جرم گیری دندان (بروساژ دندان) | مراحل، مزایا، روشها، عوارض و سوالات

جرم گیری دندان (بروساژ دندان) | مراحل، مزایا، روشها، عوارض و سوالات

وجود جرم روی دندانها، بوی بد دهان، پوسیدگی‌های دندانی و بروز بیماری‌های لثه را به دنبال خواهد داشت. با وجود رعایت بهداشت دهان و دندان مرتب و استفاده از روشهای جرم گیری دندان در منزل، اما با این وجود همه جرم‌های دندانی از بین نمی‌روند. به همین منظور همواره توصیه می‌شود تا هر چند وقت یک بار برای جرم گیری به مطب دندانپزشکی مراجعه شود. جرم گیری دندان هیچگونه دردی نداشته و فواید بسیار مهمی برای سلامت دهان و دندان به همراه دارد.

آیا اهمیت جرم گیری دندان را می‌دانید؟
آیا از خطرات و عوارض وجود جرم روی دندانهای خود خبر دارید؟ آیا احساس می‌کنید که جرم گیری به دندان‌هایتان آسیبی وارد می‌کند؟ روشهای جرم گیری دندان کدام‌اند؟ مراحل آن به چه صورت است؟ آیا جرم گیری دندان درد دارد؟
این مقاله را مطالعه کنید تا پاسخ تمام سوالات خود را درباره جرم گیری دندان به دست آورید.

جرم گیری دندان چیست؟

جرم گیری دندان چیست؟

جرم گیری دندان یک روش درمانی برای از بین بردن پلاکها و جرم‌های دندانی است.

با فعالیت باکتری‌های موجود در دهان، لایه‌هایی به نام پلاک دندان ایجاد می‌شوند و می‌توانند به مینای دندان آسیب رسانده و مشکلات و عوارض بی شماری را برای سلامت دهان و دندان ایجاد کنند. امکان برداشتن این پلاک‌ها به راحتی ممکن نبوده و لازم است تا دندانپزشک این کار را برای بیمار انجام شود. بدین منظور جرم گیری دندان، به کمک ابزارهای خاص خود برای پاکسازی دندان در کلینیک دندانپزشکی دکتر لبافی، مورد استفاده قرار می‌گیرد.

آیا انجام جرم گیری دندان خطرناک است؟

بهتر است این را بدانید که آن چیزی که برای شما خطرناک است، روند جرم گیری دندان نیست، بلکه خود جرم است. وجود جرم می‌تواند سبب بروز پوسیدگی‌های دندانی و بیماری های لثه شود و در صورت عدم رسیدگی به آن، در نهایت به از دست رفتن کامل دندان منجر شود. اگر شما هم از آن دسته افرادی هستید که همچنان تصور دارید که جرم گیری می‌تواند به دندان‌هایتان آسیب وارد کند، باید این باور غلط را از خود دور کنید. در صورتی که در زمانی مناسب برای درمان، اقدامی نشود، علاوه بر درمان‌های پیچیده‌تر باید هزینه‌های اضافی‌تری را نیز تقبل کنید. دکتر فاطمه لبافی، بدون اینکه مشکلی در این روند درمانی برایتان ایجاد شود، جرم گیری دندان در دندانپزشکی را به بهترین نحو ممکن انجام می‌دهند.

چرا دندان جرم می‌گیرد؟

حتی اگر بهداشت دهان و دندان خود را به خوبی رعایت کنید، اما با این وجود باکتری‌هایی در دهان وجود دارند که با مصرف باقی مانده‌های غذایی به خصوص پروتئین‌ها به تشکیل پلاک‌های روی دندانی می‌پردازند. این پلاک‌ها، می‌توانند در بخش‌هایی از دندان مانند خط لثه که مسواک و نخ دندان به خوبی به آن دسترسی ندارد، تجمع پیدا کنند و سبب آسیب رسیدن به دندان و لثه شوند. از طرف دیگر، در صورتی که برای برداشت آنها اقدامی صورت نگیرد، جرم به حدی پیشرفت می‌کند که می‌تواند منجر به بروز بیماری‌های لثه و یا حتی از دست رفتن دندان شود. این تصور که جرم گیری سبب از بین رفتن دندان می‌شود که برخی از افراد به آن فکر می‌کنند، کاملا اشتباه بوده و در واقع به این دلیل است که این افراد جرم را بخشی از خود دندان در نظر گرفته‌اند.

پیشنهاد میکنیم حتما بخوانید

علل زود جرم گرفتن دندان

تشکیل جرم‌های دندانی بسیار راحت و سریع اتفاق می‌افتند. شما باید به خوبی بهداشت دهان و دندان خود را رعایت کنید تا تشکیل آنها را به تعویق انداخته و اجازه باقی ماندن آنها را روی دندان‌های خود ندهید. برای اینکه بیشتر با علل ایجاد و زود جرم گرفتن دندان آشنا شوید، بخش زیر را نیز مطالعه کنید.

 1. فقط یک بار مسواک زدن در طول روز

  یکی از دلایل شایعی که سبب زود جرم گرفتن دندانها می‌شود، این است که شما تنها یک بار در روز از مسواک استفاده می‌کنید. برای اینکه نتیجه درستی از مسواک زدن خود بگیرید، حداقل باید دوبار در روز از مسواک استفاده داشته باشید که بهترین زمان آن نیز، یکی شب قبل از خواب و دیگری، صبح بعد از بیدار شدن از خواب می‌باشد.
 2. مصرف بیش از حد مواد غذایی چسبناک و شیرین

  برخی از مواد غذایی مانند پیتزا، اسنک، گز، سوهان، انواع شیرینی‌ها و غیره می‌توانند دلیل رایجی بر تشکیل جرم‌های دندانی باشند. بهتر است تا یک رژیم غذایی خوب و سالم را در پیش بگیرید و بعد از مصرف مواد غذایی شیرین و چسبناک، مسواک بزنید و یا اگر شرایط مسواک زدن را ندارید، حداقل دهان خود را با آب بشویید.
 3. عدم استفاده از خمیر دندان

  درست است که استفاده از خمیر دندان لزومی ندارد و مسواک زدن اصولی و صحیح، مهم‌تر می‌باشد، اما نباید از تاثیر خمیر دندان برای کاهش جرم‌های دندانی غافل شوید.
 4. عدم استفاده از نخ دندان

  یکی دیگر از مواردی که منجر به زود جرم گرفتن دندان‌ها می‌شود، استفاده نکردن از نخ دندان است. لازم است تا بسیاری از جرم‌های بین دندانی را با نخ دندان بردارید.
 5. عدم مراجعه به مطب دندانپزشکی

  باید بدانید که بخشی از جرم‌های دندان در قسمت‌هایی قرار می‌گیرند که مسواک و نخ دندان نمی‌توانند آنها را بردارند. بنابراین ضروری است تا هر چند وقت یک بار به کلینیک دندانپزشکی مراجعه داشته باشید تا دندانپزشک به بررسی و ارزیابی شرایط دندان‌های شما بپردازد و اگر نیاز بود، جرم گیری را برایتان انجام دهد. معمولا توصیه می‌شود تا حدود 6 ماه یک بار برای جرم گیری به کلینیک دندانپزشکی مراجعه شود.
 6. عدم درمان ارتودنسی

  مورد دیگری که اهمیت زیادی دارد، ارتودنسی دندان است. افرادی که دارای ناهنجاری‌های دهان و دندان هستند، یعنی دندانها و فک آنها در موقعیت نرمال و طبیعی قرار ندارد، بسیار در معرض ابتلا به بروز جرم‌های دندانی می‌باشند، زیرا تمیز کردن این دندانها بسیار دشوارتر است. بنابراین اگر شما هم دچار دندان‌های به هم ریخته هستید، حتما در اسرع وقت به کلینیک ارتودنسی مراجعه داشته و با ارتودنتیست مشورت نمایید.

پیشنهاد میکنیم مقالات زیر را نیز مطالعه نمایید.

عوارض جرم دندان

عوارض جرم دندان

وجود جرم روی دندانها و باقی ماندن آن در مدت زمان طولانی‌تر روی دندانها، خطرات و عوارض زیادی را به همراه دارد که در ادامه این عوارض را برای شما بیان می‌کنیم:

 1. بوی بد دهان

  باکتری‌های موجود در جرم دندان، می‌توانند گاز سولفید هیدروژن تولید کنند که این گاز سبب بوی بسیار بدی در دهان می‌گردد.
 2. پوسیدگی دندانها

  اسیدی که توسط باکتری‌های موجود در جرم دندان تولید می‌شود، به راحتی می‌تواند منجر به پوسیده شدن دندانها گردد. پوسیدگی دندان شاید در ابتدا سطحی باشد، اما به مرور زمان می‌تواند پیشرفت کند و به قسمت‌های عمقی‌تر دندان نفوذ نماید. در نتیجه دندان نیاز به پر کردن و یا عصب کشی پیدا می‌کند. در صورت عدم درمان، امکان از دست رفتن کامل دندان نیز وجود دارد.
 3. پوسیدگی ریشه دندان

  جرم‌های دندانی در بخش‌های زیر لثه و روی ریشه دندان تجمع پیدا می‌کنند که در واقع درمان این نوع پوسیدگی به عصب کشی و درمان‌های پیچیده‌تری نیاز دارد.
 4. خونریزی لثه

  وجود جرم سبب التهاب و تحریک لثه شده که ممکن است حتی در مواقع مسواک زدن نیز، لثه ها دچار خونریزی شوند.
 5. بیماری‌های لثه

  در صورتی که جرم روی دندان‌ها در مدت زمان بیشتری باقی بماند، احتمال بروز بیماری‌های لثه به شدت افزایش می‌یابند.
 6. التهاب و عفونت لثه

  اسیدی که توسط باکتری‌های مجود در جرم تولید شده است، سبب حل شدن فیبر لثه و الیاف کلاژن لثه شده که در نهایت منجر به شل شدن و التهاب لثه می‌گردد.

 7. تحلیل لثه

  جالب است بدانید که لثه برای فرار از باکتری‌های موجود در جرم دندان، از آن فرار می‌کند و در واقع خود را از آن دور می‌کند که در این شرایط فرد دچار تحلیل لثه می‌گردد و برای درمان نیاز به پیوند لثه خواهد داشت.
 8. تحلیل استخوان

  اگر جرم دندان سبب بروز بیماری‌های لثه و عفونت‌های لثه گردد، استخوان نیز دچار تحلیل شده که برای درمان آن باید پیوند استخوان صورت گیرد.
 9. بروز بیماری‌های قلبی و عروقی

  زمانی که فرد غذا می‌جود، باکتری‌های موجود در جرم دندان به داخل لثه نفوذ پیدا کرده و وارد رگ‌های خونی می‌شوند که از طریق همین رگ‌ها می‌توانند به تمام بدن منتقل شوند. به دنبال آن احتمال بروز بیماری‌هایی از جمله آنژین صدری، حمله قلبی، سکته مغزی و آرترواسکلروزیس افزایش می‌یابند.

جرم گیری دندان در منزل

جرم گیری دندان در منزل

در منزل هم می‌توان اقداماتی برای جرم گیری دندانها انجام داد، اما باید بدانید که همه جرم‌ها اینگونه از روی دندان برداشته نمی‌شوند و شما باید از دندانپزشک کمک بگیرید. با این حال می‌توانید از موارد زیر نیز کمک بگیرید:

 • استفاده از جوش شیرین به تنهایی یا با سرکه، لیمو و خمیر دندان
 • مسواک زدن با روغن زیتون
 • نگه داشتن نصف قاشق چای خوری شکر قهوه ای روی دندانها
 • مسواک زدن با سرکه سیب
 • جرم گیری دندان با زغال
 • استفاده از نمک
 • جرم گیری دندان با زنجبیل
 • استفاده از توت فرنگی
 • جرم گیری دندان به کمک عسل

علت جرم سیاه دندان

زمانی که سطح دندان و یا بین دندان سیاه دیده شود، نشانه‌ای از پوسیدگی دندان است که باید در سریع‌ترین زمان مورد ارزیابی قرار بگیرد. البته سیاه دیده شدن دندان می‌تواند دلایل دیگری مانند لکه‌های ناشی از مواد غذایی نیز باشد. اما در این قسمت ما در رابطه با جرم سیاه دندان صحبت خواهیم کرد. اگر بهداشت دهان و دندان به درستی رعایت نشود و به موقع برای جرم گیری به کلینیک دندانپزشکی مراجعه نشود، این جرم و پلاک‌های دندانی به مرور سبب ایجاد تارتار روی دندان شده که تارتار می‌تواند دلیلی بر سیاه شدن دندان نیز باشد. در صورتی که تارتار دلیلی بر ایجاد این سیاهی باشد، دندانپزشک باید رسوب را از روی دندانها تراش دهد. برای این کار دستگاه‌های اولتراسونیک با لرزش و ضربه روی جرم‌های سیاه، آنها را از بین می‌برند.

جرم شدید دندان

هنگامی که بهداشت دهان و دندان خود را به خوبی رعایت نمی‌کنید، شرایط را برای فعالیت باکتری‌های دهان و ایجاد پلاک‌های دندانی مساعد می‌نمایید. علاوه بر این، شما باید هر چند وقت یک بار برای چکاپ دندانها و جرم گیری دندانهای خود به مطب دندانپزشکی مراجعه داشته باشید، زیرا تمام پلاک‌ها و جرم‌های دندانی به کمک مسواک و نخ دندان از روی دندانها برداشته نمی‌شوند، بنابراین لازم است تا از دندانپزشک، دکتر فاطمه لبافی برای اینکار کمک گرفته شود. اگر این کارها را رعایت نکنید، جرم دندان گسترش پیدا می‌کند و به بخش های عمیق دندان و لثه نیز نفوذ پیدا می‌کند. همچنین به پلاک دندانی تبدیل شده و ایجاد تارتار می‌کند. تارتار بسیار سخت‌تر از جرم دندان می‌باشد. در این شرایط مینای دندان در معرض خطری بسیار جدی قرار گرفته و اگر برای درمان به موقع اقدامی صورت نگیرد ممکن است تا به از دست رفتن دندان منجر شود.

فواید جرم گیری دندان

فواید جرم گیری دندان

جرم گیری دندان دارای فواید بی شماری است که در ادامه آنها را برای شما مورد بررسی قرار می‌دهیم:

 1. جلوگیری از پوسیدگی دندانها

  پوسیدگی دندان، یکی از شایع‌ترین علل مراجعه افراد به کلینیک‌های دندانپزشکی می‌باشد. پوسیده شدن دندان، منجر به ایجاد حفره‌هایی در بخش خارجی مینای دندان می‌شود. این حفره‌ها می‌توانند منجر به تشکیل پلاک‌های دندانی شوند که به شکل یک رسوب سفید رنگ و سخت روی دندانها قرار می‌گیرند. با وجود اینکه مسواک زدن و نخ دندان کشیدن به صورت روزانه تا حد زیادی از تشکیل این پلاک‌ها جلوگیری می‌کنند، اما مسواک و نخ دندان همواره نمی‌توانند تمام جرم‌ها و پلاک‌های بین دندانی را از بین ببرند. باقی ماندن پلاک روی دندان در مدت زمان بیشتر، سبب ایجاد تارتار می‌گردد که در واقع مینای دندان را از بین می‌برد. اگر به صورت منظم به کلینیک دندانپزشکی مراجعه نمایید، چنین تارتارهایی به راحتی از بین می‌روند و احتمال بروز پوسیدگی‌های دندانی به حد زیادی کاهش پیدا می‌کند.

 2. جلوگیری از بروز بیماری‌های لثه

  باید بدانید که جرم و پلاک دندان، تنها برای دندان ایجاد مشکل نمی‌کند. این مواد می‌توانند در زیر خط لثه تجمع پیدا کرده و سبب آسیب رسیدن به لثه‌ها شوند. پیشرفت بیماری‌های لثه در نهایت می‌توانند به دست رفتن کامل دندان نیز منجر شوند. پس یکی دیگر از فواید جرم گیری دندان این است که با از بین بردن پلاک‌ها و جرم‌های دندانی، به حد بسیار زیادی مانع از بین رفتن دندان می‌شود.
 3. رفع بوی بد دهان

  بهترین راهکار برای جلوگیری از بوی بد دهان، رعایت بهداشت دهان و دندان و استفاده از مسواک، نخ دندان و دهانشویه می‌باشد. با وجود اینکه این روشها، بسیار موثر هستند، اما به تنهایی قادر به رفع بوی بد دهان نیستند، خصوصا زمانی که پلاک و جرم‌های دندانی و تارتار روی دندانهای شما تجمع پیدا کرده‌اند. بنابراین جرم گیری تا حد زیادی سبب رفع بوی بد دهان می‌گردد.
 4. سفیدتر کردن دندانها

  زمانی که جرم‌ها روی سطح دندانها قرار می‌گیرند، روی رنگ دندان نیز تاثیر گذاشته و طاهر دندانها را زردتر نشان می‌دهند. به همین دلیل یکی دیگر از فواید جرم گیری دندان، این است که به سفیدتر شدن دندانها کمک می‌کند.
 5. افزایش سلامت کلی بدن

  باید بدانید که دهان به شدت می‌تواند بر سایر اعضای بدن به خصوص قلب، تاثیر گذار باشد. مراجعه منظم به مطب دندانپزشکی و چکاپ دندانها، می‌تواند نقش بسزایی در کاهش حملات قلب و سکته داشته باشد. یعنی وجود التهاب‌های مزمن با وجود بیماری‌های لثه، می‌تواند سبب سخت شدن عروق و سکته قلبی می‌گردد.
 6. جلوگیری از درمان‌های پیچیده و هزینه‌های بیشتر

  اگر عنوان عوارض جرم روی دندانها را مطالعه کرده باشید، متوجه شدید که جرم روی دندانها می‌تواند خطرات بسیاری برایتان به دنبال داشته باشد. در واقع جرم گیری دندان نوعی مراقبت پیشگیرانه می‌باشد که مانع از بروز بسیاری از بیماری‌ها و صرف هزینه در آینده می‌گردد.

هزینه جرم گیری دندان

قیمت جرم گیری دندان با توجه به مواد متعددی مانند تخصص دندانپزشک، موقعیت جغرافیایی مطب دندانپزشکی و غیره در نظر گرفته می‌شود. اینکه بیمار نیاز به چند جلسه جرم گیری دارد نیز، هزینه نهایی آن را تحت تاثیر قرار می‌دهد. هزینه قطعی جرم گیری دندان بعد از معاینه توسط دکتر فاطمه لبافی، به اطلاع شما می‌رسد.

پیشنهاد میکنیم حتما بخوانید

روشهای جرم گیری دندان

روش های جرم گیری دندان

جرم گیری می‌تواند با روشهای زیر انجام گیرد:

 1. جرم گیری با ابزارهای دستی

  جرم گیری با ابزار های دستی

  اگر میزان جرم روی دندان‌های بیمار شدید نباشد، دندانپزشک از ابزارهای دستی استفاده می‌کند. در این روش حس لامسه دندانپزشک به خوبی می‌تواند به شناسایی موقعیت پلاک‌های دندانی کمک کند.
 2. جرم گیری با استفاده از ابزارهای اولتراسونیک

  جرم گیری با استفاده از ابزار های اولتراسونیک

  ابزار اولتراسونیک دارای سر فلزی می‌باشد که با لرزش می‌تواند سبب از بین رفتن جرم‌های دندانی شود. در این روش، دندانپزشک به کمک آب، برای شستن پلاک‌های دندانی و سرد نگه داشتن دستگاه نیز استفاده می‌کند.
 3. جرم گیری دندان با لیزر

  جرم گیری دندان با لیزر

  به طور کلی لیزر در بسیاری از فرآیندهای دندانپزشکی کاربرد داشته و با فواید و مزیت‌های بی شمار خود، در کلینیک‌های دندانپزشکی مورد استفاده قرار می‌گیرد. بعد از اینکه روش‌های پاکسازی جرم از روی دندان‌ها انجام شد، دندانپزشک از لیزر مخصوص آبی استفاده می‌کند تا بهبودی سریع‌تر انجام شود و التهاب از بین برود.

پیشنهاد میکنیم حتما بخوانید

مراحل جرم گیری دندان

مراحل جرم گیری دندان

اگر برای شما نیز سوال پیش آمده است که جرم گیری دندان چگونه انجام می‌شود، پس این بخش را مطالعه کنید:

مرحله اول: جرم گیری و کورتاژ لثه

مرحله ی اول: جرم گیری و کورتاژ لثه

در عنوان قبلی روش‌هایی را که برای جرم گیری دندان، مورد استفاده قرار می‌گیرند را بیان کردیم و فهمیدیم که دندانپزشک می‌تواند با استفاده از ابزارهای دستی و یا دستگاه‌های اولتراسونیک، به جرم گیری دندان بپردازد. تعداد جلساتی که مورد نیاز است، با توجه به شرایط بیمار و میزان جرم روی دندان‌های او بستگی دارد.

مرحله دوم: بروساژ دندان 

مرحله ی دوم: بروساژ دندان

در این مرحله دندانپزشک با استفاده از خمیری مخصوص و وسیله‌ای که دارای سر برسی شکل می‌باشد، این کار را انجام می‌دهد. بروساژ به منظور صاف و صیقلی کردن سطح دندان بعد از جرم گیری انجام می‌شود.

مرحله سوم: صیقلی کردن دندان با Airflow

مرحله ی سوم: صیقلی کردن دندان با Airflow

این روش می‌تواند برای از بین بردن لکه‌های روی دندان موثر باشد و همچنن قادر است تا پلاک‌های دندانی را از بین ببرد. این روش می‌تواند دارای برتری‌هایی باشد، زیرا بدون تماس مستقیم و فشار وضعیت دندان‌های بیمار به بهبود وضعیت دندانها می‌پردازد. یک اسپری هوا و بی کربنات و جت آب به منظور از بین بردن پلاکها استفاده می‌شود.

شست و شوی دندان در دندانپزشکی

شست و شوی دندان در دندانپزشکی را حتما به نام بروساژ در کنار نام جرم گیری دندان شنیده‌اید. بروساژ در واقع به عنوان یک روش تکمیلی بعد از جرم گیری دندان انجام می‌شود و به از بین بردن جرم و پلاک روی دندانها و همچنین سفیدتر و درخشان‌تر کردن دندانها کمک می‌کند. در این روش، دندانپزشک از یک ابزار دستی که سر آن یک غلتک پلاستیکی دارد، استفاده می‌کند. با استفاده از آن، نوعی ماده خمیری شکل به نام پروفیلاکسیز، به دندانها زده شده تا به رفع جرم‌های دندانی کمک نماید. سپس دندانپزشک دستگاه را روی سطح دندانها حرکت می‌دهد. شاید برایتان این سوال ایجاد شده است که جرم گیری و بروساژ چه تفاوتی با هم دارند؟ برای پاسخ به این سوال، باید گفت که جرم گیری دندان به از بین بردن مقادیر بسیار بالایی از پلاکها و جرم‌های دندانی می‌پردازد، اما بروساژ لکه‌هایی که توسط مصرف مواد غذایی روی دندانها ایجاد شده‌اند را از بین می‌برد. بنابراین شست و شوی دندان در دندانپزشکی یا بروساژ همراه با جرم گیری دارای اهمیت زیادی می‌باشد.

مزایا و معایب جرم گیری دندان

جرم گیری دندان مزیت‌هایی نسبت به مسواک زدن، نخ دندان کشیدن و حتی بلیچینگ دندان دارد. همچنین معایبی را نیز می‌توانیم برای این روش درمانی در نظر بگیریم که در ادامه آنها را بیان نموده‌ایم:

مزایای جرم گیری دندان

جرم گیری دندان دارای مزیت‌ها و برتری‌هایی نسبت به دیگر مواردی است که در ادامه برای شما بیان می‌کنیم:

مزایای جرم گیری دندان نسبت به استفاده از مسواک و نخ دندان

مسواک زدن و نخ دندان کشیدن، می‌توانند بسیاری از جرمها و پلاک‌های دندانی را از بین ببرند، اما قادر به از بین بردن همه آنها نمی‌باشند. با کمک جرم گیری دندان، می‌توانید اطمینان حاصل کنید که تمام پلاک‌های دندانی خود را از بین برده‌اید.

مزایای جرم گیری دندان نسبت به بلیچینگ

این دو روش، تفاوت‌های بسیاری با هم دارند. در واقع بلیچینگ دندان تنها جنبه زیبایی و سفید کردن دندانها دارد، اما جرم گیری دندان یک روند درمانی است که جرم و پلاک‌های بین دندانی را از بین می‌برد. با وجود اینکه سفید شدن دندان با بلیچینگ بیشتر است، اما جرم گیری نیز با برداشتن جرم‌های روی دندانی، می‌تواند تا حد خوبی از زردی روی دندانها کم کند.

معایب جرم گیری دندان

به طور کلی جرم گیری دندان معایب طولانی مدتی برایتان به همراه نخواهد داشت. با وجود تمام فواید و مزیت‌های این روش، می‌توانیم مواردی را نیز به عنوان معایب آن در نظر بگیریم که البته این معایب نباید دلیلی بر عدم انجام جرم گیری دندان باشند.

 1. جرم گیری تا حدود چند ساعت سبب حساسیت دندانها شده که به مرور رفع می‌گردد.
 2. اگر در بازه‌های زمانی بسیار طولانی مدت، به مطب دندانپزشکی مراجعه می‌کنید، به احتمال زیاد در حین جرم گیری دچار خونریزی لثه می‌شوید که البته جای نگرانی نمی‌باشد. در این شرایط دندانپزشک توصیه‌های ضروری را برای شما شرح می‌دهد و همچنین لازم است تا در زمان‌هایی که دندانپزشک تعیین می‌کند، برای جرم گیری به مطب مراجعه کنید.
 3. اگر دچار سیستم ایمنی ضعیفی باشید، احتمال بروز عفونت وجود دارد.

پیشنهاد میکنیم مطالعه نمایید.

جرم گیری دندان چگونه است؟

جرم گیری دندان به کمک چند روش قابل انجام است. اگر به صورت منظم به مطب دندانپزشکی مراجعه داشته باشید و بهداشت دهان و دندان خود را به خوبی رعایت کنید، دندانپزشک می‌تواند با استفاده از ابزار‌های دستی، به برداشتن جرم بپردازد. اما معمولا از ابزارهای اولتراسونیک برای اینکار استفاده می‌شود. این دستگاه دارای نوک فلزی به شکل خاصی می‌باشد که دندانپزشک آن را به صورت حرکات چرخشی و ضربه‌ای روی جرم دندان زده تا از بین برود.

آیا جرم گیری دندان با درد همراه است؟

به طور کلی می‌توان بیان کرد که جرم گیری دندان هیچگونه دردی ندارد. بعضی از افراد تصور می‌کنند که جرم گیری به مینای دندان آنها آسیب وارد می‌کند و یا سبب لق شدن دندان آنها می‌گردد. اما این تصور کاملا اشتباه می‌باشد. افرادی که احساس لق بودن دندان خود بعد از جرم گیری را دارند، باید بدانند که این اتفاق از قبل رخ داده و جای خالی دندان با جرم پر شده است، در نتیجه با انجام جرم گیری، این احساس بیشتر نمایان می‌شود. افرادی که لثه‌های سلامتی ندارند، به احتمال زیاد در زمان جرم گیری دندانها دچار خونریزی می‌شوند، اما درد خاصی ایجاد نمی‌شود که بیمار به بی حسی نیاز داشته باشد.

آیا جرم گیری دندان باعث پوسیدگی می‌شود؟

پوسیدگی دندان به دنبال آسیب به مینای دندان اتفاق می‌افتد که نتیجه باقی ماندن جرم روی دندانها می‌باشد. اگر یک دندانپزشک حرفه‌ای، به جرم گیری دندان‌های شما بپردازد، به هیچ عنوان مینای دندان آسیبی نمی‌بیند. جرم گیری باعث پوسیدگی دندان نمی‌شود، بلکه این جرم است که سبب آسیب به دندان و پوسیده شدن آن می‌گردد.

سوالات متداول

 1. جرم دندان بیشتر در چه نقاطی تشکیل می‌شود؟

  در قسمت‌هایی که مسواک کمتر دسترسی دارد، بیشتر جرم‌های دندانی تشکیل می‌شوند. باید این نکته را در نظر داشته باشید که حتی اگر بهداشت دهان و دندان خود را رعایت کنید، لازم است تا هر چند وقت یک بار برای جرم گیری به مطب دندانپزشکی مراجعه کنید.
 2. آیا جرم گیری سبب از بین رفتن مینای دندان می‌گردد؟

  افراد زیادی تصور می‌کنند که جرم گیری به مینای دندان آسیب می‌رساند. اما این تصور کاملا اشتباه است، زیرا دستگاه‌های جرم گیری دندان، تنها قادر به برداشتن جرم‌های دندانی هستند و هیچ آسیبی به مینای دندان وارد نمی‌کنند. وجود جرم روی دندانها می‌تواند خطرات زیادی داشته باشد که اگر این افراد این مشکلات و عوارض آگاهی داشته باشند، هیچگاه جرم گیری را عاملی برای آسیب به مینای دندان نمی‌دانند.
 3. چرا بعد از جرم گیری دندانها حساس می‌شوند؟

  بعد از جرم گیری دندان، حساسیت‌هایی برای دندانها به وجود می‌آید که کاملا طبیعی بوده و هیچ گونه جای نگرانی نیست. این روند بعد از چند روز از بین می‌رود. دلیل آن این است که با جرم گیری، بخش زیادی از جرم‌های روی دندان شما برداشته شده است. وجود این جرم‌ها مانند یک عایق حرارتی برای شما عمل می‌کرد، اما تصور نکنید که این ماجرا خوب و مفید بوده است. بعد از برداشته شدن جرم‌ها، بخش‌هایی از ریشه دندان با محیط بیرونی ارتباط برقرار کرده که تا چند روز دندانها را دچار حساسیت می‌کند.
 4. چند وقت یک بار لازم است تا جرم گیری دندان انجام شود؟

  با توجه به جنس دندان هر بیمار و رعایت‌های او، زمانی که هر فرد به جرم گیری دندان نیاز دارد، متفاوت است. اگر فردی بهداشت دهان و دندان خود را بسیار رعایت می‌کند، بهتر است تا حداقل سالی یک بار به مطب دندانپزشکی برای جرم گیری دندان‌های خود، مراجعه کند.
 5. آیا جرم گیری دندان به روش‌های سنتی فایده‌ای دارد؟

  روش‌های خانگی و سنتی برای جرم گیری دندانها اثر گذار هستند، اما ماندگاری آنها بسیار کم است و شاید این روشها قادر به برداشتن تمام جرم‌های دندانی نباشند. به همین جهت لازم است تا هر چند وقت یک بار نیز به مطب دندانپزشکی مراجعه شود.
 6. آیا امکان جرم گیری دندان لمینت، کامپوزیت و یا ایمپلنت شده وجود دارد؟

  بله، این کار امکان پذیر است، اما چون دندانها دارای حساسیت بیشتری هستند، جرم گیری آنها نیازمند دقت و مهارت بسیار بالاتری می‌باشد. بنابراین اگر دارای چنین دندان‌هایی هستید، برای جرم گیری، یک دندانپزشک متخصص و دارای مهارت را انتخاب کنید.
 7. آیا خمیر دندان‌های ضد جرم می‌توانند جایگزینی برای جرم گیری باشند؟

  جرم روی دندان با مسواک و خمیر دندان از بین نمی‌رود و برای این کار لازم است تا از دندانپزشک کمک گرفته شود. خمیر دندان‌هایی که در بازار به عنوان ضد جرم معرفی شده‌اند، مقدار زیادی مواد ساینده دارند. درست است که به سفید شدن دندانها کمک می‌کنند، اما با داشتن سایندگی نباید بیش از حد از آنها استفاده شود.
همه افراد احتمالا حداقل یک بار جرم گیری دندان را در زندگی خود تجربه می کنند. به فرآیند زدودن جرم های سطح دندان و زیر لثه جرم گیری دندان گفته می شود. افراد در طول عمرشان ممکن است بارها دندان…
با توجه به اهمیتی که داشتن دندانهای سفید بر زیبایی دارد موضوع جرم گیری دندان هم اهمیت بالایی یافته است. امروزه با وجود روش های مختلف جرم گیری دندان، هر فردی متناسب با شرایط خود ممکن است یکی از این…
رسوباتی که روی دندان ها وجود دارد می تواند باعث بوی بد در دهان شود به این رسوبات، جرم می گویند. جرم دندان می تواند مشکلات زیادی را برای دندان ها به وجود آورد. به همین سبب یکی از اقداماتی…
دندان های سفید و مرتب تاثیر زیادی روی زیبایی افراد می گذارد. زمانی که دندان ها تغییر رنگ بدهند و جرم روی آن ها را بپوشاند، زیبایی افراد دچار اختلال شده و لبخند افراد زیبایی خود را از دست می…
رنگ دندان ها به دلایل زیادی ممکن است زرد شود یا تغییر رنگ دهد. از آنجا که دندان ها نقش زیادی در زیبایی صورت دارند و علاوه بر تأثیرات زیاد در سلامتی، در حفظ زیبایی لبخند افراد نیز بسیار مؤثر…
در طب اسلامی رعایت بهداشت دهان و دندان بسیار توصیه شده است. یکی از محورهای مهم بهداشت دهان و دندان جرم گیری دندان در طب اسلامی است که در این مقاله به آن پرداخته می شود.
شاید شما قصد جرم گیری دندان های خود را داشته باشید و این سوال برایتان پیش آمده باشد که با جرمگیری دندان رنگ دندان تغییری می کند؟ آیا جرمگیری دندان را سفید می کند؟ جرمگیری دندان به روشی گفته می…
یکی از مهم ترین کارهایی که برای بهداشت دهان و دندان بسیار موثر است جرم گیری دندان است. در واقع جرم دندان به گونه ای است که فقط با مسواک زدن نمی توان آن را از بین برد و برای…
ابتدا بدانیم که دندان را جرم‌گیری کردن به چه معنا می‌‌باشد، بر اثر گذشت زمان خیلی از رسوبات و آلودگی‌هایی که از پس‌مانده‌های غذایی به وجود آمده‌اند و با مسواک‌زدن از روی دندان‌ها پاک نمی‌شوند بر روی دندان‌ها و لثه‌ها…
در صورتی که دندانپزشک معالج شما، در نظر دارد تا شما را تحت فرایند درمانی جرم گیری قرار دهد، ممکن است از او در خصوص جرم گیری دندان با بی حسی سوال کنید. اغلب بیماران تمایل دارند تمامی فرایندهای دندانپزشکی…
جرم گیری دندان چیست و چه کاربردی دارد؟ بطور حتم اگر تابحال از خدمات جرم گیری لثه و دندان استفاده نکرده باشید از لزوم انجام آن اطلاع دارید. به مرور زمان و بعلل مختلف لایه هایی از جرم بر روی…
اگر برای اولین بار قصد انجام جرم گیری دندان را دارید لازم است نکات خاصی در این زمینه بدانید. بعد از بررسی اینکه علت جرم دندان چه عواملی است در بخش های بعدی سعی کرده ایم به بیان نکاتی درمورد…

جرمگیری دندان کامپوزیت شده

شنبه, 23 فروردين 1399 ساعت 09:26
زیبایی و سلامت دندان یکی از مهمترین موضوعاتی می باشد که امروزه ذهن بسیاری از افراد را در جهان به سوی خود مشغول کرده است که به کمک روش هایی مانند جرم گیری دندان و یا بلیچینگ و دیگر روش…
عدم رعایت بهداشت دندان ها بصورت منظم، باعث می شود مواد غذایی موجود در لابه لای دندان ها به پلاک دندان(لایه های سفت و مواد رسوبی چسبیده به دندان که با نخ و مسواک قابل پاکسازی نیستند) تبدیل شوند، که…
یکی از رایج ترین دلایلی که اغلب افراد به دندان پزشک مراجعه می کنند، جرم گیری دندان هایشان است. یکی از مهم ترین و اولین سؤال هایی که تمام مراجعه کنندگان به کلینیک و مطب دندانپزشکی در ذهن خود دارند…
جرم های روی دندان، علاوه بر این که ظاهر و زیبایی دندان ها را تحت تاثیر قرار می دهند، دندان ها را زرد می کنند و می توانند موجب پوسیدگی دندان ها شوند. به همین دلیل اغلب برای مقابله با…
مسواک زدن و استفاده از نخ دندان، از جمله روش های روزمره برای سالم نگه داشتن دندان ها است، با این وجود اگر احساس می کنید لبخند شما فاقد درخشش است یا در مقایسه با گذشته رنگ آن تغییر کرده…
از جرم گیری دندان چه می‌دانید؟ جرم‌ها لایه‌های مشخصی روی دندان‌ها هستند که باعث می‌شوند، دندان‌ها زرد رنگ به نظر برسند، یا بوی ناخوشایندی از دهان متصاعد شود، که برای خیلی‌ها ناراحت کننده است. جرم دندان در اثر تجمع طولانی…
با انجام جرم گیری دندان ها در واقع تا حد بسیار بالایی از سلامت دهان ، دندان ها و لثه ها می توان اطمینان حاصل کرد. این عمل در صورتی که اصولی انجام شود هیچ گونه آسیبی به دندان ها…
افرادی که اصول بهداشت دهان و دندان را رعایت نمی کنند، ممکن است جرم هایی در قسمت دندان و لثه برای آن ها به وجود آید. جرم گرفتن دندان و لثه یکی از مشکلاتی است که می تواند برای افراد…
جرم دندان از یک ماده سخت معدنی تشکیل شده است که بر روی دندان دیده می‌شود بیشترین مقدار جرم در پشت دندانهای جلو پایین دیده می‌شود زیرا مجاری غدد بزاقی به این قسمت باز می‌شود.جرم‌گیری در زنان باردار بهتر است…
خرابی یا پوسیدگی دندان ها و نیاز به جرم گیری دندان در بارداری، یکی از عمده ترین بیماری های رایج کشورهای در حال توسعه مانند آسیای غربی و آفریقا می باشد. ضرورت توجه به بیماری های دندان در قبل، حین…
به احتمال زیاد تبلیغات متعددی را در خصوص ماسک دندان دیده اید و بسیار در مورد این محصولات شنیده اید. اگر علاقه مندید در خصوص این محصول اطلاعاتی کسب کنید با دکتر فاطمه لبافی همراه باشید.
درمان جرم گیری دندان با لیزر چگونه انجام می شود. جرم دندان به عنوان یک پلاک دندان میکروبی شناخته می شود که به شکل یک لایه چسبناک و بدون رنگ به شکل رسوب بر روی دندان ها تجمع می کند.…

تفاوت بلیچینگ و جرمگیری دندان

شنبه, 17 اسفند 1398 ساعت 13:41
بلیچینگ و جرمگیری چه تفاوتی باهم دارند؟ آیا از نظر میزان زیبایی بلیچینگ و جرمگیری تفاوتی دارند؟ تفاوت هزینه های جرمگیری دندان و بلیچینگ چقدر است؟ ما در این مقاله به سوالات متداولی که ممکن است برای شما درمورد تفاوت…
هر فرد برای سلامتی دهان و دندان باید سالی دو بار به دندان پزشک مراجعه و دندان هایش را معاینه و چک آپ کند. در این چک آپ های سالیانه ممکن است نیاز به جرمگیری دندان باشد که دندان پزشک…
جرم گیری دندان هر ساله جزو اقدامات مهمی می باشد که توسط پزشکان و متخصصان لثه و دندان پیشنهاد می شود. بر اثر تجمع پلاک دندان، جرم دندان منجر می شود که پس از مدتی دندان ها ظاهر زننده ای…
جرم‌گیری دندان به پاکسازی دندان از پلاک هایی گفته می شود که بر روی دندان قرار گرفته اند و رنگ دندان را تغییر می دهند و در نهایت موجب می شوند که زیبایی دندان از بین برود. با کمک جرم‌گیری…
امروزه افراد بیشتر از گذشته مراقب سلامتی و زیبایی خود هستند، از جمله کارهایی که بیشتر در جهت زیبایی انجام می دهند، لمینت دندان می باشد. لمینت کردن دندان ها باعث می شود تا شما دندان های سفیدی داشته باشید…
تعریف پلاک دندان، به زبان ساده، لایه ای نازک و چسبناک بر روی دندان ها است که می تواند میلیون ها باکتری را به خود جذب بکند. پلاک روزانه با خوردن و آشامیدن مواد غذایی روی دندان شکل میگیرد و…
دندان ها به دلایل مختلفی ممکن است درگیر جرم شوند. مثلا زمانی که بعد از صرف غذا اقدام به تمیز نکردن دندان های خود نماییم، یا استفاده از مسواک را به ندرت انجام دهیم، می تواند بر روی دندان لکه…
هنگامی که یک متخصص دندانپزشکی دندان های شما را تمیز می کند، معمولاً با استفاده از خمیر ملایم و پولیش چرخان، جرم گیری دندان را تمام می کند. آیا صیقل دادن دندان به این روش ضروری است یا فایده ای…
امروزه سلامت دهان و دندان همان طور که در دین اسلام هم مورد توجه قرار گرفته است از دغدغه های افراد است که نخستین راه مراقبت از آنها می تواند مسواک زدن و استفاده از نخ دندان باشد، زیرا در…
جرم‌گیری دندان‌های ایمپلنت سه مرحله دارد.با قلم‌موی تیتانیومی دستگاه جرم گیری دندان التراسونیک لرزش‌هایی روی دندان ایجاد می‌کنند.به‌وسیله‌ی لیزر لثه را کورتاژ و دندان‌ها را پولیش می‌کنند.با airflow سطحی صاف ایجاد می‌کنند. جرم‌گیری با فویل به‌وسیله‌ی جوش‌ شیرین و خمیر…

جایگزین جرمگیری دندان در خانه

یکشنبه, 11 اسفند 1398 ساعت 12:26
اگر به دنبال روش های جایگزین جرم گیری دندان در خانه و جدیدترین روش جرم گیری دندان در مطب هستید، ممکن است روش هایی که امتحان کرده اید به اندازه کافی مؤثر نبوده باشد و به دنبال روش های جایگزین…
جرم گیری دندان ارتودنسی اهمیت زیادی در طول درمان ارتودنسی دارد. اغلب افرادی که تحت درمان ارتودنسی قرار می گیرند، به این نوع جرم گیری نیاز می یابند. جرم گیری دندان ارتودنسی قبل، حین و بعد از درمان ارتودنسی مطرح…
حفظ سلامت بهداشت دهان و دندان از اموری است که هم در دین و هم در اصول بهداشتی بسیار به آن اهمیت داده شده است، رعایت نکردن بهداشت دهان و دندان نه تنها سبب بروز بیماری هایی می شود بلکه…
باکتری هایی در دهان وجود دارند که همراه با پروتئین ها و مواد غذایی باقی مانده در میان دندان ها، لایه ی زبری به نام پلاک دندان را روی دندان ها ایجاد می کنند. این لایه ی نازک زبر به…
جرم دندان، یکی از مهم ترین عوامل پوسیدگی و خرابی دندان ها می باشد که در خصوص کودکان بسیار اهمیت دارد. در این مقاله قصد داریم تا در ارتباط با جرم گیری دندان در کودکان و مسائل مرتبط با جرم…
جرم گیری ریشه دندان اگر چه در نگاه اول به عنوان یکی از عناصر زیبایی مورد توجه قرار می گیرد اما با اندکی دقت و تأمل متوجه می شوید که این جرم گیری در راستای سالم ماندن ریشه دندان انجام…

جرمگیری دندان چیست؟

دوشنبه, 05 اسفند 1398 ساعت 09:50
بارها با اصطلاح جرم ‌گیری دندان مواجه شدیم. اگر از دندان‌های زرد خودتان یا دیگری خسته شده‌اید یا احساس می‌کنید منظره‌ی زشتی از ظاهر دندان‌هایتان ایجاد شده، اولین پیشنهادی که ذهنتان را معطوف خواهد کرد جرم‌گیری دندان است. این اصطلاح…

مشاوره رایگان

برای دریافت مشاوره رایگان فرم زیر را تکمیل کنید
(*)
لطفا نام خود را وارد کنید
(*)
شماره تماس خود را وارد کنید
(*)
ورودی نا معتبر

چت واتساپ از ساعت 8 الی 24 فعال می باشد.