آیا جرمگیری مینای دندان را از بین میبرد؟ آیا جرمگیری مینای دندان را از بین میبرد؟ کلینیک دندانپزشکی دکتر لبافی

آیا جرمگیری مینای دندان را از بین میبرد؟

سه شنبه, 06 اسفند 1398 ساعت 08:08
این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

پلاک های دندانی به خوبی قابل رویت نیستند؛ اما جرم دندان با توجه به رنگ زرد یا قهوه ای که به دندان ها می دهد، به خوبی قابل مشاهده است.
جرم گیری دندان با استفاده از دستگاه جرم گیری دندان یا دستگاه فرا صوت، به منظور پاکسازی سطح رویی دندان ها انجام می شود. اگر جرم گیری دندان به درستی و به طور مداوم انجام نشود، باکتری هایی که در پلاک های دندانی وجود دارند با ترشح نوعی اسید بر روی دندان ها، منجر به پوسیدگی دندان می شوند.همچنین اگر این پلاک های دندانی از روی دندان پاک نشوند، به مرور زمان حالت آهکی به خود می گیرند و جرم تشکیل شده توسط آنها دندان را خراب می کند.
امروزه تصور غلطی در میان مردم بسیار باب شده است که هیچ گونه سند علمی ندارد. مردم تصور می کنند، اگر از جرم گیری دندان استفاده کنند به مینای دندان خود آسیب می رسانند؛ اما باید گفت که چنین چیزی صحت ندارد. تا به امروز هیچ مقاله علمی جدیدی نتوانسته این موضوع را به اثبات برساند؛ بنابراین اگر می پرسید که آیا جرمگیری مینای دندان را از بین می برد؟ باید به شما بگوییم خیر، جرم گیری به مینای دندان آسیب نمی رساند و تا به امروز هیچ سند علمی برای آن ارائه نشده است. در ادامه به کمک دکتر فاطمه لبافی به بررسی مراحل و روش های جرم گیری دندان، مزایا و فواید جرم گیری و نیز عوارض جرم گیری دندان می پردازیم. 

انواع روش های جرم گیری دندان

علت ایجاد جرم دندان پلاک های دندانی می باشند که توسط باکتری ها بر روی دندان ایجاد می شوند و به مرور زمان می توانند منجر به تشکیل جرم دندان ها شوند. جرم دندان از مواد معدنی تشکیل شده است که به راحتی قابل رؤیت می باشد و به سختی از دندان جدا می شود.
جرمی که روی دندان ها ایجاد می شود، رنگ زرد یا قهوه ای به دندان ها می دهد که می تواند زیبایی چهره شما را خراب کند؛ بنابراین بهترین راه برای از بین بردن جرم تشکیل شده روی دندان ها، استفاده از جرم گیری دندان می باشد. جرم گیری دندان به روش های مختلفی در کلینیک دندانپزشکی انجام می شود که به طور کلی سه روش اصلی برای جرم گیری دندان وجود دارد. در ادامه مقاله قصد داریم این سه روش را معرفی کنیم.

• روش دستی جرم گیری دندان: از جمله روش های قدیمی جرم گیری دندان، استفاده از روش دستی است. روش دستی جرم گیری دندان یک روش بسیار دردناک و زمان بر است. این روش با پیشرفت تکنولوژی و کاربرد دستگاه های جدید جرم گیری دندان، امروزه زیاد کاربرد ندارد.
• روش جرم گیری دندان با دستگاه: یک روش شایع و پر طرفدار جرم گیری دندان، روش جرم گیری با دستگاه می باشد. در واقع این روش جدید به عنوان جایگزین جرم گیری دندان به روش دستی شناخته می شود.
دستگاه های جرم گیری انواع مختلفی دارند که از جمله دستگاه های کاربردی در این زمینه که معمولا در مطب دندانپزشکی وجود دارد، دستگاه های اولتراسونیک و یا پیزوالکتریک می باشد. استفاده از دستگاه های جرم گیری، فرآیند جرم گیری دندان را سرعت می بخشد و خطر کمتری برای دندان ها دارد؛ زیرا این دستگاه ها طوری تنظیم شده اند که به دندان آسیب نرسانند و درد جرم گیری را کمتر کنند.

دریافت کد تخفیف جرم گیری
(*)
لطفا نام خود را وارد کنید
(*)
شماره تماس خود را وارد کنید
(*)
آدرس ایمیل خود را وارد کنید

انواع روش های جرم گیری دندان
• روش جراحی: در مواردی که جرم ها گسترده اند و نمی توانیم از روش های قدیمی یا از دستگاه های جرم گیری استفاده کنیم، از جراحی برای جایگزین جرم گیری دندان ها استفاده می شود.
علاوه بر این سه روش اصلی، از روش های خانگی نیز می توانید به عنوان روش های جایگزین جرم گیری دندان استفاده کنید. به عنوان مثال می توانید از خمیردندان های قوی، خمیردندان های مخصوص افراد سیگاری و یا پودرهای جرم گیری دندان، به عنوان روش های خانگی جرم گیری دندان استفاده کنید؛ اما این روش ها ارزش درمانی ندارند و در بیشتر موارد می توانند به دندان آسیب برسانند. این مواد دارای درصد بالایی از ساینده ها می باشند که با برداشتن مینای دندان، دندان ها را سفید و درخشان می کنند؛ بنابراین این مواد بدون آنکه تاثیری بر جرم دندان داشته باشند، دندان را خراب می کنند.
بهترین و اصولی ترین روش برای جرم گیری دندان، مراجعه به دندان پزشک یا رفتن به کلینیک های دندانپزشکی زیبایی می باشد. دندان پزشک ها با تخصص و تجربه کافی در زمینه ی جرم گیری دندان می توانند با استفاده از جدیدترین روش جرم گیری دندان به شما کمک کنند تا بدون آنکه آسیبی به دندان هایتان برسد، فرآیند جرم گیری دندان را انجام دهید.

مراحل جرم گیری دندان

جرم دندان از مواد معدنی سختی تشکیل شده که روی سطح دندان را می پوشاند. با توجه به آنکه جرم دندان یک لایه ی سخت از مواد معدنی می باشد، فرآیند جرم گیری را می توان به کندن جرم کتری یا سماور تشبیه کرد. جرم دندان گاهی ممکن است روی لثه ها نیز ایجاد شود و عمل جرم گیری را خطرناک تر کند؛ بنابراین برای جرم گیری دندان یک سری مراحل را باید انجام داد تا فرآیند جرم گیری به درستی و به شکل بی خطری انجام شود. در ادامه قصد داریم به شکلی مختصر این مراحل را شرح دهیم.
• مرحله اول جرم گیری دندان یا کورتاژ لثه: در این مرحله دندان پزشکان از دو روش برای جرم گیری دندان استفاده می کنند؛ اما کورتاژ لثه تنها در زمانی انجام می شود که جرم دندان یا پلاک های دندانی از بین نروند و در بافت لثه یا اطراف دندان باقی بمانند.
معمولا عفونت های دندانی در بافت اپیتلیوم لثه یا همان بافت پوششی لثه ایجاد می شوند و در زمان جرم گیری دندان می توانند برای بیمار خطرآفرین باشند. در نتیجه معمولا طی مراحل جرم گیری دندان، فرآیند کورتاژ لثه نیز انجام می دهند تا این عفونت ها از بین بروند. فرایند کورتاژ لثه توسط لیزر انجام می شود.
بافت اپیتلیوم لثه یا بافت پوششی لثه که اطراف دندان ها را می پوشاند، معمولا محل تجمع انواع عفونت های دندانی است. در عمل کورتاژ لثه با استفاده از دستگاه لیزر بافت پوششی لیزر را حذف می کنند و سپس بافت زیرین از بافت پوششی که دارای یک بافت همبند سالم می باشد را حفظ می کنند؛ یعنی بافت عفونی را تا جایی که عفونت وجود دارد با لیزر حذف می کنند و سپس مانع از حذف بافت سالم زیر آن می شوند. به این ترتیب پس از عمل کورتاژ لثه یک بافت همبند سالم از لثه در دهان ایجاد می شود.
همان طور که گفته شد در این مرحله دندان پزشکان جرم گیری دندان را با استفاده از دو روش انجام می دهند. در این مرحله با استفاده از ابزار دستی و یا دستگاه اولتراسونیک جرم گیری دندان انجام می شود. قبلا گفتیم که روش دستی از جمله روش های قدیمی جرم گیری دندان است، دندان پزشکان در این روش به صورت دستی پلاک های دندانی را پاکسازی می کنند و از آنجا که پلاک های دندانی به راحتی قابل مشاهده نیستند، دندان پزشکان مجبورند با حس لامسه خود، نواحی که پلاک های دندانی وجود دارند را شناسایی کنند؛ اما در روش جرمگیری با دستگاه، شناسایی پلاک های دندانی توسط دستگاه به راحتی انجام می شود.

 مراحل جرم گیری دندان

دندان پزشکان در این مرحله برای جرم گیری دندان از ابزارها و دستگاه هایی مثل اولتراسونیک استفاده می کنند. این دستگاه به راحتی پلاک های دندانی را شناسایی می کند و همچنین با قطعه ی فلزی که در انتهای دستگاه قرار گرفته است، پلاک ها را از روی سطح دندان جدا می کنند. دندان پزشکان در تمام مدتی که فرآیند پاکسازی پلاک های دندانی را انجام می دهند،سعی میکنند قطعه فلزی دستگاه که پلاک ها را از روی دندانها جدا می کند را سرد نگه دارند و همچنین با اسپری آب بر روی دندان ها، به طور مداوم دندان ها را می شویند.
● مرحله دوم بروساژ دندان: بروساژ دندان مرحله دیگری از جرم گیری دندان می باشد. در این روش معمولا دندان ها را به یک خمیر مخصوص آغشته می کنند و سپس به وسیله ی یک دستگاه چرخشی که یک برس در سر آن تعبیه شده است، بروساژ دندان را انجام می دهند. بروساژ دندان معمولا پس از جرم گیری انجام می شود تا یک سطح صیقلی و در خشان به دندان بدهد. همچنین از بروساژ دندان برای حذف و پاک کردن رنگ ها و لکه هایی که چسبندگی زیادی ندارند، استفاده می شود.

● مرحله سوم صیقلی کردن دندان با AirFlow: یک روش جدید و ایده آل برای صیقلی کردن دندان ها و از بین بردن لکه های ناشی از مصرف قهوه و چای، روش AirFlow می باشد. در این روش علاوه بر سفید کردن دندان ها، پلاک های دندانی نیز به طور کامل از بین می روند. همچنین از این روش برای جرم گیری دندان ارتودنسی و نیز پاکسازی دندان ها قبل از انجام فرایند ارتودنسی دندان استفاده می کنند. 
در این روش برای صیقلی کردن دندان ها از تماس مستقیم، فشار و گرما استفاده نمی شود؛ بنابراین دندان ها وضعیت بهتری دارند. در این روش با استفاده از یک اسپری هوا، سدیم بی کربنات و جت آب و بدون آنکه بیمار دردی احساس کند، انواع لکه های روی دندان را از بین می برند. این روش بر روش های درمانی پریودنتال برتری دارد و همچنین از دیگر مزایای این روش می توان به مقرون به صرفه بودن آن اشاره کرد.

خواندن این مطالب نیز می تواند برای شما مفید باشد:

فواید و مضرات جرم گیری دندان

بیماری لثه می تواند موجب از دست دادن دندان ها یا عواقب دردناکتری شود. یکی از روش های در مانی بیماری های لثه ای، انجام جرم گیری دندان می باشد. جرم گیری دندان می تواند عفونت های لثه ای را از بین ببرد و از انواع بیماری های لثه ای جلوگیری کند. همچنین با این روش می توان از پخش شدن عفونت های لثه در بدن، جلوگیری کرد، علاوه بر این جرم گیری می تواند خونریزی لثه ها را کاهش دهد و بوی بد دهان را از بین ببرد.
جرم گیری دندان ها می تواند مضرات و معایبی هم داشته باشد؛ اما لازم به ذکر است که با وجود انواع روش های درمانی، فرآیند جرم گیری به شکل کاملا بی خطری انجام می شود و در نتیجه جرم گیری نمی تواند معایب زیادی داشته باشد. گاهی ممکن است بعد از جرم گیری دندان، دندان پزشک از شما بخواهد تا مدت یک هفته آنتی بیوتیک مصرف کنید که در واقع این کار به منظور جلوگیری از ورود عفونت و باکتری به جریان خون انجام می شود. در نتیجه مصرف زیاد آنتی بیوتیک را می توانیم به عنوان تنها ضرر جرم گیری دندان به ویژه برای جرم گیری دندان در بارداری معرفی کنیم.
همچنین برخی افراد می پرسند آیا جرم گیری مینای دندان را از بین می برد؟
در پاسخ باید بگوییم خیر، چنین چیزی ممکن نیست؛ زیرا تا به امروز هیچ سند یا مستندات علمی مبنی بر آنکه نشان دهد جرم گیری مینای دندان را از بین می برد، ارائه نشده است. در نتیجه نمی توان گفت این موضوع از مضرات جرم گیری دندان می باشد؛ اما لازم به ذکر است که جرم گیری دندان فرایند بسیار مهم و حائز اهمیتی است و باید به آن بسیار توجه کرد. پس اگر به فکر جرم گیری دندان هایتان هستید، بهترین راه برای آنکه بدون استرس و نگرانی جرم گیری دندان هایتان را انجام دهید، مراجعه به یک دندان پزشک متخصص در این زمینه می باشد.

 فواید و مضرات جرم گیری دندان

روش های مراقبت از دندان و پیش گیری از جرم گیری دندان

سفید کردن دندان با جرم گیری همان طور که گفته شد ضرری برای دندان ها ندارد و پاکسازی جرم دندان ها لبخند زیباتری برای شما به ارمغان می آورد. برخی افراد تصور می کنند اگر مسواک را با شدت بیشتری روی دندان های خود بکشند و به اصطلاح روی دندان هایشان را سمباده بزنند، دیگر به جرم گیری احتیاجی نخواهند داشت؛ اما باید گفت که این افراد اشتباه می کنند. سمباده دندان مینای دندان را از بین می برد و کشیدن بیش از حد مسواک روی دندان ها، لثه را زخم می کند و به دندان آسیب می رساند.

سمباده دندان

جرم گیری اگر توسط دندان پزشک و از راه اصولی انجام شود، قطعا هیچ گونه آسیبی را به دندان وارد نمی کند؛ اما اگر فرایند پاکسازی جرم دندان را بدون اطلاع دندان پزشک و با استفاده از روش های خانگی مثل سمباده دندان ها، انجام شود؛ به دندانها آسیب می رساند. در نتیجه اگر قصد دارید از روش های جرم گیری برای پاکسازی پلاک های دندان یا جرم دندان ها استفاده کنید، به شما توصیه می کنیم ، حتما به یک دندان پزشک متخصص در این زمینه مراجعه کنید.
همان طور که همیشه می گویند پیش گیری بهتر از درمان است، استفاده از روش های مراقبتی و پزشکی از دندان ها، می تواند از جرم گیری دندان جلوگیری کند. به عنوان مثال می توانید از نخ دندان، خمیردندان های مخصوص جرم دندان و شیوه های صحیح کشیدن مسواک روی سطح دندان برای جلوگیری از تشکیل جرم روی دندان هایتان استفاده کنید. با رعایت مراقبت های این چنینی و همچنین چکاب های مدوام توسط دندان پزشک می توانید به موقع فرایند جرمگیری را انجام دهید. همچنین پس از انجام جرم گیری، رعایت مراقبت های بعد از جرم گیری نیز بسیار مهم می باشد.

روش های مراقبت از دندان و پیش گیری از جرم گیری دندان

خواندن 1687 دفعه آخرین ویرایش در شنبه, 29 شهریور 1399 ساعت 06:46
دکتر فاطمه لبافی دندانپزشک

دکتر فاطمه لبافی فارغ التحصیل رشته دندانپزشکی در سال 1367 از دانشگاه شهید بهشتی می باشند. ایشان از سال 1383 همکاری خود را با بیمارستان میلاد آغاز نمودند و در حال حاظر به عنوان دندانپزشک و مسئول فنی بخش دندانپزشکی بیمارستان میلاد مشغول به کار می باشند. دکتر فاطمه لبافی در سال 1397 از سوی قائم مقام مدیر عامل به عنوان دندانپزشک برگزیده بیمارستان میلاد انتخاب و مورد تقدیر قرار گرفتند. در کلینیک دندانپزشکی دکتر فاطمه لبافی واقع در ستارخان از معتبرترین و با کیفیت ترین تجهیزات برای درمان بیماران استفاده می شود و هدف اصلی در این کلینیک بهبودی کامل و رضایت بیماران می باشد.

مشاوره رایگان

برای دریافت مشاوره رایگان فرم زیر را تکمیل کنید
(*)
لطفا نام خود را وارد کنید
(*)
شماره تماس خود را وارد کنید
(*)
ورودی نا معتبر

چت واتساپ از ساعت 8 الی 24 فعال می باشد.