بهترین روش های اصلاح طرح لبخند | 7 روش اصلاح طرح لبخند بهترین روش های اصلاح طرح لبخند | 7 روش اصلاح طرح لبخند

بهترین روش های اصلاح طرح لبخند | 7 روش اصلاح طرح لبخند

دوشنبه, 26 آبان 1399 ساعت 14:05
این مورد را ارزیابی کنید
(3 رای‌ها)

داشتن دندان هایی زیبا و مرتب می تواند تاثیر به سزایی در اعتماد به نفس فرد داشته باشد. طرح لبخند با روش های متفاوتی قادر به ایجاد لبخندی زیبا برای افراد می باشد که با نظر بیمار و با مشورت دندانپزشک انجام می گردد و لبخندی دلنشین را برای افراد به ارمغان می آورد. در این مقاله به بررسی انواع روش های اصلاح طرح لبخند می پردازیم.

اصلاح طرح لبخند چیست؟

اصلاح طرح لبخند چیست؟

دندان ها تاثیر بسیار زیادی در چهره فرد دارند و وجود هرگونه نقصی در آن ها، می تواند زیبایی چهره را تحت تاثیر قرار دهد. رعایت بهداشت دهان و دندان و چکاپ دائمی دندان ها توسط دندانپزشک، از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد، اما با وجود تمام این مراقبت ها احتمال دارد به دلایل متفاوتی دندان ها دچار آسیب شوند. طرح لبخند شامل برخی از اقداماتی مانند تغییر رنگ دندان، جراحی لثه، ارتودنسی دندان، لمینت دندان، کامپوزیت دندان، روکش دندان، پر کردن دندان پوسیده، ایمپلنت دندان و غیره می باشد.

عوامل موثر در زیبایی لبخند

عوامل موثر در زیبایی لبخند

در زیبایی لبخند برخی عوامل، نقش موثری دارند که در زیر به آن ها اشاره شده است:

 1. فرم و اندازه دندان

  برای زیبایی دندان ها، باید توازن و هماهنگی بین دندان ها وجود داشته باشد، همچنین شکل و اندازه دندان نیز اهمیت خاص خود را دارد.
 2. هماهنگی خطوط لثه

  برای داشتن لبخندی زیبا، خطوط لثه باید هماهنگ و قرینه باشند. در لبخندی که لثه بیش از اندازه دیده شود و در واقع لثه دور دندان ها اندازه متناسبی نداشته باشد، این مشکل با اصلاح طرح لبخند درمان می گردد.
 3. به هم ریختگی و نامرتبی دندان ها

  در صورتی که دندان ها ظاهر کج و نامرتبی داشته باشند، علاوه بر اینکه تمیز کردن و رسیدگی دندان ها مشکل تر می شود، زیبایی دهان و دندان را نیز تحت تاثیر قرار می دهد. صاف و مرتب کردن دندان ها به کمک اصلاح طرح لبخند، زیبایی را برای دندان ها به ارمغان می آورد.
 4. بستن شدن فاصله بین دندان ها

  وجود فاصله بین دندان ها می تواند دلایل متفاوتی مانند ژنتیک، کوچک بودن دندان، وجود دندان اضافی، فرنوم، بیماری لثه و دلایل متعدد دیگری داشته باشد. وجود این فاصله بین دندان ها می تواند زیبایی لبخند را تحت تاثیر قرار دهد. با توجه به میزان این فاصله با یکی از روش های مناسب اصلاح طرح لبخند، می توان زیبایی را به دندان ها بازگرداند.
 5. ناهماهنگ بودن لبه دندان

  ممکن است به دلایلی مانند دندان قروچه، اندازه دندان و یا نحوه قرار گرفتن آن ها کنار هم تفاوت داشته باشد که با اصلاح طرح لبخند این نا هماهنگی رفع می گردد.

روش های اصلاح طرح لبخند

روش های اصلاح طرح لبخند

با توجه به میزان و شدت مشکلات دهان و دندان، دندانپزشک بهترین روش درمانی را برای بیمار انتخاب می کند. بنابراین انجام طرح لبخند برای تمام افراد به یک شکل انجام نمی گیرد. عوامل بسیاری مانند بافت لثه، نوع پوست، رنگ مو، رنگ دندان و موارد بسیار دیگری وجود دارد که دندانپزشک برای انتخاب روش مناسب درمان، آن ها را مد نظر قرار می دهد. انواع روش های اصلاح طرح لبخند عبارتند از:

 1. بلیچینگ یا سفید کردن دندان

  بنا به دلایل متعددی دندان ها دچار تغییر رنگ می شوند، در این صورت با کمک بلیچینگ دندان می توان سفیدی و زیبایی را به دندان ها بازگرداند. فرآیند بلیچینگ دندان به دو طریق هوم بلیچینگ ( سفید کردن دندان ها در خانه) و آفیس بلیچینگ (سفید کردن دندان ها در کلینیک دندانپزشکی) صورت می گیرد. در روش هوم بلیچینگ، سفید کردن دندان توسط خود بیمار، اما زیر نظارت متخصص صورت می گیرد. در جلسه اول دندانپزشک بعد از بررسی وضعیت دندان ها، قالبی ساخته و آن را برای ساخت تری پلاستیکی به لابراتوار ارسال می کند. بین تری پلاستیکی و دندان ها فضای مناسبی برای قرار گرفتن ژل بلیچینگ وجود دارد که دستورالعمل انجام این کار توسط دندانپزشک به بیمار داده می شود. برای نتیجه گیری از این روش، چند هفته زمان مورد نیاز است. روش بعدی یعنی آفیس بلیچینگ طی یک جلسه در مطب دندانپزشکی انجام می گیرد. دندانپزشک ابتدا به کمک دهان باز کن، از لب و لثه بیمار طی درمان محافظت می کند. سپس دندان ها به وسیله ژل مخصوص بلیچینگ پوشیده می شوند و در ادامه با دستگاه مخصوص بلیچینگ، چندین بار به دندان ها اشعه تابانده شده تا ژل بلیچینگ فعال شود و اثر سریع خود را بر روی دندان ها بر جای بگذارد. بلیچینگ روشی با قیمت مناسب بوده و تاثیر آن به سرعت برای بیمار قابل مشاهده می باشد.
 2. لمینت یا ونیر پرسلین

  به کمک مواد رنگی و با توجه به نیاز هر شخص، پوسته نازکی به نام لمینت دندان، برای زیبایی و ترمیم دندان ها ساخته می شود. لمینت دندان می تواند سبب تغییر رنگ، شکل، اندازه دندان، بستن فاصله بین دندان ها، ترمیم دندان لب پر شده، ترمیم دندان های شکسته، افزایش ارتفاع طول تاج ها و درمان ناهنجاری های مادرزادی گردد. برای نصب آن روی دندان، بعضی از انواع لمینت، نیاز به آماده سازی دندان یعنی تراشیدن بخشی از مینای دندان داشته و بعضی دیگر مانند لمینت لومینیرز بدون تراشیدن مینای دندان روی دندان نصب می شود. انجام لمینت به دو جلسه مراجعه به مطب دندانپزشکی نیاز دارد که در جلسه اول، دندانپزشک قالبی از دندان های بیمار تهیه کرده و آن را برای ساخت لمینت به لابراتوار می فرستد. ساخته شدن لمینت در لابراتوار حدود 2 الی 3 هفته زمان می برد که در این مدت اگر لازم باشد، دندانپزشک به بیمار قالب موقتی برای استفاده می دهد. در جلسه دوم، دندانپزشک ابتدا برای اطمینان، لمینت را روی دندان بیمار امتحان می کند و اگر همه چیز درست و دلخواه بود آن را به طور دائم روی دندان بیمار می چسباند. لمینت دندان بسیار مقاوم بوده و بدون نیاز به بی حسی در زمانی کوتاه می تواند زیبایی چشمگیری برای دندان ها به ارمغان بیاورد. بعد از نصب لمینت توجه به مراقبت های پس از لمینت دندان، از اهمیت بسیاری برخوردار است.
 3. کاشت دندان

  برای جایگزینی یک یا چند دندان از دست رفته، کاشت دندان انتخاب بسیار مناسبی می باشد که به دو روش ایمپلنت و بریج دندان قابل انجام است. ایمپلنت و بریج دندانی هر دو برای هدف یکسانی کاربرد دارند، اما با این حال دارای تفاوت های بسیاری نسبت به یکدیگر می باشند. یکی از این تفاوت ها مربوط به طول عمر آن ها می باشد که بریج دندانی طول عمر کوتاه تری نسبت به ایمپلنت دارد و بین 5 تا 15 سال نیازمند تعویض می باشد، بر خلاف ایمپلنت دندان که مقاومت و دوام بسیار بالایی دارد. انتخاب اینکه کدام یک از دو روش برای بیمار مناسب است، به نظر بیمار و متخصص دندانپزشکی وابسته می باشد.
  1. ایمپلنت

   جنس ایمپلنت تیتانیوم بوده که کاملا با بدن سازگاری دارد. همچنین می تواند ظاهری مشابه با دندان های طبیعی داشته باشد. ایمپلنت به عنوان ریشه دندان توسط دندانپزشک درون استخوان فک قرار می گیرد و تاج دندان روی آن بازسازی می شود. برای نصب ایمپلنت نیازی به تراشیدن دندان های کناری نمی باشد، به همین جهت هیچ آسیبی به آن ها وارد نمی گردد. در صورتی که بعد از کاشت دندان به روش ایمپلنت به خوبی از آن مراقبت شود، ماندگاری بسیار بالایی خواهد داشت.
  2. بریج دندانی

   روش دیگری که برای پر کردن جای خالی دندان مورد استفاده قرار می گیرد، بریج دندانی یا پل دندانپزشکی می باشد که جنس آن از طلا یا پرسلین است. منظور از پل دندانپزشکی یعنی یک یا چند دندان مصنوعی که در کنار دیگر دندان ها قرار داده می شوند. بریج دندانی با داشتن مزایایی مانند بهبود گفتار، بعبود عملکرد جویدن، ایجاد مانع برای حرکت دندان ها و کج شدن آن ها و همچنین زیبا ساختن طرح لبخند، روش بسیار موثری برای درمان می باشد.
 4. ارتودنسی

  در صورتی که دندان ها ظاهر مرتب و صافی نداشته باشند، ارتودنسی می تواند زیبایی را به دندان ها بازگرداند. نا مرتب بودن دندان ها علاوه بر ظاهر نامناسب و کاهش اعتماد به نفس فرد، می تواند در تکلم و جویدن غذا و همچنین در رعایت بهداشت دهان و دندان مشکل ایجاد کند. برای انجام کار ارتودنسی ابتدا متخصص ارتودنسی با بررسی وضعیت دندان ها و عکس های مربوطه، روش مناسب را انتخاب کرده و مدت زمان درمان را به طور تقریبی برای بیمار مشخص می کند. در ادامه به کمک براکت هایی از جنس سرامیک، پلاستیکی و فلزی درمان انجام می دهد.
 5. جراحی لثه

  در برخی مواقع در هنگام رشد دندان های دائمی، لثه به خوبی عقب رفته و این جریان سبب می شود تا فرد دارای لبخند لثه ای باشد که در اکثر مواقع این لبخند دلپسند بیشتر افراد نمی باشد. برای درمان این مشکل می توان از لیفت لثه کمک گرفت. لیفت لثه می تواند با ایجاد تناسب خط لثه، لبخند زیبایی را برای فرد ایجاد کرده و اعتماد به نفس او را در هنگام صحبت کردن و لبخند زدن افزایش دهد. برای این جراحی، متخصص با برداشت بخشی از بافت لثه، سبب می شود تا دندان ها بلند تر به نظر برسند و لبخند بی نظیری برای فرد ایجاد شود.
 6. کامپوزیت

  یکی دیگر از روش های اصلاح طرح لبخند، کامپوزیت می باشد که امروزه برای زیبایی دندان ها بسیار پر کاربرد است. کامپوزیت برای ترمیم لب پر شدن دندان ها، بستن فاصله بین دندان ها، تغییر رنگ دندان ها و شکستگی دندان ها کاربرد دارد و می تواند تغییر بسیار زیبایی را برای دندان های فرد ایجاد نماید. درمان کامپوزیت بسیار سریع و مقاوم بوده و بدون نیاز به تراشیدن دندان صورت می گیرد. برای انجام کامپوزیت دندانپزشک ابتدا سطح دندان ها را با برس مخصوص تمیز کرده و مواد کامپوزیتی که مطابق نظر بیمار آماده شده را بر روی دندان ها قرار می دهد. پس از آن به وسیله نور مخصوص آبی، آن را روی دندان فیکس می کند.
 7. روکش دندان

  روکش دندان جنسی از سرامیک و یا فلز داشته که پروتز ثابت دندان نیز نامیده می شود و امروزه برای اصلاح طرح لبخند بسیار پر کاربرد می باشد. در صورتی که تاج دندان دچار پوسیدگی زیاد، شکستگی و یا ضعیف شدن ساختار دندان شده باشد، روکش دندان می تواند برای اصلاح این آسیب ها مورد استفاده قرار بگیرد. روکش دندان مقاومت بالایی داشته و می تواند سبب محافظت دندان ها در برابر شکستگی شود و همچنین با حفظ کردن سلامت بافت های اطراف دندان ها، احتمال پوسیدگی را نیز به شدت کاهش دهد. برای انجام این روش، ابتدا دندانپزشک از دندان ها قالبی تهیه کرده و آن را برای ساخت روکش به لابراتوار ارسال می کند. در ادامه پس از آماده شدن روکش، دندانپزشک آن را با چسب مخصوص بر روی دندان ها قرار می دهد.

مزایای اصلاح طرح لبخند

مزایای اصلاح طرح لبخند

داشتن لبخندی زیبا برای هر فردی ایده آل می باشد، اصلاح طرح لبخند دارای مزایایی بوده که در زیر به آن ها اشاره شده است:

 1. طرح لبخند می تواند زیبایی صورت را دو چندان کرده و اعتماد به نفس فرد را به هنگام صحبت کردن و لبخند زدن افزایش دهد.
 2. اصلاح طرح لبخند علاوه بر زیبایی بی نظیر دندان ها، کاربرد های درمانی فراوانی نیز دارد.
 3. طرح لبخند با مرتب کردن دندان ها، رعایت بهداشت دهان و دندان را راحت تر می کند، به همین جهت دندان ها کمتر در معرض پوسیدگی قرار می گیرند.
 4. طرح لبخند چهره را جوان تر و شاداب تر نشان می دهد و سبب روشن تر و سفید تر شدن دندان ها می گردد.

ماندگاری اصلاح طرح لبخند

اصلاح طرح لبخند با توجه به روش انتخاب شده ماندگاری متفاوتی دارد، اما به طور کلی رعایت نکات لازم و مراقبت های بیان شده توسط دندانپزشک برای دوام و طول عمر طرح لبخند اهمیت بسیاری دارد.

سوالات متداول

 1. آیا اصلاح طرح لبخند عوارض دارد؟

  همانطور که در مقاله بیان کردیم، اصلاح طرح لبخند روش های متفاوتی دارد، بنابراین هر کدام از آن ها می توانند عوارض متفاوتی برای خود داشته باشند. به طور کل برای جلوگیری از عوارض طرح لبخند، انتخاب دندانپزشک متخصص و دارای مهارت از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است، زیرا اگر دندانپزشک دارای مهارت نباشد، ممکن است در هنگام لمینت سطح دندان را بیش از اندازه تراش دهد که آسیب به مینای دندان را در پی خواهد داشت و یا در هنگام بلیچینگ، لایه مینای دندان از بین رود.
 2. آیا اصلاح طرح لبخند درد دارد؟

  بیشتر روش های اصلاح طرح لبخند سریع و بدون درد انجام می گیرند. در برخی روش ها مانند لمینت ممکن است به علت تراشیده شدن بخشی از مینای دندان، حساسیت نسبت به غذای های سرد یا گرم وجود داشته باشد که البته این حساسیت خود به خود رفع می شود. همچنین با استفاه از قرص های مسکن تحت نظارت دندانپزشک، درد غیر قابل تحملی برای هیچ یک از روش ها وجود ندارد.
 3. چگونه می توان نتایج طرح لبخند را حفظ کرد؟

  بهترین و موثرترین راه برای این کار، رعایت بهداشت دهان و دندان به طور درست و منظم می باشد. مسواک زدن به شکل صحیح و مستمر و همچنین استفاده از نخ دندان تاثیر به سزایی در ماندگاری طرح لبخند دارد.
 4. آیا راهی برای پیش نمایش طرح لبخند وجود دارد؟

  امروزه بیشتر دندانپزشکان برای درمان بیماران خود از تکنولوژی های پیشرفته کمک می گیرند. برای طرح لبخند وجود نرم افزار پیشرفته، این امکان را به دندانپزشک شما می دهد تا نتیجه درمان را به شما نمایش دهد.
 5. اولین قدم برای طرح لبخند چیست؟

  در ابتدا دندانپزشک به بررسی وضعیت دهان و دندان بیمار می پردازد. دندانپزشک با معاینه و بررسی عکس های دهان و دندان بیمار، روش و فرآیند مناسب طرح لبخند را برای بیمار شرح می دهد.
 6. بلیچینگ با جرم گیری دندان چه تفاوتی دارد؟

  برای از بین بردن جرم ایجاد شده روی دندان ها، دندانپزشک به کمک ابزار مخصوص جرم روی دندان ها را می تراشد و سطح روی دندان ها را تمیز می کند، اما در بلیچینگ که روشی برای اصلاح طرح لبخند است، دندانپزشک با کمک مواد سفید کننده برای سفید تر شدن و روشن تر شدن دندان اقدام می کند.
خواندن 169 دفعه آخرین ویرایش در دوشنبه, 20 بهمن 1399 ساعت 14:19
دکتر فاطمه لبافی دندانپزشک

دکتر فاطمه لبافی فارغ التحصیل رشته دندانپزشکی در سال 1367 از دانشگاه شهید بهشتی می باشند. ایشان از سال 1383 همکاری خود را با بیمارستان میلاد آغاز نمودند و در حال حاظر به عنوان دندانپزشک و مسئول فنی بخش دندانپزشکی بیمارستان میلاد مشغول به کار می باشند. دکتر فاطمه لبافی در سال 1397 از سوی قائم مقام مدیر عامل به عنوان دندانپزشک برگزیده بیمارستان میلاد انتخاب و مورد تقدیر قرار گرفتند. در کلینیک دندانپزشکی دکتر فاطمه لبافی واقع در ستارخان از معتبرترین و با کیفیت ترین تجهیزات برای درمان بیماران استفاده می شود و هدف اصلی در این کلینیک بهبودی کامل و رضایت بیماران می باشد.

نظرات (0)

نظر ارسال شده‌ی جدیدی وجود ندارد

دیدگاه خود را بیان کنید

 1. ارسال دیدگاه بعنوان یک مهمان -
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک‌گذاری موقعیت مکانی شما

مشاوره رایگان

برای دریافت مشاوره رایگان فرم زیر را تکمیل کنید
(*)
لطفا نام خود را وارد کنید
(*)
شماره تماس خود را وارد کنید
(*)
ورودی نا معتبر