جرمگیری دندان

جرم گیری دندان: علل ایجاد جرم، روش، فواید و عوارض جرم گیری و سوالات رایج

حتما تا به حال با افرادی مواجه شده اید که به خاطر بوی بد دهان شان می خواستید از آنها فاصله بگیرید. یا رنگ و روی دندان های آنها آنقدر کثیف بوده که نخواهید موقع صحبت کردن به دندان های آنها نگاه کنید .
هنگامی که افراد به سلامت دندان های خود اهمیت نمی دهند...

و پس از وعده های غذایی مسواک نمی زنند به مرور لایه ای از مواد غذایی بر روی دندان ها می نشیند. این لایه های بسیار نازک و غیر قابل رویت همان جرم ها هستند که در ابتدا بی خطرند و ظاهر دندان را به هیچ عنوان از فرم نمی اندازند اما تنها کافی است که چند روز از عمر این لایه های نازک بگذرد. کم کم شروع می کند به ایجاد بوی بد و مواد غذایی که حالا دیگر چندان هم غذایی نیستند تبدیل به اسیدهایی می شوند که باعث ایجاد حفره در دندان می شود و دندان را اصطلاحا کرم زده می کنند.

جرم دندان چیست؟

جرم دندان چیست؟
جرم دندان چیست؟

جرم دندان پلاک میکروبی یک لایه چسبناک و بدون رنگ از باکتری هاست که به صورت یک رسوب نرم بر روی دندان ها تجمع میکند و جرم همان پلاک میکروبی است که اگر 24 تا 48 ساعت به طور کامل بر روی دندان بماند و برداشته نشود میتواند با مواد معدنی در بزاق دهان ترکیب شده که به مرور زمان مواد معدنی در آن نفوذ کرده و سخت شده و محکم به سطح دندان ها میچسبد و با شستشو و مسواک پاک نمیشود و در بالا و زیر لثه قرار میگیرد.
جرم زیر لثه محکم بر سطح ریشه متصل شده و رنگ آن قهوه ای تا سیاه یا سبز مایل به سیاه بوده، جرم زیر لثه باعت بیماری لثه، تحلیل استخوان اطراف ریشه و لقی دندان میشود. جرم بالای لثه معمولا سفید مایل به کرم تا زرد رنگ و گاهی خاکستری است و باعث تجمع پلاک باکتریال میشود. در صورتی که جرم دندان برطرف نشود،به مرور زمان با نفوذ به عمق لثه منجر به تحلیل لثه میشود.

علل ایجاد جرم دندان

اگر چند روز مسواک زده نشود و لایه های غذایی روی دندان بنشینند، با زدن مسواک همه آنها از بین می روند اما اگر فاصله زمانی و عمر این لایه ها به چند ماه و یا چند سال برسد، دیگر به راحتی نمی شود از شر آنها خلاص شد. به طوری که زردی آنها بر روی دندان باقی خواهد ماند و ظاهری زشت به وجود می آورد.
علاوه بر افرادی که در مراقبت از دندان های خود کم کاری می کنند، موارد دیگری هم هستند که به این موضل گرفتار می شوند. افراد سیگاری و کسانی که مصرف کننده مواد مخدر هستند، بسیار بیشتر از سایر افراد به جرم گیری دندان نیاز دارند. علاوه بر افراد سیگاری و مصرف کنندگان مواد مخدر، کسانی که بیش از اندازه چای می نوشند نیز به جرم دندان مبتلا می شوند.
جالب است بدانید که علاوه بر مواد غذایی، حتی خود بزاق دهان نیز سبب افزایش جرم بر روی دندان ها می شود. بنابر این اگر حتی برای مدتی غذا هم نخوریم، باز هم جرم ها بر روی دندان ها می نشینند.

روش های جرم گیری دندان

به فرایند زدودن جرم از دندان جرم گیری میگوییم. جرم‌گیری دندان در طی چند جلسه انجام می‌شود و باید بیمار در فاصله بین جلسات، طبق دستورات متخصص دندانپزشکی عمل کند و بهداشت را کاملا رعایت کند و از دهان‌شویه‌های مخصوص استفاده کند.
دو روش اصلی برای از بین بردن جرم دندان وجود دارد، البته بعضی از دندانپزشکان از هر دو روش استفاده می کنند. در ادامه این دو روش شرح داده می شود.

 1. جرم‌گیری با ابزارهای دستی

  دندانپزشک شما در این حالت از یک جرم‌گیر دندان استفاده می‌کند و به صورت دستی پلاک‌های موجود روی دندان را از بین می‌برد. ار آنجا که دندانپزشک توانایی مشاهده پلاک‌ها را ندارد، مجبور است از حس لامسه خود برای شناسایی نواحی ایجاد پلاک و رسوب بر روی دندان‌ها استفاده کند.
 2. جرم‌گیری با ابزارهای اولتراسونیک

  ابزار جرم گیری دندان اولتراسونیک پلاک‌ها را از روی دندان شما با لرزش یک سر فلزی، پاک می‌کند، در این روش از اسپری کردن آب برای شستن پلاک‌ها از روی دندان و سرد نگهداشتن سر دستگاه استفاده می‌شود.

مراحل جرمگیری دندان

در ادامه مراحل و چگونگی از بین بردن جرم دندان را شرح خواهیم داد.

جرم گیری و کورتاژ لثه
جرم گیری و کورتاژ لثه
 1. جرم گیری با ابزارهای دندانپزشکی

  زمانی که با درمان جرم دندان و پلاک دندان ها، همچنان عوامل ایجاد عفونت در بافت اپیتلیوم (بافت پوششی) لثه‌ای اطراف دندان باقی بماند، با انجام کورتاژ لثه ای می‌توان درمان را انجام داد. لیزر با حذف بافت اپیتلیوم عفونی و حفظ بافت همبند سالم در لایه‌های زیرین، موجب می‌شود که بافت لثه‌ای سالمی ساخته شود. در کلینیک دندانپزشکی جرم گیری و جرم گیری عمیق دندان‌ها معمولا در دو تا چهار جلسه انجام می‌گیرد. دندان پزشک برای این که احساس درد نکنید، لثه‌ها را با استفاده از بی حسی موضعی بی حس می‌کند. در هر جلسه یک چهارم دهان و به مدت 45 دقیقه تحت درمان قرار می گیرد. در صورتی که بیماری لثه پیشرفته نباشد، جرم گیری در یک جلسه به طور کامل انجام می‌گیرد.
 2. بروساژ دندان

  احتمالا شما هم واژه بروساژ دندان را همراه با جرمگیری دیده یا شنیده‌اید. دندانپزشکان با آغشته کردن دندان‌ها به خمیر مخصوص و استفاده از وسیله ای چرخشی که یک برس به سر آن بسته شده است، اقدام به بروساژ سطوح دندانی می‌کنند، این کار معمولا بعد از جرمگیری دندان و برای به وجود آوردن سطح صیقلی روی دندان و همچنین حذف رنگ‌ها و لکه‌هایی که چسبندگی زیادی ندارند و سفید کردن دندان، استفاده می‌شود.
 3. صیقلی کردن دندان با AIRFLOW

  صیقلی کردن دندان با Airflow روشی ایده ال برای از بین بردن لک و تغییر رنگ ناشی از کشیدن سیگار و قلیون، مصرف چای و قهوه است، زیرا علاوه بر سفید شدن دندان‌، به طور کامل پلاک دندانها را از بین می‌برد. از این روش برای پاکسازی و باز کردن فیشرها قبل ازشیار بندی دندان استفاده می‌شود. این روش جرمگیری دندان با صیقل دادن دندان بدون تماس مستقیم، فشار و گرما باعث بهبود وضعیت دندان‌های بیمار می‌شود و نسبت به دیگر روش‌های درمانی پریودنتال برتری دارد. در این روش، یک اسپری هوا و سدیم بی کربنات و جت آب برای برطرف کردن پلاک و لکه ها مورد استفاده قرار می‌گیرند. در این روش بیمار دردی را حس نخواهد کرد.

جرم‌گیری دندان با لیزر

تقبل هزینه جرمگیری دندان و جرم گیری عمیق لیزری دندان هم به منظور پیشگیری و هم به عنوان یک روش درمانی مورد استفاده قرار می‌گیرد. روش جرمگیری و سفید کردن دندان با لیزر به عنوان یک اقدام پیشگیرانه استفاده می‌شود.
پس از روش‌های پاکسازی عمیق، پاکت‌های لثه و سطوح ریشه با یک لیزر آبی درمان می‌شوند تا اتصال مجدد بافت‌های لثه را بهبود ببخشد. این کار باعث تسکین التهاب و بهبودی سریع بافت‌های لثه می شود و باعث اتصال دوباره ی بافت‌های لثه به دندان می‌شود. دستگاه AMD Laser: در این روش از ژل بلیچینگ برای سفید کردن دندانها ، بر روی دندان ها استفاده می شود و در ادامه پرتو شتاب دهنده بطور مستقیم بر روی دندان ها تابانده می شود تا به این ترتیب حداکثر نتایج بهینه حاصل شود. روش سفید کردن دندان با لیزر یک روش بی خطر و بدون درد است. به این ترتیب می توان رنگ دندان ها را تا 8 درجه در مدت کمتر از یک ساعت سفید کرد.
در طول جلسه بعدی، دندان پزشک مجددا لثه‌ها را معاینه می‌کند تا میزان بهبودی پاکت‌های لثه را بررسی کند. در صورتی که عمق پاکت‌های لثه هنوز بیش از 3 میلی متر باشند، روش‌های درمانی قوی‌تر از سفید کردن دندان با لیزر تجویز می‌شود.

فواید جرم گیری دندان

از بین رفتن جرم باعث کاهش پوسیدگی دندان می‌شود. بروساژ و جرم‌گیری دندان همچنین باعث بهبود ورم و التهاب لثه شده و مانع از تبدیل شدن این مشکل به یک بیماری شدید لثه می‌شود. با این حال، مزیت‌های جرم‌گیری دندان تنها تا زمانی دوام دارد که دوباره جرم روی دندان شکل نگیرد. بعضی از بیماران که بهداشت دهان و دندان خود را به خوبی رعایت نکنند، به جرم‌گیری دندان دوره‌ای نیاز پیدا می‌کنند.

عوارض جرم‌گیری دندان

با وجودی که روش‌های درمانی جرم گیری دندان و تمیز کردن عمیق ریشه‌های دندان پر خطر نیستند، اما خطر ایجاد خونریزی لثه و عفونت در لثه‌ها همواره وجود دارد. برای جلوگیری از این مشکل پس از جرمگیری دندان، ممکن است دندان پزشک از فیبرهای آنتی بیوتیک بر روی لثه برای مدت یک هفته پس از درمان استفاده کند. اگر شما با خطر بالای عفونت لثه مواجه هستید، ممکن است به شما توصیه شود قبل و بعد از انجام جرم گیری از داروهای آنتی بیوتیک استفاده کنید تا به این ترتیب از ورود باکتری‌ها به جریان خون پیشگیری شود.

هر چند مدت یکبار نیاز به جرم گیری است؟

این تماما بستگی به این دارد که شما تا چه اندازه به بهداشت و سلامت دندان های خود اهمیت می دهید. بسیاری از افراد تنها با یک بار جرم زدایی جرم سنگین و انباشته شده بر روی دندان هایشان از بین می رود و پس از آن شروع به مراقبت از دندان می کنند و دیگر نیاز اساسی به این کار ندارند. و در صورت لزوم می توانند از روش دستی استفاده کنند ولی چیزی که کاملا مشخص است این است که هر کس سالی یکبار به این کار نیاز دارد تا جرم هایی که با ابزاری مانند مسواک قابل پاک شدن نیستند، با ابزارهای قوی تری مانند ابزار دندانپزشکی از بین بروند. هرچه مراقبت شما از دندان هایتان بیشتر باشد جرم گیری ساده تر، سریع تر و غیر ضروری تر است.
در مورد افرادی که مرتب مسواک می زنند چندان مهم نیست که هر سالی یکبار این عمل را انجام بدهند ولی اگر این کار را توسط پزشکان کار بلد انجام بدهند بسیار خوب است.
اینکه گفته می شود هر 6 ماه یک بار دندان ها جرم گیری شود مبنای علمی برای همه ی افراد ندارد و تنها افرادی محدودی هستند که با توجه به تشخیص دندانپزشک متخصص لازم است هر 6 ماه یک با دندان های خود را جرم گیری کنند.

هزینه جرم‌گیری دندان

هزینه جرم گیری دندان بستگی به عوامل متعددی دارد، از جمله این عوامل می‌توان اشاره کرد به روش مورد استفاده در درمان، تعداد جلسات مورد نیازی، مراقبت‌های لازم پس از درمان و سطح تخصص دندانپزشک. قیمت جرم گیری دندان پس از معاینه اولیه در کلینیک ما به اطلاع شما خواهد رسید.

مراقبت های پس از جرم گیری و بروساژ دندان

مراقبت های پس از جرم گیری و بروساژ دندان
مراقبت های پس از جرم گیری و بروساژ دندان

• حتما سالی یک بار جرم گیری را در برنامه بهداشتی خود قرار دهید.
• اگر در هنگام مسواک زدن دچار خونریزی در ناحیه ای از لثه شدید، مطمئنا نیاز به مراجعه به دندانپزشک دارید.
• با دقت مسواک زدن یکی از مهمترین عوامل جلوگیری از جرم دندان است ، روزی 30 ثانیه مسواک زدن نمینواند کمک شایانی به جلوگیری از جرم گرفتن دندان نماید.
• بعد از جرمگیری حتما از دهانشویه که دندان پزشک تجویز میکند استفاده نمایید زیرا در بهبود زخمهای به جا مانده از جرم گیری موثر است و یک هفته بعد از جرم گیری استفاده از دهانشویه را قطع نمایید.
• در صورت حساس شدن دندان پس از جرم گیری اصلا نیاز به نگرانی نیست ، حساسیت دندان پس از مدتی رفع خواهد شد.
• جرم گرفتن دندان فقط در بزرگسالان اتفاق نمیافتد ممکن است دندان های کودکان نیز جرم بگیرند در صورتی که در بررسی های دوره ای دندانپزشک وجود جرم را تشخیص دهد ،دندان کودکان هم باید جرم گیری شود جرمهای ایجاد شده روی دندان کودکان نیز مانند بزرگسالان است.

سؤالات رایج در مورد جرم‌گیری دندان

 1. آیا انجام دادن جرم گیری خطر دارد؟

  بیشتر افراد این تصور را دارند که جرم گیری به مینای دندان آسیب زده و باعث پوسیدگی ها شده ولی باید ذکر شود که وجود جرم هایی که روی دندان و لثه ها هستند به بافت دندان ها آسیب جدی وارد می کنند و با تجمع میکروب ها در دهان به تکثیر هم ادامه می دهند .پس وجود جرم در دهان مضر بوده نه از بین بردن جرم ها. نکته ای که باید بدانید این است که جرم گیری باعث حساس شدن دندان شده و با برخورد کردن نوشیدنی های سرد و گرم به آن تیر کشیده و جرم هایی که تا قبل از آن روی دندان بودند به عنوان عایقی عمل کرده که جلوی حساسیت را گرفته و اگر این لایه جرم از روی دندان از بین برود منجر به این حالت شده و کاملا طبیعی بوده ولی این حساسیت فقط تا چند روز بعد از انجام جرم گیری وجود دارد پس نباید نگران این موضوع باشید.
 2. آیا جرم‌گیری باعث ضعیف شدن و لق شدن دندان‌ها می‌شود؟

  از آنجا که افراد در مورد جرم گیری دندان اطلاعات کافی ندارند بسیار طبیعی است که نظریات اشتباه و شایعه ها را در این زمینه باور کنند. یکی از این شایعه ها این است که با انجام عمل جرم گیری بر روی دندان ها آنها لق خواهند شد. این باور کاملا غلط است زیرا با انجام این عمل به هیچ عنوان دندان لق نمی شود. پس از آن که جرم بر روی دندان می نشیند، اسیدی که از جرم ها به وجود می آید سبب می شود تا بخشی از قسمت های دندان نابود شود و بنابراین دندان لق به نظر بیاید. اما فرد بیمار متوجه این موضوع نخواهد شد و علت آن هم این است که حجم جرم ها به اندازه ایست که دور دندان را احاطه می کند و فرد اصلا حس نمی کند که بخشی از دندانش را از دست داده. ولی پس از آنکه جرم گیری دندان کاملا انجام شد، جرم ها از بین می روند و اکنون دیگر جرمی وجود ندارد که فضای از دست رفته میان لثه و دندان را پر کند. بنابراین بسیاری این تصور را دارند که جرم گیری دندان ها را لق می کند. این نظر اصلا صحت ندارد و هیچ توجیه علمی برای آن وجود ندارد.
 3. آیا استفاده از خمیر دندان های ضد جرم مفید می باشد؟

  خیر، جرم با مسواک و خمیر دندان پاک نمی شود و برای این منظور از دندانپزشکان باید کمک گرفت، ضمناً خمیر دندان هایی که به عنوان ضد جرم معرفی شده اند دارای مقادیر زیادی از مواد ساینده بوده و فقط رنگ و لکه های رسوب نموده بر دندان را که زنگ( Stain) نام دارد، تمیز می کنند و استفاده همیشگی از آنها توصیه نمی گردد. این خمیردندان ها، بعلت دارا بودن مواد ساینده زیاد، ایجاد خراش های بسیار ظریف بر سطح دندان ها نموده و زمینه را برای تجمع و چسبندگی بیشتر پلاک میکروبی فراهم می آورند. به مرور زمان با خوردن برخی خوراکی ها بر روی دندان ها ایجاد جرم می شود که باید دندان ها جرم گیری شوند زیرا به صورت لایه ی زرد رنگ تشکیل می شوند و اصلا ظاهر خوبی در هنگام لبخند زدن نداشته و شما می توانید در منزل هم جرم گیری دندان انجام دهید و جرم ها را نابود کنید. انجام جرم گیری با سوزش همراه بوده پس حتما باید دهان را ضدعفونی کرده و یک روز در میان از شوینده های قوی استفاده کرد تا از تشکیل شدن مجدد جرم ها بر روی دندان جلوگیری شود.
 4. آیا می‌توان دندان ایمپلنت، لمینیت و کامپوزیت شده را جرم‌گیری کرد؟

  جرم‌گیری و سفید کردن دندان‌ها همیشه با هم انجام می‌شوند. این کارها با هدف برداشتن جرم‌ها و پلاک‌هایی که روی لثه یا زیر آن جمع شده‌اند انجام می‌شوند. پزشک از یک ابزار دستی با سیستم‌های دیپلر و اولتراسوند توسط EMS مخصوص ایمپلنت‌های دندانی و ونیرهای دندانی بدون احتمال خراب شدن سطح خارجی آنها را تمیز می‌کنند. اگر شما ایمپلنت دندانی در دهان خود دارید باید به طور مرتب به دندانپزشک مراجعه کنید تا مطمئن شوید که اطراف آنها به طور صحیح تمیز شده و از بروز عفونت‌هایی که باعث لق شدن آنها می‌شود پیشگیری شود. ایمپلنت‌ها نیز مانند دندان‌های طبیعی نیاز به توجه ویژه دارند.
 5. آیا پولیشینگ برای دندان‌ها بد است؟

  در انتهای جلسه درمانی در مطب دندانپزشک پس از این که دندان‌های به طور کامل تمیز و معاینه شدند، دندانپزشک آنها را پولیش می‌کند. در این فرایند از خمیردندان‌های دانه‌دار بر روی دستگاه پولیش چرخشی استفاده می‌شود. طبق مقالات چاپ شده در مجله بین‌المللی موارد عملیاتی در بهداشت دندان گفته شده که در حالی که پولیشینگ باعث تمیز شدن دندان‌ها می‌شود اما این فرایند صد در صد الزامی و ضروری نیست. پولیشینگ دندان‌ها هیچ مزیتی برای سلامتی ندارند و هیچ تأثیری بر پوسیدگی، سرطان دهان یا بیماری لثه ندارند. بیشتر دندانپزشکان انجام پولیشینگ را توصیه می‌کنند. این بدان معناست که دندانپزشک فقط قسمت‌های لکه‌دار دندان‌ها و نه همه آنها را درخشان‌تر می‌کند. این بدان دلیل است که برخی تحقیقات نشان می‌دهند که پولیشینگ زیاد همه دندان‌ها ممکن است باعث از بین رفتن مینای دندان‌ها شوند. به هر حال، اگر بخواهید دندان‌های خود را پولیش کنید نباید بیش از دو مرتبه در سال این کار را انجام دهید زیرا استفاده از خمیردندان‌های خشن‌تر و دو مرتبه پولیشینگ دندان در سال نمی‌تواند باعث آسیب‌دیدگی مینای دندان شود.
دندان های سفید و مرتب تاثیر زیادی روی زیبایی افراد می گذارد. زمانی که دندان ها تغییر رنگ بدهند و جرم روی آن ها را بپوشاند، زیبایی افراد دچار اختلال شده و لبخند افراد زیبایی خود را از دست می…
با توجه به اهمیتی که داشتن دندان های سفید بر زیبایی دارد موضوع جرم گیری دندان هم اهمیت بالایی یافته است. امروزه با وجود روش های مختلف جرم گیری دندان، هر فردی متناسب با شرایط خود ممکن است یکی از…
شاید شما قصد جرم گیری دندان های خود را داشته باشید و این سوال برایتان پیش آمده باشد که با جرمگیری دندان رنگ دندان تغییری می کند؟ آیا جرمگیری دندان را سفید می کند؟ جرمگیری دندان به روشی گفته می…
رسوباتی که روی دندان ها وجود دارد می تواند باعث بوی بد در دهان شود به این رسوبات، جرم می گویند. جرم دندان می تواند مشکلات زیادی را برای دندان ها به وجود آورد. به همین سبب یکی از اقداماتی…
در طب اسلامی رعایت بهداشت دهان و دندان بسیار توصیه شده است. یکی از محورهای مهم بهداشت دهان و دندان جرم گیری دندان در طب اسلامی است که در این مقاله به آن پرداخته می شود.

جرمگیری دندان کامپوزیت شده

شنبه, 23 فروردين 1399 ساعت 09:26
زیبایی و سلامت دندان یکی از مهمترین موضوعاتی می باشد که امروزه ذهن بسیاری از افراد را در جهان به سوی خود مشغول کرده است که به کمک روش هایی مانند جرم گیری دندان و یا بلیچینگ و دیگر روش…
دندان ها به دلایل مختلفی ممکن است درگیر جرم شوند. مثلا زمانی که بعد از صرف غذا اقدام به تمیز نکردن دندان های خود نماییم، یا استفاده از مسواک را به ندرت انجام دهیم، می تواند بر روی دندان لکه…
عدم رعایت بهداشت دندان ها بصورت منظم، باعث می شود مواد غذایی موجود در لابه لای دندان ها به پلاک دندان(لایه های سفت و مواد رسوبی چسبیده به دندان که با نخ و مسواک قابل پاکسازی نیستند) تبدیل شوند، که…
اگر برای اولین بار قصد انجام جرم گیری دندان را دارید لازم است نکات خاصی در این زمینه بدانید. بعد از بررسی اینکه علت جرم دندان چه عواملی است در بخش های بعدی سعی کرده ایم به بیان نکاتی درمورد…
از جرم گیری دندان چه می‌دانید؟ جرم‌ها لایه‌های مشخصی روی دندان‌ها هستند که باعث می‌شوند، دندان‌ها زرد رنگ به نظر برسند، یا بوی ناخوشایندی از دهان متصاعد شود، که برای خیلی‌ها ناراحت کننده است. جرم دندان در اثر تجمع طولانی…
جرم گیری دندان چیست و چه کاربردی دارد؟ بطور حتم اگر تابحال از خدمات جرم گیری لثه و دندان استفاده نکرده باشید از لزوم انجام آن اطلاع دارید. به مرور زمان و بعلل مختلف لایه هایی از جرم بر روی…
در صورتی که دندانپزشک معالج شما، در نظر دارد تا شما را تحت فرایند درمانی جرم گیری قرار دهد، ممکن است از او در خصوص جرم گیری دندان با بی حسی سوال کنید. اغلب بیماران تمایل دارند تمامی فرایندهای دندانپزشکی…
یکی از مهم ترین کارهایی که برای بهداشت دهان و دندان بسیار موثر است جرم گیری دندان است. در واقع جرم دندان به گونه ای است که فقط با مسواک زدن نمی توان آن را از بین برد و برای…

تفاوت بلیچینگ و جرمگیری دندان

شنبه, 17 اسفند 1398 ساعت 13:41
بلیچینگ و جرمگیری چه تفاوتی باهم دارند؟ آیا از نظر میزان زیبایی بلیچینگ و جرمگیری تفاوتی دارند؟ تفاوت هزینه های جرمگیری دندان و بلیچینگ چقدر است؟ ما در این مقاله به سوالات متداولی که ممکن است برای شما درمورد تفاوت…
جرم‌گیری دندان‌های ایمپلنت سه مرحله دارد.با قلم‌موی تیتانیومی دستگاه جرم گیری دندان التراسونیک لرزش‌هایی روی دندان ایجاد می‌کنند.به‌وسیله‌ی لیزر لثه را کورتاژ و دندان‌ها را پولیش می‌کنند.با airflow سطحی صاف ایجاد می‌کنند. جرم‌گیری با فویل به‌وسیله‌ی جوش‌ شیرین و خمیر…
ابتدا بدانیم که دندان را جرم‌گیری کردن به چه معنا می‌‌باشد، بر اثر گذشت زمان خیلی از رسوبات و آلودگی‌هایی که از پس‌مانده‌های غذایی به وجود آمده‌اند و با مسواک‌زدن از روی دندان‌ها پاک نمی‌شوند بر روی دندان‌ها و لثه‌ها…
تعریف پلاک دندان، به زبان ساده، لایه ای نازک و چسبناک بر روی دندان ها است که می تواند میلیون ها باکتری را به خود جذب بکند. پلاک روزانه با خوردن و آشامیدن مواد غذایی روی دندان شکل میگیرد و…
امروزه افراد بیشتر از گذشته مراقب سلامتی و زیبایی خود هستند، از جمله کارهایی که بیشتر در جهت زیبایی انجام می دهند، لمینت دندان می باشد. لمینت کردن دندان ها باعث می شود تا شما دندان های سفیدی داشته باشید…
همه افراد احتمالا حداقل یک بار جرم گیری دندان را در زندگی خود تجربه می کنند. به فرآیند زدودن جرم های سطح دندان و زیر لثه جرم گیری دندان گفته می شود. افراد در طول عمرشان ممکن است بارها دندان…
جرم گیری دندان هر ساله جزو اقدامات مهمی می باشد که توسط پزشکان و متخصصان لثه و دندان پیشنهاد می شود. بر اثر تجمع پلاک دندان، جرم دندان منجر می شود که پس از مدتی دندان ها ظاهر زننده ای…
جرم گیری ریشه دندان اگر چه در نگاه اول به عنوان یکی از عناصر زیبایی مورد توجه قرار می گیرد اما با اندکی دقت و تأمل متوجه می شوید که این جرم گیری در راستای سالم ماندن ریشه دندان انجام…
مسواک زدن و استفاده از نخ دندان، از جمله روش های روزمره برای سالم نگه داشتن دندان ها است، با این وجود اگر احساس می کنید لبخند شما فاقد درخشش است یا در مقایسه با گذشته رنگ آن تغییر کرده…
خرابی یا پوسیدگی دندان ها و نیاز به جرم گیری دندان در بارداری، یکی از عمده ترین بیماری های رایج کشورهای در حال توسعه مانند آسیای غربی و آفریقا می باشد. ضرورت توجه به بیماری های دندان در قبل، حین…
جرم های روی دندان، علاوه بر این که ظاهر و زیبایی دندان ها را تحت تاثیر قرار می دهند، دندان ها را زرد می کنند و می توانند موجب پوسیدگی دندان ها شوند. به همین دلیل اغلب برای مقابله با…

جایگزین جرمگیری دندان در خانه

یکشنبه, 11 اسفند 1398 ساعت 12:26
اگر به دنبال روش های جایگزین جرم گیری دندان در خانه و جدیدترین روش جرم گیری دندان در مطب هستید، ممکن است روش هایی که امتحان کرده اید به اندازه کافی مؤثر نبوده باشد و به دنبال روش های جایگزین…
درمان جرم گیری دندان با لیزر چگونه انجام می شود. جرم دندان به عنوان یک پلاک دندان میکروبی شناخته می شود که به شکل یک لایه چسبناک و بدون رنگ به شکل رسوب بر روی دندان ها تجمع می کند.…
یکی از رایج ترین دلایلی که اغلب افراد به دندان پزشک مراجعه می کنند، جرم گیری دندان هایشان است. یکی از مهم ترین و اولین سؤال هایی که تمام مراجعه کنندگان به کلینیک و مطب دندانپزشکی در ذهن خود دارند…
جرم‌گیری دندان به پاکسازی دندان از پلاک هایی گفته می شود که بر روی دندان قرار گرفته اند و رنگ دندان را تغییر می دهند و در نهایت موجب می شوند که زیبایی دندان از بین برود. با کمک جرم‌گیری…
حفظ سلامت بهداشت دهان و دندان از اموری است که هم در دین و هم در اصول بهداشتی بسیار به آن اهمیت داده شده است، رعایت نکردن بهداشت دهان و دندان نه تنها سبب بروز بیماری هایی می شود بلکه…
جرم دندان، یکی از مهم ترین عوامل پوسیدگی و خرابی دندان ها می باشد که در خصوص کودکان بسیار اهمیت دارد. در این مقاله قصد داریم تا در ارتباط با جرم گیری دندان در کودکان و مسائل مرتبط با جرم…
با انجام جرم گیری دندان ها در واقع تا حد بسیار بالایی از سلامت دهان ، دندان ها و لثه ها می توان اطمینان حاصل کرد. این عمل در صورتی که اصولی انجام شود هیچ گونه آسیبی به دندان ها…
هنگامی که یک متخصص دندانپزشکی دندان های شما را تمیز می کند، معمولاً با استفاده از خمیر ملایم و پولیش چرخان، جرم گیری دندان را تمام می کند. آیا صیقل دادن دندان به این روش ضروری است یا فایده ای…
رنگ دندان ها به دلایل زیادی ممکن است زرد شود یا تغییر رنگ دهد. از آنجا که دندان ها نقش زیادی در زیبایی صورت دارند و علاوه بر تأثیرات زیاد در سلامتی، در حفظ زیبایی لبخند افراد نیز بسیار مؤثر…
به احتمال زیاد تبلیغات متعددی را در خصوص ماسک دندان دیده اید و بسیار در مورد این محصولات شنیده اید. اگر علاقه مندید در خصوص این محصول اطلاعاتی کسب کنید با دکتر فاطمه لبافی همراه باشید.
جرم دندان از یک ماده سخت معدنی تشکیل شده است که بر روی دندان دیده می‌شود بیشترین مقدار جرم در پشت دندانهای جلو پایین دیده می‌شود زیرا مجاری غدد بزاقی به این قسمت باز می‌شود.جرم‌گیری در زنان باردار بهتر است…
باکتری هایی در دهان وجود دارند که همراه با پروتئین ها و مواد غذایی باقی مانده در میان دندان ها، لایه ی زبری به نام پلاک دندان را روی دندان ها ایجاد می کنند. این لایه ی نازک زبر به…
افرادی که اصول بهداشت دهان و دندان را رعایت نمی کنند، ممکن است جرم هایی در قسمت دندان و لثه برای آن ها به وجود آید. جرم گرفتن دندان و لثه یکی از مشکلاتی است که می تواند برای افراد…
جرم گیری دندان ارتودنسی اهمیت زیادی در طول درمان ارتودنسی دارد. اغلب افرادی که تحت درمان ارتودنسی قرار می گیرند، به این نوع جرم گیری نیاز می یابند. جرم گیری دندان ارتودنسی قبل، حین و بعد از درمان ارتودنسی مطرح…
امروزه سلامت دهان و دندان همان طور که در دین اسلام هم مورد توجه قرار گرفته است از دغدغه های افراد است که نخستین راه مراقبت از آنها می تواند مسواک زدن و استفاده از نخ دندان باشد، زیرا در…
هر فرد برای سلامتی دهان و دندان باید سالی دو بار به دندان پزشک مراجعه و دندان هایش را معاینه و چک آپ کند. در این چک آپ های سالیانه ممکن است نیاز به جرمگیری دندان باشد که دندان پزشک…

جرمگیری دندان چیست؟

دوشنبه, 05 اسفند 1398 ساعت 09:50
بارها با اصطلاح جرم ‌گیری دندان مواجه شدیم. اگر از دندان‌های زرد خودتان یا دیگری خسته شده‌اید یا احساس می‌کنید منظره‌ی زشتی از ظاهر دندان‌هایتان ایجاد شده، اولین پیشنهادی که ذهنتان را معطوف خواهد کرد جرم‌گیری دندان است. این اصطلاح…

مشاوره رایگان

برای دریافت مشاوره رایگان فرم زیر را تکمیل کنید
(*)
لطفا نام خود را وارد کنید
(*)
شماره تماس خود را وارد کنید
(*)
ورودی نا معتبر