جرم گیری دندان (بروساژ دندان) | مراحل، مزایا، روشها، عوارض و سوالات

جرم گیری دندان (بروساژ دندان) | مراحل، مزایا، روشها، عوارض و سوالات

وجود جرم روی دندان ها، بوی بد دهان، پوسیدگی های دندانی و بروز بیماری های لثه را به دنبال خواهد داشت. با وجود رعایت بهداشت دهان و دندان مرتب و استفاده از روش های جرم گیری دندان در منزل، اما با این وجود همه ی جرم های دندانی از بین نمی روند. به همین منظور همواره توصیه می شود تا هر چند وقت یک بار برای جرم گیری به مطب دندانپزشکی مراجعه شود. جرم گیری دندان هیچگونه دردی نداشته و فواید بسیار مهمی برای سلامت دهان و دندان به همراه دارد.
آیا از خطرات و عوارض وجود جرم روی دندان های خود خبر دارید؟ آیا احساس می کنید که جرم گیری به دندان هایتان آسیبی وارد می کند؟ روش های جرم گیری دندان کدام اند؟ مراحل آن به چه صورت است؟ آیا جرم گیری دندان درد دارد؟
این مقاله را مطالعه کنید تا پاسخ تمام سوالات خود را درباره جرم گیری دندان به دست آورید.

جرم گیری دندان چیست؟

جرم گیری دندان چیست؟

با فعالیت باکتری های موجود در دهان، لایه هایی به نام پلاک دندان ایجاد می شوند و می توانند به مینای دندان آسیب رسانده و مشکلات و عوارض بی شماری را برای سلامت دهان و دندان ایجاد کنند. امکان برداشتن این پلاک ها به راحتی ممکن نبوده و لازم است تا دندانپزشک این کار را برای بیمار انجام شود. بدین منظور جرم گیری دندان، به کمک ابزار های خاص خود برای پاکسازی دندان در کلینیک دندانپزشکی دکتر لبافی، مورد استفاده قرار می گیرد.

آیا انجام جرم گیری دندان خطرناک است؟

بهتر است این را بدانید که آن چیزی که برای شما خطرناک است، روند جرم گیری دندان نیست، بلکه خود جرم است. وجود جرم می تواند سبب بروز پوسیدگی های دندانی و بیماری های لثه شود و در صورت عدم رسیدگی به آن، در نهایت به از دست رفتن کامل دندان منجر شود. اگر شما هم از آن دسته افرادی هستید که همچنان تصور دارید که جرم گیری می تواند به دندان هایتان آسیب وارد کند، باید این باور غلط را از خود دور کنید. در صورتی که در زمانی مناسب برای درمان، اقدامی نشود، علاوه بر درمان های پیچیده تر باید هزینه های اضافی تری را نیز تقبل کنید. دکتر فاطمه لبافی، بدون اینکه مشکلی در این روند درمانی برایتان ایجاد شود، جرم گیری دندان را به بهترین نحو ممکن انجام می دهد.

چرا دندان جرم می گیرد؟

حتی اگر بهداشت دهان و دندان خود را به خوبی رعایت کنید، اما با این وجود باکتری هایی در دهان وجود دارند که با مصرف باقی مانده های غذایی به خصوص پروتئین ها به تشکیل پلاک های روی دندانی می پردازند. این پلاک ها، می توانند در بخش هایی از دندان مانند خط لثه که مسواک و نخ دندان به خوبی به آن دسترسی ندارد، تجمع پیدا کنند و سبب آسیب رسیدن به دندان و لثه شوند. از طرف دیگر، در صورتی که برای برداشت آن ها اقدامی صورت نگیرد، جرم به حدی پیشرفت می کند که می تواند منجر به بروز بیماری های لثه و یا حتی از دست رفتن دندان شود. این تصور که جرم گیری سبب از بین رفتن دندان می شود که برخی از افراد به آن فکر می کنند، کاملا اشتباه بوده و در واقع به این دلیل است که این افراد جرم را بخشی از خود دندان در نظر گرفته اند.

پیشنهاد میکنیم حتما بخوانید

علل زود جرم گرفتن دندان

تشکیل جرم های دندانی بسیار راحت و سریع اتفاق می افتد. شما باید به خوبی بهداشت دهان و دندان خود را رعایت کنید تا تشکیل آن ها را به تعویق انداخته و اجازه باقی ماندن آن ها را روی دندان های خود ندهید. برای اینکه بیشتر با علل ایجاد و زود جرم رفتن دندان آشنا شوید، بخش زیر را نیز مطالعه کنید.

 1. فقط یک بار مسواک زدن در طول روز

  یکی از دلایل شایعی که سبب زود جرم گرفتن دندان ها می شود، این است که شما تنها یک بار در روز از مسواک استفاده می کنید. برای اینکه نتیجه درستی از مسواک زدن خود بگیرید، حداقل باید دوبار در روز از مسواک استفاده داشته باشید که بهترین زمان آن نیز، یکی شب قبل از خواب و دیگری، صبح بعد از بیدار شدن از خواب می باشد.
 2. مصرف بیش از حد مواد غذایی چسبناک و شیرین

  برخی از مواد غذایی مانند پیتزا، اسنک، گز، سوهان، انواع شیرینی ها و غیره می توانند دلیل رایجی بر تشکیل جرم های دندانی باشند. بهتر است تا یک رژیم غذایی خوب و سالم را در پیش بگیرید و بعد از مصرف مواد غذایی شیرین و چسبناک، مسواک بزنید و یا اگر شرایط مسواک زدن را ندارید، حداقل دهان خود را با آب بشویید.
 3. عدم استفاده از خمیر دندان

  درست است که استفاده از خمیر دندان لزومی ندارد و مسواک زدن اصولی و صحیح، مهمتر می باشد، اما نباید از تاثیر خمیر دندان برای کاهش جرم های دندانی غافل شوید.
 4. عدم استفاده از نخ دندان

  یکی دیگر از مواردی که منجر به زود جرم گرفتن دندان ها می شود، استفاده نکردن از نخ دندان است. لازم است تا بسیاری از جرم های بین دندانی را با نخ دندان بردارید.
 5. عدم مراجعه به مطب دندانپزشکی

  باید بدانید که بخشی از جرم های دندان در قسمت هایی قرار می گیرند که مسواک و نخ دندان نمی توانند آن ها را بردارند. بنابراین ضروری است تا هر چند وقت یک بار به کلینیک دندانپزشکی مراجعه داشته باشید تا دندانپزشک به بررسی و ارزیابی شرایط دندان های شما بپردازد و اگر نیاز بود، جرم را برایتان انجام دهد. معمولا توصیه می شود تا حدود 6 ماه یک بار برای جرم گیری به کلینیک دندانپزشکی مراجعه شود.
 6. عدم درمان ارتودنسی

  مورد دیگری که اهمیت زیادی دارد، ارتودنسی دندان است. افرادی که دارای ناهنجاری های دهان و دندان می باشند، یعنی دندان ها و فک آن ها در موقعیت نرمال و طبیعی قرار ندارد، بسیار در معرض ابتلا به بروز جرم های دندانی می باشند، زیرا تمیز کردن این دندان ها بسیار دشوار تر است. بنابراین اگر شما هم دچار دندان های به هم ریخته هستید، حتما در اسرع وقت به کلینیک ارتودنسی مراجعه داشته و با ارتودنتیست مشورت نمایید.

پیشنهاد میکنیم مقالات زیر را نیز مطالعه نمایید.

عوارض جرم دندان

عوارض جرم دندان

وجود جرم روی دندان ها و باقی ماندن آن در مدت زمان طولانی تر روی دندان ها، خطرات و عوارض زیادی را به همراه دارد که در ادامه این عوارض را برای شما بیان می کنیم:

 1. بوی بد دهان

  باکتری های موجود در جرم دندان، می تواند گاز سولفید هیدروژن تولید کنند که این گاز سبب بوی بسیار بدی در دهان می گردد.
 2. پوسیدگی دندان ها

  اسیدی که توسط باکتری های موجود در جرم دندان تولید می شود، به راحتی می تواند منجر به پوسیده شدن دندان ها گردد. پوسیدگی دندان شاید در ابتدا سطحی باشد، اما به مرور زمان می تواند پیشرفت کند و به قسمت های عمقی تر دندان نفوذ نماید. در نتیجه دندان نیاز به پر کردن و یا عصب کشی پیدا می کند. در صورت عدم درمان، امکان از دست رفتن کامل دندان نیز وجود دارد.
 3. پوسیدگی ریشه دندان

  جرم های دندانی در بخش های زیر لثه و روی ریشه دندان تجمع پیدا می کنند که در واقع درمان این نوع پوسیدگی به عصب کشی و درمان های پیچیده تری نیاز دارد.
 4. خونریزی لثه

  وجود جرم سبب التهاب و تحریک لثه شده که ممکن است حتی در مواقع مسواک زدن نیز، لثه ها دچار خونریزی شوند.
 5. بیماری های لثه

  در صورتی که جرم روی دندان ها در مدت زمان بیشتری باقی بماند، احتمال بروز بیماری های لثه به شدت افزایش می یابند.
 6. التهاب و عفونت لثه

  اسیدی که توسط باکتری های مجود در جرم تولید شده است، سبب حل شدن فیبر لثه و الیاف کلاژن لثه شده که در نهایت منجر به شل شدن و التهاب لثه می گردد.
 7. تحلیل لثه

  جالب است بدانید که لثه برای فرار از باکتری های موجود در جرم دندان، از آن فرار می کند و در واقع خود را از آن دور می کنند که در این شرایط فرد دچار تحلیل لثه می گردد و برای درمان نیاز به پیوند لثه خواهد داشت.
 8. تحلیل استخوان

  اگر جرم دندان سبب بروز بیماری های لثه و عفونت های لثه گردد، استخوان نیز دچار تحلیل شده که برای درمان آن باید پیوند استخوان صورت گیرد.
 9. بروز بیماری های قلبی و عروقی

  زمانی که فرد غذا را می جود، باکتری های موجود در جرم دندان به داخل لثه نفوذ پیدا کرده و وارد رگ های خونی می شوند که از طریق همین رگ ها می توانند به تمام بدن منتقل شوند. به دنبال آن احتمال بروز بیماری هایی از جمله آنژین صدری، حمله قلبی، سکته مغزی و آرترواسکلروزیس افزایش می یابند.

جرم گیری دندان در منزل

جرم گیری دندان در منزل

در منزل هم می توان اقداماتی برای جرم گیری دندان ها انجام داد، اما باید بدانید که همه ی جرم ها اینگونه از روی دندان برداشته نمی شوند و باید از دندانپزشک کمک گرفته شود. با این حال می توانید از موارد زیر نیز کمک بگیرید:

 • استفاده از جوش شیرین به تنهایی یا با سرکه، لیمو و خمیر دندان
 • مسواک زدن با روغن زیتون
 • نگه داشتن نصف قاشق چای خوری شکر قهوه ای روی دندان ها
 • مسواک زدن با سرکه سیب
 • جرم گیری دندان با زغال
 • استفاده از نمک
 • جرم گیری دندان با زنجبیل
 • استفاده از توت فرنگی
 • جرم گیری دندان به کمک عسل

علت جرم سیاه دندان

زمانی که سطح دندان و یا بین دندان سیاه دیده شود، نشانه ای از پوسیدگی دندان می باشد که باید در سریع ترین زمان مورد ارزیابی قرار بگیرد. البته سیاه دیده شدن دندان می تواند دلایل دیگری مانند لکه های ناشی از مواد غذایی نیز باشد. اما در این قسمت ما در رابطه با جرم سیاه دندان صحبت خواهیم کرد. اگر بهداشت دهان و دندان به درستی رعایت نشود و به موقع برای جرم گیری به کلینیک دندانپزشکی مراجعه نشود، این جرم و پلاک های دندانی به مرور ایجاد تارتار روی دندان می کنند که تارتار می تواند دلیلی بر سیاه شدن دندان نیز باشد. در صورتی که تارتار دلیلی بر ایجاد این سیاهی باشد، دندانپزشک باید رسوب را از روی دندان ها تراش دهد. برای این کار دستگاه های اولتراسونیک با لرزش و ضربه روی جرم های سیاه، آن ها را از بین می برند.

جرم شدید دندان

هنگامی که بهداشت دهان و دندان خود را به خوبی رعایت نمی کنید، شرایط را برای فعالیت باکتری های دهان و ایجاد پلاک های دندانی مساعد می نمایید. علاوه بر این، شما باید هر چند وقت یک بار برای چکاپ دندان ها و جرم گیری دندان های خود به مطب دندانپزشکی مراجعه داشته باشید، زیرا تمام پلاک ها و جرم های دندانی به کمک مسواک و نخ دندان از روی دندان ها برداشته نمی شوند، بنابراین لازم است تا از دندانپزشک، دکتر فاطمه لبافی برای اینکار کمک گرفته شود. اگر این کار ها را رعایت نکنید، جرم دندان گسترش پیدا می کند و به بخش های عمیق دندان و لثه نیز نفوذ پیدا می کند. همچنین به پلاک دندانی تبدیل شده و ایجاد تارتار می کند. تارتار بسیار سخت تر از جرم دندان می باشد. در این شرایط مینای دندان در معرض خطری بسیار جدی قرار گرفته و اگر برای درمان به موقع اقدامی صورت نگیرد ممکن است تا به از دست رفتن دندان منجر شود.

فواید جرم گیری دندان

فواید جرم گیری دندان

جرم گیری دندان دارای فواید بی شماری است که در ادامه آن ها را برای شما مورد بررسی قرار می دهیم:

 1. جلوگیری از پوسیدگی دندان ها

  پوسیدگی دندان، یکی از شایع ترین علل مراجعه افراد به کلینیک های دندانپزشکی می باشد. پوسیده شدن دندان، منجر به ایجاد حفره هایی در بخش خارجی مینای دندان می شود. این حفره های می توانند منجر به تشکیل پلاک های دندانی شوند که به شکل یک رسوب سفید رنگ و سخت روی دندان ها قرار می گیرند. با وجود اینکه مسواک زدن و نخ دندان کشیدن به صورت روزانه تا حد زیادی از تشکیل این پلاک ها جلوگیری می کنند، اما مسواک و نخ دندان همواره نمی توانند تمام جرم ها و پلاک های بین دندانی را از بین ببرند. باقی ماندن پلاک روی دندان در مدت زمان بیشتر، سبب ایجاد تارتار می گردد که در واقع مینای دندان را از بین می برد. اگر به صورت منظم به کلینیک دندانپزشکی مراجعه نمایید، چنین تارتار هایی به راحتی از بین می روند و احتمال بروز پوسیدگی های دندانی به حد زیادی کاهش پیدا می کند.
 2. جلوگیری از بروز بیماری های لثه

  باید بدانید که جرم و پلاک دندان، تنها برای دندان ایجاد مشکل نمی کند. این مواد می توانند در زیر خط لثه تجمع پیدا کرده و سبب آسیب رسیدن به لثه ها شوند. پیشرفت بیماری های لثه در نهایت می توانند به دست رفتن کامل دندان نیز منجر شوند. پس یکی دیگر از فواید جرم گیری دندان این است که با از بین بردن پلاک ها و جرم های دندانی، به حد بسیار زیادی مانع از بین رفتن دندان می شود.
 3. رفع بوی بد دهان

  بهترین راهکار برای جلوگیری از بوی بد دهان، رعایت بهداشت دهان و دندان و استفاده از مسواک، نخ دندان و دهانشویه می باشد. با وجود اینکه این روش ها، بسیار موثر هستند، اما به تنهایی قادر به رفع بوی بد دهان نیستند، خصوصا زمانی که پلاک و جرم های دندانی و تارتار روی دندان های شما تجمع پیدا کرده اند. بنابراین جرم گیری تا حد زیادی سبب رفع بوی بد دهان می گردد.
 4. سفیدتر کردن دندان ها

  زمانی که جرم ها روی سطح دندان ها قرار می گیرند، روی رنگ دندان نیز تاثیر گذاشته و طاهر دندان ها را زردتر نشان می دهند. به همین دلیل یکی دیگر از فواید جرم گیری دندان، این است که به سفیدتر شدن دندان ها کمک می کند.
 5. افزایش سلامت کلی بدن

  باید بدانید که دهان به شدت می تواند بر سایر اعضای بدن به خصوص قلب، تاثیر گذار باشد. مراجعه منظم به مطب دندانپزشکی و چکاپ دندان ها، می تواند نقش به سزایی در کاهش حملات قلب و سکته داشته باشد. یعنی وجود التهاب های مزمن با وجود بیماری های لثه، می تواند سبب سخت شدن عروق و سکته قلبی می گردد.
 6. جلوگیری از درمان های پیچیده و هزینه های بیشتر

  اگر عنوان عوارض جرم روی دندان ها را مطالعه کرده باشید، متوجه شدید که جرم روی دندان ها می تواند خطرات بسیاری برایتان به دنبال داشته باشد. در واقع جرم گیری دندان نوعی مراقبت پیشگیرانه می باشد که مانع از بروز بسیاری از بیماری ها و صرف هزینه در آینده می گردد.

هزینه جرم گیری دندان

قیمت جرم گیری دندان با توجه به مواد متعددی مانند تخصص دندانپزشک، موقعیت جغرافیایی مطب دندانپزشکی و غیره در نظر گرفته می شود. اینکه بیمار نیاز به چند جلسه جرم گیری دارد نیز، هزینه نهایی آن را تحت تاثیر قرار می دهد. هزینه قطعی جرم گیری دندان بعد از معاینه توسط دکتر فاطمه لبافی، به اطلاع شما می رسد.

پیشنهاد میکنیم حتما بخوانید

روش های جرم گیری دندان

روش های جرم گیری دندان

جرم گیری می تواند با روش های زیر انجام گیرد:

 1. جرم گیری با ابزار های دستی

  جرم گیری با ابزار های دستی

  اگر میزان جرم روی دندان های بیمار شدید نباشد، دندانپزشک از ابزار های دستی برای جرم گیری دندان های بیمار استفاده می کند. در این روش حس لامسه دندانپزشک به خوبی می تواند به شناسایی موقعیت پلاک های دندانی کمک کند.
 2. جرم گیری با استفاده از ابزار های اولتراسونیک

  جرم گیری با استفاده از ابزار های اولتراسونیک

  ابزار اولتراسونیک دارای سر فلزی می باشد که با لرزش می تواند سبب از بین رفتن جرم های دندانی شود. در این روش، دندانپزشک به کمک آب، برای شستن پلاک های دندانی و سرد نگه داشتن دستگاه نیز استفاده می کند.
 3. جرم گیری دندان با لیزر

  جرم گیری دندان با لیزر

  به طور کلی لیزر در بسیاری از فرآیند های دندانپزشکی کاربرد داشته و با فواید و مزیت های بی شمار خود، در کلینیک های دندانپزشکی مورد استفاده قرار می گیرد. بعد از اینکه روش های پاکسازی جرم از روی دندان ها انجام شد، دندانپزشک از لیزر مخصوص آبی استفاده می کند تا بهبودی سریع تر انجام شود و التهاب از بین برود.

پیشنهاد میکنیم حتما بخوانید

مراحل جرم گیری دندان

مراحل جرم گیری دندان

برای آشنایی بیشتر برای با روند جرم گیری دندان، مطلب زیر را مطالعه کنید:

مرحله ی اول: جرم گیری و کورتاژ لثه

مرحله ی اول: جرم گیری و کورتاژ لثه

در عنوان قبلی روش هایی را که برای جرم گیری دندان، مورد استفاده قرار می گیرند را بیان کردیم و فهمیدیم که دندانپزشک می تواند یا استفاده از ابزار های دستی و یا دستگاه های اولتراسونیک، به جرم گیری دندان بپردازد. تعداد جلساتی که مورد نیاز است، با توجه به شرایط بیمار و میزان جرم روی دندان های او بستگی دارد.

مرحله ی دوم: بروساژ دندان 

مرحله ی دوم: بروساژ دندان

در این مرحله دندانپزشک با استفاده از خمیری مخصوص و وسیله ای که دارای سر برسی شکل می باشد، این کار را انجام می دهد. بروساژ به منظور صاف و صیقلی کردن سطح دندان بعد از جرم گیری انجام می شود.

مرحله ی سوم: صیقلی کردن دندان با Airflow

مرحله ی سوم: صیقلی کردن دندان با Airflow

این روش می تواند برای از بین بردن لکه های روی دندان موثر باشد و همچنن قادر است تا پلاک های دندانی را از بین ببرد. این روش می تواند دارای برتری هایی باشد، زیرا بدون تماس مستقیم و فشار وضعیت دندان های بیمار به بهبود وضعیت دندان ها می پردازد. یک اسپری هوا و بی کربنات و جت آب به منظور از بین بردن پلاک ها استفاده می شود.

شست و شوی دندان در دندانپزشکی

شست و شوی دندان در دندانپزشکی را حتما به نام بروساژ در کنار نام جرم گیری دندان شنیده اید. بروساژ در واقع به عنوان یک روش تکمیلی بعد از جرم گیری دندان انجام می شود و به از بین بردن جرم و پلاک روی دندان ها و همچنین سفیدتر و درخشان تر کردن دندان ها کمک می کند. در این روش، دندانپزشک از یک ابزار دستی که سر آن یک غلتک پلاستیکی دارد، استفاده می کند. با استفاده از آن، نوعی ماده خمیری شکل به نام پروفیلاکسیز، به دندان ها زده شده تا به رفع جرم های دندانی کمک نماید. سپس دندانپزشک دستگاه را روی سطح دندان ها حرکت می دهد. شاید برایتان این سوال ایجاد شده است که جرم گیری و بروساژ چه تفاوتی با هم دارند؟ برای پاسخ به این سوال، باید گفت که جرم گیری دندان به از بین بردن مقادیر بسیار بالایی از پلاک ها و جرم های دندانی می پردازد، اما بروساژ لکه هایی که توسط مصرف مواد غذایی روی دندان ها ایجاد شده اند را از بین می برد. بنابراین شست و شوی دندان در دندانپزشکی یا بروساژ همراه با جرم گیری دارای اهمیت زیادی می باشد.

مزایا و معایب جرم گیری دندان

جرم گیری دندان مزیت هایی نسبت به مسواک زدن، نخ دندان کشیدن و حتی بلیچینگ دندان دارد. همچنین معایبی را نیز می توانیم برای این روش درمانی در نظر بگیریم که در ادامه آن ها را بیان نموده ایم:

مزایای جرم گیری دندان

جرم گیری دندان دارای مزیت ها و برتری هایی نسبت به دیگر مواردی است که در زیر برای شما بیان می کنیم:

مزایای جرم گیری دندان نسبت به استفاده از مسواک و نخ دندان

مسواک زدن و نخ دندان کشیدن، می توانند بسیاری از جرم ها و پلاک های دندانی را از بین ببرند، اما قادر به از بین بردن همه ی آن ها نمی باشند. با کمک جرم گیری دندان، می توانید اطمینان حاصل کنید که تمام پلاک های دندانی خود را از بین برده اید.

مزایای جرم گیری دندان نسبت به بلیچینگ

این دو روش، تفاوت های بسیاری با هم دارند. در واقع بلیچینگ دندان تنها جنبه ی زیبایی و سفید کردن دندان ها دارد، اما جرم گیری دندان یک روند درمانی است که جرم و پلاک های بین دندانی را از بین می برد. با وجود اینکه سفید شدن دندان با بلیچینگ بیشتر است، اما جرم گیری نیز با برداشتن جرم های روی دندانی، می تواند تا حد خوبی از زردی روی دندان ها کم کند.

معایب جرم گیری دندان

به طور کلی جرم گیری دندان معایب طولانی مدتی برایتان به همراه نخواهد داشت. با وجود تمام فواید و مزیت های این روش، می توانیم مواردی را نیز به عنوان معایب آن در نظر بگیریم که البته این معایب نباید دلیلی بر عدم انجام جرم گیری دندان باشد.

 1. جرم گیری تا حدود چند ساعت سبب حساسیت دندان ها شده که به مرور رفع می گردد.
 2. اگر در بازه های زمانی بسیار طولانی مدت، به مطب دندانپزشکی مراجعه می کنید، به احتمال زیاد در حین جرم گیری دچار خونریزی لثه می شوید که البته جای نگرانی نمی باشد. در این شرایط دندانپزشک توصیه های ضروری را برای شما شرح می دهد و همچنین لازم است تا در زمان هایی که دندانپزشک تعیین می کند، برای جرم گیری به مطب مراجعه کنید.
 3. اگر دچار سیستم ایمنی ضعیفی باشید، احتمال بروز عفونت وجود دارد.

پیشنهاد میکنیم مطالعه نمایید.

جرم گیری دندان چگونه است؟

جرم گیری دندان به کمک چند روش قابل انجام است. اگر به صورت منظم به مطب دندانپزشکی مراجعه داشته باشید و بهداشت دهان و دندان خود را به خوبی رعایت کنید، دندانپزشک می تواند با استفاده از ابزار های دستی، به برداشتن جرم بپردازد. اما معمولا از ابزار های اولتراسونیک برای اینکار استفاده می شود. این دستگاه دارای نوک فلزی به شکل خاصی می باشد که دندانپزشک آن را به صورت حرکات چرخشی و ضربه ای روی جرم دندان زده تا از بین برود.

آیا جرم گیری دندان با درد همراه است؟

به طور کلی می توان بیان کرد که جرم گیری دندان هیچگونه دردی ندارد. بعضی از افراد تصور می کنند که جرم گیری به مینای دندان آن ها آسیب وارد می کند و یا سبب لق شدن دندان آن ها می گردد. اما این تصور کاملا اشتباه می باشد. افرادی که احساس لق بودن دندان خود بعد از جرم گیری را دارند، باید بدانند که این اتفاق از قبل رخ داده و جای خالی دندان با جرم پر شده است، در نتیجه وقتی که جرم گیری انجام می شود، این احساس بیشتر نمایان می شود. افرادی که لثه های سلامتی ندارند، به احتمال زیاد در زمان جرم گیری دندان ها دچار خونریزی می شوند، اما درد خاصی ایجاد نمی شود که بیمار به بی حسی نیاز داشته باشد.

آیا جرم گیری دندان باعث پوسیدگی می شود؟

پوسیدگی دندان به دنبال آسیب به مینای دندان اتفاق می افتد که نتیجه ی باقی ماندن جرم روی دندان ها می باشد. اگر یک دندانپزشک حرفه ای، به جرم گیری دندان های شما بپردازد، به هیچ عنوان مینای دندان آسیبی نمی بیند. جرم گیری باعث پوسیدگی دندان نمی شود، بلکه این جرم است که سبب آسیب به دندان و پوسیده شدن آن می گردد.

سوالات متداول

 1. جرم دندان بیشتر در چه نقاطی تشکیل می شود؟

  در قسمت هایی که مسواک کمتر دسترسی دارد، بیشتر جرم های دندانی تشکیل می شوند. باید این نکته را در نظر داشته باشید که حتی اگر بهداشت دهان و دندان خود را رعایت کنید، لازم است تا هر چند وقت یک بار برای جرم گیری به مطب دندانپزشکی مراجعه کنید.
 2. آیا جرم گیری سبب از بین رفتن مینای دندان می گردد؟

  افراد زیادی تصور می کنند که جرم گیری به مینای دندان آسیب می رساند. اما این تصور کاملا اشتباه است، زیرا دستگاه های جرم گیری دندان، تنها قادر به برداشتن جرم های دندانی هستند و هیچ آسیبی به مینای دندان وارد نمی کنند. وجود جرم روی دندان ها می تواند خطرات زیادی داشته باشد که اگر این افراد این مشکلات و عوارض آگاهی داشته باشند، هیچگاه جرم گیری را عاملی برای آسیب به مینای دندان نمی دانند.
 3. چرا بعد از جرم گیری دندان ها حساس می شوند؟

  بعد از جرم گیری دندان، حساسیت هایی برای دندان ها به وجود می آید که کاملا طبیعی بوده و هیچ گونه جای نگرانی نیست. این روند بعد از چند روز از بین می رود. دلیل آن این است که با جرم گیری، بخش زیادی از جرم های روی دندان شما برداشته شده است. وجود این جرم ها مانند یک عایق حرارتی برای شما عمل می کرد، اما تصور نکنید که این ماجرا خوب و مفید بوده است. بعد از برداشته شدن جرم ها، بخش هایی از ریشه دندان با محیط بیرونی ارتباط برقرار می کند که تا چند روز دندان ها را دچار حساسیت می کند.
 4. چند وقت یک بار لازم است تا جرم گیری دندان انجام شود؟

  با توجه به جنس دندان هر بیمار و رعایت های او، زمانی که هر فرد به جرم گیری دندان نیاز دارد، متفاوت است. اگر فردی بهداشت دهان و دندان خود را بسیار رعایت می کند، بهتر است تا حداقل سالی یک بار به مطب دندانپزشکی برای جرم گیری دندان های خود، مراجعه کند.
 5. آیا جرم گیری دندان به روش های سنتی فایده ای دارد؟

  روش های خانگی و سنتی برای جرم گیری دندان ها اثر گذار هستند، اما ماندگاری آن ها بسیار کم است و شاید این روش ها قادر به برداشتن تمام جرم های دندانی نباشند. به همین جهت لازم است تا هر چند وقت یک بار نیز به مطب دندانپزشکی مراجعه شود.
 6. آیا امکان جرم گیری دندان لمینت، کامپوزیت و یا ایمپلنت شده وجود دارد؟

  بله، این کار امکان پذیر است، اما چون دندان ها دارای حساسیت بیشتری هستند، جرم گیری آن ها نیازمند دقت و مهارت بسیار بالاتری می باشد. بنابراین اگر دارای چنین دندان هایی هستید، برای جرم گیری، یک دندانپزشک متخصص و دارای مهارت را انتخاب کنید.
 7. آیا خمیر دندان های ضد جرم می توانند جایگزینی برای جرم گیری باشند؟

  جرم روی دندان با مسواک و خمیر دندان از بین نمی رود و برای این کار لازم است تا از دندانپزشک کمک گرفته شود. خمیر دندان هایی که در بازار به عنوان ضد جرم معرفی شده اند، مقدار زیادی مواد ساینده دارند. درست است که به سفید شدن دندان ها کمک می کنند، اما با داشتن سایندگی نباید بیش از حد از آن ها استفاده شود.
همه افراد احتمالا حداقل یک بار جرم گیری دندان را در زندگی خود تجربه می کنند. به فرآیند زدودن جرم های سطح دندان و زیر لثه جرم گیری دندان گفته می شود. افراد در طول عمرشان ممکن است بارها دندان…
با توجه به اهمیتی که داشتن دندان های سفید بر زیبایی دارد موضوع جرم گیری دندان هم اهمیت بالایی یافته است. امروزه با وجود روش های مختلف جرم گیری دندان، هر فردی متناسب با شرایط خود ممکن است یکی از…
دندان های سفید و مرتب تاثیر زیادی روی زیبایی افراد می گذارد. زمانی که دندان ها تغییر رنگ بدهند و جرم روی آن ها را بپوشاند، زیبایی افراد دچار اختلال شده و لبخند افراد زیبایی خود را از دست می…
رسوباتی که روی دندان ها وجود دارد می تواند باعث بوی بد در دهان شود به این رسوبات، جرم می گویند. جرم دندان می تواند مشکلات زیادی را برای دندان ها به وجود آورد. به همین سبب یکی از اقداماتی…
رنگ دندان ها به دلایل زیادی ممکن است زرد شود یا تغییر رنگ دهد. از آنجا که دندان ها نقش زیادی در زیبایی صورت دارند و علاوه بر تأثیرات زیاد در سلامتی، در حفظ زیبایی لبخند افراد نیز بسیار مؤثر…
در طب اسلامی رعایت بهداشت دهان و دندان بسیار توصیه شده است. یکی از محورهای مهم بهداشت دهان و دندان جرم گیری دندان در طب اسلامی است که در این مقاله به آن پرداخته می شود.
شاید شما قصد جرم گیری دندان های خود را داشته باشید و این سوال برایتان پیش آمده باشد که با جرمگیری دندان رنگ دندان تغییری می کند؟ آیا جرمگیری دندان را سفید می کند؟ جرمگیری دندان به روشی گفته می…
یکی از مهم ترین کارهایی که برای بهداشت دهان و دندان بسیار موثر است جرم گیری دندان است. در واقع جرم دندان به گونه ای است که فقط با مسواک زدن نمی توان آن را از بین برد و برای…
ابتدا بدانیم که دندان را جرم‌گیری کردن به چه معنا می‌‌باشد، بر اثر گذشت زمان خیلی از رسوبات و آلودگی‌هایی که از پس‌مانده‌های غذایی به وجود آمده‌اند و با مسواک‌زدن از روی دندان‌ها پاک نمی‌شوند بر روی دندان‌ها و لثه‌ها…
در صورتی که دندانپزشک معالج شما، در نظر دارد تا شما را تحت فرایند درمانی جرم گیری قرار دهد، ممکن است از او در خصوص جرم گیری دندان با بی حسی سوال کنید. اغلب بیماران تمایل دارند تمامی فرایندهای دندانپزشکی…
جرم گیری دندان چیست و چه کاربردی دارد؟ بطور حتم اگر تابحال از خدمات جرم گیری لثه و دندان استفاده نکرده باشید از لزوم انجام آن اطلاع دارید. به مرور زمان و بعلل مختلف لایه هایی از جرم بر روی…
اگر برای اولین بار قصد انجام جرم گیری دندان را دارید لازم است نکات خاصی در این زمینه بدانید. بعد از بررسی اینکه علت جرم دندان چه عواملی است در بخش های بعدی سعی کرده ایم به بیان نکاتی درمورد…

جرمگیری دندان کامپوزیت شده

شنبه, 23 فروردين 1399 ساعت 09:26
زیبایی و سلامت دندان یکی از مهمترین موضوعاتی می باشد که امروزه ذهن بسیاری از افراد را در جهان به سوی خود مشغول کرده است که به کمک روش هایی مانند جرم گیری دندان و یا بلیچینگ و دیگر روش…
عدم رعایت بهداشت دندان ها بصورت منظم، باعث می شود مواد غذایی موجود در لابه لای دندان ها به پلاک دندان(لایه های سفت و مواد رسوبی چسبیده به دندان که با نخ و مسواک قابل پاکسازی نیستند) تبدیل شوند، که…
یکی از رایج ترین دلایلی که اغلب افراد به دندان پزشک مراجعه می کنند، جرم گیری دندان هایشان است. یکی از مهم ترین و اولین سؤال هایی که تمام مراجعه کنندگان به کلینیک و مطب دندانپزشکی در ذهن خود دارند…
مسواک زدن و استفاده از نخ دندان، از جمله روش های روزمره برای سالم نگه داشتن دندان ها است، با این وجود اگر احساس می کنید لبخند شما فاقد درخشش است یا در مقایسه با گذشته رنگ آن تغییر کرده…
جرم های روی دندان، علاوه بر این که ظاهر و زیبایی دندان ها را تحت تاثیر قرار می دهند، دندان ها را زرد می کنند و می توانند موجب پوسیدگی دندان ها شوند. به همین دلیل اغلب برای مقابله با…
از جرم گیری دندان چه می‌دانید؟ جرم‌ها لایه‌های مشخصی روی دندان‌ها هستند که باعث می‌شوند، دندان‌ها زرد رنگ به نظر برسند، یا بوی ناخوشایندی از دهان متصاعد شود، که برای خیلی‌ها ناراحت کننده است. جرم دندان در اثر تجمع طولانی…
افرادی که اصول بهداشت دهان و دندان را رعایت نمی کنند، ممکن است جرم هایی در قسمت دندان و لثه برای آن ها به وجود آید. جرم گرفتن دندان و لثه یکی از مشکلاتی است که می تواند برای افراد…
جرم دندان از یک ماده سخت معدنی تشکیل شده است که بر روی دندان دیده می‌شود بیشترین مقدار جرم در پشت دندانهای جلو پایین دیده می‌شود زیرا مجاری غدد بزاقی به این قسمت باز می‌شود.جرم‌گیری در زنان باردار بهتر است…
با انجام جرم گیری دندان ها در واقع تا حد بسیار بالایی از سلامت دهان ، دندان ها و لثه ها می توان اطمینان حاصل کرد. این عمل در صورتی که اصولی انجام شود هیچ گونه آسیبی به دندان ها…
درمان جرم گیری دندان با لیزر چگونه انجام می شود. جرم دندان به عنوان یک پلاک دندان میکروبی شناخته می شود که به شکل یک لایه چسبناک و بدون رنگ به شکل رسوب بر روی دندان ها تجمع می کند.…
به احتمال زیاد تبلیغات متعددی را در خصوص ماسک دندان دیده اید و بسیار در مورد این محصولات شنیده اید. اگر علاقه مندید در خصوص این محصول اطلاعاتی کسب کنید با دکتر فاطمه لبافی همراه باشید.
خرابی یا پوسیدگی دندان ها و نیاز به جرم گیری دندان در بارداری، یکی از عمده ترین بیماری های رایج کشورهای در حال توسعه مانند آسیای غربی و آفریقا می باشد. ضرورت توجه به بیماری های دندان در قبل، حین…

تفاوت بلیچینگ و جرمگیری دندان

شنبه, 17 اسفند 1398 ساعت 13:41
بلیچینگ و جرمگیری چه تفاوتی باهم دارند؟ آیا از نظر میزان زیبایی بلیچینگ و جرمگیری تفاوتی دارند؟ تفاوت هزینه های جرمگیری دندان و بلیچینگ چقدر است؟ ما در این مقاله به سوالات متداولی که ممکن است برای شما درمورد تفاوت…
جرم گیری دندان هر ساله جزو اقدامات مهمی می باشد که توسط پزشکان و متخصصان لثه و دندان پیشنهاد می شود. بر اثر تجمع پلاک دندان، جرم دندان منجر می شود که پس از مدتی دندان ها ظاهر زننده ای…
هر فرد برای سلامتی دهان و دندان باید سالی دو بار به دندان پزشک مراجعه و دندان هایش را معاینه و چک آپ کند. در این چک آپ های سالیانه ممکن است نیاز به جرمگیری دندان باشد که دندان پزشک…
جرم‌گیری دندان به پاکسازی دندان از پلاک هایی گفته می شود که بر روی دندان قرار گرفته اند و رنگ دندان را تغییر می دهند و در نهایت موجب می شوند که زیبایی دندان از بین برود. با کمک جرم‌گیری…
امروزه افراد بیشتر از گذشته مراقب سلامتی و زیبایی خود هستند، از جمله کارهایی که بیشتر در جهت زیبایی انجام می دهند، لمینت دندان می باشد. لمینت کردن دندان ها باعث می شود تا شما دندان های سفیدی داشته باشید…
دندان ها به دلایل مختلفی ممکن است درگیر جرم شوند. مثلا زمانی که بعد از صرف غذا اقدام به تمیز نکردن دندان های خود نماییم، یا استفاده از مسواک را به ندرت انجام دهیم، می تواند بر روی دندان لکه…
تعریف پلاک دندان، به زبان ساده، لایه ای نازک و چسبناک بر روی دندان ها است که می تواند میلیون ها باکتری را به خود جذب بکند. پلاک روزانه با خوردن و آشامیدن مواد غذایی روی دندان شکل میگیرد و…
امروزه سلامت دهان و دندان همان طور که در دین اسلام هم مورد توجه قرار گرفته است از دغدغه های افراد است که نخستین راه مراقبت از آنها می تواند مسواک زدن و استفاده از نخ دندان باشد، زیرا در…
هنگامی که یک متخصص دندانپزشکی دندان های شما را تمیز می کند، معمولاً با استفاده از خمیر ملایم و پولیش چرخان، جرم گیری دندان را تمام می کند. آیا صیقل دادن دندان به این روش ضروری است یا فایده ای…
جرم‌گیری دندان‌های ایمپلنت سه مرحله دارد.با قلم‌موی تیتانیومی دستگاه جرم گیری دندان التراسونیک لرزش‌هایی روی دندان ایجاد می‌کنند.به‌وسیله‌ی لیزر لثه را کورتاژ و دندان‌ها را پولیش می‌کنند.با airflow سطحی صاف ایجاد می‌کنند. جرم‌گیری با فویل به‌وسیله‌ی جوش‌ شیرین و خمیر…

جایگزین جرمگیری دندان در خانه

یکشنبه, 11 اسفند 1398 ساعت 12:26
اگر به دنبال روش های جایگزین جرم گیری دندان در خانه و جدیدترین روش جرم گیری دندان در مطب هستید، ممکن است روش هایی که امتحان کرده اید به اندازه کافی مؤثر نبوده باشد و به دنبال روش های جایگزین…
حفظ سلامت بهداشت دهان و دندان از اموری است که هم در دین و هم در اصول بهداشتی بسیار به آن اهمیت داده شده است، رعایت نکردن بهداشت دهان و دندان نه تنها سبب بروز بیماری هایی می شود بلکه…
جرم گیری دندان ارتودنسی اهمیت زیادی در طول درمان ارتودنسی دارد. اغلب افرادی که تحت درمان ارتودنسی قرار می گیرند، به این نوع جرم گیری نیاز می یابند. جرم گیری دندان ارتودنسی قبل، حین و بعد از درمان ارتودنسی مطرح…
باکتری هایی در دهان وجود دارند که همراه با پروتئین ها و مواد غذایی باقی مانده در میان دندان ها، لایه ی زبری به نام پلاک دندان را روی دندان ها ایجاد می کنند. این لایه ی نازک زبر به…
جرم دندان، یکی از مهم ترین عوامل پوسیدگی و خرابی دندان ها می باشد که در خصوص کودکان بسیار اهمیت دارد. در این مقاله قصد داریم تا در ارتباط با جرم گیری دندان در کودکان و مسائل مرتبط با جرم…
جرم گیری ریشه دندان اگر چه در نگاه اول به عنوان یکی از عناصر زیبایی مورد توجه قرار می گیرد اما با اندکی دقت و تأمل متوجه می شوید که این جرم گیری در راستای سالم ماندن ریشه دندان انجام…

جرمگیری دندان چیست؟

دوشنبه, 05 اسفند 1398 ساعت 09:50
بارها با اصطلاح جرم ‌گیری دندان مواجه شدیم. اگر از دندان‌های زرد خودتان یا دیگری خسته شده‌اید یا احساس می‌کنید منظره‌ی زشتی از ظاهر دندان‌هایتان ایجاد شده، اولین پیشنهادی که ذهنتان را معطوف خواهد کرد جرم‌گیری دندان است. این اصطلاح…

مشاوره رایگان

برای دریافت مشاوره رایگان فرم زیر را تکمیل کنید
(*)
لطفا نام خود را وارد کنید
(*)
شماره تماس خود را وارد کنید
(*)
ورودی نا معتبر