آیا جرم گیری دندان، به دندان آسیب میزند؟ آیا جرم گیری دندان، به دندان آسیب میزند؟ کلینیک دندانپزشکی دکتر لبافی

آیا جرم گیری دندان، به دندان آسیب میزند؟ | راهکار کاهش درد جرمگیری

یکشنبه, 17 فروردين 1399 ساعت 13:01
این مورد را ارزیابی کنید
(3 رای‌ها)

جرم گیری دندان با خمیر ریز می تواند لکه های سطح دندان را از بین ببرد. درمورد این که آیا مینای دندان فرسوده خواهد شد یا خیر، دکتر فرانسوی به نام هاولی، متخصص بهداشت دندانپزشکی که دارای دکترای علوم بیولوژیک و زیست پزشکی است، گفت: مراجعه دو بار سالانه در مطب دندانپزشکی حتی با درشت ترین خمیر، درحدی نیست که باعث آسیب قابل توجهی به مینای دندان شود.
در مقابل، استفاده نکردن از مسواک نرم یا مسواک زدن بیش از حد روزانه، به ساختار دندان ها از جمله لایه سطحی ریشه دندان آسیب می رساند. افرادی که نگران آسیب مینای دندان هستند اما می خواهند تا جرم گیری دندان برایشان انجام شود، می توانند از متخصص دندانپزشکی درخواست کنند که از بورس و خمیر ریز استفاده کند. پیش از اقدام برای جرم گیری باید در مورد مسائلی مانند روش های جرم گیری دندان، مزایا و فواید جرم گیری دندان، عوارض و مضرات جرم گیری دندان و ... آگاهی لازم را کسب نمود. در ادامه به کمک دکتر فاطمه لبافی بیشتر به بررسی این موضوع خواهیم پرداخت.

جرم گیری دندان چه فایده ای دارد؟

همه افراد نوعی از ایجاد پلاک را تجربه می کنند. بزاق، باکتری ها و پروتئین های موجود در دهان شما یک لایه نازک تشکیل می دهد که تقریباً در همه زمان ها دندان های شما را می پوشاند. هنگامی که غذا می خورید، ذرات ریز، اسیدها و قندهای موجود از مواد غذایی به دندان می چسبند و باعث ایجاد شکاف روی دندان ها با نام پلاک می شوند. باکتری هایی که در پلاک دندان قرار دارند، می توانند باعث بیماری لثه و پوسیدگی دندان شوند. مسواک، نخ دندان و تمیز نمودن مرتب دندان، موجب از بین رفتن پلاک های دندانی شده و از بروز مشکلات جدی تر جلوگیری می کند.
اگر لثه های سالم داشته باشید، پلاک به سختی در اطراف دندان قرار می گیرد. با ایجاد بیماری لثه، فاصله دندان و لثه (پاکت) افزایش پیدا کرد. پاکت دندان می تواند با پلاک پر شوند و مشکلات شما را بدتر کرده و علائمی مانند بوی بد دهان ایجاد کنند. اگر پاکت های های 4 میلی متر یا بیشتر داشته باشید، احتمالاً دندانپزشک شما برای از بین بردن پلاک زیر لثه و کمک به معالجه بیماری لثه، جرم-گیری دندان را توصیه می کند.
همچنین بسیاری از دندانپزشکان توصیه می کنند در صورت داشتن بیماری لثه یا در معرض ابتلا به بیماری لثه، هر شش ماه یکبار جهت معاینه دندان به کلینیک دندانپزشکی مراجعه نمایید. گاهی اوقات نیز معاینه باید بیشتر از شش ماه یکبار انجام شود (مثلاً اگر سیگار می کشید یا به دیابت مبتلا هستید). اگر مستعد ایجاد پلاک (و در نتیجه تارتار روی دندان) هستید، به تمیز کردن های مکرر و جرم گیری دندان نیز نیاز خواهید داشت.

دریافت کد تخفیف جرم گیری
(*)
لطفا نام خود را وارد کنید
(*)
شماره تماس خود را وارد کنید
(*)
آدرس ایمیل خود را وارد کنید

افرادی که ممکن است بیشتر به چکاپ و یا جرم گیری دندان نیاز داشته باشند عبارتند از:

 •  کسانی که دهان خشک، ناشی از استفاده داروها یا افزایش سن دارند ممکن است گاهی نیاز به جرم گیری دندان داشته باشند. جالب است بدانید در حالی که بزاق حاوی باکتری است، بزاق شما نیز به شستشوی ذرات مواد غذایی کمک می کند.
 •  کسانی که فاقد مهارت جسمی برای مسواک زدن کامل دندان های خود هستند.
 •  کسانی که شرایطشان مانع از درک کامل یا تکمیل روال بهداشت دندان می شوند.

جرم گیری دندان چه فایده ای دارد؟

فیلم واقعی جرم گیری دندان

با بررسی فیلم واقعی جرم گیری دندان مشاهده می شود که جرم گیری دندان شامل برداشت دقیق باکتری های پلاک از سطح دندان و زیر خط لثه است. دو روش اساسی برای جرم گیری دندان وجود دارد. اگر دندانپزشک شما از ابزار دستی استفاده می کند، وی با استفاده از ابزار فلزی که به عنوان کوروت شناخته می شود، پلاک دندان را خارج می کند. دندانپزشک این وسیله نازک را در زیر خط لثه قرار می-دهد تا به پلاک مسواک شما دسترسی پیدا نکند.
از طرف دیگر، دندانپزشک شما می تواند یک ابزار اولتراسونیک برای اندازه گیری دندان ها انتخاب کند. این ابزار یک نوک فلزی ارتعاش کننده همراه با اسپری آب خنک دارد که می تواند نوک تارتار را جدا سازد. اما همیشه به یاد داشته باشید که یكی از بخش های مهم برنامه پیشگیری از بیماری های دهان و توصیه بسیاری از دندانپزشکان، قبل و بعد از تهیه فیلم واقعی جرم گیری دندان، تمرین بهداشت روزانه دهان برای از بین بردن پلاك دندانی است. توجه کنید که برای تمیز کردن دندانهای خود، استفاده توامان از مسواک و نخ دندان ضروری می باشد.

جهت آشنایی بیشتر خواندن این مطالب نیز به شما توصیه می شود:

دلیل سیاه شدن ریشه دندان

دندان های سیاه می توانند نشانه پوسیدگی ویا نتیجه ایجاد لکه بر روی دندان باشد. در برخی اوقات غذا و نوشیدنی کمی رنگدانه را بر روی دندان باقی گذاشته و موجب سیاه شدن ریشه دندان گردند.
دلیل سیاه شدن ریشه دندان این موارد می تواند شامل موارد زیر باشد:

 •  آسیب وارد شده به مینای دندان
 •  لکه ها
 •  ایجاد تارتار
 •  خوردن یا نوشیدن یک محصول غذایی تاریک مانند قهوه
 •  مصرف داروی مایع آهن
 •  با استفاده از شستشوی دهان و خمیردندان های خاصی
 •  با استفاده از تنباکو
 •  تاج و پر کردن با سولفید نقره
 •  یک عفونت پالپ یا دندان خراب ممکن است دندان را سیاه کند.

به علاوه باکتری هایی که از قند تغذیه می کنند روی دندان ها زندگی می کنند. به احتمال زیاد، فرد هنگام خوردن یک رژیم غذایی حاوی قند، باکتری های بیشتری را در دهان خود قرار می دهد، دندان های خود را مسواک نمی زند یا به دنبال مراقبت منظم از دندان نمی باشد. با گذشت زمان، این باکتری ها می توانند به مینای دندان ها نفوذ کرده و در نهایت باعث پوسیدگی عمیق در دندان شوند. این باکتری ها بیوفیلم هایی را تشکیل می دهند که باعث ایجاد پلاک می شوند و حذف آنها دشوارتر است که با جرم گیری دندان این مشکل باید حل شود.
با گذشت زمان، باکتری ها به پالپ و عصب حساس دندان آسیب می رسانند و باعث ایجاد درد حفره می شوند. همچنین تحقیقات نشان می دهد که باکتری هایی که باعث ایجاد حفره می شوند مسری هستند. فرد می تواند با بوسیدن دیگران، به اشتراک گذاشتن غذا یا نوشیدنی با آنها یا عطسه کردن در اطراف یا در نزدیکی افراد دیگر، باکتری های ایجاد کننده حفره را به شخص دیگری منتقل کند.

دلیل سیاه شدن ریشه دندان

جرم گیری دندان ارتودنسی

وسایل ارتودنسی عناصر کوچکی هستند که روی دندان ها قرار داده شده اند. آنها به راحتی پلاک دندان را جذب می کنند و در اغلب اوقات تمیز کردن دندان ها را با مشکل مواجه می کنند. بنابر این خطرات عدم مراجعه منظم شما در هنگام ارتودنسی، عبارتند از:

 •  احتمال تشکیل حفره بیشتر است.
 •  احتمال بیماری لثه (لثه یا پریودنتیت)
 •  ایجاد علائم / لکه های سفید روی سطح دندان ها

یک روش درمانی وجود دارد که پلاک را کاملاً از روی لبخند شما خارج می کند و این روش درمانی، تمیز کردن دندان است. بسیار مهم است که هر شش ماه یکبار معاینه دندانپزشکی را انجام دهید تا تیم دندانپزشکی بتواند لبخند شما را زیبا کرده و لثه شما را از شر جرم های احتمالی با استفاده از جرم گیری دندان نجات دهد. در حقیقت با جرم گیری دندان ارتودنسی، متخصصان پلاکی را که در نزدیکی براکت های ارتودنسی شما جمع شده است، از بین می برند. همچنین امکان انجام جرمگیری لمینت دندان، جرم گیری ایمپلنت دندان و نیز جرم گیری روکش دندان هم وجود دارد.

جرم گیری دندان ارتودنسی

جدیدترین روش جرم گیری دندان

علت اولیه بیماری لثه، تجمع جرم و پلاک در سطح دندان است که در بیماری که بهداشت دهانی خوبی ندارد، هم در سطح دندان و هم در سطح ترمیم تجمع جرم و پلاک صورت می گیرد که باید از طریق جرم-گیری دندان برداشته شوند. حذف این جرم ها با ابزار دستی وقت گیر و دردآور است و افراد به این خاطر مایل به انجام جدیدترین روش جرم گیری دندان هستند و به همین علت استفاده از دستگاه اولتراسونیک به علت کاهش ناراحتی بیمار و راحتی دندانپزشک در چند دهه اخیر گسترش زیادی یافته است.
به خاطر استقبال روز افزون از ترمیم های همرنگ دندان در چندساله اخیر و همچنین در دسترس بودن مقدار زیادی از مواد ترمیمی زیبایی و انقلابی که در رزین دنتین باندینگ ها و رزین های با قدرت اتصال عاج دندان رخ داده است، تمایل بر ترمیم حفرات با مواد همرنگ روز به روز بیشتر می شود و به همان اندازه اطلاعات اندکی در مورد اثرات دستگاه ultrasonic در ترمیم های زیبایی در دسترس است.
شایان ذکر است که اثرات جرم گیری دندان به طور وسیعی برای ارزیابی تاثیرات آن بر روی بیماران لثه مورد بررسی قرار گرفته است. جرم گیری دندان و اصلاح ریشه اگر چه به عنوان یک درمان پایه در فاز یک درمان لثه مطرح است، اما این روش به تنهایی قادر به درمان کامل بیماری های لثه نمی باشد.

 جدیدترین روش جرم گیری دندان

درمان مکانیکی با روش جرم گیری دندان

درمان مکانیکی شامل جرم گیری دندان، مسطح کردن ریشه و برطرف نمودن عیوب دهانی می باشد. این عمل به کمک قلم های دستی، وسایل اولتراسونیک و لیزر انجام می شود. منظور از روش درمان مکانیکی تمیز کردن دندان ها به روش مکانیکی با هدف زدودن جرم دندان و رسوبات از سطوح ریشه ای است تا سطحی صاف و عاری از رسوبات حاصل شود.
کاربرد یک یا دو سیکل از درمان فوتودینامیک به عنوان مکمل درمان جرم گیری دندان می تواند موثر واقع شود. جالب است بدانید که تا کنون مطالعه های محدودی در مورد تاثیر جرم گیری دندان و صاف کردن سطح ریشه به همراه کاربرد سیستماتیک Vibramycin صورت گرفته که از جمله آن می توان به تحقیق لیمابز اشاره کرد. این محقق بین بیماران دیابتیک نوع یک دارای پریودنتیت متوسط تا شدید را به دو گروه تقسیم کرد و در یک گروه داکسی سایکلین به همراه جرم گیری و صاف کردن سطح ریشه مورد استفاده قرار داد. البته استفاده از روش های مکانیکی و غیر مکانیکی برای درمان بیماری های دهان و دندان بستگی بسیار زیادی به شرایط بیمار و امکانات بیمارستانی موجود دارد.

درمان مکانیکی با روش جرم گیری دندان

کاهش درد ناشی از جرم گیری دندان

درد ناشی از پوسیدگی دندان می تواند از خفیف تا غیر قابل تحمل باشد. هنگامی که یک حفره در مینای دندان قرار می گیرد، ممکن است فرد حساسیت بیشتری به خصوص هنگام مسواک زدن دندان یا نوشیدن نوشیدنی های گرم یا سرد پیدا کند. حفره هایی که باعث صدمه عمیق تر در دندان می شوند، می توانند روی عصب تأثیر بگذارند و باعث درد شدیدی شوند. بعضی اوقات نیز، حفره ها می توانند به حدی رشد کنند که باکتری ها بتوانند به لثه ها یا حتی استخوان زیر دندان ها وارد شوند. این می تواند باعث ایجاد دردی شدید، بی امان و همچنین عفونت های جدی شود.
در صورت داشتن حفره خفیف تا متوسط، ممکن است بعضی از علائم در فرد بروز پیدا کند:

 •  حساسیت دندان که ممکن است مانند احساس سوزش یا درد باشد.
 •  گاهی اوقات دندان دردی ایجاد می شود که با داروهای ضد درد از بین می رود.
 •  ایجاد حساسیت در یک طرف دهان، به خصوص هنگام جویدن غذاهای سخت.
 •  تغییر رنگ دندان ها مانند لکه های زرد، سفید یا قهوه ای.

کاهش درد ناشی از جرم گیری دندان

حس ناخوشایند درد در هنگام درمان در برخی مواقع باعث می شود تا افراد از مراجعه به دندانپزشک خودداری نماید. این مساله در موقع جرم گیری دندان ها نیز اتفاق می افتد و عواقب ناشی از عدم مراجعه باعث بدتر شدن وضعیت پریودنتال (وضعیت سلامت لثه) بیمار می گردد. در این میان رعایت مراقبت های بعد از جرم گیری دندان می تواند بسیار مهم باشد.

در بین روش های موجود برای کاهش درد در حین جرم گیری استفاده موضعی از ژل لیدوکائین و تجویز سیستمیک ایبوپروفن بیش از سایر روش ها مورد تاکید قرار گرفته است. البته برخی از محققان دیگر درباره تاثیر تجویز سیستمیک ایبوپروفن را بر روی درد بیماران هنگام جرم گیری مورد ارزیابی قرار داده اند. در برخی مواقع نیز استفاده از ژل بی حسی و تجویز ژل دارونما در کاهش درد هنگام جرم گیری مقایسه نمودند. قطعا اتخاذ روش مناسب جرم گیری دندان، موجب می شود تا بیماران بدون ترس از درد به دندانپزشک مراجعه نموده، این خود می تواند بهبود وضعیت پریودنتال و بهداشت دهان و دندان را به-همراه داشته باشد.

خواندن 2110 دفعه آخرین ویرایش در یکشنبه, 26 بهمن 1399 ساعت 12:08
دکتر فاطمه لبافی دندانپزشک

دکتر فاطمه لبافی فارغ التحصیل رشته دندانپزشکی در سال 1367 از دانشگاه شهید بهشتی می باشند. ایشان از سال 1383 همکاری خود را با بیمارستان میلاد آغاز نمودند و در حال حاظر به عنوان دندانپزشک و مسئول فنی بخش دندانپزشکی بیمارستان میلاد مشغول به کار می باشند. دکتر فاطمه لبافی در سال 1397 از سوی قائم مقام مدیر عامل به عنوان دندانپزشک برگزیده بیمارستان میلاد انتخاب و مورد تقدیر قرار گرفتند. در کلینیک دندانپزشکی دکتر فاطمه لبافی واقع در ستارخان از معتبرترین و با کیفیت ترین تجهیزات برای درمان بیماران استفاده می شود و هدف اصلی در این کلینیک بهبودی کامل و رضایت بیماران می باشد.

مشاوره رایگان

برای دریافت مشاوره رایگان فرم زیر را تکمیل کنید
(*)
لطفا نام خود را وارد کنید
(*)
شماره تماس خود را وارد کنید
(*)
ورودی نا معتبر

چت واتساپ از ساعت 8 الی 24 فعال می باشد.