عوارض لمینت دندان عوارض لمینت دندان

عوارض لمینت دندان | آیا لمینت سرامیکی ضرر دارد؟

یکشنبه, 25 آبان 1399 ساعت 10:42
این مورد را ارزیابی کنید
(2 رای‌ها)

امروزه یکی از درمان های زیبایی برای بیمارانی که به دنبال اصلاح طرح لبخند خود هستند، لمینت دندان می باشد. این روش با کمترین عوارض جانبی در میان افراد، بسیار شایع شده است. با این وجود این روش هم مانند هر روش درمانی و زیبایی دیگر ممکن است عوارضی به همراه داشته باشد که در این مقاله به طور کامل به بررسی عوارض لمینت دندان موضوع می پردازیم.

علت تغییر رنگ لمینت دندان

علت تغییر رنگ لمینت دندان

غذا و نوشیدنی ها نقش بسیار مهمی در ارتباط با زیبایی و سلامتی دندان ها دارند. بهتر است بعد از انجام لمنیت به برنامه غذایی داده شده توسط دندانپزشک خود توجه کنید. اغلب اوقات در این برنامه غذایی به کاهش مصرف سیب زمینی و نان اشاره شده است، زیرا نشاسته می تواند اثر مخربی بر روی دندان ها داشته باشد. البته به این نکته توجه داشته باشید که مصرف آن ها در حد معقول هیچ مشکلی را به وجود نمی آورد. لمینت همانند دندان های طبیعی بوده، بنابراین در طول مدت زمان دچار تغییر رنگ می شود. در صورتی که برای ساخت آن از مواد بسیار خوب و مرغوب استفاده شده باشد، تغییر رنگ لمینت بسیار سخت تر و طولانی تر خواهد بود. به طور کل مصرف نوشیدنی هایی مانند چای، قهوه و مصرف خوراکی های رنگی می تواند در تغییر رنگ لمینت دندان تاثیر به سزایی داشته باشد. بنابراین برای جلوگیری از این اتفاق باید به مراقبت های لازم بعد از لمینت دندان توجه بسیاری داشته باشید و سعی کنید پس از هر بار مصرف این مواد خوراکی، دهان خود را با آب بشویید.

آیا برای دندان های طبیعی، لمینت سرامیکی گزینه مناسبی است؟

برای کاشت لمینت دندان، در ابتدا مقداری از مینای دندان تراشیده خواهد شد و به همین جهت پس از آن بین مینای دندان و لمینت پیوندی بر قرار می شود. در این صورت بعد از کاشت لمینت دندان بیمار نمی تواند دندان هایی بدون ونیر داشته باشد. در حقیقت لمینت تا حدودی برای دندان های طبیعی مضر می باشد. همچنین اگر دندانپزشک برای کاشت لمینت دندان مهارت کافی نداشته باشد، ممکن است با تراشیدن بخش بیشتری از مینای دندان، به عاج دندان آسیب وارد نماید.

عوارض لمینت دندان

عوارض لمینت دندان

با توجه به اینکه، لمینت دندان تا حدودی یک روش غیر تهاجمی محسوب می شود، بنابراین خطرات و عوارض آن نیز تقریبا جزئی می باشد. در زیر به طور کامل به بررسی عوارض لمینت دندان می پردازیم:

 1. حساس شدن دندان ها بعد از کاشت لمینت دندان

  برای نصب لمنیت بر روی دندان، نیاز به آماده سازی دندان می باشد که این کار با تراشیدن بخشی از مینای دندان صورت می گیرد. به همین دلیل دندان ها نسبت به غذا و نوشیدنی سرد و یا گرم حساس می شوند. البته باید گفت که این حساسیت طبیعی بوده و پس از چند روز خود به خود بر طرف می شود.
 2. احساس درد و ناراحتی بعد از کاشت لمینت دندان

  کاشت لمینت دندان به طور معمول ایجاد درد و ناراحتی زیادی برای بیمار ندارد، اما برای کاهش درد ایجاد شده، دندانپزشک داروی مسکن برای بیمار تجویز می کند. در صورتی که عیوب ظاهری دندان ها بیش از اندازه باشد و دندانپزشک نیاز به تراشیدن بیشتری از مینای دندان داشته باشد، احساس درد تا حدود یک هفته برای بیمار طبیعی می باشد. دلیل آن، تحریک شدن اعصاب دندان ها بوده، به همین جهت بازگشت دندان ها به حالت طبیعی کمی بیشتر زمان می برد. اگر این درد بیش از یک هفته ادامه داشته باشد، حتما به کلینیک دنداپزشکی مراجعه کنید.
 3. عدم برگشت پذیر بودن لمینت

  به جهت اینکه برای کاشت لمینت دندان بخشی از مینای دندان تراشیده می شود، پس از آن بیمار نمی تواند از دندان های طبیعی خود بدون ونیر استفاده نماید.
 4. واکنش های آلرژیک

  لثه برخی از افراد نسبت به لمینت سرامیکی دچار واکنش های آلرژیک می شود و دچار التهاب می گردد. در صورتی که این التهابات بیش از 2 یا 3 روز ادامه پیدا کرد و سبب خونریزی لثه شد، حتما به کلینیک دندانپزشکی مراجعه نمایید.
 5. نیاز به تعویض لمینت

  با وجود اینکه لمینت دندان بسیار مقاوم و مستحکم می باشد و می تواند ماندگاری در حدود 15 سال داشته باشد، اما در صورت عدم رعایت مراقبت های لازم، احتمال لب پر شدن و شکستگی آن وجود دارد. در صورتی که لمینت به دلیل عدم رعایت بهداشت دهان و دندان و یا وارد شدن فشار زیاد دچار شکستگی شود، امکان ترمیم آن وجود ندارد و باید به طور کلی تعویض گردد.
 6. تراشیدن بخشی از مینای دندان

  برای کاشت لمینت دندان نیاز به تراشیدن بخشی از مینای دندان وجود دارد که اگر دندانپزشک مهارت کافی و لازم را برای این کار نداشته باشد، احتمال دارد در صورت تراشیدن بیش از اندازه مینای دندان، به عاج دندان آسیب وارد شود. در این صورت بعد از کاشت لمینت، بیمار درد و ناراحتی زیادی را در هنگام غذا خوردن خواهد داشت. علاوه بر این احتمال دارد پیوند لمینت و دندان به درستی انجام نشود که در این صورت احتمال افتادن لمینت از روی دندان وجود دارد.
 7. پوسیدگی دندان های زیر لمینت

  اگر دچار مشکلاتی مانند عفونت لثه و یا بیماری پریودنتال هستید، حتما قبل از کاشت لمینت دندان باید به درمان این مشکلات بپردازید، زیرا در صورتی که با وجود این بیماری ها کاشت لمینت را انجام دهید، بعد از آن دچار مشکلات بسیاری خواهید شد. هنگامی که کاشت لمینت را انجام دادید، حتما باید مراجعه مکرر به مطب دندانپزشکی داشته باشید تا بتوانید از بروز این عوارض جلوگیری کنید.
 8. عدم سفید شدن مجدد دندان های لمینت شده

  با وجود دوام بالای لمینت دندان، در صورتی که مراقبت های لازم انجام نگیرد، لمینت دچار تغییر رنگ خواهد شد و امکان سفید کردن مجدد دندان ها وجود ندارد. در صورت استفاده مکرر از چای، قهوه، سیگار و قلیان، احتمال دارد لمینت ها بعد از 3 یا 4 سال دچار تغییر رنگ شوند که امکان سفید کردن آن ها به وسیله بلیچینگ و حتی خمیر دندان های سفید کننده وجود ندارد. در این صورت به دلیل اینکه بیمار نمی تواند از دندان های طبیعی خود استفاده نماید، مجبور به کاشت مجدد لمینت می باشد. گاهی اوقات امکان دارد چسب پیوند لمینت از بین برود که در این صورت احتمال تغییر رنگ لمینت ها وجود دارد، بنابراین بیمار باید سریعا به مطب دندانپزشکی مراجعه نماید تا لمینت ها از روی دندان نیفتند.

بیشتر بخوانید: قیمت لمینت دندان

چه افرادی نباید دندان های خود را لمینت کنند؟

اگر دچار برخی از عادت های رفتاری نادرست مانند ساییدن دندان ها به هم و یا دندان قروچه هستید، به سرعت به لمینت های خود آسیب وارد می کنید. همچنین اگر دندان های پوسیده و یا عفونت لثه دارید، حتما باید قبل از کاشت لمینت دندان، به برطرف کردن این مشکلات بپردازید. در صورتی که دچار سایش شدید مینای دندان هستید، لمینت نمی تواند انتخاب مناسبی برای شما باشد و باید از روکش دندان استفاده نمایید.

درد بعد از لمینت دندان

دندانپزشک در هنگام کاشت لمینت دندان، برای آرامش بیمار از دارو های آرام بخش و یا بی حسی موضعی استفاده می کند. اما به طور کل ممکن است، لمینت دندان برای بیماران احساس درد و ناراحتی به همراه داشته باشد که در زیر به بررسی کامل آن می پردازیم:

علت درد لمینت دندان در کوتاه مدت

قبل از نصب لمینت، به جهت ایجاد فضای کافی برای لمینت، نیاز به آماده سازی دندان ها و تراشیدن بخشی از مینای دندان وجود دارد. تراش دندان حدود 0.5 میلی متر خواهد بود که اگر دندان بیشتر به اصلاحات و تغییرات نیاز داشته باشد، مقدار تراشیدن بیشتر خواهد بود. در صورت تراش بیشتر از مینای دندان، بیمار درد و ناراحتی بیشتری احساس خواهد کرد. در این صورت دندانپزشک جهت کاهش درد از بی حسی موضعی استفاده می کند. همچنین در صورتی که دندانپزشک مهارت کافی برای نصب لمینت دندان نداشته باشد، امکان دارد با تراشیدن بیش از اندازه مینای دندان به عاج دندان آسیب وارد نماید و درد و ناراحتی بسیاری برای بیمار به وجود آورد.

علت درد لمینت دندان در بلند مدت

بعد از کاشت لمینت دندان ممکن است بیمار به دلایلی دچار درد و ناراحتی شود که این دلایل عبارتند از:

 1. تراز نبودن لمینت

  گاهی اوقات ممکن است بعد از کاشت لمینت دندان در هنگام غذا خوردن احساس ناراحتی و درد برای بیمار ایجاد گردد. نامیزان بودن ارتفاع لمینت می تواند فشار زیادی را در هنگام گاز زدن غذا به دندان ها وارد کند. در این صورت برای رفع مشکلات به مطب دندانپزشکی مراجعه نمایید.
 2. بروز مشکلات در دندان های زیرین

  به دلیل اینکه لمینت ظاهر دندان ها را پوشانده است، در صورتی که دندان های زیرین دچار پوسیدگی شوند، بیمار متوجه خرابی دندان های خود نمی شود. در صورت گسترش پوسیدگی و عفونت ایجاد شده، بیمار احساس درد و ناراحتی خواهد داشت. چکاپ منظم دندانپزشک می تواند از بروز این مشکل جلوگیری کند.
 3. التهاب لثه

  جالب است بدانید در برخی از افراد، با وجود بی حسی موضعی هنگام کاشت لمینت، امکان ملتهب شدن لثه به علت استرس ناشی از لرزش ابزار های تراشیدن دندان وجود دارد. تورم ایجاد شده سبب فشار به عصب دندان ها و ایجاد احساس درد و ناراحتی برای بیمار دارد که با مصرف دارو هایی مانند ایبو پروفن کاهش می یابد.
 4. آسیب دیدن ونیر

  با وجود مقاوم بودن بیش از اندازه لمینت های سرامیکی، اما در صورت عدم رعایت مراقبت های لازم بعد از لمینت دندان، امکان آسیب به لمینت وجود دارد. این آسیب می تواند با درد و ناراحتی همراه باشد که برای جلوگیری از بروز مشکلات احتمالی بعدی حتما به مطب دندانپزشکی مراجعه نمایید.

پیشگیری از عوارض لمینت دندان

پیشگیری از عوارض لمینت دندان

پس از کاشت لمینت دندان، باید به تمام نکات و مراقبت های لازم بیان شده توسط دندانپزشک توجه کنید و آن ها را با دقت انجام دهید. این نکات عبارتند از:

 1. بهداشت دهان و دندان خود را به خوبی رعایت کنید. سعی کنید حداقل دو بار در روز مسواک بزنید و از نخ دندان استفاده نمایید. باقی ماندن ذرات غذا و پلاک دندان در بین دندان ها می تواند احتمال ابتلا به پوسیدگی را افزایش دهد.
 2. از خوردن نوشیدنی های رنگی مانند چای و قهوه اجتناب کنید و در صورت مصرف آن ها حتما دهان خود را با آب بشویید.
 3. از مصرف دخانیات و سیگار کشیدن پرهیز کنید تا ماندگاری و طول عمر لمینت ها نیز افزایش یابد.
 4. هر چند وقت یک بار برای چکاپ دندان های خود به مطب دنداپزشکی مراجعه نمایید تا در صورت بروز مشکلات با اقدام به موقع جهت درمان، از آسیب رسیدن به لمینت ها جلوگیری شود.
 5. عادت هایی مانند دندان قروچه، گاز زدن یخ و باز کردن در بطری با دندان را ترک کنید، زیرا این عادات آسیب جدی به لمینت دندان وارد می کنند.

سوالات متداول

 1. چطور می توان درد بعد از کاشت لمینت دندان را کاهش داد؟

  بعد از کاشت لمینت دندان، مدتی زمان می برد تا بدن به وجود لمینت عادت کند، در طی این زمان برای کاهش درد و ناراحتی می توانید از دارو های مسکن و ضد التهاب استفاده کنید. اگر می خواهید از دندان های خود به خوبی مراقبت کنید، بهداشت دهان و دندان خود را بسیار جدی بگیرید، زیرا این کار احتمال آسیب به لمینت و درد دندان را به نسبت بسیار زیادی کاهش می دهد.
 2. مدت زمان عادت کردن بدن به لمینت دندان چقدر می باشد؟

  در محیط دهان و دندان هر تغییر کوچکی هم ایجاد شود، بر روی زبان و لثه تاثیر گذار خواهد بود. کاشت لمینت هم تغییری است که سازگاری بدن با آن مدتی زمان می برد. حدود دو هفته بعد از کاشت لمینت، بیمار بدون درد و با احساس طبیعی می تواند صحبت کند و غذا بخورد. هرگونه درد و ناراحتی پس از کاشت لمینت دائمی نبوده و بعد از مدت زمانی، عوارض جانبی آن از بین می رود.
 3. آیا احتمال پوسیدگی در تاج دندان بعد از کاشت لمینت دندان وجود دارد؟

  بهترین راه برای پوشاندن عیوب ظاهری دندان ها و طرح لبخندی زیبا، کاشت لمینت می باشد، اما توجه داشته باشید، همانطور که از زیبایی ایجاد شده به وسیله لمینت دندان خود لذت می برید، به همان اندازه باید از آن مراقبت کنید. لمنیت هم مانند دندان های طبیعی احتمال پوسیدگی و عفونت را دارد، بنابراین رعایت بهداشت دهان و دندان از اهمیت ویژه ای برخوردار است. در صورت عدم رعایت بهداشت دهان و دندان، احتمال بروز پوسیدگی در تاج دندان نیز وجود دارد. لمینت تنها لایه ای بر روی دندان ها برای پوشاندن عیوب ظاهری دندان ها می باشد، بنابراین نمی تواند عامل این پوسیدگی باشد، اما پلاک و باکتری می توانند تاج دندان را که زیر لمنیت قرار می گیرد، دچار پوسیدگی کنند. این پوسیدگی به این علت رخ می دهد که شما بعد از کاشت لمینت، امکان دیدن دندان های طبیعی خود را ندارید. در صورتی که برای چکاپ دندان های خود به دندانپزشکی مراجعه نکنید، احتمال دارد این پوسیدگی ها به عصب دندان رسیده باشد که در این صورت دندانپزشک مجبور به عصب کشی دندان و استفاده از روکش به جای لمینت می باشد.

", "item": "https://dentistry-clinic.ir/fa/cosmetic-restorative/porcelain-veneers/عوارض-لمینت-دندان.html" }] } // ]]>

خواندن 363 دفعه آخرین ویرایش در دوشنبه, 20 بهمن 1399 ساعت 14:10
دکتر فاطمه لبافی دندانپزشک

دکتر فاطمه لبافی فارغ التحصیل رشته دندانپزشکی در سال 1367 از دانشگاه شهید بهشتی می باشند. ایشان از سال 1383 همکاری خود را با بیمارستان میلاد آغاز نمودند و در حال حاظر به عنوان دندانپزشک و مسئول فنی بخش دندانپزشکی بیمارستان میلاد مشغول به کار می باشند. دکتر فاطمه لبافی در سال 1397 از سوی قائم مقام مدیر عامل به عنوان دندانپزشک برگزیده بیمارستان میلاد انتخاب و مورد تقدیر قرار گرفتند. در کلینیک دندانپزشکی دکتر فاطمه لبافی واقع در ستارخان از معتبرترین و با کیفیت ترین تجهیزات برای درمان بیماران استفاده می شود و هدف اصلی در این کلینیک بهبودی کامل و رضایت بیماران می باشد.

نظرات (0)

نظر ارسال شده‌ی جدیدی وجود ندارد

دیدگاه خود را بیان کنید

 1. ارسال دیدگاه بعنوان یک مهمان -
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک‌گذاری موقعیت مکانی شما

مشاوره رایگان

برای دریافت مشاوره رایگان فرم زیر را تکمیل کنید
(*)
لطفا نام خود را وارد کنید
(*)
شماره تماس خود را وارد کنید
(*)
ورودی نا معتبر