مزایایی دارد که در زیر به بررسی آن ها می پردازیم:

 1. درمان سریع

  این نوع جراحی بسیار سریع انجام شده و بهبودی کامل بعد از مدت زمان بسیار کوتاهی به بیمار باز می گردد.
 2. رفع مشکل در غذا خوردن

  در برخی افراد وجود فرنوم بیش از حد کوتاه و یا بیش از اندازه بزرگ می تواند مشکلاتی را برای غذا خوردن ایجاد کند که جراحی فرنکتومی باعث بهبود در غذا خوردن می شود.
 3. مرتب شدن دندان ها

  وجود فرنوم می تواند سبب فاصله افتادن میان دندان ها شود، حتی گاهی فرنوم لبی ماگزیلاری می تواند مانع از بسته شدن فاصله بین دندان ها به وسیله ارتودنسی شود. جراحی فرنکتومی این مشکل را حل می کند و باعث مرتب شدن دندان ها می گردد.
 4. افزایش اعتماد به نفس فرد

  در صورتی که فرنوم سبب فاصله افتادن میان دندان ها شود، می تواند باعث کاهش زیبایی لبخند فرد گردد. جراحی فرنکتومی با از بین بردن فاصله میان دندان ها زیبایی را به دندان ها بر می گرداند.
 5. رفع مشکلات تکلم

  فرنوم زبانی با توجه به اینکه می تواند اندازه های متفاوتی داشته باشد، مشکلاتی را در تکلم فرد به وجود می آورد که با جراحی فرنکتومی این مشکل به سادگی حل می شود.
 6. جلوگیری از تحلیل لثه

  فرنوم لبی با جمع کردن پلاک و غذا در خود، می تواند سلامت لثه را به خطر انداخته و باعث عفونت و تحلیل لثه شود.

روش های انجام فرنکتومی

برای برداشتن فرنوم لب چند روش وجود دارد که تمام این روش ها دارای کمترین آسیب می باشند و به سرعت ترمیم می گردند.

 1. جراحی به وسیله تیغ و قیچی

  این روش قدیمی برای آزاد کردن فرنوم و یا قطع کردن آن توسط دندانپزشک انجام می گیرد. دندانپزشک ابتدا با بی حسی موضعی ناحیه مورد نظر را بی حس کرده و پس از آن شروع به درمان می کند. با توجه به میزان بریدگی گاهی اوقات از بخیه جذبی برای ثابت ماندن بافت استفاده می گردد. در صورتی که عمل فرنکتومی برای کودکان انجام شود، دندانپزشک برای راحتی بیشتر کودک از گاز خنده برای بی حسی استفاده می کند.
 2. جراحی فرنوم به روش لیزر

  روش لیزر روشی جدید و بسیار پر کاربردتر از روش جراحی با قیچی و تیغ است. برای انجام این جراحی، یک دستگاه لیزر کوچک جهت از بین بردن فرنوم استفاده می گردد. بافت مورد نظر به وسیله لیزر توسط دنداپزشک با دقت بریده می شود. این نوع جراحی مزایای بسیار دارد:<
  • خونریزی بسیار کمی در این نوع جراحی مشاهده می شود که به همین علت بین دنداپزشکان محبوبیت فراوانی دارد.
  • آسیب بسیار کمی به بافت می زند.
  • دوره نقاهت آن بسیار سریع تر بوده و بعد از عمل درد بسیار کمتری دارد.
 3. فرنولوپلاستی

  این نوع روش برای درمان فرنوم زبانی مورد استفاده قرار می گیرد. دندانپزشک در ابتدا فرنوم زبانی را کوتاه کرده و زخم مثلثی شکل به وجود آمده را با بخیه ترمیم می کند. بعد از آن برای جلوگیری از خونریزی ناحیه مورد نظر، توسط دندانپزشک تحت فشار قرار داده می شود.
 4. الکتروکوتریزاسیون

  در این نوع روش جراحی، دندانپزشک با کمک جریان الکتریکی بافت مورد نظر را می سوزاند. این روش بدون خونریزی می باشد، اما ترمیم در این نوع روش بسیار آهسته انجام می گیرد و جراحت به وجود آمده مدت زمان بیشتری در دهان باقی می ماند. بنابراین در بیشتر مواقع از این روش برای درمان فرنوم استفاده نمی شود.

نحوه انجام فرنکتومی

در این نوع جراحی، ابتدا دهان بیمار توسط دندانپزشک و به کمک بی حسی موضعی بی حس می گردد. این جراحی با روش های مختلفی مانند تیغ، لیزر، روش فرنولوپلاستی و به کمک جریان الکتریکی انجام می گیرد. دندانپزشک فرنوم را با تیغ یا لیزر و یا روش های دیگر گفته شده بریده و با توجه به روش انجام شده بافت مورد نظر را بخیه می زند. جراحی با لیزر خونریزی کمتر و بهبودی سریع تری دارد.

عوارض فرنکتومی

فرنوم به طور دائم لثه را به سمت بالا می کشد، بنابراین به مرور زمان بین دندان ها فاصله انداخته و هم چنین سبب تحلیل لثه می گردد. اما به هر حال مانند هر عمل جراحی دیگری می تواند عوارضی در پی داشته باشد.

 1. در برخی موارد جراحی به شکل موفق پیش نمی رود و نیاز به عمل مجدد است. پس از جراحی احتمال عفونت، خونریزی زیاد و هماتوم( نوعی کبودی و خون مردگی) وجود دارد.
 2. اتصال مجدد فرنوم در موارد نادری وجود دارد.
 3. برخی بیماران بعد از جراحی فرنکتومی زبان، برای استفاده درست از زبان خود به گفتار درمانی نیاز دارند.

زمان انجام فرنکتومی

متخصص ارتودنسی می تواند زمان مناسب برای انجام فرنکتومی را تشخیص دهد. با این حال توصیه متخصصان دندانپزشکی این است که بعد از رشد دندان های دائمی اقدام به جراحی فرنکتومی شود، زیرا بعد از رشد دندان های دائمی احتمال بر طرف شدن شکافی که بین دندان ها افتاده بود، وجود دارد. بنابراین شاید نیازی به جراحی فرنکتومی نباشد. هنگامی که بریس های ارتودنسی نتوانند باعث بستن شکاف بین دندان ها شوند، جراحی فرنکتومی این مشکل را درمان می کند. فرنوم اگر بیش از اندازه بزرگ باشد، درد و ناراحتی ایجاد کرده که در این صورت جراحی زودتر از وقت تعیین شده انجام می گیرد. در صورتی که فرد در هنگام غذا خوردن و تکلم دچار مشکل شده باشد، در این صورت انجام جراحی فرنکتومی زبانی الزام است.

مراقبت های بعد از انجام جراحی فرنکتومی

بعد از انجام جراحی فرنکتومی موارد زیر را رعایت کنید:

 1. باید سعی کنید با استفاده از پانسمان و پراکسید محل جراحی را تمیز نگه دارید و اگر خونریزی وجود دارد، آن را به آرامی پاک کنید.
 2. از دهانشویه آب نمک استفاده کنید.
 3. با احتیاط و با ملایمت مسواک بزنید. توجه کنید که باقی ماندن جرم و پلاک روی دندان، احتمال ایجاد عفونت را افزایش می دهد. بنابراین رعایت بهداشت دهان و دندان از اهمیت بالایی برخوردار است.
 4. در دوران نقاهت بیماری که اصولا بین دو تا سه هفته می باشد، از خوردن غذا های سفت پرهیز کنید.
 5. برای تسکین درد، دارو های مسکن تجویز شده توسط دندانپزشک را مصرف کنید.
 6. وجود تورم بعد از جراحی طبیعی است، اما برای کاهش آن می توانید از کمپرس یخ استفاده کنید.
 7. سعی کنید از خوردن نوشیدنی ها و غذا های خیلی داغ اجتناب کنید.
 8. بعد از جراحی حداقل ۱ روز کامل استراحت کنید و فعالیت سنگین نداشته باشید.

اگر برای درمان فرنکتومی اقدام نکنید چه اتفاقی می افتد؟

هنگامی که فرنوم در نزدیکی دندان ها قرار گرفته باشد و به دلیل بیش از اندازه بزرگ بودن آن سبب ایجاد فاصله بین دندان های جلویی شود، در این صورت حتی براکت های ارتودنسی هم نمی توانند این مشکل را رفع کنند، بنابراین جراحی فرنکتومی ضرورت پیدا می کند. وجود فرنوم می تواند باعث ایجاد بیماری های لثه شود و فرد را به بیماری تحلیل لثه مبتلا کند. فرنوم زبانی برای غذا خوردن و تکلم نیز مشکل ساز است. افرادی که دارای فرنوم زبانی هستند، برای جبران مشکلات تکلم گاهی سعی می کنند با تغییر وضعیت فک این مشکل را پوشش دهند که به مرور زمان فرد را دچار مشکلات ارتودنتیک می کند.

قبل از انجام جراحی فرنکتومی چه اطلاعاتی برای پزشک ضرورت دارد؟

قبل از انجام این جراحی اطلاعات مهمی وجود دارد که حتما باید به دندانپزشک ارائه داد. این اطلاعات عبارتند از:

 1. سابقه پزشکی خود و خانواده
 2. حساسیت به دارو های خاص
 3. داروهای مصرفی
 4. داشتن بیماری خاصی مانند فشار خون، دیابت
خواندن 458 دفعه آخرین ویرایش در شنبه, 03 آبان 1399 ساعت 10:41
دکتر فاطمه لبافی

دکتر فاطمه لبافی فارغ التحصیل رشته دندانپزشکی در سال 1367 از دانشگاه شهید بهشتی می باشند. ایشان از سال 1383 همکاری خود را با بیمارستان میلاد آغاز نمودند و در حال حاظر به عنوان دندانپزشک و مسئول فنی بخش دندانپزشکی بیمارستان میلاد مشغول به کار می باشند. دکتر فاطمه لبافی در سال 1397 از سوی قائم مقام مدیر عامل به عنوان دندانپزشک برگزیده بیمارستان میلاد انتخاب و مورد تقدیر قرار گرفتند. در کلینیک دندانپزشکی دکتر فاطمه لبافی واقع در ستارخان از معتبرترین و با کیفیت ترین تجهیزات برای درمان بیماران استفاده می شود و هدف اصلی در این کلینیک بهبودی کامل و رضایت بیماران می باشد.

نظرات (0)

نظر ارسال شده‌ی جدیدی وجود ندارد

دیدگاه خود را بیان کنید

 1. ارسال دیدگاه بعنوان یک مهمان -
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک‌گذاری موقعیت مکانی شما

مشاوره رایگان

برای دریافت مشاوره رایگان فرم زیر را تکمیل کنید
(*)
لطفا نام خود را وارد کنید
(*)
شماره تماس خود را وارد کنید
(*)
ورودی نا معتبر