تحلیل لثه چیست؟ | علل، علائم، روشهای درمان و پیشگیری از تحلیل لثه تحلیل لثه چیست؟ | علل، علائم، روشهای درمان و پیشگیری از تحلیل لثه

تحلیل لثه چیست؟ | علل، علائم، روشهای درمان و پیشگیری از تحلیل لثه

چهارشنبه, 20 فروردين 1399 ساعت 07:32
این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

به مرور زمان بافت نرم لثه به سمت ریشه دندان پیشروی می کند که این پیشروی به معنی تحلیل رفتن لثه می باشد. در این صورت استخوان فک زیرین نیز دچار تحلیل گشته است. عواملی مانند عدم رعایت بهداشت دهان و دندان، مسواک زدن خیلی محکم، خوردن غذا های خیلی سفت، تروما، شکل و ضخامت لثه، بیماری های التهابی و دیگر بیماری های لثه ممکن است باعث ایجاد تحلیل لثه شوند. به طور معمول تحلیل لثه بعد از سن نوجوانی و در افراد بزرگسال اتفاق می افتد، اما امکان مشاهده آن در کودکان نیز وجود دارد. برخی افراد که به پوکی استخوان مبتلا هستند، احتمال تحلیل رفتگی لثه در آن ها وجود دارد. تحلیل لثه به صورت تدریجی رخ می دهد و معمولا افراد بعد از حساس شدن دندان ها و فاصله افتادن بین دندان ها متوجه تحلیل لثه می شوند. تحلیل لثه (پریودنتال) در صورت ایجاد فاصله بین دندان ها بر ظاهر دندان تاثیر منفی می گذارد. اگر متوجه تحلیل لثه خود شدید، حتما به مطب دندانپزشکی مراجعه کنید، زیرا دندانپزشک متخصص می تواند برای جلوگیری از بروز دیگر مشکلات مانند پوسیدگی بیشتر لثه درمانی را انجام دهد.

تحلیل لثه (پریودنتال) چیست؟

تحلیل لثه (پریودنتال) چیست؟

لثه ها در حالت طبیعی باید سطح ریشه دندان را بپوشانند. عقب نشینی بافت لثه که در ابتدا برای بیمار مشخص نیست، اما بعد از مدتی با پیشرفت نمایان می شود، به نام بیماری تحلیل لثه شناخته می شود. این اتفاق می تواند در نتیجه عفونت ایجاد شده از طریق باکتری به وجود بیاید. تحلیل لثه احتمال پوسیدگی دندان را بسیار افزایش می دهد. به دلایل مختلفی از جمله ژنتیک، بعضی از بیماری های زمینه ای و عدم رعایت بهداشت دهان و دندان به طور صحیح، احتمال مبتلا شدن به بیماری تحلیل لثه وجود دارد. برای پیشگیری از تحلیل لثه راه های بسیاری وجود دارد که با رعایت آن ها می توان درصد ابتلا به تحلیل لثه را کاهش داد که در ادامه مقاله به بررسی آن ها می پردازیم.

علل تحلیل لثه

در صورتی که علت تحلیل رفتن لثه را بدانید، می توانید با راه کارهای پیشگیرانه سرعت تحلیل لثه را کاهش داده و یا با کمک دندانپزشک آن را متوقف کنید. مهم ترین دلایل تحلیل لثه عبارتند از:

 1. مسواک زدن بسیار محکم

  استفاده از مسواک سفت و یا مسواک زدن به طور بسیار محکم، می تواند باعث آسیب به مینای دندان و در نهایت سبب تحلیل لثه شود. پس سعی کنید به آرامی و به شکل صحیح مسواک بزنید و از مسواک نرم کمک بگیرید.
 2. سیگار کشیدن

  استفاده از دخانیات و مصرف سیگار می تواند تحلیل لثه را ایجاد کند.
 3. ژنتیک

  در برخی از افراد بیماری های لثه به دلیل وراثت بسیار شایع می باشد.
 4. ارتودنسی سریع

  در طول درمان ارتودنسی در صورتی که حرکت دندان ها بسیار سریع باشد، اگر بدن توانایی تطبیق پیدا کردن با حرکت سریع دندان ها را نداشته باشد، لثه ها تحلیل می روند. آهسته حرکت کردن دندان ها سطح لثه و استخوان را در حد نرمال و سالم تر نگه می دارد.
 5. پرسینگ و سوراخ کردن لب و زبان

  سوراخ کردن لب و زبان می تواند سبب التهاب شود که این اتفاق بافت لثه را از جایگاه خود خارج میکند.
 6. داشتن دندان های نامنظم

  پلاک دندان و جرم بین دندان های نامنظم را به سختی می توان به وسیله مسواک و نخ دندان از بین برد، به همین علت داشتن دندان های نامنظم می تواند سبب تحلیل لثه شود.
 7. عدم رسیدگی به دندان ها

  برخی از بیماری های دهان و دندان مانند پوسیدگی دندان و یا بعضی بیماری های لثه می توانند بدون اینکه علائم خاصی نشان دهند، بروز کنند. اگر دندان شما بر اثر پوسیدگی سوراخ شود و به دنبال درمان آن نروید، مشکلات بیشتری از جمله تحلیل لثه را ایجاد می کند.
 8. تغییرات هورمونی

  در طول مدت عمر بانوان نوسان های هورمون های زنانه مانند، بلوغ، بارداری، یائسگی می تواند لثه ها را حساس تر کند. این آسیب پذیری ممکن است در نهایت منجر به تحلیل لثه گردد.
 9. بیماری پریودنتال

  اما مهم ترین علت تحلیل لثه، بیماری پریودنتال می باشد. عدم بهداشت مناسب دهان و دندان تاثیر بسیار مستقیمی بر ایجاد این بیماری دارد. باکتری های موجود در دهان با تشکیل پلاک روی دندان ها می توانند باعث ایجاد بیماری پریودنتال شوند. این اتفاق سبب التهاب و خونریزی لثه گردیده و می تواند باعث تحلیل رفتن لثه شود.

علائم تحلیل لثه

علائم تحلیل لثه

 1. حساس شدن لثه

  برخی از افراد لثه های حساسی دارند که در موقع مسواک زدن و نخ دندان کشیدن احساس درد اندکی دارند. لثه های حساس گاهی قرمزی، تورم، خونریزی و بوی بد دهان را به دنبال دارند. حساسیت لثه ممکن است بر اثر مسواک زدن محکم به وجود بیاید.
 2. لکه لکه شدن دندان

  یکی از نشانه های تحلیل لثه، افتادن لکه هایی روی دندان است. البته لکه لکه شدن دندان به دلایل مختلفی مانند مصرف بیش از اندازه چای و قهوه، مصرف تنباکو و افزایش سن می تواند ایجاد شود.
 3. فضای خالی بین دندان

  به دلیل عقب رفتن بافت نرم لثه، احتمال فاصله افتادن بین دندان ها وجود دارد. این فاصله با گیر کردن مواد غذایی بین دندان ها نمایان می شود. اگر احساس کردید که به مرور زمان بین دندان هایتان فاصله افتاده است، حتما به کلینیک دندانپزشکی مراجعه کنید.
 4. حساسیت دندان

  حساس شدن دندان به نوشیدنی های سرد و گرم و درد دندان، می تواند از علائم تحلیل لثه باشد. در این مواقع دندان به شدت نسبت به پوسیدگی حساس است و احتمال لقی دندان نیز وجود دارد.
 5. بوی بدن دهان

  بوی بد دهان در اکثر مواقع علامتی شایع برای بیماری های لثه می باشد.

روش های درمان تحلیل لثه در دندانپزشکی

برای درمان تحلیل لثه در مطب دندانپزشکی، در ابتدا باید علت آن تشخیص داده شود. در صورتی که علت آن بیماری لثه باشد، احتمال دارد که بیمار نیاز به درمان های پریودنتال در مطب دندانپزشکی داشته باشد. در صورتی که دندان ها نامنظم باشند، احتمالا نیاز به ارتودنسی نیز وجود دارد. برای درمان تحلیل لثه روش های گوناگونی وجود دارد که در زیر به بررسی آن ها می پردازیم:

 1. جرم گیری عمیق

  در صورتی که تحلیل لثه خفیف باشد، دندانپزشک متخصص با جرم گیری دندان عمیق و تمیز کردن عمقی ناحیه آسیب دیده آن را درمان می کند. برای این کار دندانپزشک با جرم گیری سطح ریشه را صاف می کند تا پلاک ها و جرم های روی دندان کاملا از بین بروند.
 2. جراحی برای درمان تحلیل لثه

  در بعضی موارد مشکل تحلیل لثه شدید بوده و دندانپزشک نمی تواند با جرم گیری آن را درمان کند. این مشکلات حاد می تواند به از دست رفتن استخوان و ایجاد حفره های عمیق بین دندان ها و لثه ها منجر شود و در این صورت برای بازگشت بیمار به حالت اولیه نیاز به جراحی می باشد. برای درمان تحلیل لثه به کمک جراحی روش هایی وجود دارد که در زیر به توضیح کامل آن ها می پردازیم:
  1. جراحی پیوند لثه

   پیوند لثه امروزه به ۳ شکل اصلی انجام می گیرد. روش اول: در این روش دنداپزشک بافت پیوندی که مورد نیاز است را از زیر سقف دهان برداشته و به محل جدید پیوند می زند تا تمام قسمتی که از ریشه دندان نمایان شده بود، با این بافت پیوندی پوشش داده شود. دوره نقاهت این جراحی چند هفته زمان می برد که بعد از آن بخیه ها توسط دنداپزشک کشیده می شود. روش دوم: در این روش که به اصطلاح پیوند آزاد لثه نامیده می شود، دندانپرشک بافت مورد نیاز خود را به طور مستقیم از سقف دهان بر می دارد و ادامه روند درمان مشابه با روش قبلی می باشد. روش سوم: دندانپزشک از این روش زمانی استفاده می کند که در اطراف ناحیه آسیب دیده بافت لثه کافی موجود بوده و دیگر نیازی به برداشتن بافت لثه از سقف دهان نمی باشد.
  2. جراحی کاهش عمق پاکت

   در این نوع جراحی، دندانپزشک جراح بافت لثه مورد نیاز خود را از روی دندان بر می دارد. روی حفره برداشته شده باکتری های مضری وجود دارند که دندانپزشک آن ها را خارج می کند و در انتها بافت لثه به دست آمده را بر روی ریشه دندان بخیه می زند.
  3. جراحی ترمیم استخوان

   این نوع جراحی زمانی استفاده می شود که استخوان نگهدارنده دندان دچار تحلیل و آسیب جدی شده است. دندانپزشک برای شروع این روش درمانی، لثه آسیب دیده را از روی دندان بر می دارد و باکتری های مضر را از روی آن پاک می کند. در مرحله بعدی برای این که بدن به این نوع ترمیم واکنش خوبی نشان دهد، دندانپزشک از مواد مخصوصی که شبیه به بافت پیوندی می باشند، کمک می گیرد. پس از آن بافت لثه را بر روی ریشه دندان بخیه می زند.
 3. درمان تحلیل لثه با لیزر

  امروزه در اکثر مطب های دندانپزشکی از این روش برای درمان تحلیل لثه استفاده می کنند. استفاده از روش لیزر سبب دقت در جراحی می شود، زیرا در زمان برداشتن لثه خونریزی ایجاد نمی شود و دید جراح را محدود نمی کند. پرتو لیزر، بسیاری از میکروب های درون دهان را به جهت استریل کردن دهان از بین می برد. بنابراین خیلی نیاز نیست از آنتی بیوتیک استفاده نمود. به جهت نداشتن درد، تورم و خونریزی بعد از جراحی با لیزر، بیمار بعد از انجام این جراحی حس بهتری دارد. دوره نقاهت جراحی با لیزر بسیار کوتاه تر از روش های دیگر می باشد.
 4. درمان تحلیل لثه با ونیر لثه( ژینژیوال)

  در صورتی که برای درمان تحلیل لثه دندانپزشک نتواند از جرم گیری و حتی عمل جراحی استفاده کند، دندانپزشک متخصص از ونیر لثه استفاده می کند. ونیر لثه یک پروتز متحرک بوده و روشی موثر برای درمان تحلیل لثه می باشد.

روش های درمان تحلیل لثه در طب اسلامی و سنتی

روش های درمان تحلیل لثه در طب اسلامی و سنتی

تحلیل لثه به مرور زمان و بر اثر دلایل مختلفی ایجاد می شود. این بیماری نه تنها بر روی ظاهر دندان ها تاثیر منفی می گذارد، بلکه ممکن است مشکلات بیشتری را به وجود بیاورد. روش ها و استفاده از موادی برای درمان خانگی این بیماری وجود دارد که به بررسی آن ها می پردازیم:

 1. شست و شو با نمک دریا

  آسان ترین روش تسکین درد و پیشگیری از التهاب و تحلیل لثه، شستن دهان با مخلوط آب گرم و نمک است. بهتر است این کار را یه صورت مستمر و روزانه انجام دهید، تا نتیجه یهتری بگیرید.
 2. دهانشویه گلاب و سرکه

  این گزینه بهترین دهانشویه می باشد که مقدار سرکه باید یک پنجم مقدار گلاب باشد. این دهانشویه عالی علاوه بر خوش بو کردن دهان برای انواع عفونت های دهان و دندان به کار می رود. دهانشویه گلاب و سرکه برای درمان خونریزی لثه بعد از مسواک زدن، سست بودن لثه، انواع زخم ها، آفت ها بسیار موثر و بی نظیر است. گاهی امکان دارد به دلیل وجود آفت یا زخمی در دهان این دهانشویه برای شما سوزش به وجود بیاورد، در این صورت می توانید گلاب را به تنهایی استفاده کنید. در صورتی که برای قطع شدن خونریزی می خواهید از این دهانشویه استفاده کنید، استفاده از سرکه به تنهایی اثر بسیار قوی خواهد داشت. به طور کل سرکه و گلاب هر کدام به تنهایی قابل استفاده بوده و اثر مفید خود را خواهند گذاشت. در صورتی که احساس کند شدن دندان به شما دست داد، میزان سرکه دهانشویه را کمتر در نظر بگیرید. برای اثر گذاری بیشتر سعی کنید به طور دائم از این دهانشویه استفاده کنید.
 3. دهانشویه پوست انار

  پوست یک انار را خرد کرده و با ۳ لیوان آب روی شعله کم قرار دهید. آن را بجوشانید تا زمانی که یک لیوان از آب انار بماند. بعد از عبور از صافی می توانید آن را به صورت ولرم به عنوان دهانشویه استفاده کنید. این دهانشویه اثرات مفیدی از جمله درمان آفت دهان، محکم نمودن لثه ها، بند آوردن خونریزی بعد از جراحی های دندانپزشکی، درمان زخم های دهان و دندان، بر طرف نمودن بوی بد دهان که بر اثر بیماری های دندان و لثه به وجود آمده است، درمان عفونت های لثه دارد.
 4. دهانشویه محلول جوش شیرین

  نصف قاشق چای خوری جوش شیرین را در یک لیوان آب به خوبی حل کنید و پس از آن برای مدتی در یخچال بگذارید تا خنک شود. خنک بودن این دهانشویه تاثیر بسیاری برای کاهش درد دارد. استفاده از این دهانشویه بعد از هر وعده غذایی بسیار تاثیر گذار است.
 5. دهانشویه عصاره چوب مسواک

  در صورتی که چوب مسواک را جوشانده و عصاره به دست آمده را به شکل دهانشویه استفاده کنید، نه تنها بسیاری از مشکلات دهان و دندان را برطرف کرده بلکه برای پیشگیری از ایجاد جرم روی دندان ها موثر است.
 6. دهانشویه های دیگر

  گیاهانی که با استفاده از آن ها می توان دهانشویه تهیه کرد، بسیار زیاد می باشند. گیاه را با مقدار متناسبی آب بجوشانید، بعد از صافی و خنک کردن آن قابل استفاده است. در طی ۲ الی ۳ روز می توانید آن ها را در یخچال نگهداری کنید، اما بیشتر از آن احتما فاسد شدن آن ها وجود دارد.
 7. شست و شوی دهان با روغن کنجد

  یک قاشق سوپ خوری روغن کنجد را به مدت 15 دقیقه قرقره کنید. روغن کنجد دارای خاصیت ضد میکروبی بوده و از التهاب لثه ها نیز جلوگیری می کند. برای نتیجه گرفتن درست سعی کنید این کار را هر روز و به مدت یک ماه انجام دهید.
 8. نعنا، پونه، آویشن

  این سه گیاه، اثرات پیشگیرانه دارند و به طور معمول به جهت درمان استفاده نمی شوند. نعنا، پونه و آویشن ضد عفونی کننده بی نظیر دهان هستند.
 9. بومادران

  در جهت درمان آفت، زخم ها و عفونت ها کاربردی می باشد.
 10. سماق

  سماق برای جلوگیری از خونریزی لثه ها و درمان آفت و زخم دهان کاربرد دارد.
 11. سعد کوفی

  سعد کوفی را می توان پودر کرد و به شکل مسواک استفاده نمود. هم چنین به شکل دهانشویه نیز قابل استفاده می باشد. سعد کوفی ضد عفونی کننده بی نظیر دهان است.
 12. چای بابونه

  ۲ الی ۳ قاشق چای بابونه را با یک لیوان آب داغ برای ۱0دقیقه کنار گذاشته و هنگامی که خنک شد، آن را به شکل دهانشویه استفاده کنید. چای بابونه خاصیت ضد عفونی کننده دهان را دارد، و برای کاهش التهاب لثه و تحلیل لثه موثر است.
 13. روغن نارگیل

  مخلوط شدن روغن نارگیل با جوش شیرین می تواند بسیاری از باکتری های دهان و دندان را از بین ببرد. برای درمان بیماری می توان از این مخلوط به شکل خمیر دندان ۱ الی ۲ بار در هفته استفاده کرد.
 14. صمغ

  برای درمان بیماری لثه می توانید از صمغ کمک بگیرید. 10 یا 12 قطره صمغ را درون یک لیوان آب گرم ریخته و از آن برای شست و شوی دهان استفاده کنید.
 15. آب قره قاط

  عصاره قره قاط به موجب داشتن مقادیر بالا ویتامین C و خاصیت آنتی اکسیدانی برای درمان بیماری های دهان و دندان بسیار کاربردی است. برای جلوگیری از تجمع باکتری های دهان می توان روزانه حدود 100 میلی لیتر آب قره قاط نوشید.
 16. نخ دندان

  استفاده از نخ دندان چند بار در هفته تاثیر بسیار زیادی برای جلوگیری از تجمع باکتری ها در دهان دارد. تاثیر نخ دندان برای سلامت دهان و دندان اثبات شده است و می تواند از تحلیل لثه جلوگیری کند.

برای تقویت لثه تحلیل رفته چه اقداماتی لازم است؟

بسیاری از افراد تصور می کنند برای سلامت لثه هیچ اقدامی نیاز نیست، در حالی که در بسیاری مواقع احتمال دارد، بیماری های لثه بدون هیچ نشانه خاصی ایجاد شوند. به همین جهت سعی کنید بسیار به سلامت دهان و دندان و لثه خود اهمیت بدهید. سعی کنید به آرامی و به شکل صحیح مسواک بزنید. از مسواک سفت و سخت استفاده نکنید، زیرا این عامل مهمی برای ایجاد تحلیل لثه می باشد. رعایت منظم و درست بهداشت دهان و دندان از ایجاد پلاک روی دندان ها جلوگیری کرده و احتمال تحلیل رفتن لثه و بسیاری دیگر از بیماری ها را کاهش می دهد. استفاده از نخ دندان چند بار در هفته برای تقویت دندان ها و لثه ها بسیار موثر است.

روش های پیشگیری از تحلیل لثه

روش های پیشگیری از تحلیل لثه

اقدامات مهمی که برای جلوگیری از تحلیل لثه می توان انجام داد عبارتند از:

 1. بسیار به بهداشت دهان و دندان خود اهمیت دهید. روزی ۲ الی ۳ بار به طور صحیح مسواک بزنید و در هفته حتما چند بار از نخ دندان استفاده کنید.
 2. حتما سعی کنید هر چند وقت یک بار برای چکاپ دندان های خود به مطب دندانپزشکی مراجعه کنید.
 3. به وضعیت مواد معدنی و ویتامین های خود اهمیت دهید.
 4. تغذیه مناسبی داشته باشید.
خواندن 1805 دفعه آخرین ویرایش در دوشنبه, 20 بهمن 1399 ساعت 14:16
دکتر فاطمه لبافی دندانپزشک

دکتر فاطمه لبافی فارغ التحصیل رشته دندانپزشکی در سال 1367 از دانشگاه شهید بهشتی می باشند. ایشان از سال 1383 همکاری خود را با بیمارستان میلاد آغاز نمودند و در حال حاظر به عنوان دندانپزشک و مسئول فنی بخش دندانپزشکی بیمارستان میلاد مشغول به کار می باشند. دکتر فاطمه لبافی در سال 1397 از سوی قائم مقام مدیر عامل به عنوان دندانپزشک برگزیده بیمارستان میلاد انتخاب و مورد تقدیر قرار گرفتند. در کلینیک دندانپزشکی دکتر فاطمه لبافی واقع در ستارخان از معتبرترین و با کیفیت ترین تجهیزات برای درمان بیماران استفاده می شود و هدف اصلی در این کلینیک بهبودی کامل و رضایت بیماران می باشد.

نظرات (0)

نظر ارسال شده‌ی جدیدی وجود ندارد

دیدگاه خود را بیان کنید

 1. ارسال دیدگاه بعنوان یک مهمان -
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک‌گذاری موقعیت مکانی شما

مشاوره رایگان

برای دریافت مشاوره رایگان فرم زیر را تکمیل کنید
(*)
لطفا نام خود را وارد کنید
(*)
شماره تماس خود را وارد کنید
(*)
ورودی نا معتبر