جرم گیری دندان

جرم گیری دندان چیست؟ | طریقه و مراحل جرمگیری + عکس قبل و بعد و سوالات

آیا این مطلب برایتان مفید است؟

درست است که مسواک زدن و کشیدن نخ دندان به صورت اصولی، از تجمع پلاک و تبدیل آن به جرم دندانی جلوگیری می‌کند؛ اما کمتر کسی پیدا می‌شود که این نکات بهداشتی را به درستی رعایت کند.
اگر کمی دقت کنید، ممکن است متوجه شوید که شاید اصلا روش‌های درست مسواک زدن را هم ندانید. به همین دلیل خیلی از افراد علی رغم اینکه هر روز مسواک می‌زنند، ممکن است با جرم‌های دندانی مواجه شوند.
در چنین حالتی این افراد برای نجات دندان‌های خود نیاز به جرم گیری دندان پیدا می‌کنند.
اما به نظر شما، فواید انجام این درمان چیست؟
هزینه آن چقدراست؟
نحوه انجام آن چگونه است؟
آیا تصور می‌کنید که درمان جرمگیری به مینای دندان آسیب وارد می‌کند؟
برای رسیدن به پاسخ این سوالات لازم است اطلاعات دقیقی در رابطه با جرم دندان و جرم گیری کردن دندان به دست آورید.
در این صورت متوجه خواهید شد که به این درمان نیاز دارید یا خیر.
این مطلب کامل و کارآمد از دکتر لبافی را از دست ندهید.

جرم گیری دندان چیست؟

جرم گیری دندان چیست؟

بهتر است این را بدانید آن چیزی که برای شما خطرناک است، روند جرمگیری دندان نیست؛ بلکه خود جرم است که می‌تواند سبب بروز پوسیدگی‌های دندانی و بیماری های لثه شود. در صورت عدم رسیدگی به آن، در نهایت به از دست رفتن کامل دندان منجر شود.
اگر شما هم از آن دسته افرادی هستید که همچنان تصور دارید که جرم گیری می‌تواند به دندان‌هایتان آسیب وارد کند، باید این باور غلط را از خود دور کنید.
در صورتی که در زمانی مناسب برای درمان، اقدامی نشود، علاوه بر درمان‌های پیچیده‌تر باید هزینه‌های اضافی‌تری را نیز تقبل کنید.
دکتر فاطمه لبافی، بدون اینکه مشکلی در این روند درمانی برایتان ایجاد شود، جرم گیری دندان در دندانپزشکی را به بهترین نحو ممکن انجام می‌دهند.

...

آیا انجام جرمگیری دندان خطرناک است؟

بهتر است این را بدانید که آن چیزی که برای شما خطرناک است، روند جرمگیری دندان نیست، بلکه خود جرم است که می‌تواند سبب بروز پوسیدگی‌های دندانی و بیماری‌های لثه شود و در صورت عدم رسیدگی به آن، در نهایت به از دست رفتن کامل دندان منجر شود.
اگر شما هم از آن دسته افرادی هستید که همچنان تصور دارید که جرم گیری می‌تواند به دندان‌هایتان آسیب وارد کند، باید این باور غلط را از خود دور کنید.
در صورتی که در زمانی مناسب برای درمان، اقدامی نشود، علاوه بر درمان‌های پیچیده‌تر باید هزینه‌های اضافی‌تری را نیز تقبل کنید.
دکتر فاطمه لبافی، بدون اینکه مشکلی در این روند درمانی برایتان ایجاد شود، جرم گیری دندان در دندانپزشکی را به بهترین نحو ممکن انجام می‌دهد.

چرا دندان جرم می‌گیرد؟

علت جرم گرفتن دندان چیست؟

دقت داشته باشید که باکتری‌های موجود در دهان انسان، همواره در حال فعالیت هستند؛ این یعنی حتی لحظاتی بعد از مسواک زدن و کشیدن نخ دندان نیز، پلاک روی دندان‌ها تشکیل خواهد شد. شما نمی‌توانید از تشکیل پلاک جلوگیری نمایید.
اما مسئله اصلی این است که باید از تبدیل این پلاک‌ها به جرم دندانی جلوگیری کنید. معمولا پلاک‌ها بعد از مدتی به جرم تبدیل می‌شوند. به همین دلیل توصیه شده است هر روز دو بار مسواک بزنید. در واقع مسواک زدن پلاک را از بین نمی‌برد، بلکه سبب می‌شود تا پلاک از سطح دندان جدا شده و نتواند به جرم تبدیل شود.
در صورتی که پلاک اتصال خود را از دست دهد، هیچ ضرری برای دندان و لثه نخواهد داشت. اما در صورتی که شما چند روز این پلاک را از روی دندان حذف نکنید، تبدیل به جرم خواهد شد و اتصال خیلی قوی‌تری خواهد داشت.

فواید جرمگیری دندان

جرم گیری دندان چه فوایدی دارد؟

درمان جرم دندان دارای فواید بی‌شماری است که در ادامه آنها را برای شما مورد بررسی قرار می‌دهیم:

 1. جلوگیری از پوسیدگی دندان‌ها

  پلاک و جرم سرشار از باکتری‌های مختلف هستند. زمانی که پلاک تبدیل به جرم شود، می‌تواند سبب پوسیده شدن دندان شود. دقت داشته باشید که مسواک و نخ دندان نمی‌توانند جرم دندان را از بین ببرند. به همین دلیل باید با جرمگیری از پوسیدگی دندان جلوگیری کنید.
 2. جلوگیری از بروز بیماری‌های لثه

  این مواد می‌توانند در زیر خط لثه تجمع پیدا کرده و سبب آسیب رسیدن به لثه‌ها شوند. پیشرفت بیماری‌های لثه در نهایت می‌توانند به از دست رفتن کامل دندان نیز منجر شوند. پس یکی دیگر از فواید جرم گیری دندان این است که با از بین بردن جرم، به حد بسیار زیادی مانع از بین رفتن دندان می‌شود.
 3. رفع بوی بد دهان

  بهترین راهکار برای جلوگیری از بوی بد دهان، رعایت بهداشت دهان و دندان و استفاده از مسواک، نخ دندان و دهانشویه است.
  دقت داشته باشید که اگر پلاک به جرم تبدیل شده باشد، دیگر این روش برای از بین بردن آن موثر نخواهند بود و نمی‌توانید بوی بد دهان را برطرف سازید. بنابراین جرم گیری تا حد زیادی سبب رفع بوی بد دهان می‌گردد.
 4. سفیدتر کردن دندان‌ها

  زمانی که جرم‌ها روی سطح دندان‌ها قرار می‌گیرند، روی رنگ دندان نیز تاثیر گذاشته و ظاهر دندان‌ها را زردتر نشان می‌دهند. به همین دلیل یکی دیگر از فواید جرم گیری دندان، این است که به سفیدتر شدن دندان‌ها کمک می‌کند.
 5. افزایش سلامت کلی بدن

  باید بدانید که دهان به شدت می‌تواند بر سایر اعضای بدن به خصوص قلب، تاثیر گذار باشد. مراجعه منظم به مطب دندانپزشکی و چکاپ دندان‌ها، می‌تواند نقش بسزایی در کاهش حملات قلب و سکته داشته باشد.
  زیرا وجود التهاب‌های مزمن با وجود بیماری‌های لثه، می‌تواند سبب سخت شدن عروق و سکته قلبی می‌گردد.
 6. جلوگیری از درمان‌های پیچیده و هزینه‌های بیشتر

  جرم روی دندان‌ها می‌تواند خطرات بسیاری برایتان به دنبال داشته باشد. در واقع جرم گیری دندان نوعی مراقبت پیشگیرانه است که مانع از بروز بسیاری از بیماری‌ها و صرف هزینه در آینده می‌شود.

هزینه جرم گیری دندان

قیمت جرم گیری دندان با توجه به موارد متعددی مانند تخصص دندانپزشک، موقعیت جغرافیایی مطب دندانپزشکی و غیره در نظر گرفته می‌شود. جهت اطلاع از هزینه انجام این روش پیشنهاد می‌کنیم با کلینیک دندانپزشکی دکتر فاطمه لبافی تماس بگیرید.

روش‌های جرم گیری دندان

جرم گیری دندان چه روش‌هایی دارد؟

انواع روش‌های جرم گیری شامل موارد زیر می‌شود:

 1. جرم گیری با ابزارهای دستی

  اگر میزان جرم روی دندان‌های بیمار شدید نباشد، دندانپزشک برای رفع جرم دندان از ابزارهای دستی استفاده می‌کند. در این روش حس لامسه دندانپزشک به خوبی می‌تواند به شناسایی موقعیت پلاک‌های دندانی کمک کند.
 2. جرم گیری با استفاده از ابزارهای اولتراسونیک

  ابزار اولتراسونیک دارای سر فلزی است که با لرزش می‌تواند سبب از بین رفتن جرم‌های دندانی شود. در این روش، دندانپزشک از آب، برای شستن پلاک‌های دندانی و سرد نگه داشتن دستگاه نیز استفاده می‌کند.
 3. جرم گیری دندان با لیزر

  به طور کلی لیزر در بسیاری از فرایندهای دندانپزشکی کاربرد داشته و با فواید و مزیت‌های بی‌شمار خود، در کلینیک‌های دندانپزشکی مورد استفاده قرار می‌گیرد. بعد از اینکه روش‌های پاکسازی جرم از روی دندان‌ها انجام شد، دندانپزشک از لیزر مخصوص آبی رنگ استفاده می‌کند. با این کار، بهبودی سریع‌تر انجام شود و التهاب از بین برود.

مراحل جرم گیری دندان

جرم گیری دندان چه مراحلی دارد؟

اگر برای شما نیز سوال پیش آمده است که نحوه جرم گیری دندان در دندانپزشکی به چه صورت است، پس این بخش را مطالعه کنید:

 1. مرحله اول: جرمگیری و کورتاژ لثه

  در عنوان قبلی روش‌هایی را که برای جرم گیری دندان، مورد استفاده قرار می‌گیرند را بیان کردیم. فهمیدیم که دندانپزشک می‌تواند با استفاده از ابزارهای دستی و یا دستگاه‌های اولتراسونیک، به جرم گیری دندان بپردازد.
 2. مرحله دوم: بروساژ دندان

  در این مرحله دندانپزشک با استفاده از خمیری مخصوص و وسیله‌ای که دارای سر برسی شکل است، این کار را انجام می‌دهد. بروساژ به منظور صاف و صیقلی کردن سطح دندان بعد از جرم گیری انجام می‌شود؛ چرا که جرمگیری سبب زبر شدن دندان شده و باید با این روش این زبری‌ها را از بین برد.
 3. مرحله سوم: صیقلی کردن دندان با Airflow

  این روش می‌تواند برای از بین بردن لکه‌های روی دندان موثر باشد و همچنین قادر است پلاک‌های دندانی را از بین ببرد. این روش می‌تواند دارای برتری‌هایی باشد، زیرا بدون تماس مستقیم و فشار وضعیت دندان‌های بیمار به بهبود وضعیت دندان‌ها می‌پردازد. در این روش، یک اسپری هوا و بی‌کربنات و جت آب به منظور از بین بردن پلاک‌ها استفاده می‌شود.

مزایا و معایب جرم گیری دندان

جرم گیری دندان چه مزایا و معایبی دارد؟

دانستن مزایا و معایب جرم گیری سبب می شود تا با آگاهی بیشتری به سراغ انجام این روش از بین بردن جرم دندان بروید. در زیر به این موارد اشاره کرده ایم:

مزایای جرم گیری دندان

جرم گیری دندان دارای مزیت‌ها و برتری‌هایی نسبت به دیگر مواردی است که در ادامه برای شما بیان می‌کنیم:

مزایای جرم گیری دندان نسبت به بلیچینگ

این دو روش، تفاوت‌های بسیاری با هم دارند. در واقع بلیچینگ دندان تنها جنبه زیبایی و سفید کردن دندان‌ها دارد؛ اما جرم گیری دندان یک روند درمانی است که جرم و پلاک‌های بین دندانی را از بین می‌برد. با وجود اینکه سفید شدن دندان با بلیچینگ بیشتر است، اما جرم گیری نیز با برداشتن جرم‌های روی دندان، می‌تواند تا حد زیادی از زردی روی دندان‌ها کم کند.

معایب جرم گیری دندان

به طور کلی جرم گیری دندان معایب طولانی مدتی برایتان به همراه نخواهد داشت. با وجود تمام فواید و مزیت‌های این روش، می‌توانیم مواردی را نیز به عنوان معایب آن در نظر بگیریم. البته این معایب نباید دلیلی بر عدم انجام جرم گیری دندان باشند:

 1. حساس شدن دندان‌ها جرم گیری تا حدود چند ساعت سبب حساسیت دندان‌ها شده که به مرور رفع می‌شود.
 2. خونریزی لثه حین جرم گیری به احتمال زیاد در حین جرم گیری دچار خونریزی لثه می‌شوید که البته جای نگرانی ندارد. در این شرایط دندانپزشک توصیه‌های ضروری را برای شما شرح می‌دهد. همچنین لازم است تا در زمان‌هایی که دندانپزشک تعیین می‌کند، برای جرم گیری به مطب مراجعه کنید.
 3. احتمال بروز عفونت اگر دچار سیستم ایمنی ضعیفی باشید، احتمال کمی برای بروز عفونت وجود دارد.

جرمگیری دندان در منزل

آیا می‌توان در منزل جرم گیری دندان انجام داد؟

در منزل هم می‌توان اقداماتی برای جرم گیری دندان‌ها انجام داد، اما باید بدانید که جرم‌ها با استفاده از این روش‌ها از روی دندان برداشته نمی‌شوند و شما باید از دندانپزشک کمک بگیرید. روش‌های خانگی تنها ممکن است بتوانند از تشکیل جرم بر روی دندان پیشگیری کنند. با این حال برخی از آنها ممکن است عوارضی را برای دندان‌ها به وجود آورند.
برخی از این روش‌ها عبارت‌اند از::

 1. استفاده از جوش شیرین به تنهایی یا با سرکه، لیمو و خمیر دندان
 2. مسواک زدن با روغن زیتون
 3. نگه داشتن نصف قاشق چای خوری شکر قهوه ای روی دندانها
 4. مسواک زدن با سرکه سیب
 5. جرم گیری دندان با زغال
 6. استفاده از نمک
 7. جرم گیری دندان با زنجبیل
 8. استفاده از توت فرنگی
 9. جرم گیری دندان به کمک عسل

شست‌و‌شوی دندان در دندانپزشکی

منظور از شست‌و‌شوی دندان در دندانپزشکی چیست؟

شست‌و‌شوی دندان در دندانپزشکی را احتمالا به نام بروساژ در کنار نام جرم گیری دندان شنیده‌اید. بروساژ در واقع به عنوان یک روش تکمیلی بعد از جرم گیری دندان انجام می‌شود. این روش به از بین بردن جرم و پلاک روی دندان‌ها و همچنین سفیدتر و درخشان‌تر کردن دندان‌ها کمک می‌کند.
در این روش، دندانپزشک از یک ابزار دستی که سر آن یک غلتک پلاستیکی دارد، استفاده می‌کند. با استفاده از آن، نوعی ماده خمیری شکل به نام پروفیلاکسیز به دندان‌ها زده شده تا به رفع جرم‌های دندانی کمک نماید. سپس دندانپزشک دستگاه را روی سطح دندان‌ها حرکت می‌دهد.
شاید برایتان این سوال ایجاد شده است که جرم گیری و بروساژ چه تفاوتی با هم دارند؟
برای پاسخ به این سوال، باید گفت که جرم گیری دندان به از بین بردن مقادیر بسیار بالایی از پلاک‌ها و جرم‌های دندانی می‌پردازد؛ اما بروساژ، لکه‌هایی که توسط مصرف مواد غذایی روی دندان‌ها ایجاد شده‌اند را از بین می‌برد. بنابراین شست‌و‌شوی دندان در دندانپزشکی یا بروساژ همراه با روش جرم گیری دندان در دندانپزشکی دارای اهمیت زیادی است.

جرم گیری عمیق دندان

جرم گیری عمیق دندان چیست؟

جرمگیری عمیق تنها زمانی انجام می‌شود که بیماری لثه وجود داشته باشد. هدف از جرم گیری عمیق، درمان پریودنتیت یا بیماری لثه است که به طور مطلوبی باعث بهبود بیماری می‌شود.
مطالعات نشان می‌دهد که جرم گیری عمیق و تمیز کردن ریشه دندان یک روش غیر جراحی بسیار مؤثر برای درمان بیماری لثه است.
به طور معمول، بیماری لثه در مراحل اولیه با انجام جرم گیری حرفه‌ای دندان درمان می‌شود. اما زمانی که بیماری پیشرفت می‌کند باید لثه و ریشه دندان زیر آن تحت درمان قرار بگیرند. در مرحله پیشرفته بیماری، اگر لثه‌ها درمان نشوند، شروع به جدا شدن از دندان‌ها می‌کنند. در این شرایط، پاکت‌هایی را تشکیل می‌دهند که در آن پلاک‌ها به دام می‌افتند.
این درمان می‌تواند از عوارض ناخوشایندی مانند از دست دادن استخوان فک و دندان جلوگیری کند.
در طول معاینات معمول دندانپزشکی، دندانپزشکان معمولاً دندان‌ها را تا خط لثه تمیز می‌کنند. در جرم گیری عمیق، دندانپزشک پلاک و جرم زیر خط لثه را از ناحیه پاکت بین دندان‌ها و لثه که در زمان وجود التهاب ایجاد می‌شوند، برمی‌دارد.
در این روش درمانی، بافت لثه به آرامی به عقب رانده می‌شود. سپس دندانپزشک روشی را انجام می‌دهند که در آن سطوح ریشه دندان صاف می‌شوند. با این کار عوامل التهابی مانند جرم، میکروارگانیسم‌ها و ... از بین می‌روند.
در ابتدای عمل از بی‌حسی موضعی در نواحی تحت درمان استفاده می‌شود. بیمار در طول انجام درمان تنها ممکن است کمی فشار و ناراحتی خفیف احساس کند، اما دردی احساس نخواهد کرد.
جرم گیری عمیق دندان دارای دو بخش است. ابتدا دندانپزشک با استفاده از ابزار دستی مانند جرم‌گیر پریودنتال یا کورت یا ابزار اولتراسونیک، پلاک و جرم را از بالا و پایین خط لثه از بین می‌برد. سپس روت پلنینگ برای تمیز و صاف کردن سطح ریشه دندان انجام می‌شود تا به لثه کمک کند تا دوباره به دندان بچسبد.
پس از انجام این درمان ممکن است تا دو روز درد و مقداری خونریزی تجربه کنید. با شستشوی دهان با محلول آب نمک و دهانشویه و همچنین مصرف داروهای ضد التهاب و مسکن می‌توانید به بهبود سریع‌تر این عوارض کمک کنید.

آیا جرم گیری دندان با درد همراه است؟

به طور کلی می‌توان بیان کرد که جرمگیری دندان هیچگونه دردی ندارد. بعضی از افراد تصور می‌کنند که جرم گیری به مینای دندان آنها آسیب وارد می‌کند و یا سبب لق شدن دندان آنها می‌شود. اما این تصور کاملا اشتباه می‌باشد. افرادی که احساس لق بودن دندان خود بعد از این روش را دارند، باید بدانند که این اتفاق از قبل رخ داده و جای خالی دندان با جرم پر شده است، در نتیجه پس از درمان، این احساس بیشتر نمایان می‌شود. بهتر است بدانید دندانی که بخواهد به دلیل وجود جرم باقی بماند، همان بهتر که بیفتد؛ چرا که جرم خود می‌تواند سبب بروز عواقب دیگری شود. افرادی که لثه‌های سالمی ندارند، به احتمال زیاد در زمان جرم گیری دندان‌ها دچار خونریزی می‌شوند. اما درد خاصی ایجاد نمی‌شود که بیمار به بی‌‍‌حسی نیاز داشته باشد.

عکس قبل و بعد جرم گیری دندان

این عنوان به زودی به روز رسانی می‌شود.

فیلم جرم گیری دندان

این عنوان به زودی به روز رسانی می‌شود.

سوالات متداول

 1. آیا جرم گیری دندان خوب است؟

  با توجه به تمام مطالبی که در این مقاله برایتان بیان کردیم، این درمان نوعی درمان پیشگیری از بروز بسیاری از بیماری‌های دهان و دندان است.
 2. تعداد جلسات جرم گیری دندان چقدر است؟

  تعداد جلساتی که مورد نیاز است، به شرایط بیمار و میزان جرم روی دندان‌های او بستگی دارد
 3. جرم گیری دندان چگونه انجام می‌شود؟

  جرم گیری دندان به کمک چند روش قابل انجام است. اگر به صورت منظم به مطب دندانپزشکی مراجعه کنید و بهداشت دهان و دندان خود را به خوبی رعایت کنید، دندانپزشک می‌تواند با استفاده از ابزار‌های دستی، به برطرف کردن جرم بپردازد. اما معمولا از ابزارهای اولتراسونیک برای این کار استفاده می‌شود. این دستگاه دارای نوک فلزی به شکل خاصی است. دندانپزشک آن را به صورت حرکات چرخشی و ضربه‌ای روی جرم دندان زده تا از بین برود.
 4. جرم دندان بیشتر در چه نقاطی تشکیل می‌شود؟

  در قسمت‌هایی که مسواک کمتر دسترسی دارد، بیشتر جرم‌های دندانی تشکیل می‌شوند.
 5. آیا جرم گیری دندان باعث پوسیدگی می‌شود؟

  پوسیدگی دندان به دنبال آسیب به مینای دندان اتفاق می‌افتد که نتیجه باقی ماندن جرم روی دندان‌ها است. اگر یک دندانپزشک حرفه‌ای، به جرم گیری دندان‌های شما بپردازد، به هیچ عنوان مینای دندان آسیبی نمی‌بیند. جرم گیری باعث پوسیدگی دندان نمی‌شود، بلکه این جرم است که سبب آسیب به دندان و پوسیده شدن آن می‌شود.
 6. جرم دندان بیشتر در چه نقاطی تشکیل می‌شود؟

  در قسمت‌هایی که مسواک کمتر دسترسی دارد، بیشتر جرم‌های دندانی تشکیل می‌شوند. باید این نکته را در نظر داشته باشید که حتی اگر بهداشت دهان و دندان خود را رعایت کنید، لازم است تا هر چند وقت یک بار برای جرم گیری به مطب دندانپزشکی مراجعه کنید.
 7. آیا جرم گیری سبب از بین رفتن مینای دندان می‌شود؟

  افراد زیادی تصور می‌کنند که جرم گیری به مینای دندان آسیب می‌رساند. اما این تصور کاملا اشتباه است؛ زیرا دستگاه‌های جرم گیری دندان، تنها قادر به برداشتن جرم‌های دندانی هستند و هیچ آسیبی به مینای دندان وارد نمی‌کنند.
  وجود جرم روی دندان‌ها می‌تواند خطرات زیادی داشته باشد. اگر این افراد این مشکلات و عوارض آگاهی داشته باشند، هیچگاه جرم گیری را عاملی برای آسیب به مینای دندان نمی‌دانند.
 8. چرا بعد از جرم گیری دندان‌ها حساس می‌شوند؟

  بعد از جرم گیری دندان، حساسیت‌هایی برای دندان‌ها به وجود می‌آید که کاملا طبیعی بوده و هیچ گونه جای نگرانی نیست. این روند بعد از چند روز از بین می‌رود. دلیل آن این است که با این روش، بخش زیادی از جرم‌های روی دندان شما برداشته شده است.
  وجود این جرم‌ها مانند یک عایق حرارتی برای شما عمل می‌کرد، اما تصور نکنید که این ماجرا خوب و مفید بوده است. بعد از برداشته شدن جرم‌ها، بخش‌هایی از ریشه دندان با محیط بیرونی ارتباط برقرار کرده که تا چند روز دندان‌ها را دچار حساسیت می‌کند.
 9. چند وقت یک بار لازم است تا جرم گیری دندان انجام شود؟

  با توجه به جنس دندان هر بیمار و رعایت‌های او، زمانی که هر فرد به جرم گیری دندان نیاز دارد، متفاوت است.
 10. آیا جرم گیری دندان به روش‌های سنتی فایده‌ای دارد؟

  از بین بردن جرم دندان با استفاده از روش‌های خانگی ممکن نیست، فقط می‌توانند از تشکیل آن جلوگیری کنند.
 11. آیا امکان جرم گیری دندان لمینت، کامپوزیت و یا ایمپلنت شده وجود دارد؟

  بله، این کار امکان پذیر است، اما چون دندان‌ها دارای حساسیت بیشتری هستند، جرم گیری آنها نیازمند دقت و مهارت بسیار بالاتری می‌باشد. بنابراین اگر دارای چنین دندان‌هایی هستید، برای جرم گیری، یک دندانپزشک متخصص و دارای مهارت را انتخاب کنید.
 12. آیا خمیر دندان‌های ضد جرم می‌توانند جایگزینی برای جرم گیری باشند؟

  جرم روی دندان با مسواک و خمیر دندان از بین نمی‌رود و برای این کار لازم است از دندانپزشک کمک گرفته شود. خمیر دندان‌هایی که در بازار به عنوان ضد جرم معرفی شده‌اند، مقدار زیادی مواد ساینده دارند. درست است که به سفید شدن دندان‌ها کمک می‌کنند، اما با داشتن سایندگی نباید بیش از حد از آنها استفاده شود. بنابراین بهترین روش پاك كردن جرم دندان همان جرم گیری است.
 13. برای از بین بردن جرم دندان چه باید کرد؟

  بهترین راه برای از بین بردن سریع جرم دندان، انجام جرم گیری در کلینیک دندانپزشکی است.
 14. علت جرم گیری دندان چیست؟

  این روش برای تمیز کردن جرم دندان انجام می‌شود تا با از بین بردن آن از عوارضی که ممکن است برای دندان‌ها ایجاد کند، پیشگیری شود.

دستگاه ایرفلو چیست؟ نحوه انجام جرم گیری با ایرفلو به چه صورت است و با استفاده از آن چه لکه‌هایی حذف می‌شوند؟ هزینه انجام آن چقدر است؟ برای استفاده از این روش باید به کدام مطب دندانپزشکی مراجعه کرد؟ انجام…
آیا جرم گیری همان پولیش دندان است؟ اگر خیر این دو چه تفاوت‌هایی با هم دارند؟ استفاده از این دو روش بی نظیر در دندانپزشکی چه مزایای دارد؟ در این مقاله پاسخ این سوالات را مطالعه نمایید.
آیا جرم گیری دندان با جرم گیری لثه یکسان است؟ چه تفاوت‌هایی بین این دو روش درمان وجود دارند؟ دراین مقاله مختصر و مفید به بیان تفاوت‌های این دو روش درمان بی نظیر پرداخته‌ایم. با ما همراه باشید.
آیا دندان‌های خود را جرم گیری کرده‌اید و متوجه شده‌اید که دندان‌ها و یا لثه‌هایتان حساس شده‌اند؟ آیا پس از جرم گیری، با مصرف مواد غذایی و یا نوشیدنی‌های سرد و یا گرم، دندان‌هایتان درد می‌گیرند؟ آیا می‌خواهید بدانید که…
بروساژ دندان چیست؟ آیا این روش همیشه همراه با درمان جرم گیری دندان صورت می‌گیرد؟ تاثیر آن چیست؟ چه هزینه ای باید بابت آن پرداخت؟ در این مقاله با ما همراه باشید تا با این روش موثر آشنا شوید.
آیا می‌توان دندان کامپوزیت شده را جرم گیری کرد؟ این کار چگونه انجام می‌شود؟ چه دلایلی برای جرم گیری ونیر کامپوزیت وجود دارد؟ در این مقاله مختصر و مفید، پاسخ این سوالات را مطالعه کنید.
آیا شما نیز جزء افرادی سیگاری هستید که دندان‌هایتان جرم زیادی گرفته‌اند و می‌خواهید بدانید چگونه می‌توانید این مشکل را برطرف کنید؟ آیا می‌دانید که جرم گیری یک روش مؤثر برای درمان این مشکل است و مزایای زیادی برای شما…
آیا تمایل به شناخت دستگاه‌های جرم گیری دندان دارید؟ آیا فکر می‌کنید که دستگاه‌های جرم گیری سبب خراب شدن دندان‌های شما می‌شوند؟ انواع این دستگاه‌ها کدام اند؟ دستگاه پولیش دندان چگونه کار می‌کند؟ استفاده از این دستگاه‌ها در مطب دندانپزشکی…
آیا شما نیز فکر می‌کنید دندانهایتان جرم گرفته اند؟ به نظر شما علت جرم دندان چیست؟ علت جرم سیاه دندان چیست؟ آیا با جرم نارنجی یا زرد روی دندان‌های خود روبه‌رو هستید؟ علت ایجاد آنها چیست؟ در این مقاله با…
جرم گیری لثه چیست؟ مزایا و عوارض آن کدام اند؟ این روش در چه مواردی و برای چه افرادی انجام می‌شود؟ از کاربردهای این درمان چه می‌دانید؟ آیا این روش به نسبت جرم گیری دندان درد بیشتری دارد؟ در این…
بعد از جرم گیری دندان باید به چه نکات و مواردی توجه داشته باشید؟ بعد از جرم گیری دندان باید چه غذاهایی بخوریم؟ آیا حساسیت دندان بعد از انجام این درمان طولانی مدت خواهد بود؟ در این مقاله با دکتر…
آیا بعد از جرم گیری، دندانها زرد می‌شوند؟ چه دلایلی سبب بروز این اتفاق خواهند شد؟ چه راهکارهایی برای رفع آن وجود دارد؟ آیا می‌توان از بروز چنین مشکلی جلوگیری کرد؟ در این مقاله همراه ما باشید تا پاسخ این…
اگر به دنبال جرم گیری دندان خود با استفاده از روش‌هایی مانند سرکه سیب، نمک، ذغال، زنجبیل و جوش شیرین هستید، اما نمی‌دانید این روش‌ها مفید هستند یا مضر، این مقاله را از دست ندهید. پاسخ صحیح تمام سوالات شما…
در طب اسلامی رعایت بهداشت دهان و دندان بسیار توصیه شده است. شاید شما نیز شنیده باشید که با استفاده از روش‌هایی که در طب اسلامی معرفی شده‌اند، می‌توان جرم دندان‌ها را از بین برد. اما آیا واقعا می‌توان با…
با توجه به اهمیتی که داشتن دندانهای سفید بر زیبایی دارد موضوع جرم گیری دندان هم اهمیت بالایی یافته است. امروزه با وجود روش های مختلف جرم گیری دندان، هر فردی متناسب با شرایط خود ممکن است یکی از این…
آیا قصد جرم گیری دندان‌های خود را دارید و می‌خواهید بدانید که انجام آن تأثیری بر روی روشن‌تر شدن دندان‌هایتان دارد یا خیر؟ این درمان تا چه میزان دندان‌ها را سفید می‌کند و آیا تأثیر مشابهی بر روی دندان‌های تمام…
به احتمال زیاد تبلیغات متعددی را در خصوص ماسک دندان دیده اید و بسیار در مورد این محصولات شنیده اید. اگر علاقه مندید در خصوص این محصول اطلاعاتی کسب کنید با دکتر فاطمه لبافی همراه باشید.
برای سفیدتر کردن دندانهای خود، بلیچینگ را انتخاب می‌کنید یا جرم گیری را؟ کدام یک از این روشها گزینه مناسبی برای شما هستند؟ آیا می‌دانید در چه زمانی باید کدام یک را انتخاب نمایید؟ در این مقاله با دکتر فاطمه…
درمان جرم گیری به چند جلسه نیاز دارد؟ مدت زمان انجام این فرایند چقدر طول می‌کشد؟ آیا درمان طولانی است؟ هر چند وقت یک بار برای این فرایند اقدام کنم؟ اگر هر یک از این سوالات دغدغه شما نیز می‌باشد،…
جرم گیری دندان اولتراسونیک چیست؟ این روش چه مزایا و معایبی دارد؟ از ویژگی‌های جرم گیری با این روش کدام اند؟ چه کسانی کاندیدای خوبی برای بهره مند شدن از این روش درمانی می‌باشند؟ در این مقاله با دکتر فاطمه…
آیا انجام درمان جرم گیری به بی‌حسی نیاز دارد؟ آیا تمام افراد به بی‌حسی نیاز دارند؟ در چه شرایطی از داروی بی‌حسی برای انجام این درمان استفاده می‌شود؟ در این مطلب مختصر و مفید با دکتر فاطمه لبافی همراه باشید…
چرا از جرم گیری دندان با لیزر استفاده کنم؟ مزایا و معایب این روش به نسبت روش‌های دیگر جرم گیری دندان چیست؟ این روش درمانی چگونه انجام می‌شود؟ در این مقاله مختصر و مفید با دکتر لبافی همراه باشید تا…
اگر به دنبال روش های جایگزین جرم گیری دندان در خانه و جدیدترین روش جرم گیری دندان در مطب هستید، ممکن است روش هایی که امتحان کرده اید به اندازه کافی مؤثر نبوده باشد و به دنبال روش های جایگزین…
آیا بعد از روکش دندان نیاز به جرم گیری وجود دارد؟ دلیل اهمیت این اقدام چیست؟ چه مزایایی به همراه این اقدام ایجاد خواهد شد؟چه مواردی سبب نیاز به جرم گیری دندان روکش شده در مدت زمان کوتاه می‌شوند؟ در…
آیا جرم گیری دندان به روش سنتی امکان پذیر است؟ روش‌های جرم گیری دندان در طب سنتی کدام اند؟ آیا مخلوط سرکه و عسل برای جرم گیری دندان مؤثر است؟ آیا روش‌های خانگی جرم گیری دندان جایگزین مراجعه به دندانپزشک…
آیا زنان باردار و خانم‌های شیرده می‌توانند دندان‌های خود را جرم گیری کنند؟ به نظر شما این درمان برای این افراد ضرر دارد؟ چه زمانی بهترین زمان برای انجام این درمان در بارداری است؟ چه فوایدی برای این افراد وجود…
آیا دندان‌های خود را لمینت کرده‌اید و اکنون متوجه وجود جرم بر روی آنها شده‌اید؟ آیا می‌خواهید بدانید که می‌توانید از روش‌هایی مانند جرم گیری برای برطرف کردن آن استفاده کنید؟ آیا می‌خواهید علت جرم گرفتن لمینت و راه‌های پیشگیری…
همه افراد احتمالا حداقل یک بار جرم گیری دندان را در زندگی خود تجربه می کنند. به فرآیند زدودن جرم های سطح دندان و زیر لثه جرم گیری دندان گفته می شود. افراد در طول عمرشان ممکن است بارها دندان…
آیا درمان‌های خانگی جرم گیری دندان می‌توانند جایگزینی برای این روش درمانی در مطب باشند؟ از چه راهکارهایی در منزل می توان برای از بین بردن جرم و پلاک‌های دندانی استفاده کرد؟ در این مقاله با ما همراه باشید.
آیا می‌دانید که جرم بر روی دندان‌های کودکان نیز تشکیل می‌شود؟ آیا می‌دانید چگونه می‌توان آن را از روی سطح دندان‌های کودک حذف کرد؟ در صورتی که جرم گیری برای کودکان انجام نشود، چه اتفاقی می‌افتد؟ آیا انجام این درمان…
آیا می‌خواهید دندان‌های خود را جرم گیری کنید اما از مزایا و معایب آن اطلاع ندارید؟ آیا می‌دانید که این روش بر خلاف تصور اشتباه برخی افراد نه تنها ضرر ندارد، بلکه مزایای بسیار زیادی نیز دارد؟ به نظر شما…
آیا ایمپلنت دندان نیاز به جرم گیری دارد؟ به چه دلیل نیاز به انجام این روند درمانی وجود دارد؟ این کار با چه مزایایی همراه است؟ جرم گیری نکردن ایمپلنت با چه عوارضی همراه است؟ در این مقاله با ما…
آیا می‌خواهید بدانید جرم دندان چیست و چه تفاوتی با پلاک، تارتار و پوسیدگی دارد؟ آیا می‌دانید هریک از این موارد چگونه تشکیل می‌شوند و چه عوارضی را برای فرد به وجود می‌آورند؟ انواع جرم دندان کدام‌اند و چگونه می‌توان…
جرم گیری دندان چه روش‌هایی دارد؟ کدام یک از آنها برای شما انتخاب بهتری می‌باشد؟ آیا رایج‌ترین روش جرم گیری دندان را می‌شناسید؟ بهترین روش این درمان کدام است؟ در این مقاله با دکتر لبافی همراه باشید تا اطلاعات بیشتری…
آیا می‌خواهید دندان‌هایتان را جرم گیری کنید، اما از عوارض آن می‌ترسید؟ آیا فکر می‌کنید که جرم گیری به دندان‌هایتان آسیب می‌رساند؟ آیا می‌خواهید عوارض جرمگیری دندان‌ها و راه‌های پیشگیری از آنها را بدانید؟ آیا شما نیز فکر می‌کنید که…
آیا می‌خواهید دندان‌های خود را جرم گیری کنید، اما از درد آن می‌ترسید؟ آیا اصلاً جرم گیری دندان درد دارد؟ آیا می‌خواهید بدانید که درد و حساسیت دندان‌ها پس از جرم گیری طبیعی است یا خیر؟ آیا به نظر شما…
آیا می‌دانید که احتما تشکیل جرم و پلاک در زمان استفاده از دستگاه‌های ارتودنسی بیشتر است؟ چرا این اتفاق می‌افتد؟ با توجه به بروز این مشکل، کسانی که تحت درمان ارتودنسی قرار می‌گیرند، باید با استفاده از چه روش‌هایی به…