پیوند لثه | هزینه، انواع، روشها، عوارض، کاربردها و مراقبتها پیوند لثه | هزینه، انواع، روشها، عوارض، کاربردها و مراقبتها

پیوند لثه | هزینه، انواع، روشها، عوارض، کاربردها و مراقبتها

سه شنبه, 20 اسفند 1398 ساعت 09:28
این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

هنگامی که قسمت زیادی از ریشه دندان به دلیل کنار رفتن بافت های اطراف آن مشخص می شود، لثه تحلیل پیدا کرده است. تحلیل لثه فرآیند تدریجی می باشد که به همین علت بسیاری از بیماران در ابتدا متوجه بیماری خود نمی شوند. این بیماری می تواند باعث صدمه دیدن استخوان دندان، افزایش حساسیت دندان ها، کاهش زیبایی دندان و در نهایت ممکن است باعث از دست رفتن دندان شود. برای درمان تحلیل لثه و جهت جلوگیری از دست رفتن دندان، جراحی پیوند لثه (Gingival grafting)صورت می گیرد. برای این جراحی متخصص لثه و یا پریودنتیست از بافت مصنوعی و یا بافت طبیعی از دهان بیمار استفاده می کند و پس از آن بافت را به قسمت  مورد نظر پیوند می زند. بعد از جراحی درد ملایمی وجود دارد که آن هم با مصرف مسکن های تجویز شده از جانب دندانپزشک بسیار کاهش می یابد. هم چنین برای کاهش تورم و درد می توان از کمپرس یخ استفاده نمود. در صورت التهاب شدید و خونریزی به کلینیک دندانپزشکی مراجعه کنید. دوره نقاهت این بیماری حدود 4 الی 8 هفته می باشد.

پیوند لثه چیست؟

ژنتیک، سابقه استفاده از درمان ارتودنسی، دندان قروچه، بیماری های لثه، مصرف تنباکو و مسواک زدن شدید می تواند بیماری تحلیل لثه را ایجاد کند. در صورتی که لثه دچار تحلیل شده باشد، برای درمان این بیماری جراحی پیوند لثه توسط متخصص لثه و یا پریودنتیست صورت می گیرد. متخصص، بافت مورد نیاز را از دهان بیمار برداشته و یا به شکل مصنوعی ایجاد کرده و به قسمت مورد نظر پیوند می زند. پیوند لثه عمل بسیار ساده ای می باشد که مدت زمان انجام آن نیز کوتاه است. برای بهبود بافت پیوندی، تشکیل رگ های خونی جدید جهت خونرسانی به بافت پیوند زده شده اهمیت بسیاری داشته و عامل مهمی محسوب می شود. در ادامه مقاله به بررسی چگونگی عمل، مزایا و عوارض پیوند لثه می پردازیم.

پیوند لثه برای چه افرادی مناسب است؟

بافت لثه روی ریشه دندان قرار گرفته و اطراف دندان ها می پوشاند. بین دندان و لثه خطی به نام خط لثه وجود دارد. اگر این خط بیش از اندازه بالا رفته باشد، به معنی تحلیل رفتن لثه می باشد. بسیاری از بیماران متوجه تحلیل لثه نمی شوند، زیرا این یک فرآیند تدریجی است که می تواند سبب کاهش زیبایی دندان، لق شدن دندان و در نهایت از دست رفتن دندان شود. گاهی عمل پیوند لثه در جهت زیبایی و اصلاح طرح لبخند صورت می گیرد، اما در بیشتر موارد پیوند لثه برای پیشگیری و درمان لثه انجام می شود.

هزینه پیوند لثه

هزینه درمان به طور کل به عوامل متعددی بستگی دارد که در زیر به بررسی آن ها می پردازیم:

 1. محل کلینیک دندانپزشکی

  با توجه به اینکه مطب دندانپزشکی در کدام منطقه شهر قرار گرفته است، هزینه های درمان تا حدودی متفاوت می باشد.
 2. نوع بیمه درمانی

  با توجه به نوع بیمه ای که دارید، می توانید برخی از هزینه درمان را از طریق بیمه خود پرداخت کنید.
 3. هزینه های جانبی

  قبل از انجام جراحی ممکن است نیاز به عکس رادیولوژی و آزمایش های مربوطه داشته باشید که هر کدام هزینه هایی برای شما خواهد داشت.
 4. دستمزد دندانپزشک و نوع تکنیک مورد استفاده

  مهارت و تخصص دندانپزشک و همچنین تکنیک و روشی که برای درمان از آن استفاده می کند، بر هزینه درمان تاثیر گذار می باشد.
 5. شدت بیماری

  بعد از معاینه دندانپزشک با توجه به شدت بیماری، هزینه درمان را برای شما بیان می کند.

انواع پیوند لثه

شدت و میزان بیماری تعیین کننده نوع جراحی پیوند لثه می باشند که پریودنتیست بهترین گزینه را برای درمان انتخاب می کند. انواع پیوند لثه عبارتند از:

 1. پیوند بافت اتصال

  در روش پیوند بافت اتصال، پریودنتیست با ایجاد فلپ در سقف دهان قسمتی از بافت زیر لایه دهان را برداشته و برای درمان ناحیه مورد نظر از آن استفاده می کند. این روش از رایج ترین روش های درمانی پیوند لثه می باشد.
 2. پیوند لثه آزاد

  در این روش پریودنتیست به طور مستقیم مقداری از بافت سقف دهان را بر می دارد و به ناحیه مورد نظر پیوند می زند. برای افرادی که دارای بافت لثه نازک هستند، پیوند لثه آزاد روش بسیار مناسبی می باشد.
 3. پیوند جانبی یا پدیکال

  تفاوت این نوع پیوند لثه این است که پریودنتیست به جای برداشت بافت از سقف دهان، بافت مورد نیاز را از ناحیه آسیب دیده یا بافت کنار دندان بر می دارد. با این کار بافت لثه به سمت آج دندان کشیده می شود و قسمت مورد نظر را می پوشاند. این نوع پیوند برای برخی از افراد که در کنار دندان های خود بافت لثه کافی دارند و این بافت از استحکام بالایی برخوردار است، بسیار مناسب می باشد.

روش های پیوند لثه

بازسازی بافت لثه به وسیله پیوند لثه صورت می گیرد که این جراحی به روش های متفاوتی قابل انجام است. در زیر به بررسی روش های پیوند لثه می پردازیم:

 1. گرفتن پیوند از ناحیه کام

  در این روش با توجه به مقدار بافت مورد نیاز، دندانپزشک آن را از قسمت مربوطه در دهان بر می دارد. در صورتی که مقدار بافت کمی مورد نیاز باشد، در این صورت از قسمت پشت دندان عقل بالا (توبروزیته) برداشته می شود که در این صورت بیمار درد بسیار کمتری خواهد داشت. اما در صورتی که مقدار بافت پیوندی مورد نیاز زیاد باشد، دندانپزشک برای برداشتن بافت از هر دو سمت دهان استفاده می کند. این نوع پیوند شانس بسیار بالایی برای موفقیت دارد، زیرا بافت مورد نظر از خود بیمار گرفته شده و برای خود بیمار پیوند زده می شود.
 2. گرفتن پیوند از خون PRF

  در این روش از شخص بیمار نمونه خون گرفته می شود و این نمونه را در دستگاه سانتریفیوژ قرار می دهند. با این کار نوع بافت مورد نیاز برای پیوند لثه به دست می آید که بافت فیبرینی PRF نامیده می شود. این بافت به مقدار زیاد دارای فاکتور های رشد است که این فاکتور ها به بازسازی لثه سرعت می بخشند.
 3. پیوند لثه مصنوعی

  برای این نوع پیوند، بافت مورد نیاز به صورت اهدایی از انسان دیگر می باشد. در برخی کشور ها گاهی اوقات این بافت را از گوشت خوک تهیه می کنند. بافت به دست آمده را به کمک روش های خاصی به یک کلاژن خالی تبدیل می کنند. همانطور که می دانید، کلاژن یک نوع بافت پروتئینی بوده که به میزان زیاد در بسیاری از نقاط بدن یافت می شود. این بافت پروتئینی مانند یک داربست می تواند ستون و پایه ای برای نگهداری بافت مورد نظر باشد. بنابراین بعد از پیوند این داربست کلاژنی به قسمت مورد نظر، خون وارد این بافت می شود و لثه جدید شروع به تشکیل شدن می کند.
 4. پیوند لثه به کمک لیزر

  برای درمان بسیاری از بیماری های لثه روش لیزر کاربرد دارد. این روش به علت داشتن ویژگی هایی از جمله دوره نقاهت کوتاه و خونریزی کم بعد از جراحی بسیار پر کاربرد می باشد. برای انجام این نوع جراحی، پریودنتیست با استفاده از لیزر با طول موج خاص بافت ناسالم را بر می دارد. جهت تکمیل شدن این نوع درمان می توان چندین بار از این روش استفاده نمود.

نحوه انجام پیوند لثه

دندانپزشک بعد از معاینه بیمار و بررسی عواملی مانند، میزان تحلیل رفتن لثه، شدت آسیب وارد شده به بیمار و نیاز های شخصی او، روش درمان پیوند لثه را انتخاب می کند. این تشخیص بر عهده متخصص جراح لثه و یا پریودنتیست می باشد. اکثر بیماران نگران درد این نوع جراحی هستند، اما پریودنتسیت با استفاده از بی حسی موضعی و در برخی مواقع بیهوشی به بیمار کمک می کند تا در هنگام جراحی دردی نداشته باشد. برای کاهش ابتلا به عفونت در حین جراحی، دندانپزشک از ابزار و تجهیزات ضد عفونی شده و استریل استفاده می کند. با ایجاد بریدگی روی لثه، دندانپزشک لثه را از روی دندان به سمت بیرون بر می گرداند تا دسترسی بیشتری برای از بین بردن عفونت و جرم های لثه داشته باشد. پس از جرم گیری عمیق لثه، فرآیند پیوند لثه با توجه به روش مورد نظر انجام می گیرد. بعد از اتمام مراحل درمانی، دندانپزشک لثه را به محل ابتدایی بخیه می زند که کشیدن این بخیه ها بین 7 الی 10 روز پس از جراحی انجام می گیرد.

موارد کاربرد پیوند لثه

پیوند لثه دارای مزایا و کاربرد هایی بوده که در زیر به بررسی آن ها می پردازیم:

 1. کاهش حساسیت دندان ها: تحلیل لثه سبب پدیدار شدن بیشتر سطح ریشه دندان می شود. به همین علت به هنگام خوردن غذای داغ و یا سرد به شدت حساس می باشد. این حساسیت بیش از اندازه موجب ناراحتی و درد می شود. پیوند لثه باعث پوشیده شدن سطح ریشه دندان ها می گردد که در این صورت کاهش حساسیت، درد و ناراحتی را به همراه دارد و سلامت کامل را به لثه ها باز می گرداند.
 2. افزایش زیبایی و اعتماد به نفس: در صورت تحلیل رفتن لثه سطح ریشه دندان ها نمایان شده و در هنگام لبخند زدن ظاهر زیبایی را از خود نشان نمی دهد. پیوند لثه باعث ایجاد تقارن و اندازه مناسب برای طول دندان ها شده و به همین جهت سبب زیبایی دندان ها و لبخند می گردد که افزایش اعتماد به نفس در هنگام صحبت کردن و لبخند زدن را در پی دارد.
 3. بهبود سلامت لثه ها: پیوند لثه مانع پیشرفت تحلیل لثه و استخوان می شود و هم چنین از پوسیدگی ریشه های دندان و مشکلات و بیماری های دیگر لثه جلوگیری می کند.

آیا پیوند لثه درد دارد؟

در هنگام عمل دندانپزشک از بی حسی موضعی برای بی حس شدن لثه شما و در برخی مواقع محدود از بیهوشی استفاده می کند، به همین علت در هنگام جراحی دردی برای شما وجود ندارد. به طور کل بعد از عمل با توجه به نوع و روش انجام شده درد مختصری وجود دارد. در صورتی که دندانپزشک بافت مورد نیاز برای پیوند را از سقف دهان شما بردارد، درد بیشتری را نسبت به زمانی که بافت مورد نیاز متعلق به فرد دیگری باشد، تجربه خواهید کرد. البته این درد خیلی طولانی مدت نخواهد بود. به طور کلی دوره نقاهت بین 1 الی 2 هفته زمان می برد اما بعد از گذشت 1 روز می توانید زندگی روزمره خود را ادامه دهید. استفاده از دارو های مسکن تجویز شده توسط دندانپزشک برای کاهش درد بسیار موثر است. ممکن است بعد از عمل دندان شما نسبت به غذای سرد یا گرم حساسیت بیش از اندازه ای داشته باشد و هم چنین احساس تغییر حالت لثه داشته باشید، اما نگران نباشید زیرا این اتفاق طبیعی می باشد. بعد از انجام عمل حتما برای چکاپ به مطب دندانپزشکی مراجعه کنید تا خیالتان از بابت جوش خوردن پیوند راحت گردد.

عوارض پیوند لثه

با توجه به اینکه پیوند لثه در بیشتر مواقع با موفقیت بسیاری رو به رو می باشد، اما می تواند عوارضی نیز داشته باشد که در ذیل به بررسی آن ها می پردازیم:

 1. شل شدن بخیه ها و ورم شدید

  برای پایداری و زنده ماندن بافت پیوندی، خونرسانی و حمایت استخوان اطراف آن و همچنین توسعه یافتن رگ های خونی در داخل آن، بسیار موثر است، زیرا سطوح دندان هیچ رگ خونی درون خود ندارند.
 2. حالت دلمه ای زخم در سقف دهان

  این عارضه بعد از جراحی طبیعی، اما بسیار نادر است. مقدار بافت پیوندی برداشته شده از سقف دهان در به وجود آمدن این عارضه بسیار تاثیر گذار است. میزان آستانه تحمل درد در افراد گوناگون متفاوت است، به همین جهت این عارضه در افراد می تواند متفاوت باشد.
 3. عفونت لثه

  بروز عفونت بعد از جراحی می تواند سبب طولانی شدن دوره نقاهت گشته و روند بهبود را طولانی کند. زخم های ناحیه دندان به شدت در معرض فعالیت های باکتری های درون دهان بوده که این سبب افزایش احتمال ایجاد عفونت می گردد.
 4. ناهموار شدن بافت نرم بعد از بهبودی

  در برخی مواقع بعد از جراحی، بافت پیوندی دچار عدم تقارن ظاهری و ناهمواری می گردد، در این صورت نوعی عمل ترمیمی دیگر به نام ژینژیووپلاستی انجام می گیرد. این عمل برای حذف قسمت های اضافی و نازک کردن بافت های نرم انجام می گیرد.

مراقبت های بعد از پیوند لثه

پیوند لثه برای درمان تحلیل لثه کاربرد داشته و برای جلوگیری از افزایش آسیب دیدگی آن بسیار موثر است، اما در صورت عدم توجه و رسیدگی به دهان و دندان، امکان برگشت این عارضه وجود دارد. برای مراقبت بعد از پیوند لثه باید از به وجود آمدن بیماری های لثه جلوگیری کنید و اقدامات زیر را انجام دهید:

 1. حتما از نخ دندان و دهانشویه استفاده کنید.
 2. سعی کنید حداقل روزی ۲ بار مسواک بزنید.
 3. هر چند وقت یک بار برای چکاپ دندان های خود به مطب دندانپزشکی مراجعه کنید.
 4. به تغذیه و رژیم غذایی خود اهمیت دهید و رژیم غذایی سالمی داشته باشید.
 5. از مصرف سیگار و دخانیات دوری کنید.
خواندن 336 دفعه آخرین ویرایش در یکشنبه, 07 دی 1399 ساعت 10:53
دکتر فاطمه لبافی

دکتر فاطمه لبافی فارغ التحصیل رشته دندانپزشکی در سال 1367 از دانشگاه شهید بهشتی می باشند. ایشان از سال 1383 همکاری خود را با بیمارستان میلاد آغاز نمودند و در حال حاظر به عنوان دندانپزشک و مسئول فنی بخش دندانپزشکی بیمارستان میلاد مشغول به کار می باشند. دکتر فاطمه لبافی در سال 1397 از سوی قائم مقام مدیر عامل به عنوان دندانپزشک برگزیده بیمارستان میلاد انتخاب و مورد تقدیر قرار گرفتند. در کلینیک دندانپزشکی دکتر فاطمه لبافی واقع در ستارخان از معتبرترین و با کیفیت ترین تجهیزات برای درمان بیماران استفاده می شود و هدف اصلی در این کلینیک بهبودی کامل و رضایت بیماران می باشد.

نظرات (0)

نظر ارسال شده‌ی جدیدی وجود ندارد

دیدگاه خود را بیان کنید

 1. ارسال دیدگاه بعنوان یک مهمان -
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک‌گذاری موقعیت مکانی شما

مشاوره رایگان

برای دریافت مشاوره رایگان فرم زیر را تکمیل کنید
(*)
لطفا نام خود را وارد کنید
(*)
شماره تماس خود را وارد کنید
(*)
ورودی نا معتبر