راهنمای جامع جرمگیری دندان

جرم گیری دندان (بروساژ دندان) | مراحل، مزایا، روشها، عوارض و سوالات

آیا این مطلب برایتان مفید است؟

آیا شما نیز مانند بسیاری از افراد تصور می‌کنید که اگر دندانهایتان را مسواک کنید، جرم و پلاک روی دندانهای شما تشکیل نخواهد شد؟
این تصور اشتباه است. هر چه قدر هم که بهداشت دهان و دندانتان را رعایت کنید، در بخش‌هایی از دهان امکان تشکیل پلاک وجود دارد که شما قادر به از بین بردن آنها نخواهید بود.
برای رفع این مشکل بهترین راهکار درمانی، جرمگیری دندان است.
آیا تصور می‌کنید که درمان جرمگیری به مینای دندان آسیب وارد می‌کند؟
برای درک پاسخ این سوالات لازم است تا اطلاعات دقیقی در رابطه با جرم دندان و جرم گیری کردن دندان به دست آورید.
در این شرایط متوجه خواهید شد که به این درمان نیاز دارید یا خیر.
این مطلب جذاب و کارآمد از دکتر لبافی را از دست ندهید.

پادکست جرم گیری دندان

جرم گیری دندان چیست؟

آشنایی با درمان جرمگیری دندان

جرم گیری دندان یک روش درمانی برای از بین بردن پلاکها و جرم‌های دندانی است.

با فعالیت باکتری‌های موجود در دهان، لایه‌هایی به نام پلاک دندان ایجاد می‌شوند و می‌توانند به مینای دندان آسیب رسانده و مشکلات و عوارض بی شماری را برای سلامت دهان و دندان ایجاد کنند. امکان برداشتن این پلاک‌ها به راحتی ممکن نبوده و لازم است تا دندانپزشک این کار را برای بیمار انجام شود. بدین منظور جرم گیری دندان، به کمک ابزارهای خاص خود برای پاکسازی دندان در کلینیک دندانپزشکی دکتر لبافی، مورد استفاده قرار می‌گیرد.

آیا انجام جرم گیری دندان خطرناک است؟

آیا جرم گیری به دندانها آسیب می رساند؟

بهتر است این را بدانید که آن چیزی که برای شما خطرناک است، روند جرم گیری دندان نیست، بلکه خود جرم است. وجود جرم می‌تواند سبب بروز پوسیدگی‌های دندانی و بیماری های لثه شود و در صورت عدم رسیدگی به آن، در نهایت به از دست رفتن کامل دندان منجر شود.
اگر شما هم از آن دسته افرادی هستید که همچنان تصور دارید که جرم گیری می‌تواند به دندان‌هایتان آسیب وارد کند، باید این باور غلط را از خود دور کنید.
در صورتی که در زمانی مناسب برای درمان، اقدامی نشود، علاوه بر درمان‌های پیچیده‌تر باید هزینه‌های اضافی‌تری را نیز تقبل کنید.
دکتر فاطمه لبافی، بدون اینکه مشکلی در این روند درمانی برایتان ایجاد شود، جرم گیری دندان در دندانپزشکی را به بهترین نحو ممکن انجام می‌دهند.

چرا دندان جرم می‌گیرد؟

چرا دندانها جرم می گیرند؟

حتی اگر بهداشت دهان و دندان خود را به خوبی رعایت کنید، اما با این وجود باکتری‌هایی در دهان وجود دارند که با مصرف باقی مانده‌های غذایی به خصوص پروتئین‌ها به تشکیل پلاک‌های روی دندانی می‌پردازند.
این پلاک‌ها، می‌توانند در بخش‌هایی از دندان مانند خط لثه که مسواک و نخ دندان به خوبی به آن دسترسی ندارد، تجمع پیدا کنند و سبب آسیب رسیدن به دندان و لثه شوند.
از طرف دیگر، در صورتی که برای برداشت آنها اقدامی صورت نگیرد، جرم به حدی پیشرفت می‌کند که می‌تواند منجر به بروز بیماری‌های لثه و یا حتی از دست رفتن دندان شود.
این تصور که جرم گیری سبب از بین رفتن دندان می‌شود که برخی از افراد به آن فکر می‌کنند، کاملا اشتباه بوده و در واقع به این دلیل است که این افراد جرم را بخشی از خود دندان در نظر گرفته‌اند.

پیشنهاد میکنیم حتما بخوانید

علل زود جرم گرفتن دندان

چرا دندانهایم زود جرم می گیرند؟

تشکیل جرم‌های دندانی بسیار راحت و سریع اتفاق می‌افتند. شما باید به خوبی بهداشت دهان و دندان خود را رعایت کنید تا تشکیل آنها را به تعویق انداخته و اجازه باقی ماندن آنها را روی دندان‌های خود ندهید. برای اینکه بیشتر با علل ایجاد و زود جرم گرفتن دندان آشنا شوید، بخش زیر را نیز مطالعه کنید.

 1. فقط یک بار مسواک زدن در طول روز

  یکی از دلایل شایعی که سبب زود جرم گرفتن دندانها می‌شود، این است که شما تنها یک بار در روز از مسواک استفاده می‌کنید. برای اینکه نتیجه درستی از مسواک زدن خود بگیرید، حداقل باید دوبار در روز از مسواک استفاده داشته باشید که بهترین زمان آن نیز، یکی شب قبل از خواب و دیگری، صبح بعد از بیدار شدن از خواب می‌باشد.
 2. مصرف بیش از حد مواد غذایی چسبناک و شیرین

  برخی از مواد غذایی مانند پیتزا، اسنک، گز، سوهان، انواع شیرینی‌ها و غیره می‌توانند دلیل رایجی بر تشکیل جرم‌های دندانی باشند. بهتر است تا یک رژیم غذایی خوب و سالم را در پیش بگیرید و بعد از مصرف مواد غذایی شیرین و چسبناک، مسواک بزنید و یا اگر شرایط مسواک زدن را ندارید، حداقل دهان خود را با آب بشویید.
 3. عدم استفاده از خمیر دندان

  درست است که استفاده از خمیر دندان لزومی ندارد و مسواک زدن اصولی و صحیح، مهم‌تر می‌باشد، اما نباید از تاثیر خمیر دندان برای کاهش جرم‌های دندانی غافل شوید.
 4. عدم استفاده از نخ دندان

  یکی دیگر از مواردی که منجر به زود جرم گرفتن دندان‌ها می‌شود، استفاده نکردن از نخ دندان است. لازم است تا بسیاری از جرم‌های بین دندانی را با نخ دندان بردارید.
 5. عدم مراجعه به مطب دندانپزشکی

  باید بدانید که بخشی از جرم‌های دندان در قسمت‌هایی قرار می‌گیرند که مسواک و نخ دندان نمی‌توانند آنها را بردارند. بنابراین ضروری است تا هر چند وقت یک بار به کلینیک دندانپزشکی مراجعه داشته باشید تا دندانپزشک به بررسی و ارزیابی شرایط دندان‌های شما بپردازد و اگر نیاز بود، جرم گیری را برایتان انجام دهد. معمولا توصیه می‌شود تا حدود 6 ماه یک بار برای جرم گیری به کلینیک دندانپزشکی مراجعه شود.
 6. عدم درمان ارتودنسی

  مورد دیگری که اهمیت زیادی دارد، ارتودنسی دندان است. افرادی که دارای ناهنجاری‌های دهان و دندان هستند، یعنی دندانها و فک آنها در موقعیت نرمال و طبیعی قرار ندارد، بسیار در معرض ابتلا به بروز جرم‌های دندانی می‌باشند، زیرا تمیز کردن این دندانها بسیار دشوارتر است. بنابراین اگر شما هم دچار دندان‌های به هم ریخته هستید، حتما در اسرع وقت به کلینیک ارتودنسی مراجعه داشته و با ارتودنتیست مشورت نمایید.

پیشنهاد میکنیم مقالات زیر را نیز مطالعه نمایید.

عوارض جرم دندان

با عوارض جرم روی دندانها آشنا شوید

وجود جرم روی دندانها و باقی ماندن آن در مدت زمان طولانی‌تر روی دندانها، خطرات و عوارض زیادی را به همراه دارد که در ادامه این عوارض را برای شما بیان می‌کنیم:

 1. بوی بد دهان

  باکتری‌های موجود در جرم دندان، می‌توانند گاز سولفید هیدروژن تولید کنند که این گاز سبب بوی بسیار بدی در دهان می‌گردد.
 2. پوسیدگی دندانها

  اسیدی که توسط باکتری‌های موجود در جرم دندان تولید می‌شود، به راحتی می‌تواند منجر به پوسیده شدن دندانها گردد. پوسیدگی دندان شاید در ابتدا سطحی باشد، اما به مرور زمان می‌تواند پیشرفت کند و به قسمت‌های عمقی‌تر دندان نفوذ نماید. در نتیجه دندان نیاز به پر کردن و یا عصب کشی پیدا می‌کند. در صورت عدم درمان، امکان از دست رفتن کامل دندان نیز وجود دارد.
 3. پوسیدگی ریشه دندان

  جرم‌های دندانی در بخش‌های زیر لثه و روی ریشه دندان تجمع پیدا می‌کنند که در واقع درمان این نوع پوسیدگی به عصب کشی و درمان‌های پیچیده‌تری نیاز دارد.
 4. خونریزی لثه

  وجود جرم سبب التهاب و تحریک لثه شده که ممکن است حتی در مواقع مسواک زدن نیز، لثه ها دچار خونریزی شوند.
 5. بیماری‌های لثه

  در صورتی که جرم روی دندان‌ها در مدت زمان بیشتری باقی بماند، احتمال بروز بیماری‌های لثه به شدت افزایش می‌یابند.
 6. التهاب و عفونت لثه

  اسیدی که توسط باکتری‌های مجود در جرم تولید شده است، سبب حل شدن فیبر لثه و الیاف کلاژن لثه شده که در نهایت منجر به شل شدن و التهاب لثه می‌گردد.

 7. تحلیل لثه

  جالب است بدانید که لثه برای فرار از باکتری‌های موجود در جرم دندان، از آن فرار می‌کند و در واقع خود را از آن دور می‌کند که در این شرایط فرد دچار تحلیل لثه می‌گردد و برای درمان نیاز به پیوند لثه خواهد داشت.
 8. تحلیل استخوان

  اگر جرم دندان سبب بروز بیماری‌های لثه و عفونت‌های لثه گردد، استخوان نیز دچار تحلیل شده که برای درمان آن باید پیوند استخوان صورت گیرد.
 9. بروز بیماری‌های قلبی و عروقی

  زمانی که فرد غذا می‌جود، باکتری‌های موجود در جرم دندان به داخل لثه نفوذ پیدا کرده و وارد رگ‌های خونی می‌شوند که از طریق همین رگ‌ها می‌توانند به تمام بدن منتقل شوند. به دنبال آن احتمال بروز بیماری‌هایی از جمله آنژین صدری، حمله قلبی، سکته مغزی و آرترواسکلروزیس افزایش می‌یابند.

جرم گیری دندان در منزل

آیا می توان دندانها را در منزل جرمگیری کرد؟

در منزل هم می‌توان اقداماتی برای جرم گیری دندانها انجام داد، اما باید بدانید که همه جرم‌ها اینگونه از روی دندان برداشته نمی‌شوند و شما باید از دندانپزشک کمک بگیرید. با این حال می‌توانید از موارد زیر نیز کمک بگیرید:

 • استفاده از جوش شیرین به تنهایی یا با سرکه، لیمو و خمیر دندان
 • مسواک زدن با روغن زیتون
 • نگه داشتن نصف قاشق چای خوری شکر قهوه ای روی دندانها
 • مسواک زدن با سرکه سیب
 • جرم گیری دندان با زغال
 • استفاده از نمک
 • جرم گیری دندان با زنجبیل
 • استفاده از توت فرنگی
 • جرم گیری دندان به کمک عسل

علت جرم سیاه دندان

زمانی که سطح دندان و یا بین دندان سیاه دیده شود، نشانه‌ای از پوسیدگی دندان است که باید در سریع‌ترین زمان مورد ارزیابی قرار بگیرد.
البته سیاه دیده شدن دندان می‌تواند دلایل دیگری مانند لکه‌های ناشی از مواد غذایی نیز باشد. اما در این قسمت ما در رابطه با جرم سیاه دندان صحبت خواهیم کرد.
اگر بهداشت دهان و دندان به درستی رعایت نشود و به موقع برای جرم گیری به کلینیک دندانپزشکی مراجعه نشود، این جرم و پلاک‌های دندانی به مرور سبب ایجاد تارتار روی دندان شده که تارتار می‌تواند دلیلی بر سیاه شدن دندان نیز باشد. درصورتی که تارتار دلیلی بر ایجاد این سیاهی باشد، دندانپزشک باید رسوب را از روی دندانها تراش دهد.
برای این کار دستگاه‌های اولتراسونیک با لرزش و ضربه روی جرم‌های سیاه، آنها را از بین می‌برند.

جرم شدید دندان

جرم شدید دندان چیست؟

هنگامی که بهداشت دهان و دندان خود را به خوبی رعایت نمی‌کنید، شرایط را برای فعالیت باکتری‌های دهان و ایجاد پلاک‌های دندانی مساعد می‌نمایید.
علاوه بر این، شما باید هر چند وقت یک بار برای چکاپ دندانها و جرم گیری دندانهای خود به مطب دندانپزشکی مراجعه داشته
باشید، زیرا تمام پلاک‌ها و جرم‌های دندانی به کمک مسواک و نخ دندان از روی دندانها برداشته نمی‌شوند، بنابراین لازم است تا از دندانپزشک، دکتر فاطمه لبافی برای اینکار کمک گرفته شود. اگر این کارها را رعایت نکنید، جرم دندان گسترش پیدا می‌کند و به بخش های عمیق دندان و لثه نیز نفوذ پیدا می‌کند.
همچنین به پلاک دندانی تبدیل شده و ایجاد تارتار می‌کند. تارتار بسیار سخت‌تر از جرم دندان می‌باشد. در این شرایط مینای دندان
در معرض خطری بسیار جدی قرار گرفته و اگر برای درمان به موقع اقدامی صورت نگیرد ممکن است تا به از دست رفتن دندان منجر شود.

فواید جرم گیری دندان

درمان جرمگیری دندان چه فوایدی دارد؟

درمان جرم دندان دارای فواید بی شماری است که در ادامه آنها را برای شما مورد بررسی قرار می‌دهیم:

 1. جلوگیری از پوسیدگی دندانها

  پوسیدگی دندان، یکی از شایع‌ترین علل مراجعه افراد به کلینیک‌های دندانپزشکی می‌باشد. پوسیده شدن دندان، منجر به ایجاد حفره‌هایی در بخش خارجی مینای دندان می‌شود. این حفره‌ها می‌توانند منجر به تشکیل پلاک‌های دندانی شوند که به شکل یک رسوب سفید رنگ و سخت روی دندانها قرار می‌گیرند.
  با وجود اینکه مسواک زدن و نخ دندان کشیدن به صورت روزانه تا حد زیادی از تشکیل این پلاک‌ها جلوگیری می‌کنند، اما
  مسواک و نخ دندان همواره نمی‌توانند تمام جرم‌ها و پلاک‌های بین دندانی را از بین ببرند.
  باقی ماندن پلاک روی دندان در مدت زمان بیشتر، سبب ایجاد تارتار می‌گردد که در واقع مینای دندان را از بین می‌برد. اگر به صورت منظم به کلینیک دندانپزشکی مراجعه نمایید، چنین تارتارهایی به راحتی از بین می‌روند و احتمال بروز پوسیدگی‌های دندانی به حد زیادی کاهش پیدا می‌کند.

 2. جلوگیری از بروز بیماری‌های لثه

  باید بدانید که جرم و پلاک دندان، تنها برای دندان ایجاد مشکل نمی‌کند. این مواد می‌توانند در زیر خط لثه تجمع پیدا کرده و سبب آسیب رسیدن به لثه‌ها شوند. پیشرفت بیماری‌های لثه در نهایت می‌توانند به دست رفتن کامل دندان نیز منجر شوند. پس یکی دیگر از فواید جرم گیری دندان این است که با از بین بردن پلاک‌ها و جرم‌های دندانی، به حد بسیار زیادی مانع از بین رفتن دندان می‌شود.
 3. رفع بوی بد دهان

  بهترین راهکار برای جلوگیری از بوی بد دهان، رعایت بهداشت دهان و دندان و استفاده از مسواک، نخ دندان و دهانشویه می‌باشد. با وجود اینکه این روشها، بسیار موثر هستند، اما به تنهایی قادر به رفع بوی بد دهان نیستند، خصوصا زمانی که پلاک و جرم‌های دندانی و تارتار روی دندانهای شما تجمع پیدا کرده‌اند. بنابراین جرم گیری تا حد زیادی سبب رفع بوی بد دهان می‌گردد.
 4. سفیدتر کردن دندانها

  زمانی که جرم‌ها روی سطح دندانها قرار می‌گیرند، روی رنگ دندان نیز تاثیر گذاشته و طاهر دندانها را زردتر نشان می‌دهند. به همین دلیل یکی دیگر از فواید جرم گیری دندان، این است که به سفیدتر شدن دندانها کمک می‌کند.
 5. افزایش سلامت کلی بدن

  باید بدانید که دهان به شدت می‌تواند بر سایر اعضای بدن به خصوص قلب، تاثیر گذار باشد. مراجعه منظم به مطب دندانپزشکی و چکاپ دندانها، می‌تواند نقش بسزایی در کاهش حملات قلب و سکته داشته باشد. یعنی وجود التهاب‌های مزمن با وجود بیماری‌های لثه، می‌تواند سبب سخت شدن عروق و سکته قلبی می‌گردد.
 6. جلوگیری از درمان‌های پیچیده و هزینه‌های بیشتر

  اگر عنوان عوارض جرم روی دندانها را مطالعه کرده باشید، متوجه شدید که جرم روی دندانها می‌تواند خطرات بسیاری برایتان به دنبال داشته باشد. در واقع جرم گیری دندان نوعی مراقبت پیشگیرانه می‌باشد که مانع از بروز بسیاری از بیماری‌ها و صرف هزینه در آینده می‌گردد.

هزینه جرم گیری دندان

قیمت جرمگیری دندان چقدر است؟

قیمت جرم گیری دندان با توجه به مواد متعددی مانند تخصص دندانپزشک، موقعیت جغرافیایی مطب دندانپزشکی و غیره در نظر گرفته می‌شود. اینکه بیمار نیاز به چند جلسه جرم گیری دارد نیز، هزینه نهایی آن را تحت تاثیر قرار می‌دهد. هزینه قطعی جرم گیری دندان بعد از معاینه توسط دکتر فاطمه لبافی، به اطلاع شما می‌رسد.

پیشنهاد میکنیم حتما بخوانید

روشهای جرم گیری دندان

جرمگیری دندان چه روشهایی دارد؟

جرم گیری می‌تواند با روشهای زیر انجام گیرد:

 1. جرم گیری با ابزارهای دستی

  با استفاده از ابزارهای دستی چگونه دندانها را جرم گیری می کنند؟

  اگر میزان جرم روی دندان‌های بیمار شدید نباشد، دندانپزشک از ابزارهای دستی استفاده می‌کند. در این روش حس لامسه دندانپزشک به خوبی می‌تواند به شناسایی موقعیت پلاک‌های دندانی کمک کند.
 2. جرم گیری با استفاده از ابزارهای اولتراسونیک

  نحوه جرمگیری دندان با ابزارهای اولتراسونیک

  ابزار اولتراسونیک دارای سر فلزی می‌باشد که با لرزش می‌تواند سبب از بین رفتن جرم‌های دندانی شود. در این روش، دندانپزشک به کمک آب، برای شستن پلاک‌های دندانی و سرد نگه داشتن دستگاه نیز استفاده می‌کند.
 3. جرم گیری دندان با لیزر

  آیا جرم گیری دندان با استفاده از لیزر ممکن است؟

  به طور کلی لیزر در بسیاری از فرآیندهای دندانپزشکی کاربرد داشته و با فواید و مزیت‌های بی شمار خود، در کلینیک‌های دندانپزشکی مورد استفاده قرار می‌گیرد. بعد از اینکه روش‌های پاکسازی جرم از روی دندان‌ها انجام شد، دندانپزشک از لیزر مخصوص آبی استفاده می‌کند تا بهبودی سریع‌تر انجام شود و التهاب از بین برود.

پیشنهاد میکنیم حتما بخوانید

مراحل جرم گیری دندان

با مراحل درمان جرمگیری دندان آشنا شوید

اگر برای شما نیز سوال پیش آمده است که جرم گیری دندان چگونه انجام می‌شود، پس این بخش را مطالعه کنید:

مرحله اول: جرم گیری و کورتاژ لثه

مرحله اول درمان جرمگیری چیست؟

در عنوان قبلی روش‌هایی را که برای جرم گیری دندان، مورد استفاده قرار می‌گیرند را بیان کردیم و فهمیدیم که دندانپزشک می‌تواند با استفاده از ابزارهای دستی و یا دستگاه‌های اولتراسونیک، به جرم گیری دندان بپردازد. تعداد جلساتی که مورد نیاز است، با توجه به شرایط بیمار و میزان جرم روی دندان‌های او بستگی دارد.

مرحله دوم: بروساژ دندان 

بروساژ دندان چیست؟

در این مرحله دندانپزشک با استفاده از خمیری مخصوص و وسیله‌ای که دارای سر برسی شکل می‌باشد، این کار را انجام می‌دهد. بروساژ به منظور صاف و صیقلی کردن سطح دندان بعد از جرم گیری انجام می‌شود.

مرحله سوم: صیقلی کردن دندان با Airflow

در این مرحله دندانها صیقلی می شوند.

این روش می‌تواند برای از بین بردن لکه‌های روی دندان موثر باشد و همچنن قادر است تا پلاک‌های دندانی را از بین ببرد. این روش می‌تواند دارای برتری‌هایی باشد، زیرا بدون تماس مستقیم و فشار وضعیت دندان‌های بیمار به بهبود وضعیت دندانها می‌پردازد. یک اسپری هوا و بی کربنات و جت آب به منظور از بین بردن پلاکها استفاده می‌شود.

شست و شوی دندان در دندانپزشکی

شست و شوی دندان در دندانپزشکی را حتما به نام بروساژ در کنار نام جرم گیری دندان شنیده‌اید. بروساژ در واقع به عنوان یک روش تکمیلی بعد از جرم گیری دندان انجام می‌شود و به از بین بردن جرم و پلاک روی دندانها و همچنین سفیدتر و درخشان‌تر کردن دندانها کمک می‌کند.
در این روش، دندانپزشک از یک ابزار دستی که سر آن یک غلتک پلاستیکی دارد، استفاده می‌کند. با استفاده از آن، نوعی ماده
خمیری شکل به نام پروفیلاکسیز، به دندانها زده شده تا به رفع جرم‌های دندانی کمک نماید.
سپس دندانپزشک دستگاه را روی سطح دندانها حرکت می‌دهد.
شاید برایتان این سوال ایجاد شده است که جرم گیری و بروساژ چه تفاوتی با هم دارند؟ برای پاسخ به این سوال، باید گفت که
جرم گیری دندان به از بین بردن مقادیر بسیار بالایی از پلاکها و جرم‌های دندانی می‌پردازد، اما بروساژ لکه‌هایی که توسط مصرف مواد غذایی روی دندانها ایجاد شده‌اند را از بین می‌برد.
بنابراین شست و شوی دندان در دندانپزشکی یا بروساژ همراه با جرم گیری دارای اهمیت زیادی می‌باشد.

جرم گیری عمیق دندان

آشنایی با جرم گیری عمیق دندان

جرم گیری عمیق تنها زمانی انجام می‌شود که بیماری لثه وجود داشته باشد. هدف از جرم گیری عمیق، درمان پریودنتیت یا بیماری لثه است که به طور مطلوبی باعث بهبود بیماری می‌شود.
مطالعات نشان می‌دهد که جرم گیری عمیق و تمیز کردن ریشه دندان یک روش غیر جراحی بسیار مؤثر برای درمان بیماری لثه است.
به طور معمول، بیماری لثه در مراحل اولیه با انجام جرم گیری حرفه‌ای دندان درمان می‌شود. اما زمانی که بیماری پیشرفت می‌کند باید لثه و ریشه دندان زیر آن تحت درمان قرار بگیرند. در مرحله پیشرفته بیماری، اگر لثه‌ها درمان نشوند، شروع به جدا شدن از دندان‌ها می‌کنند و پاکت‌هایی را تشکیل می‌دهند که در آن پلاک‌ها به دام می‌افتند.
درمان می‌تواند از عوارض ناخوشایندی مانند از دست دادن استخوان فک و دندان جلوگیری کند.
در طول معاینات معمول دندانپزشکی، دندانپزشکان معمولاً دندان‌ها را تا خط لثه تمیز می‌کنند. در جرم گیری عمیق، دندانپزشک پلاک و جرم دندان‌های زیر خط لثه را از ناحیه پاکت بین دندان‌ها و لثه که در زمان وجود التهاب ایجاد می‌شود، برمی دارد.
بافت لثه به آرامی به عقب رانده می‌شود. سپس دندانپزشک روشی به نام درمان ریشه را انجام می‌دهند که در آن سطوح ریشه دندان صاف می‌شوند تا عوامل التهابی مانند جرم، میکروارگانیسم‌ها و ... از بین بروند.
در ابتدای عمل از بی حسی موضعی در نواحی تحت درمان استفاده شده و بیمار در طول انجام درمان تنها ممکن است کمی فشار و ناراحتی خفیف احساس کند، اما دردی احساس نخواهد کرد.
جرم گیری عمیق دندان دارای دو بخش است. ابتدا دندانپزشک با استفاده از ابزار دستی مانند جرم‌گیر پریودنتال یا کورت یا ابزار اولتراسونیک، پلاک و جرم را از بالا و پایین خط لثه از بین می‌برد. سپس روت پلنینگ برای تمیز و صاف کردن سطح ریشه دندان انجام می‌شود تا به لثه کمک کند تا دوباره به دندان بچسبد.
پس از انجام این درمان ممکن است تا دو روز درد و مقداری خونریزی تجربه کنید که با شستشوی دهان با محلول آب نمک و دهانشویه و همچنین مصرف داروهای ضد التهاب و مسکن می‌توانید به بهبود سریع‌تر این عوارض کمک کنید.

مزایا و معایب جرم گیری دندان

جرم گیری دندان مزیت‌هایی نسبت به مسواک زدن، نخ دندان کشیدن و حتی بلیچینگ دندان دارد. همچنین معایبی را نیز می‌توانیم برای این روش درمانی در نظر بگیریم که در ادامه آنها را بیان نموده‌ایم:

مزایای جرم گیری دندان

جرم گیری دندان دارای مزیت‌ها و برتری‌هایی نسبت به دیگر مواردی است که در ادامه برای شما بیان می‌کنیم:

مزایای جرم گیری دندان نسبت به استفاده از مسواک و نخ دندان

مسواک زدن و نخ دندان کشیدن، می‌توانند بسیاری از جرمها و پلاک‌های دندانی را از بین ببرند، اما قادر به از بین بردن همه آنها نمی‌باشند. با کمک جرم گیری دندان، می‌توانید اطمینان حاصل کنید که تمام پلاک‌های دندانی خود را از بین برده‌اید.

مزایای جرم گیری دندان نسبت به بلیچینگ

این دو روش، تفاوت‌های بسیاری با هم دارند. در واقع بلیچینگ دندان تنها جنبه زیبایی و سفید کردن دندانها دارد، اما جرم گیری دندان یک روند درمانی است که جرم و پلاک‌های بین دندانی را از بین می‌برد. با وجود اینکه سفید شدن دندان با بلیچینگ بیشتر است، اما جرم گیری نیز با برداشتن جرم‌های روی دندانی، می‌تواند تا حد خوبی از زردی روی دندانها کم کند.

معایب جرم گیری دندان

به طور کلی جرم گیری دندان معایب طولانی مدتی برایتان به همراه نخواهد داشت. با وجود تمام فواید و مزیت‌های این روش، می‌توانیم مواردی را نیز به عنوان معایب آن در نظر بگیریم که البته این معایب نباید دلیلی بر عدم انجام جرم گیری دندان باشند.

 1. جرم گیری تا حدود چند ساعت سبب حساسیت دندانها شده که به مرور رفع می‌گردد.
 2. اگر در بازه‌های زمانی بسیار طولانی مدت، به مطب دندانپزشکی مراجعه می‌کنید، به احتمال زیاد در حین جرم گیری دچار خونریزی لثه می‌شوید که البته جای نگرانی نمی‌باشد. در این شرایط دندانپزشک توصیه‌های ضروری را برای شما شرح می‌دهد و همچنین لازم است تا در زمان‌هایی که دندانپزشک تعیین می‌کند، برای جرم گیری به مطب مراجعه کنید.
 3. اگر دچار سیستم ایمنی ضعیفی باشید، احتمال بروز عفونت وجود دارد.

پیشنهاد میکنیم مطالعه نمایید.

جرم گیری دندان چگونه است؟

جرمگیری دندان چگونه انجام می شود؟

جرم گیری دندان به کمک چند روش قابل انجام است. اگر به صورت منظم به مطب دندانپزشکی مراجعه داشته باشید و بهداشت دهان و دندان خود را به خوبی رعایت کنید، دندانپزشک می‌تواند با استفاده از ابزار‌های دستی، به برداشتن جرم بپردازد. اما معمولا از ابزارهای اولتراسونیک برای اینکار استفاده می‌شود. این دستگاه دارای نوک فلزی به شکل خاصی می‌باشد که دندانپزشک آن را به صورت حرکات چرخشی و ضربه‌ای روی جرم دندان زده تا از بین برود.

آیا جرم گیری دندان با درد همراه است؟

آیا درمان جرمگیری دندان با درد همراه است؟

به طور کلی می‌توان بیان کرد که جرم گیری دندان هیچگونه دردی ندارد. بعضی از افراد تصور می‌کنند که جرم گیری به مینای دندان آنها آسیب وارد می‌کند و یا سبب لق شدن دندان آنها می‌گردد. اما این تصور کاملا اشتباه می‌باشد. افرادی که احساس لق بودن دندان خود بعد از جرم گیری را دارند، باید بدانند که این اتفاق از قبل رخ داده و جای خالی دندان با جرم پر شده است، در نتیجه با انجام جرم گیری، این احساس بیشتر نمایان می‌شود. افرادی که لثه‌های سلامتی ندارند، به احتمال زیاد در زمان جرم گیری دندانها دچار خونریزی می‌شوند، اما درد خاصی ایجاد نمی‌شود که بیمار به بی حسی نیاز داشته باشد.

آیا جرم گیری دندان باعث پوسیدگی می‌شود؟

پوسیدگی دندان به دنبال آسیب به مینای دندان اتفاق می‌افتد که نتیجه باقی ماندن جرم روی دندانها می‌باشد. اگر یک دندانپزشک حرفه‌ای، به جرم گیری دندان‌های شما بپردازد، به هیچ عنوان مینای دندان آسیبی نمی‌بیند. جرم گیری باعث پوسیدگی دندان نمی‌شود، بلکه این جرم است که سبب آسیب به دندان و پوسیده شدن آن می‌گردد.

سوالات متداول

 1. آیا جرم گیری دندان خوب است؟

  با توجه به تمام مطالبی که در این مقاله برایتان بیان کردیم، این درمان نوعی درمان پیشگیری از بروز بسیاری از بیماری‌های دهان و دندان است.

 2. جرم دندان بیشتر در چه نقاطی تشکیل می‌شود؟

  در قسمت‌هایی که مسواک کمتر دسترسی دارد، بیشتر جرم‌های دندانی تشکیل می‌شوند. باید این نکته را در نظر داشته باشید که حتی اگر بهداشت دهان و دندان خود را رعایت کنید، لازم است تا هر چند وقت یک بار برای جرم گیری به مطب دندانپزشکی مراجعه کنید.
 3. آیا جرم گیری سبب از بین رفتن مینای دندان می‌گردد؟

  افراد زیادی تصور می‌کنند که جرم گیری به مینای دندان آسیب می‌رساند. اما این تصور کاملا اشتباه است، زیرا دستگاه‌های جرم گیری دندان، تنها قادر به برداشتن جرم‌های دندانی هستند و هیچ آسیبی به مینای دندان وارد نمی‌کنند. وجود جرم روی دندانها می‌تواند خطرات زیادی داشته باشد که اگر این افراد این مشکلات و عوارض آگاهی داشته باشند، هیچگاه جرم گیری را عاملی برای آسیب به مینای دندان نمی‌دانند.
 4. چرا بعد از جرم گیری دندانها حساس می‌شوند؟

  بعد از جرم گیری دندان، حساسیت‌هایی برای دندانها به وجود می‌آید که کاملا طبیعی بوده و هیچ گونه جای نگرانی نیست. این روند بعد از چند روز از بین می‌رود. دلیل آن این است که با جرم گیری، بخش زیادی از جرم‌های روی دندان شما برداشته شده است. وجود این جرم‌ها مانند یک عایق حرارتی برای شما عمل می‌کرد، اما تصور نکنید که این ماجرا خوب و مفید بوده است. بعد از برداشته شدن جرم‌ها، بخش‌هایی از ریشه دندان با محیط بیرونی ارتباط برقرار کرده که تا چند روز دندانها را دچار حساسیت می‌کند.
 5. چند وقت یک بار لازم است تا جرم گیری دندان انجام شود؟

  با توجه به جنس دندان هر بیمار و رعایت‌های او، زمانی که هر فرد به جرم گیری دندان نیاز دارد، متفاوت است. اگر فردی بهداشت دهان و دندان خود را بسیار رعایت می‌کند، بهتر است تا حداقل سالی یک بار به مطب دندانپزشکی برای جرم گیری دندان‌های خود، مراجعه کند.
 6. آیا جرم گیری دندان به روش‌های سنتی فایده‌ای دارد؟

  روش‌های خانگی و سنتی برای جرم گیری دندانها اثر گذار هستند، اما ماندگاری آنها بسیار کم است و شاید این روشها قادر به برداشتن تمام جرم‌های دندانی نباشند. به همین جهت لازم است تا هر چند وقت یک بار نیز به مطب دندانپزشکی مراجعه شود.
 7. آیا امکان جرم گیری دندان لمینت، کامپوزیت و یا ایمپلنت شده وجود دارد؟

  بله، این کار امکان پذیر است، اما چون دندانها دارای حساسیت بیشتری هستند، جرم گیری آنها نیازمند دقت و مهارت بسیار بالاتری می‌باشد. بنابراین اگر دارای چنین دندان‌هایی هستید، برای جرم گیری، یک دندانپزشک متخصص و دارای مهارت را انتخاب کنید.
 8. آیا خمیر دندان‌های ضد جرم می‌توانند جایگزینی برای جرم گیری باشند؟

  جرم روی دندان با مسواک و خمیر دندان از بین نمی‌رود و برای این کار لازم است تا از دندانپزشک کمک گرفته شود. خمیر دندان‌هایی که در بازار به عنوان ضد جرم معرفی شده‌اند، مقدار زیادی مواد ساینده دارند. درست است که به سفید شدن دندانها کمک می‌کنند، اما با داشتن سایندگی نباید بیش از حد از آنها استفاده شود.

تفاوت پولیش و جرم گیری دندان

دوشنبه, 02 آبان 1401 ساعت 13:09
آیا جرم گیری همان پولیش دندان است؟ اگر خیر این دو چه تفاوت‌هایی با هم دارند؟ استفاده از این دو روش بی نظیر در دندانپزشکی چه مزایای دارد؟ در این مقاله پاسخ این سوالات را مطالعه نمایید.

فرق جرم گیری لثه با جرم گیری دندان

دوشنبه, 02 آبان 1401 ساعت 12:32
آیا جرم گیری دندان با جرم گیری لثه یکسان است؟ چه تفاوت‌هایی بین این دو روش درمان وجود دارند؟ دراین مقاله مختصر و مفید به بیان تفاوت‌های این دو روش درمان بی نظیر پرداخته ایم. با ما همراه باشید.

حساسیت دندان بعد از جرم گیری

پنج شنبه, 28 مهر 1401 ساعت 12:56
آیا دندان‌های خود را جرم گیری کرده‌اید و متوجه شده‌اید که دندان‌ها و یا لثه‌هایتان حساس شده‌اند؟ آیا پس از جرم گیری، با مصرف مواد غذایی و یا نوشیدنی‌های سرد و یا گرم، دندان‌هایتان درد می‌گیرند؟ آیا می‌خواهید بدانید که…

بروساژ دندان

پنج شنبه, 28 مهر 1401 ساعت 06:34
بروساژ دندان چیست؟ آیا این روش همیشه همراه با درمان جرم گیری دندان صورت می‌گیرد؟ تاثیر آن چیست؟ چه هزینه ای باید بابت آن پرداخت؟ در این مقاله با ما همراه باشید تا با این روش موثر آشنا شوید.
دندان ها به دلایل مختلفی ممکن است درگیر جرم شوند. مثلا زمانی که بعد از صرف غذا اقدام به تمیز نکردن دندان های خود نماییم، یا استفاده از مسواک را به ندرت انجام دهیم، می تواند بر روی دندان لکه…

جرمگیری دندان کامپوزیت شده

شنبه, 23 فروردين 1399 ساعت 09:26
آیا می‌توان دندان کامپوزیت شده را جرم گیری کرد؟ این کار چگونه انجام می‌شود؟ چه دلایلی برای جرم گیری ونیر کامپوزیت وجود دارد؟ در این مقاله مختصر و مفید، پاسخ این سوالات را مطالعه کنید.
آیا شما نیز جزء افرادی سیگاری هستید که دندان‌هایتان جرم زیادی گرفته‌اند و می‌خواهید بدانید چگونه می‌توانید این مشکل را برطرف کنید؟ آیا می‌دانید که جرم گیری یک روش مؤثر برای درمان این مشکل است و مزایای زیادی برای شما…
آیا تمایل به شناخت دستگاه‌های جرم گیری دندان دارید؟ آیا فکر می‌کنید که دستگاه‌های جرم گیری سبب خراب شدن دندان‌های شما می‌شوند؟ انواع این دستگاه‌ها کدام اند؟ دستگاه پولیش دندان چگونه کار می‌کند؟ استفاده از این دستگاه‌ها در مطب دندانپزشکی…
آیا شما نیز فکر می‌کنید دندانهایتان جرم گرفته اند؟ به نظر شما علت جرم دندان چیست؟ علت جرم سیاه دندان چیست؟ آیا با جرم نارنجی یا زرد روی دندان‌های خود روبه‌رو هستید؟ علت ایجاد آنها چیست؟ در این مقاله با…
تعریف پلاک دندان، به زبان ساده، لایه ای نازک و چسبناک بر روی دندان ها است که می تواند میلیون ها باکتری را به خود جذب بکند. پلاک روزانه با خوردن و آشامیدن مواد غذایی روی دندان شکل میگیرد و…
هنگامی که یک متخصص دندانپزشکی دندان های شما را تمیز می کند، معمولاً با استفاده از خمیر ملایم و پولیش چرخان، جرم گیری دندان را تمام می کند. آیا صیقل دادن دندان به این روش ضروری است یا فایده ای…
جرم گیری لثه چیست؟ مزایا و عوارض آن کدام اند؟ این روش در چه مواردی و برای چه افرادی انجام می‌شود؟ از کاربردهای این درمان چه می‌دانید؟ آیا این روش به نسبت جرم گیری دندان درد بیشتری دارد؟ در این…
بعد از جرم گیری دندان باید به چه نکات و مواردی توجه داشته باشید؟ بعد از جرم گیری دندان باید چه غذاهایی بخوریم؟ آیا حساسیت دندان بعد از انجام این درمان طولانی مدت خواهد بود؟ در این مقاله با دکتر…
آیا بعد از جرم گیری، دندانها زرد می‌شوند؟ چه دلایلی سبب بروز این اتفاق خواهند شد؟ چه راهکارهایی برای رفع آن وجود دارد؟ آیا می‌توان از بروز چنین مشکلی جلوگیری کرد؟ در این مقاله همراه ما باشید تا پاسخ این…
جرم گیری ریشه دندان اگر چه در نگاه اول به عنوان یکی از عناصر زیبایی مورد توجه قرار می گیرد اما با اندکی دقت و تأمل متوجه می شوید که این جرم گیری در راستای سالم ماندن ریشه دندان انجام…
اگر به دنبال جرم گیری دندان خود با استفاده از روش‌هایی مانند سرکه سیب، نمک، ذغال، زنجبیل و جوش شیرین هستید، اما نمی‌دانید این روش‌ها مفید هستند یا مضر، این مقاله را از دست ندهید. پاسخ صحیح تمام سوالات شما…
در طب اسلامی رعایت بهداشت دهان و دندان بسیار توصیه شده است. یکی از محورهای مهم بهداشت دهان و دندان جرم گیری دندان در طب اسلامی است که در این مقاله به آن پرداخته می شود.
با توجه به اهمیتی که داشتن دندانهای سفید بر زیبایی دارد موضوع جرم گیری دندان هم اهمیت بالایی یافته است. امروزه با وجود روش های مختلف جرم گیری دندان، هر فردی متناسب با شرایط خود ممکن است یکی از این…
آیا قصد جرم گیری دندان‌های خود را دارید و می‌خواهید بدانید که انجام آن تأثیری بر روی روشن‌تر شدن دندان‌هایتان دارد یا خیر؟ این درمان تا چه میزان دندان‌ها را سفید می‌کند و آیا تأثیر مشابهی بر روی دندان‌های تمام…
به احتمال زیاد تبلیغات متعددی را در خصوص ماسک دندان دیده اید و بسیار در مورد این محصولات شنیده اید. اگر علاقه مندید در خصوص این محصول اطلاعاتی کسب کنید با دکتر فاطمه لبافی همراه باشید.
برای سفیدتر کردن دندانهای خود، بلیچینگ را انتخاب می‌کنید یا جرم گیری را؟ کدام یک از این روشها گزینه مناسبی برای شما هستند؟ آیا می‌دانید در چه زمانی باید کدام یک را انتخاب نمایید؟ در این مقاله با دکتر فاطمه…
درمان جرم گیری به چند جلسه نیاز دارد؟ مدت زمان انجام این فرایند چقدر طول می‌کشد؟ آیا درمان طولانی است؟ هر چند وقت یک بار برای این فرایند اقدام کنم؟ اگر هر یک از این سوالات دغدغه شما نیز می‌باشد،…
جرم گیری دندان اولتراسونیک چیست؟ این روش چه مزایا و معایبی دارد؟ از ویژگی‌های جرم گیری با این روش کدام اند؟ چه کسانی کاندیدای خوبی برای بهره مند شدن از این روش درمانی می‌باشند؟ در این مقاله با دکتر فاطمه…
آیا انجام درمان جرم گیری به بی حسی نیاز دارد؟ آیا تمام افراد به بی حسی نیاز دارند؟ در این مطلب مختصر و مفید با دکتر فاطمه لبافی همراه باشید تا اطلاعات بیشتری در این باره به دست آورید.
چرا از جرم گیری دندان با لیزر استفاده کنم؟ مزایا و معایب این روش به نسبت روش‌های دیگر جرم گیری دندان چیست؟ این روش درمانی چگونه انجام می‌شود؟ در این مقاله مختصر و مفید با دکتر لبافی همراه باشید تا…

جایگزین جرمگیری دندان در خانه

یکشنبه, 11 اسفند 1398 ساعت 12:26
اگر به دنبال روش های جایگزین جرم گیری دندان در خانه و جدیدترین روش جرم گیری دندان در مطب هستید، ممکن است روش هایی که امتحان کرده اید به اندازه کافی مؤثر نبوده باشد و به دنبال روش های جایگزین…
هر فرد برای سلامتی دهان و دندان باید سالی دو بار به دندان پزشک مراجعه و دندان هایش را معاینه و چک آپ کند. در این چک آپ های سالیانه ممکن است نیاز به جرمگیری دندان باشد که دندان پزشک…
آیا بعد از روکش دندان نیاز به جرم گیری وجود دارد؟ دلیل اهمیت این اقدام چیست؟ چه مزایایی به همراه این اقدام ایجاد خواهد شد؟چه مواردی سبب نیاز به جرم گیری دندان روکش شده در مدت زمان کوتاه می‌شوند؟ در…
آیا جرم گیری دندان به روش سنتی امکان پذیر است؟ روش‌های جرم گیری دندان در طب سنتی کدام اند؟ آیا مخلوط سرکه و عسل برای جرم گیری دندان مؤثر است؟ آیا روش‌های خانگی جرم گیری دندان جایگزین مراجعه به دندانپزشک…
آیا زنان باردار و خانم‌های شیرده می‌توانند دندان‌های خود را جرم گیری کنند؟ به نظر شما این درمان برای این افراد ضرر دارد؟ چه زمانی بهترین زمان برای انجام این درمان در بارداری است؟ چه فوایدی برای این افراد وجود…
آیا دندان‌های خود را لمینت کرده‌اید و اکنون متوجه وجود جرم بر روی آنها شده‌اید؟ آیا می‌خواهید بدانید که می‌توانید از روش‌هایی مانند جرم گیری برای برطرف کردن آن استفاده کنید؟ آیا می‌خواهید علت جرم گرفتن لمینت و راه‌های پیشگیری…
باکتری هایی در دهان وجود دارند که همراه با پروتئین ها و مواد غذایی باقی مانده در میان دندان ها، لایه ی زبری به نام پلاک دندان را روی دندان ها ایجاد می کنند. این لایه ی نازک زبر به…
همه افراد احتمالا حداقل یک بار جرم گیری دندان را در زندگی خود تجربه می کنند. به فرآیند زدودن جرم های سطح دندان و زیر لثه جرم گیری دندان گفته می شود. افراد در طول عمرشان ممکن است بارها دندان…
آیا درمان‌های خانگی جرم گیری دندان می‌توانند جایگزینی برای این روش درمانی در مطب باشند؟ از چه راهکارهایی در منزل می توان برای از بین بردن جرم و پلاک‌های دندانی استفاده کرد؟ در این مقاله با ما همراه باشید.
آیا می‌دانید که جرم بر روی دندان‌های کودکان نیز تشکیل می‌شود؟ آیا می‌دانید چگونه می‌توان آن را از روی سطح دندان‌های کودک حذف کرد؟ در صورتی که جرم گیری برای کودکان انجام نشود، چه اتفاقی می‌افتد؟ آیا انجام این درمان…
آیا می‌خواهید دندان‌های خود را جرم گیری کنید اما از مزایا و معایب آن اطلاع ندارید؟ آیا می‌دانید که این روش بر خلاف تصور اشتباه برخی افراد نه تنها ضرر ندارد، بلکه مزایای بسیار زیادی نیز دارد؟ به نظر شما…
آیا ایمپلنت دندان نیاز به جرم گیری دارد؟ به چه دلیل نیاز به انجام این روند درمانی وجود دارد؟ این کار با چه مزایایی همراه است؟ جرم گیری نکردن ایمپلنت با چه عوارضی همراه است؟ در این مقاله با ما…
آیا می‌خواهید بدانید جرم دندان چیست و چه تفاوتی با پلاک، تارتار و پوسیدگی دارد؟ آیا می‌دانید هریک از این موارد چگونه تشکیل می‌شوند و چه عوارضی را برای فرد به وجود می‌آورند؟ انواع جرم دندان کدام‌اند و چگونه می‌توان…
جرم گیری دندان چه روش‌هایی دارد؟ کدام یک از آنها برای شما انتخاب بهتری می‌باشد؟ آیا رایج‌ترین روش جرم گیری دندان را می‌شناسید؟ بهترین روش این درمان کدام است؟ در این مقاله با دکتر لبافی همراه باشید تا اطلاعات بیشتری…
از جرم گیری دندان چه می‌دانید؟ جرم‌ها لایه‌های مشخصی روی دندان‌ها هستند که باعث می‌شوند، دندان‌ها زرد رنگ به نظر برسند، یا بوی ناخوشایندی از دهان متصاعد شود، که برای خیلی‌ها ناراحت کننده است. جرم دندان در اثر تجمع طولانی…
با انجام جرم گیری دندان ها در واقع تا حد بسیار بالایی از سلامت دهان ، دندان ها و لثه ها می توان اطمینان حاصل کرد. این عمل در صورتی که اصولی انجام شود هیچ گونه آسیبی به دندان ها…
آیا می‌خواهید دندان‌هایتان را جرم گیری کنید، اما از عوارض آن می‌ترسید؟ آیا فکر می‌کنید که جرم گیری به دندان‌هایتان آسیب می‌رساند؟ آیا می‌خواهید عوارض جرمگیری دندان‌ها و راه‌های پیشگیری از آنها را بدانید؟ آیا شما نیز فکر می‌کنید که…
آیا می‌خواهید دندان‌های خود را جرم گیری کنید، اما از درد آن می‌ترسید؟ آیا اصلاً جرم گیری دندان درد دارد؟ آیا می‌خواهید بدانید که درد و حساسیت دندان‌ها پس از جرم گیری طبیعی است یا خیر؟ آیا به نظر شما…

جرمگیری دندان چیست؟

دوشنبه, 05 اسفند 1398 ساعت 09:50
بارها با اصطلاح جرم ‌گیری دندان مواجه شدیم. اگر از دندان‌های زرد خودتان یا دیگری خسته شده‌اید یا احساس می‌کنید منظره‌ی زشتی از ظاهر دندان‌هایتان ایجاد شده، اولین پیشنهادی که ذهنتان را معطوف خواهد کرد جرم‌گیری دندان است. این اصطلاح…
آیا می‌دانید که احتما تشکیل جرم و پلاک در زمان استفاده از دستگاه‌های ارتودنسی بیشتر است؟ چرا این اتفاق می‌افتد؟ با توجه به بروز این مشکل، کسانی که تحت درمان ارتودنسی قرار می‌گیرند، باید با استفاده از چه روش‌هایی به…

مشاوره رایگان

برای دریافت مشاوره رایگان فرم زیر را تکمیل کنید
(*)
لطفا نام خود را وارد کنید
(*)
شماره تماس خود را وارد کنید
(*)
ورودی نا معتبر

چت واتساپ از ساعت 8 الی 24 فعال می باشد.