تفاوت لمینت دندان و ارتودنسی دندان | لمینت بهتر است یا ارتودنسی؟ تفاوت لمینت دندان و ارتودنسی دندان | لمینت بهتر است یا ارتودنسی؟

تفاوت لمینت دندان و ارتودنسی | لمینت بهتر است یا ارتودنسی؟

پنج شنبه, 22 آبان 1399 ساعت 15:05
این مورد را ارزیابی کنید
(3 رای‌ها)

در این مطلب چه چیز مطالعه خواهید کرد؟

اگر شما نیز تمایل به اصلاح طرح لبخند خود دارید، اما نمی‌دانید که باید تحت درمان ارتودنسی قرار بگیرید یا می‌توانید از روش سریع‌تری مانند لمینت سرامیکی استفاده داشته باشید، جای درستی آمده‌اید.
به نظر شما فرق لمینت سرامیکی با ارتودنسی چیست؟
کدام یک بهتر است؟ بهترین انتخاب برای شما کدام خواهد بود؟
در این مقاله علاوه بر اینکه به بررسی تفاوت ارتودنسی و لمینت سرامیکی پرداخته‌ایم، پاسخ بسیاری از سؤالات شما در این باره را مطرح کرده‌ایم.
با دکتر فاطمه لبافی همراه باشید.

آیا می‌توان لمینت دندان و ارتودنسی را مقایسه کرد؟

مقایسه لمینت دندان با درمان ارتودنسی از نظر تخصصی و به طور اصولی، برای درمان و حل یک مشکل مشترک نمی‌باشد.
این دو روش برای درمان‌های متعددی کاربرد دارند و انتخاب هر کدام به جای دیگری کاملاً اشتباه است.
برای برخی از افراد، زیبایی در اولویت قرار دارد، بنابراین راه سریع‌تر و ارزان‌تر را انتخاب می‌کنند. تفاوتی که بین قیمت ارتودنسی و قیمت لمینت سرامیکی وجود دارد، صددرصد مسئله مهمی می‌باشد، اما انتخاب بین این دو روش نباید تنها بر حسب هزینه باشد.
برای درک بهتر در ادامه مقاله به بررسی کامل این دو روش و تفاوت‌های این دو با هم پرداخته‌ایم.

ارتودنسی برایم بهتر است یا لمینت سرامیکی؟

برای اینکه بدانید کدام یک از این روش‌ها برای شما مناسب است، بهتر است کاربردهای آنها را بشناسید:

ارتودنسی برایتان بهتر است اگر:

 • دارای ناهنجاری فکی می‌باشید.
 • دندان‌های به شدت شلوغ و به هم ریخته‌ای دارید.
 • دارای فاصله بین دندانی زیادی هستید.
 • فک پایین یا بالای شما بیش از اندازه جلو و یا عقب‌تر از حد معمول قرار گرفته است.
 • در زمان بستن دهان خود، دندان‌های بالا و پایین شما به درستی روی هم قرار نمی‌گیرند.
 • شرایط دهان و دندانتان موجب بروز مشکلات گوارشی برایتان شده است.

لمینت سرامیکی برایتان بهتر است اگر:

 • دارای دندان‌های زرد و بدرنگی هستید.
 • به هم ریختگی دندان شما بسیار جزئی است.
 • دارای فاصله بین دندان بسیار جزئی هستید.
 • دندان‌های ساییده شده دارید.
 • دارای دندان ترک خورده، لب پر شده و یا شکسته هستید.
 • دندان‌های برآمده یا فرو رفته دارید.
 • دندان‌هایتان مرتب است، اما یکدست نیستند.

چگونه بین ارتودنسی و لمینت سرامیکی گزینه بهتر را انتخاب کنم؟

اگر عنوان قبل را مطالعه کرده باشید، متوجه کاربردهای دقیق این دو روش شدید. پس اگر دندان‌های مرتبی دارید و یا دندان‌های شما به صورت بسیار جزئی نامنظم هستند و تنها به دنبال اصلاح این مشکل و بهبود رنگ آنها هستید، لمینت سرامیکی را انتخاب کنید.
اما اگر دچار مشکلات فکی و دندانی هستید، باید از درمان ارتودنسی برای طرح لبخند خود کمک بگیرید.
برای این انتخاب بهترین راهکار این است که با دندانپزشک مشورت داشته باشید.
در کلینیک دندانپزشکی دکتر لبافی می‌توانید به صورت رایگان از مشاوره با دندانپزشک بهره‌مند شوید. برای دریافت اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

5 تفاوت لمینت سرامیکی با ارتودنسی دندان

برای یک انتخاب مناسب بهتر است تفاوت‌های این دو روش را بهتر بشناسید:

 1. هزینه درمان

  به طور کلی هزینه هیچ یک از این روش‌ها تحت پوشش بیمه‌های درمانی قرار نمی‌گیرد. باید بدانید که قیمت ارتودنسی برای هر فک و قیمت لمینت دندان بر اساس هر واحد دندانی بیان می‌گردد. در نهایت ارتودنسی درمان گران ‌قیمت‌تری محسوب می‌شود.
 2. مدت زمان درمان

  از جمله مهم‌ترین تفاوت‌های این دو روش می‌توان به طول درمان اشاره کرد. نصب لمینت سرامیکی معمولاً در 2 یا 3 جلسه درمانی انجام می‌شود.
  در جلسه اول آماده سازی دندان و تهیه قالب توسط دندانپزشک انجام می‌گیرد.
  پس از گذشت 2 الی 3 هفته لمینت ساخته شده و در جلسه دوم، دندانپزشک آن را به طور دائمی روی دندان‌ها قرار می‌دهد.
  اما طول درمان ارتودنسی از حدود 6 ماه تا 3 سال در نظر گرفته می‌شود که در طی این مدت مراجعه مکرر به مطب دندانپزشکی وجود دارد.
 3. کاربرد درمانی

  لمینت سرامیکی و ارتودنسی هر یک برای اهداف خاصی مورد استفاده قرار می‌گیرند. برای اصلاح مواردی مانند ترک خوردگی، لب پر شدگی، شکستگی، بستن فاصله جزئی بین دندان‌ها، درمان میزان بسیار جزئی نامرتبی دندان‌ها و بدرنگی آنها می‌توان از لمینت استفاده کرد.
  در حالی که درمان تخصصی ارتودنسی به منظور اصلاح دندان‌های به شدت کج و نامرتب، درمان ناهنجاری‌های فکی و بستن فاصله بین دندانی زیاد مؤثر است.
 4. ماندگاری

  روش‌های زیبایی دندانپزشکی مانند لمینت سرامیکی یک روش دائمی محسوب نمی‌شوند و پس از مدتی به ترمیم و یا تعویض نیاز دارند. در رابطه با این روش اگر از برند با کیفیت و مرغوب توسط متخصص دندانپزشک ترمیمی و زیبایی استفاده شده باشد و فرد بعد از درمان به خوبی نکات مراقبتی را انجام دهد، می‌توان انتظار ماندگاری در حدود 10 الی 20 سال را برای آن در نظر گرفت.
  اما در رابطه با ارتودنسی باید گفت که بعد از اتمام درمان و خارج شدن دستگاه‌های ارتودنسی از دهان، اگر فرد به درستی از ریتینر و نگهدارنده ارتودنسی استفاده کند و بهداشت دهان خود را به درستی رعایت کند، این درمان دائم در نظر گرفته خواهد شد.
 5. تغییر مینای دندان

  نکته دیگری که می‌توان در خصوص فرق این دو روش بیان کرد، این است که برای نصب لمینت نیاز به مقداری تراش روی مینای دندان وجود دارد. اما برای ارتودنسی مینای دندان دستخوش هیچ تغییری نمی‌شود.

آیا می‌توانم از هر دو روش ارتودنسی و لمینت دندان استفاده کنم؟

اگر شما هم به دنبال داشتن یک لبخند بسیار جذاب و شاید لبخند هالیوودی می‌باشید، باید بهترین و مناسب‌ترین درمان را برای خود انجام دهید. اگر تشخیص داده شده است که به ارتودنسی نیاز دارید، بهتر است این درمان تخصصی را پشت سر بگذارید. در این صورت سلامت دهان خود را به طور حرفه‌ای بهبود بخشیده‌اید. بعد از اتمام این دوره درمانی می‌توانید برای بهبود رنگ دندان‌های خود از سایر روش‌های زیبایی دندانپزشکی مانند بلیچینگ، کامپوزیت و لمینت سرامیکی استفاده داشته باشید.

جدول مقایسه ارتودنسی و لمینت سرامیکی

در جدول زیر مزایا و معایب این دو روش را با هم مقایسه کنید:

لمینت سرامیکی ارتودنسی دندان
کوتاه بودن دوره درمان طولانی بودن دوره درمان
مناسب برای بزرگسالان مناسب برای کودکان و بزرگسالان
هزینه کمتر هزینه بیشتر
نیاز به تراش مینای دندان بدون نیاز به تراش روی مینای دندان
نیاز به تعویض پس از مدت زمانی درمان دائمی
یک روش زیبایی برای بهبود فرم، شکل و رنگ دندان‌ها یک روش درمان تخصصی برای بهبود ناهنجاری‌های دهان و دندان

آیا می‌توان لمینت را جایگزینی برای ارتودنسی دانست؟

در صورتی که لمینت دندان به جای ارتودنسی مورد استفاده قرار گیرد، از نظر متخصصان دندانپزشکی، این کار فقط برای سرپوش گذاشتن بر روی ایرادات و ناهماهنگی دندان‌ها می‌باشد. ارتودنسی نوعی روش درمانی است که به کمک آن وضعیت دندان‌های خود را به شکل طبیعی و صحیح اصلاح می‌کنید و نتیجه بهتر و مطمئن‌تری خواهید گرفت.
لمینت برای زیبایی دندان‌ها کاربرد دارد، به همین جهت نتیجه اولیه بسیار مورد پسند است، اما ممکن است در آینده برای شما مشکلاتی به همراه داشته باشد.
در نتیجه برای انتخاب روش درمانی مناسب خود باید از دندانپزشک راهنمایی بگیرید.

ارتودنسی با الاینر شفاف بهتر است یا لمینت سرامیکی؟

ارتودنسی با الاینر شفاف یکی از روش‌های بسیار نوین ارتودنسی است که امروزه طرف‌داران زیادی پیدا کرده است. الاینرها قالب‌های شفاف و متحرکی هستند که توسط خود فرد و با نظارت متخصص ارتودنسی استفاده می‌شوند.
معمولاً برخی از افراد که نیاز به ارتودنسی دارند، به دلایل متعددی تمایل به دیده شدن براکت در دهان خود ندارند؛ بنابراین اگر کاندیدای خوبی برای استفاده از این روش باشند، بسیار خوشنود خواهند شد.
در نهایت برای اینکه بدانید ارتودنسی با الاینر شفاف برایتان بهتر است یا لمینت سرامیکی، باید میزان ناهنجاری و شرایط دندانی شما مورد بررسی قرار بگیرند.

پاسخ به برخی از سوالات پرتکرار شما عزیزان

 1. آیا روش ارتودنسی محدودیتی دارد؟

  مدت زمان زیاد درمان و نیاز به مراقبت‌های طولانی، مهم‌ترین و بزرگ‌ترین نقطه ضعف براکت‌ها می‌باشد. معمولا پس از تمام شدن دوره درمان، براکت‌ها به کمک ریتینر یا نگهدارنده در جای ثابت قرار می‌گیرند تا دندان‌ها به موقعیت قبلی خود برنگردند. استفاده از ریتینر در تمام روز به مدت چند ماه و گاهی شب‌ها به مدت چند سال وجود دارد.
 2. آیا نتیجه درمان با ارتودنسی برگشت پذیر است؟

  در صورتی که طول دوره درمان به درستی انجام شود و بیمار نکات و مراقبت‌های لازم را به طور کامل انجام دهد، درمان ارتودنسی برگشت پذیر نخواهد بود.
 3. آیا نتیجه درمان لمینت برگشت پذیر می‌باشد؟

  در هنگام نصب لمینت دندان، بخشی از مینای دندان تراشیده می‌شود، بنابراین با اینکه لمینت یک درمان دائمی نیست اما دندان‌ها نمی‌توانند بدون ونیر بمانند. در صورتی که مراقبت‌های لازم برای لمینت انجام نگیرد، احتمال تغییر رنگ، لب پر شدن، ترک خوردن و حتی شکستگی لمینت وجود دارد.
 4. آیا حتماً باید بین ارتودنسی و لمینت سرامیکی یک روش را انتخاب کرد؟

  خیر، شما همواره مجبور به انتخاب تنها یکی از این روش‌ها نیستید. گاهی اوقات برای اینکه نتیجه مطلوب‌تری به دست آورید، می‌توانید از هر دوی آنها استفاده داشته باشید.
  بدین صورت که بعد از اصلاح موقعیت دندان‌ها و فک خود، از لمینت برای سفیدتر و درخشان‌تر کردن دندان‌هایتان استفاده کنید.
 5. ارتودنسی دوره درمان راحت‌تری دارد یا لمینت سرامیکی؟

  نصب لمینت معمولاً با میزانی حساسیت دندان همراه است که پس از چند روز از بین می‌رود. ارتودنسی دوره درمان طولانی‌تری دارد و معمولاً نصب براکت‌ها و تنظیم آنها در طی هر جلسه درمان تا حدودی درد به همراه دارد؛ بنابراین فرایند لمینت را می‌توان راحت‌تر در نظر گرفت.
 6. افراد زیر 18 سال برای طرح لبخند خود از لمینت استفاده کنند یا ارتودنسی؟

  به طور کلی لمینت سرامیکی به دلیل به اتمام نرسیدن رشد استخوان فک برای افراد زیر 18 سال توصیه نمی‌شود و اگر افراد در این سنین نیاز به اصلاح طرح لبخند داشته باشند، بهتر است که برای ارتودنسی اقدام کنند.
 7. درمان ارتودنسی چه فوایدی برای کودکان دارد؟

  از جمله مهم‌ترین فواید این درمان برای کودکان می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
  • جلوگیری از کج در آمدن دندان‌ها در آینده
  • جلوگیری از آسیب به الگوی طبیعی رشد فک
  • درمان انواع مال آکلوژن (مشکلاتی مانند اوربایت، کراس بایت و آندر بایت در عملکرد فک، درد و اختلال ایجاد می‌کنند.)
  • کمک به هدایت رشد فک
  • کمک به وسیع شدن فک (در برخی از کودکان به دلیل داشتن فک کوچک، دندان‌های دائمی از ابتدا کج رشد می‌کنند. در این صورت با کمک پالاتال اکسپندر، یک متخصص ارتودنسی خوب می‌تواند با وسیع کردن سقف دهان این مشکل را حل کند).
  • کاهش هزینه ارتودنسی در آینده
خواندن 1021 دفعه آخرین ویرایش در دوشنبه, 30 آبان 1401 ساعت 11:01
دکتر فاطمه لبافی دندانپزشک

دکتر فاطمه لبافی فارغ التحصیل رشته دندانپزشکی در سال 1367 از دانشگاه شهید بهشتی می باشند. ایشان از سال 1383 همکاری خود را با بیمارستان میلاد آغاز نمودند و در حال حاظر به عنوان دندانپزشک و مسئول فنی بخش دندانپزشکی بیمارستان میلاد مشغول به کار می باشند. دکتر فاطمه لبافی در سال 1397 از سوی قائم مقام مدیر عامل به عنوان دندانپزشک برگزیده بیمارستان میلاد انتخاب و مورد تقدیر قرار گرفتند. در کلینیک دندانپزشکی دکتر فاطمه لبافی واقع در ستارخان از معتبرترین و با کیفیت ترین تجهیزات برای درمان بیماران استفاده می شود و هدف اصلی در این کلینیک بهبودی کامل و رضایت بیماران می باشد.

مشاوره رایگان

برای دریافت مشاوره رایگان فرم زیر را تکمیل کنید
(*)
لطفا نام خود را وارد کنید
(*)
شماره تماس خود را وارد کنید
(*)
ورودی نا معتبر

چت واتساپ از ساعت 8 الی 24 فعال می باشد.