تفاوت لمینت دندان و ارتودنسی دندان | لمینت بهتر است یا ارتودنسی؟ تفاوت لمینت دندان و ارتودنسی دندان | لمینت بهتر است یا ارتودنسی؟

تفاوت لمینت دندان و ارتودنسی | لمینت بهتر است یا ارتودنسی؟

پنج شنبه, 22 آبان 1399 ساعت 15:05
این مورد را ارزیابی کنید
(3 رای‌ها)

مقایسه لمینت دندان با ارتودنسی دندان از نظر تخصصی و به طور اصولی، برای درمان و حل یک مشکل مشترک نمی باشد. این دو روش برای درمان های متعددی کاربرد دارند و انتخاب هر کدام به جای دیگری کاملا اشتباه است. برای برخی از افراد، زیبایی در اولویت قرار دارد، بنابراین راه سریع تر و ارزان تر را انتخاب می کنند. تفاوتی که بین قیمت ارتودنسی دندان و قیمت لمینت دندان وجود دارد، صد در صد مسئله مهمی می باشد، اما انتخاب بین این دو روش نباید تنها بر حسب هزینه باشد. برای درک بهتر در ادامه مقاله به بررسی کامل این دو روش و تفاوت های این دو با هم پرداخته ایم.

آشنایی با روش ارتودنسی

آشنایی با روش ارتودنسی

یکی از شاخه های علم دندانپزشکی که در جهت اصلاح ناهماهنگی و عدم جفت شدن دندان ها و در نهایت زیبا ساختن دندان ها وجود دارد، روش ارتودنسی می باشد. متخصص ارتودنسی تمام ناهماهنگی های دندان را درمان کرده و علاوه بر درمان و بهبود عملکرد دهان و دندان، شکل و ظاهر بسیار زیبایی به دندان ها می دهد. به طور معمول بیماران برای مواردی مانند بستن فاصله بین دندان ها، صاف کردن دندان های کج، بهبود گفتار، بهبود عملکرد دهان برای جویدن غذا، تراز کردن دندان ها و درمان مشکلات مربوط به دندان ها به مراکز ارتودنسی مراجعه می کنند. متخصص ارتودنسی به کمک ابزار مخصوص، پروسه های درمانی را انجام می دهد.

آشنایی با لمینت دندان

آشنایی با لمینت دندان

برای پوشاندن عیوب ظاهری دندان مانند ترمیم شکستگی، اصلاح تغییر رنگ دندان، اصلاح کوتاهی و یا بلندی دندان و اصلاح نامرتبی های دندان، نوعی پوشش از جنس سرامیک به نام لمینت وجود دارد. در ابتدا دندانپزشک بعد از آماده سازی دندان ها، قالبی تهیه کرده و آن را برای ساخت لمینت مورد نظر بیمار به لابراتوار می فرستد. بعد از 2 الی 3 هفته لمینت دندان آماده می شود و دندانپزشک پس از اطمینان حاصل کردن از فرم و رنگ لمینت، آن را به طور دائم روی دندان بیمار می چسباند.

تفاوت لمینت دندان با ارتودنسی

برای انتخاب روش مناسب جهت درمان و انتخاب بین لمینت دندان و ارتودنسی، باید به کلینیک دندانپزشکی مراجعه نمایید و با مشورت دندانپزشک بهترین روش را انتخاب کنید. در زیر به بررسی تفاوت های این دو روش می پردازیم:

 1. هزینه درمان

  هزینه لمینت دندان و ارتودنسی آزاد محاسبه شده و هیچ کدام تحت پوشش بیمه های درمانی نمی باشند. برای مقایسه هزینه این دو باید گفت که قیمت ارتودنسی برای هر فک و قیمت لمینت دندان بر اساس هر واحد دندانی بیان می گردد.
 2. مدت زمان درمان

  برای کاشت لمینت، 2 جلسه مورد نیاز است که در جلسه اول آماده سازی دندان و تهیه قالب توسط دندانپزشک انجام می گیرد. پس از گذشت 2 الی 3 هفته لمینت ساخته شده و در جلسه دوم، دندانپزشک آن را به طور دائمی روی دندان ها قرار می دهد. اما انجام ارتودنسی بین 1 الی 3 سال زمان می برد که در طی این مدت مراجعه مکرر به مطب دندانپزشک وجود دارد.
 3. کاربرد درمانی

  لمینت دندان و ارتودنسی هر کدام برای هدف خاصی مورد استفاده قرار می گیرند. در صورتی که دندان دچار آسیب هایی مانند ترک خوردگی، لب پر شدن، دندان هایی با میزان کجی بسیار اندک، بستن فاصله بین دندان ها و پوشاندن نقص های زیبایی دندان باشد، لمینت دندان کاربرد دارد. اما ارتودنسی برای اصلاح دندان های به شدت کج و نامیزان، بستن فاصله بین دندان ها به میزان زیاد و درمان ناهنجاری های دندان و فک مورد استفاده قرار می گیرد.

بیشتر بخوانید: تفاوت لمینت دندان و کامپوزیت دندان

مزایای ارتودنسی

مزایای ارتودنسی

باید به این نکته توجه داشته باشید که ارتودنسی تنها برای کودکان نمی باشد و در تمام سنین، استفاده از درمان ارتودنسی ممکن است. برای آشنایی بیشتر شما با مزایای ارتودنسی دندان، فواید آن را برای بزرگسالان و برای کودکان به تفکیک بیان کردیم.

مزایای ارتودنسی در بزرگسالان

 1. افزایش اعتماد به نفس
  ارتودنسی با صاف و مرتب کردن دندان ها می تواند اعتماد به نفس را در هنگام لبخند زدن و یا صحبت کردن افزایش دهد.
 2. کاهش پوسیدگی دندان
  کاهش پوسیدگی دندان از بهترین مزایای ارتودنسی برای بزرگسالان است. کج بودن و نامرتبی دندان ها، مانع تمیز کردن درست و اصولی دندان ها می شود، به همین جهت احتمال ایجاد پوسیدگی دندان و بیماری های لثه افزایش می یابد. بزرگسالان با کمک ارتودنسی می توانند این خطر را برای خود کاهش دهند.
 3. بهبود عملکرد گوارش
  هنگامی که دندان ها کج و نامرتب باشند و دندان های فک بالا و پایین به درستی بر روی هم منطبق نشوند، در این صورت غذا به درستی آسیاب نشده و با بزاق دهان به خوبی ترکیب نمی شود. ارتودنسی با هماهنگ کردن دندان ها، می تواند سبب بهبود این عملکرد شود.

مزایای ارتودنسی در کودکان

مهم ترین فوایدی که ارتودنسی در سنین پایین تر دارد عبارت است از:

 1. جلوگیری از کج در آمدن دندان ها در آینده
  درمان ارتودنسی در سن رشد دندان های دائمی، سبب می شود تا دندان ها شکل گیری بهتری داشته و به درستی تراز شوند. با این کار سلامت دندان و دهان برای کودک ایجاد می گردد.
 2. جلوگیری از آسیب به الگوی طبیعی رشد فک
  برخی از عادت های نادرست در کودکان مانند مکیدن انگشت شست، می تواند باعث به هم خوردن الگوی طبیعی رشد فک شود. در این صورت به فک و دندان ها آسیب وارد شده و به کمک ارتودنسی باید این مشکل را درمان کرد.
 3. درمان انواع مال آکلوژن
  مشکلاتی مانند اوربایت، کراس بایت و آندر بایت در عملکرد فک، درد و اختلال ایجاد می کنند. ارتودنسی در زمان مناسب سبب برطرف کردن این گونه مشکلات دهان و دندان شود.
 4. کمک به هدایت رشد فک
  فک انسان در دوران کودکی نرم است و به همین دلیل به راحتی تغییر وضعیت می دهد. با درمان ارتودنسی در کودکی، رشد فک هدایت می شود و در این هنگام دندان های دائمی بدون مشکل، شروع به رشد می کنند.
 5. کمک به وسیع شدن فک
  در برخی از کودکان به دلیل داشتن فک کوچک، دندان های دائمی از ابتدا کج رشد می کنند. در این صورت با کمک پالاتال اکسپندر، یک متخصص ارتودنسی خوب می تواند با وسیع کردن سقف دهان این مشکل را حل کند.
 6. کاهش هزینه ارتودنسی در آینده
  ارتودنسی از جمله روش های گران قیمت دندانپزشکی می باشد. اقدام به ارتودنسی در هنگام کودکی می تواند به شدت بر کاهش هزینه ارتودنسی در آینده تاثیر گذار باشد.

معایب ارتودنسی

با وجود فواید بسیار خوب و کار آمد ارتودنسی، اگر بهداشت دهان و دندان خود را به خوبی رعایت نکرده و به توصیه ها و نکات دندانپزشک خود توجه نکنید، ارتودنسی می تواند برای شما معایب و عوارضی به همراه داشته باشد که در زیر به عوارض ارتودنسی دندان اشاره شده است:

 1. زخم شدن دهان
  در برخی افراد که ارتودنسی ثابت لینگوال و یا پشت دندانی دارند، احتمال زخم شدن دهان وجود دارد که علت آن، برخورد مستقیم زبان با براکت و سیم می باشد.
  راه حل برای جلوگیری از ایجاد زخم در دهان
  این نکته حائز اهمیت است که اگر دندانپزشک شما متخصصی با تجربه و دارای مهارت باشد، نصب بریس ها را به نحوی انجام می دهد که به زبان و بخش های دیگر دهان آسیبی وارد نشود. متخصص ارتودنسی برای پیشگیری از زخمی شدن دهان، توصیه ها و دستوالعمل های لازم را به شما می دهد. به طور مثال به شما می گوید که قسمت های تیز بریس را با موم یا وکس ارتودنسی بپوشانید تا آسیبی به دهان وارد نکنند.
 2. واکنش های آلرژیک
  این واکنش ها بسیار نادر هستند و تنها در افرادی به وجود می آیند که دارای حساسیت نسبت به یکی از اجزای بریس ارتودنسی می باشند.
  اگر خودتان از آلرژی نسبت به ابزار و یا دستگاه های ارتودنسی اطلاع دارید، در جلسه اول باید آن را به اطلاع دندانپزشک خود برسانید که در این صورت، واکنش های آلژیک دیگر عوارضی به حساب نمی آید. در صورت ایجاد واکنش های آلرژیک، متخصص ارتودنسی می تواند از فلزات و یا جنس های دیگری که برای شما واکنشی ایجاد نمی کند، استفاده نماید.
 3. تشکیل پلاک پشت دندان ها و دستگاه ها
  در صورتی که بهداشت دهان و دندان خود را به درستی رعایت نکنید، پلاک در پشت دندان ها تشکیل می شود که می توانند زمینه ساز دیگر مشکلات برای دهان و دندان شما باشد.
  راه حل بر طرف کردن پلاک دندان تشکیل شده پشت دندان ها و دستگاه ها
  اگر به طور صحیح و منظم مسواک بزنید، از نخ دندان و خلال دندان استفاده نمایید و به طور جدی به توصیه های دندانپزشک خود عمل کنید، به راحتی می توانید این مشکل را از بین ببرید.
 4. ایجاد درد و ناراحتی
  درد ناشی از ارتودنسی مختصر و موقتی می باشد. در حالت طبیعی دندان ها ثابت می باشند و با کمک رباط و ساختار هایی به لثه و استخوان متصل می باشند. این ساختار از جابه جایی دندان ها جلوگیری می کند و در صورت اینکه تحریک شوند با ارسال سیگنال هایی به مغز، مقداری درد و ناراحتی ایجاد می کنند، اما این درد در مدت زمان کوتاهی از بین می رود.
  با توجه به اینکه درد ناشی از درمان ارتودنسی موقت می باشد، اما برای کاهش درد می توانید از دارو های مسکن استفاده نمایید.
 5. طولانی بودن مدت درمان
  شاید مدت زمان طولانی درمان، برای شما آزار دهنده باشد، اما این نکته را در نظر بگیرید که درمان به روش ارتودنسی کمترین عوارض را نسبت به دیگر روش های درمانی زیبایی دارد.

مزایای لمینت دندان

مزایای لمینت دندان

لمینت دندان، با داشتن کاربرد هایی مانند بستن فاصله بین دندان ها، تغییر رنگ دندان ها، ترمیم لب پر شدن دندان و اصلاح فرم و شکل دندان از جمله درمان های پر کاربرد زیبایی دندان به حساب می آید. در زیر به مزایای لمینت دندان اشاره شده است:

 1. لمینت دندان در طی 2 جلسه انجام شده و دوره نقاهتی ندارد.
 2. زیبایی طبیعی و بسیار چشمگیری برای دندان ها به ارمغان می آورد.
 3. لمینت، استحکام و مقاومت بسیار بالایی دارد.
 4. این روش می تواند بدون نیاز به بی حسی انجام شود.
 5. لمینت به دلیل داشتن استحکام بالا، دوام و طول عمر زیادی دارد.
 6. در این روش رنگ دندان به دلخواه بیمار انتخاب می شود.

معایب لمینت دندان

لمینت دندان با وجود مزایای بسیار، دارای معایبی می باشد که در زیر به آن ها اشاره شده است:

 1. با وجود اینکه لمینت دندان دائمی نیست، اما به دلیل اینکه در هنگام کاشت لمینت قسمتی از مینای دندان تراشیده شده و بعد از آن دندان ها نمی توانند بدون ونیر باشند. بنابراین می توان گفت این فرآیند کاملا برگشت ناپذیر است.
 2. بعد از کاشت لمینت دندان، ممکن است دندان ها نسبت به غذای سرد یا گرم حساسیت پیدا کنند، البته این حساسیت دائمی نبوده و خود به خود از بین می رود.
 3. با وجود مقاومت بالای لمینت دندان، برای جلوگیری از آسیب دیدن آن باید مراقبت های لازم رعایت شود. گاز زدن و جویدن غذای سفت و یا دندان قروچه کردن می تواند سبب ترک خوردن و یا حتی افتادن لمینت شود.
 4. فرآیند ساخت لمینت 2 الی 3 هفته زمان می برد. در جلسه اول دندانپزشک از دندان های بیمار قالبی تهیه کرده و آن را برای ساخت لمینت به لابراتوار می فرستد. در این بازه زمانی به دلیل تراشیده شدن بخشی از مینای دندان، ونیر موقت استفاده می گردد.

لمینت دندان بهتر است یا ارتودنسی؟

احتمال دارد برای افرادی که به دنبال داشتن دندان های زیبا با وضعیت بسیار مطلوب هستند، این سوال پیش بیاید که لمینت دندان بهتر است یا ارتودنسی؟ برای اینکه به جواب این سوال برسید باید ارتودنسی و لمینت دندان را به خوبی بشناسید و اطلاعات کافی در این زمینه داشته باشید. باید توجه داشته باشید که لمینت دندان و ارتودنسی برای درمان یک مشکل مشترک مورد استفاده قرار نمی گیرند و هرکدام برای هدف خاص خود کاربرد دارند. برای کسب آگاهی و اطلاعات، به مطب دندانپزشکی مراجعه نمایید تا دندانپزشک با بررسی دهان و دندان شما، روش مناسب برای درمان را به شما پیشنهاد دهد.

آیا می توان لمینت را جایگزینی برای ارتودنسی دانست؟

در صورتی که لمینت دندان به جای ارتودنسی مورد استفاده قرار گیرد، از نظر متخصصان دندانپزشکی، این کار فقط برای سرپوش گذاشتن بر روی ایرادات و ناهماهنگی دندان ها می باشد. ارتودنسی نوعی روش درمانی می باشد که به کمک آن وضعیت دندان های خود را به شکل طبیعی و صحیح اصلاح می کنید و نتیجه بهتر و مطمئن تری خواهید گرفت. لمینت برای زیبایی دندان ها کاربرد دارد، به همین جهت نتیجه اولیه بسیار مورد پسند است، اما ممکن است در آینده برای شما مشکلاتی به همراه داشته باشد. پس در نتیجه برای انتخاب روش درمانی باید از دندانپزشک راهنمایی بگیرید.

سوالات متداول

 1. آیا روش ارتودنسی محدودیتی دارد؟

  مدت زمان زیاد درمان و نیاز به مراقبت های طولانی، مهمترین و بزرگترین نقطه ضعف براکت ها می باشد. معمولا پس از تمام شدن دوره درمان، براکت ها به کمک ریتینر یا نگهدارنده در جای ثابت قرار می گیرند تا دندان ها به موقعیت قبلی خود بر نگردند. استفاده از ریتینر در تمام روز به مدت چند ماه و گاهی شب ها به مدت چند سال وجود دارد.
 2. آیا نتیجه درمان با ارتودنسی برگشت پذیر است؟

  در صورتی که طول دوره درمان به درستی انجام شود و بیمار نکات و مراقبت های لازم را به طور کامل انجام دهد، درمان ارتودنسی برگشت پذیر نخواهد بود.
 3. آیا نتیجه درمان لمینت برگشت پذیر می باشد؟

  در هنگام کاشت لمینت دندان، بخشی از مینای دندان تراشیده می شود، بنابراین با اینکه لمینت یک درمان دائمی نیست اما دندان ها نمی توانند بدون ونیر بمانند. در صورتی که مراقبت های لازم برای لمینت انجام نگیرد، احتمال تغییر رنگ، لب پر شدن، ترک خوردن و حتی شکستگی لمینت وجود دارد.
خواندن 146 دفعه آخرین ویرایش در دوشنبه, 20 بهمن 1399 ساعت 14:12
دکتر فاطمه لبافی دندانپزشک

دکتر فاطمه لبافی فارغ التحصیل رشته دندانپزشکی در سال 1367 از دانشگاه شهید بهشتی می باشند. ایشان از سال 1383 همکاری خود را با بیمارستان میلاد آغاز نمودند و در حال حاظر به عنوان دندانپزشک و مسئول فنی بخش دندانپزشکی بیمارستان میلاد مشغول به کار می باشند. دکتر فاطمه لبافی در سال 1397 از سوی قائم مقام مدیر عامل به عنوان دندانپزشک برگزیده بیمارستان میلاد انتخاب و مورد تقدیر قرار گرفتند. در کلینیک دندانپزشکی دکتر فاطمه لبافی واقع در ستارخان از معتبرترین و با کیفیت ترین تجهیزات برای درمان بیماران استفاده می شود و هدف اصلی در این کلینیک بهبودی کامل و رضایت بیماران می باشد.

نظرات (0)

نظر ارسال شده‌ی جدیدی وجود ندارد

دیدگاه خود را بیان کنید

 1. ارسال دیدگاه بعنوان یک مهمان -
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک‌گذاری موقعیت مکانی شما

مشاوره رایگان

برای دریافت مشاوره رایگان فرم زیر را تکمیل کنید
(*)
لطفا نام خود را وارد کنید
(*)
شماره تماس خود را وارد کنید
(*)
ورودی نا معتبر