طول عمر لمینت دندان | روشهای افزایش ماندگاری لمینت دندان

سه شنبه, 09 دی 1399 ساعت 12:20
این مورد را ارزیابی کنید
(3 رای‌ها)

اگر به دلایل متعددی دندان ها دچار ترک خوردگی، شکستگی و تغییر رنگ شوند، علاوه بر تحت تاثیر قرار دادن زیبایی دندان ها و چهره، اثر مخربی بر سلامت دهان و دندان خواهند داشت. یکی از مزیت های بی نظیر لمینت دندان، دوام و استحکام بالای آن می باشد، اما در نظر داشته باشید که نمی توان لمینت دندان را دائمی در نظر گرفت. دندانپزشک برای نصب لمینت روی دندان ها، برای آماده سازی، بخشی از مینای دندان را می تراشد، بنابراین پس از آن، دندان ها به شرایط قبلی خود باز نمی گردند. همچنین با وجود دوام و استحکام بالای لمینت، بعد از گذشت زمان، نیاز به تعویض خواهند داشت. در این مقاله، طول عمر لمینت دندان را به طور کامل برایتان شرح خواهیم داد.

ماندگاری لمینت دندان

لمینت دندان طول عمری حدود 10 الی 20 سال دارد و این زمان تقریبا دو برابر ماندگاری کامپوزیت دندان می باشد، اما به طور قطع مراقبت های بعد از کاشت لمینت دندان، تاثیر مستقیمی بر ماندگاری آن دارند. لمینت دندان طول عمر همیشگی ندارد، اما به دلیل تهاجمی بودن، یک روش برگشت ناپذیر می باشد. برای نصب لمینت بر روی دندان ها لازم است تا مقداری از مینای دندان تراشیده شود، بنابراین نمی توان بعد از کاشت لمینت، بدون روکش روی دندان ها، از دندان های طبیعی استفاده نمود و لازم است تا بعد از گذشت مدت زمانی به تعویض و یا ترمیم لمینت دندان پرداخت. لمنیت دندان به طور اختصاصی در لابراتوار دندانپزشکی و به کمک تجهیزات پیشرفته ساخته می شود، به همین جهت دوام و ماندگاری بالای و حدود 20 سال دارد. پس از گذشت این زمان لازم است تا روکش قدیمی با روکش جدید، جایگزین شود که زمان آن به مراقبت های بیمار از لمینت خود بستگی دارد. به طور کلی ماندگاری این روش دندانپزشکی مانند هر روش دیگری به مراقب های بعد از آن مرتبط می باشد.

فاکتور های موثر بر طول عمر لمینت دندان

به طور قطع برخی از عوامل بر ماندگاری و طول عمر لمینت دندان تاثیر به سزایی دارند که در زیر به بررسی آن ها می پردازیم:

 1. عدم رضایت بیمار

  برخی از افراد به دلایل متفاوتی بعد از 5 یا 6 سال، تمایل به تعویض لمینت دندان خود دارند، زیرا ممکن است زیبایی مد نظر آن ها از بین رفته باشد و بیمار رضایتی از لمینت خود نداشته باشد.

 2. آسیب به لمینت سرامیکی

  اگر لمینت دندان دچار ترک خوردگی و یا لب پر شدگی شود، زیبایی اولیه خود را از دست می دهد. به دلیل عدم مراقبت های لازم، احتمال بروز این اتفاق حدود 7 تا 10 سال بعد از کاشت لمینت بسیار شایع است.

 3. سن بیمار

  یکی دیگر از عواملی که تاثیر زیادی بر طول عمر لمینت دندان دارد، سن بیمار می باشد. با افزایش سن، بافت های لثه که به دندان های طبیعی متصل می باشند منقبض شده و دچار تحلیل می گردند. در این صورت با کنار رفتن از اطراف دندان، سطح ریشه بیشتر نمایان می شود. در این شرایط بیمار باید برای تعویض لمینت دندان خود به کلینیک دندانپزشکی مراجعه داشته باشد.

 4. جنس لمینت و مهارت دندانپزشک برای کاشت آن

  جنس لمینت دندان و همچنین نحوه ساخت و کاشت آن ها، تاثیر به سزایی بر ماندگاری و طول عمر آن ها دارد.

راهکار های افزایش طول عمر لمینت دندان

راهکار های افزایش طول عمر لمینت دندان

برای افزایش طول عمر و ماندگاری لمینت دندان، باید به طور جدی دستورالعمل های دندانپزشک خود را جدی بگیرید. به طور کلی راهکار های افزایش طول عمر لمینت دندان عبارتند از:

 1. رعایت بهداشت دهان و دندان به طور منظم

  مسواک زدن و نخ دندان کشیدن به صورت منظم علاوه بر افزایش سلامت دهان و دندان، نقش موثری در افزایش طول عمر و ماندگاری لمینت دندان دارد.
 2. اجتناب از مصرف غذا های سفت

  با وجود دوام بسیار بالای لمینت دندان، مقاومت آن ها همانند دندان های طبیعی نمی باشد. هر مواد غذایی سفتی که سبب آسیب به دندان های طبیعی می شود، می تواند به لمنیت دندان نیز آسیب برساند. بنابراین توصیه می شود که بعد از کاشت لمینت دندان از مصرف غذا هایی مانند آجیل و یا ته دیگ تا حد ممکن اجتناب کنید.
 3. پرهیز از برخی عادت های رفتاری نادرست

  برخی از افراد به دلایل مختلفی مانند استرس و یا عصبانیت دندان های خود را دائما روی هم فشار می دهند. همچنین بعضی از افراد عادت به جویدن برخی از اشیا مانند مداد و یا جویدن ناخن دارند که این موارد به شدت اثر مخربی بر لمنیت دندان وارد کرده و طول عمر آن را کاهش می دهند.
 4. مراجعه مکرر به مطب دندانپزشکی

  بعد از لمینت دندان با وجود رعایت تمام مراقبت های لازم، باید هر چند وقت یک بار به مطب دندانپزشکی مراجعه داشته باشد تا دندانپزشک وضعیت لمینت دندان شما را بررسی نماید. در این صورت اگر مشکلی در لمینت دندان شما وجود داشت، دندانزپشک با تشخیص سریع می تواند به راحتی برای رفع آن اقدام نماید. گاهی اوقات امکان دارد لمینت برای برخی از افراد واکنش مثبتی نداشته باشد و مراجعه به مطب دندانپزشکی می تواند برای رفع سریع تر این مشکل به آن ها کمک کند.

چه عواملی سبب کاهش طول عمر لمینت دندان می شوند؟

برای پاسخ به این سوال، می توان بیان کرد که تمام مواردی که به دندان های طبیعی آسیب وارد می کنند، می توانند سبب کاهش طول عمر لمینت دندان نیز باشند. خوردن غذا های سفت و جویدن یخ همانطور که می توانند باعث ترک خوردن و شکستن دندان های طبیعی شوند، می توانند به لمینت ها نیز آسیب برسانند. یکی از مواردی که اثر مخربی بر طول عمر لمینت دندان دارد، دندان قروچه می باشد. برخی از افراد که دارای این عادت رفتاری نامناسب می باشند، برای جلوگیری از ساییدگی و لب پر شدن لمینت های خود باید از نایت گارد استفاده داشته باشند. لمینت دندان در برابر تغییر رنگ بسیار مقاوم است، اما اگر به صورت دائم نوشیدنی های رنگی مانند چای و قهوه مصرف کنید و پس از آن دهان خود را آب نکشید، به مرور زمان احتمال تغییر رنگ لمینت دندان وجود دارد.

تعویض لمینت دندان

تعویض لمینت دندان

اگر مراقبت های بعد از لمینت دندان را جدی نگیرید، در زمان کوتاهی باید برای تعویض آن اقدام کنید. زمانی که نیاز به ترمیم و جایگزینی لمینت دندان است، مرحله آماده سازی، دیگر انجام نخواهد شد، زیرا یک بار با تراش مینای دندان، دندان های شما برای کاشت لمینت دندان آماده شده اند. تعویض لمینت دندان مشابه با کاشت اولیه آن می باشد. در ابتدا دندانپزشک ماده قدیمی را برداشته و از دندان های شما، قالبی تهیه می کند و قالب را برای ساخت لمینت دندان، به لابراتوار ارسال می کند. ساخت روکش جایگزین کمی زمان بر خواهد بود، بنابراین دندانپزشک استفاده از روکش موقتی را به شما توصیه می کند. لمینت دندان طول عمر بالایی دارد، اما اگر هرکدام از موارد زیر برایتان ایجاد شد، باید برای تعویض آن اقدام نمایید:

 • زمانی که لمینت به دلایل متعددی دچار فرسودگی، ترک خوردن و یا شکستن شود. در صورت عدم رعایت بهداشت دهان و دندان، فرسودگی لمینت به راحتی امکان پذیر می باشد.
 • گاهی اوقات دندان زیر لمینت دچار پوسیدگی می شود که در این هنگام دندانپزشک باید لمینت را برداشته و بعد از درمان دندان پوسیده به تعویض لمینت دندان بپردازد.
 • بهداشت ضعیف دهان و دندان می تواند سبب جدا شدن لمینت از لثه شود. هنگامی که به بهداشت دهان و دندان خود توجهی نداشته باشید، با پوسیدگی و تحلیل لثه ها، لمینت از روی دندان خواهد افتاد.
 • در صورتی که دندانپزشک برای کاشت لمینت دندان تخصص و مهارت کافی را نداشته باشد و قالب گیری درستی از دندان های شما صورت نگرفته باشد، کاشت لمینت دندان موفقیت آمیز نخواهد بود و باید برای تعویض آن اقدام کنید.

سوالات متداول

 1. آیا امکان حذف لمینت دندان وجود دارد؟

  برای کاشت لمینت دندان، لازم است تا بخشی از مینای دندان تراشیده شود، به همین جهت بعد از نصب آن ها نمی توان بدون روکش از دندان های طبیعی استفاده نمود. به طور کلی می توان گفت که نصب لمینت دندان، یک روش برگشت ناپذیر می باشد و به هیچ عنوان نمی توان آن را حذف نمود.

 2. تعویض لمینت دندان هر چند وقت یک بار لازم است؟

  معمولا در صورت رعایت مراقبت های لازم، لمینت دندان می تواند تا حدود 20 سال نیز دوام داشته باشد، در این صورت تعویض لمینت بر پایه افزایش سن و یا آسیب به آن خواهد بود.

 3. آیا لمینت دندان به نگهداری و ترمیم نیاز دارد؟

  باید توجه داشته باشید که لمینت دندان به کمک یک فرایند شیمیایی به دندان ها متصل می شود که در نتیجه بر اثر عدم مراقبت های لازم احتمال آسیب به آن، همانند دندان های طبیعی وجود دارد. به همین جهت علاوه بر رعایت تمام دستورالعمل های دندانپزشک، باید حداقل سالی دو بار به مطب دندانپزشکی مراجعه نمایید.

 4. آیا رنگ لمینت دندان دائمی می باشد؟

  یکی از مهمترین مزیت های روکش لمینت دندان، مقاومت در برابر تغییر رنگ می باشد. در واقع بیشتر افراد برای پوشش لکه های روی دندان های خود و یا سفید کردن دندان هایشان از این روش دندانپزشکی، بهره مند می شوند. با وجود دوام بالای لمینت، اما با عدم رعایت دستورالعمل های دندانپزشک، احتمال تغییر رنگ آن ها وجود دارد، بنابراین بعد از نصب لمینت دندان ها تا حد امکان مصرف نوشیدنی های رنگی را کاهش دهید و یا با کمک نی آن ها را بشویید. همچنین سعی کنید بعد از مصرف آن ها، حتما دهان خود را آب بکشید.

 5. خوردن مواد غذایی اسیدی و دارای رنگ های مصنوعی چه تاثیری بر طول عمر لمینت دندان دارند؟

  با وجود مقاومت بالای لمینت ها در برابر تغییر رنگ، اما اگر بعد از خوردن مواد غذایی اسیدی و دارای رنگ های مصنوعی، مسواک نزنید و دهان خود را با آب نشویید، به مرور زمان دندان ها رو به زرد شدن می روند.

خواندن 222 دفعه آخرین ویرایش در دوشنبه, 20 بهمن 1399 ساعت 13:54
دکتر فاطمه لبافی دندانپزشک

دکتر فاطمه لبافی فارغ التحصیل رشته دندانپزشکی در سال 1367 از دانشگاه شهید بهشتی می باشند. ایشان از سال 1383 همکاری خود را با بیمارستان میلاد آغاز نمودند و در حال حاظر به عنوان دندانپزشک و مسئول فنی بخش دندانپزشکی بیمارستان میلاد مشغول به کار می باشند. دکتر فاطمه لبافی در سال 1397 از سوی قائم مقام مدیر عامل به عنوان دندانپزشک برگزیده بیمارستان میلاد انتخاب و مورد تقدیر قرار گرفتند. در کلینیک دندانپزشکی دکتر فاطمه لبافی واقع در ستارخان از معتبرترین و با کیفیت ترین تجهیزات برای درمان بیماران استفاده می شود و هدف اصلی در این کلینیک بهبودی کامل و رضایت بیماران می باشد.

نظرات (0)

نظر ارسال شده‌ی جدیدی وجود ندارد

دیدگاه خود را بیان کنید

 1. ارسال دیدگاه بعنوان یک مهمان -
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک‌گذاری موقعیت مکانی شما

مشاوره رایگان

برای دریافت مشاوره رایگان فرم زیر را تکمیل کنید
(*)
لطفا نام خود را وارد کنید
(*)
شماره تماس خود را وارد کنید
(*)
ورودی نا معتبر